398te Jaargang iar'Mo 3988 Woensdag 3 Februari 1926 Rechtsvragen. Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÈN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Adviseurs Mr. M. V. POLAK, advocaat en Mr. A. K. VINK, advocaat en procureur. Kanaalweg 7 HELDER. 9 Rechtskundige vragen, door een abonné onderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden kosteloos beantwoord. Leverbotziekte bij schaap en rund. Algerr.eene vergadering V.I.O.D. -2. 30 tl. 3 30 oten TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct Iedere rogel meor: 10 ct. Dezelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Iemand is in het bezit van een schuldbrief aflosbaar pari bij uitloting, welke echter op den daarvoor vastgestelden datum niet heeft ;plaats gevonden. De vergadering van aandeelhouders zal vol gens de statuten wel het recht hebben daarin wijziging te brengen. Wacht dus nog eens kalm af totdat daaromtrent iets naders is bepaald wat in de bij de statuten voor bekendmakingen genoemde dagbladen zal worden afgekondigd. Het komt meermalen voor dat de datum van uitloting om de gen of andere reden wordt uit gesteld zonder dat daarin eenige aanleiding voor ongerustheid behoeft te bestaan. Tol zoolang kunnen de schuldbrieven natuurlijk niet voor de volle waarde worden ingewisseld. Wij hebben van de door U genoemde instelling tot dusverre nooit iets ongunstigs gehoord. Mr. V. 23—30 Jan. De Kabinetscrisis. De Kabinetscrisis duurt op het oogeoblik dat w(j dit schrijven, nog alt(jd voort. Het standpunt van Mr Merchant is, dat eeD ex'ra-parlementair Kabinet op het oogeo blik niet op zijn plaats, doch dat de katholieken gedwongen moeten worden tot de „uiterste noodzaak", d.w.z. een samengaan met sociaal- en vrijzinnig- democraten om te komen tot een demo cratisch Kabinet. De felle toon in het optreden van de vrjjz. dem. leider tegen de Kabinetsfor mateur heeft tal van piotesten uitgelokt harde en zachte protesten en ook is dat optreden zelf op meer of minder scherpe wijze door tal van bladen veroordeeld. In elk geval heeft de beer Merchant er niet mee bereikt, dat Mr. L'mburg zijn taak heeft neergelegd. Naar luid der be richten werkt bij rustig voort aan de ver wezenlijking van het plan tot vorming van een extra-parlementair Kabinet. En de ver wachting is, dat hij zal slagen Duitschland: 't Kabinet—Luther. De eerste ontmoeting tusscUtn httnieuwe Duitsche Rijkskabinet en de Rijksdag beeft tot een overwinning van de regeering geleid. Een schitterende overwinning echter geenszins. De motie van vertrouwen, die Dr Luther bad gtëiecht, werd slechts met een meerderheid van 10 stemmen aan genomen. De Duitsch nationa'en, Völki- scben en communisten stemden tegen, teiwjjl de sociaaldemocraten en eepige leden der economische partij zich van stemming onthielden. Door de aaoneming van de vertrouwensmotie warende moties van wantrouwen meieen van de baan. Vermoedelijk beeft op de uitslag van de summing nog eenige invloed uitgeoefend de nieuwe nota der geallieerden, die nog net op tjjd te Berlijn aankwam om door Stresemann in de Rijksdag te kunnen wor den voorgelezen. In die nota weid aan de Duitsche regeering medegedeeld, dat de geallieerden bereid waren hun te Locarno gedane toezegging inzake inkrimping van de bezettingstroepen aan de Rijn gestand te doen. De uitslag leert intusschen, dat de Duitecb nationalen met vlag en wimpel de zijde gekozen hebben hebben van de oppositie tegen het nieuwe Kabinet en dat dit vrijwel overgegeven is aan de genade of de ongenade van de sociaal-democraten. Vandaar dat geconstateerd moet worden dat de positie van Luthers Kabinet zeer onvast en wankel is. Algemeen voorspelt men bet daD ook een niet lang leven. De Engelsche bezetting heeft Keulen verlaten. In Keulen heeft men de vlaggen voor de dag gehaald en hebben de klokken ge luid ter eere van de ontiuiming door de bezettingstroepen. De laatste Engelsche soldaten z|jn afgemarcheerd, de Briteche vlag ie neergehaald en de bevolking heeft deze feiten gevierd met geestdriftig feeste lijk vertoon. Al gevoelde men in Keulen ook in de laatste tijd niet erg meer de druk der bezetting, toch is bet te begrijpen dat de bevolking uitermate verheugd is dat de „vreemde dwingland^)" thans tot het verleden behoort. Frankrijk en Engeland confereeren. Chamberlain, Engelands Minister van Buitenlandscbe Zaken, heeft in de afgc- loopen week een bezoek aan Parijs gebracht, om een bespreking te hebben met Biiand over de urgente internationale vraagstuk-' ken. De weosch werd wederz|jdsch geuit om door nauwe en innige samenwerking te komen tot oplossing van verschillende vraagstukken. Briand verklaa-de dat zich geen enkele onoverkomelijke hinderpaal voordeed en voorts, dat reeds zeer spoedig beslissingen zullen vallen, De bezetting van het Rijnland zal geregeld worden in de geest vaa Locarno, door de lasten die door de Duitsche bevolking godragen wor den tot een minimum terug te brergeo. terwijl toch de veiligheid der bezettings troepen verzekerd zal zijn. Duitscblands overige eischen zullen gemakkelijk geregeld kunnen worden en de ontwapeningsk wee- tie zal eerlang tot een oplossing worden gebraebt Volgens bet communiqué staat bet vast dat als aan Duitschland straks in de Vol- kesbondsraad een vaste zetel wordt toe gekend, ook door Polen om een vaste zetel zal worden aangeklopt. Briand is daar natuurlek voor, maar 'Chamberlain schijnt nog niet heelemaal voor het denk beeld te zijn gewonnen. Op initiatief van de afd. Eierland van de Holl. Mij van Landbouw noodigde de afd. Texel de weled. zeergel. heer prof. Remmelts uit om de leden en verdere belangstellenden de betee- kenis en de bestrijding der leverbotziekte uiteen te zetten. Zij belegde daartoe op Vrijdag 1.1. in Hotel Texel een vergadering, welke druk bezocht mag heeten. Na een kort woord van de heer H. W. Keesom voorzitter van de afd. Texel, verkrijgt Prof. Remmelts, hoogleeraar aan de Veterinaire Hoo- geschool te Utrecht, het woord en spreekt on geveer als volgt Wanneer ik met u spreek over leverbotziekte ongans, galziekte of galligheid weet u wat ik daarmee bedoel. Op Texel toch worden veel schapen gehouden en is die ziekte algemeen bekend. Een zonderlinge ziekte is't, die in alle provincies van ons land, ja met uitzondering van IJsland door de heele wereld in meer of mindere mate voorkomt. Daar, waar lage landen zijn met veel plassen en meertjes, hebben we groote kans deze ziekte aan te treffen. Volgens de stukken van 't Ge neeskundig Staatstoezicht zou de ziekte sinds 1870 in ons land zijn waargenomen. Mogelijk vraagt uWaarom neemt de regeering de be strijding der leverbotziekte, die vaak zoo zware offers van de veehouder vraagt, niet ter hand U zult echter spoedig begrijpen, dat die bestrij ding door de eigenaar zelf moet geschieden. Hoe dat gebeuren moet zal ik u aan de hand van de film duidelijk maken. Gelooven op gezag doen onze boeren al minder. De film zal hun van de noodige werkzaamheden een duidelijk beeld geven. Vervolgens zette spreker de ontwikkeling van de leverbot uiteen. We stippen daarvan aan: 't Diertje, dat de ziekte veroorzaakt, behoort tot de platwormen en wel tot de zuigwormen (trematoden) en is 2—21/. cM. lang en 1cM breed. Ze zijn ovaal en hebben een bruine kleur (overeenkomst met een bot, vandaar de naam). Die worm wordt door 't schaap met het voedsel opgenomen en nestelt zich in zijn lever, waar de leverbot zich verder ontwikkelt. Soms boren zij zich door de lever heen, maar loopen dan gevaar om te komen. Ze zijn twee slachtig (hermaphrodieten) d.w.z. ze hebben zoowel mannelijke als vrouwelijke geslachts organen, die zeer samengesteld zijn. Na vier weken is de leverbot volwassen en legt zij microscopisch kleine eieren die met de gal in de darm en tenslotte door de mond naar buiten komen. Komen die eitjes op droge plaatsen dan gaan ze dood. Het aantal is echter zoo geweldig groot, dat zeker vele zich verder zul len ontwikkelen. Op vochtige plaatsen ontwik kelt zich n.l. uit zoo'n eitje een larve meteen trilharenkleed (miracidium). Die larfjes dringen zich in waterslakjes, die meestal niet grooter dan 1 cM. zijn. Zijn die slakjes niet aanwezig dan zijn de miracidiaten doode opgeteekend en is geen leverbotziekte te vreezen. Het is alweer de léver van het slakje, waar de toe komstige leverbot allerlei veranderingen onder gaat. 't Wimperkleed wordt afgeworpen en de larve groeit uit tot een bolvormig diertje (spo- rocyste), waarin de eieren ontstaan, die zich zonder bevruchting (parthenogenetiseh) ontwik kelen. Binnen de sporocyste ontwikkelen zij zich tot jonge dieren, die weldra de wand van het moederdier doorbreken en dan als rediën omzwerven in de slak, terwijl ze haar lever verteren. Uit die rediën kan zich een tweede generatie ontwikkelen (dochter-rcdiön), maar ook direct de cercarie, de staartlarve. Deze zeggen de slak vaarwel, scharrelen in 't water rond, om zich eindelijk aan een waterplant te hechten. De staartlarven scheiden dan een slijm af, dat tot een omhulsel verhardt. In deze toe stand worden ze door schaap of rund gecon sumeerd. is dat gebeurd, dan lost het omhulsel in 't maagsap op, waarna de indringer spoedig tot een leverbot uitgroeit, die zich nestelt in de lever om daar ten koste van het dier in zijn onderhoud te voorzien. leder weet, welke gevolgen dat voor schaap of rund heeft. De dieren worden traag, vreten minder, drinken meer, de slijmvliezen zijn bleek, inplaats van rood, de dieren vermageren, ver volgens kan waterzucht optreden, gepaard met sterke zwelling van de buik. Vijf, tien, twintig leverbotten zullen het dier niet schaden, zoodra echter meer van die parasieten in zijn lever hun tenten hebben opgeslagen loopt de gezond heid van 't dier ernstig gevaar. Zij kruipen met be hulp van hun zuignappen (2) door de galgangen, die ze prikkelen door hun met schubjes bedekte huid en door 't vocht, dat ze afscheiden. De lever wordt hard, de galgangen worden wijder. Voedingsstoffen worden aan't bloed onttrokken terwijl het aan water al rijker wordt. De voeding van het dier lijdt daaronder en eindelijk treedt diarrhee op. Door onvoldoende voeding van de huid laat bij 't schaap soms de vacht los. Soms verzeilen leverbotten in de bloedbaan, waar zij dan stolsels vormen en plotselinge dood van schaap of rund kunnen veroorzaken. Het rund is grooter en sterker, dus beter tegen de operaties van de leverbot bestand, hoewel in natte, z.g. leverbot- jaren ook dit niet steeds aan het parasitaire gedoe van de leverbot ont komt. Zooals gezegd, galligheid komt met uit zondering van IJsland overal in de wereld voor maar speciaal Engeland, Pommeren, Hongarije en Slavonië werden zwaar bezocht, terwijl de geschiedenis ook gewag maakt van moeilijke jaren die de veehouders in ons land door de gevreesde ziekte moesten doormaken. Vervolgens wordt een aanvang gemaakt met de vertooning van een hoogst interessante film, in Duitschland onder leiding van twee doctoren vervaardigd: Prof. Remmelts heeft voor de ver tooning in Nederland voor Nederlandsche tekst gezorgd. Om niet in herhaling te vervallen zullen we ten aanzien van hetgeen die film bracht niet in bijzonderheden treden. Enkele wetens waardigheden willen we u echter nietonthouden. in 1873 ging 33 73 pet. van de schapen in Elsas-Lotharingen door leverbotziekte ten gron de. In 1873 in Slavonië 40 pet. van de rund veestapel, in 1891 in Polen 50—90 pet. van de schapen, in de jaren 1879—1880 in Eng. 3 mil- lioen schapen, in 1910 in Midden-Frankrijk 50 pet. van de schapen, in 1872 stierf te Apeldoorn 80 pet. van één kudde schapen aan galligheid. De jaren 1879-80, 1881, 1882 en 1916—1920 waren voor de veehouders in ons land niet best, Vooral IJselmonde, Heenvliet en Pernis werden zwaar bezocht. In 1882 gingen in Z. Holl. de schapen ten gronde öf ze werden door de boeren wegens leverbotziekte opgeruimd. Ook koeien bleven niet gespaard. Spreker noemt een geval, waarbij in Overijsel 3 koe beesten het loodje legden. Over voortplanting en levenswijze van de leverbot behoeven we niet uit te weiden (zie boven). Alleen dit nogHet dier, het wormpje heeft aan de buikzij twee zuignappen met op de bodem v.d. voorste de mondopening. Het darm kanaal van de leverbot is in twee symmetrische helften verdeeldelk der takken verdeelt zich opnieuw. Een aarsopening ontbreekt. Een li chaamsholte is evenmin aanwezig. De ruimte tusschen de diverse organen is met celweefsel (parenchym) opgevuld, 't Bloedvaatstelsel ont breektexcretieorgaan echter zeer ontwikkeld, waardoor dus schadelijke stoffen uit 't lichaam verwijderd worden. Het bestaat uit een fijn ver takt kanaalstelsel, dat aan het eene eind telkens blind eindigt met een groote cel, die een bun del wimperharen draagt: de wimpervlam. De andere kanalen monden aan de oppervlakte uit in de pauze krijgt de heer Huisman, lid van het hoofdbestuur der H. M. v. L., gelegenheid in korte trekken de beteekening van deze boe- renorganisatie uiteen te zetten. De groote voor deden van een vakvereeniging toch zijn niet voldoende bekend. Door een krachtige organi satie vermag men invloed uit te oefenen, kan men met succes voor zijn belangen opkomen. Dank zij bemoeiingen van 't Hoofdbestuur heeft thans ook een vertegenwoordiger van de boerenstand zitting mogen nemen in de Com missie van Bijstand voor Handelverdragen. Met eenige voorbeelden toont spreker aan, waarom dat zoo noodig is. Voortdurend staat de Holl. Mij. op de bres, wanneer de belangen der boeren op 't spel staan. Spreker noemt eenige geval len. Zij strijdt voor goed landbouwonderwijs en geen moeite is haar te veel om dat op zoo hoog mogelijk peil te brengen. Met hand en tand verzet zij zich tegen plannen van de regcering die opheffing van de Dienst voor Grondonder zoek te Wageningen beoogen. Die nuttige in stelling toch is voor de landbouwer vooral op zure zandgrond van onschatbare waarde Verder organiseert de Maatschappij lezingen om onder de leden nuttige kennis te versprei den op 't gebied van landbouw en veeteelt. Spreker besluit met de opwekking zich als lid van een der Texelsche afd. te doen inschrijven. Na de pauze zet prof. Remmelts aan de hand van de film op zeer aanschouwelijke wijze uiteen hoe de leverbotziekte doelmatig kan worden bestreden. Waar geen slakjes zijn, kan geen ongans uitbreken. Wanneer wc aan galligheid lijdende schapen op IJsland zouden brengen, zou dat voor de veestapel aldaar geen gevaar meebrengen om de eenvoudige reden, dat op IJsland de „tusschenhospes" ontbreekt. Otn de voortplanting van de leverbot onmo gelijk te maken kunnen wc poelen en plassen „kieinvrij" maken door er kalk of kopersulfaat in rond te strooien (kopersulfaat is volgens Chandler reeds doodend in verdunning van 1 op millioen) Verder kan men trachten te voor komen, dat schapen of runderen zich ophouden nabij poelen en plassen, waar slakjes zijn waar genomen. Een uitstekend middel bestaat hierin dat men zorgt de dieren een zuivere drinkplaats te geven, in sommige gevallen kan een stuk land drooggelegd en daardoor tegen ongans beveiligd worden. Spreker raadt met kracht en volharding tegen de leverbot te velde te trekken, goedresultaat zal dan niet uitblijven. Veel schade zal daarmee worden geweerd. Van de gelegenheid, daarna geboden, nadere inlichtingen in te winnen, wordt door niemand gebruik gemaakt, waarop de vergadering met oprechten dank aan de deskundige spreker, prof. Remmelts door de voorzitter wordt gesloten. De heer C. Keijser Hz., brengt nog dank aan de heer Huisman voor zijn duidelijke uiteen zetting van 't nut der boerenorganisatie en wenscht hem alle succes toe. De Texelsche afd. van de H.M. v. Landbouw hebben met deze bijeenkomst menigeen een leerzame avond bezorgd, die zeker zijn doel niet zal missen. Met aandacht werd Prof. Rem melts rede van begin tot eind gevolgd, terwijl de film zeker niet minder bij ieder in de smaak viel. Met onuitputtelijk geduld en verrassend talent werd deze vervaardigd en zoo ontstond ook uit kinomatografisch oogpunt beschouwd een kunstwerk, waarmee prof. Remmelts naar we hopen nog menigeen in den lande een interessante avond zal bereiden. De algemeene vergadering door de vereeni ging tot uitkeering bij overlijden „Vooruitgang is ons Doel" op Zaterdag 70 Januari 1.1. werd door 29 personen bijgewoond Te ruim acht uur opent de voorzitter, de heer D Keijser Sz., de besprekingen met een harte lijk welkom, 't Spijt hem, dat in weerwil van de belangrijke punten die de agenda vermeldt, zoo weinigen door hun tegenwoordigheid van belangstelling voor de vereeniging blijk geven Volgt lezing van de notulen der vorige ver gadering, die onveranderd en onder dankzegging aan de secretaris, de heer P. Lieuwen, worden goedgekeurd. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door periodieke aftreding van de heer Adr. Bakker, commissaris, is slechts één candidatenlijst in gekomen, vermeldende de naam van de heer Bakker, die op een desbetreffende vraag van de voorzitter antwoordt gaa'ne zijn benoeming weder te willen aanvaarden. Benoemde is sinds 1897 met korte tusschenpoozen als commissaris aan de vereeniging verbonden en dankt de leden voor 't in hem gestelde vertrouwen. Uit 't 32e jaarverslag, naar ons blijkt met zorg door de secretaris saamgesteld, stippen we het volgende aan. 't Jaar 1925 mag gunstig heeten. Bedroeg op i Jan. '25 't ledcn'al 2632, in de loop van 't jaar traden 73 leden toe, bedankten 15 en overleden 18 leden, zoodat 31 Dec.'25't aantal leden 2672 bedroeg. Verder maakt het verslag gewag van de herbenoeming tot voorzitter van de heer Keijser, die niettegenstaande zijn hooge jaren bereid was zijn functie te blijven vervullen. De secretaris uit de wenscli, dat het de voor zitter nog jaren gegeven moge zijn met vaste hand het schip ie besturen. Ten opzichte van de heer A, Bakker, zoolang reeds de ver trouwensman der leden, spreekt hij als zijn wensch uit, dat de heer Bakker nog lang de vereeniging zal mogen steunen. Het verslag eindigt m:t de beste wenscht n voor vereeniging en leden. De heer Lieuwen licht een en ander nader toe en merkt op, dat de financieele toestand van V 1.0.D. geregeld door piot. Keesom aan een wiskundig onderzoek wordt onderworpen.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1