Zaterdag 1 Nov. 1925, No. 3965 BIJBLAD van de Texelsche Courant Texelsche Berichten Gemengd Nieuws van Een interessante vergadering. Gaarne vestigen we de aaDdacht op de openbare vergadering, welke Vrijdag a.s. te 7.30 uur in Hotel Ttxel zal worden belegd. Daar toch zal door de Weledelgestr. Heer Dun, Inspecteur van het L.O. in de inspectie Helder, het woord gevoerd worden over het Mulo-onderwijs in het algemeen en over dat op Texel in het bijzonder. De heer van Goethem, van Amsterdam, voorzitter van de Ver. van Hoofden van Scholen in Neder land, zal daarna sprekenover „Hetonderwijs in handenarbeid op de school en in het gezin". We merken bierbij op, dat autobussen beschikbaar worden gesteld ten behoeve van bewoners der buitendorpen, die deze belangrijke besprekingen wenschen te vol gen. Laat ons hopen, dat van deze ge legenheid een dankbaar gebruik wordt gemaakt, 't Belooft een leerzame avond te werden en we kunnen en mogen niet nalaten een ieder met klem aan te sporen deze vergadering bij te wonen. Nog al te vaak wordt -de groote beteeke- nis van het Mulo-onderwijs onderschat en achten sommigen het beter hun kind een jaar extra onderwijs in de zevende klasse eener lagere school te laten genieten, dan het naar een Mulo-school te zenden. Wie Vijjdag de uiteenzetting op dit terrein volgen zal, wordt zeker spoedig van zijn dwaling overtuigd en zal zeker een betere indruk van de Mulo-school meenemen. Niet minder belangrijk achten wij de bespreking van het onderricht in handen arbeid, een vak, dat gelukkig meer en meer aan onze scholen ingevoerd wordt. Toch geniet het nog in de verste verte niet de waardeering, welke het zoo ruimschoots verdient. Lezer, vat dus deze gelegenheid aan, om uw kennis ook op dit gebied aan te vullen. U zult er geen spijt van hebben. De heer van Goethpm is in de onderwijs wereld geen onbekende en zeker zal het een genoegen zijn diens uiteenzettingen te volgen. Onlangs opende de heer W. Stevenson, onderwijzer te Helder, met veel succes te Helder een cursus in handenarbeid. Naar hij ons meedeelde, overwoog hy tevens het plan te trachten hier zoo'n cursus te orga- niseeren. Of zijn plannen in deze reeds vaste vorm aannamen, is ons niet bekend maar we zijn er van overtuigd dat zeker menigeen zich hier als cursist zou doen inschrijven. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar dein dit nummer voor komende advertentie. DE KOOG Van een verdwaalde postduif. Bij de heer L. Bakker in 't Koogerveld is een postduif neergestreken, voorzien van een ring gemerkt „Beige 25—3,052,785". DEN HOORN Jaarvergadering Fanfarecorps. Dinsdagavond had hier de eerste jaar vergadering plaats van het fanfarecorps. De voorzitter, de heer P. Drijver, heette allen hartelijk welkom en sprak z\jn tevredenheid uit over de goede opkomst^ Daarna gaf de penningmeester, de heer P. W Lap, verslag van de stand der kas, die sloot met een batig saldo van f 66,- waarna de notulen door de secretaris, de heer A. Sleg, werden voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Besloten werd met het innen der contributie te wachten tot het begin van het volgend jaar, daar men algemeen van meening was, dat er dit jaar al genoeg was bijgedragen en er een volgend jaar wat voor gepres teerd kon worden. De heer Smit, van den Burg, had by de oprichting aangeboden belangeloos de repetities te leiden, doch algemeen oordeelde men, dat hem daarvoor iets toekwam, wat men aan het Bestuur overliet te bepalen. Hierna sloot de voorzitter met de beste wenschen voor het fanfarecorps de verga dering. Een Sovjet courant in F>ankrijk De Izwi-Mia, do voort aam-te Sowjet courant zou plan hetbnn biuueukoit ook t« Parijs een editie te laten ver-chijnen. Het blad zou in het Russisch worden uit gegeven maar dadelijks twee pagina's Fransche tekst bevatten. Van een wonderlijke vondst Io de vorige maand spoelde op 't Oerd te Amelaod een soort walviscb, een dwergvinvisch aan, die door eenige deskundigen, waaronder Dr. Van Deinse uit Rotterdam nauwkeurig werd onder zocht Wat de aandacht der ouderzoeki-rs het meest boeide waren de interessante vervormingen, die een gevolg waren van de zeer ernstige wonden, bet dier door de schroef van een stoomboot of door ij-schot sen toegebraoht. Dat de slagen aangeko men waren of dat het beest leeljjk in de knel heeft gezeten, blijkt o a welnieruit, dat het schouderblad in drie stukken was gebroken Zelfs ondor dit beenstuk gelegen ribbun waren geheel vernield Veel was echter op wonderlijke wijze hersteld Sinds 1862, toen een exemplaar van de ze dwergvinvisch in'tIJ voor Amsterdam werd aangetroffen, heeft men nu nog zesmaal zoo'n ongewone gast aan onze kust gevonden. Ia 1892 vlijde er zich eentje neer aan oos Texelsche strand. Woensdag 28 October word het. ge raamte in kisten verpakt en naar het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam opgezonden. De Berengaria in de storm. Het stoomschip Berengaria van de Cunardlijn, een der grootste schepen ter wereld, is gistereu met verscheidene uren vertraging te Southampton (Engeland) aangekomen. Het schip had twee dagen met zware storm te kampen gehad, waarby 26 van de opvarenden min of meer ernstige verwondingen hadden op- geloopen. Zes rotibooten omgeslagen. Bij een oefeniDg van een instituut voor licbaamsontwikkeliDg met zes roei- booten op het Tegelermeer (Duitschland) zyn door de golfslag alle zes booten omgeslagen. Van de 32 roeiers zijn er 31 gered. Eén man wordt nog vermist. 't Is daar niet pluis Uit Hongkong (China) wordt gemeld, dat 200 KM. ten zuiden van Kanton twee Amerikaansche geestelijken zijn ontvoerd Een ontploffing Gas in een trampaal. Iemand te Button on-Trent Engeland streek Maandag een lucifer af tegen een tram paal, waarop oumiddellijk een ont- plolfiog weerklonk en het bovenstuk van do paal voor zjjn voeten neerviel. Bij ouderzoek bleek, dat, een electrischediaad contact gemaakt bad waardoor een gaspijp doorgesmolten was tu het gas in de trampaal was gevloeil Dat gas was door het afstrijken van de lucifer ontploft Terzelfdertjjd streek in eeo naburig huis een kind een lucifer af in de buurt vau een gaskachel. Ook hier volgde een ontploffing, waardoor de ruiten van het huis sprongeu. Het kind kwam met de schrik vrij. De doodende kogel. Het officieele onderzoek naar het onge luk bij de schietoefeningen te Jfiterbog Duitschland 't welk luitenant-generaal Muller het leven kostte, beeft uitgemaakt dat de doodende kogel kwam uit een oud defect machinegeweer, dat uit 1917 dagteekende en nog nooit was gebruikt. Een onverwaclitó propagandist. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Huil (Engeland) liet iemand dez> r dagen een groote blauwe papegaai uit een zolder raampje los. Het dier ging bovenop een telegraafpaal zitten, waar bet voortdurend riep: „Weg met de socialisten en de rooden F' Pogingen om de papegaai met steenen weg ie jagen waren, steeds vruchteloos en het goed afgerichte dier zette zijn propaganda onder luid gelach van de meDigte op de begane grond voort. Een landing steiger op Schiermonni koog. In de jongste zittiDg van de gemeente raad heeft de burgemeester meegedeeld, dat de plannen inzake een landingsteiger op het eiland zoover gevorderd zijr,dat men van de regeering en van Gedep. Staten van Friesland voorstellen tot het verloeren van subsidie kan verwachten. De dam zal 500 Meter lang worden, en het bovenvlak ervan voldoende breed om er met een autobus op to rijden en aaD. de aanlegplaats te zwenken.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 5