Gemengd Nieuws Bemaling van de Dertig Gemeen schappelijke Polders. De 19o Maart, 1.1. word ïu de vergade ring vau hoofdingelanden van bovenge noemd waterschap door prof. Visser, directeur van het „Instituut voor Werktuigen en Gebouwen" te Wagenin gen, een plan ontvouwd, dat de bemaling der Dertig Gem. polders beoogde. Nadat men zich door de adviseur uitvoerig had laten voorlichten werd in principe tot de bemaling besloten. De kosten werden begroot op een paar gulden per HA., welk offer men meende te moeten bren gen, daar de ontwatering eon ziak vau het hoogste belang en hiermee zoo goed als verzekerd is. Maandag 1.1. werd opnieuw vergaderd om de bemaling nogmaals ernstig ODder de oogen te zien en te trachten het plan vaste vorm te geren. Na breedvoerige discussie werd met 11 stemmen voor en 3 tegen (twee leden waren wegens ongesteldheid afwezig) on Ier nader omschreven voorwaarden besloten tot electrische bemaling vau de Dertig Gom. Polders, met uitzondering van 't Noorden, dat zelve in ?ijn bemaliDg voorziet, Gerritslaud en E Koogerpolders, welke in 't Waalenbuigsche bemalings plan zijn opgenomen. Ongeveer 3,< deel van het waterschap zal dus, wanneer aan nader te noemen voorwaarden wordt voldaan, electrisch worden bemalen. De gemalen zullen geplaatst worden bij de Scbanssluis (Oudeschild) en bij de nieuwe suis bij Dij li manshuizen. We dienen hierbij aan te teekeoen, dat Ged Staten aan dit plan hun goedkeuring moeten hechten. Voorts, dat eerst defi nitief tot electrische bemaling zal worden besloten als de kosten per HA de f 2 niet overschrijden en stroom geleverd wordt tegen de prijs van 7 cent per K.W.U. Deze kwestie zal door prot. Visser met de beer Smit Kleine direc teur vao bet P.E Nnader worden be sproken, daar behoudens kolenclausule vau deae stroompiijs heel de uitvoering der electrische bemaling afhangt. Te zij oer tijd hopen we hieromtrent nadere bijzonderheden te kunnen berich ten. Texelsche Algemeene Wijkverpleging. Ingekomen gitbeu voor de Texelsche Algemeene Wijkverpleging over de maand Maart j.l. Fam. M den Burg f2,50. A. K. Koogerweg f 10, St. Jozefschool. In verband met het toegenomen aan tal leerlingen, ^dat de St. ;Jozefschool alhier bezoekt, werd mej G. Hinke te Grootebroek tol 4e leorkracbt benoemd. OUDESCHILD Hr. Ms. Soemba. Na goed geslaagde, op de reede van Texel gehouden proeftochten hebben de betrokken autoriteiten dor Koninklijke Nederlandsche marine van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te Rot terdam het aan baar weit gebouwde flittieljêvaartuig Soemba oveigei.omen. Hr Als Soomba is bestem 1 voor do dunst in Ned Oosl-Iuiië en staat .onder bevel van kapitein luitenant ter zee J. F. Oosten DEN HOORN Afscheid Ds. Koster. Zondagmorgen 11. nam Ds. Koster, doopsgezind predikantte Helderen tevens cok predikant bij de doopsgezinden alhier, afscheid van zijn gemeente op ons dorp. Velen waren opgekomen, ook van do zustergemeeote te den Burg, de Waal en Oostereud, om dezi laatste rede van da scheidendo leeraar bij te wonen. Zijn Eer waai d9 bad tot tikstgekozi n Psaim 9017. Aan bot einde dezer rede bracbt bij dank aan Keikeraad en leden voor de steun en samenwerking, die bij steeds van ben mocht ondervinden. Hierna werd doer Ds. Vis van den Burg, uit naam der gemeente e leu van den Hoorn Zijn Eerwaarde hartelijk dank gebracht voor al hetgeen hij voor do gemeente had gedaan en de wonsch uitgesproken dat het hem in zijn nieuwe gemeente te Heeren veen, waar hij weldra als pre dikant hoopt op t9 treden, steeds goed moge gaan, waarna de scheidende leeraar nog werd toegezongen Gez. 115:1. OOSTEREND Bevordering van Vreemdelingenverkeer. De afdeeling .Texel" vergaderde Donder dag 1.1. in „Het Wapen van Amsterdam" iDgevolge een eerder genomen besluit, om af en toe ook op de andere dorpen te ver gaderen. Er waren 15 personen aanwezig. De voorzitter, de heer Wieringa, heette leden en invité's hartelijk welkom, zeide zich wel neer te moeten leggen bij de ge ringe opkomst, doch hoopte, dat de kwali teit zou vergoeden, wataan kwantiteit ontbrak. Spreker wees er verder op, dat het ver keer van vreemdelingen naar het eiland zeer toeneemt en dit aan menigeen, zoo niet aan allen ten goede komt. De afdee ling heeft dm ook een dergelijke ontwik keling gekregen, dat ze niet meer gemist kan worden ze is een intermediair voor hoteliers, pensionhouders en vele anderen. De vreemdelingen komen niet naar hier om vermakelijkheden te genieten, maar om de lustigheid van het oord en om het natuurschoon, die zich in zooveel verschei denheid voordoet. De diverse autogelegen heden makeD, dat men heteiland naar alle kanten kan leeren kennen. De voorzitter verklaarde de vergadering voor geopend. De notulen werden gelezen en met dank aan de secretaris, de heer Pisart, goedge keurd. Volgde het jaarverslag, waaruit bleek, dat men in het vorig jaar 168 aanvragen heeft beantwoord, tegen 69 in het jaar te voren. Een eeresaluut werd gebiacht aan bet be stuur van T.E.S.O. voor het dragen van de kosten voor bekendmaking in het buiten land. Het aantal leden was geklommen tot 99. Voorzitter was geworden de heer Wieringa inplaats van de heer Stömpff, die bedankt had. Daar de Gids van Texel bijna uitverkocht is zal spoedig een nieuwe ver schijnen. De planDen voor ineensmeltiDg met „De Vereenigde Koog" zijn op niets uitgeloopen, omdat men bij „Texel" de zetel te den Burg, waar deze in het centrum is, wenscht te behouden. Ook had men nog geuD film kunnen laten makea, daar deze wel f 409 zou moeten kosten, wat men vooralsnog niet kan betalen, ook niet met de aangeboden hulp van Koog. Met de beste wenschen werd het verslag besloten. Nadat de voorzitter er nog op gewezen had, dat men eerst in het volgend jaar aan een film zal kunnen denken, omdat het aanschaffen van nieuwe gidsen thans veel geld vraagt, ontving de secretaris de wel verdiende dank van de voorzitter voor alles wat hij in het voorbije jaar heeft gepres teerd. Uit het financieel verslag bleek, dat het batig saldo, dat het vorig jaar f 152,67 be droeg, thans is geklommen tot f 267,02. De inkomsten hadden bedragen f 481,67 de uitgaven f 164,65. Nadat de rekening op verzoek van de voorzitter was nagezien door de heeren A. Rab en Joh. van der Slikke en deze commissie tot goedkeuring had geadviseerd werd hiertoe besloten en bracht de voor zitter dank aan de commissie voor het onderzoek en aan de Penningmeester voor zijn nauwkeurig beheer. Toen degenen, die nog als niet-leden aanwezig waren, zich voor het lid maatschap hadden aangegeven, had bestuursverkie zing plaats. Periodiek moesten aftreden de heeren J. Daalder Dz. en A C. Rab. Beiden werden met bijna algemeene stemmen her kozen een aanvaardden het herniewd man daat, waarna zjj door den voorzitter gecom plimenteerd werden. Als afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering werden aangewezen de heeren J. Pisart en A. C. Rab. Als subsidie voor het Fanfarecorps werd opnieuw f 10 vastgesteld. Bij het bespreken over het plaatsen van handwijzers gaf de heer Daalder in over weging om die bij de Spangerweg niet meer op de tegenwoordige plaats te zetten, waar hij gedurig verongelukt, maar aan de ge bruiker van het aangrenzende land te ver zoeken, de wijzer over de sloot te mogen plaatsen. Nog werd gesproken over bet plaatsen van advertenties in de nieuwe gids, waarna nog enkele annonces konden worden aan genomen. Volgde rondvraag. De heer Daalder betoogde het wenschelijke van het laten varen van een extra boot op een Zondag, wanneer een gezelschap van honderd man Texel zal bezoeken, waarop de heer Stompff opmerkte, dat dit weinig raison zou hebben, omdat er 's morgens voor elf uur geen trein aankomt. De heer J. J. Rab zou gaarne beharding zien van een stukje weg bij de dennen, wat evenwel op de weg ligt van hetStaats- boschbedrijf. De heer C. J. Timmer wees op de geïso leerdheid van Oosterend en zou gaarne zien, dat bij het opgeven van programma's voor het maken van tochten ook dit dorp er in op te nemen. De voorzitter zal er rekening mee houden. De heer Stompff vraagt of men voor het maken van de nieuwe gids weer gebonden is aan de kaart van Ce heer Kooiman, waarin groote fouten zitten. 't Zou beter zijn gebruik te maken van een stafkaart, die met een enkele formaliteit wel te krij gen is. De voorzitler zegt dat men nu reeds opdracht heeft gegeven, doch dat men een volgende keer gaarne van de wenken, dooi de heer Stompff'gegeven, gebruik wil maken Gebonden aan Kooiman's kaart is.men niet, doch er kan nu geen verandering meer gemaakt worden, daar de gidsen met 1 Juni klaar moeten z(jn. De secretaris bracht hulde aan de heer Stompff, voor wat bij op zoo'n uitstekende wijze als voorzitter heeft gepresteerdge lukkig heeft men in de heer Wierenga iemand gevonden, die de voetstappen van zijn voorganger weet te drukken. De voorzitter dankte de heer Pisart voor diens hartelijke woorden, maar wees het compliment terug. Hij prees de werkzaam heid van de secretaris en sprak de wensch uit, dat de heer Pisart nog lang zijn werk kracht zal kunnen geven aan V.V.V. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de aangename besprekingen en met de wenschen dat het ledental zeer zal toenemen en dat V.V.V., inzonderheid de afdeeling „Texel" zal mogen bloeien. Vreemdeling en eigen roemen de kaart van Texel om hare duidelijkheid. Wij kun nen dus de critiek van de heer Stompff laten voor wat zij is. De Uitgevers. Honger— „kunstenaars Te Leipzig is een hoDg9t kunstenaar, die al 32 dagen in zijn glazen kast was opgesloten, door de politie ontmaskerd De geneeshcereo, die de man haddon onderzocht, waren tot de conclusie geko men, dat deze wel degelijk gevoed werd Zij waarschuwden de politie, die de aan gelegenheid zeer zorgvuldig onderzochten toen ontdekte dat Nelson, zoo noemde zich de hongerkunstenaar, 's nachts laDgs een glazen buis kippensoep te eteD kreeg. Dit buisje werd daar de kast ver zegeld was, langs bet gaatje waardoor de leiding liep van den radioluidspreker, die zich in de glazen kast bevond, naar binneD gelaten. Langs dezen weg heeft Nelson gedurende 12 dagen voedsel ont vangen. Overigens ODtdekte men ook in da glazen gevangenis een glas gevuld met biomalz en bonbons, die verstopt waren onder de talrijke ILsschen mineraalwater De manager vaD Ne:son werd in hechtenis genomen, maar is reeds er in vrijheid gesteld. Uit het onderzoek is nog gebleken dat de nachtwakers die Nelson 's nachts moesten bewaken, omgekocht waren en hem aan voedsel bie'pen 70 000personen hadden reeds een bezoek aan Nelson ge bracht tegen b9taüng van 50 pfennig. Ventego, de Berlijoscbe horgerkuoste- naar die tijdens zijn opsluiting een tooneelspel in drie bedrijven zou schrijven vast nu reeds 35 dagen. Dezer dagen is zijn glazen verblijf geopend, daar hij een verscbe lading mineraalwater moest krij gen. Hij maakt het vrij goe 1, weegt echter nog slechts 8 pond, tei wijl hij op 6 Maart toen hij zijn hongerkuur begon, 102 pond woog. Op eon vraag, wat hij thans eigen- ijk het liefst zou widen eten, antwoordde hij een zure haring. In het lokaal, waarin Ventego zich laat bekijken, is hovig gevochten tus schen de bezoekers, die het oneens waren over de kansen van Ventego, het we reldrecord van Jolly te verbeteren. Met bierglazen sloegen voor- en tegenstanders van Ventego op elkaar los. De politie moest hierbij te pas komen. Een moorcl opgehelderd. Zes jaar geleden is de assessor Otto Benner in zijn villa bij Dresien vermoord gevonden. Ondanks alle nasporingen ge ukte het de recherche niet de daders t9 vinden, totdat zij eenige weken gele den in hst bezit geraakte van een nieuwe aanwijzing, Als gevolg daarvan zijn de weduwe van het slachtoffer en haat- minnaar, die toen de moord ontdekt werd tuinmansjongen op de villa was, in hechtenis genomen. Na een kort ver hoor hebben beide verdachten bekend de moord gepleegd te hebben. Zij zijn naar de strafgevangenis to Dresden overge- oracht. Een bergtrein verongelukt. Op de Mittenwaldbahn is een berg- treintje in de boebt bij Ehrwald (bazui- dtn de Zugspitze) in het Loisachdal ge stort. Elf passagiers zyn zwaar gewond; drie hunner verkeeren ia levensgevaar. Opstand op de Philippvjnen. Bij een opstand, die te Morong op de Philippijnen uitbrak, werden 10 inboor lingen gedood en 10 A merikaansche po litieagenten gewond. Stedenvencarming. De N. V. Mij. „Stedenverwarming" is met het gemeentebestuur van Haarlem m bespreking over 9eu gemeentelijke warmtecentrale Het plan van het ge meentebestuur is een studie-commissie n het binnenland en hst buitonlaod deze zaak te doen bestudeeren. Onbewaakte overwegen. Dezer dagen is op den onbewaakten overweg tusschen Lieschbosch en Leur door een losse locomotief, komende uit de richting Breda, een doofstomme vrouw van ongeveer 30 jaar overredeD. De vrouw was onmiddellijk dood. Badgast-belasting te Oostende" Te Oostende zal van 1 Mei tot 1 November een verblijfstaxe op de bad gasten worden geheven. Deze taxe be draagt, volgens de categorie waarin het hotel of pension is opgenomen, van 25 centiem tot 1 frank per dag. Kindertn beneden de 6 jaar, oorlogszieken of in validen zijn echter vrij van taxe. Voor kinderen van 6 tot 15 jaar dient slechts de helft te worden betaald. Oliereservoirs ontploft. Vier p9troleumreservoirs van de Union Oil Cy in Califomië, bevattende 3,700,000 barrels petroleum, zijn door de bliksem getroffen, in brand gevlogen en ontploft Honderden personen zija bezig met het opwerpen van dijken teneinde te beletten dat de vlammen zich meedeelen aan 50 kleinere reservoirs in de nabijheid. Door de ontploffing werden honderden ruiten vernield. De heele stad schudd9 op haar grondvesten. De brand is de geweldigste in de geschiedenis der petroleumindustrie ia dit gebied. Zware ontploffing. In een celluiosefabrtek te Heidenau in Saksen heeft een ernstige ontploffiug plaats gehad. Door onbekende oorzaak outplofte er een ketel, tengevolge waar van een gedeelte van de fabriek instortte. Een groot aantal arbeiders werden onder de puinboopen bedolven. 7 lijken ea 20 gewonden warden uitgegraven. Er worden nog twee arbeiders vermist. Men vreest dat ook deze de dood hebben gevonden. Kinderen in hun ontioikkeling. Klaagt niet teveel omdat Uw kind op school niet de eerste van de klas is Napoleon was op schorl een domme jon gen, maar hij vond iets, dat zijn belang stelling opwekte en bij bestudeerde dat bijzondere onderwerp lot hij er meer tan wist dan eenige andere man in Europa. Het was de krijgswetenschap. Micniel de Ruyter was een beluatnel die liever kattekwaad uithaaldeen in de toren klom daa leerde. Maar het zeemanschap trok hem aan en hij maakte zijn naam onsterfelijk. Isa&k Newton was de grootste domkop van zijn klas, maar hij was een denker. Hij peinsde dagen lang over alles na en werd een licht der wetenschap 1 Maakt u met te veel zoig, omdat uw longen geen buitengewone leerling is. U hebt pas ernstige reaen tot klagen wan- Deer er niets is dat hem belangstelling inboezemt; waaneer hij voor geeu eDkei bepaald onderwerp aanaacht overheeft; wanneer er niet iets is waarvoor hij wil werken en hard wil werken. Be Franschen in Syrië, Er zijn twee gevechten tusschen Sy rische troepen en opstandeling mgeleveru In beide gevallen bleven de Franschen meesters van het slagveld. Iri hot eone gevecht liet de tegenparij acht dooden op 't slagveld achter, in het andere, in de buurt vaD Aleppo, dat zeer hevig was, negen onder wie een der voornaamste aanvoerders,. Fransche vliegtuigen steunden de Syriërs. Een verboden film. In een groote bioscoop te Berlijn zou ie eerste vei tooning plaats vinden van de film Frauen der Leidenschaft. In deze fi ia spet9n oa Cleo da Meroie en eeu koning die op h9t programma vermeid stond als „Majeoteit van een rol. Jaar deze majesteit echter in de fim ^prekend op wijlen .koning Leopold II ieek, weid de fiitn door de censuur.ver- ooien, nadat een vortegenwoordiger.van bmteniandsche zaken haar had meege deeld, dat de vertooning van deze film schadelijk zou kunnen zijn voor de Duitsch Belgische bouekkingen. Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Het bestuur van groep Nederland van net Aigemeeu Nederlai d ch Verboi d beeft besloten, 29 April, de dag waarop z5-J jaar geleden Mtcbiei de Ruyter is ^sterven, een krans te leggen on zón graftombe in de Nieuwe Kerk te venster dam. Bijtijds gered. E-u Eage'scb stoom cuir Eagle hteft dögoheela bun .tuning vau de robbenv-„ar-

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2