1 No 3969 Zaterdag 21 November 1925 399te Jaargang TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIEN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Kostelooze vaccinatie. Eén sollicitant. Aanbieding Huldeblijk aan H.M. de Koningin. In Nederland Nederlandsch. Visscherij. Auto in de sloot. Veevervoer. De Marsdiep. De kosten van een operatie in de oude tijd. Uit het Acteboek der Hervormden te Sluis d.d. 8 October 1605 blijkt, dat men zich van kerkwege ook bemoeide met zieken, want daar wordt gezegd, ,alzoo de magistraat geconsenteord heeft, dat de zoon van Adriaanken Ver'oeke, oud zgnde 18 of 19 jaar zoude van den steen gesneden worden, zoo is met meester Gillis de Blijde dezen dag gehandeld, en met hem geaccordeerd, dat hij voor zijne snede zal hebben twee en veertig gulden of zeven ponden vlaems en zijn keeebt zal ook een drinkpenning hebben." Een nieuw type spoor wogen in Canada Van Montreal is hier een uieuw type spoorwagen, dat als proef bij de Caua- deesche staatsspoorwegen in gebruik is aangekomen. De beweegkracht wordt bierbij geleverd door een petroleummotor die electriciteit opwekt De afstand van 2937 mijl werd in 3 dagen afgelegd, waar door alle records zijn gebroken. Volgens bet bestuur van de spoorwegen zal een volkomen ommekeer in de beweegkracht bij de spoorwegen, speciaal voor lichte transporten, het resultaat dezer gelukte proefneming zijn. Een spoorwegongeluk De bloktrein Cnarleroi-Brussel is lij Nijvei ontspoord, tengevolge van het spiiogen van een wielbaDd. Er zijn 12 gewonden, van wie 2 ernstig Men scbat de materieele schade op 600,0U0 fr. Door een sneltrein aangereden. Bij Aurich puitscbland) is Maandag avond een met paarden bespannen wagen van een brouwerij op een overweg door een su9ltr6in aa1 geroden. De wagen word vermorzeld en de voerman gedood. De paarden bleven ongedeerd. Gruwelijke dood. In bet Duitsche stadje Augsburg is een gruwelijke gr.scbi deriis voorgevallen Dezer dagen werd iu eeo jamkok-Tij aa: de markt brand ontdekt Toen de brand- weerliedeD[in het ketelhuis doorgedroagen waren, zagen zij daar de bedrijfsleidei met zijn beide zoons van 16 en 14 jaar, op de grond liggen, reeds gedeeltelijk door het vuur verkoold De man bad zijn beide zooos eerst dronken gevoerd en had daarna met hout van de siookplaats allot iu brand gezet. Ze zijn blijkens hei medisch onderzoek, a io drie door de rook geslikt. Oorzaak van dit drama was eer rechtszaak, tegen de jamkoker aanhang g gemaakt. Geen vrouwmaar postzegels. De Rotterdamsche recherche krcea dezer dagen telefonische modedeeling va: e9n verbuisinrichting, dat bij een verhit' zing in de Groote Draaisteeg een van haar knechts, in eon ou ie bedstede, waa' to: hem door do bewoner de toegang waf- geweigerd, een oude vrouw rneend- gezien te hebben. De man deed een grie zelig verhaal. Een onderzoek door de politie ingestelct bracht aan bet licht, dal zich in de bedstede oud beddegoel be vond, waarop een zak met oudo post zegelo, waarbij de eigenaar, een handelaar in postzegels, geen andereu wou toelaten Mazelen-epidemie, Te S. ndelbacb, een dorp bij Fra-.kto: l a d. M, heerscht de mazelen epiJemi-cl Er zijn al 16 kinderen aan gestorven In Rusland. Het gemeentebestuur van St. Peters burg heeft besloten do Peter en Paul's kerk af te breken en op het vrijkomende terrein een sportveld in te richtOD. Gevaarlijk goedje. Op de weekmarkt te Lissa is een vat met benzine ontploft tengevolge waarvan vijf monschen zijn gedood. Aan de dood ontkomen. Gedurende de storm, die Woensdag aan de Engelsche kust woedde, vluchtte een door de Mid-Keut jagers opgejaagd damhert door bet dorpje Dymchuicb en begaf zich daar te water. Het dier zwom over oon afstand van 5 kilometer tegen de stroom op, die zoo sterk was, dat eenige jagers, die het in een open boot trachtten te vervolgen, dio poging moesten opgeven. Het dier kwam weer aan land bij de badplaats Hythe en, of schoon de hond&n hot langs het strand waren gevolgd wist bet ewn open terrein re bereiken en daarna in de bos-cbeu van Lenbam te ontsnappen. Post-puzzles. Een aboncé der „H. Crt." toonde het blad een prentkaart, 2 November j.l. uit Keulen verzonden, waarvan het adres luidde Hernn Zuid-Buitensingel. Het .voord Den Plaag ontbrak evenals de aanduidingHolland. Tuch kwam deze kaart zinder veel vertraging bij do ge adresseerde zoDder eenig ander stemoo' dan het KeuNche Wilde dieren. Centraal-Rusland heeft opnieuw te lijden van een inval van wilde dieren uit bet Noordenwolven, beren enz. Zelfs in de onmiddellijke nabijheid van Moskou zijn wolven gesignaleerd. Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft November.) Nadruk verboden. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 cL p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 50 ct. lodoro regel moor: 10 ct. Dezelfde advertontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bij abonnement lagere rogelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat gelegenheid zal opengesteld zijn tot kostelooze inenting en .herinenting van de ingezetenen die zich daartoe aanmelden op Maandag 30 November 1925 des namiddags 2 uur ten huize van L)r. Boswijk te den Burg. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze gelegenheid tot inenting meer in het bijzonder wordt gegeven ten behoeve van kinderen, die men in den loop van den winter tot een be waarschool wenscht te zien toegelaten. Texel, 21 November 1925. Burgemeester en Wethouders van Texel, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Nader bericht: Vliegongeluk. Aangaande de oorzaak van dit vliegongeluk vernemen we, dat de W 57 met een ander vliegtuig in groepsverband vloog en daarmee in aanraking kwam, tengevolge waarvan het van plm. 150 M.j hoogte recht naar beneden dook en op de bodem van de ondiepe Zuidwal te pletter sloeg. Het tweede vliegtuig streek onmiddellijk neerkom hulp te verleenen, wat echter maar moeilijk kon geschieden. Een sloep van het Wachtschip werd met een tor pedoboot zoo dicht mogelijk bij de plaats des onheils gebracht. Was de vlieger van Mourik onmiddellijk aan de gevolgen van de val overleden, de waarnemer van Dijk was be wusteloos geraakt en men mocht er in slagen de levensgeesten bij hem weder op te wekken. Naar het hospitaal vervoerd, is ook hij echter overleden. Het stoffelijk overschot van officier-vlieger van Mourik werd gisteren Vrijdagmorgen met dat van adspirant-waarnemer van Dijk in één stoet, met militaire eer, van het Hospitaal naar bet station overgebracht. Dat van officier- vlieger van Mourik werd te Amsterdam met militaire eer naar de Oosterbegraafplaats ge bracht. Het stoffelijk overschot van de adsp- waarnerr.er van Dijk werd per rouwauto naar Lisse vervoerd en daar vanuit de ouderlijke woning ter aarde besteld De Minis.er van Marine ad interim heeft zich in beide gevallen doen vertegenwoordigen. Beëediging. De Edelachtbare Heer W. B. Oort, burge meester van Texel, is Donderdag 1.1. voor de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar beeedipd ais ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Voor de betrekking van buitengewoon die naar van politie te Oudeschild, waaraan een jaarwedde van f 200 is verbonden, heeft zich, naar ons wordt medegedeeld, één sollicitant aangemeld. De Edelachtb. heer Burgemeester verzoekt ons opname van het volgende: In de verschillende provinciën hebben zich comité's gevormd met het doel aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van Haar Zilveren huwelijksjubileum een huldeblijk aan te bieden, bestaande in een schilderij van de Koni klijke Familie. Ten verzoeke van de heer Houwing, Bur gemeester van Helder, hebben Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zich bereid verklaard zitting te nemen in een plaatselijk comité, dat zal trachten voor het beoogde doel in deze gemeente gelden in te zamelen. In overeenstemming met de uitdrukkelijke wensch van H. Majesteit zullen slechts kleine bijdragen worden gevraagd. Het ligt in de bedoeling, dat ieder die eenig bedrag geeft, zijn naam plaatst op een daarvoor beschikbaar gestolde inteekenlijst. Deze lijsten zullen (na afsnijding der geldkolom) in een album worden verzameld en samengevoegd on bij de aanbieding van het huldeblijk aan Hare Majesteit te worden overhandigd. Bovendien zal een album worden samengesteld, bevattende de namen der verschillende comité's. In verband met deze plannen hebben Burge- meester en Wethouders zich tot een aantal ingezetenen gewend met het verzoek zich voor het vormen van sub-comiié's beschikbaar te willen stellen en zich met de inzameling var gelden, waarvoor zij jongedames zullen kunne: uilnoodigen, te willen belaslen. Het ligt in de bedoeling reeds de volgend: week bedoelde lijden aan te bieden. In een onzer groote bladen lezen we onder dit opschrift het volgende C Is Texel een Fransche kolonie vraagt een lezer en hij toont ons een enveloppe van een aangeteekende brief, te den Burg op Texel door de post voorzien van een rose papiertje, waarop gedrukt staat: „valeur déclarée'. Inderdaad, men zou van minder verbaasd zijn. Licht-misére. 't Is weer mis met onze lichtvoorziening, althans voor zooverre die electrisch ge schiedt. Donderdagavond tegen 7 uur liet de electrische dynamo ons in desteek, heel den Burg werd in duisternis gehuld met uitzondering van die plaatsen, waar ge lukkige stervelingen de petroleumpit trouw blijven. We hebben ons in de electrische centrale eens laten inlichten en topn vernomen, dat de dynamo die haar beste daagjes reeds lang achter de rug heeft, niet langer voor het doel geschikt is. De isolatie is hier en daar geheel versleten, tengevolge waar van de dynamo .doorsloeg" en een oogen- blik vlammen daaruit opsloegen. Gelukkig heeft dit niet tot persoonlijke ougelukktu geleid, al was zulks volstrekt niet denk beeldig. Intusschen zal het nog wel eenige dagen duren, eer we het electrisch licht weer tot onze beschikking hebben. De oude dynamo zal door een nieuwe moeten worden vervangen. Cursus-Verbandleer. De dames-cursussen zullen op Donderdag, die voor heeren op Vrijdag gegeven worden. Zie verder ons volgend nummer. DE WAAL IJsclub „Waal." Dinsdagavond werd door de IJsclub „Waal" in het café van de heer Bruin een vergadering belegd. Bij gebrek aan een voorzitter leidt de heer J. Eelman, penningmeester, de vergadering. De heeren Roep|t en Koogcr worden tot rekening- nazieners befoemd en bevinden de rekening en verantwoording, in de beste orde. Tot bestuurs leden worden gekozen de heeren Looy en C. Keijser. Na de rondvraag, die niets opleverde, wordt de vergadering door de heer J. Eelman gesloten Nut en Genoegen. Woensdagavond 1.1. hield „Nut en Genoegen" hier haar eerste bijeenkomst Tegen acht uur opende de heer C Keijser met een hartelijk welkom. Het verheugde spreker, dat voor deze avond zoo'n groote belangstelling aan de dag werd gelegd Daarna trad op mej Bierman, van Oosthuizen, die op zeer verdienstelijke wijze en tot volle tevredenheid van de aanwezigen eenige stukken voordroeg. Niet alleen humoristische, maar ook ernstige voordrachten, alle met zulk een talent ten gehoore gebracht, dat we zeker mogen zijn, dat ieder genoten heeft. We merken op, dat mej Bierman een leerlinge is van de heeren Wilson te Hoorn, die op dit gebied reeds lang hun sporen verdiend hebben. Tegen half elf was het welvoorziene pro gram afgewerkt en sloot de voorzitter met een hartelijk woord van dank aan de gevierde declamatrice voor het genot de aanwezigen deze avond verschaft. Een gezellig bal, waarbij de heer Zon voor muziek zorgde, volgde. OUDESCHILD Gedurende de laatste week is aangebracht: ruim 4650 KG. wulken en ruim 3150 KG. gar nalen. Te Helder werd één dezer dagen door een tweetal botters aangebracht ruim 900 mand jes sardien, welke visch buiten op de Noordzee was gevangen. Naar wij vernemen was de prijs f 0.70 tot f 1 per mandje. Dus een mooie be somming, wat niet veel voorkomt. Gistermorgen Vrijdag raakte de heer jb. Dekker met zijn auto gedeeltelijk in de sloot Met behulp van een drietal havermotoren oftewel paarden werd het kot pig voertuig uit zijn ongewoon, ietwat vochtig rustoord ge haald. De chauffeur bekwam geen letsel, de lading speelgoed werd niet beschadigd. Deze week werden van hier verzonden 51 varkens, 8 koeien, 4 biggen, 3 kalveren, 1 veulen, 13 schapen 3 paarden. Naar wij uit goede bron vernemen, wordt aan de Marsdiep flink gewerkt. Het ligt in dc bedoe ling om haar in 't laatst der volgende week te water te doen loopen. De staltijd is ingetreden. De eene veehouder na de andere heeft zijn vee opgestald. In de regel besluit men hiertoe na eenige gure dagen als de dieren niet lauger in de wei kunnen zijn. Toch dient men hier meer oordeelkundig te handelen. Ten eerste is het gewenscht, dat het van de wei voldoende heeft afgegraasd, niet alleen omdat dit direct natuurlijk voordeeliger is maar ook omdat zulk een wei in 't voorjaar eerder zich ontwikkelt dan een oude ruige weide, Dus al een poos te voren bepaalt men wanneer het vee ongeveer naar de stal zal gaan Dit moet ook niet geschieden bij regen achtig weer wanneer de dieren doornat zijn geregend. De dikke haarvacht is dan nat en vuil, en het gevaar is dan groot dat huidaan doeningen ontstaan, die het dier lang blijven kwellen. Vóór de beesten worden opgestald, is liet zaak de hoeven eens na te zien, inzon derheid thans, nu het mond-en klauwzeer weer heerscht. al is Texel er op het oogenblik vrij van. Men stuit of voorkomt hierdoor ontste- ki gsprocessen. In de stal missen de dieren alle beweging, zoodat er van een regelmatige afslijting der hoeven als bij de weidegang, geen sprake is, en er zoo licht een wanverhouding ontstaat tusschen afslijting en groei, waardoor tegen het voorjaar de stand van het dier voor goed bedorven kan zijn. Het onderzoek der hoeven late men derhalve vooral niet na. In het najaar, en zoolang het in de winter „open weer is, worden er heel wat hulpmcststoffen uitgestrooid; niet het minst voorzeker Thomas- slakkenmeel. De Dirccuur van het Proefstation te Maastrichl, waar men de aangekochte mest stoffen kan la'en onderzoeken, waarschuwt in een circulaire tegen minderwaardigThomasmeel dat in de handel is. Het gehalte van phos- phorzuur is bij Slakkenn.eel zeer varieerend men vond in rn< ris ers, genomen uit één partij, gehalten uiïeenloope de van 7 tot 13 en meer dan 18 procentEn het gehalte aan fijrimeel waarvan de werki g van hei phosphorztrur in hooge mate afhankelijk is, varieerde van 74 tot 84 procent. Of het dus ook zaak is het Thomasmeel dat men koopt re bemonsteren cn zorgvuldig zoo goed mogelijk over de geheele partij te be monsteren, en aan het pro i tation te rocn onderzoeken! Wie dit niet duit, weetniet wal hij krijgt.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1