1 No 3951 Zaterdag 19 September 1925 398,e Jaargang KNELLENDE] BANDEN] Hoestsiropen De Gemeentetoren te den Borg. Hygiene- en Veiligheidshoekje FEUILLETON Rhenmatiek Sanapirin voor Kinderen Texe'sche Berichten ABONNEMENTEN: ADVE RTENTIËN: WILLIAM ue. aUEUX Buisje 75 ct. (Mijnhardt) Dorschen. Wat iedere maand te doen geeft. Mijnhardt's Thijmsiroop Minder vergunningen op Texel. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cL per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UiTGAVE: N.V. v/H LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere rogol moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere regelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Wie zich met ingang uan 1 October op ons blad abonneert, ontoangt de tot die datum verschijnende nummers gratis. Reeds eerder maakte, zooals onze lezers zich zullen herinneren, de gemeentetoren te den Burg hier het onderwerp eener bespreking uit. Nu de Commissie voor Monumentenzorg weer eens wat van zich heeft laten hooren, en besloten heeft voor herstel van deze toren, een bouwwerk van historische waarde en bouwkundige schoon heid, gelden aan te vragen, vinden we hierin aanleiding er nog eens wat over te schrijven. Zooals bekend mag worden verondersteld heeft reeds in het begin van dit jaar de Com missie voor Monumentenzorg bedoelde toren terdege opgenomen met het resultaat, dat B en W met zijn ernstig bouwvallige toestand op de hoogte werden gebracht. In meer dan een opzicht is grondig herstel geboden: door onoor deelkundige herstelling met te kleine steen is de toren verknoeid, het metselwerk van de spits heeft in de loop der jaren veel aan hechtheid moeten inboeten, op meer dan een plaats wijzen scheuren in de toren op zijn hooge ouderdom ja, voor een groot deel is het metselwerk zoo verweerd, dat herstel geen uitstel kan lijden. En nu de practische zijde van het geval. Waarschijnlijk zult u weten, dat de Staatsrege ling van 1798 de gemeente tot eigenaar van deze toren verhief, terwijl zij sinds dien tevens gehouden is, beheer en onderhoud voor haar rekening te nemen. Begrijpelijk is het nu, dat wanneer tengevolge van de bouwvalligetoestand waarin de gemeentetoren verkeert, schade wordt aangericht, de gemeente hiervoor aansprakelijk is. Dus een reden te meer om met de restau ratie spoed te maken. Uit de Memorie van Toelichting op de begroo ting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen blijkt, dat voor de herstelling van allerlei monu mentale bouwwerken gelden zijn uitgetrokken, ook voor de gemeentetoren te den Burg. Ons gemeentebestuur heeft zich bereid verklaard met de herstelling een aanvang te maken, mits het Rijk daarbij steun willen verleenen. De minister is wel genegen hiertoe te besluiten, maar wil er de voorwaarde aan verbinden, dat ook de provincie Noord-Holland een steentje bijdraagt. Tot zoo ver zijn de autoriteiten nu gevorderd. Naar we vernemen, zijn de kosten begroot op f 10.000, waarvan het Rijk, naar de minister oordeelt, hoogstens de helft zou kunnen bijdra- gCHi. Daar deze bijdrage van provinciale sub sidie afhankelijk wordt gesteld, hebben we te be- voegder plaats nader geïnformeerd, inhoeverre men op financieele steun van de provincie staat kan maken. Zonder resultaat echter: ter ge meentesecretarie is omtrent deze kwestie nog niets bekend. Zoodra ons nadere bijzonderheden omtrent dit herstellingswerk worden verstrekt, zullen we onzfe lezers daarvan mededeeling doen. Landbouwers en landarbeiders kunnen ter voorkoming van ongevallen, niet genoeg tot voorzichtigheid worden aangemaand bij het verrichten van de werkzaamheden, verbonden 58. „Genoeg," kwam de rechter tusschenbeide Als ge niet kunt zwijgen, kunt ge naar uw cel terugkeeren tot de verhooren zijn afgeloopen." De bewaker, die naast me stond, greep me ruw bij mijn arm, duwde me terug op mijn stoel en fluisterde „Wees niet dwaas Zulke opwindiog kan u geen goed doen." ik zag in hoe hulpeloos ik was en toch was ik vast besloten, den man op de een of andere manier te ontmaskeien. De middernachtelijke scene in.Elveham kwam m voor den geest in al baar akelige wer kelijkheid. Vera's lippen bezoedeld door die van een moordenaar. Dit denkbeeld dreef mij tot wanhoop. Weer overeind springend, was ik op bet punt zijn misdaad bit te schreeuwen, toen de eerste viaag hem door mijn advocaat Gevatte Koude, Influenza, Kies- en Aangezichtspiin, verdrijft men door de genezende en pijnstillende werking' van aan de bediening van landbouwmachines en werktuigen. Hoe beter elkeen bekend is met-de gevaren, hoe meer men zich daartegen kan wapenen. Het is daarom, dat wij gaarne voldoen aan het verzoek van hef Bestuur der Onderlinge Bedrijfsvereeniging „Land-enTuinbouwbelang" gevestigd te 's-Gravenhage, om het volgende fe plaatsen. 8. Iedere landbouwer dient zich voor de aan vang der werkzaamheden te overtuigen, dat de gevaarlijke deelen der dorschmachinebeschermd zijn en dat de beschermingen gedurende de werkzaamheden, nimmer worden weggenomen. Steeds te zorgen, dat de persoon, die belast is met het inwerpen van het graan, geheel veilig staat, zoodat struikelen is uitgesloten. Ploegen. 9. De bestuurder van de ploeg dient de leid sels van het paard steeds inde hand te houden. De verkeerde gewoonte om de leidsels om de hals te slaan en daardoor beide handen vrij te hebben voor het bedienen van de ploeg, heeft reeds velen een ernstig ongeval bezorgd. Raak nooit met de handen het ploegmes aan, doch gebruik voor het schoonmaken van dit mes steeds de stootel. Plukken van Fruit. 10. Zie, voor. het plukken, het te gebruiken materiaal vooral de ladders grondig na. Vermolmde sporten hebben menig ongeval ten gevolge gehad. Let vooral op het goed plaatsen van de lad ders tegen de boomen. (2e helft September.) Nadruk verboden. Nu de zaaitijd weer nadert, moet aan de voor bereiding van het zaaigraan worden gedacht. En dus ook aan ontsmetting daaivan, hoewel nog zeer vele landbouwers hiermee niet bekend zijn. Een ontsmettingsmiddel, dat in korte tijd een goede naam heeft gemaakt, is „Germisan" 't Wordt gebruikt tegen Steenbiand in tarwe, Strepenziekte in Gerst, tegen naakte Haveibrand, Schimmels in tarwe, Steenbrand in gerst, gedekte Haverbrand en Wortelbrand in bieten. Bij Win- tergerst en tarwe is toepassing zeer nootlig maar ook bij rogge is het middel zeer nuttig gebleken 't Gebruik komt, volgens aanwijzing van de Plantenziektenkundige Dienst, hierop neer: Men neemt een oplossing van 100 gram (I ons) Ger misan in 3 L koud water Deze hoeveelheid is voldoende ter behandeling van 1 Hectoliter graan dat daarmee gedurende een minuut of acht wordt omgeschept. Het aldus ontsmette graan wordt met vochtige zakken bedektaldus iaat men het 6 tot 10 uur liggen nadat men de ligplaats even eens .heeft ontsmet, 't Is natuurlijk zaak zorg te werd gesteld. „Nu Mr, Seroff, wie bent u Met ingehouden adem verbeide ik zijn antwoord„Ik ben de zwager van den beklaagde. Zijn vrouw is mijn zuster." Zijn zusterDan had ik per slot van rekening nog geen reden tot jaloezie en had Vera onrecht gedaan. „Wees zoo goed ons mede te deelen, wat u weet, aangaande de omstandigheden betrekking hebbend op den moord van Mrs Inglewood." De getuige trok zenuwachtig aan zijn snor en staarde mij aan en toen hij mijn oogen op zich gevestigd zag wierp hij mij een onvriendelijken blik toe en wendde zich af. Ja. Ik was er vast van overtuigd. Hij was het. Zijn schuld stond hem op het gelaat gegrift. 't Is een nogal lange geschiedenis en er zijn enkele punten, die ik niet kan verkla ren, ik zal u echter vertellen, wat er den bewusten nacht voorviel. De vermoorde vrouw, die om zekere reden den naam van Mrs. Inglewood aannam, was mijn vrouw. Haar meisjesnaam was Nina Beranger, ze was een schoolvriendin van mijn zusier In Warschau. Na ons huwelijk werd het noodzakelijk, dat zij in Engeland giugwo n n en om die reden verliet zij mij Ik ïernam weer mijn positie als Kozakken drcier en v e namen voor een jaar afscheid «au elkandtr. Ten laatste kiecg ik verloi dragen, dal na de behandeling het zaad niet op nieuw wordt besmet. Dit zou kunnen gebeuren, indien men het weer stortte in de zakken, waaruit het gekomen is, of in een besmette zaaimachinc Houdt men bij het zaaien een deel van het graar. over, dan mag men gerust met nief-ontsmet zaad aan de hoenders voederen. Bewaar het Germisan op een droge plaats. De waarschuwing tegen het zaaien met een besmette machine is niet overbodig. Een der correspondenten van voornoemden PI. Dienst vond bij een loondorschmachine niet minder dan een Hectoliter zak vol metsteenbrandkor- rels aan. Ook legen kraaien kan het zaaigraan worden behandeld, uit geschiedt met kootteer, een goed koop en werkelijk doeltreffend middel. Men gebruikt tot '/j L. kool- of gasteer op 100 K.G. zaad. De leer wordt iels warm gemaakt en in een dun straaltje op het zaad gegoten een helper schept tegelijk het graan om. Het teren moet gebeuren ni het vitriolen, indien dit voor ontsmetting mocht worden toegepast. De kiemkracht wordt door een weinig koolteer niet verminderd, wel komt het geteerde zaad enkele dagen later op. Door de wei gaande, ziet men nu pollen en plekken gras, welke door het vee worden ge meden, 't zijn meest stokkerige, slechte grassen. Laat ze niet langer staan, straks hl de late herfst hebben ze hun zaden al uitgestrooid en in de winter zijn het schuilplaatsen voor de muizen. Maai ze dus af. In de tuin: We gaven in Juli de raad boeren kool uit te poten ook nu kan men dit nog doen maar groote struiken krijgt men niet meer. Neem als soort de lage, fijne gekrulde, die heerlijk van smaak is. Evenwel ze kan niet zoo goed tegen de vorst als de grovere soorten, bij geringe vorst wotdt ze reeds zwart en gaat ze rotten. Gaat er een vorstje over de boerenkool, dan iszemai- scher en smakelijker (zoet) geworden Desprult- kool is in 't begin Juli uitgeplant. Als de planten goed ontwikkeld zijn, snijdt men de bladeren er van onderen afevenwel laat men een deel van de stengel zitten. Straks, in de eerste dagen van October, kan men de toppen uit de planten brektn; "t wordt niet steeds gedaan, maar liet heeft het gunstige gevolg, dat de spruitkooltjes aan de stam heter gaan groeien. De nachtvorsten komen, en één goede nacht vorst kan veel bederven, Daarom ruime men nu reeds zooveel mogelijk op. Onldoe uw boonenslokken, die voor dit jaar hebben uit gediend, van de doode rankendraai daartoe de stokken in uw hand rond in tegenovergestelde richting dan waarin de stengels om de stok zijn geslingerd, op deze wijze gaat het heel gemak kelijk, Zet de stokken met hun ondereind op een plank of dik stuk hout. Verbrand't boo'en- stroo, dat door roest is besmet. Bind van uw andijvie zóóveel planten op, als ge voor de inmaak denkt noodig te hebben. Bij de soort „volblad" worden de harten reeds bleek van kleur, deze planten behoeven niet langer dan 10 5 14 dagen opgebonden te zijn. Rooit ge nu aardappelen voor herfst- of winterprovisie, laat ze dan, alvorens ze naar de kelder te bren gen of in te kuilen, een week of drie in de schuur liggen om op te drogen, ze zijn dan duurzamer terwijl ook de smaak er door ver betert. Tomaten worden, als de nachtvorsten komen, afgeplukt, ze kunnen op een ruit inbak of kas worden gelegd om te kleuren, en woiden en reisde van St. Petersburg naarLondeD. Ik landde in den namiddellijk aan mijn vrouw, dat ik ten ongeveer middernacht bij haar zou zijn." „Hebt u dat telegram onderteekend?" vroèg Mr. Roland. „Alleen met mijn initialen." „Is het dit telegram!' vroeg de Ambte naar van 't openbaar ministerie, hem het telegram overreikend, dat men als getui genis tegen mij gebruikt had. „Juist." „Ik zou uw lordschap willen doen opmer ken," merkte Mr. Roland aan, „dat de letter B er kan staan voor Boris evengoed als voor Burgoyne." Daarna vervolgde de getuige. „Ik kwam even over twaalven thuis, en werd binnen gelaten door de vrouw, die zooeven getuigd heeft. Op een bovenkamer was het souper gedekt en mijn vrouw, die me erg zenuw achtig toescheen, liet het dadelijk opdienen Ik weet niet meer hoe laDg we samen zaten te praten 't kan een paar uren geweest zijn. Mijn vrouw deelde me een en ander mede. hetgeen onnoodigis, hier te herhalen daar het louter zaken kwesties waren, toen zij zich eensklaps herinrerde daf ze mij nog eer brief moest geven. Hij lag benedtn In het saluD, zei ze en me verzoekend td blijven waar ik was vtrliet ze de kamer, de deur achter zich sluitend. „Was dit slechts een lis', van baar zij k vroeg de rechter f 0.60 f 0.75 f 1.75 Mfjnhardl's 3orsthoningslroop Anga-siroop (ook bij Kinkhoest). Bij Apothekors en Drogisten dan nog zeer goed bruikbaar. Let op of uw fruit van de boom moet. Als enkele vruchten die niet aangestoken zijn, afvallen, onderzoek dan of ze plukrijp zijn; dit is het gevat, als de vrucht, met de hand opgetild, van de tak loslaat. Voor de hulsvrouw Wilt ge nu wat boter inmaken voor de komende winter en ze vrij van ranzigheid houden, denk dan om het vol gende kneed er ongeveer 6 procent fijn zout in en meng het goed door; wrijf bodem en wanden van de sleenen potten in met een beetje azijn of met een oplossing van salicylzuur, laat dan de pot goed uitlekken, duw de boter stevig in de pot, zoodat er geen luchtbellen tusschen de boterkluiten komen, bedek de boter zorgvuldig met zout water. Giften Witte Kruis. Familie F. den Burg f 5, Wed. J.B. den Hoorn, f 5, Fam. B., Oostcrend, f 2.50, Joh. K. den Burg f 5. Door Ons kan, te beginnen in 1905, daarna in 1910 en vervolgens om de vijfjaren,op voorstel van den gemeenteraad, Gedeputeer de Staten gehoord 1c. voor een gemeente een verlaging van het maximum der vergunningen worden vastgesteld 2e. worden bepaald, dat in een ge meente door B en W vergunningenniet meer verleend mogen worden; 3e. worden bepaald, dat in een gemeente alie vergunningen, door B en W na 1 Mei 1904 verleend.... vervallen, en nieuwe ver gunningen niet verleend mogen worden. Drankwet. Art. 4, al. 2. Het was de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, die nu pi.m drie kwart eeuw geleden bij de overheid aandrong met kracht de bestrij ding van het alcoholisme, dat in die jaren steeds grooter afmetingen aannam, ter hand te willen nemen. En haar pogingen schenen succes te hebben: in de Tweede Kamer werd dat voor stel althans in 1855 en 1856 in den brcede be sproken, maar ongelukkig zonder tastbaar resultaat. Slechts een kleine minderheid was van meening, dat beteugeling der onmatigheid op de weg van de wetgever ligt. De tijd was voor zoo iets blijkbaar nog niet rijp. Diverse genootschappen, die zich de verbanning van de drankduivel tot hun heilige taak hebben ge steld, zaten onderwijl niet stil, maaniog menig jaar moest voorbijgaan eer de Drankwet tot stand zou komen. Dit geschiedde in 1881. Sedert is het beginsel, dal aan deze wet ten grondslag ligt, gehandhaafd en op steeds rui mer schaal in practijk gebracht. Artikel 4 van de tegenwoordige drankwet stelt het aantal vergunningen voor gemeenten „Ik vrees het wel, Zy zy kwam niet terug," vervolgde bij ontroerd. Nadat ze een minuut of vijf afwezig was, hoorde ik een doordringenden kreet en een geluid als van brekend glas Eerst geloofde ik. dat de dienstbode met het theeblad gevallen was en verwachte elk oogenblik nog mijn vrouw te zien binnentreden maar daar zy niet kwam opende ik de deur en luisterde. Alles was stil. Ean vreeselijk onrust beving me. Ik riep haar, doch bekwam geen antwoord, toen vretzende, dat er een ongeval gebeurd was, rende ik naar beneden en trad de kamer binnen „En wat vond u daar," vroeg de rechter. De getuige scheen bevangen door aan doening, welke hy echter trachtte te over meesteren. Doch was die niet geveiDsd „Daar zag ik mijn vrouw op den grond liggen vermoord I' „Wat deed u onmiddeliyk nadat u de misdaad ontdekt had „Ik ik vluchtte het huis uit," stamelde by. „Hebt ge u er eerst niet van verzekerd of de ongelukkige vrouw werkelijk dood was. riept ge de dienstbode niet?" „Ne°n. De vrees, vaD de misdaad verdacht te wurden deed mij vluchten." Deze verklaring maakte diepen indruk op de toehoorders en het kostte heel wat. moeite de stilte te hersteilen, opdat bet verhoor kon doorgaao. ^'orlt vervolgd.;

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1