Texelsche Berichten Ingezonden Ouwe Sunterklaas. Auto-ongeval Radio. Nieuwe kade. DE COCKSDORP Kiescollege Ned. Herv. Kerk. Tabletten. tegen keelpijn Verlichting van de Koogerweg. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kerms, dat het verzoek van Jb. Dekker te Oudeschild aldaar om in hst perceel, kadastraal bekend in sectie O, No. 2730, gelegen te Oudeschila aldaar, plaatselyk gemerkt Wijk S co 38a een opslagplaats voor buskruit (gsladen jachtpatronen) te mogen oprichten door hen vcorwaaide ijk is toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigl, dat volgens de bestaande jurispi udentie eventueel niet tot beroep vao de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zija versche nen om hunne bezwaren moudeling toe te lichten. Texel, den 14 December 1925. Bui gameester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Aanbrengen lijken Zeeramp Terschelling. MARKTBERICHTEN indirecte belastingen, terw^l tevens de post- en spoorwegtarieven eu bet zegel recht aanmerkelijk verhoogd zullen worden. De nieuwe belastingplannen zijn in de Ministerraad pas na ernstig verzet goed gekeurd en ze hebben in de pers zeer veel critiek uitgelokt. Gevreesd wordt, da' er in de Kamer ernstig verzet zal komen en dat het leven van het Kabinet aan een zijden draad hangt. Hoe ver we in de geschiedenis terug moeten gaan, om de oorsprong te vinden van ons volks feest op 12 December, zal niemand bij benade ring kunnen zeggen. Het is zelfs voor de oud sten van'dagen, wij informeerden daarnaar nog dezer dagen, alsof het er altoos was. Wij her inneren ons nog wel eenig verzet van opvol gende burgemeesters tegen de maskerade, maar ook, hoe burgemeester Strick van Linschoten, blijk gaf van wijs beleid toen hij de maskerade veroorloofde. Waarom zou men ook een feest dat zich als te den Burg, geheel in vrede op straat afspeelt, eenig bezwaar in de weg leggen. Het is van jaar tot jaar een welkome afleiding een vermakelijkheid, die nu eens niet, een andermaal wel te genieten geeft, maar in elk geval iets dat we in ons wereldje niet zouden willen missen. Het weer was Zaterdag uitstekend en de winter gaf geen hindernis. Toch was er ditmaal niet die animo, die het feest verdient. Het aantal gemaskerden was lang niet gering maar te weinigen hadden eenige beteekenis. Een uitzondering maakten daarop een tweetal Chineezen, die uitstekend waren uitgebeeld, het was alsof ze zóó van een reclameplant van een theeonderneming waren weggeloopen. Aardig waren de Zeeuwsche boer en boerin, de lieve wijkzustertjes die een inzameling hielden voor de Wijkverpleging alhier. Geestig was de voor stelling „De melkboer voorheen en thans," een parodie op het nielkbesluit van onze dagen. „Eerst handen wasschen met water en zeep" kregen we te lezen. Ja, zouden we gelooven, wat dat stel gemaskerde melkboeren ons ver telde, dan wordt met ingang Januari de blauwe kiel van de melker van thans vervangen door een wit melkerspak en wat niet meer. De kip was ongetwijfeld een mooie reclame voor het ochtendvoer van de firma C. R. Keij- ser Co., zooals een tweetal dames geheel behangen met reclame voor de Miss Blanche- Sigaret dat waren voor dat product. We merkten op een neger en een blanke man uit het land der tropen, een paar Turken met de roode fez en een harmonicaspeler, die, dat mag gezegd, het heel verdienstelijk deed. Voorts ketelmuzikanten in groot getal, bakers, die hunne (hare) diensten aanboden, enz. enz. Het was ver bazend druk op straat en het bleef dat, tot bij tienen, ja, bij elven klonk nog het bekende lied dat wij graag bevestigd zien „Ouwe Sunterklaas gaat nooit verloren". Radio-vreugd. De laatste tijd is menige Texelsche boer derij van een radio-apparaat voorzien zoo dat zelfs op de meest afgelegen plaatsen de klanken kunnen worden gehoord, die omschallen in Amsterdam's Concertzaal zoouat zelfs daar te genieten valt van rede voeringen van vooraanstaande mannen op allerlei wetenschappelijk gebied. Ja, deze week zal het ook daar mogelijk zijn het ooi- te leenen aan een Amerikaausoh muziek gezelschap, wier prestaties dank zij Daventry's hulp hier te volgen zullen zijn Naar men ons van bevriende zijde mee deelt zijn volgens de laatste opgave in Amerika 500.000 boerderijen van radio voorzien. In J, jaar is dit getal met 25 pCt. vermeerderd, wat wel veroorzaakt zal zijn door het houden van landbouwcurcussen en bet geven van geregelde prijsnoteerin- gen gedurende het laatste jaar. („Radio-wereld") Zondagavond 1.1. reed in de Parkstraat, hoek Weverstraat door slecht uitwijken een auto van de fa. D. tegen een boom, tengevolge waarvan een der inzittenden, mej. A.E., door glasscher ven lichte verwondingen opliep. Radiateur en en lichten van de auto werden ernstig be schadigd. Udi—den Burg. Zooals u uit een advertentie in dit nummer zal blijken is Udi nieuw leven ingeblazen en zullen we spoedig weer een gezellige tooneel- avond mogen tegemoetzien. Dank zij 't toetreden van eenige nieuwe (werkende) leden, is 't Be stuur er in geslaagd met de voorbereiding van een tooneelstuk een aanvang te maken,iets wat door menigeen met belangstelling zal worden vernomen, daar bij velen de herinnering aan recht aangename Udi-avondjes nog levendig is. Sneeuw. Nog is de laatstgevallen sneeuw niet geheel verdwenen, of nieuwe sneeuwbuien komen met groote vlokken het grootendeels versmolten sneeuwkleed herstellen en bereiden opnieuw de pret, die al wat jong is met open armen aan vaardt. 't Wintert weer. Nog is de verbinding met 't vasteland door ijs geen stroobreed in de weg gelegd, maar bij de kou die de sneeuwval ver gezelt, kon daarin spoedig, als de wind een handje helpt, verandering komen. We zullen moeten afwachten. OUDESCH3LD O ..we Scnderklaas. Het „Ouwe Sunderklaas gaat nooitverloren" heeft zich Zaterdagavond weder bewaarheid. Begunstigd door goed weer, bewogen zich een groo* aantal gemaskerden langs de dorpsstraat. Van de verschillende pakjes was wel werk ge maakt. Men zag verschillende groepjes, o.a. een een paar muzikanten, photograaf en barbier, >.en bruid met ellenlange sleep en de traditio- neele mand met visch ontbrak ook nu niet. Eigenaardig, dat op Oude Sinterklaasavond veel meer gemaskerden loopen, dan op Sint-Nicolaas- avond. Dit is toch jammer. Wij willen hopen, dat een volgend jaar Sinterklaasavonden dat opzicht beter aan onze verwachtingen beant woordt. Na de eerste maal te zijn teleurgesteld, wat een enkele een vergeefsche wandeling van een goed uur in de sneeuw had bezorgd, konden wij Maandagavond in de Zeven Provinciën ge nieten, van hetgeen men ons alzoo per radio aanbiedt. De heer Henk Bruijn had zijn toestel aldaar opgesteld en velen waren opgekomen om van deze gelegenheid, een mooi muzieknum- mertje te kunnen hooren, te profiteeren. Zoover wij konden waarnemen, werd ook 't gesprokene door het toestel heel duidelijk weergegeven en kon de muziek de aanwezigen goed voldoen. Voor de heer Bruijn dus maarte hopen, dat zijn moeite met succes wordt beloond. Berichtten wij eenige tijd geleden al eens, dat de nieuwe kade aan de havenkant begon te zakken, thans is een gedeelte opgegraven en zal men trachten dit euvel te verhelpen. Op reis. Een honderdtal eenden van de heer Kriek uit Winkel, hadden het in hun eenden hoofd gebaald om op reis te gaan. Zij klommen daartoe over de zeedijk, en daar dit de vorige week gebeurde, kwamen zy tusschen de ijsschotsen terecht. Tusschen de ijsschotsen kwamen zij ten langen leste op Texel aan, zoo ongeveer op het Noorde lijkste puntje. Daar werden zij opgevangen veilig in kisten opgeborgen en naar hun eigenaar teruggezonden. Als Jopie Slim hei aan Dikkie Bigmans v^feld had, zou den we het niet gelooven en toch is dit historisch. N.B. De heer Kriek had een advertentie in de Schager Courant geplaatst, en kreeg telefonisch bericht van Cocksdorp, dat de vogels daar waren aangekomen. Zij worden deze morgen weer naar Winkel terugge zonden. DE KOOG Aangespoeld. De laatste dagen wordt onze strandvonderij druk werk bezorgd door de partijtjes cacaoboter margarine, battings die komen aandrijven en zich aan onze kust neervlijen. In hoeverre de storm, die nog onlangs zoo ongenadig rondraasde en droefheid bracht in menig gezin, daaraan debet is, valt alsnog moeilijk uit te maken, maar een feit is, dat reeds een aanmetkelijke hoeveelheid van een en ander werd geborgen en op 't Marsdiep in 't voorbijvaren nogal eens een kluit margarine of cacaoboter verschalkt. DEN HOORN Sunterklaas-maskerade. Zagen we op 5 Dec hier geen enkele Sinter klaas, op oude Sinterklaas was het hier ook niet zoo druk als voorgaande jaren. Slechts weinig gemaskerden zag men in de huizen en langs de straat. Voor danslustigen was in 't logement volop gelegenheid, waarvan dan ook een druk gebruik werd gemaakt. DE WAAL Stemming Ned. Herv. Kerk Bij de dezer dagen in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden stemming werden de aftre dende leden, de heeren D Bruin en C. Dekker resp. tot diaken eu onderling herkozen. Weinig animo. De belangstelling, door de bewoners op Ouwe Sunterklaas aan de dag gelegd, was ditmaal niet bijster groot Maar enkelen hadden zich de moeite getroost een aardig pakje voor de maskerade in gereedheid te brengen. Door een paar gemaskerden werd geld ingezameld voor de Wijkverpleging, welke collecte in goede handen was. In het café van de heer Bruin, waar de H. H. Boon, van Helder, voor muziek zorgden, werd bal gegeven, waarvan door menigeen een dankbaar gebruik werd gemaakt De muziek liet ook niets te wenschen over. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier werd gekozen ter voorziening in de vaca ture A van Ham de heer M Boon Pz. Auto- ongeluk. De vrachtwagen van de vrachtrijder F D. be stuurd door J. Z. naderde Maandagavond 1.1. het dorp de voerman liep naast de wagen en achter hem volgden F. D, en zijn knecht F. B. Een auto, bestuurd door de heer J. R, passeerde de vracht wagen. Doordat D en B-met het hoofd gebogen tegen de sneeuwjacht in liepen, hadden ze de auto niet zien aankomen. Plotseling zagen ze de lichten voor zich Verschrikt sprongen ze op zij, ieder een kant uit. Waarschijnlijk is B daarbij tegen de buiten de wagen uitstekende staven ijzer geloopen althans plotseling liep hij terug voor de auto. met het gevolg dat hij door het linker spatbord van de auto werd gegrepen. Met de autobus van de heer T. R. werd het slachtoffer naar zijn woning vervoerd waar Dr Keidel die constateerde, dat het linkerdijbeen gebroken was heelkundige hulpverleende. Door het plotseling uitwijken was de voorband van de auto van de heer R. gesprongen. Na twaalf December. Groot was het aantal gemaskerden, dat zich op Ouwe Sunterklaas langs de straat bewoog. Sommigen hadden veel werk van hun (haar) costuum gemaakt. Zoo merkten we op een wandelend dominospel, een groep die de win ter voorstelde. Het meest trokken de aandacht drie verpleegsters, die onder leiding van Dr Philantroop een inzameling hielden ten bate der wijkverpleging Op enkele plaatsen werd daarbij door hen gezongen het lied Het hoekje aan den haard. Dr Philantroop schrijft ons, onder dankzegging aan de gevers, dat deze collecte de som van f 15,33 opbracht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het verslag in de Texelsche Courant van Woensdag 2 December j.l. over het verzoek om lichtpunten of petroleumlantaarns aan de Koo gerweg noopt mij tot een nadere beschouwing. Dit ook voor die bewoners, die met een negatief bericht tevreden moeten zijn en voor de Heeren Raadsleden tot overdenkingen leering. Als ik het verzoek goed heb begrepen en daaraan wordt mijnerzijds niet getwijfeld, dan was hun verzoek tweeledig: le. Verlichting door het plaatsen van eenige lichtpunten* of het doen aanbrengen van eenige petroleumlantaarns. 2e. daardoor in de kombestelling te kunnen worden betrokken. Wat voerden Burgemeester en Wethouders nu voor bezwaren aan en watstelden zij voor? le. Electriciteitsbedrijf overbelast. 2e. Petroleumlantaarns hebben ze niet en aanschaffing te duur. 3e. Niet wenschelijk, daar andere bewoners in eenzelfde toestand verkeeren. Zij stelden voor le Dispensatie van de postbestelling te ver zoeken. 2e. De bewoners moesten zelf op eigen kosten (wat de gemeente notabene te duur is lantaarns aanschaffen brandstof zou de gemeente dan wel kunnen verstrekken. De Raadsleden voerden weinig of niets aan en het verzoek was hiermede afgehandeld. Niemand hunner voerden het economisch be lang aan van een goede verlichting. Niemand repte van 't belang als zakenman, die geheel van den Burg moet leven, voor de noodzakelijkheid van een goede verlichting. Niemand voerde aan, dat het hier een hoofd weg betreft waarlangs altijd veel verkeer is, in tegenstelling met achterommetjes, die altijd en overal slechter verlicht zijn. Niemand voerde aan dat het wel 1 Januari 1 9 2 7 zal worden voor er van electrische ver lichting sprake is. Niemand voerde van, dat velen roet het verhuren van kamers inkomsten trachten te verwerven en dat dit onder deze omstandigheden zeer moeilijk gaat. Niemand voerde aan, dat als de Directeur der Posterijen alhier niet zonder verlichting wenscht te laten bestellen, het verzoek om dispensatie al half is afgewezen. Ziehier hoe 't verzoek is behandeld en met welk een ernst. Ziehier, bewoners, de argumenten, die zeer zeker niet achterwege hadden mogen blijven. Leer hieruit, Heeren Raadsleden, dat er ook te weinig kan worden gesproken. Praat er nog eens over in een volgende ver gadering U, mijnheer de Redacteur, dankend Uw abonné Texel, 14 Dec. 1925. Z. r. Den Burg 14 Dec. 1925. Geachte Redacteur. Beleefd verzoek ik U plaatsing van 't volgende in uw blad. Ieder, die in den laatsten tijd den weg Burg Oudeschild passeert, zal zeker met mij opge merkt hebben, hoe slecht en modderig't nieuwe gedeelte vanaf de haven bij regenachtig weer is. 't Lijkt soms gewoon een modderweg, niet tegenstaande een dikke laag basalt enz., en ten slotte sprainex of teermiddelen zijn aangebracht. Toen dat gedeelte in de afgeloopen zomer klaargemaakt was, dacht zeker iederNu is 't gewonnenWe hebben nu een weg, die jaren mooi zal blijven." Doch ziet't resultaat is, meen ik, ontmoedigend. Naar mijn meening is de oorzaak alleen, dat de weg op te slappen ondergrond rust en te dicht bij 't water ligt. Indien bij 't aanleggen van den nieuwen weg Hoogenberg—Oudeschild op dat gedeelte 0,75 of 1 Meter roodzand uit de Hoogte was gebracht voor aleer aan de beharding was begonnen, alle teleurstelling was ons dan zeker bespaard ge bleven. Ik meen, dat't slechts enkele duizenden guldens zou hebben gekost, die zeker al eenige malen aan onderhoud waren uitgespaard, niet gerekend 't nadeel van 't vervoer over een slechten weg. Waar nu evenwel nog een groot gedeelte van dezen weg opnieuw gemaakt moet worden en de materialen nog aan den kant gereed liggen meende ik de vraag te mogen stellen: zou 't geen overweging verdienen, alvorens 't lage gedeelte verder gereed te maken om daar als nog eerst een 0,75 of 1 Meter zand uit de Hoogte op te brengen De oude weg er uit, ophoogen en dan de nieuwen baan er weer op, ik ben van meening dat dit de goedkoopste en meest afdoende wijze zal zijn, om tot een goede weg te komen, die toch de hoofdader van Texel is en zal blijven. Zand is er genoeg, misschien kan 't vraagstuk van werkverruiming er mee in verband worden gebracht. Achter Oudeschild moeten ook dui zenden kubieke Meters zand worden gebracht, 't kon nu misschien nog met elkaar worden ge combineerd, vooral met 't oog op eventueel aan te schaffen draagbaar spoor. Naar mijn inzien zullen de kosten van ophoo gen veel ]llager~zijn| dan 't voortdurende extra onderhoud. Met dank voor de plaatsing Sijbr. C. EELMAN. P-S. Laat men 't gedeelte bij Oudeschild wat klaar is voorloopig rusten dan kunnen we met een 't verschil zien. (Niet mijn idee.) De Burgemeester van Texel brengt teralge- meene kennis, dat blijkens doorhem ontvangen mededeeling van den Burgemeester van Ter schelling, het Ondersteuningsfonds voor dë na gelaten betrekkingen der 'zeeloodsen op Ter schelling de volgende premiën heeft gesteld op het aanbrengen of vinden van lijken,afkomstig van de opvarenden van den loodsschoener No. 2 verongelukt in den storm van 25 November j.l. a. voor het aanbrengen van een lijk uit zee f 100. b. voor het kennisgeven van een aangespoeld lijk (de eerste man, die bij mij aangifte doet f 25. Texel, 15 December 1925. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 19 December 1925, des namiddags te drie uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 15 December 1925. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Benoeming lid Commissie uan toezicht op het Nijverheidsonderwijs. 3. Benoeming lid uan de schoolcommissie 4. Intrekking instructie uoor den hauen- meester te Oudeschild. 5. Subsidie ontsmettingsdiensten uan het Witte Kruis. 6. Subsidie uoor het houden eener ten toonstelling te Amsterdam op het gebied uan openbare en particuliere bedrijfs administratie. 7. Vermindering aantal leerkrachten aan de o.l school te de Cocksdorp en uer- leening eeruol ontslag aan den onder wijzer P Zeijlemaker. 8. Vermindering aantal leerkrachten aan de school uoor M U.L.O en uerleening eeruol ontslag aan de onderwijzer K. uan der Ham. Alkmaar, II Dec. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 646 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 14,50 a 16, Rogge a 0,— Haver 11,50 a 13, Gerst chevalier 12,25 a 13.— Groote groene erwten 43,- a 45,— Kleine groene erwten 16,50 a 17,50 Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 12 Dec. Kipeieren. Aanvoer 16.000. 56 60 K.G. 10,40 a f 11.65 im 60 64 K.G. 11,65 a 12,80 de 100stuks Bruin 12,30 a 12,60 Eendeieren. Aanvoer 350. 0,a 10, Eierveiling Texel, 14 Dec. Aangevoerd werden —partijen, 2230 stuks Kipeieren f 11,80 a f 13.00 per lOOstuks Middenprijs f 12.30.J Texel, 14 Dec. 1925. 3 koeien 325,— a 450,— 5 nuchtere kalveren 15,— a 30,— 1 ram 0,--a 0,— 22 lammeren 0,a 0, 41 biggen 14— a 20^— 3 korf jonge kippen 2,50 a 3,50 4 oude 0,80 a 1,15

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2