PUROL 30 VS Pepermunt V S Pepermunt No 3973 t Zaterdag 5 December 1925 399,6 Jaargang Boei de ratten uit. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Winterweer en vogels. Bemaling Waal en Burg. Tentoonstellino Texel 1925. BIJ KOUD en NAT weer is niet alleen een gezonde opwekkende ver snapering, doelt het geeft U ook een reine frissche keel niet minder kans op hoesten. Tegen verkoudheid dus de medicinale TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct. DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. lodoro rogol moor: 10 ct. Dozelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagere regelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Niet maar zoo'n enkel keertje lezen we in de groote bladen hoe sommige steden of dorpen, soms heele streken in binnen- en buitenland op minder aangename wjjze tot de ontdekking komen, dac een ratten- heir alle moeite doet zich kost en inwoning te verschaffen. Dat gaat natuurlijk op kosten van de respectievelijke bewoners, die wel alle pogingen in het werk stellen van zulke gasten vrij te blijven, maar niet steeds daarin slagen. Geen wonder! We hebben hier te doen met individuen, die naar 't schijnt - de draak steken met ieder bestrij dingsmiddel. En wat zou het ons verder brenger., wanneer een ol ander verdelgings middel eens een honde d, zeg duizend of wat knagers de kraaien marsch laat blazen? Do overlevenden staan er borg voor, dat het rattenvolk niet uitsterft en wanneer de rattenbestrijding niet energiek plaats heeft en voor eenige t(id onze rattenhaat bekoelt zal in korte tijd het leger dier lastige, schadelijke en onzindelijke knabbe laars op zijn oude sterkte zjjn gebracht. Brengt één rattenpaar in één jaar niet tweehonderd of meer spruiten ter wereld Rattenbestrijding is een bedrijf van groote beteekenis, niet alleen uit economisch stand punt beschouwd maar vooral wegens de hygiënische voordeelen, welke daarmee ge paard gaan. Daar ons ter oore is gekomen, dat hiel en daar op Texel de ral nogal last en schade veroorzaakt, komt 't ons nuttig voor hier een en ander omtrentrattenverdelging in 't midden te brengen. Op voorbeeld van Deneraarken werd een paar maanden geleden te den Haag door de reinigingsdienst een proef genomen met een verdelgingspraeparaaL „Ratin" ge naamd Met groot succes werd toen de krijg gevoerd, duizenden ratten sneuvelden. Aangetast door de ziekteverwekkende Para typhusbacillen, die Ratin bevat, was het pleit spoedig beslist en geïnfecteerd door zieke knagers hadden spoedig honderdtallen misschien duizenden ratten het loodje ge legd. Een ander middel met de naam „Ratinin" werd ook met goed resultaat de ratten als versnapering toegediend. Maar en daar komt 'tVan verschil lende kanten, van Dr Putto in de „Genees kundige Gids," van de medische medewerker van de N. R. Crt. e a. werden legen deze moordmetbode bezwaren geopperd. Jn de eerste plaats was de Gem. Geneeskundige Dienst geheel gepasseerd en advies gevraagd buiten deze instelling om. Dat dit niet in orde is, zal ieder beamen, eveneers, dat zooiets met „Ratin" op zichzelf niets te maken heeft. Van meer belang is het ant woord op de vraag, of de aanwending van „Ratin" en „Ratinin" wel duurzame ge volgen heeft. Denk eens aan de steike vermenigvuldiging bij dit gedierte 1 (zie boven.) L Begrijpelijk mag het heeten, dat werd voorgesteld vertrekken, stalleo, kelders, enz. zoo in te richten, dat ratten daar geen voedsel kunnen bemachtigen en dus van ten koude kermis thuiskomen. Maak je woning, je kasten „rattcnproof" Tenslotte vragen we ons af - en dit is een zaak van groot belangWe willen toch de volksgezondheid gunstig beïnvloeden? is Ratin, dat zoo rijk is aan Para- typhusbacillen, niet onschadelijk voor mensch en dier? Mogen we in Ratin zoo veel vertrouwen stellen Hoe het zijnaar aanleiding van bedoelde protesten heeft men te den Haag de Ratin- methode aan kant gezet en is dit rattengif in veler oogen zeer in beteekenis gedaald. Een paar deskundigen, de heeren prof. W. Storm van Leeuwen en Dr. Rochat zijn naar Denemarken gereisd, om daar in Kopenha gen met de Ratin fabricatie en de doel treffendheid der Ratin-methcde nader ken nis te maken. Onderwijl heefteen Duitsch scheikundig. Dr. C. Rolh te Bellijn bij toeval een ver delgingsmiddel ontdekt, dat 'door hem met succes" tegen ratten werd aangewend en dat bovendien nog deze aanlokkelijke eigen schap bezit: goedkoop. De vóórgeschiedenis: Op een goeie dag werd in zijn laboratorium een emmer steen- kooltcer omgev orpen. Overal liep het kle verig goedje heen, teiwjjl een deel zijn weg Bij Apoth. en Drogisten zocht door de rattengaten, die hier niet ontbraken en meermalen rattenfamilies oegang verleenden tot 's mans werkkamer. Hoe groot was echter doctor's verwonde ring, toen hij tot de ontdekking kwam, dat van die tijd de ratten wegbleven. Ook andere vertrekken waar rattengaten rondom rijkelijk met teer waren bestreken, bleven voortaan voor rattenbezoek gespaard. Een goedkoop en zeker probaat middel lezers, dat u misschien van dienst kan zijn wanneer ratten in uw omgeving schade, of althans last veroorzaken, Met belangstel ling zien we uw proefneming tegemoet. Nu de winter is ingetreden, dringt zich bij ons de vraag op, welke de gevolgen daarvan zullen zijn voor onze in het wild levende vogels De sterfte, door voedselgebrek veroorzaakt, neemt in een dergelijken tijd soms onrustba rende afmetingen aan en het zijn in de eerste plaats de nuttige vogelsmeezen, spreeuwen, lijsters, roodborstjes, enz., die aan den winter ten offer vallen. Het gevaar voor insectenpla gen neemt, als gevolg van een groote vogel sterfte, toe afgezien van andere redenen is het daarom alleen al geboden, deze dieren zooveel mogelijk te hulp te komen. Als velen willen medewerken, zal het verlies aa'n vogellevens in ieder geval belangrijk beperkt worden. Laat in dezen tijd geen voedsel verloren gaan: een korst bruin brood, een plakje spek, een hompje kaas, vetten van allerlei soort (ook die, welke voor menschelijk gebruik niet of niet meer geschikt zijn), apennootjes, cocosnoot, hen nepzaad, alles is den vogels welkom. Pakjes met voer voor zaadetende en voor insecten etende volière-vogels, zooals die in den handel verkrijgbaar zijn, kunnen ook inde vrije natuur goede diensten bewijzen schillen van vruchten (appels, bananen, enz.), mits fijn gesneden, worden met graagte gegeten. Tenslotte nog een ondiep bord met water en de vogels zullen een dankbaar gebruik maken van de voerplaats die natuurlijk vooraf vrij van sneeuw moet worden gemaakt. Op aanvrage zenden wij gaarne zoolang de voorraad strekt een korte handleiding, betrekking hebbende op eenvoudige en goed- koope wintervoedering van vogels, zonder dat voor de toezending kosten in rekening worden gebracht. Het Hoofdbestuur der Nederlandschc Vereeniging tot Bescherming van Vogels Dr. A. E. H. SWAEN, Voorzitter. J. DRIJVER, Secretaris. Amsterdam, Heerengracht 260-266. In verband met de bemaling van polder Waal en Burg vernemen we nog, dat door Ged. Staten van Noord-Holland zal worden onderzocht, of het provinciaal belang in die mate bij de plannen tot droogmaking betrokken is, dat uit deprovin- ciale kas ten behoeve daarvan een renteloos voorschot behoort te worden verstrekt. Dit toch geschiedde destijds ook bij de bemaling van de Hostermeerpolder, maar naar 't oordeel van Ged. Staten waren toen andere motieven aanwezig, zoodat een vergelijking van Waal en Burg met deze polder niet opgaat. (De Horstcrmeerp. ligt in onze provincie ten O. van de Vecht, ten N.W. van Hilversum.) Coöperatieve Boerenleenbank. Deze instelling belegde Donderdagmorgen U. een algemeene vergadering in hotel „de Zwaan" welke behalve door het Bestuur en de Raad van Toezicht door een paar dozijn leden werd bijgewoond. Niet klokke tien uur zooals afgesproken was, maar over half elf heet de voorzitter, de heer M. Kuip, allen welkom en hij deelt mede, dat belangrijke besprekingen zullen plaatsvinden. Zij zullen ten doel hebben de statuten der Coöp- Boercnleenbank te wijzigen, opdat boerenleen banken gelijkluidende statuten zullen hebben. Na wijziging zullen de gelijkluidende statuten der plm. 700 bij de Coöp. Centrale Raiffeisen- Bank te Utrecht tegelijk notarieel worden vast gesteld ter vermijding van hooge kosten. De notulen der vorige algemeene vergadering en die der hervergadcring, door de heer de Graaf gelezen, worden na een kleine wijziging goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens wordt 't concept reglement voor de Coöp. Boerenleenbanken behandeld, waarin belangrijke wijzigingen zijn gebracht. Vele artikelen zijn met de nieuwe wet op Coöp. vercenigingen in overeenstemming gebracht, van andere heeft men de redactie verduidelijkt. Uit de aard der zaak kunnen we hier kort zijn, daar uitvoerige bespreking van deze statuten- verandering voornamelijk voor de leden van de boerenleenbank wat te beteekenen heeft. Toch heeft het zijn nut enkele wijzigingen nader te bezien, daar sommige ook voor niet leden van belang kunnen zijn. Zoo wordt voor gesteld ook waterschappen gelegenheid te geven, zich als lid van de Boerenleenbank te doen inschrijven. Verder zullen in- en uittreegelden in het huishoudelijk reglement worden vastge steld. Van beteekenis is verder, dat de leden niet langer hoofdelijk naar draagkracht aan sprakelijk worden gesteld voor mogelijke ver liezen, maar allen gelijkelijk zullen bijdragen tot dekking van geleden schade. Niet-leden van de boerenleenbank, die geld beleggen op de spaarbank zijn niet financieel aansprakelijk. Artikel 11, sub. 3 maakt 't mogelijk, dat een nadeelig saldo naar gelijke declen wordt omge slagen over hen, die lid waren in 't boekjaar waarop de betrokken balans betrekking heeft. Ter voorkoming van een familieregeering wordt de benoeming van Bestuur, R. v. Toezicht en Kassier nauwkeurig geregeld. Rentevoet, pro visie, enz. worden door 't Bestuur vastgesteld onder goedkeuring van de R. v. Toezicht even als de benoeming, schorsing en ontslag van kassier en verder personeel. Art. 37 sub. 2 schaft de gelegenheid aan instel lingen als schoolverenigingen en kerkbesturen voorschotten te verleecen. 't Verstrekken daar van aan niet-leden moet evenwel tot de uit zonderingen behooren. Een belangrijke wijziging is verder, dat de Alg. Vergadering bevoegd zal zijn, gemachtigd door de Raad v. Toezicht, ten hoogste een vierde gedeelte (maar niet meer dan 4 pet. van het reservefonds) der zuivere winst aan te wenden in het belang van de landbouw, in de ruimste zin genomen. Tenslotte wordt bepaald, dat het huishoudelijk reglement aan de goedkeuring van de Centrale Bank te Utrecht is onderworpen Dat reglement toch heeft veel in beteekenis gewonnen, doordat daarin o.a. de werkkring van de bank wordt omschreven. Vervolgens wordt het huishoudelijk reglement aan het oordeel der aanwezigen onderworpen en na wijziging van enkele artikelen voorloopig vastgesteld. Intreegelden zijn op f0,50, uittreegel den op f5,— bepaald. Verder.wordt het hoogste bedrag, dat door een lid op de bank mag worden belegd, op f50,000 vastgesteld. Gezamenlijk mag hoogstens twee en half millioen door de batik in ontvangst worden genomen (Aanvan kelijk anderhalf millioen, maar dat bedrag is thans nagenoeg overschredenDe spaarbank zal van één persoon, of één gezin tot f 15000, na bekomen toestemming van de C. Bank hoog stens f30,000 in ontvangst mogen nemen. In beginsel werd besloten een afzonderlijke spaarbank op te richten. Niet alleen omdat inlagen in de spaarbank vrij van zegel zijn, maar tevens om inzage van de boeken door de fiscus uit te schakelen. Een definitief be sluit kan in deze slechts genomen worden na dat de concept-statuten, bovenbedoeld, notari eel zijn verleden. De rondvraag levert niets belangrijks op, waarna de vergadering tegen half twee door de voorzitter wordt gesloten. Vanwege de Rijkspolitie schrijft men ons: Waarschuwing Tot behoud vaD den wildstand en ter voorkoming van onaangenaamheden, wor den Heeren jagers herinnerd aan artikel 2 letter g van de jac.htwet, luidende Het is verboden te jagen bij spoorsneeuw met uitzondering van het vangen van tenden doormiddel van een eendenkooi of daarmee gelijkstaand toestel, als mede van drijf- en klopjachten en van het schieten van waterwild aan het zeestrand en aan de oevers van rivieren, meren en plassen. Toelichting Het feit, dat de sneeuw, die op het veld ligt, in dien staat verkeert, dat zij de in drukken van het daarover loopend wild ontvangt en bewaart, zoodat deze gezien kunnen worden, is alleen en op zich zelf genoegzaam, voor het bestaan van den toestand, dien de wet onder spoorsneeuw verstaat, en tot het bestaan van dien toe stand wordt niet vereischt dat de sporen of indrukken in de sneeuw onder alle om standigheder tot de opsporing van 't wild kunnen leiden. Naklanken. Donderdagavond belegde de Tentoonstellings commissie onder voorzitterschap van de heer C. Keijzer Hzeen vergadering voornamelijk met het doel openbaarheid te geven aan 't financieel beheer der Tentoonsfellingsgelden. Te kwart over acht opent de voorzitter met een hartelijk welkom. Spreker uit zijn leedwezen wegens de geringe opkomst, waaraan de min der fraaie toestand onzer wegen alles sneeuw en gladheid niet vreemd zal zijn. Jammer, dat de heeren H. W. Kecsont en R. A. Keijscr door ziekte verhinderd zijn deze vergadering bij te wonen. Terecht merkt spreker verder op dat de tentoonstelling goed geslaagd mag heeten al werkte het weer niet steeds mede. Spreker meent dat de heer Kagcr, algemeen secretaris, een belangrijk aandeel heeft in dat succes en voegt er aan toe, steeds met genoegen met hem te hebben samengewerkt, waarom hij de heer Kager gaarne een pluimpje op de hoed steekt (instemming.) De heer Kager dankt spreker voor zijn waardeerendc woorden en brengt van de werk zaamheden van het comité een beknopt verslag uit. Ter voorbereiding van de tentoonstelling zijn niet minder dan 38 vergaderingen belegd, waarvan 28 door 't Dagelijksch Bestuur. Aan het secretariaat werden 125 brieven en andere bescheiden ontvangen, terwijl door de secretaris wel 1105 stukken „in zee" werden gestuurd. Verder maakt het verslag gewag van de goede geest en de aangename verhouding tusschcn de commissieleden onderling. Natuurlijk was niet steeds alles koek en ei, maar gerezen ge schillen werden spoedig bijgelegd. Een verloting viel, hoewei goed opgezet, in 't water, doordat de koninklijke goedkeuring te laat ontvangen werd. Goede leer voor later. De inzendingen hebben over 't algemeen wel aan de verwachting beantwoord, maar gaarne zag 't comité dat een volgende maal de rubriek rundvee en varkens beter verzorgd wordt. De leden twijfelen even wel niet aan de goede wil der veehouders en hopen op beterschap. Gelukkig is de tentoon stelling een succes gebleken, vooral daar ook het financieel gedeelte er niet kwaad uitziet. Tenslotte spreekt de heer Kager de wensch uit, dat allen, die ihans voor de tentoonstelling hun beste krachten inspanden ook een volgende keer bereid zullen zijn hun steun te verleenen lot meerdere bloei van Texel, tot heil van Texcl's land- en lulnbouw en veeteelt. De voorzitter brengt de secretaris dank voor dit overzicht en de goede wenschen en stelt dan de rekening en verantwoording aan de orde. Daarbij blijkt dat noch de gemeentelijke sub sidie, noch het garantiefonds behoeft te worden aant esproken. Er is zelfs een batig saldo van ruim f300 De commissie, met het nazien der rekeningen belast en bestaande uit de hee ren M. D. Dijt, S. Flens, C Rentenaar, N. Duln- kcJ en G. Joh Dub ker bevinden die in de beste orde. We laten de recapitulate hier s'echts volgen Ontvangsten Lijsten en bijdragen f 2515 Paardensport 75 Programma's 218 Inleggelden 546 Advertentits in programma 08 f 3452 f 1126,76 470,10 21,20 870 40 472,41 182,- f 3142,86 Batig saldo f 309.13. De heer M, D. Dijt deel namens de commissie de uitslag van het onderzoek aan de voorzitter mede en merkt op, dat het haar bevreemding heeft gewekt, dat de Paardensport-commissie de subsidie, welke zij van het Tentoonstelling: - commissie ontving, niet op.enbaar heeft verant woord. De voorzitter merkt op, dat de verhouding tusschcn beide con missies op 't laatst minder aangenaam werd en officieel van de kas der Paardensportcommissie niets bekend is. De oi z:t was f250 aan de Paardensportcommissie te verstrekken, vermeerderd met fl.Saan prij zen vo ir het Cor cours Hippique, We hebben evenwel gemeend temogen ver nemen hoe dat besteed is. Ge'ukkig hebben we een bat g saldo, maar anders hadden we zeker bij die commissie aangeklopt. De heer C de Wit merkt op, dat de Paarden- sporl-c ommissie gt heel los stond van 't Ten- toonstellingscnmi'é en zich niet verplicht acht'e aan dit comité rekening en verantwoording te doen. Was de paardensport een flnam n-eio op geworden, dan zit de Paar Jensporlcom- is ie met de gebakken peren. De voorzitter Uitgaven Gewone ui'gaven Paardensport Programma-verkoop Pr ij zen Drukloon Arbeidsloon

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1