Gemengd Nieuws Ernstig ongeluk bij een mijn. Op de mijn Micbeiville te Villr-rupt aan de Luxembuigscbe grens nabij Esch isde80 M hooge schoorsteen van een paar hoogovens ingestort, terwijl er juist eenige arbeiders bovenop bezig waren met reparaties. Deze arbeiders en een aantal werklieden, dat zich aan de voet van de schoorsteen bevond, worden onder het puin trgraven. Het aantal slachtoffers staat Dog niet vast, doch wordt geschat op iO dooden en ongeveer 20 gewonden. Volgens do Luxemburger ZeitUDg was de schoorsteen totaal ondermijnd. Een prinses-waarzegster veroordeeld Te Sjitomir is een zekere prinses Anastasia Wolkouskaja tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens het verstrekken van „tooverdranken" aan soldaten van het roode leger, die zouden bewerken dat zij voor jverdere militaire dienst werden afgekeurd. Gebleken is, dat deze dranken vergif bevatten, waar door ernstige schade aan de gezondheid dor gebruikers kon worden toegebracht. Prinses Wolkouskaja behoort zoo als uit de naam reeds valt op te maken lot de oude Russische adel, die na de revolutie grooteudeels tit diepe armoede verviel. Haar echtgenoot is driejaar ge leden door de bolsj9wiki gefusileerd. Sedert dien oefende zij het beroep van waarzegster uit. Het duel in het roode leger. Tot de min ot meer „burgerlijke" ge woonten, die de laatste jaren in bet olficierskorps in Ruslatd zijn ingeslopen oeboort ook hét duelIn 1925 zijn de overheid 90 gevallen ter oore geko men, waarin officieren van het roode leger met elkaar duelleerden hiervan hadden 60 een doodelijke afloop Zooals vanzelf spreekt, hebben zich bovendien i og talrijke gevallen voorgedaan, die niet ter officieele kennis van de autori teiten zijn gekomen. Thans is een decreet verschenen, waarbij aan alle militairen het duel Beren ten strengste verboden wordt. Op ovc-rtreuing van dit verbod wordt een gevangenisstraf van 6 jaar gesteld. Op bezoek bij Familie. Een Ford auto reed het trottoir op te Eton en liep r gehecht door de groote spiegelruit de showroom van hetFordagentschap binnen. „Daily News." Tabletten. voor rookers Kostelooze vaccinatie. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbtre kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C P. Dros te den Burg om vergun' ing tot het plaatsen en in werking tre gei van een door een gasmotor van 27, PK. te drijven dyoamomacbino voor verlich ting en kleinkracht verbruik in het per ceel gelegen aan den Schilderweg te den Burg, plaatselijk gemerkt wijk B no. 389d kadastraal bekend in Sectie P. no 2939. Op Diisdagden 16en Maart 1926, des mid lags te twaali uren zal ten Raad- huizo gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. üe aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel □iet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ton einde hupne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 2en Maart 1926. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER. R. P. KEIJSER Cz Lo-B. PREDIKBURTE N HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 3 Maart Burg, 's avonds 8 uur Bijbelbespreking Gebouw van Chr. Belangen. OnderwerpDe Apostel Paulus en zijn zendingsreizen. Donderdag 4 Maart. Oosterend, 's av. half acht Bijbellezing. Zondag 7 Maart 1926. HERVORMDE GEMEENTE Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Waal, 's av. 7 uur ds. van 't Hooft, den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Maandcollecte. Oudeschild, v.m, 10 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur de hr. F.J.F. v. Hasselt Zendeling op N. Guinea. Zendingscollecte. Cocksdorp, v.m 10 uur ds. v. 't Hooft. H. Doop. 's av. 7 uur de heer van Hasselt Zendeling op N. Guinea. Zendingscollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur Leesdienst Collecte Prov. Studiefonds. n.m. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Koster. MARKTBERICHTEN Uitslag Verkoopingen door Notaris Mulder, op Dinsdag 2 Maart in café „Den Burg" voor den heer A. D. Janse. Eenige perceelen land, behoorende bij de boerderij „Anna Paulowna" in 't Noorden, samen plm. groot 18 H.A. Opgehouden. raadsel voor). Dan volgen'een „Lofliedje op de Vrouw", de ouderen onder ons zeker wel be kend. „HetjVliegverslag van Moos aan Saar." een Speenhoff-product, verwekt hier en daar gelach, maar joodsch dialect was voor dit nummer zeker meer geëigend geweest. Van Hélène Swarth kregen we te hooren „De brief van Bertha" en „Van een Koningsdochter", die ons toch van goeden wille heusch niet konden bekoren. Ondanks armzalige pogingen er toch wat van te maken, mocht het de ijverige dame, die alles zoo knapjes uit het hoofd had geleerd, niet gelukken „de koningsdochter te geven wat haar toekomt" om een oude zegs wijze eens te varieeren. „Vorstenplicht", van Nestor d' Etière teekent ons de Vorstin, wie oprechte menschenliefde het hoogste goed is, naast haar gemaal, de oorlogszuchtige, haat dragende vorst. Aan het slot de zegepraal der liefde, flet moet gezegdzoo nu en dan meenen we eenig talent niet te mogen ont kennen, maar over het geheel werkt het stuk weinig uit Nog moeten we aanhoorcn „Een vers, dat als een nachtkaars uitgaat" ook al weer zoo'n oude koe uit 't „litteraire" slootje, „Een rijtoer", van v. Zeggelen, „De Leugenbelasting," van Koos Speenhoff. „De Speelpop," van v. Hoitrop, „Tante waarschuwt,' „Hoe Jaap een blauwtje liep," en meer van dat slag. Tegen elf uur besloot de voorzitter met dank aan spreekster „voor de zeer genotvolle avond" deze laatste Nutsbijeenkomst. Verder wekte hij de aanwezigen op niet te verzuimen Zaterdag a.s. in hotel Texel 't Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos" te gaan hooren. Rectificatie: Terwey moet zijn Verwey. Het Nederlandsch Trekpaard. De Fok- en Controle- vereeniging voor het Nederlandsch trekpaard, gevestigd te Eierland belegde Maandagmiddag 1.1. in café den Burg een vergadering, welke met inbegrip van het bestuur door een zevental leden werd bijge woond. Tegen half één opent de heer C. Geense, voorzitter, met de aanwezigen welkom te hee ten en zijn spijt te betuigen over de geringe opkomst. De notulen, daarop gelezen, worden onveranderd goedgekeurd. Uit de rekening-en- verantwoording, door de heer veearts E. Noor- dijk gecontroleerd, blijkt dat over'tafgeloopen jaar ontvangen is een bedrag van f 15,65 en uitgegeven f5,26v. Bedroeg het batig saldo op 31 December 1924 f323,34',, thans werd het op f333,73 gebracht. Besloten wordt voor een-, twee- en driejarige veulens bronzen medailles beschikbaar te stel len. Voor vierjarige en oudere wordt als eerste prijs een zilveren, als 2e en 3e prijs een bron zen medaille uitgeloofd. De heer A. J. Keijser treedt uit het bestuur en is niet herkiesbaar. In zijn plaats wordt bij meerderheid van stemmen benoemd de heerj. de Wolf, die zijn benoeming aanvaardt en door de voorzitter wordt gecomplimenteerd. De laatst te de Cocksdorp gehouden keuring werd bijgewoond door de heer Swierstra, Rijks- veetecltconsulent in de provincies Noord-Hol land en Utrecht. Slechts een viertal paarden werden toen ter keuring aangeboden, waarom thans plannen worden beraamd daarin ver betering te brengen. Besloten wordt door het uitloven van medailles of geldprijzen de belang stelling te doen opleven. Met algemeene stemmen wordt verder vast gesteld, dat weer een jaarlijksche contributie van f 1.per lid zal worden geheven. Het inschrijfgeld zal f 2,50 bedragen. Tenslotte wordt besloten als lid toe te treden tot de vereeniging „Stamboek Nederlandsch Trekpaard", afd. Noord-Holland. De voorzitter acht het voor Texel van groot belang verte genwoordigd te zijn op vergaderingen van bo vengenoemde vereeniging. De rondvraag levert niets op, waarop de voorzitter te plm. kwart over een met dank voor de opkomst de vergadering sluit. Texelsche bietenbouw. Reeds meldden we dat de secretaris van de Bond van Bietenbouwers zich wendde tot de afd. Texel van de Holl. Mij. v. Landbouw ten einde gelegenheid te vinden de Texelsche bie tenbouwers het nut van een goede organisatie onder het oog te brengen. De voorzitter, de heer H. W. Keesom verwees hem evenwel naar de afd. Eierland, wier belang in grooter mate hierbij betrokken zijn. Deze afdeeling heeft dan ook het voorstel van de Bond van Bietenbouwers met beide handen aanvaard en belegde Vrijdag bij de heer K. List een vergadering, die door nog geen drie dozijn belanghebbenden werd bijge woond. Na het doel zijner rede te hebben uiteen gezet, toont spreker aan dat de bietenbouwers groot belang hebben bij een goede organisatie. Een zestal afdeelingen telt de bond reeds en spreker hoopt, dat Texel niet verzuimen zal eveneens als lid toe te treden. Om met d e groote afnemers van suikerbieten de Centrale Suikermij" en Suikerfabriek „Holland" te kun nen samenwerken en goede financieele resul taten te bereiken is een krachtige Bietenbou- wersbond noodzakelijk. Mochten deze fabrieken een hooge toon aanslaan, dan kan gezamenlijk een beter afzetgebied worden gezocht. Voor export naar het buitenland openen zich reeds nieuwe perspectieven. Wanneer wegen of bruggen het vervoer van bieten belemmeren, kunnen gemeenschappelijk stappen worden gedaan daarin verbetering te brengen. Spreker deelt mee, dat de Bond de in 't voorjaar te verbouwen bicten opneemt en dan namens de leden met de fabrieken in on derhandelingen treedt. Goede financieele resul taten zijn daarvan als regel liet gevolg. Aan 't einde van zijn rede beantwoordt spr. de vragen hem van verschillende zijden gesteld Zoo deelt hij mede, dat 't lidmaatschap der vereeniging f 1 per HA. voorde bietenbouw bestemd bedraagt. Als resultaat van deze besprekingen kunnen we melden, dat een voorloopig comité is ge vormd, dat de oprichting van een afdeeling zal overwegen. In dat comité namen zitting de lieeren P. Dros, Alb' Dros Dz., B. Dros, M. W. de Graaf en J. v. Heerwaarden. Ruim 22 per sonen traden als lid toe. Een nadere bespreking volgt, daar deze ver gadering slechts door een gering percentage der Texelsche bietenbouwers werd bijgewoond. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onrege- matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer- tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Texelsche Algemeene Wijkverpleging. Ingekomen giften over de maand Februari'26. Fam. G. de Waal f 15.—Westerbuurt f 13,36. J. K. den Burg f 3.A. J, E. Koogerveld f 20. P. K. den Burg f 5.—. Fam. B. den Burg f 5. Sportnieuws. Texel II leverde Zondag 1.1. op eigen terrein een match tegen H.R.C. IV, van Helder, maar legde meteen 1-4nederlaag het loodje. De rust was ingetreden met 0-3. Te Helder trad Texel I tegen S.V.S. lin 't veld. Ook al niet met schitterend resul taat. Kwam do rust met 1—2 voor Sparta, het eind van 't liedje was, dat onze Hel- dersche sportbroeders een 4-2 overwin ning op Texel mochten boekeD. Bemalingsplannen In de op 16 Maart voort te zetten najaars zitting van de Provinciale Staten van Noord- Holland zal o.m aan de orde komen een voorstel tot wjjziging van bijzondere regle menten van bestuur vooi de polders Waal en Burg Burger Nieuwland, Eier land en 't waterschap de Dertig Gemeensch. Polders. Muziekavond Ned. Herv. Kerk. Dinsdag a.s. zal in 't Gebouw voor Chris telijke Belangen alhier een muziekavond worden georganiseerd. Na verkregen toe stemming van B en W zullen dan tevens de overgebleven artikelen van de laatst gehouden bazar worden verloot. De op brengst komt ten bate van de Ned Herv. Kerk. Burgemeester W. B. Oort. Uit goede bron vernemen we dat de heer burgemeester W. B Oort Maandag a.s. weer naar Texel hoopt terug te keeren. Uitslag aanbesteding zandvervoer. Door Burgemeester en Wethouders is dezer dagen aanbesteed het vervoer van plm. '2000 M3 zand van de Hoogeberg naar Oudeschild. De uitslag laten we hier volgen per M8 zelf laden niet zelf laden hoeveelh. S. Koppen e.a. f 1.17 ±'2000M3 H. Kikkert f 1,45 - 400 J.C. Rab 1.50 1.20 200 C. Kalis e.a. 1.50 2000 Gegund aan de heer S. Koppen e.a. DEN HOORN Bazar Ned. Herv. Kerk. De vorige week is alhier een bazar gehou den ten bate van de Ned. Herv. Kerk. Dat deze zich, dank zij zeker ook het prachtige weder in een druk bezoek heeft mogen verheugen heeft wel de winst bewezen, die f630 bedroeg. Kerknieuws Ds. J. Koster heeft het beroep naar Heeren veen aangenomen. DE COCKSDORP Ernstig motorongeluk. Maandagavond, bij het uitgaan van de Katho lieke kerk, werd een zoon van de hr M. W. de G. door een passeerende motor met zijspan, waar van de zijspan niet van licht was voorzien, aangereden en tegen de grond gesmakt. Bewusteloos werd de ongelukkige opgeno men en bij Dr. Keidel binnengedragen. Later werd hij per auto naar zijn woning vervoerd. Dinsdagmorgen was hij nog niet bij kennis gekomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Nader berichtLater op de dag verkreeg de patiënt zijn bewustzijn terug. De dokter geeft hoop, zoodat thans minder reden tot ongerust heid bestaat. DE MOK. Drie maanden voorwaardelijk. De zaak tegen de '28-jarige officier-vlieger 26 klasse J. H. W. K., dienende bij de marine in het vliegkamp alhier, beschul digd van diefstal van gamelle-gelden en deswege door de zeekrijgsraad veroordeeld tot 3 maanden voorwaardelijke gevangenis straf, heeft hst hof ter afdoening verwezen naar de commandeerende officier. Bommenwerpen. Maandagmorgen werden, door goed weer begunstigd bij wijze van proefneming van uit 't watervliegtuig (W 70) bommen ge worpen in de richting van 't uit de sterkte afgevoerde oude ramtorenschip H. M. „Stier" welk vaartuig zooals we reeds meldden - voor dit doel aan de Z.W. punt der Bollen verankerd is. Het vliegtuig, bemand met officier-vlie ger van de Vijver en luitenant-waarnemer Weemhof, vloog op I0G0 M. hoogte en wierp een tiental bommen, waarvan er drie op de „De Stier" neerkwamen. De oefening heet zeer goed geslaagd en kon die morgen van „De Dageraad" die op een afstand voorbij voer, eenige tijd goed worden gevolgd. Eveneens van de talrijke schuiten, waarop visschers in de omgeving hun bedrijf uitoefenden, zonder daarbij kans te loopen, dat op hun vaartuigjes zoo'n bom werd gedeponeerd. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Maandag, 8 Maart a.s, des nam. 4 uur in de o. 1. school te den Hoorn; Op Dinsdag 9 Maart a.s. des nam. 4 uur in de o.l. school fe de Koog. op Woensdag 10 Maart a.s. tusschen middags 12 en nam. 1 uur ten huize van den geneesheer te de Cocksdorp: en des nam. 3 uur in de o.l. school te Oudeschild op Donderdag, 11 Maart a.s. namiddags 4 uur in de o.l. scholen te Oosterend en Mid- den-Eierland op Vrijdag 12 Maart a.s. des voorm. 11 uur in de o.l. school te den Burg (in het lokaal naast het brandspuithuisje) en des nam. 4 uur in de o 1. school te Zuid-Eierland. op Zaterdag 13 Maart a.s. des nam. 3 uur in de o.l. school te de Waal Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen, moeten trouwboekjes, waarin namen van belanghebben den vermeld zijn, worden meegebracht. Texel, 2 Maart 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. R. P. KEIJSER Cz. Lo.B. Alkmaar, 26 Febr. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1067 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 14,25 a 16,25 Rogge 0,- a 0,— Haver 10.50 a 11, Gerst chevalier 11,25 a 12.25 Groote groene erwten 39,— a 45,- Kleine groene erwten 13,50 a 13J5 Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 27 Febr. Kipeieren. Aanvoer 110.000. 56/60 KG. 6,— h f 6.50 ,nf> 60,64 K.G. 6,40 a 7,20 de 100stuks Bruin 6,50 a 6,80 Eendeieren. Aanvoer 14000. 6,50 5 0,— Texel, 1 Maart 1926. 5 koeien 325,— a 400,— 16 nuchtere kalveren 12,— a 28, 22 schrammen 22,a 35, - 11 biggen 12,— a 20,— 3 korf jonge kippen 3,- a 4,— 4 korf oude kippen 1,20 a 2,— Eierveiling Texel, 1 Maart. Aangevoerd werden 204 partijen, 29630 stuks Kipeieren f 6,— a f6,60 per lOOstuks wit f 6,20 bruin f 6.35 Purmerend, 2 Maart. 366 Runderen waaronder 160 vette koeien f 0,90 a f 1,20 p. K.G. iq. Geldekoeien 150 a 425 Melkkoeien 150 a 425 4 vette kalveren per Kg 1,40 a 1,60 1218 Nuchtere kalveren 10,— a 36, 499 Vette varkens per K.G. 0,84 a 0,90 83 Magere varkens 20,a 50, - 127 Biggen 18, - a 24,— Kipeieren 5,50 a 6,50 Eendèieren f 6. Midden Als gij last krijgt van hoofdpijn, gedrukt heid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen hebben een ver rassende uitwerking. Zij beteren lever stoornissen en genezen galzucht, "Verstop- ping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 'f 0,65 in apotheken en drogistzaken. 309

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2