Aktentasschen Bietenbouwers. Vergadering van landbouwers Bubhelmaime&kwartet „Inter Nos" een concert te geven. Boerenboelhuis >otaris Mulder Boekband*! Parkstraat Gemengd Nieuws Ingezonden ADVERTENTIEN een pas afgekalfde zware tweejarige koe, met stierkalf. Burgemeester W. B. Oort. Sportnieuws. Optreden mej. Bierman. Het Texelsche schaap. Eeti eervolle onderscheiding. Neptunus. Ned. Herv. Kerk. - Ter overdenkingHet geadver teerde artikel moet b-t besie in zijn soort zijn, most ia tea bepaaid-t beho-fte op de juist wijze voorz-er, moet in zija bette vorm worden aangebjden en miet t et geld waard z(n. Rov, J.Loskuit, Russische kinderen doodgevroren. In de O krajine is dezer dagen een der vele, uit kinderen bestaande benden, die bet land rondzwerven, wegens roof ge- vaDgen genomen De sovjet-autoriteiten zonden de min derjarigen ten getale van 300, in onver warmde goederenwagens naar Woronesj Naar gomeld wordt waren allen bevroren toen de trein daar aankwam. Boeken als schadevergoeding. Italië heeft van Duitschland op de her- stelrekoniDg ca. 18000 Duitscho boeken gekocht, voor het meerendeel werken uit de oorlogsjaren, bestemd voor de Italiaansche universiteiten e.a. weten schappelijke instellingen. Die oor en heeft omNiets s gemakkelijker daD op alles iets aan te merkenom te kunnen mopperen heeft men geen talent, goen hersens, geen karakter en geen ondervinding noodig. - R Williams Het half tnillioen overschreden. Mij7iheer de Redacteur. Vergeten roeiers. Een belangrijk besluit van T.E.S.O. PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Alkmaar, 19 Febr. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1117 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 14,50 a 16, Rogge 0,- a 9,50 Haver 10.50 a 11,25 Gerst chevalier 11,a 12.12 Groote groene erwten 0,a 43,- Kleine groene erwten 13,— a 17,— Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 20 Febr. Kipeieren. Aanvoer 100.000. 56/60 KG. 6,40 af 7.- 100stuks 60/64 K.G. 6,80 a 7,50 de luustuks Bruin 7,10 a 7,40 Eendeieren. Aanvoer 6000. 7,80 7,90 Texel, 22 Febr. 1926. 2 koeien 300,— a 425,— 2 rammen 0.— a o,- 16 nuchtere kalveren '5- a 30 17 schrammen 20,- a 32, - 15 biggen 14,— a 20,- 2 korf oude kippen 1,10 a 2- Eierveiling Texel, 22 Febr. Aangevoerd werden 200 partijen, 20000 stuks Kipeieren f 6,a f7,20 per lOOstuks 'wit f 6,50 bruin f 6.80 De Heer en Mevrouw VAN DER HORST- Noordijk geven hierbij kennis van de ge boorte van een ZOON. Eist (O. B) 20 Februari 1926. op Vrijdag a.s. v.m. half elf bij den heer K. List. De Secretaris v, d. Bond van bietenbou wers in N.-Holiand zal aanwezig zijn, om de bietencultuur op Texel in goede banen te leiden. Opkomst dringend gewenscht. van Helder is voornemens op 6 Maart '26 in Hotel Texel Leest de recensies in de volgende editie. op Zaterdag 13 Maart 1926, in Tienhoven ten verzoeke van den heer P. K. Kikkert. Later breeder te omschrijven, Deurw. GUDE. zal op Vrijdag 26 Februari 1926, des avonds half 8 in het café „den Burg" te den Burg op Texel publiek verhuren voor 1 jaar voor den heer W. Pieper qq. I.51,10 weiland, genaamd „Middelste aan den Tocht" te Ongeren. 1.15.40 weiland genaamd „Benedenste" aldaar. 1.08.30 weiland genaamd „Langeveld" al daar. 1.08.50 weiland genaamd „Hooge Fouwcr" aldaar. 0.75,70 weiland genaamd „Achterste Fou- wer" aldaar. 0.82.60 weiland genaamd „de Bol" aldaar. TE KOOP C. DE WIT, Westen. Tevens 100 H.L. puik beste roode star aardappelen. niet. De sport was vertegenwoordigd dooreen tweetal frissche tennisspeelsters.de kermispret door een imitatie-draaimolen,rijkelijk met bellen en paarden voorzien. De reclame was niet vergeten, zoowel de verdiensten van de pers als van de cigaret werden op duidelijke wijze naar voren gebracht. Een der gemaskerden had zich van top tot teen met bierfleschetiquettes beplakt, in 't oog van de drankbestrijder een niet bijzonder aantrekkelijke figuur. Lieflijker ideeën wekten daarentegen 't herderinnetje en het Tiroler paartje op, evenals een paar vlin ders, die op de losse wiekslag der ranke vleu gels rondfladderden door 't drukke beweeg van zooveel gemaskerden. Onder dezen merkten we nog op een tweetal, waarvan de een de nacht en de ander de dag verbeeldde, terwijl een surrogaat-dienaar van de openbare macht op zijn manier voor de goede gang van zaken zorg droeg. U merkt, 't getal der gemaskerden was niet gering, terwijl wc mogelijk allen niet eens noemden. Een zeventiental fraaie prijzen en troost prijzen werden aan de mooiste en oorspronke lijkste typen uitgereikt, waarna tot twee uur een gezellig bal de aanwezigen grootendeels bijeen hield. Over de toestand van de burgemeester meldt men ons thans uil Leiden eveneens uitoffi- cleelc bron „De patient werd in het Diako- nessenhuls te Leiden door prof Kan met succes geopereerd van een dubbel abcès achter in de keelholte en is thans reeds zoover hersteld, dat hij die inrichting mocht verlaten. Na een rust van eenige weken tot herstel van krachten hoopt hij ten volle in staat te zijn zijn werkzaam heden te hervatten." Texel II speelde Zondag 1.1. op eigen terrein een kranige match regen Batavier li van Hel der, welke club met een nederlaag van 2—5 kon afzwaaien. Knap werk, sportbroeders I Ga zoo voort op het voetbalpad en gij zult „Spinoza" heeten. Minder fraai verliep de wedstrijd, die Texel I in Helder tegen Gcel-Wit I speelde, alhoewel hierbij de opmerking gepast is, dat Texel met 3 (of vier?) invallers uitkwam. Dat plaatst de nederlaag 2—4 wel in ietwat gunsiiger licht Toch zouden we onze voe'ballers op't hart wil len drukken indien éénigszins mogelijk geheel volledig in 't veld te treden. Trouwe opkomst gepaard aan vlijt en volharding moeten tot goede resultaten leiden Jammer, dat de strijd voor Geel-Wit niet zonder een persoonlijk ongeval verliep Twee spelers kwamen met elkaar in zoo hevige botsing, dat een van hen tegen de grond werd geworpen en zijn been brak. Ziedaar de minder smakelijke gei euchten, die zoo nu en dan de voetbaldisch te slikken geeft. Vrijdag treedt hier voor 't Nut op mej. Bier man, die met allerlei luin ige en ernstige voor drachten de Nutsleden een genoeglijke avond hoopt te bezorgen, Mij. Bierman heeft dit seizoen reeds elders op Texel veel succes ge oogst en met belangstelling zien we dan ook haar optreoen tegemoet. Vrijdag 1.1. vergaderde in 't Landbouwhuis te Alkmaar onder voorzitterschap van de heer H. W. Kuhn uit Naarder, de „Vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij. Het ligt niet in onze bedoeling tot in bij zonderheden mee te deelen, wat daar zoo al be sproken werd. We willen ons bepalen tot dat gene, wat onze lezers als Texelaars het meest zal interesseeren. Ram 54 Texelsch ras staat bij de vereeniging goed aangeschreven en de voorzitter kon dan- ook niet nalaten in zijn openingswoord „de bijzonder goede eigenschappen' van dit dier hoogelijk te prijzen. Als een bijzonderheid deelde hij mede, dat er een dierenfamilie is, waarin die ram 24 maal voorkomt. Is het dus te verwonderen, waar het Texelsch ras zulke uitmuntende kwaliteiten bezit, dat deze dieren al meer de aandacht trekken, ook in het buiten land Van verschillende zijden wordt er op aange drongen de export naar Spanje te bevorderen Voor 't eeisie tiental is een premie van f 10, per stuk, voor 't tweede een van f 5 per stuk vastgesteld. De export van schapen naar Hongarije was niet doorgegaan, doordat de betrokken exporteur geen kans zag de dieren te plaatsen. Het jaarverslag van 1925 noemde de finan- cieeele resul'aten der schapenfokkerij zeer goed de gezondheidstoestand der dieren was goed. De handel, die goed begon, leverde in de zomer prijzen die tegenvielen. De Londensche vleesch- markt bleef stug, v or België en Frankrijk werd weinig gekocht. De uitvoer die in Nov. '24 bedroeg 1400 ton, was in Nov, 1.1. 137 ton. De wolhandel zette lusteloos in, in Oct. zettende meeste fokkers de wol af tegen f 50. Prof Bakker te Wageningen beveelt aan, a leen met het Texelsch schaap te fokken. Het bestuur is er voor om alleen deze fokkers als leden aan te nemen Er staan ingeschreven 3135 ooien en 212 ram men, w.arvan 68.4 pet. met bekende afstam ming. Het aantal fokkers was 151. Er zijn 21 le den bijgekomen, zoodot de vereenigi g thans 204 leden telt. De rekening van 1925 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f5044.51 meteen batig saldo van f 169 87. Tot bestuursleden (aftr. P Borst en C. Keij- ser Hz niet herkiesbaa werden gekozen A. B ak te Sr. Maarten en C. de Wit te Texel. Besproken werd nog de export van het Texelsche schaap naar Argentinië Men achtte die wel zoo belangrijk, dat ecu flink off-r ge bracht werd. De fokkers zu.ien daarover nog nader samenkomen. voor nadere inlichtingen wende men zich to' 't secrcta.iaa'. van bovengenoemde ven eni ging. We willen sVchts nog opmerken dat 1 t-ept. a.s. hier een schapenfokdag wordt gehouden. Onze plaatsgenoot, de heer W. N. de Wijn, officier ter koopvaardij op het nieuwe motor- passagiersschip „Indrapoera" van de Rott. Lloyd, ontving dezer dagen bericht, dat hem door het Meteorologisch Instituut de Bilt de hoogste prijs is toegekend voor de meteorologische journalen door hem aan boord bijgehouden en bij genoemd instituut ingezonden. Opgepast. Naar we vernemen zullen Donderdag a.s. watervliegtuigen het afgedankte oorlogsschip „Stier", dat op Texel's ree nabij de Zuidwest punt der Bollen verankerd is, met.... bommen bestoken, Een weinig vreedzaam bcdiijf. zult u opmerken 't Valt niet te ontkennen. In ieder geval is 't verstandig wat uit de buurt te blijven, daar kennismaking met een moordpro- duct als hovengenoemd wel eens minder aan gerande gevolgen kon nasleepen. Men zij dus voorzichtig, vooral daar de exoerimenten mogelijk op andere dagen wor den herhaald. OUDESCHILD Het plaatselijk nut „Neptunus" hield Zaterdag in de „Zeven Provinciën" haar laatste bijeen komst in dit winterseizoen. De waarn. voor zitter, de heer Jurr. Beumkes, heette allen har- lijk welkom, in het bijzonder de dames en heeren, die zich op verzoek beschikbaar hadden gesteld om voor „Neptunus" op te treden tevens aan de leden der muziekclub „Excelsior" die onder leiding van hun directeur, de heer P. Boom, enkele muzieknunimertjes zouden geven. Het programma bevatte twee 'zangnummers, drie voordrachten en een blijspelletje, afge wisseld door een zestal muzieknummers. Als eerste zangnummer kregen we „Hengel sport", waarin ons een hengelaar geschetst wordt, die met snoek denkt thuis te komen, doch zelf als snoek huiswaarts keert, doordat hij voorover in de moddersloot is gevallen, waardoor hij door moeder de vrouw niet heel vriendelijk wordt ontvangen' „O, meid, die mannen" werd voorgedragen door een paar lieve dienstmeisjes, die door hun vrijers in de steek zijn gelaten en waarover zij in woord en zang hun hart lucht gaven. Nu, de mannen kregen er geducht van langs, (de aanwezige dames appiaudiseerden natuurlijk het hardst.) „Cornelia", een blijspelletje, werd opgevoerd door twee dames en drie heeren. Dit stukje werd heel goed gespeeld en is van heel leuke (ook ietwat gewaagde?) inhoud. Een schippers- fainilie heeft een dochter en een tjalk, beide Cornelia. Daar de familie de tjalk wil ver- koopen, zal op zekere dag iemand komen om hierover te onderhandelen. Nu heeft de doch ter zonder medeweten van de ouders kennis aan een jonge man, die toevallig op die afgesproken dag komt om met de ouders ken nis te maken. Daar de schippersvrouw denkt, dat het de kooper van de tjalk is. begint zij alle goede hoedanigheden daarvan op te noe men, dat zij geschilderd en geteerd is, enz. Men kan begrijpen, dat om dit koddig stukje hartelijk gelachen is. „De Watersnood" is een dankbaar 'zang nummertje en we willen hopen, dat hij die nog niet in zijn beurs had getast, door de gezongen coupletten hiertoe werd aangespoord. „De nieuwe dienstbode", voordracht voor heer en dame, had door goede ver tolking en mooie aankleeding we' succes. De boerenmeid, die in de stad ging dienen omdat het haar op het dorp te stil was, werd door haar nieuwe heer met de stadsche manieren op de hoogte gebjacht. Het laatste nummer van het programma was „Lustige matroosjes", voorgedragen door een vijftal dames in tna- trozenuniform, die zingende hun (haar) avon turen verhaalden. Voor dit nummer moest nog eens worden gehaald. Het was ook een leuk tafereel en niet vaak ziet men zulke aardige matroosjes. Over het geheel een echt-gezeilige avond en de dames en heeren hadden dan ook de harte lijke dank van „Neptunus" in ontvangst te nemen. In het bijzonder zouden we Mej. H. Duinker willen noemen, die de pianobegeleiding van alle zangnummers en voordrachten op zich had genomen en zich uitstekend van haar taak heeft gekweten. Van de muzieknummers werd „Ave Verum" werkelijk mooi gespeeld. Een zeer geanimeerd bal, waarvan de oudere luidjes ook maar noode konden scheiden, be sloot deze goed geslaagde avond. DE COCKSOORP Een trap van een paard. Enkele arbeiders, werkzaam bij de heer Geense, zouden Dinsdagmorgen in de vroegte in de stal de paarden vastzetten, die daar los rond liepen. Eén der arbeiders kreeg een geduchte trap in het gelaat. Dr. Keidel verleende genees kundige hulp, doch oordeelde het noodzakelijk dat de patiënt naar het ziekenhuis te Helder werd vervoerd, hetgeen dan ook per eerste gelegenheid is geichied. Eén der paarden had een lantaarn om de hals hangen die gelukkig niet brand de en maakte allerlei sprongen om haar kwijt te raken. Voorwaar geen prettig karwei om zich tus- schen die beestjes te begeven wanneer slaap dronkenheid hen bevangen heeft. Moge dit be richt tot leering strekken. De heer W. A. Plug, candidaat te Someren (N.B.) heeft het beroep naar hier aangenomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redacie) Wat in de kinderjaren Het leven boeit en tooit, Dat prent zich in 't harte Men vergeet het nooit. Virginie Loveling. Werd in 1924 door 300,000 leerlingen van lagere en middelbare scholen in Nederland on der leiding van hun onderwijzers een school reisje gemaakt, in 1925 ls dit aantal de 500,000 overschreden. Door de Nederlandsche Spoorwegen werden daarvan 419491 kinderen vervoerd. Evenals het vorig jaar stellen wij, als Redactie van den „Gids voor Schoolreizen", een onbeperkt aan tal exemplaren van dit boekwerkje ter beschik king van hen, die buiten de school om in de zomervacantie een uitstapje wenschen teorga- niseeren voor een groep kinderen Ook ouders die met hun kinderen, al of niet gecombineerd met kinderen van anderen, een reisje willen maken, kunnen de „Gids voor Schoolreizen" aan otiS Redactiebureau. Acaciastraat 174, 's-Gravenhage, aanvragen. Uw naamkaartje met duidelijk adres is voldoende. De toezending geschiedt begin Mei, gratis en fianco. De Gids 160 bladz. druks, geeft U reisplans, geschikt voor kinderen, voor geheel Nederlandtevens vele nuttige wenkenbovendien goede en goedkoope adressen voor maaltijden en versna peringen ook tram-, boot- en autobusdiensten Voor iedere uitbreiding of verbetering houden wij ons ten zeerste aanbevolen. Met nadruk wijzen we er op, dat deze aanbieding niet de scholen geldt, ongevraagd wordt aan iedere school in Nederland gratis en franco een exem plaar toegezonden. Hoogachtend, J. H. BOON. JAC. DAM. Onderwijzers. Ik zou gaarne iets willen schrijven over het ingezonden gedichtje van „Wien de schoen past...," Nooit over een en ander te praten, steeds van je zelf, zou opde duurook eentonig worden, en het is wel eens noodig over een ander Ie praten hetzij kwaad of goed. Ie. De roeiers van de reddingsboot Koog, moeten nog steeds de vergoeding ontvangen, die al maanden geleden had moeten worden betaald. Zelfs oud-roeiers hebben hun pensicen over het laatste kwartaal 1925 nog niet ontvangen, wat zij zoo goed kunnen gebruiken. Ik hoop, dat dit schiijven er toe moge bij- d agen, dat de verantwoordelijke persoon deze zaak in orde maakt. 2. T.E.S.O. heeft een belangrijk besluit ge nomen. voortaan hebben zieken, die per auto of brancard vervoerd worden (mits voorzien van een bewijs van jde Dokter) vrij vervoer, en een extra boot kost voor zieken f 15.lk breng danook mijn hartelijke dank, en geloof wel, namens alle Texelaars, voor deze mooie daad de naam T.ES.O. waardig. OPMERKER, HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 24 Februari. Burg, 's avonds 8 uur Bijbelbespreking Gebouw van Chr. Belangen. OnderwerpDe Apostel Paulus en zijn zendingsreizen. Donderdag 25 Februari. Oosterend, 's av. half acht Bijbellezing. Zondag 28 Februari 1926. HERVORMDE GEMEENTE Burg, 'sav. 7 uur ds. Raabe. Koog, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft, den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Maandcollecte. Cocksdorp, v.m 10 uur ds. Raabe. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Buskes. n.m. 3 uur dezelfde. Maandcollecte. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis. Onveilig vaarwater. De Burgemeester van Texel brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat blijkens mede- deeling van het Commandement der Marine, bij gunstig weder, op Donderdag 25 Februari 1926 en eventueel volgende dagen, door vliegtuigen der Marine ter reede van Texel bommen zul len worden geworpen op het uit de sterkte afgevoerde oorlogsschip „Stier", welk schip verankerd is bij de Zuidwestpunt der Bollen. In verband met de veiligheid is het ge- wenscht dat vaartuigen zich niet in de nabijheid van genoemden bodem bevinden. Texel, 23 Februari 1926. De Burgemeester voornoemd, R. P. Keijser Cz Lo.B. Midden H. A. c.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2