TexeSsche Berichten- Gemengd Nieuws ingezonden Door donkere dagen. PRED1KBEURTE N MARKTBERICHTEN St. Nicolaas en Kerstmis keeren telkens met onverstoorbare regelmaat terug. Alles heeft zoo zijn tijd. Op straat ^begint het zoo zoetjesaan al drukker te worden en zouden we wil len zeggen al gezelliger. Nu is dit niet geheel en al bezijden de waarheid, maar dat die aarts-donkere straten nu bjjster veel bijdragen om de St. Nicolaasdagen (als we die zoo eens mogen noemen) recht gezellig te maken,dat zal niet iéder beamen, 't Treft wel jammerlijk slecht: Juist nü vertikt me die dynamo haar taak naar behooren te vervullen en zien winke liers en 't kooplustig dee' der Texelaars zich genoodzaakt bij 't resp. aanprijzen en beschouwen van allerlei St. Nicolaas-moois zich met een olielamp vuil meer of minder gehalte te behelpen. We z(jn dat geschar rel met olie en pitten, met lampen en glazen min of meer ontwend, hebben ons „gemoderniseerd" en, zwoeren al wat petroleumverlichting heet af en gaven in een overmoedige bui (wie dacht er aan een ontrouwe stroomleverancier de voorkeur aan het stralend Edisoc-licht. Dat was me een uitkomst 1 Nu wat zorg besteed aan de Str Nicolaasuitstalling en daar lagen de kostelijkste St. Nicolaas-geschenken, „snoe zige" ditjes en „doddige" datjes, vreeselijk aardige en typische dingsigheidjes te baden in dat aanlokkende licht. Maar buiten de waard valt niet te rekenen. Want, ja ziet u wanneer op een „goeie" dag de dynamo om zeep gaat, dan moet de winkelier die oude vriend met zijn gryze baard ten spijt om olie voor de lamp, die reeds in 't ver geetboek dreigde te raken Aangenomen dus, dat hij er nog een dergelijk verlich- tingsmiddel op na houdt en het uit een donker zolderhoekje heeft mogen opduiken. Die gang (om olie) valt hem nu dubbel zwaar, want daar had-ie heelegaar niet op gerekend, allerminst in deze dagen, wan neer de goeie Sint uit winkelen gaat en de zaak in 't centrum van veler belangstelling staat. Het eens gesmade, met blijde oogen van ons geschoven olielicht het moge tijdelijk' zijn wordt in eer en deugd hersteld, we pogen de bijzondere voordeelen van 't electrisch gloeilicht een oogenblik weg te denken. Et: in het somtijds toch knus en bekoorlijk halfdonker (dat is de betere kant van de medaille) koesteren we stilletjes de hoop, dat die olielamptooneelen tot 't verleden mogen behooren. Dat die hoop zoo ongegrond niet is, schreven we reeds „Er wordt aan gewerkt" de centrale zal met een nieuwe dynamo worden uitgerust. Toch moet onsvoor we verder pennen nog iets van het hart. We spreken daarmee, durven we veronder stellen, naar het hart van degenen die nu onder de weinig verkwikkelijke lichtrood gebukt gaan. Had het ongeval, zoo vragen we ons af, dat ons van Donderdagavond 1.1. van elec trisch licht verstoken houdt en dat naar ons met stelligheid werd verzekerd tevms tot persoonlijke ongelukken en minstens tot brand had kunnen leiden, nietvoorko men kunnen worden? Naar de heer Klein Klouvvtnbeig, chef van hetG.E.B., ons mee deelde, was deze niet best te spreken over het materiaal met behulp waarvan elec- trische stroom moet worden opgewekt. Pas op zijn herhaald aandringen werd de drijf riem, welke de beweging van de motor aan de dynamo meedeelt, door een nieuwe vervangen. De oude toch leverde met zijn zwakke plekken gevaar op voor een ieder, die zich, tijdens het snorren van de motor, in zijn nabijheid waagde. Wanneer thans een spik-splinternieuwe dynamo wordt aangebracht (het instrument is reeds ge kocht, maar nog niet op Texel gearriveerd) wordt daarmee aan een dringende elsch voldaan. Nu zijn we knap ingespannen, zou u meenen De chef denkt er anders over en deelde op onze vraag mede, dat we nog geen victorie mogen roepen, „'t Blijft toch allemaal lapwerk" en we zullen dus goed doen ons op onaangename verrassingen, zooals er ons Donderdag een te beurt viel, voorbereid te houden. Mogelijk zal morgen - Donderdagavond den Burg weer van electrisch licht wor den voorzien. Zou het, zoo vragen we tenslotte, riet mogelijk, zijn Voorzorgsmaatregelen te iref- fen, die kuren van motor of dynamo on schadelijk maken, d.w.z. die kunnen voor komen, dat plotseling de afnemers van stroom, van licht worden veistoken? Zou men door middel van een reeks accumula toren niet electrische energie ir voorraad kunnen houden, om daarop in tijd van nood te teren Onderwijl zou men dan gelegenheid vinden kleine ongevalletjes of fouten ('t afloopen van een riem, vette bougie's) te herstellen. Zou iets dergelijks geen overweging ver dienen Daar maar één motor en maar eén dynamo voor de opwekking van elec trische stroom beschikbaar staan, lijkt ons zoo'n oplossing van het verlichtings-pro- bleem zoo kwaad niet. „Per aspera ad astra" oftewel door lijden tot verblijden, willen we hopen. Zanguitvoering. We vernemen, dat bij de Zanguitvoering van Gemengd Koor, over een paar weken in hotel Texel ook een één-akter ten tooneelezal worden gevoerd. Benoeming. Men deelt ons mede, dat mej G Zuidewind dezer dagen aan het postkantoor werd aange steld voor bediening van de telefoon, en kantoorwerkzaamheden. Intree Ds Vis Zondag 1.1. deed de Weleerw Heer Ds A Vis, van Heerenveen, onder groote belangstelling zijn [intree in de Doopsgezinde Kerk alhier Onder de talrijke aanwezigen merkten we op de Weleerw. Heer Ds Vis Sr, de Edelachtb Heer Burgemeester der Gemeente Texel en de heer Voorzitter der Doopsgezinde Gemeente te Heerenveen. Voor de aanvang van de godsdienstoefening werd de predikant vers 119 uit de Protestanten bundel toegezongen, waarna met aandacht diens rede werd gevolgd, welker tekst luidde: Rom. I, vers 11 en 12 „Want ik verlang omu te zien, opdat ik u eenige geestelijke gave mocht mededeelen, teneinde gij versterkt zoudt worden dat is om mede vertroost te worden onder u, door het onderling geloof, zoo het uwe als het mijne." Vervolgens richtte de leeraar eenige woorden o.a. tot de Edelachtb. Heer Burgemeester, de Voorzitter van de Doopsgezinde Gemeente te Heerenveen, de Voorzitter en Secretaris van de Doopsgezinde Gem. alhier, en tot de kosteres. Na afloop werden belangstellenden in de gelegenheid gesteld nader met hun leeraar kennis te maken, waarvan door velen dank baar gebruik werd gemaakt. Door de Zusterkring, de Zondagsschool en de Bond van Jongeren werden bloemen aan geboden. Uitslag aanbesteding. Dezer dagen werd door B en W aanbe steed het bouwen van een schuurtje te Oudeschild. De uitslag is als volgt: Jac. Drijver, Oosterend, f692.50 Alb. Blom, Oudeschild 772.— M. Blom, 785.— Het werk is aan de laagste inschrijver de heer Jac. Drjjver, gegund. Jubileum. De le December a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer Abr. de Wijn, brie venbesteller alhier, bij de Posterijen in dienst trad. Stemming. Dinsdag a.s. zal hier stemming plaats vinden ter vervulling van vier plaatsen in de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland s Noorderkwartier te Alkmaar afd. Kleinbedrijf. Candidaten zijn de heeren J. Koning, J. Hoogland, B. O. G. König, G. Nobel en J. Ringers. Sportnieuws. De wedstrijden, welke Texel I en II tegen S.V.S. I en II zou spelen, zijn wegens het 5 jarig bestaan der laatstgenoemde vereeni- gir.g afgelast Verloting. De verloting, welke door Sportvereeniging „Texel" is uitgeschreven, zal de 29e Dec. haar beslag krijgen. Van de tweeduizend loten resteu er nog enkele, zoodat van uit stellen der uitloting geen sprake zal zijn. DE WAAL Brand. Maandagavond brak tegen zes uur brand uit in de bovenverdieping van het perceel bewoond door de familie Lomans. Daar het vuur flink voedsel vond en daardoor gretig om zich greep, liet de brand zich aanvan kelijk ernstig aanzien. De autoriteiten te den Burg, telefonisch gewaarschuwd, wa ren spoedig ter plaatse. Door kordaat optre den van enkele ingezetenen werd grooter onheil voorkomen en bleef de verwoesting tot de bovenwoning beperkt. De brandspuit kon spoedig inrukken. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat de schoorsteen, welke uit opstaande kannebuizen bestond, een gat vertoonde waardoor de vonken zich een weg wisten te banen met het bekende noodlottig ge volg. Waarschijnlijk wordt de aangerichte schade door de verzekering gedekt. Eenig scherper toezicht op dergelijke schoorsteenen zou wel op zijn plaats zijn. DE KOOG Jubileum. De heer C. Eelman Cz., brievenbesteller alhier, hoopt 1 December a.s. de dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij de Posterijen in dienst trad. Onze vroegere plaatsgenooio Mej. S van Schaarenburg behaalde in het Binnengast huis te Amsterdam het diploma Witte Kruis. OUDESCHILD Dreg opgevischt. Door de schipper van de TX S2 is bij de strandvonderij te Uudeschild aangebracht een nieuwe dreg, welke inet het garnalen- vis chen in bet net werd opgehaald. De dreg is zoo goed als zeker van de Marine afkomstig. Visschersvereeniging. De verbandcureus welke voor bovenge noemde vereeniging zal worden gehouden en waarover wij al eerder berichtter., zal op 4 Dec. aanvangen, en door eeu twintig tal (maximum) personen worden gevo'gd. Een schoollokaal is beschikbaar gesteld. Zindelijk. Op de vraag of Texel soms een Franschre kolonie is (zie vorig nummer) zouden wij haast kunnen antwoorden: een Holland sche zeker niet, of onze beroemde zindelijk heid raakt op het eind. De reden van boven staande ontboezeming is een „mesthoop" die staat te pronken enz aan een bewoonde straat en aan de publieke weg bij de haven. Wij willen hopen, dat het van korte duur moge zijn OOSTEREND Nut en Genoegen. De gevierde spreekster, Mej. Menagé Challa, is alhier in de vergadering van „Nut en Genoegen" voor een volle zaal opgetre den, om Eva BoDheur van Herman Heyer- mans te vertolken. We willen er van zeggen, dat de spreek ster ook nu schitterend weik heeft geleverd en dat de aanwezigen volop hebben genoteD. Een beschrijving van het stuk meenen we hier niet te moeten geven, daar het ook op andere plaatsen in onze gemeente ge geven zal worden. Aan het slot word de spreekster harte lijk dank gebracht voor dit optreden en gaarne werd dit door een „tot weerziens" gevolgd. 't Was voor allen een buitengewoon mooie avond. De gevaarlijke stroom. Dezer dagen was te Vallhe (Drente) een der draden der electrische geleiding gebroken. De groentenhandelaar E. die er met zijn paard passeerde, kwam er mee in aanraking het paard was direct dood E bleef ongedeerd. Een vloedgolf in Mexico. Een vloedgolf van 35 voet hoogte beeft de 16de dezer Zihuatanejo, een kleine haven aan de Stille Oceaan in de'staat Guerrero, overstroomd. Deoverstrooming duurde twee uren lang Er zijn geen gegevens omtrent de slachtoffers te ver krijgen. De ramp wordt geweten aan een onderzeesche vulcanische uitbarsting. (Buituü verantwoordelijkheid der Redactie) Aan Automobilisten en motorrijders. Het zal u allen misschien interesseeren te vernemen, dat we spoedig op Texel een pi oef rijden krijgen met auto's en motoren, tenminste de voorbereidingen worden reeds getroffen. Dat proefrijden heeft ten doel te beoordeelen, of iemand bekwaam is een dergelijk voertuig te besturen. De thans rijdende chauffeurs en motor mannen zullen wel dadelijk een vaardigheids- diploma krijgen en tevens een eervolle ver melding, omdat ze het er zoo kranig hebben afgebracht en nog leven. Nu, Texel heeft uitgezochte wegen om hen op de proef te stellen. De wegen loopen met ontelbare bochten en kronkelingen en zeg maar gerust onmogelijke draaiingen. Wordt men daar niet duizelig, dan wordt men het nooit. Op de smalle wegen treft men verschillende wagens en voertuigen aan, die voor het goede doel niet op zij gaan of, als ze dat wel doen, links uithalen en bij avond zonder licht rijden, evenals fietsers, die blijkbaar ook slecht kunnen zien met licht op. De weg is en wordt belegd met groote stukken basalt of keislag, de grootste stukken in de bochten, dat is voor het slippen en verzekert de candidaatrijder enkele lekke banden en dat behoort toch ook bij autorijden. Voor afwisse ling loopen hier en daar wat schapen, een paar paarden en koebeesten op de weg en een enkel varken. Men zorgt voor variatie, daar ieder beest zijn manier van uitwijken er op na houdt, dus overal is aan gedacht. Verder zorgt de jeugd voor nog wat ver rassingen, door b.v. onverwacht vuor de auto te springen of er voor fe gaan liggen, terwijl anderen er achterop springen of met pijl en boog op de bestuurder schieten. Een goede treffer zou hem misschien in de verleiding kunnen brengen, zijn handen van het stuurrad af te halen Komt men dat echter allemaal goed door, dan begint eigenlijk pas de vuurproef: daar is Eierland voor aangewezen. De beroerdste bocht (bij een helling van de dijk is beneden een zwenking naar links met een hoek van 90 graden) was zeker nog te makkelijk en daarom heeft men daar een groote hoop suiker bieten neergeworpen en in de overblijvende ruimte goede diepe sporen gemaakt, zoodat het stuur eigenlijk niet vast is te houden, maar het moet Anders kan men geen goel rijder worden. Bij voorkeur zet men er dan in donker een paar boerenwagens bij, dus is eigenlijk alles afgesloten. Een paar planken op een smal strookje grond dienen dan als oveibrugging dezer kanalen, naar gang is alles! Die waagt, die redt het, als men maar niet bang is. Nu nog hier en daar een kruiwagentje, bergjes keislag welke de wegwerker daar maar deponeert. Deze denkt: „Ziezoo, ze rijden het wel plat". Nu komt men aan de heksenketel, n.l. de boerderij, genaamd „De Wamberg". Hier ligt een reuzenhoop suikerbieten voor transport gereed, op de groene kant van de weg. Groote 'astauto's staan midden op de weg te laden en de wachtende wagens worden zooveel mogelijk haaks en dwars gedeponeerd om deze doolhof compleet te maken. Vooral geen licht op of één der twee lampen. Een goede laag modder en de zaak is klaar. Die modder is om te laten glijden en slippen. Daar door zijn een paar greppels gegraven, z< odat het stuur nog eens uit de handen slaat. Sneu velt men hier, dat geeft niethet is eervol en weg is er niets, want de overblijfselen gaan mee naar de suikerfabriek en daar wordt er bruine of zoo mogelijk witte suiker van gemaakt. Komt men dit alles door, dan is de rest een peulschilletje. Wel is het evengoed uitkijken, want telkens komt men zoo'n groote vracht auto tegen, en liefst zonder lichten. Uit principe halen deze niet uit: dat is beneden hun stand. Bovendien, maak je niet, dat je weg komt, dan gaat het er wel overheen. Aangezien die zware mormels van de 6 dagen er 5 niet willen loopen, blijven ze plotseling hier of daar stilstaan en loopt de bestuurder kwaad weg. Bij voorkeur staan de auto's dan naast een hoop keislag of een telefoonpaal en zie maar, dat je er langs komt. Enfin, er is gauw een diep spoor langs en dal volgt men maar. Die auto's staan meestal zonder licht. Waar zou het ook voor dienen. Haalt men ondanks dat alles het eindpunt, welnu, men behoeft dan niet meer te twijfelen want men is klaar om te kunnen rijden waar men wil. Of is er iemand die denkt, nog enkele hindernissen te kunnen bedenken Welnu laat dan hooren en verder tot de demonstratie dagen. CANDIDAAT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethoudors der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemor n'esecretai ie ter inzage ligt eau verzoek met bijlagen van P. Vlas Pz te den Burg om vergunning tot het oplichten van een viscbrooksrij op het perceel weiland, gelegen aan den Zuid-Haff.-lderweg nab(j den Burg kadas traal bekend in Sectie D, No. 1436. Op Dinsdag den 8en Dec. 1925, des middags te twaalf uren zal ton Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens le bestaande jurisprudentie eventueel oiet tot beroep van de beschikking van bet Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 24ou November 1925. Burgem en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER W. B OORT. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 25 November. Burg, 's avonds 8 uur ds. Raabe Bijbelbespreking Gebouw van Chr. Belangen. OnderwerpDe Apostel Paulus en zijn zendingsreizen, den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Briimmer Donderdag 26 November Oosterend, 's av. half acht Bijbellezing. Zondag 29 November 1925. HERVORMDE GEMEENTE Burg, 's av. 7 uur ds. Raabe. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft, den Hoorn, vm. 10 uur ds. Briimmer. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Maandcollecte. n.m. 2 uur Zondagschool. n.m. 3 uur Ringvergadering van van de C, J. V. Cocksdorp, vm. 10 uur ds Raabe. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur Leesdienst. n.m. half 3 Maandcollecte. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Koster. Zitting in de Kerkekamer te Oudeschild, Zaterdag 28 November van 6—10 uur. Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 21 Nov. Kipeieren. Aanvoer 11.000. 56/60 K G. 14,— a f 14.20 inri 60,64 K.G. 14,— 5 14,70 de 100 stuks Bruin 15,50 a 0,— Eendeieren. Aanvoer 1600. 9,70 10,40 Texel, 23 Nov. Aangevoerd zijn 17 koeien f 310,— a f 460,— 6 kalveren 190,- a 260,— 6 nuchtere kalveren 15— a 25 21 biggen 12,— a 20,— 2 korf kippen oude 0,80 a 1,10 2 korf jonge 2,50 a 3,EO

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2