Sshrals Huid Kygiêae eo Veiligheid Het Pioimveebedrijf op Texel. Ingezonden PREDIKBEURTEN MARKTBERIGHTEN een uitermate onbenullig rolletje vervulde, maar werkelijk ook iets in de melk had te brokken en dat ook behoorlijk wist klaarte spelen. Over 't algemeen kon danook de opvoering ons wel bevredigen, al zouden we, gedachtig aan het woord van de Génestet, waarin hij het heeft over „critisch kruid" en gezonder, edeler lof, willen opmerken, dat het gewenscht is onder bepaalde omstandigheden een gepaste ernst te bewaren opdat men de toeschouwers niet af leidt. Bovendien moeten alle rollen er vast in zitten. Men behoedt dan niet alleen zichzelf voor pijnlijke situaties, maar spaart die tevens zijn partner, die daardoor immers eveneens in 't gedrang komt... Men doe er zijn voordeel mee. We willen niet besluiten zonder onze inge nomenheid te hebben betuigd met de keurige verzorging van het tooneel, terwijl ook de grimeur heeft getoond goed voor zijn taak te zijn berekend. Een gezellig bal besloot de avond. Overgeplaatst. Bij beschikkjDg van de Minister van Financiën is de beer W. Heetjans, ont vanger der directe belastingen en accjjn- sen alhier, overgeplaatst naar het kantoor te de Rijp (N.H.) Adviescommissie. De Adviescommissie voor Bouwontwer pen en Uitbreidingsplannen in Noord-Hol land deelt ons mede, kennis te hebben ge nomen van ons artikeltje onder het hoofd „Üe Schoonheidscommissie in het gedrang" in ons blad van Woensdag 1.1. afgedrukt en tot haar genoegen te hebben geconsta teerd, dat wjj haar werk in beginsel toe juichen. Zy verzoekt ons evenwel er met nadruk op te willen wijzen, dat de Advies commissie in geen geval op tón lijn mag worden gesteld met de Amsterdamsche Schoonheidscommissie. Daarmee toch heeft zij slechts het doel gemeen in het algemeen belang het tot stand komen van goede architectuur te bevorderen, maar de werkwijze verschilt gehee'. Bedoelde Schoonheidscommissie bepaalt zich slechts tot de gemeente Amsterdam, terwijl de Adviescommissie voor heel de provincie in het leven is geroepen. Boven dien treedt eerstgenoemde commissie niet adviseerend op, waardoor een ontwerp vaak meerdere malen wordt afgewezen. De Adviescommissie daarentegen tracht dit te voorkomen door aan de hand van een meer of minder volledige teekening de ontwer per de juiste weg te wijzen, welke ny tot het bereiken van een meer appetijtelijk bouwwerk heeft te bewandelen. Of zij daarin echter steeds tot aller vol doening slaagt..vermogen we niet te be amen. We hebben althans moeten opmer ken dat velschillende belanghebbenden hier over haar bemoeiingen niet best te spreken waren. Zii belegden Zaterdagavond in café den Buig een protestvergadering, waarover we evenwel op verzoek niet zullen uitwei den. Te gelegener tjjd komen we daarop wel eens terug. Sportnieuws. Texel II speelde Zondagmiddag op het sportterrein alhier een kranige match tegen S.V.S. II van Helder, waarbij de vastelan ders er ongenadig afkwamen. De rust trad in met 4—0 voor Texel en toen het eind gekomen was waren de „Heldenaren" met een verpletterende nederlaag geklopt. Texel II won met 7—1 en heeft weer van zich doen spreken Rechtvaardigheid gebiedt evenwel te ver melden, dat de Heldersche club de dom heid beging een kwaal, waarin ookvjj wel eens mank gaan, al trachten we ons te beteren een onvolledig stel spelers in 't veld te brengen, waardoor haar kans op een gunstig resultaat al dadelijk twijfel achtig stond, om spoedig daar wij ons- beste beentje vóór zetten beneden het vriespunt te dalen Texel I kon op haar lauwei en rusten en speelt a. s. Zondag tegen Behagen. Rijkslandbouwwinterschool. Bij het op 23 Maart j.l. gehouden examen werden van de eerste naar de tweede klasse bevorderdS. C. Keijser, de Waal en K. H. O. Linhose, den Burg. DE WAAL Stoomzuivelfabriek „de Hoop." Moet onze zuivelfabriek worden uitge bouwd of zal tot nieuwbouw moeten wor den besloten Over deze vraag werd Zaterdagavond 1.1. in het café van de heer Bruin alhier, in een goedbezochte aandeelhoudersvergade ring druk gediscuteerd, met het resultaat evenwel, dat de aanwezigen zich bij meer derheid van stemmen zoowel tegen uit breiding als nieuwbouw verklaarJen. Af wachten is dus de boodschap. Over de afgeloopen roaanl werd bui ten de wei gemiddeld f 9,54 per 10U KG. melk uitbetaald. OUDESCHILD Tot leniging van de watersnood. Donderdag is per scheepsgelegenheid uit de haven van Oudeschild verzonden met bestem ming Dreumel aan de Waal een partij veevoeder voor het watersnoodgebied. Naar ons van wel willende zijde werd meegedeeld was deze zen ding bijeengebracht door de leden der L.T.B. en bestond ze uit plm. 15000 K.G. hooi en plm. 10000 K.G. aan stroo, mais en bieten. Tevens zou het schip aan 'tZand nog 17000 KG. hooi bijladen. Voorzeker een heele piestatie en men kan zich voorstellen met welke glundere ge zichten deze zending te Dreumel zal worden begroet. Aangaande inzameling der gelden voor de noodlijdenden der watersnood, kunnen wij meedeelen, dat de lijsten zijn afgewerkt en het ontvangen bedrag eerstdaags zal worden ver meld. Stille ommegang. Tot het deelnemen aan de „Stille ommegang" begaven zich Zaterdagavond een dertigtal Katholieken per s. s. Texelstroom naar Helder en Zondag om één uur keerde men per s. s. De Dageraad weer naar Texel terug. Tegen 1 uur rolden een twaalftal treinen Amsterdam binnen, waarna naar schatting in totaal 27000 bedevaartgangers aan de omgang deelnamen. Hoewel de eerste lentedag zijn inlree had gedaan was het vriezend weer, wat even wel aan de plechtigheid geen afbreuk deed. Van 3 tot 6 uur in de vroege morgen wer den in de onderscheiden kerken speciale diensten gehouden. OOSTEREND Zang- en Tooneeluitvoering. De zangvereeniging „Nieuw Leven," onder lei ding van de heer M. Kikkert, gaf Zondagavond een tweede uitvoering in dit seizoen. De zaal was slechts gedeeltelijk gevuld. Aangezien men voor twee uitvoeringen in een winter geen voldoende zangnummers kon geven heeft men eerst een zestal zangnummers doen hooren, die alle uitstekend vertolkt werden waar na men een tooneelstuk heeft opgevoerd. Alles heeft zeer naar genoegen voldaan. De zangnummers waren de volgende: 1. Hymne aan de zang. 2. Het witte Hert. 3. Barcarola. 4. Lentegevoel. 5. Ons lied van de zee. 6. Schaemt u niet 't armoedig schijnen. De nummers 1 en 6 hoopt men ook te zin gen op het concours in Schagen. Nu. de indruk was stellig, dat men hiermee el ders wel succes zal kunnen hebben, vooral, wanneer No. 1 iets [zachter gezongen wordt. Evenwel heeft men met veel aandacht en genoe gen naar alle 6 nummers geluisterd. Het applaus heeft dit wel bewezen. Op het tooneel heeft men gegeven het blijspel „Gebroeders Kalkoen," van Gerard Nielen. Dit stuk is niet gemakkelijk te spelen, doch het kwam uitstekend tot zijn recht en men heeft er hartelijk bij gelachen. De gebroeders Kalkoen zijn een paar oude en ouderwetsche winkeliers in garen en band en doen zich voor als vrouwenhaters. Bij het overige winkelpersoneel behoort ook hun neef Leo Nieuwland, die de winkel hoopt over te krijgen en geëngageerd is met Fientje van Eisen en aan zijn ooms meedeelt, dat hij trouwplannen heeft. Afgesproken wordt, dat hij over zes weken zijn meisje zal presenteeren en als ze naar dc zin is van de heeren Kalkoen, zal er iets van het huwelijk kunnen komen. Met behulp van vriend Horstman weet men Fientje als winkel bediende binnen te smokkelen en deze treedt zoo krachtdadig op, dat ze de zaak weidra tot bloei weet te brengen en het gevolg is, dat beide oude heeren verliefd op haar worden. Eindelijk waren de zes weken om en Neef Leo kreeg permissie zijn meisje te presenteeren Wat keken de ooms raar op hun neus, toen neef met de geliefde winkeljuffrouw Fientje binnenkwam. Natuurlijk hadden de heeren Kalkoen nu niets aan te merken en de zaak kon beklonken worden, tot zeer veel genoegen van hun zuster Pietje, die nu weer goedehoop had, eenmaal, als een der broers kwam te sterven het hypotheekje op haar vier huisjes te zullen kunnen aflossen. Er komen in dit blijspel talrijke aardige scè nes en gestes voor, die bijna voortdurend stof tot lachen geven. Succes heeft men dan ook in hooge mate gehad met deze voorstellingen „Nieuw Leven" kan gerust eens weer een der gelijke avond organiseeren. Een prettig bal volgde en hiermede zijn alhier de wintervermakelijkheden besloten. Voordracht. Dc voordracht, opgemaakt ter voorziening in de vacature, welke door het te verleenen eervol ontslag aan de heer J. Daalder Dz. aan de O.L. School alhier zal ontstaan, luidt als volgt: 1 mej. T. Bakker, Twisk, 2 mej. A Reijers Helder, 3 mej. G. v. Dok, Barsingerhorn. DE MOK. Overplaatsing. Bij beschikking van de minister van marine a.i. zijn de luitenants ter zee 3e klasse W. A, Looft, B. Hessing, W. S. van Braam en D. Gestel geplaatst bij het vliegkamp de Mok. Indien de huid van handen, gelaat of lippen, schraal, ruw of gesprongen is, gebruik dan de terstond ver zachtende en spoedig genezende Doos 30 ct. PI)SOL Bestrijding van tandbederf. De tanden bederven door gistiDg en rot ting van aan de landen vastklevende spijs- resten. Spoel dus na iedere maaltijd de mond zorgvuldig met schoon water en zuig dit door de tusscheDruiinte van de taDdeD. Borstel Uw taoden en kiezen voor het naar bed gaan aan alle kanten met een deugdelijk tandmiddel, ook aan de biDnen- zjjde. Als het tandvleesch bloedt bij het bor stelen, is het ziek. Men moet de kindereo van joigsaflee- ren de spijzen flink en zorgvuldtg te kau- weo. Bedenk wel Men onderhoudt zjju tanden door ze goed te reinigen, ze flink te gebruiken, door ze regelmatig aan tandheelkundig oude: zoek te onderwerpen en door zieke ta dep vroegtijdig te laien hersteller:. Alleen een aeskundige kan het hol worden van een tand óijtyds ontdekken. „Gezondheidsraad". Het pluimveebedrijf neemt op Texel, zoo als bekend, een belangrijke plaats in en is voor velen een behoorlijke bron van inkom- sIcd. Dat het kippenhouden op ons eiland nog al eenige omvang heeft aangenomen moge duidelijk blijken uit deze cijfers, ont leend aan het jaarverslag van onze Tuin bouw- en Pluimveevereenigiog over 1925. Gedurende dit jaar toch werd ruim een millioen kipeieren verhandeld (I.I04.86G), totaal voor f 72.254.55 Gemiddelde prijs f 7.17 per 100. Verder 16348 eendeieren, die totaal f 895,17 opbrachten. Gemiddeld f5.47 per 10 b Over 1925 weiden 138740 meer eieren verhandeld dan in 1924. welk getal voor 1926 zeker weer grooter zal zijn Tenslotte merken we nog op, dat in de loop van 1925 9400 partijen eieren werden aan gevoerd. Ónder deze omstandigheden komt het ons nuttig voor hier een plaatsje te verkenen aan het rapport van de heer B. van Aspe- ren Vervenne, de op Texel welbekende H. ass. Rijkspluimveeconsulent, dis tal van foktoomen hier aan een keuring heeft on derworpen en daarvan in onderstaande regelen verslag uitbrengt. Naar de des kundige meedeelt ging de keuring met moeilijkheden gepaard, waardoor niet alle toornen een beurt kregen. Zyn rapport is evenwel voldoende interessant om hier in zijn geheel te woiden opgenomen. Hier volgt het „Mijn bevindingen zijn, dat de pluimvee houderij op Texel langzamerhand vooruit gaat. Veel nieuwe en ruimere hokken worden bijgebouwd en de kwaliteit der hoeüders, voora'. van hen, die eeDige jaren achtereen hun dieren lieten keuren, wordt beter, er vielen minder dieren uit. Een fout is, dat veleD in het najaar te weinig opruimen. Dat vindt vermoedelijk zijn oorzaak in de moeielijkheden met het opfokken van kuikens, dit onderdeel moet verbeterd worden. Het kippen broeden en fokken is op eenigszins ruime schaal niet te doen, het resultaat is ieder jaar: late kuikens en te weinig in aantal. Late kuikens zijn niet volwaardig, zij leggen 's winters niet, ook niet bij goede voeding en huisvesting, zij blijven klein van stuk en leggen eieren beneden het normale ge wicht. Hennen, die in October aan de leg gaan, kan men slechts verwachten van kuikens niet later dan April geboren en dat zijn de voordeeligste. De ouderwetsche houten kunstmoeders met petroleum verwarmiDg voldoen als regel niet Bij velen die ze gebruiken sterven de kuikens als muizen, vooral als 't warm gaat worden. Er bestaan heel wat doel matiger kunstmoeders. zoogenaamde blauw branders. Mits die in een behoorlijk ruim hok of schuurtje, dat goed te ventileeren is, worden geplaatst, geven die weinig moeite en zorg en groeien de kuikens daarbij voortreffelijk op. Tot 300 tegelijk kunnen bjj één kunstmoeder worden grootgebracht. Er zijn echter ook kleinere formaten." fende wetsbepalingen plaats vindt. Dit verandert echter niets aan het feit, dat die meihode uit een oogpunt van piëteit is af te keuren en bovendien reeds aanleiding gaf tot n.oeielijk- heden en onaangenaamheden met betrokken familieleden, wanneer zoo'n lijk later moest worden opgegraven en het „graf" bijna niet te vinden was. Hoewel de wet het niet eischt, zal er juridisch toch wel geen bezwaar tegen eere behoorlijke teraardebestelling zijn en daar gaat het hier maar om. Hoogachtend Texel Maart 1926. P. Dros Albz. „Als het hart tot spreken dringt Wij verzoeken een plaatsje voor het volgende Mijnheer de Redacteur. Uw verslaggever voor De Waal heeft heel goed opgemerkt, dat de 16e een bijzondere dag ook voor ons, gevleugelde bewonets van Texel was. Voor ons, ondergeteekenden was het een vreugdedag maar voor de zwartkoppen en andere meeuwen het tegengestelde. Zij toch zullen elders hun nesten moeten bouwen. Nu, laten die dieven en moordenaars maar weg vliegen, want hoeveel eieren en jongen van ons verslinden ze niet. Wij begroetten dat vlaggetje op het molen tje met blij geschreeuw, maar die meeuwen vlogen er krijschend om heen. Uw dw. dns Kievit, Marei, Kluut, Lieuw, Kragemaker enz. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 24 Maart Burg, 's avonds 8 uur Bijbelbespreking Gebouw van Chr. Belangen. Onderwerp: De Apostel Paulas en zijn zendingsreizen. Zondag 28 Maart 1926. HERVORMDE GEMEENTE Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. van 't Hooft. Voorbereiding H. Avondmaal en bevestiging van nieuwe leden. Koog, 'sav. 7 uur ds. v. 't Hooft. Voorbereiding H. Avondmaal en bevestiging van nieuwe leden, den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Bevestiging van nieuwe lidmaten Collecte voor de Generale kas. Oudeschild, s av. 7 uur ds. Broekema. Bevestiging van Lidmaten. Extra-collecte voor de Ver. van Vrijz. Hervormden. Oosterend, vm. 10 uur ds. Jansen. Maandcollecte. Voorbereiding H. Avondmaal. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Broekema. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Buskes Maandcollecte. n.m. 3 uur ds. Buskes DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. Avondmaal. Goedgekeurde foktoomen Tuinbouw- vereenlging Texel. Den Burg S. Keijser 4—35 Wit Leghorn 2-38 Barnevelder 1- 11 Wit Wyandotte 1 15 Ancona 1— 6 Rhode Island Red 16 Patrijs Leghorn 1-12 Goud Wyandotte WHllem Boon 1—15 AncoDa Mart. Bakker 2-22 Barnevelder J. Keijser Augz. 1—14 Wit Leghorn Jan Koorn Mz. 1-10 Rhode Island Red JKortenhoeven 1 18 Patrijs Leghorn Jb. Zuidewind 1-26 Rhode Island Red Prins Hendrikpolder N. Duinker 3-59 Barnevelder 2—20 Wit Leghorn Teunis Zegel 1 30 Barnevelder 1 - 15 Wit Leghorn 17 Wit Wyandotte Oosterend Lourens Bakker 1—18 Wit Leghorn P. Boon 1 -14 Barnevelder 1—12 Wit Leghorn S. Keijser Hooge 2—42 Barnevelder Westen Joh. Witte 2—16 Rhode Island Red Simon Bakker 1-13 Rhode Islaud Red Marthijs Bakker3 - 40 Wit Leghorn Cor de Wit 1-18 Wit Leghorn Polder Eierland C. Smit 1 10 Barnevelder A. Dros Blandenberg 1-20 Barnevelder Cocksdorp Joh. Barhorst 2-50 Barnevelder R. Dalenberg 260 Barnevelder Koogerveld Luit Bakker 112 Barnevelder i Kuiten verftntwnordeiukkeid der Reductie) Geachte Redactie, Mag ik naar aanleiding van het ingezonden stuk van den Heer Burgemeester nog over eene kleine plaatsruimte voor een korte opmerking beschikken? Bij voorbaat mijn flank. Ik neem gaarne aan dat het begraven van drenkelingen hier geheel volgens dedesbetrtf- 7* Alkmaar, 19 Maart. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 792 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 13,— a 15,25 Rogge 0,— a 8,75 Haver 11.— a 12,50 Gerst chevalier 10,50 a 12.25 Groote groene erwten 39,— a 42- Kleine groene erwten 15,50 a 18,50 Eierveillng, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 20 Maart. Kipeieren. Aanvoer 183.000. 56/60 KG. 5,20 5 f 5.60 lnn 60/64 K.G. 5,40 a 6,40 de 100 stuks Bruin 5,90 a 6,30 Eendeieren. Aanvoer 40000. 5,20 a 5,30 Texel, 22 Maart 1926. 9 koeien 275,— a 425,— 27 nuchtere kalveren 10,— a 16, 30 schrammen 28,— a 50, - 3 korf oude kippen 1,10 a 1,75 2 korf oude hanen 1,25 a 2, Eierveiling Texel, 22 Maart. Aangevoerd werden 207 partijen, 32800 stuks Kipeieren f 5,— a f6,20 per 100 stuks Midden wit f 5,60 bruin f 5.80 Aangevoerd 1500 Eendeieren. Hoogste f5,20 Laagstef4,80 per 100 stuks Purmerend, 23 Maart. •486 Runderen waaronder 125 vette koeien f 0,80 af 1,20 p. K.G. o14 Geldekoeien 150 a 400 Melkkoeien 150 a 400 19 vette kalveren per Kg 1,40 a 1,60 1008 Nuchtere kalveren 10,— a 36, 365 Vette varkens per K.G. 0,88 a 0,91 74 Magere varkens 24,— a 50, - 170 Biggen 20, - a 30.— Kipeieren 5, - a 5,75 Eendeieren f 5 KORRESPONDENTIE Abonnee P. v. d. K. te 5. Aborm. betaald tot 1 April '27.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2