Connector met Orosley b«o 3987 Zaterdag 30 Januari 1926 398te Jaargang Bechfsvragen. SEEN 8IW1SEM. het allernieuwste, het allerkleinste, het allerbeste. Dros1 Ingenieursbureau. TexeSsche Berichten FEUILLETON den ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÈN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 liseurs Mr. M. V. POLAK, advocaat en Mr. A. K. VINK, advocaat en procureur. Kanaalweg 7 HELDER. echtskundige vragen, door een abonné erteekend en onder 't motto „Recht" ons bureau (Parkstraat) ingezonden, den kosteloos beantwoord. DEKHENGSTEN. Bemaling Waal-en-Burg. Zomertijd. Soiree R.K. Dansclub. Derde Nutsavond. Bekroond. Tooneeluitvoering. Elck wat wils. Hersens hunnen niet tegen staan. Oudeizoekingen hebben uitgemaakt, Jat er slechts zeer weinig monschen zyn, die staande kunnen denken. Nu weten we, waarom in parlementen en vergade- rirgen zooveel nonsers wordt uitge kraamd. „Aicbipel Post". Kwelling in droog Amerika. Wegens dronkenschap weid een man te Omaha v» roordeeid om 3100 Ilssschen bier te laten leegloopea, zonder er een druppel van te proeven. Do rechtspleging in de Staat Nebraska houdt or blijkbaar oog middeleeuwsche voiflj: de foltermethoden op na. „Cleveaid Plain Dealer". Zoek maar uit. Te Leersum is een paar in ondertrouw opgenomen, waarbij na het huwelijk de bruidegom de vader wordt van zijn zuster, terwijl hij tegen zijn zoon zwager moet zeggen d3 bruid woidt schoonzuster van naar zoon, ter wijl de bruidegom oom eu grojtvaier van dat, ki'.d wirdt. Krantenbericht. am. 1-2. nam. 8 am. 7,30 tot nm. am. 7,30 st geslotf 30 uur. LSCHE COURANT DEN BURG: 50 cL per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 cL p. 3 maanden. Losse nummers: 3 cL DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN ff Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moor: 10 ct. Dezelfde advortentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN e Burgemeester der gemeente Texel brengt herinnering, dat ingevolge de Paardenwet 3, ieder, die eigenaar of houder is van een rigen of ouderen hengst daarvan jaarlijks o r 1 Februari aangifte heeft te doen aan den gemeester der gemeente zijner inwoning, ij, die zulks verzuimd hebben, wordt ter orkoming van strafvervolging, ernstig in over ging gegeven, de aangifte alsnog ten spoedig- in te dienen. formulieren daarvoor zijn ter gemecnte- Cretarie kosteloos verkrijgbaar. Texel, 27 Januari 1926. De Burgemeester voornoemd, R. P. KEIJSER Cz. Lo-B. Algeir.eene Ledenvergadering L.T.B. Woensdagavond 1.1. vergaderden de leden van jjvengenoemde vereeniging in het St Janshuis. fechts een 20-tal personen was aanwezig, toen voorzitter, de heer C. de Wit de vergadering lende met een terugblik op het afgeloopen pr. Spreker meent, dat dit jaar zeker een ped mag genoemd worden, voor de veeteelt en [et minder voor de landbouw. Daarna leest de secretaris, de heer S. Smit, de tulen voor van drie gehouden vergaderingen [aarvoor hij de dank van de voorzitter ontvangt. Uit de rekening en verantwoording door de inningmeester, de heer C. Maas blijkt dat er as ontvangen f 113,64, uitgegeven f 176,17. al een nadeelig saldo van f 62.53. Daar er liter een kassaldo was van f288.53 blijft er [u in kas f 226. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat het dental geen vooruitgang had. 't Slachtveefonds reeg haar eerste slag en het veevoeder- nderzoek wees uit dat de handelaren op Texel oede waar leveren. De stand der kas van het slachtveefonds was lp 1 Nov. 1925 als volgt Bezit 1 Nov. '24 f264.78 ontvangen f 386.60 litgegeven f377.35, batig saldo f9.25 totaal in :as op 1 Nov. 1925 f274.03. Over het afgeloopen boekjaar waren verzekerd >7 koeien en 122 varkens. De aftredende bestuursleden de heerenC.de i,Vit, C. Maas en W. Bakker Mz. worden allen veder herbenoemd, de heer C. de Wit als voor zitter. Door de rekeningopnemers wordt bij monde van de heer Timmer geadviseerd de rekeningen goed te keuren, waartoe bij acclamatie wordt besloten. roman van :7 REINHOLD ORTMA.NN. Maar nu was ook plotseling al haar wyfel verdwenen en op een geheel andere wijze, dan zij zelf eenige minuten geleden had kuunen denken, was aan haar on zekerheid eensklaps een einde genkomeD. Met opgeheven hoofd en met vastberaden saamg°perste lippen verliet zij de werk kamer en begaf zich onmiddellijk naar haar eigen vertrek, terwijl zij zonder een secon de te aarzelen op het electrische knopje drukte. „Laat den heer, die zich in den loop van den morgen zal aanmelden, zonder verdere plichtplegingen, direct hier binnenkomen," beval zij het meisje en begaf zich daarop Daar de spiegel, teneinde zich te overtui gen, dat ook het laatste spoor van tranen verdwenen was, die zij dezen morgen reeds zoo overvloedig vergoten had. Toen er spoedig daarop buiten gebeld werd drukte zij slechts voor een ondeelbaar oogenblik beide handen op haar stormachtig kloppend hart en keerdo zich daarna met een bleek, rustig gelaat naar de deur. werd geklopt, maar hij die op haar toonloos „bioDen" over den drempel irad, was niet de lang verwachte. In zyn slecht Hierna brengt de heer M. Kuip verslag uit van de werkzaamheden van de studiecommissie. Men had zich om steun tot het hoofdbestuur gewend en de heeren Hazeloop van Alkmaar, Smeding van Schagen, Jb. Groen, Groenten- kweeker en Joncheere, bioembollenkweeker, waren hun toegewezen. In Juni had men een excursie over Texel gehouden, en na afloop daarvan had men vergaderd mede met de heeren H. Klimp en M. D. Dijt. Na herhaald verzoek was de heer Hazeloop 28 Dec. nog eens op Texel geweest en had hij met de heeren H. Klimp en G. P. Witte, alle watergemalen en sluizen bezocht. Thans is een concept toegezonden, waaruit ecnen ander kan worden opgemaakt. Aangezien de feeslvergadering bijna niet be zocht wordt, meent 't bestuur deze maar niet weer te doen houden. Wel zal men een H. Mis doen lezen en worden de leden verzocht, allen daarbij tegenwoordig te zijn. Hierna ontspint zich een discussie over bet al of niet laten optreden van een spreker voor de vereeniging. Bij het bestuur waren wel gratis aanbiedingen ingekomen, maar aangezien het meer propagandaavonden waren, vreesde het bestuur, dat de opkomst gering zou zijn, en had inen besloten, daarvan geen gebruik te maken. Ingekomen was een brief van 't Hoofdbestuur waarin gewezen wordt op de groote nood in het land van Maas en Waal en worden de leden dringend verzocht hooi, veevoederof aard appelen af te staan voor hun zoo ongelukkige standgenooten. Het schrijven eindigt met de woorden „Wie spoedig helpt, helpt dubbel". Het bestuur zal trachten met de H. M. v. L. samen te werken, om zoodoende met minder kosten, b.v. een lading hooi heen te zenden. Ieder die een wagen hooi kan missen, wordt verzocht, spoedig opgave te doen, opdat er zoo gauw mogelijk hulp komt. Een commissie van jonge boeren wordt samengesteld die met lijsten zullen rondgaan, welke zeker niet onge- teekend blijven. Na nog enkele besprekingen over een en ander sluit de voorz. met de beste wenschen voor 1926 de vergadering. Dinsdag 26 Jan. 1.1. zijn te Haarlem in de tweede vergadering der Staten-commissie, welke rapport zal uitbrengen inzake de bemaling van Waai-en-Burg, gehoord de heeren J. Eelman, dijkgraaf, en S. C. Eetman (Waal-en-Burg) J. S. Dijt, dijkgraaf, en C. Keijser Hz. (Dertig Polders) R.P. Keijser Johz., dijkgraaf, en B. Dros (Eierland) en C. Boon ('t Noorden.) De commissie besloot Donderdag 11 Febr. a.s. een bezoek aan Texel te brengen, teneinde een ander nader in oogenschouw te nemen. Men meldt ons uit den HaagDe Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de zomertijd 15 Mei zal aanvangen en 3 Octo ber zal eindigen (vorig jaar aanvang 5 Juni en einde 4 October.) Woensdagavond 1.1. gaf de R.K. dansclub, afd. Jongeren, onder leiding van de heeren Jb. Gielis en P. Boom, een soiree in hotel „de Zwaan", waar het recht gezellig toeging. De jongelui bleken in de danskunst goede vorderingen te hebben gemaakt en vonden ruimschoots gele- zittende, bijDa slordige kleeding stond in al zijn linksche onbeholpenheid Valentin Düringhoffen voor baar, ondanks zijn ver legenheid toch onmiskenbaar in den grond van zijn hart ten zeerste verheugd over deze ontmoeting. „Het meisje zei mij, dat ik hier maar binnen zou gaan begon hij, daar hij de verbazing in Ingeborgs trekken las. „Als ik daarmee een onhandigheid heb begaan, dan vraag ik u beleefd excuus, juffrouw Wallroth! Het was mijn bedoeling, om den professor een afscheidsbezoek te brengen.' Zy was inderdaad het eerste oogenblik eenigszins onaangenaam verrast geweest; nu echter herstelde zij zich snel en in haar vriendelijke beantwoording van zijn gioet was niets te bespeuren van den overmoe dig spottenden tooD, die haar woorden bij hun eerste ontmoeting op deze zelfde plek gekenmerkt had. „Mijn vader is helaas niet thuis, mijnheer Düringhoffen antwoordde zij, „want hij houdt vandaag zijn laatste college vóór hij met verlof gaat. Maar ik ben gaarne bereid uw boodschap over te breDgen, als u hem door middel van mij tenminste iets wilt meedeelen." De jonge chemiker dacht een oogenblik na; toen echter schudde hij het hoofd. ,Ddt gat werkelijk Die-t, juffrouw Wallroth; hoe dankbaar ik u ook voor uw aanbod ben. Hetgeen ik hem vandaag heb te zeg- gep, moet de professor uit mijn eigen mond genlieid het geleerde in praktijk te breagen. Ter afwisseling werden eenige voordrachten ten beste gegeven, die zeer in de smaak vielen, evenals de gezelschapsspelen, die mede bewerk ten, dat de goede stemming geen oogenblik dreigde te worden verstoord. 't Was na middernacht, toen de feestvreugd een eind nam en ieder ruim voldaan „de Zwaan" verliet. Woensdagavond 1.1. werd door ,,'t Nut" in hotel „Texel" de derde Nutsavond georgani seerd. Het Bestuur had voor deze avond zijn keus laten vallen op de heer Ds. v. d. Giessen, van Graftdijk die ons ai verhalend en voor dragend, 't bekende werk van Hall Caine, „De verloren Zoon" (The prodigal Son) voor oogen trachtte te stellen. Alvorens spreker het woord te geven heette de heer Pisart, voorzitter, de aanwezigen die heel de zaal vulden hartelijk welkom en te recht meende hij de groote opkomst te megen toeschrijven aan het feit, dat Ds. van Giessen voor ons geen onbekende is. We willen niet wagen u in korte trekken bet omvangrijke ver haal mee te deelen. Onze plaatsruimte zou daartoe te kort schieten, terwijl u bovendien slechts een zeer vage indruk zoudt krijgen van Hall Caine's werk met zijn tallooze verwikke lingen en sensationecle gebeurtenissen. Wie van spreker een geleerde verhandeling of een diepzinnige critiek verwachtte, heeft zich vergist. Hoewel niet blind voor de gebreken en zwakheden van deze roman, wou hij in korte trekken de inhoud van „De verloren Zoon" weergeven en trachten ons te doen meeleven met zijn zorg en bekommernis, zijn hoop en vrees, zijn haat en zijn liefde. En meenen we dat is hem over 't algemeen wel mogen gelukken. Spreker heeft ongetwijfeld talent en vermocht de massa wel te boeien. Met aandacht werd spreker van begin tot eind gevolgd en een dankbaar applaus was na afloop zijn deel Beantwoordde spreker's voordrachtkunst aan onze verwachtingen, de keuze van het voorge dragen stuk kon ons minder bevredigen. 't Komt ons te bombastisch voor, te onwaar zoodat contact met het werkelijke leven verre te zoeken is. Denk eens terug aan „Eva Bon- heur", lezer en u zult gemakkelijk tot eenzelfde conclusie komen. Hier een fijn geteekend brokje menschenleven, daar een product van breidel- looze fantasie. Welk een sensatie 1 Moeten we er de voorbeelden van noemen? Omtrent de populariteit van Hall Caine (gcb. 1853) zoo lezen we in Hammerton's „An Outline of English Literature", een der laatste hooien. Want ik was van plan hem te danken voor alles, wat hy mij voor goeds heeft bewezen sedeit dtu eersten dag, waarop ik mij z(jn leerliDg rnocht noemen En in den loop der jaren heeft hy zooveel voor mij gedaaD, dat hij stellig boos op mij zou zijn, indien ik my uit gemakzucht van een afgezant zou willen bedienen „Dat is een opvatting, die u eer aandoet mynheer Düringhoffen," zeide Ingeborg met een warmte, die den aangesprokene aan genaam en verrast deed opzien. „Maar ik zou op dit punt niet gaarne bij u achter staan en daar het toeval mij daartoe zulk een gunstige gelegeuheid verschaft, wilde ik u mijn verontschuldiging aanbie den voor mijn dwaze houding bij onze eerste ontmoeting." Thans geraakte Valentin DüringhofTen werkelijk in verwarring. „Om verontschul diging u juffrouw Wallroth?" vroeg hij onzeker. „Maar ik weet werkelijk niet, in hoeverre daartoe voor u aanleiding bestaat „Ja zeker u weet het heel goed, al wilt u het thans uit ridderlijkheid niet beken- Den Ik heb mij destijds de vrijheid ver oorloofd u als mikpuDt van myn overmoe dige plagerijen uit te kiezen en ik hob pas ia'er uit den mond van mijn vader tot mijn schande vernomen, hoe slecht myD kleine spotternijen juist ten opzichte van u op hun plaa's waren - u bebi mij op dien be- wusteD dag zeker voor echt kinderachtig gehouden, niet waar?' studies op 't gebied van Engelsclie letterkunde bestaat geen twijfel: de verkoop van zijn boeken is daarvan 't bewijs. Maar vraag en waarde houden uit letterkundig oogpunt in werkelijkheid geen verband met elkaar. Dat Hall Caine's werk niet belangrijk is, zoo lezen we verder,^is te wijten aan zijn zucht naar te- veel-omvattende onderwerpen en grandioze effecten om de menigte te imponcercu. Als voorbeelden noemt de deskundige schrijver De Christen, De Eeuwige Stad en De verloren Zoon. In al deze werken wordt het dramatische te ver doorgevoerd, wordt de auteur in zijn peu- ncvruchten mclo-dramatisch. Over 't algemeen echter mogen we deze derde Nutsavond wel geslaagd achten. Tegen elf uur sloot de voorzitter met dank en een „tot weerziens" aan spreker de bijeen komst. Op de 5e Pluimvee-en Konijncntcntoonstcl- ling deze week door de vereeniging „West- Friesland" te Schagcn in 't gebouw Ceres" georganiseerd, behaalde de heerS. D' Keijser Rz. „Schoonoord" met een oude Wyandotte-hen (patrijs) evenals met een jonge patrijs Wyan dotte haan een eeVste prijs. In de afd. Rhode Island Reds [verwierf hij met een rozekam-trio een derde prijs. Dezelfde dag werd hem te Haarlem vooreen trio jonge patrijs Wyandottcs een eerste prijs toegekend. Gaarne vestigen we de aandacht op het feit dat de Tooneelverecniging „Texel" morgen avond Zondag in hotel „Texel" haar eerste uitvoering zal geven. We twijfelen er niet aan of velen zien met belangstelling deze avond tegemoet en zullen niet verzuimen de uitvoe ring bij te wonen. „Maar, juffrouw Wallroth u moogt toch niot op deze wyze over uzelf sprekenWeet u wel, dat ik daardoor jui3t de verdenking iu me voel opkomen, dat u eerst nujmct recht een loopje met me wilt nemen?" Met groote beslistheid schudde zij ont kennend het hoofd. „Mijn gedrag by odzo eerste ontmoeting moet u inderdaad zeer dwaas hebben toegeschenen. Maar ik kende u niet en ik was toen juist in een kinder lijk uitgelaten bui. Dat zal u misschien mijn gezwets verklaren. Indien ik geweten had, om welke reden u geen concerten of theaters bezocht en waardoor het komt, dat u den naam van Chopin voor de eerste maal van uw leven hoorde Doemen, dan zou ik mij stellig niet de vrijheid veroorloofd hebben een opmerking daarover te maken integendeel zou ik uitdrukking gegeven hebben van myn bewondering voor uw opofferende liefde als zoon." „Ah dat is het dus wat de professor u van my verteld heeftWel ik geloof, dat u mijn opofferiDg sterk overschat. Het klinkt allemaal veel gewichtiger, dan het in werkelijkheid is. Ieder ander in myn plaats zou precies hetzelfde doen, vooral wanneer hij zoo gelukkig is een moeder te hebbeD, zooals de mijne." Daarbij schitterden zijn blauwe oogen met een bijzondere glans en Ingeborg, die stel- l g een kwartier geleden nog overtuigd ge weest was Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1