Backirï V s No 3967 Bakpoeder V S Pepermunt Zaterdag 14 November 1925 39s,e Jaargang St. Maarten. FEUILLETON 6EEN GEWETEN. Texelsche Berichten Engelsche Cake DrOetker's ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OPTEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 8 u in kwaliteit de FljNSTE. gebruik uitslui tend de peper munt met de letters De opgedolven medaille. Brancard. Havenwerk. Oude gewoonten. DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 50 ct ledoro regel meor: 10 ct. Dozelfdo advortontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bij abonnemont lagere regelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Op 11 November viert de jeugd St. Maarten. Wie zou niet weten, wat dat voor haar te be duiden heeft?, vooral op Texel, waar ook in deze de traditie nog steeds hoog gehouden wordt. Menigeen zal Woensdagavond een extra wandelingetje door den Burg hebben gemaakt om eens te zien, welk een opgewekte schaar zich door de straten bewoogtientallen kinderen, allen uitgerust met lampions, uitgeholde kool rapen of suikerbieten, waarin een brandend kaarsje was geplant. Hoe verdrongen ze elkaar voor de deuren, om te laten hooren, dat zij het bekende wijsje, de woordjes van het aloude versje nog niet vergeten zijn, om daarna met kloppend hart de komst van de bewoner af te wachten, wiens hand misschien iets voor hen mee zal brengen. Wel eens tevergeefs, want niet steeds had het liedeke het gewenschte ge volg, doch met goede moed trokken ze dan maar weer verder: er waren er immers wel, die zich door hun stemmetjes lieten vermurwen en met een koekje, misschien met een cent, voor de dag kwamen en zoo hun zingen beloonden —o—o— 't Komt ons niet onaardig voor eens te ver tellen, hoe dat St. Maarten-vieren in de wereld gekomen is. Juist, omdat hier aan de 11e November nogal aandacht wordt geschonken. We gaan in gedachten eenige eeuwen terug, naar de tijd, waarin de Romeinen, een machtig volk, een groot deel der toen bekende wereld overheerschten. In Frankrijk stond het Ro- meinsche leger eenmaal onder bevel van zekere Martinus, een vroom en dapper jonkman, die buiten zijn vader's weten Christen geworden was. Eens droeg de opperbevelhebber hem op een boodschap naar een ver verwijderde stad over te brengen. Martinus sprong te paard en haastte zich, niettegenstaande de felste kou, daaraan te voldoen. Zijn medelijdend hart deed hem telkens in de zak tasten wanneer behoeftigen zijn hulp inriepen, zoodat hem zelf tenslotte het geld ontbrak om brood te koopen. Bij de stad gekomen werd zijn oog getrokken door een oude man, die half naakt aan de poort zat. Wat nu te doen Een aalmoes kon hij niet meer geven. Hij sprong van zijn paard, sneed zijn mantel in tweeën, reikte de eene helft aan de slecht gekleede verstooteling over en vervolgde toen zijn weg. Wel was in de stad spot Martinus' deel, maar daar bekommerde hij zich niet om, overtuigd als hij was, een goede daad te heb ben verricht. In later jaren werd Martinus zoo besluit het verhaal bisschop en wanneer we thans over St. Maarten hooren spfeken, hebben we te denken aan die edele Romein, die uitliefde voor de behoeftigen hun een groot deel van zijn goed wegschonk, tot zelfs de helft van zijn mantel. De lezer zal opmerken, dat enkele deelen in het versje van St. Maarten de herinnering aan dit verhaaal levendig houden: „Sinte-Maarten is zoo koud, Geef een stukje turf of hout" en „Met zijn rood, rood rokje an" Daar komt Sinte-Maarten an" Dat veel daarin in de loop der jaren gewijzigd is, kan ons niet verwonderen en zou nog dui- roman van REINHOLD ORTMANN. Doctor Artois bleef gedurende een paar seconden onbeweeglijktoen leunde hij weer achterover in de kussens en kruiste de armen over de borst. Een onaangename hoonende trek vertoonde zich op zijn gezicht. „Zoo?" sprak hij op gerekten toon. „Dus dat is het? En daarom deze zonderlinge ontvangst? Dan moet ik je toch werkelijk heel ongelegen gekomen zijn. mijn arme Edith! Is het misschien onbescheiden naar den naam van den gelukkige te informeeren wien het gelukt is mij te verdringen?" „Laat ons niet op dezen toon over dit onderwerp verder spreken SiegmundAls je mijn brief gelezen had, dan zou je nu weten, welk een strijd het mij gekost heeft!" Men kon het de spreekster aanzien en hoorde het bovendien uit den klank harer stem, dat zij de waarheid sprak. Dat scheen hem evenwel niet op te valler, want hij ging op denzelfden hoonenden toon voort„O, dat geloof ik graag zonder meer! Jullie vrouwen zijn altijd heldinnen wanneer je tot het gewich'ige besluit komt oen man te verraden. Ik twijfel er geen oogenblik aan, dat je allerbelangiykste delijker spreken, wanneer we het versje in al zijn variaties, waarin het thans voortleeft, hier een plaatsje zouden verleenen, waartoe we bij gebrek aan plaatsruimte echter niet kunnen overgaan. Onderwijsbezuiniglng. De heer K. v. d. Ham, ouderwijzer aan de Mulo alhier, zal met ingang van 1 Januari a.s. op wachtgeld worden gesteld, zoodat dan het onder wijs in de drie klassen aan twee leerkrachten wordt overgelaten. 9 9cdep° ri naar Octkcr's<Reccpt, gebakken met een voor direct gebruik gereed Gistpoedcr. Backin vervangt de Gist. v.ct Backin rijst het deeg onder het bakken. :50 gr. boter 0.70 of margar. f 0.30 250 gram suiker0.13 12 eieren0.72 500 gram tarwebloem0 16 1 pakje Dr. Octkcr's Backin 0.07 150 gram krenten0.08 l citroen 0.05 f 1-51V. Bereiding: Botcrensuikerrocre mentotroom en voege langzamerhand de eierdooiers bij. Dan roere men het met Backin vermengde meel, de krenten, de geraspte citroenschil en ten laatste het zeer stijlgeklopte eiwit erdoor, waarna men de massa in een inge vetten, langwerpigen cakevorm stort, om ze bij middelmatige hitte I i lij uur te bakken Deze cake is bijzonder smakelijk, een zeer gewild gebak bij tamiiicdecstelijkhedcn Men lette vooral op Baclein van Dr. Octker, en dat op elk pakje als Benige Importeurs 'i. Ostermann Co.. A'dam, vermeld zijn Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis=rcccptenboekje toezenden. redenen hebt gehad een ander in mijn plaats te doen treden. Maar ik heb er toch wel eenig recht op zijn naam te vernemen." Edith klemde haar lippen op elkaar. Een minuut verliep alvorens zy antwoordde Toen echter sprak zij kortaf en met bijna ruw klinkende stem„Het is professor Wallroth." Doctor Artois kon een uitroep van ver bazing nauwelijks bedwingen. „Aha! Ik feliciteer je! Over het feit,dat ik tenminste niet voor den eerste den beste ben opgeofferd, mag ik mij dus niet beklagen Weliswaar zou hij veel beter je vader kun nen zijn; maar een echte en harts tochtelijke liefde vraagt niet naar zulke kleinigheden zooals een groot verschil in jaren. En tot je eer mag ik toch zeker wel aannemen, dat je hem liefhebt." Zij keek hem recht in het gelaat en haar oogen schoten vonken: „Ik zal je in 't geheel niet meer antwoorden, wanneer je voortgaat op deze wijze tot mij te spreken. Je toorn mag ik dan verdiend hebben, niet echter dezen tergenden boon. Dat ik niet tot de vrouwen behoor, die tweemaal in haar leven kunnen liefhebben, weet je goed genoeg." Hij stond op en zyn donkere wenkbrau wen trokken zich samen, terwijl hij dicht voor haar ging staan. „Dan heb je je dus aan hem verkocht, Edith! En je meent je tegenover mij te kunnen rechtvaardigen door my dat te Slechts wanneer de gemeente het salaris van een derde onderwijzer voor haar rekening neemt kan de toestand, zooals die thans is, bestendigd worden. We meenen echter te weten, dat daar wel niets van zal komen. In aansluiting op ons bericht omtrent de op gedolven reddingsmedaille uit 't land van de heer Jac. Kikkert Nz. kunnen we nog melden, dat ze uit brons vervaardigd is, aan een zij voorzien van het opschrift: AFINA JONKER 28 December 1850 VOLKERT GROENDIJK, terwijl de andere zij een lauwertak vertoont cn de woorden Noord- en Zuidhollandsche Red dingmij., opgericht in den jare 1824. We kunnen moeilijk aannemen, dat nu spoe dig „de rechtmatige eigenaar" zal komen opda gen. En als-ic komt, is 't er zeker eentje die de negen kruisjes al aardig gepasseerd is. Het bezoek van de Commissaris der Koningin. In verband met het bezoek, dat de Hoog- cdelgestr. Heer Jhr. Mr. Dr. Roëll Woensdag aan onze gemeente bracht, hebben wc ons tot Burgemeester gewend met het verzoek ons daar omtrent te willen inlichten, waaraan Z.Edelachtb. bereidwillig voldeed. Te kwart voor tien met een torpedoboot uit Helder vertrokken, arriveerde de heer Commis saris te kwart over tien in de haven te Oude- schiid, waar Z.Hoogedelgestr. door de Burge meester verwelkomd werd. De hooge bezoeker werd vergezeld door de heeren Mr. Scheltema, administrateur van de Provinciale Griffie, en Jhr. Reigersman, hoofdingenieur van de Water staat. Per auto werd de tocht naar den Burg voort gezet, waar op 't Raadhuis de H.H. Wethouders, Gemeentesecretaris en Raadsleden ontvangen werden. Verder werden besprekingen gevoerd omtrent de electrificatie van Texel en diverse polderbelangen. Vervolgens werd audiëntie verleend aan par ticulieren, die zich daarvoor haddcnaangemeld. Met de polderbesturen van Waal-en-Burg, Der tig Gcmcensch. Polders, Eierland en Klein- Nieuwland werd de bemaling van Waal-en-Burg besproken. Ook de verbetering van de weg door Klein-Nieuwiand kwam ter sprake. Na afloop van dit onderhoud werd met de heeren Burgemeester en Wethouders en de Gemeentesecretaris in hotel „de Lindeboom" de lunch gebruikt. bekennen „Ja! Want als ik mij gisteren niet aan hem verkocht had, dan zou ik morgen of overmorgen mrsschieu gedwongen geweest zyn, mijn lot aan dat van een onwaardige te verbinden. Ben je niet in staat dat te begrijpen?" „Nier geheel en al! Er zijn meisjes, die onder nog slechter omstandigheden jaren lang gewacht hebben op de vereeniging met den man, wien haar liefde toebehoorde" „Zeer wel mogelijk, hoewel ik vermoed dat dezo heldhaftige meisjes in hartroerende novellen en gedichten heel wat vaker voorkomen, dan in het werkelijke leven. En je mocht van mij niet verwachten, dat ik zoo'n novellenmeisje tot voorbeeld nam Indien ik wat anders voor je had kunDen doen, iets grootsch, iets geweldigs, geloof me, dat ik zonder aarzelen daaitoe bereid zou zijn geweest. Een vrijwillig, langzaam wegkwijnen onder de ellendigste, onver- draaglijkste omstandigheden echter is geen offer, zooals men dat van een meisje als ik ben mag verlangen." „Het valt jou, naar ik zie, tenminsto niet al te moeilijk, je geweten gerust te stellen." „Bespot mij maar gerust! Ik mocht tenslotte ook niet verwachten, dat je edel moedig gestemd zou zijn, daar het je zoo gemakkelijk valt mij door het bewijs vau je verachting te BUaffeu.* Schpuderoph dond wendde £rtois zich af 's Middags werd met twee auto's naar dc Cocksdorp gereden cn een bezoek gebracht aan het poldertje „de Volharding", waar In tegen woordigheid van de eigenaar van dit poldertje, bet polderbestuur van Eierland cn 't raadslid de Graaf dc verwoesting, door de zee in de laatste maanden hier aangericht, in oogenschouw werd genomen. De terugreis ging over de Koog, waarbij ge legenheid werd gevonden dc staatsbosschcn te bezichtigen. Aan liet plan een bezoek te brengen aan de zeedijk van dc Prins Hendrik P. kondoor gebrek tijd geen uitvoering worden gegeven. Te kwart voor vijf was Öudcschild weer be reikt, waarna Z.Hoogedelgestr. met 't marine- vaartuig naar de vaste wal vertrok. OUDESCUILD Eenige tijd geleden werd op initiatief van liet ziekenfonds te Oudescliild aan liet Witte Kruis verzocht te Oudeschild een brancard te plaatsen voor liet algemeen belang en ook voor Oude schild als havenplaats. Wij kunnen meedeelen dat er thans een brancard aanwezig is, welke in de bewaarschool een plaatsje heeft gekregen. Voorwaar een zeer nuttig instrument, waarvoor wij het bestuur van hef Witte Kruis zeker een woord van dank mogen brengen. Het havenwerk begint nu zijn voltooiing te raderen. Er moet nog een klein gedeelte straat gelegd worden en dan is de kous af. Nu liet werk zoo goed als klaar is, kan men eerst goed zien hoe groote verbetering liet zal zijn, als de geheele kade in gebruik kan worden genomen. Het Sinte-Maarten klonk Woensdagavond wederom lustig langs de dorpstraat. Begunstigd door mooi weer liepen zeker wel meer dan CO kinderen met lampions langs de straat vroolijk hun liedje zingende. Het was een alleraardigst gezicht, zoo'n lange rij van dansende lichtjes. Een recht onschuldig vermaak, dat Sinte- Maarten-vieren, waarvan door oud en jong wordt genoten. „Het is onbegonnen werk met een vrouw te redetwisten, die haar zouden wil veront schuldigen! Het zou mjj zelfs niet verwon deren, dat je mij tenstotte overtuigde, dat ik alleen hier de schuldige was. Je ziet, dat ik zoo rustig en verstandig ben, als je het maar eenigszins wenschen kunt. Ik zal geen scène maken en ik denk er nitt over mijn medeminnaar met vergif of dolk uit den weg te ruimen. Kun je van een inan, die zich in zijn levensgeluk bedrogen ziet, nog meer verlangen?" „O, je weet heel goed, dat je me niet zwaarder kunt treffen, dan juist door deze gehuichelde onverschilligheid. Maar hoe zou ik je een verwyt mogen maken Antwoord me slechts op één vraag: Zul je het contact tusschen jou en Dr. Giersberg verbreken?" Artois antwoordde niet onmiddellijk. Hij was weer faan zitten, het rechter been over het linker geslagen en scheen met aandacht de lakneuzen van zijn laarzen te bestudeeren. „Misschien antwoordde hij toen en na eenige oogenblikken herhaalde by nogmaals „Misschien „Ik dank je Siegmund! - Maar ik wist wel, dat je het zou doen Ik reken mij niet tot de zwaksten van -mijn sekse; de gedachte evenwel, jou juist nu in mjjn onmiddeliyke nabyheid te weten en de voortdurende vrees je hier of daar onver wacht en onvoorbereid te ontmoeten zou ik Btell-g niet hebben'kunnen verdragen" ^Words vervolgd..

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1