Gemengd Nieuws Ingezonden Loos alarm. Maandagavond verspreidde zich hier het gerucht, dat nabij de Cocksdorp de „Mariahoeve" een prooi der vlammen dreigde te worden en spoedige hulp dringend noodig was. In minder dan geen tijd stonden dan ook de paarden aangespannen om met de motorspuit de moeizame tocht langs de doorweekte wegen naar het terrein van de brand te ondernemen. Anderen maakten zich gereed om zich per fiets naar „Maria hoeve" te begeven. Niet een ieder echter sloeg aan dit brandbericbt geloof. En al spoedig bleek dat van brand in 't geheel geen sprake was. De vuurtorenwachter te Eierland van gemeentewege telefonisch om in lichtingen verzocht, kon tot aller gerust stelling meedeelen, dat het bericht totaal uit de lucht was gegrepen Bioscoop. Gaarne vestigen .vij de aandacht .op de annonce van de heer Jn. Kikkert, waarin bijzonderheden vermeld staan omtrent te houden bioscoop-vertooDingen in Hotel Texel. Zooals de lezers zal blijken, wordt voortaan eenmaal per maand gelegen heid gegeven een film voorstelling bij te wonen. Het is de heer Kikkert gelukt de hand te leggen op een paar bijzonder mooie filmwerken, die in de groote steden meermalen en met stagend succes wer den afgedraaid. Een waarborg voor een volle zaal op Texel, zouden we meenen. Vogelnieuws. In de dezer dagen verschenen 3e afle vering van „Ardoa* (jaarg. XIV) tijd schrift der Nederlandscbe Ornithologische Vereeniging, geeft de hr. M. H A. Staring, verslag eener excursie naar Zuid-Wales en het eiland Grassholm, waarbij een 4tal mooie vogelfoto's, op dat eiland ge nomen. Voorts treffen wij het slot aan van F. E. Blaauw's mededeelingen over Noord-Amerikaanscbe yogeis. Zéér belangrijk voor onze avifauna is voorts in dit nummer het artikel van dr. G. J. vau Oordt over „De Eidereen den van Vlieland in 1925". In verbard met het aantal door die auteur in zee waargenomen paren en mannetjes in prachtkleed, neemt hij aan dat het getal broedparen op Vlieland thans de zuidelijkst bekende broedplaats van den Eider ongeveer 12 bedraagt, Het groote aantal overzomerende en nog niet broedende exemplaren van nu (Augustus j 1.) wijst er wellicht op - zoo vermoedt dr. van Oordt dat in de naaste toekomst het aantal broedparen van de Eider op Vlieland nog zal toene men Verder bevat do afl weriDg een mede deeling vah do heer AI. H. A. Staring over een eerste waarntmiDg, door hem in ons land (Noordzeestrand van Texel) op 26 Mei 1923 gedaan, van een Geel poot ruiter, een saipachtige vogel, die in Noord-Amerika broedvogel is en tot heden slechts in Eng land enkele malen is aangetroffen. J. P. Strijbos schrijft, over „Een nest van de Griel met 4 eieren", waarvan een buitengewoon mooie foto, door de auteur genomeD, het artikel opluistert. „Geen geweten." In dit nummer maken we; een begin met onze nieuwe feuilleton „Geen Ge weten" naar de Duitsche roman van Reinhold Ortmann, van welke auteur we reed3 eerder een vervolgverhaal in ons bad opnamen. Aangemoedigd door bet succes, dat toen zijn werk „De ge stolen broche" en „Bijtijds gered" ten deel viel. hebben we ook nu eeDS weer ODze keus op een van zijn meest boei ende pennevrucbten laten vallen. 'Tabletten. voor ï'ookers Laboratorium prof. Keesom Het natuuikundig laboratorium te LeideD, dat zich door het c yo^een laboratorium van prof Kamerlingb Onnes een groote internationale bekendheid heeft verworven, blijft zich ook onder zijn opvolger, onz3 vroegere plaatsgenoot prof. Keesom, in steeds toenemende belangstelling van internationaal weten schappelijke zijde vei heugen. OcJangs verrichtte de Poolscbe prof. Wern^r aan dit laboratorium eenige onderzo k :gen, terwijl thans onder leiding v n (rof. Keesom een Duitsch natuurkundige, Dr. Ebert, daar werkzaam is Ook is te Leiden aangekomen een jong Engelsch geleerde de scheikundige R O. Gibson, uit Londen die in de atdeeliDg van prof. Keesom ondeizoekicgen zal verrichten op het gebied der warmteleer. Vertrek Z.Eerw. Pastoor Hoosemans. Naar we vernemen is de Zeereerw. heer pastoor HoosemaDS met ingang van Vrijdag 30 October benoemd tot pastoor aan de Onze Lieve Vrouwe-Rozenkranskerk te Amsterdam. Tot diens opvolger is aange wezen Z.Eerw. J. Nagel, thans kapelaan aan de St. Barbara-kerk te Rotterdam. De Z.Eerw. Heer pastoor Hoosemans is van 7 September 1917 aan St. Johannes de Dooper-kerk, in de parochie den Burg, veibondeD. Veiligheid vóór alles. B en W zullen morgen onderwijzers en onderwijzeressen in de gelegenheid stellen te Helder kennis te maken met school platen en -boekjes op het gebied van de electriciteit, welke daar uitgestald zullen Na een inleiding van de organisator dezer tentoonstelling over de groote beteekenis van deze volksopvoeding, heeft voor genoo digden in de Tivoli-bioscoop een film ver tooning plaats. We twijfelen er geen oogenblik aan, of zulk een ruim opgezette paedagogische campagne, die ons de gevaren der electri citeit voor oogen brengt en de middelen leert kennen, er ons tegen te wapenen, zal zijn doel niet missen, vooral niet, daar getracht zal worden op de meest aanschou welijke manier al hetgeen hiermee verband houdt duidelijk te maken. DE COCKSDORP Motorreddingsboot „Eierland". De motor weigert. Maandag had in tegenwoordigheid van eenige autoriteiten op het gebied van het reddingswezen een oefentocht plaats met de alhier gestationneerde motorreddings- boot „Eierland". Nadat men eenige tijd voor de stroom had gevaren, werd de terugtocht tegen stroom aanvaard. Toen weigerde echter de motor zyn dienst, zoodat van zeil en riemen gebruik moest worden gemaakt. Door het herhaaldelijk weigeren van de motor is het vertrouwen in de bool bij de bemanning zoo goed als geheel verloren geraakt. Men hoopt, dat de betrokken autoriteiten beter materiaal ter beschikkiug zullen stellen. Gevaarlijk speelgoed. De jongeheer D. B. alhier had in een ge deeltelijk met carbid gevulde bus water gegoteD. Toen hij nu met een brandende lucifer bet ontwikkelde gas tot ontploffing wilde brengen, sloeg een groote vlam hoog op, waardoor hy vrij ernstige brandwonden in het gelaat bekwam. OUDESCHILD Vischverzending. Door de visschersvereeniging alhier was Zaterdagavond een vergadering belegd, om besprekingen te houden over vischverzen ding naar het buitenland. Een expediteur die voor dit doel was overgekomen, heeft één en ander toegelicht. Naar wij vernamen is men tot bevredigende resultaten gekomen en wordt de visschers het verzenden heel veel gemakkelijker gemaakt. Vooral daar het niet meer noodig zal zijD, dat buiten- landsche vrachtbrieven, declaraties enz., door de visschers worden ingevuld. Anker opgevischt. Door één onzer visschers werd deze week by het oestervisschen een groot anker op gehaald, dat zeker heel wat jaren onder water heeft gezeten. De visschers zijn in de regel niet op zulke presentjes gesteld, daar de netten daarbij nogal beschadigd worden. Neptunus. Voor het plaatselijk Nut Neptunus zal op 25 Nov. optreden, mej, Nelly Menagé Challa van Nieuwe Niedorp. Genoemde dame zal dan vertolken „Eva Bonheur' van flermm Heijermans. Op verzoek deelen wij hier tevens gaarne mede, dat het be stuur de gelegenheid om lid te worden van Neptunus tot die datum heeft open gesteld. S S. De Dageraad. De Dageraad is Vrijdag van Amsterdam teruggekeerd, en Zaterdagmorgen weder in dienst gesteld. Het s.s. Terschelling is Za terdag naar Terschelling vertrokken en zal waarschijnlijk de dienst Texel—Helder wel niet weder vervullen. Het bootje mag op zichzelf goed genoeg zijn, doch voor gere geld vervoer van en naar Texel toch te klein. Naar ons uit goede bron is gebleken wordt aan de „Marsdiep" flink geweikt. De platen voor de romp zitten zoo onge veer alle vastgeklonken. Drijfhout. Zondag was op 't Marsdiep een partij kisten op drift, van welke er enkele door schippers aan boord ^erden gehaald. Ze b eken evenwel niette bevatten en de moeite van het oL.vi.schen nauwelijks waard. Stormweer. Uit een plaats in Florida (V. St.) wordt gemeld, dat Zaterdagavond veertien toe risten uit Kansas zijn verdronken, ten gevolge van het omslaan van een stoom boot in de Sebastian golf. Het ongeval vond plaats toen de stoomboot in ruw weer wilde keeren. Keuringseischen. Wat echtgenooten allemaal bezitteu moeten is volgens een bekend volkspre dikant het volgende Echtelieden moeten goede tanden heb ben, want zij moeten dikwijls harde noten kraken of door een zure appel bijten. Echtelieden moeten goede vingers hebben, want zij moeten dikwijls veel door de vingers zien. Echtelieden moeten goede ruggen heb ben, want zij moeten dikwijls veel kunnen dragen. Echtelieden moeten goede magen hebben, want zij moeten dikwijls harde brokken slikken. Echtelieden moeten goede voeten heb ben, want de schoen wringt hun dikwijls op vele plaatsen. Motorramp in Canada. De trein, bekend als de Limited Express, heeft in Canada een auto ver brijzeld. Er zaten zeven personen tezamen twee gezinnen in de auto Zes waren dadelijk dood. Slechts één een kind van vier jaar bleef gespaard Een arrestant verbrand. In het raadhuis te Machlin, Duitsch land, is Vrijdagavond brand uitgebroken Het geheele gebouw is 's nachts afge brand. Een arrestant, die Vrijdag gevangen was gezet, en niet bijtijds kon worden gered, is mee verbrand. Londen—New-York per telefoon. De 'voorbereidselen voor het .tot stancl brengen van een telefonische verbinding tusschen Londen en New-York zijn thans reeds zeer ver gevorderd. Men verwacht dat een gesprek van 8 minuten een pond sterling zal kosten. Een slaap van 3 weken. Na ruim 3 weken aan één stuk ge slapen te hebben, is een 7-jarig dochtertje van J. v. d. Made te Made (N.Br.) over leden. Als je geld hebt De mabaradjah van Patiola, die uit Londen weer naar Indië terugkeert, heeft geweldige inkoopen gedaan. Zoo heeft hij o a. honderd honden gekocht, die alreeds op weg naar Patiola zijn, en zijn andere inkoopen zijn niet minder talrijk, zoodat zijn bedienden een week noodig hebben gehad om ze in te pakken. Onveilig China. Men heeft Vrijdag te Tsingtao ge weidig in angst gezeten, omdat twee kanonneerbooten de stad zijn gaan be schieten, aaDgezien de bemanniDg niet betaald was. De militaire autoriteiten hebben de overgave van de kanonneer booten geëischt. De onderhandelingen zijn nog gaande. Bomaanslag op een dagblad-gebouw. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Memel een bom geworpen in het gebouw van het dagblad Memeier Dampf- öoot. Een gedeelte van het gebouw is verwoest. De aanslag is, naar men ver moedt, gepleegd door Litausche commu nisten, die in de aanstaande kiesstrijd de actie van het Duitsche blad willen uitscbakelen. Boor het aanrijden van een koe. Eod telegram uit Waterloo, bij Quebec in Canada, meldt, dat daar Vrijdag een motorvrachtwagen die 26 personen naar een politieke bijeenkomst vervoerde, over de kop is geslagen na de aanrijding van ten koe, die onbeheerd opdewegstODd Er zijn 2 dooden en 12 zwaar gewonden. De overstroomingen in China. Uit het onderzoek van deskundigen is nu gebleken, dat het waarschijnlijk is, dat de halve Gele Rivier de heele winter het omliggende land zal blijven overstroomen. Een deel van het over tollige water zal ten slotte naar de oorspronkelijke rivier terugvloeien en de rest het land overstroomend, vloeien in Je richting van het groote kanaal. De laat ,e berichten zeggen, dat er in een enko: district 8U.000 menséhen dak- oos zijn. Oude spoorboekjes. De directie der Rijksspoorwegen in Duitschland heeft bepaald, dat niet meer geldige reisgidsen en spoorboekjes niet meer mogen worden vernietigd, maar aan de scholen zijn te verstrekken om te gebruiken bij het onderricht in het verkeerswezen. Brand op een schip. Te Halifax (Nieuw-Schotland) is brar d uitgebroken aan boord van het stoom schip Hohenlinden, waarbij 25000 galloi s alcohol ter waarde van een kwart rnil- lioen dollars, vernietigd zijn. De brard is ontstaan doordat dampen, die uit de lading opstegen, vlam vatten. De schoonmoeder. Hij trok zij o natte schoenen uit, z'n warme pantoffels aan, stak zijn pijp op, zette zich behaaglijk in zijn leuoiDgscoel en verklaarde dat geen duizend wilde paarden hem die avond nog uit zijn stoel zouden kunnen krijgen. Man, zei de vrouw, heb je er aan gedacht, die brief van mij op de post te doen. Zeker vrouwtje, antwoordde hij. Ja, ziet ge, want ik heb moeder gevraagd haar bezoek nog een poos uit te stellen, vervolgde z'n vrouw. En toen zag zijn vrouw, hoe hij op eens opwipte uit zijn stoel, zijn gemak kelijke pantoffels uitgooide, z'n schoenen aantrok en in de stortregen de donkere straat opging. En toen hij vijf minuten later weer thuis kwam, vertelde hij, hoe hij toch eventjes was gaan kijken hoe de barometer bij het station stond. En toen lachte zij. Bunzings. De landbouwers in de omstreken van Zelhem (Geld.) ondervinden veel last van bunzings. Een landbouwer, die een jacht op de dieren begon, had het geluk bin nen enkele dagen 16 stuks te vangen. De grootste baggermachine. Door de N. V. Scheepswerf en machine fabriek Verschure en Co. zal dezer dagen aan Engeland worden afgeleverd de grootste baggermolen, welke ooit ter wereld werd vervaardigd. De bagger- diepte bedraagt 23 M, terwijl per uur 1600 ton grond verwerkt kan worden^ Geld te kort. De tentoonstelling te Wembley is een duur liefhebberijtje geweest voor Enge land. Het zal niet de eenige tentoonstel ling zijn, die met een groot tekort sluit. Men spreekt thans reeds van f24.000.000 tekort. Officieel is thans besloten dat terstond na de sluiting de liquidatie zal beginnen. Reizende Bibliotheek. Afdeeling Cocksdorp. Wederom mochten we door bemiddeling van het Nederlandsch Jongelingsverbond een kist met 100 boeken ontvangen van de Centrale Vereeniging voor Reizende Bibliotheken te Broek in Waterland. Er zijn weer populair-wetenschappelijke wei ken, iomans en verhalen, en werken voor de jeugd te kust en te keur. Verder kan men ook op aanvraag beroepslectuur be komen. Laat nu ieder, die van lezen houdt van deze bibliotheek gebruik maken. De kosten zijn in vergelijking met tal van andere bibliotheken zeer gering daar om hebben we ook de vrijmoedigheid van alle lezers en alle belangstellenden een extra gave te vragen van minstens 25 cents, opdat deze bibliotheek in stand kan blijven. We onderstreepten het woordje alle, omdat er altyd nog lezers zijn, die bij zich zelf denken„Ik doe het toch niet, dat moet een ander maar doen." Namens het bestuur der C. J. V. Excelsior J. LIST, bibliothecaris. PREDIKBEURTEN HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag 22 October. Den Hoorn, nam. half 2 ds. Brümmer Huwelijksinzegening. Zondag 25 October 1925. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vin. 10 uur ds. Raabe. Koog, vm. 10 uur ds van 't Hooft. Voorbereiding H. Avondmaal, den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, nm. 3 uur ds. Janzen. Maandcollecte. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Janzen. Maandcollecte. Voorbereiding H. Avondmaal. ZjjO. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2