Texelsche Courant van Zaterdag 12 Sept. 1925. Sportvereniging Texel. TWEEDE BLAD Rekeningen Uitbreiding Autodienst Cocksdorp, Texelsche Berichten a Ingezonden ADVERTENTIEN Notaris Mulder publiek verkoopen Een woonhuis met boet en tuin Notaris Mulder publiek verkoopen Notaris Mulder publiek verkoopen Sollicitatiën Sollicitatiën de loveriog der brandstoffen, PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN POSITIE. naar de betrekking van boekhouder naar de betrekking van secretaris- penningmeester in het openbaar aanbesteden ingaande Maandag 14 September. De Wognummers komen. Uit betrouwbare bron vernemen wij dat in het eind vaD deze maand de Wognummers hier een kerkconcert.zullen geven. Wij twij felen er niet aan, of,'na de goede indruk die het Wognummer zangkoor hier heeft achter gelaten, deze mededeeling zal door velen met vreugd worden begroet, Doelmatige volksvoeding. Op Maandag en Dinsdag e.k. zal in de zaal van Hotel .de Zwaan", den Burg, een openbare voordracht gehouden worden over Volksvoeding met betrekking tot de Maggi's-producten, waar aan verbonden worden kookdemonstraties en een filtr.venooning, die de bezoekers(-sters) het geheeie Maggi-bedrijf zal toonen, zoowel land bouw- als fabrieksbedrijf, en een kijkje geeft van het Zwitsersche landschap. In zeer veel plaatsen hier te lande zijn derge lijke demonstraties reeds gehouden en mochten zij zich in een druk bezoek verheugen. De be langstellenden waren zeer tevreden over hetgeen hun geboden werd: wij twijfelen er dan ook niet aan, of de dames in den Burg zullen van deze gelegenheid een druk gebruik maken. Zie verdere aankondiging in dit blad. Ford-week. De Ford Motor Company of Holland organi seerde van 5—12 September een speciale Ford week. Ook Dros' Auto-Centrale liet zich niet onbetuigd, Wcensdag ondernamen een viertal verschil lende Ford-wagens, rijk versierd, een .zeven stedentocht" over Texe', welke niet naliet veler aandacht op zich te vestigen. Een groot aan tal kinderen mochten het reisje meemaken, tot niet geringe vreugd van het jonge volkje. Naar we vernamen zal bij gunstig weer nog maals zoo'n propagandatocht plaatsvinden. Onze plaatsgenoote Mej. H. G. Schmidt deed met goed gevolg toelatingsexamen voor de Rijkskweekschool voor Vroedvrou wen te Rotterdam. In een benarde positie. Donderdagavond bracht de veehouder B. van Heerw,<avden van nab(j de Cocksdorp met een met een paard bespannen rfltuig een stuk vee naar de centrale slachtplaats te den Burg. Op de terugtocht naar huis geraakte het gespan in de breede wegsloot in Burger Nieuwland en van Heerwaarden daarbij zoo bekneld, dat bij zich niet kon losmaken. Twee uur zat hjj in die benarde positie, voor men hem daaruit verloste. Twee uur waren Van Heerwaarden en het voor zijn rijtuig gespannen paar, gedrongen in het koude slootwater te verblijven. Het was ongeveer 12 uur middernacht toen voerman, paard en rijtuig op het dioge werden gebracht. Dokter Boswijk, die met de gemeente-veldwachter Goënga ter plaatse aanwezig was, constateerde bij van H. kneuzing of ontwricbtingvan de schou der en achtte onderzoek iu het ziekenhuis te Helder noodig Het is te hopen, dat het verblijf in het koude bad voor v. Heerwaarden en zijn paard geen nadeelige gevolgen zullen op leveren. Geslaagd plezierreisje. Dinsdagmorgen vertrok onder leiding van Mevr. Raabe de meisjesver. „Dient den Heer" naar de vaste wal, om daar een drie tal daagjes gezellig door te brengen. De eerste dag werd Haarlem opgezocht en een bezoek gebracht aan Bloemendaal en omgeving, waarna 's middags in de Groote Kerk een concert werd bijgewoond, 's Avonds ging de reis naar Velseroord, waar Ds. Kroese voor de ontvangst alles keurig in orde had gebracht. Het gold hier een tegenbezoek aan de Clir. Meisjesver- eeniging. De tweede dag werd in Amsterdam door gebracht, waar het Panorama werd bezich tigd en een lange tramrit door de stad ge maakt. 's Middags ging men „uitwinkelen" De derde dag ging het op Heemstede aan waar het gezelschap de gastvrijheid van Mevr. Norel ten deel viel en rijkelijk van de heerlijke natuur werd genoten. Na in Haarlem de thee te hebben gebruikt werd Donderdagmiddag de reis naar Helder aanvaard, waarna de dames met de laatste boot op Texel aankwamen. Al was dan het weer wat buiig geweest, het tochtje - mag geslaagd heeten. Is het dus wonder, dat allen weer vlijtig sparen voor een volgend reisje Een woord van dank aan de leidster is zeker wel op zijn plaats. OUDESCHILD Het eind der havenwerken in zicht. Naar een der firmanten va; de fa. Visser ons vertelde, zal 3C0 M3 zand achter de betonnen schoeiïng moeten worden aangebracht. De aannemers meenen, dat, in weerwil van he feit, dat hierbij van de zandzuiger geen gebruik kan werden gen aakt, dit werk binnen veertien- dagen zijn beslag krijgt. Daarna kan met be strating van het gedampte gedeelte van de haven een aanvang worden gemaakt, waarmee hier r.iet alleen icn belangiijke veikeersweg aanzienlijk in bruikbaaiheid heeft gewo.inen, maar tevens de havenkade keurig in orde is gebracht. Meerdere beschermde broedplaatsen. De „Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten" heeft achter Oudeschild weder enkele H.A. land (z g. mierland) ge kocht. De landerijen liggen ten oosten van de Nieuweweg en z\jn thans nog in gebruik bij Gebi. Blom, die daar hun een den houden. Z(j zjjn echter reeds bezig een ander stuk land voor dat diel in ge reedheid te brengen. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzouden787 schapen, 262 lam meren, 5 koeien, 29 varkens, 13 kalveren, 2 paarden, 1 veulen. DEN HOORN Opschrift in de kerk. Dat ook buiten Texel wel aandacht aan ons eiland wordt geschonken, blijkt uit 't volgende berichtje, dat we knippen uit „de Rotterdammer Courant" van 19 Augustus 1.1. In de kerk van den Hoorn op het eiland Texel kan men het volgende opschrift aantreffen: Maak in Gods huis Toch geen gedruisch, Maar wildet stille wezen, Wanneer gij hoort Dat Godes Woord Wordt voorgelezen. Maar waakt en bidt Terwijl gij zit In deze kerk. Wacht u eertijn Groot en klein, Van ijdel werk. G' al werken moet men doen Als wij hier komen samen. Wacht op den zegen Gods, Ga dan in vrede, Amen. (Buiten verantwoordelijkheid der lledactie) Naklank. 't Is feest geweest voor Texel. De velen, die hunne beste krachten hebben ingespannen, om deze „tentoonstelling op touw te zetten, voor elkaar te brengen en in uitvoering goed te doen marcheeren, hebben dan ook zeker wel den dank verdiend van de duizenden en nogmaals dui zenden toeschouwers En of er genoten is, trots zoo menig regenbuitje, dat soms in een stortbui overging, zoodat dikwijls menigeen een goed heenkomen zocht of stijf van onder een regen scherm het doen gadesloeg, vraag het dien velen toeschouwers. Algemeen hoort men over het goedslagen van het geheel. Te> cl heeft recht feest gevierd en tochmaar och, moet ons zulks verwonderen hoort men „naklanken" Het past mij niet en ik zou op dit gebied grootendeels te onkundig zijn, ten jury te beoor- deelen. Dikwijls denkt de leek dit of dat, is n ooi is mooier, is 't mooist maar O je Ier zijn menschen (jury) die op geheel andere zaken letten om te beslissen: dit of dat steekt uit. Ik denk in zulke gevallen steeds aan 't spreekwoord van „de beste stuurlui, Critiek uitoefenen is goed maar dan ook gt-zonde critiek: opbouwende critiek. Het kan dan zijn goede zijde hebben voor later. Gaarne ontvangt iedere mededinger een prijs en een ieder spant zich daartoe in. Zie maar eens die „harddraverij" welke werd gehouden onder be langstelling van een erorm publiek. Menigeen voelde zich zelf de handen dichtknijpen, wanneer hij. de jockey de teugels zag hanteeren Maarzoo is 't altijd gegaan en zal het blijven voortgaan als er feest wordt gevierd, al is 't zelfs maar in intiemen kring. Maar ik wilde over iets anders nog een woordje zeggen en zeg vooreerst dank aan hem of haar, die 't initiatief nam tot de „Etalage-fouten-Wed- strijd." Dikwijls hooren of lezen wij, dat deze of gene stad of dorp zijn .Winkelweek heeft De velen, die hieraan meedoen, wedijveren om met gewone of kunstmiddelen hun etalage aantrek kelijk te maken. Ja, dikwijls zoo erg, dat geheel hun „eigen verkoop op den achtergrond wordt gedrongen met het gevolg, hoe mooi en met hoe veel kosten hun etaleeren gepaard ging, toch niet voor een bekroning in aanmerking te komen. Och men betuurt deze etalages vóór en na de beslis sing van de jury en uit is het Nog hoort men wel Hoe is het mogelijk, dat deze of gene hc-kroond is en hij of zij niet. (De leek aan 't woord) Wilt ge Uw winkelraam bestormd zien, dan het voorbeeld van Texel gevolgd. Het was gewoon weg een bestorming door jong en oud MetSt. Nicolaas trekt een etalage niet meer bezoekers. Miaren nu ben ik eigenlijk ook aan de .naklank" Zelf heb ik de onderscheidene etalage's bestudeerd. Leuk was menige fe ut. Enkelen wa ren er, die de bedoe.ing goed hadden begrepen. Velen echter niet. De winkelier moest begrijpen dat een taalfout geen techniek is Het jonge ge slacht, goed onderwezen, vindt de fout, maar menig oudje ach arme, weet zoo'n winkelier niet dat hij of zij me! 10 jaar of reeds eerder de school verliet Wanneer ik zoo het lijstje der „fouten naga dan zou ik durven beweren: Dit is een mislukking geweest. 'Het zou m.i. zijn groote nut kunnen hebben, als al de deelgenooten aan de „Etalage- fouttn-wedstiijd eens werd meegedeeld hoeveel fouten het publiek in hunne uitstalling m> ende te zien. Ik geloof dat dit een 1< s in goede richting zou zijn, want -Jii geloof ik toch ten stelligste dat zoo de jury z ch de moeite zou getroosten aan de hand van de ingekomen antwoorden (lijsten) de onderscheidene etalages in oogenschouw te ne men, dat menig ingezonden „tout" meer reden van bestaan zou hebben dan de door den winke lier opgegever.e Een en and.-r geef ik gaarne v„or beter, het is niet mijn idee af te breken maar met de vele;, ben ik het eens „de tentoonstelling" is uitstekend geslaagd Een bezoeker van den vasten wal In een ingezonden stuk, waarvan ons de inzender wel bekend is, doch dat hij niet met zijn n;am onderteekent, geeft „een bezoeker" mede zijn misnoegen te kennen, dat bij het concours-hippique voor koudbloedpaarden, aan het tweespan van de heer Leber, de tweede prijs werd toegekend. De inzender noemt het opvallend en niet in de haak, dat juist de stamboek-paarden een prijs konden ver werven. Hij neemt het op voor het tweespan van de heer jac. Knol Kz. Meermalen zegt hij, woonde ik concoursen bij, o. a. ook het groote concours-h ppique te Hoofddorp, maar zag zelden zoo'n span koudbloed-vossen loopen, dat geen prijs verwierf. Red. Texelsch Fanfarecorps Gaarne zagen wij onderstaande regels opge nomen in de Texelsch Courant, waarvoor we de redactie, bij voorbaat hartelijk dank zeggen. Evenals vorige jaren, zullen de eerstvolgende dagen, de leden van Texelsch Fanfarecorps u de donateurskaarten komen aanbieden We hopen dat ieder zijn gulden weer met pleizier zal afdra gen, maar dan zijn we er nog nief. Aangezien ons corps gestadig in bloei toeneemt en het ledental zich meer en meer uitbreidt wor den de behoeften al grooter, zoodat er voortdu rend te kort is Wel worden vele uitgaven veimeden, en werk dat inen anders doen liet, wordt nu door de leden gedaan, maar Instrumenten maken kunnen ze nog niet, die moeten nog steeds gekocht worden En als men wat koopen wil, moet men geld hebben. Daarom doenwij een dringend beroep, op allen die iets met ons corps „op" hebben, die zien en hoor dat we .vooruit" gaan, die in de toekomst „meer" van ons willen hooren. Steunt ons, en verhoogt uw donatiegeld. Het donatiegeld verhoogen willen wij riet niemand moet kunnen zeggen, dat het hem (of haar) te hoog is. Algemeen moet de bijdrage zijn van ieder naar vermogen En als ieder dan „bij draagt" zullen finantieele moeilijkheden de uit breiding ook niet meer in de weg slaan. Namens het bestuur van Texelsch Fanfarecorps N. KORTENHOEVE. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 5 tot en met 11 Sept. 1925. GEBOREN Margaretha Maria, d.v. Johan nes Smit en Elisabeth v. Heerwaarden Lena Jannette, d. v. Grabel Willem van Santen en Jannette Grietje Roeper. GETROUWD |ohannes Anthonius Barliorst en Catharina Maria Janson. OVERLEDEN Gerrit Boersen, 83 jaar, on gehuwd. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize). 1 zilveren Beursje en 1 zilv. rozenkrans. Zondag 13 September 1925. HERVORMDE GEMEENTE Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe Koog, vm. 10 uur ds van 't Hooft, den Hoorn, vm. half elf ds. Brümmer. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Collecte noodl. kerken en personen. Cocksdorp, vm. half elf ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Buskes. H. Avondmaal. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Hilverda, van Holwerd Preekbeurt op beroep. Aanvang Zondagsschool op 13 Sept. a.s. Oosterend, nm. 3 uur ds. Hilverda, van Holwerd. Preekbeurt op beroep. Den Hoorn, vm. half elf ds. Koster. Purmerend, 8 Sept. 665 Runderen waaronder 350 vette koeien f 1,— a f 0R. Geldekoeien Melkkoeien 30 vette kalveren per Kg 234 Nuchtere kalveren 476 Vette varkens per K.G. 46 Magere varkens 204 Biggen Kipeieren Schagen, 10 Sept. 85 Vette koeien 30 Gelde koeien 50 Kalfkoeien 118 Vette varkens 114 Biggen Boter 1,25 p. K.G. 175 a 450 175 a 45o 1,30 a 1,50 a 41,— a a a a 15, 0,94 24- 16, - 8,25 0,98 48 26,— 9,25 0,- 300 a 500 170 a 325 255 a 500 0,90 a 0,94 16 a 22,— a 2,35 a 2,50 De Spaar- en Voorschotkas, Willen is Kunnen, welke op gemakkelijke betalings- vw ze Meubelen en manufacture-• erstrekt, zoekt in alle plaatsen actice Agenten -tessen)op hooge provisie. Vcoi serieuze krachten hooge blijvende verdi n e. Br. lett. A. W. V. Nijgh van Ditmar, den Haag. A.s. Zondag 13 Sept. Aanvang 2,30 uur Adelborsten I—Texel combinatie. Entrée 20 en 10 ct. ten laste der feestcommissie te den Burg in te zenden voor of op 15 September a.s. bij C. G. GUDE (Kantoorbus). zal op Woensdag 16 September des voor- middags 11 uur in het cafe Den Burg A. voor de erven H. Bremer benevens een bijbehoorend perceel weiland kadastraal bekend Gemeente Texel Sectie H nummer 1926, 760 en 762, alle gedeel telijk te zamen groot ongeveer 2 H.A. Verhuurd tot 20 Maart a. s. aan K. Bremer voor f 125,—. B. voor den heer K. Uitgeest. a. Een perceel bouwland op de Hoogte Sectie D nummer 1523, groot 29 aren 80 centiaren. b. Een perceel bouwland aldaar sectie D nummers 1610 en 1611 te zamen groot 30 aren 52 centiaren. Te zamen verhuurd aan A. van der Vis voor f35,per jaar. zal op Zaterdag 19 September a.s. des avonds 8 uur in het „Wapen van Amster dam" te Oostcrend voor den heer E. Medema Een ruim woonhuis met schuur, erf en tuin, alles staande en gelegen op Zeven huizen te Texel, kadastraal bekend gemeente Texel Sectie B nummer 1872, groot 32 aren. Te aanvaarden 10 Oct. a.s. zal op Donderdag 24 September a.s. des voormiddags 10 uur te Zevenhuizen op Texel voor den heer E. Medema. 2 melkkoeien, 2 graskalvcren, 1 schaap met 2 lammeren, 160 kippen (100 broed'25 en 60 broed '24), handpers, klamp hooi, mest, kippenhokken, heining, palen, draad, kippengaas, enz enz., benevens den gehee- len inboedel, waaronder kasten, tafels, stoe len, spiegel, lamp, fornuis, ledikanten, wascbmachine, petroleumkachel, trap en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. van het Algemeen Weeshuis, jaarwedde f 150.—, worden ingewacht vóór 20 Sep tember 1925 bij den Voorzitter G. D. KIKKERT. bij het Algemeen Armbestuur, jaarwedde f 75,- worden ingewacht vóór 20 Sep tember 1925 bij den Voorzitter J. C. VISSER. Burgemeester en Wethouders van Texel zullen op Maandag 21 September 1925, des middags te 12 uur ten Raadhuize benoodigd voor de O.L. Scholen, de Zee vaartschool en het Raadhuis te Texel, ge durende 1925/1926. De voorwaarden liggen ter gemeente secretarie ter inzage. Van Den Burg: Van Cocksdorp: 8,15 9,30 1',- 5.30 P,'!5 De dieist 8,15 ei 6,15 wordt geredi n via Oosterend, Gei.teweg, Zuid-Eierlar.d, Postweg. De Ondernemer.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 5