No 3959 Zaterdag 17 October 1925 398te Jaargang Bronchitis Gemeenteraad van Texel ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Van 1-5 rogels: 50 ct Iedere regol moer: 10 ct. Dezelfde advertontio 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. BIJ abonnemont lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Zitting van Woensdag 14 October 1925, na middags 3 uur. Voorzitterde heer W. B. Oort, burgemeester. Secretarisde heer C. Jonker. Afwezigde heer D. C. Dros. Te ruim kwart over drie opent de voorzitter de vergadering met het verzoek aan de secre taris de notulen der vorige vergadering te wil len lezen, welke onveranderd worden goedge keurd en gearresteerd. 1. Ingekomen stukken. De voorzitter doet mededeeling van a. Schrijven van de heer J. Boon, in de vorige vergadering reeds door deze toegelicht, hou dende het verzoek te den Hoorn een nachtwacht te willen stationneeren. De heer Boon heeft deze kwestie reeds met de beide wethouders besproken, maar dezen waren van meening dat, waar in andere kleine deelen onzer gemeente ook geen nachtpolitie is aangesteld, geen reden bestaat, dat te den Hoorn wel te doen. Het verzoek zal evenwel nader onder de oogen worden gezien. b. Schrijven van bewoners te de Cocksdorp houdende het verzoek het pad van hotel „De Hoop" naar de Duinweg te willen verbeteren wegens de onhoudbaar slechte toestand, waarin het gedurende 't regenseizoen verkeert. De voorzitter wenscht dit verzoek in handen te stellen Van B en W om prae-advies. Wanneer de heer de Graaf op spoed aandringt, zegt de voorzitter toe, zoo mogelijk nog dit jaar het pad in orde te laten brengen. Naarde heer de Graaf meedeelt, zal dat weinig kosten met zich bren gen 't Is een smal pad van 100 5 125 M. lengte. c. Schrijven van de heeren M. de Graaf, H. W. Keesom, Jb. Boon, S. Keijzer en C. Stoepker, houdende het verzoek voor ieder Texelaar, die op last van een dokter in een ziekenhuis of instelling van die aard moet worden verpleegd een bepaalde som uit de gemeentekas beschik baar te stellen. De onderteekenaars lichten hun voorstel als volgt toe. Bij gebrek aan een ziekenhuis moeten sommige zieken in een instelling van die aard aan de vaste wal worden opgenomen, wat niet zelden zulke groote financiëele offers vraagt, dat fatsoenlijke lui geheel geruïneerd worden. Het ligt in de bedoeling geen weistandsgrens te stellen en de patiënten in de laagste klasse te doen verplegen. Naar hun berekening, zal de bijdrage, ten laste der gemeente, haar draag kracht niet te boven gaan. De heer de Graaf, die dit schrijven nader toelicht, zegt dat de onderteekenaars zich ook kunnen vereenigen met een voorstel van de Raad, subsidie te verleenen aan 't Witte Kruis of aan het Ziekenfonds te Oudeschild, op voor waarde, dat zulk een instelling bedoelde patiën ten financieel steunen zal. De voorzitter antwoordt hierop als volgt: 't Is mij in hooge mate sympathiek, dat u belang stelt in zieken -en hun beurs, 't Is echter een moeilijke kwestie. Geen weistandsgrens? 'k Vrees, dat er dan veel menschen zullen zijn, die hoewel gegoed, daarvan gebruik, misbruik ma ken en profiteeren zullen van de hulpvaardigheid van de gemeente, 't Is geen nieuwe kwestie. In iedere stad is ze dik en dubbel behandeld. Men vond er een oplossing in „bussen", armenprak tijken 't woord is niet gelukkig gekozen in vereenigingen, die de menschen hulp verlee nen. Men verzekert zich daarbij tegen ziekte; zoo'n vereeniging bestaat (of zal komen) te Oudeschild. Maar die moet zich uitbreiden. Nu ligt het niet op de weg der gemeente zich daar mee in te laten. Er zijn eenige flinke mannen noodig, die van particuliere zijde zoo'n vereeni ging. die haar werkzaamheden over heel Texel zal uitstrekken, op touw zetten. Zij moeten dat doen en zullen zeker veel sympathie onder vinden. De heer de Graaf meent, dat de voorzitter om financieele redenen van hun voorstel afziet, waarop de voorzitter echter antwoordt, de finan cieele kwestie niet ter sprake te hebben gebracht Wel heb ik, vervolgt hij, gezegd, dat het op de weg ligt van een vereeniging, waar fut achter zit, dat plan uit te werken. Mocht zij ons vra gen „Help een handje", dan kunnen we over wegen daaraan te voldoen. De heer A. Boon stelt voor, met het zieken fonds te Oudeschild in overleg te treden, waar mee de heer de Graaf en de andere ondertee kenaars van bovengenoemd schrijven zich wel kunnen vereenigen. Nadat de heer de Graaf B en W dank heeft betuigd voor de buitengewone voortvarendheid waarmee hun voorstel in de Raad werd gebracht, wordt de discussie over d;t punt gesloten. d. Proces-verbaal van de controle der gemeen tekas op 30 September 1.1., waaruit blijkt dat zij op die datum een bedrag inhield van f 41259. e. Schrijven van de heer A. C. Thiirkow, hoofd der school te de Koog, houdende aanneming zijner benoeming tot leeraar voor de Engelsche „Wat doe )e voor je hoest?" Niets? Dat is al erg onverstandig. Als Uw bron chitis chronisch is geworden begint de ellende pas goed. Vanzelf zal die hoest met overgaan. Waarom nu niet bijtijds een krachtig werkend kruidenmiddel als Akkers Abdijsiroop te baat genomen dat U er in eenige dagen van af kan helpen. Abdijsiroop is een beproefd mid del bij bronchitis, Influenza, kinkhoest, zware verkoudheid, keelpijn, asthma. Pu 6c*ch vu 230 gram 1 1.50: 550 graa f 2.75. taal aan de Zeevaartschool te den Burg. f. Schrijven van Gedep. Staten van Nd.-Hol- land, houdende de goedkeuring, dat de heer Thürkow, hoewel niet in 't bezit eenertaaiakte M.O., tot September'26 't leeraarschap op zich neemt. g. Schrijven van Alkmaar's gemeentebestuur houdende het verzoek tot deelname in bouw en exploitatie van een centraal neutraal ziekenhuis met klassenverpleging te Alkmaar. Uit de uitgebreide toelichting brengt de voor zitter een en ander naar voren. Naast 't R. K. St. Elisabeth-Gesticht zal te Alkmaar in de voormalige Cadettenschool een neutraal zieken huis worden ingericht, waarvoor aan buitenge meenten, die wellicht van dat gebouw een meer of minder druk gebruik zullen maken, een bij drage wordt gevraagd (aan Texel f582 per jaar.) 't Jaarlijksch tekort is geraamd op f 65000, waarom aan buitengemeenten verzocht wordt jaarlijks gezamenlijk voor f15000 te willen bij dragen. Hoewel B en W in deze de doktoren hier reeds om advies hebben gevraagd, stellen zij voor het nemen van een definitief besluit tot de volgende vergadering uit te stellen. Zoo geschiedt. 2. Aanbieding gemeentebegrootina en die uoor het Electriciteitsbedrijfuoor 1926 Deze begrootingen zullen onder de leden cir- culeeren en ter visie worden gelegd. Totreke- ningnazieners worden benoemd de heeren S. Keijzer, A. Epe en C. Stoepker. 3. Goedkeuring jaarwedde voorzitter Algemeen Armbestuur. De werkzaamheden, verbonden aan het voor zittersambt, breiden zich al meer uit, weshalve het voorstel, de jaarwedde van de voorzitter met ingang van 1 Jan. 1.1. op f 150 te stellen, aller goedkeuring verwerft. (Enkele stemmenDat is niks te veel 4 Goedkeuring begrooting Algemeen Arm bestuur en subsidieoerleenmg aan het Algemeen Armbestuur uoor 1926. De commissie, belast geweest met de controle adviseert haar goed te keuren, zooals ze wordt aangeboden, sluitende in ontvangsten en uitga ven op f11399,741/,, en tevens de gemeentelijke subsidie, groot f5800 wel te willen verleenen. De heer L. Roeper kon door afwezigheid aan dit onderzoek niet deelnemen. 5 Benoeming boekhouder uan het Alge meen Weeshuis. Met algemeene stemmen wordt de heer A. Broekman, te den Burg, benoemd: 6. Benoeming secretaris-penningmeester oan het Algemeen Armbestuur. Met op één na algemeene stemmen wordt de heer A. Broekman benoemd. De heer Jb. van Heerwaarden verwerft één stem. (De voordracht en nadere bijzonderheden voor punt 5 en 6 namen we in het vorig nummer van ons blad reeds op). 7. Intrekking uerordeningen op de heffing en inuordering oan havengelden en liggelden Bij de wet van 17 April'25 werden de haven werken beoosten Oudeschild bij het Rijk in on derhoud en beheer genomen, en aan deze over neming, voor zoover ze de geldelijke gevolgen betreft, terugwerkende kracht verleend tot 1 Jan. '25. De gemeente kan zich niet langer bevoegd achten voor 't gebruik maken dier haven en van het daarbij behuorende terrein rechten te heffen, al zijn de havenwerken momenteel nog bij de gemeente in eigendom en heeft de gemeente zich verbonden jaarlijks voor f4000 in het on derhoud bij te dragen. Trouwens, het heeft van de aanvang in de bedoeling gelegen, dat bij overdracht van het havenbeheer de haven een tolvrije haven zou worden. Met algemeene stemmen wordt daarom, on der goedkeuring van Min. van Waterstaat en Ged. Staten, besloten, dat de na 1 Jan '25 ge heven rechten aan belanghebbenden zullen worden terugbetaald. 8. Adres verbetering tua^ei naar de P. H. Polder. In vorige razdverslagen gaven we reeds uit voerig weer, welke plannen er tot verbetering van bovenaangeduide wegen ontworpen zijn en'welke voor- en nadeelen aan de uitvoering van elk zijn verbonden. We kunnen ons daar om nu beperken tot vermelding van enkele bijzonderheden. Bij ter plaatse door B en W ingesteld onder zoek bleek, datjjhet leggen van een weg van de hofstee van T. Zegel naar hoeve Elbadeaange- wezen oplossing zou zijn. Verharding van het Waterwegje toch zal slechts twee boerderijen ten goede komen, terwijl van eerstgenoemde weg een grooter gedeelte van de polder en tevens, bij ijsgang, het verkeer over 't Horntje zullen kunnen profiteeren. Maar met de uitvoe ring van deze weg is een bedrag van f23000 gemoeid, wat.B en W erg tegenvalt, vooral daar de Dertig Gem. polders in geen geval meer willen bijdragen, dan het bedrag, noodig voor verharding van de weg (begroot op f39000). Het gemeentebelang, oordeelen B en W, is bij aanleg van deze weg echter niet in die mate betrokken, dat een bedrag van f20.000 uit de gemeentekas voor dit werk gemotiveerd zou zijn. Een verkorting, gerekend van de hofstede van T. Zegel van plm. 1100 M. en vanaf het kruispunt in de P. H. Polder van plm. 450 M. zou naar hun meening te duur gekocht zijn. Wel stelt 't Bestuur der P.H. polder voor, wanneer niet besloten wordt tot aanleg van de weg T. Zegel—Elba, 't Waterwegje te willen verbeteren. Daar dit echter een zuivere land weg is, rekenen B en W beharding van dit wegje niet tot de taak der gemeente. Alle leden kunnen zich met dit prae-advies vereenigen, zoodat daarmee op het adres van de P.H. polder afwijzend is beschikt. 9. Medewerking uoor de bouw eener bijzondere lagere school te Oosterend. Ook omtrent dit punt gaven we in ons vorig verslag reeds een uitgebreide toelichting. B en W hebben teneinde terrein te verkrijgen voor uitbreiding van bedoelde school, onder handeld met de heer L. Koning te Oosterend, die, naar de voorzitter meedeelt, zooveel grond als noodig is tegen een fabelachtig bedrag van f 10 per M1 wil afstaan. Ging men daarop in dan zou de grondaankoop, met inbegrip van overdrachtskosten een bedrag van f 3000 vor deren, zoodat met heel de verbouwing een be drag van f 7000 gemoeid zou zijn. Dit is wel een bijzonder hoog bedrag als men bedenkt, dat de bouwkosten eener nieuwe school met twee lokalen en inbegrip van meubelen op f8000 wordt geraamd. De nieuwe school zal ruimte moeten bieden voor 84 leerlingen. Een verzoek om financieele steun kan de raad nog niet worden voorgelegd, omdat de plannen tot bouw eener nieuwe school nog geen vaste vorm hebben aangenomen. Wel kan de Raad haar medewerking toezeggen. De heer A. Boon zal gaarne een besluit in de geest van B en W genomen zien en spreekt de wensch uit, dat ook aandacht zal worden geschonken aan de school te Oudeschild. De heer de GraafIs met Koning niet te handelen Hij is koopman. Gisteren wou hij niet, vandaag misschien wel. Wethouder Keijser geeft weinig hoop op beterschap, daar van alles reeds is geprobeerd en niets hielp. Op een vraag van de heer Roeper, deelt de voorzitter mede, dat getracht zal worden de bouw der school van gemeentewege te doen "geschieden. Ook de heer R. P. Keijser is van meening, dat de gemeente daarmee gebaat zal zijn. Daarna wordt met algemeene stemmen be sloten gelden te verstrekken voor de bouw eener nieuwe Bijz. L. School te Oosterend. 10 Goedkeuring opneming in het weeshuis uan J. P Bisschop. De regenten van het Alg. Weeshuis stellen voor de vijftienjarige Jacob P. Bisschop, zoon van wijlen G rrit Bisschop en Adriana Dijker, in 't weeshuis op te nemen, waartoe ce Raad toestemming moet verleenen. Voor zijn oudere broer van 20 en zus van 18 jaar willen zij, in het belang van het weeshuis, een dergelijk ver zoek niet aan de raad doen toekomen. Dit laatste geeft wethouder Vlaming aanleiding de raad te verzoeken er bij de regenten op aan te willen dringen hun liefdadigheid ook over de oudere leden van het gezin-Bisschop te willen uitstrekken. Dat is zeer gewenscht, vervolgt spreker, opdat de kinderen bij elkaar blijven en ,.een min of meer liefderijke verzorging genieten. De jongen is in staat brood te verdienen, ter wijl ook het meisje haar handen meebrengt Volgens mijn bescheiden meening zijn er geen bezwaren om aan dit verzoek te voldoen, 't Argu ment, door de regenten daartegen aangevoerd, acht ik niet van overwegend belang. Lr is geen de.tgdelijker middel voo, hel verkrijgen en behouden van eer firaie Huid van Handen en Gelaat d. t c0-50-90 C'. if D k* A> De voorzitter treft het sympathiek, dat de heer Vlaming voor die kinderen een lans breekt maar meent dat de regenten wel andere motle ven konden hebben. Toch wil spreker diens voorstel overnemen en de raad verzoeken een en ander onder de aandacht van de regenten te brengen. De heer R. P. Keijser merkt op, dat vroeger wel eens meer een oudere wees werd toegela ten, maar eenmaal heeft dat groot financieel nadeel opgeleverd. De lijdende mensch was daarmee echter gebaat. 't Is jammer, licht de heer Keesom toe, dat het reglement het niet toelaat. Maar omdat een maal een verpleegde een kapitale som heeft gekost, achtten de Regenten zich niet gemach tigd nu weer dispensatie te vragen. Spr. vreest dat dan het eind zoek is 't Is wel een rijke Instelling, besluit hij, maar eer ze 2021 jaar zijn kon het gebouw wel vol raken. Ik sta heel sympathiek tegenover het voor stel van de heer Vlaming, brengt de heer de Graaf in 't midden, maar ben van meening, dat de regenten in hun handelwijze wel wat ge fnuikt worden De voorzitter komt het voor, dat de regenten die oudere leden gaarne zullen opnemen en daarom de raad absolutie willen verzoeken. De heer Epe: 't Is geen armzalige Instelling. Het weeshuis heeft de laatste jaren, zoo laat de heer Vlaming zich nog hooren, geen over bevolking, terwijl ten aanzien van eenig reg lementsartikel dispensatie kan worden verleend. Dan wordt met algemeene stemmen besloten een verzoek in de geest van de heer Vlaming aan de regenten ie doen toekomen. RONDVRAAG, Alvorens de leden gelegenheid te geven, hun wenschen kenbaar te maken, merkt de voorz. op dat hij de rondvraag wel een prettig gebruik acht, maar van ernstige kwesties liefst van tevoren een schriftelijk bericht zal ontvangen. Dan toch kan zoo noodig hier of daar een onderzoek worden Ingesteid. De heer Jb. Boon verzoekt B en W 'n schrijven te willen richten aan het Staatsboschbedrijf opdat spoedig, wanneer de tijd van bieien- en aardappelenrooien voorbij is, arbeiders bij dat boschbedrijf te werk kunnen worden gesteld. Inwilliging wordt toegezegd. De heer Epe betreurt het. dat bi] een maze lenepidemie zooveel kinderen, wegens ziekte van broer of zus, de school niet bezoeken en dringt aan op opheffing van de desbetreffende gemeentelijke verordening. De voorzitter deelt h'erop mede. dat de schoolhoofden reeds be richt is gezonden, dat in bovenbedoeld geval van ongeoorloofd schoolverzuim moet worden gesproken en verzoekt de pers dit nog eens te willen vermelden, opdat de ouders hieraan nogmaals worden herinnerd Op een vraag van de heer de Graaf, waarom de uitslag van de aanbesteding grèsbuizen niet openbaar is gemaakt, deelt de heer C. Jonker mede, dat slechts, wanneer de pers daarnaar vraagt, de uitslag publiek bekend wordt vemaakt. De heer A. Boon vraagt in de plaatselijke Inkomstenbelasting de limiet, waartoe kinder aftrek geoorloofd Is, te willen doen verdwijnen De heer R P. Keijser zegt, dat bij de regeering het voorstel aanhangig is gemaakt, gewraakte clausule weg te nemen. De heer Stoepker wenscht automobilisten onder de aandacht te brengen, dat, wanneer zij bij het rijden 's nachts iemand passeeren, de lichten gedoofd moeten worden, waarop de voorzitter eenige nieuwtjes op dit gebied van de Olympia-show meedeelt en de heer R. P. Keijser als zijn meening te kennen geeft, dat duikelen van de lichten bij het passeeren een afdoend middel is. De heer Vonk vraagt in hoeverre de plannen tot omleg van de weg bij Vierhuizen gevorderd zijn, waarop weihouder Keijser antwoordt dat de uitvoering eenige vertraging heeft onder vonden, maar spoedig met het dijksbestuur deze zaak onder de oogen te zullen zien. On een andere vraag van de heer Vonk ant woord de heer Keijser, dat tot bestrijding der werkeoosheil geen bedrag op de begrooting is uitgetrokken. Wel is gezorgd gelegenheid te heb ben om werkloozen aanwerk te helpen, maar of voldoende werk beschikbaar zal zijn, is nog een open vraag. Mogelijk kan't Staatsboschbedrijf medehelpen tot leniging der werkloosheid De heer Pisart informeert nog eens naar ver betering van de zinkput in de Waaldersbaat waarop de heer R. P. K ijser meedeelt, dat de gresbuizen ook voor dit doel zijn aanbesteed en spoedige uitvoering verwacht kan worden. Tenslotte merkt de voorzitter op, een bezoek aan pdder Eierland te hebben gebracht en daar te hebben geconstateerd, dat de dijk in een slech e positie verkeert. In den Hiag heeft spreker aan het Bureau van de Hydrografische Diemt inlichtingen verzocht, evenals kaarten omtrent de geologische toestand hier ter plaatse. Dezer dagen zullen de Comm issaris der Konin gin en de Inspecteur van d Rijkswaterstaat een bezoek aan Texel brer ;e waarbi; gele- g nheid zal worden gevon e gezam -r ii;k de dijken op het bedreigde pu cogenschouw te i emen. Hierna niets meer aan de u dciiji e, wordt de vergadering gesloten.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1