V s VS Pepermunt Hsel Holland hoest of is verkouden! Kursus in landbouwboekhouden een best kuikalf, Prima blanke Zuurkool. Hoest siropen Ingezonden ADVERTENTIEN Den lOen Nov. a. s. Texel I - S. S. I Gymnastiekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" Propaganda-uitvoering BAL NA. Het Molenbestuur innen der IVloSeniasten. beerdsrli Porselein, glas en aardewerk, billijk ea net. gerepareerd verzachtende Mijnhardt's Borsthoning-5iroop Per flacon 60ct Anga-5iroop perflacl.75 Bij Apoth.en Drogisten Brievenbus kkpr's Abdijsiroop PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN ^3 - ncr&hïfc in kwaliteit _de FIINSTE. gebruik uitslui- te nd de peper munt met de letters gaarne van een en ander meer zal willen ver tellen. Op diens verzoek deelen we nog mede. dat hij ook Maandag, aangemoedigd door't succes van Woensdag", een demonstratie zal geven. Voor nadere bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit nummer. Gymnastiek-demonstratie in Hotel Texel Naar we vernemen zullen aanstaande Zater dag de Heldersche gymnastiekvereenigingen „Oefening kweekt Kunst" en Hygiëa (dames- afdeeling) in overleg met de gymnastiekver- eeniging alhier in Hotel Texel een demonstratie geven. Deze zal geleid worden door de be kwame heer J. T. v. Loo, terwijl de heer W. Seebolt voor die avond zijn muzikale mede werking heeft toegezegd. Onze verwachtingen zijn hoog gespannen, maar de vele le prijzen, welke de turners in de wedstrijden van 't Kon. Ned. Gymnastiekver- bond mochten behalen, mogen er borg voor staan, dat gymnastiek-liefhebbers genieten kun nen. Een jaar of twintig terug hadden we hier een gymnastiek-vereeniging onder leiding van de heer C. Schaap, thans hoofd der school te Oudeschild. In die tijd bracht O.K.K. reeds een bezoek aan Texel, dat bij de ouderen onder ons zeker wel in aangename herinnering is blijven voortleven. Programma's zullen spoedig verkrijgbaar worden gesteld. Een advertentie in dit nummer brengt nadere bijzonderheden. Buslichtingen. We geven hier een lijstje van buslich tingen op ons eiland en Vlieland. Ivnip het uit, lezerhet kan te pas komen. Vaste wal 7.30 vm.10,20 vm.2,05 nm. Oudeschild 7.30 vm.2,05 nm. De Cocksdorp, Oosterend, Eierland, de Koog en de Waal: 10,45 vm.; 5,15 nm. Zondag 10.20 vm. Vlieland 5,15 n m. Zondags 10.20 vm. Vet gedrukt beteekentgeen buslichting op Zondag. Driemaal daags worden poststukken van Texel gezonden. OUDESCHILD Ned. Herv. Kerk. Bij de gehouden stemming voor ledeii van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn herko zen de heeren Jb. Hoogerheide en J. Dogger Hz. en gekozen de heer K. Dogger Kz. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 4 paarden, 2 koeien, 9kalveren,31 schapen, 36 lammeren, 49 varkens. Visscherij. Wegens het onstuimige weer der laatste da gen is de vischaanvoer niet zoo'groot geweest. Te Oudeschild is gedurende„de laatste week aangevoerd: ruim 1100 KG.Igarnalen^en ruim 5600 KG. wulken. Sneeuwwitje. Dat de heer Alb. Boelens van Helder met zijn jeugdig gezelschap, dat deze zomer te Oude schild „Hans en Grietje" opvoerde, succes heeft gehad, bewijst zeker wel de groote opkomst, welke hem nu ook weder met de opvoering van „Sneeuwwitje" ten deel viel. Er kwamen zelfs twee autobussen met kinderen van den Burg, zoodat de Zeven Provinciën bijna te klein was en de kaarten dan ook spoedig uitverkocht waren De opvoering van een zoo bekend sprookje als „Sneeuwwitje" moet voor kinderen natuurlijk wel een groote aantrekkingskracht hebben en wij kunnen hier wel direct aan toevoegen, dat het spel ook op de grooteren een goede indruk heeft gemaakt. Zooals „Sneeuwwitje" Woensdag werd opge voerd bestond het uit 5 tafereelen, door de heer Boelens voor zijn gezelschap pasklaar gemaakt Er komen heel mooie tooneeltjes in voor, aan de costumeering was zorg besteed. Onder de jeugdige speelsters zijn goede krachten. Zonder aan de overigen te kort te doen waren Sneeuw witje en de doove Dwerg (die, als wij ons niet vergissen, meerdere rollen vervulde) heel goed. De vlindersAwelke Sneeuwwitje bij de dwergen zouden brengen, voerden een keurige dan, uit, die alle lof verdient. iDe verschillende zang- nummertjes werden heel goed gezongen, vooral dat der kaboutertjes, als zij om Sneeuwwitje staan geschaard, wanneer zij van de vergiftigde appel heeft gegeten. Toch was dat niet het gemakkelijkst gedeelte. Alles tezamen genomen was het beslist een mooie uitvoering, de kin deren hebben genoten. De kinderen van den Burg waren onder geleide van Mej. J. N. Koop man en de heer J. v. d. Vlis, terwijl van Oude schild aanwezig waren mej. J. W. Dros en de heer C. Schaap, aan wie door de heer Boelens dank werd gebracht voor hun medewerking tot de groote opkomst. Examen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J Duinker, thans onderwijzer te Zaandam, slaagde Woensdag IJ. te Amsterdam voor de akte Middelb. onderwijs Nederl. Taal en Letterkunde. (Buiten verantwoordelijkheid der lted.iciie; Vrije Handel. Gi achte Redactie. Uw hoofdartikel van Woensdag 28 Oct. 1.1. handelt over de Vereenigde Staten van Europa met als conclusie, dat een Europeesche Tolunie bewerkende vrijen en onbelemmeiden handel tusschen de Europeesche Naties de aangewezen weg zal zijn. Nu vind ik dat volkomen in orde, doch de praktijk is, dat de Westeuiopeesche regeeringen, ondanks volkenbond en Locarr.o in allerlei vredesverdragen steeds verder oe pro- tectionistischen weg op jaan, en hun grenzen meer en meer voor alles, wat buitenland heet, sluiten, en wat precies het tegenover gestelde van een Europeesche Tolunie is. Waarom doet men dat? Uw artikel meende als bezwaar tegen een Vereenigde staten van Europa op te merken, dat zulks niet zcu gaan. wegens verschil in cultuur en taal der verschillende Europeesche Naties. Nu geloof ik echter, dat hef werkelijk be zwaar elders zit. De pers juichte over Locarno de diplomaten zelf juichten, spraken er zelfs van een Vereenigde Staten van Europa. Als dat zou komen, als in Noord-Amerika, zouden de Europeesche Naties zich niet meer tegen elkaar behoeven te wapenen, terwijl alle diplo matische conferenties over kwesties van Oorlog en Viede dan tot het verleden behooren. Geen Duitsche of andere Europeesche grenzen zouden meer voor onze producten gesloten zijn alle diplomatike verhandelingen over gecompli ceerde handelsverdragen waren ten einde. Zeer zeker zouden velen er iets zeer moois in zien, maar met dat al zouden de diploma.en hun eigen positie hebbm opgeheven en zich zelf op straat gezet. En dat is iets. wat men be zwaarlijk van eenig gezond oordeelend mensche- lijk wezen mag verwachten. Zoo zijn de mei.schen eenmaal niet. Ons diplomatenblad de Haagsche Post, ging direct corrigeeren. en maakte er van een Vereenigde Staten van West- Europa, tegen Oost-Euiopa en het Communisme met het Gele Gevaar etc. En daarmee is men direct weer op 't zelfde Europeesche straatje aangeland, waar men altijd de menschen in twee tegenover elkaar slaande groepen verdeelt. Steeds vindt men weereen of andere scheidings lijn of anti-thesi of denkbeeldigen vijand, dien men bestrijden wil, en voor welken strijd de geheele welvaart van Europa geoff rd wordt. Voor dien strijd is elke combinatiemogelijk en men spreekt daarbij van geen verschil in cultuur en taal der op dien basis en voor dit doel verbonden volken. Die bezwaren(?) ziet men alleen als het een werkelijke Europeesche Eenheid betreft. Maar zoomin als Cultuur en Taal der Engelschen en Italianen en Duitschers en Franschen een bezwaar vormt voor een combinatie van West-Europa tegen Oost-Europa zoomin vormt het ook een bezwaar tegen een combinatie van één geheel, of het is voor een werkelijk Vereenigd Europa of voor een Euro peesche Tolunie of voor vrijen handelen ver keer alleen. 't Grootste bezwaar is echter, dat elke wer kelijke en zakelijke toenadering tusschen de Europeesche Naties een schadepost oplevert voor hen, die er van moeten leven om de volken tegen elkaar te „beschermen", zooveel mogelijk op militair en op economisch gebied etc. Vrije handel, een Europeesche Tolunie, zou zeer goed zijn, en zeer voordeelig, Ik geloof, ook, dat ze door te voeren is, in korten tijd zelfs, doch verwacht het niet van de menschen die er zelf schade van kunnen hebben en er niets bij winnen. Zoo zijn de menschen eenmaal niet, om zich zelf er uit te werken. Dankend voor de plaatsing Ud. dw., H. BRAAM. Omtrent de wenschelijkheid van een Europeesche Tolunie zijn wij Ik t met inzender volkomen eens. Dat deze op de duur, misschien wel op de zeer lange duur, uit economische noodzakelijkheid geboren zal n oeten worden, is 'n persoonlijke overtuiging, waarnaast andere oveituigingen, met evenveel recht van bestaan gesteld kunnen worden. De meening als zouden de diplomaten om der wille van hun broodje dit tegenwerken lijkt ons center een, misschien ooor zijn eenvoud aan- tre«kelijke, maar nietiemin met de werkelijkheid totaal geen rekeninghoudende opvatting. Man nen als Kuijper, Cort van der Linden, London, Nolens, van Kaïnebeek, Benesj. Macdonald, Seipel, Branting om er nu maar eens een paar te noemen staan ver boven een d.rge- - lijke opvatting van hun taak en plicht §§3 Mijnheer de Redacteur. Electriciteitsbedrijf. Het verwondert mij ten zeerste, dat naar aan leiding van de publicatie van B en W in zake bovengenoemd, éér. van de vele deskundigen die ons dorp telt, zich niet daartegen heeft doe» hooien. Van alle zijden hooren we, dat het licht slecht is, omdat het net over elast is, dat meer aansluitingen dat euvel zullen in de hand wer ken en dat alleen het plaatsen van een batterij vei betering kan brengen Waar blijven die deskundigen nu? Dankend voor de plaatsing EEN LEEK. Zou ik door m.ddel van uw vragenbus het volgende even onder de aandacht mogen bren gen Heeft U ook al pijn in de keel? Gevoelt ge U rillerig en on prettig? Blijf daarmee niet loopen, totdat een bronchitis of influenza het gevolg is. Stuit dat voortschrijdend ge vaar! Verzacht Uw ontstoken slijmvliezen, zuiver Uw keel van de slijm, die ziektekiemen bevat, neemt het onverge lijkelijke middel, dat U ver rassend snel zal helpen, de bekende hoeststillende Tegenwoordig vertrekt en dat blijft zoo tot de nieuwe zomerdienstregeling der Ned. Spoorwegen uit Amsterdam om 8,03 uur vm. een sneltrein naar Helder, waar deze om 9 33 arriveert. Daarmee acht ik de dienstregeling van T.E.S.O. niet in overeenstemming. Die toch vermeldt, dat in de week 's morgens om 9,30 de Dageraad uit Helder vertrekt. Zou de Directie van T.E.S.O. niet in over weging wiilen nemen, dat vertrekuur wat later te stellen, opdat bedoelde sneltrein beter aan sluit op den bootdienst HelderTexel? Zeker zou ze daarmee aan veler wensch tegemoet komen. OPMERKER. Zondag 8 November 1925. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, nm. half 3 ds. Raabe. den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Dankstond voor het gewas. H. Doop. Oogstcollecte. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. 10 uur de Hr. Van den Brink. Collecte voor de Zending. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Buskes Dankuur voor het gewas. n.m. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Geen Godsdienstoefening. Den Hoorn, vin. 10 uur ds. Koster. Woensdag 11 November. Burg, 's avonds 8 uur ds. Raabe Bijbelbespreking Gebouw van Chr. Belangen. Donderdag 12 November, den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Brümmer Schagen, 5 Nov. 72 Vette koeien 60 kalfkoeien 191 Gelde koeien 130 Vaarzen 39 Vette varkens 123 Biggen Boter 300 a 515 300 a 460 180 a 350 180 a 250 0,86 a 0,92 18,— a 24, 2,40 a 2,60 a 0, E i e r v e i1i n g Schagen KipeierenAanvoer 1901 Prijs f 13,af 14,40 Middelm. f 14,— EendeierenAanvoer 535 Prijs f8,10 a f8,50 Jonge kipeieren: Prijs f 11,80a f 12, HOEDT U VOOR NIERZWAKTE! 125 Al wordt onnoemelijk veel last veroor zaakt door zwakke of zieke nieren, toch worden de eerste verschijnselen vaak ver waarloosd. 4)e zorgen en eischen van het hedenda igsche leven leiden tot nierzwakte tengevolge waarvan hel bloed niet behoor lijk gefiltreerd wordt. Zoodoende blijven vergiften in het lichaam achter, die de zenuwen aantasten de gewrich'en en spieren doen ontsteken en tot pijnlijke en zelfs ongeneeslijke nierkwalen aanleiding geven Rheumatische pijnen, hoofdpijn, rugpijn, en kwellende blaaskwalen zijn er het ge volg van, gij wordt zenuwachtig, prikkel baar en moedeloos, vermoeid, afgemat en zwak, de een\oudigste taak schijnt u een zware last. Het is gevaarlijk dezg waarschuwingen te veronachtzamen het verstandigst is de nieren zonder uitstel bij te staan en te versterken. Fosters Rugpijn Nieren Pillen versterken de nieren, zij maken u gezond en houden u gezond. Laat een flacon halen en over tuigt uzelftal van menschen in uw om geving kwamen tot dezelfde ondervinding. Let op do verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkiijg'oaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten ianüsch goed te ontvangen. Pr^js f 1.75 per flacon 32 Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD A. C. PR1NSZE en D. DE WIJN. Zaandam, Oostzijde 142, fi N ,q2- Burg-Texel, Weverstraat,) Huwelijksvoltrekking 19 Nov. a. s. A. J. DUN en M. DUN-Kooger betuigen hiermede hun hartelijken dank voor de zeer vele blijken van belangstel ling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Texel, 4 November 1925. 3 hopen mijn lieve Vader en Moeder C hun 12l/o-jarige Echtvereeniging S te herdenken. ia) p ifif s Hun liefh. zoon ARIE RENTENAAR. K Den Burg, Texel- 3® fcï <-*) M -* Zondag a. s. Aanvang 12 uur. met Damesafdeeling „Hygiëa" Helder. op Zaterdag 14 November 1925, in Hotel „Texek", den Burg. Onder leiding van den heer J. T. van Loo Hoofdleider O.K.K. Zaalopening half acht. Aanvang 8 uur. Programma's d 60 cent, tevens bewijs van toegang, verkrijgbaar aan liet Sigaren magazijn van den heer H. Bruijn, en 's avonds aan de zaal. Plaatsbespreking op den dag der uit voering a 10 cents in Hotel Texel. TE OOSTEREND. Begin a.s. Woensdag 11 Nov. 'sav. 7 uur in de openb. school. De kursus omvat minstens 24 lesuren. Lesgeld f 5.—. Nog gelegenheid zich aan te melden bij de heren K. VLAMING en JOH. KONING of 's avonds in 't lokaal. H. KLIMP. van den polder „Het Noorden" herinnert belanghebbenden, dat de Secretaris-Pen ningmeester Maandag 9 November a. s. zitting heeft in café „Den Burg" tot het TE HUUR direct te aanvaarden, de zeer vruchtbare gelegen op het eiland Texel, in den Eier- landschen Polder bij Cocksdorp, groot onge veer 53V- H.-A. Eigenaar H. H. BODEWES Canisiussinge! 17, Nijmegen. wordt bij u thuis of ten. hui.ze van den heer C. OSSEN, Weverstraat, door D. WESTERVELD. 3 of in jagende houding te loopen of over paden te .maken op de landerijen bij onder- geteekenden in gebruik, Looij S. C. Eelman A. Keijser Cz. W. G. Bakker A. S. Kikkert Wed. J. Hopman D. de Haas B. Bakker Az. K. Lips Jac. Plenkes D. Keijser Cz. W. v. Heerwaarden Aanbevelend, H. MAAS. TE KOCP bij H. BOON, Spang, Texel.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2