No 3971 Zaterdag 28 November 1925 398te Jaargang TWEEDE BLAD Gemengd Nieuws Ingezonden ABONNEMENTEN: )PTEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 De Storm. Bemaling polder Waal-en-Burg. Weer licht. Advendo. Vrede op aarde. Na afloop van een druk bezochte vor- gadering der nationaal socialisten te Chemnitz (Duitschlaod) ontstond iD de vergaderzaal een vechtpartij met com- muhisteu. Zestig menschen, waaronder 2 schupoagenteu werden min of meer ernstig gewond. Een metaalbewerker is aan zijn verwondingen overleden. In de zaal werd alles kort en klein ge slagen. -ODgeveer 1000 bierglazen, 500 koffiekoppen, 300 stoelen on alle ruiten werden vernield. Zes raddraaiers zijn aangehouden. Een scheepsroeper in het station St Lazare. In de vestibule van het gare St. Lazare het drukste station vau Parijs, waar dagelijks evenveel reizigers in- en uitgaan als in de andere stations te zameo, is oen groote scheepsroeper geplaatst, die op gezette tijden zijn stem laat booren om de reizigers inlichtingen te verstrek ken en hun verder de laatste nieuwtjes mee te deelen. De eerste dag bad het nieuwe toestel veel succes Als het blijkt te bevallen, zullen andere stations er eveneens van voorzien worden. Bij een spiegelgevecht Bij een scbijnaanval van vliëgluigen op d9 vloot in de Middellandsche Zee is een water vlieg» uig, dat met vier koppen bemand was, in de baai van Cavalaire brandend in zee gestort. Een van de vier, een monteurkwartiermeester is gered door do torpedabooten, d e dadellijk de plaats van het ongeluk bobben afgezocht. Kostbare brandstof. Nadat hij aan eenige jongens vergun ning had gegeven, verscheidene oude pak kisten weg te balen om ze voor een vreugdevuur te gebruiken, ontdekte een verzame'aar van oude kunst en antiqui teiten te Nottingham (Eng) dat ook een krat met twee oude schilderijen ver dwonen was. Het bevatte e?n schilderij van Poter Neef van het inwendige van de Pieterskerk te Rome en een landschap van Paonioi. Beide schilderijen wareo echter al in vlammen opgegaan. De vuurt )ren van Oostende. Te Oostende (België) is de nieuwe vuur toren in dienst gesteld Het uitgestraa'de iicht draagt over 37 K.M en bij helder weer is het zichtbaar binnen een kring van 75 K M. De vuurtoren is zoo gebouwd dat hij ook als een baken voor vliegtuigen dient. De nieuwe vuurtoren vervangt den in 1856 g bouwden en op 1 Januari 186') iD gebruik genomen toren, die in September i 915, tijdens de oorlog, werd vernield. Gestikt. Dezer dagen liep hot 5 jarige zoontje van da spoorwaebter M te Eindhoven op stiaat eoD wortcal te eten. Een hond schoot voorbij, waardoor het kind schrok met het gevo'g, dat het een stuk wortel in de luchtpijp kroeg Aanvankelijk bad het jongetje or geen last van, maar na enkele uren klaagde het over pijn in de ingowauden. Het ventje werd naar het z'ekenbuis overgebracht. Operatief ingtijpen mocht echter niet meer baten het kind is spoedig overleden. PREDIKBEURTEN Maandcollecte. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Koster. HERVORMDE GEMEENTE. TEXELSCHE COURANTl DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct ledore regol meer: 10 ct. Dozelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. Bij abonnement lagore regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Woensdag 25 Nov. Nog herinneren berichten in de groote bladen aan de stormramp, welke in 't bijzonder Borculo zoo ongenadig teisterde. En onwillekeurig voert de storm, die Woensdag 1.1. geeselend over een deel van ons land voort joeg, onze gedachten terug naar de dagen, toen ieder vol was van de nationale catastrophe, van het cycloon-geweld en duidelijk staan ons daarbij de treurige en indrukwekkende too- neelen voor de geest, welke zich daarbij af speelden. Gelukkig was de kracht, waarmee Woensdag de storm rondraasde, aanmerkelijk geringer dan op de beruchte dag, bovenbedoeld, wat niet wegneemt, dat ook thans weer eenigen het loodje moesten leggen en enorme schade werd aangericht. De wind, die 's middags met toenemende kracht uit hei N.W. woei, wies tegen 5-6 uur tot een N.W.storm, welke weldra overging in een orkaan, die zich met brute krachteen weg koos, daken en schuren deed schudden en kraken, dakpannen bij dozijnen naar destraat- steenen joeg, boomen ook hun knoestige takken ontnam en sommige soortgenooten zelfs ont wortelde of tenminste hun stammen knakte en de kaalgeplukte kruin eerbiedig nijgen deed. We kunnen dit lijstje nog met allerlei storm- successen aanvullen, met gebroken schoor- steenen, ingewaaide ruiten, omvergewaaide schuttingen, enz., maar we achten het nut maar poover en de behoefte aan bladvulling nihil. We willen ons in hoofdzaak tot Texel be palen, om de eenvoudige reden, dat u dit het n.eest zal interesseeren. Eerst dan de lotgevallen van .de Dageraad' Als regel vertrekt de boot 's namiddags te 4,15 uit de Heldersche haven en zeker zou dat ook Woensdag zijn geschied, ware het niet, dat storm en tij (eb) een kink in de kabel brachten en zoo de dienstregeling in de war stuurden. Reeds had de kapitein zich genoodzaakt gezien verder in de haven een betere ligplaats op te zoeken, om passagiers gelegenheid te geven aan wal te gaan, zonder daarbij op onaange name wijze met het zilte nat kennis te maken. De gewone steiger leende zich voor zoo'n bad uitstekend, maar werd als landingsplaats minder geschikt geacht. Met groote moeite gelukte het, de boot in bedwang te houden, zij het dan dat de meeste kabels als kantoorgaren afknapten. Toen het vertrekuur was genaderd, bleek het onmogelijk de .Dageraad" met haar voor steven naar Texel gekeerd te krijgei., waarom achter in de haven daartoe een poging werd aangewend en met succes. Eindelijk het liep tegen zessen werd het luime sop ge kozen en de strijd met de woedende, door orkaan-kracht opgezweepte, baren aangebonden (u weet, dat het onder zulke omstandigheden kan spoken op het Marsdiep). De tocht werd evenwel knap volbracht dank zij de kranige kapitein en bemanning! en te plm. kwart voor zeven voer de boot de haven van Oude- schild binnen. We merken op, dat het de eerste maal was, dat de „Dageraad" zulk een moeite ondervond. Te den Burg werd een gat geslagen in het dak van het Raadhuis. Door het spannen van zeilen werd erger onheil voorkomen. In het Park werd een boom geknakt, als gold het een riet, terwijl luchtkokers van het dak der O L School naar de grond verhuisden. De broeikas van de heer J S. Dijt heeft er leelijk van langs gehad. Verder hier en daar ver dwaalde dakpannen, in scherven gejaagde vensterglazen, enz. Het poldertje „de Volharding" had het weer zwaar te verantwoorden, maar heeft aan storm en zee, gezworen kameraden, weerstand mogen bieden, wat zeker loe schrijven valt aan de minder hooge waterstand. De vlet van post schipper Buijs raakte op drift, maar spoelde later aan tegen de Eierlandsche dijk Te de Koog spoelde een sloep aanhaar afkomst is nog onbekend. Buiten Texel heeft de orkaan heel wat erger huisgehouden. Vooral het noorden van ons land heeft van de storm geleden, terwijl de Zuiderzee niet minder haar deel heeft gehad, De N.V. v.d. Schuijt, stoombootdienst Rotter dam—Zwolle, ontving bericht, dat de „Nijver heid 1" door de orkaan overvallen en gezonken is. Ongeveer 2 uur buiten de Ketel zag een visscherman uit Elburg, die achter de 'boot aanzeilde, dat onder hevige stormwind de boot overhelde en vaten van het dek overboord rolden. Plotselirg helde de boot zeer sterk naar een zijde over en verdween dadelijk daarop naar de diepte. De visscher zag dat 3 mannen in de mast klommen. Hij zeilde er heen om hen te redden, maar de giek van zijn zeil brak en hij was genoodzaakt voor de wind af te houden, om zichzelf en zijn schip te redden. Een ander bericht meldt, dat de top van de mast nog boven water uitsteekt. Hoewel veel reddingsmateriaal aan boord was, acht men de bemanning verloren. Aan de Haarlemmerweg te Amsterdam sloeg een 20 M. hooge fabrieksschoorsteen neer op de binnenplaats, waar even te voren nog 6 arbeiders bezig waren. Een tjalk, van Amsterdam op weg naar Wierlngen is met man en muis vergaan. Waar schijnlijk zijn vijf menschenlevens te betreuren, man, vrouw, twee kinderen en een knecht. Bij Bruinisse (Zeelis een motorboot gezonken en zijn vermoedelijk drie personen verdronken. Zoo kunnen we voortgaan, maar het moge voldoende zijn. Het aantal ongevallen is legio, de materieele schade niet gering. De orkaan heeft zijn rol gespeeld. Niemand weet wat ons deze winter boven het hoofd hangt, maar laten we er het beste van hopen. Handenarbeid. Men bericht ons Dc afd. Texel van de „Bond van Nzd. Onderwijzers" doet pogingen tot het oprichten van eenige cursussen voor handen arbeid te den Burg. Naar we vernemen zal door Ged. Staten van Noo'd-Holland bij de Prov. Staten worden in gediend een voorstel tot verbetering van de afwatering van polder Waal-en-Burg. Tevens zal dan worden onderzocht, of er reden is wijzi ging te brengen in de financieele regeling waar tegen van de zijde der belanghebbenden be zwaren zijn gerezen. We betwijfelen echter, of dit voorstel in de loopende zitting van de Prov. Staten nog zal worden behandeld, doch hopen van harte, dat eindelijk eens spijkers met koppen worden geslagen, 't Wordt meer dan itijd. dat die pl.rn. 7uO. HA land, welke deze polder om vat, meer productief worden gemaakt en graan- en grasvelden de plaats innemen van moerassig terrein van twijfelachtige waarde. De lichtnood behoort weer tot het verleden. Donderdagmiddag is de oude dynamo door een nieuwe vervangen, doch eerst Vrijdagavond mochten we van die verbetering profiteeren. Zullen we ons voorloopig niet meer op verras singen vanwege G.E.B. mogen verheugen? Het moge zoo zijn. Notabelen Ned. Herv. Kerk. Bi) de deze week in de Ned. Herv. Kerk gehouden notabelenverkiezing werden her kozen de heeren L. Kalis, P. Lieu wen en A. D. Kalf. OUDESCHILD De meisjesvereeniging „Advendo" heeft naar aanleiding van het ingezonden schiijven van H.H. artsen over de „Macht van het Kleine" haar beste krachten ingespannen, om te trachten het ledental van laatstgenoemde vereeniging te vergrooten. Haar moeite is met succes beloond want het ledenaantal is van 29 gestegen tot 64. Een pluimpje voor de kranige dames. Mr Marchant kabinetsformateur Dinsdag heeft HM de Koningin Mr. R.P. Marchant ten paleize het Loo ontvangen en hem opdracht gegeven tot vorming van een parlementair kabinet. Mr. Marchant heeft toen verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden. Lal er heeft hij met de lei ders der, voornaamste partijen een onder houd gehad Hoe zich de zaak verder zal ontwikkelen, staat nog geenszins vast. Het oordeel der pers is in dezen zeer verschei- dén maar niet zelden wordt een parlementair kabinet glad onmogelijk geacht. De mede standers van de heeren Marchart (VD) en Albarda (SDAP) tellen 81, of met Mr. Arts er bij gerekend, 32. Wat moet dat worden? Het is toch moeilijk aan te nemen, dat de R.K. partij met hen, die vóór de motie- Kersten stemden, in één bootje zullen stappen Nadere bijzonderheden volgen in ons politiek overzicht, (volgend nummer.) Wcest voorzichtig Toen mevrouw Van B. werende aan het cit. Jossfspiein te Zwolle, even een boodschap deed, is haar kindje van 1 jaar i> t anrakicg gekomen met de bran dende kachel. Het kneg ernstige brand w> den en is in hit Srfixziekenhuis ovei leien. eerc draagt, doelt ter zake. Wie zijn die licht- commissie en wat is nu eigenlijk haar taak? Is zij niet verantwoordelijk voor de gcheele gang van zaken en zoodoende tevens voor de huidige toestand? Zeker, voor een plotseling optredende onvoorziene onistandigiicid kan haar geen verwijt gemaakt worden, doch wan neer zij, zooals tilt uw verslag blijkt, reeds terdege gewaarschuwd is en wel door bevoegde personen, zooals door de chef van het G.E.B., iemand die werkelijk reeds meerdere malen blijk heeft gegeven de zaak ernstig op te vatten (dat moge nier wel eens openlijk gezegd zijn) dan weegt haar verzuim des te zwaarder. Zaterdag 28 November, dus vandaag, Is er raadsvergadering. Moge dc raadsleden, vooral die te den Burg woonachtig zijn deze zaak eens ernstig ter sprake brengen. Het is niet meer dan billijk, dat zij de lichtcommlssic dan eens ter verantwoording roepen. We wachten af. Over de schade en het ongerief vooral door neringdoenden juist in deze St.-Nicolaastijd ondervonden, zullen we maar niet spreken. Dit alles moeten zij zich maar laten welgevallen. Ze hebben immers nog nooit gemopperd, ze zullen het nu ook wel niet doen, wordt er wellicht gedacht. Het wordt dan ook hoog tijd, dat er van die zijde eens wat meer verzet komt tegen dergelijke toestanden. Ze hebben nu zeker wel lang genoeg met zich laten sollen. Overigens is het een schitterende reclame voor het eventueel nieuw op te richten bedrijf. Geen wonder, dat de nog niet aangesloten dorpen van het eiland eenigszins wantrouwend staan tegenover die toekomstplannen. U, geachte Redactie, dankend voor dc plaats ruimte. EEN LICHTLOOZE NERINGDOENDE. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 21 tot en met 27 Nov. 1925. GEBOREN Arie, z.v. Cornells Vlaming en Cornelia de Ridder. GETROUWDIJsbrand Witte en Elisa Margaretha Bakker. Jan Timmer en Gerritje Burger. OVERLEDEN Dirk Keijser, 89 jaar, wedn. van Antje Roeper. Jan Gerard van Maldegem, 65 jaar, gehuwd met Johanna Glerum. Neeltje Dekker, 81 jaar, weduwe van Cornelis Mantje. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize). 1 sikkel, 1 zadeldek, 1 portemonnaie, 1 muts, 1 lantaarnglas, 1 ceintuur. KORRESPONDENTIE Mede-passagier. Wegens plaatsgebrek moet uw ingezonden stuk tot het volgend nummer blijven liggen. Zondag 29 November 1925. HERVORMDE GEMEENTE Burg, 'sav. 7 uur ds. Raabe. Coll. Gen. Kas. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft, den Hoorn, vm. 10 uur ds. BrUinmer. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Broekeina. Oosterend, 's av. 7 uur ds. Briimmer. Maandcollecte. n tn. 2 uur Zondagschool. n.m. 3 uur Ringvergadering van van de C, J. V. Cocksdorp, vm. 10 uur ds Raabe. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur Leesdienst. n.m. half 3 (Buiten verantwoordelijkheid der ltcdacüe) Van electrisch licht en nog wat- Het in uw blad van Woensdag j.l. voor komende verslag over het G.E.B. alhier, zal zeker wel met belangstelling gelezen zijn. Naar aanleiding hiervan zij het volgende alsnog opgemerkt. Er bestaat zooiets als een lichtcommissie, die in deze dagen haar naam zeker wel met Dinsdag 1 December. De Koog, 'sav. half 8 ds. van 't Hooft Bijbellezing. Woensdag 2 December. Burg, 's avonds 8 uur ds. Raabe Bijbelbespreking Gebouw van Clir. Belangen. OnderwerpDe Apostel Paulus en zijn zendingsreizen, den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Briimmer Donderdag 3 December Oostereni, 's av. half acht Bijbellezing.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1