V s No 3963 398te Jaargang Elke lepel he'pt VS Pepermunt Zaterdag 31 October 1925 a MEER LICHT. FEUILLETON SEEK 6EWETEH. Akker's Texe'sche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Losloopen van honden, De Burgemeester der^ gemeente brengt in herinnering, dat het krachtens artikel 90 der Verordening van politie in deze ge meente verboden is buiten de kommen der dorpen, of zonder behoorlijk toezicht in de kommen der dorpen honden te laten los loopen van 1 November tot 1 Mei. Overtreding wordt gestraft meteen geld boete van ten hoogste f 25, of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Texel, 1 November 1925. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. De redevoering van de heer Roekei in de Woensdag 21 October te Rotterdam ge houden vergadering van Chr. Hist, gemeente raadsleden heeft niet weinig stof opgewor pen. En terecht. Onder 't hoofd „Ingezonden" heeft de lezer in ons vorig nummer kUDnen vinden waar het om ging en zeker zal hem daarbij onaangenaam hebben getroffen, dat Texel's Belang mede beschouwd werd te behooren tot die veveenigingen, die onder het mom van weldadigheid veler harten weten te vermurwen, maar met de ingeko men giften op minder filantropische wijze omspringen. We willen hopen, in't belang van Texel, in dat van de vereeniging en de weldadigheid in hst bijzonder, dat be doelde bewering op een misverstand berust en spoedig zonneklaar moge blijken, dat de distributie van ontvangen bijdragen niets te wenschen overlaat. Uit betrouwbare bron is ons evenwel be kend, dat op dit terrein door andere ver- eenigingen (of „genootschappen" dat klinkt voornamer) aan de duiten van milde gevers wel eens een minder goede bestemming wordt gegeven. Dat zulke onfraaie, ja schandelijke praktijken, zoodra er iets van 't schaamteloos gedoe uitlekt, menigeen zullen weerhouden een penninkske „voor het goede doel" te offeren, spreek vanzelf. We willen enkele voorbeelden aanhalen, zooals de heer R. die in zijn rede naar voren "bracht en die een slipje oplichten van de sluier, waaronder zoo veel „ongerechtig heden" verborgen liggen - voor zoo lang als het duurt althans. Een van de „filantropische instellingen" wist 84 pet. te verbruiken aan salarieering van bestuursleden. Geen wonder; want eenige van de heeren, die zich bijzonder „verdienstelijk" maakten, woonden geheel op kosten van het genootschap Een andere sinjeur, weggejaagd uit een vereeniging, zette op eigen houtje een vereeniging in elkaar, die zich naar het heette de verzorging van zwakke kinderkens ten doel stelde. Hoe groot was echter de verontwaardi ging, toen men tot de ontdekking kwam, roman van REINHOLD ORTMANN. „En bent u het dan nu al te boven gekomen?" vroeg zij terwijl twee glinste rende tranen onder haar wimpers trilden. „Als ik aan moeder denk, is het mij nog steeds, alsof het niet reeds twintig maan den, maar eerst gisteren was, dat zij uit ons midden werd weggerukt „Nu ja je moet me ook niet verkeerd begrijpen! Mijn dankbare vereering vooi onze lieve doode is steliig niet geringer gewordenmaar de tijd heeft als milde trooster toch ook op ons zijn invloed niet gemist en een weemoedige herinnering is langzamerhand in de plaats gekomen voor de eerste wanhopige smart. Ook het loven doet zijn rechten gelden, mijn kind en op het'feit, dat deze rechten tenslotte alle andere terzijde stellen, berust immers het behoud en het voortbestaan dezer wereld." Zij begreep klaarblijkelijk niet, waarheen hij met zijn beschouwingen wilde en haar bevreemding spiegelde zich zoo duidelijk op haar ernstig gezicblje af, dat de profts sur, teneinde haar vraag te vooi komen, met een zekere haast voortging„Ik geet om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen I Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als hij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! dat onze brave meneer, hoewel hij aan post wissels voor niet minder dan f28000 inde, zich slechts over een drietal kinderen „ont fermde", hen „verzorgde, door hen in zijn huishouden een werkzaam aandeel te geven. Een andere instelling beoogde de verkondi ging van het evangelie en de uitdeeling van koffie en brood. Ze ontving daarvoor f 6000, een niet geringe som, waarvan f 4C00 aan salarissen en bijna f 2000 aan reiskosten werden uitbetaald, waarna een kapitaal van f190 restte, dat mildelijk werd besteed aan koffie en brood voor de behoeftige mede- mensch „die 't zoo noodig had". Behalve voor Texels Belang waai schuwde de heer R. voor een vereeniging tot heil der menschheid, de vereeniging voor inwendige zending en filantropie, en het Christelijk rusthuis voor zwakke kinderen Zonnehof te Wageningen. natuurlijk volkomen toe, dat een ander de plaats, die je moeder heeft opengelaten, nooit geheel zal kunnen innemenmaar deze wetenschap mag mij er toch niet van terughouden, zekere verplichtingen na te komen, die mij zoowel door maatschappe lijke positie als met betrekking tot jou, mijn kind, op de schouders zijn gelegd." De oogen van het jonge meisje staar den hem verbaasd aan maar nog zag de professor de uitdrukking van ontzetting niet, die daaruit sprak. „Aangezien in mijn huishouding de vrouw ontbreekt, heb ik sirds twintig maanden alle werkelijke gezelligheid buiten onze deuren moeten houden en jij hebt daarom veel genoegens moeten ontberen waarop je jeugd en mijn positie je feitelijk recht geven. Dat mag zoo niet laDger voortduren Je zoudt mij later met het volste recht daarover verwijten kunnen maken en daar om welnu, daarom ben ik besloteD, nogmaals in 't 'huwelijk te treden Aarzelend slechts en met een zekere beklemdheid had hij deze beteekeniavoile woorden uitgesproken; de uitwerking, die zij echter op zijn dochter hadden, overtrof evenwel nog zijn ergste vrees. Met een kreet, alsof haar lichamelijk let sel was toegebracht, was Ingeborg opge sprongen Üit baar wangen was alle kleur gewekeu eu haar trekken leken als het ware verstijfd dtor een vretselijken schrik. „Vader1 Neen neen. dat is niet in kwaliteit de F1|NSTE. gebruik uitslui tend de peper munt met de letters Het zal niemand verwonderen, dat de regeering zich genoodzaakt zag zich zeker heid te verschaffen aangaande de werk wijze van de vele instellingen voor maat schappelijk hulpbetoon. Niet alleen om argelooze, menschlievende gevers voor teleurstelling te vrijwaren, maar tevens om het werk van betrouwbare vereenigingen niet in discrediet te brengen.ïvoroen thans naar schatting honderdduizenden guldeos in een verkeerde beurs, door het oprichten van een z.g. „Centraal Archief en Inlichtin genbureau inzake Maatschappelijk hulpbe toon" hoopt men het kwaad te stuiten en het geschokte vertrouwen in filantropische arbeid te herstellen. Zeker is aan zoo n bureau behoefte, wat vooral duidelijk bleek toen door de vereeniging van secretarissen van Armenraden een commissie werd be noemd. die een onderzoek instelde naar de omvang van het menschlievend werk door diverse instellingen verricht in verband met de bijdragen, haar daarvoor door filantro pisch Nederland verstrekt. Maar al te vaak bleek, dat de zaak niet zuiver stond en te veel geld aan bet doel, waarvoor het be stemd heette, werd onttrokken. Deoprich- ting van bovengenoemd bureau was daar van het gevolg. Het tracht op dit gebied zooveel mogelyk gegevens te verzamelen en dient desgewenscht, tegen in doorsnee f 10 per jaar, de gemeentebesturen van advies, van welke gelegenheid we hopen, dat ook de Texelscbe raad als college van „vroede vaderen" een nuttig en niet spaar zaam gebruik zal maken. We besluiten met de wensch, dat Texels Belang zich wete te rechtvaardigen om zoo de smaad van zich af te wenden, waardoor de vereeniging naar we hopen buiten hiar schuld aller vertrouwen dreigt te ver spelen. En hiermee basta. OUDESCH1LD Veevervoer. Gedurende de laatste 2 weken zyn van mogelijk Zulke plannen kunnen u geen errst zijn Op het voorhoofd van den professor vertoonden zich eenige kleine rimpels. „En waarom niet, mijn kind? Ben ik volgens jou al een oude man, van wienje het allerzotst vindt, dat hij een tweede huwfiijk wil aangaan?' Zij maakte slechts een heftig afwerende beweging en hij zag, dat haar ademhaling gejaagd ging, alsof haar keel door een on zichtbare vuist werd dichtgeknepen Hij stond op en terwijl hy baar hand in de zijne nam sprak hij op een toon, zooals men ongeveer met een angstig kind praat verder „Misschien is het schrikbeeld der booze stiefmoeder uit een sprookje, datje in zulk een opwinding heeft gebracht, beste Inge borg! J3 denkt zeker aan een of andere heerschzuchtige, kijvende vrouw, die jou zou tyranniseeren en wier doen en laten op mets anders gericht zou zijn dan jou van mij te -vervieemden. Is het, niet zoo. kindl ef? Maar je kunt onbezorgd zijn! Ik hou te veel van je en ik heb misschien een te goeden smaak, dan dat ik mij aan zulk een dwaasheid zou schuldig maken. Wie weet, of ik wel ooit tut dit gewiebtitr besluit zou zijn gekomen, warn eer ik niet in kennis was gt komen met een in« i-jp, dat je liefde niet slechts verdien', doch deze ook reeds bezat, nog voor zij de mijne Tabletten. grooto doos 05 ets Texel verzonden135 varkens, 62 schapen 8 koeien, 67 lammeren, 13 kalveren en 8 paarden. Vischvervoer. Gedurende do laatste week is te Oude- schild aangebracht 650 K.G. garnalen en 4300 K.G. wulken. Havenwerken. Door de sterke Zuidelijke winden der laatste dagen kan de baggermachine buiten de haven niets uitvoeren, zoodat de werk zaamheden nog al wat stagnatie ordervin den. Thans heeft men de baggermachine in de haven gehaald, om te trachten uit de haven het benoodigde zand te baggeren Als dit gaat kan het werk natuurlek vlug ger opschieten, daar men dan met wind noch stroom te kampen heefl. Men is ook bezig de laatste cementen steekdeelen te plaatsen, torwyi een gedeelte straat klaar is. Voor de verscheping van bieten en stroo, welke goederen op de waag aan de haver gewogen worden, geven de haven werken heel wat ongemak. Maar zonder lijden geen verbidden. Van een dievenbende Ta Glasgow (Schotland) overrompelden twee rc chercbeurs Maandag in de vroegte een die ven bende, die bezig was, haar slag te slaan in een wasscberij. De dieven steiler zich met revolvers te weer en kwetsten de twee rechercheurs. Kort daarop beeft een vliegend) kolonne van de politie, dertien cpgetcboten joDgens als verdacht aan de inbiaak en de ge weldpleging aangehouden. Een vliegtuig voor 20 passagiers. De Vanguard, hot grootste passagiers vliegtuig ter worbld, heeft Maandagmid dag zijn aangekondigde proef .'luchten boven de terreinen van Croydon gobou- der. Op 703 M hoogte word de 20 passagiers, rnder wie z:cb de chef van da civiele luchtdieDst Sir S.fton Brancker bevoDd. precies om 2 uur een lunch op gediend die dorr d directie dm Imperial Air way r Cy was aangeboden. De machine is voorzien van 4 Vickers Rolls R'-yce mo'oren, had verworven. Geen vreemde wil ik je als tweede moeder opdringen, maar ik wil je met een lieve vriedin door eeD heilige band slechts nog vaster verbinden- Het zal je naar ik boop, met myn plannen verzoenen wanneer ik je zeg, dat het Edith van Manstein is, die binnenkort je vaders naain zal dragen." Ingeborg haald diep adem, Nu eindelijk scheen de verlammende schrik haar te ver laten, die haar zoo lang had gepijnigd. „Zy dus!" sprak zy met bijna toonlooze stem „Welnu, den hemel zij daük, zy zal er nooit in toestemmen uw vrouw te worden." Professor Wallroth trok een hoogst ver baasd gezicht. Dat is een meening. die onder andere omstandigheden weinig vlei end voor my zou zijn. Waarom zou Edith dan wel volgens jouw idee van plan zyn mij als echtgenoot te weigeren „Waarom? En dat kunt u nog vragen, vader Is zij niet gedurende het laatste levensjaar van mijn arme moeder byna dagelijks in ons huis geweest? En heeft zij ons niet duizendmaal verzekerd, dat zij de gestorvene vereerd en bemind heeft met een bijna kinderlijke teederheid Zij zou immers bet ellendigste schepsel zijn, als De piofessoi zag er plotseling zeer erns tig uit en op bijna dieigenden toon viel by zijn dochter in de rede: „Denk er aan niet iets te zegsi d, waarover je reeds het vol gen e oogenblik het dieps'.e berouw zoudt hebben. W.v.v. ANT DEN BURG: 50 cl per drlo Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regols: 50 ct. Iedere regol meor: 10 ct. Dezolfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere regelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Overal per koker f 1.50 f2.75 f150 I »1|q voorded.'gcr» i tv ■.ki k ii&j Dc groote flacoas

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1