Gemengd Nieuws Economische schapenteelt. De uitbreiding van de bemoeiingen der afdeeling met de T. B. C.-bestrijding, zoo melden we nog, krijgt weldra haar beslag, maar dit maakt statutenwijziging noodig. Hiervoor zal binnen korte tijd een alge- meene vergadering worden belegd het ligt in de bedoeling dan tevens het voorstel tot aanschaffing van een ziekenauto te be handelen. De heer Wierenga wordt dank gebracht voor zijn uitvoerig verslag. Daarop volgt rekening en verantwoording over 19'25. Eenige, daaraan ontleende gegevens ver meldden we reeds in bovengemeld overzicht. Do heeren J Keyser Augz. en J. Rab, rekeningnazieners, verklaren alles in orde te hebben bevonden en adviseeren een en ander goed te keuren. Uit de begrooting 1926 blijkt, dat de Wijkverpleging weer flOD,subsidie zal ontvangen en de salarissen van boekhouder en jmagazijumeester resp. met f50 en f35 zijn verhoogd en aldus zijn gebracht op f250 en f 135 per jaar. Bij acclamatie wordt de door het Hoofd bestuur gevraagde garantie ten aanzien van de uitkeering van Bovenbedoelde rente aan de heer Molijn, verleend. Naar de heer Pisart meedeelt is het Ziekenautofonds f3257 20 groot, een aan zienlijk bedrag, maar met de aanschaffing vaneen behoorlijk vervoermiddel voor zieken zal meei gemoeid zijn, waarom nogmaals een dringend beroep op de financieels steun van ieder Texelaar wordt gedaan opdat men spoedig tot aankoop zal kunnen besluiten. Verder deelt spreker mede', dat gedurende 1925 ruim 900 voorwerpen door het Witte Kruis werden uitgeleend, maar hij voegt er de wensch aan toe le de materialen zoo spoedig mogelijk na het gebruik in zindelijke staat terug te bezorgen en 2e nipt op Zondag daarmee te willen aan komen. Het bestuur overweegt hen, die aan dit verzoek geen gevolg geven, te royeeren of hun namen te publiceeren. Mogelijk dat zoo'n .zwarte lijst" het gewenschte gevolg heeft. Up verzoek van de bewoners van het Witte Kruisgebouw brengt de heer Pisart het bestuur dank voor de uitbreiding, die aan dit gebouw werd gegeven. De heeren Wierenga en Pisart brengen verslag uit resp. van de Feestvierende ver gadering ter gelegenheid van het Gouden Jubileum te Alkmaar en van de Alg. Jaar vergadering te Hilversum. Daar de heer Boswijk volgens rooster uit het bestuur moet treden en Dr. v. d. Vegt zich daaruit terugtrok zal in twee vacatu res moeten worden voorzien. Bij loting tusschen de hueren Helletna en Prakken werd de eerste op de voordracht geplaatst De heer Prakken zal daarvoor na twee jaar in aanmerking komen. Ter voorziening in de vacature—v. d. Vegt draagt het bestuur de heer G. D. Kikkert voor. De heeren Hellema en Kikkert worden daarop bij meerderheid van stemmen gekozen. De heer Helltma aanvaardt zijn benoeming en wordt door de voorzitter gecomplimenteerd de heer Kikkert zal met zijn verkieziDg in kennis worden gesteld. De heeren Jac. Roeper en H. Reij worden tot rekeningnazieners benoemd. Op een vraag van een der aanwezigen, waarom ten behoeve van het Ziekenauto fonds geen verloting op touw wordt gezet zooals destijds werd voorgesteld, wordt ge antwoord dat het hoofdbestuur nog onlangs een verloting organiseerde en bovendien de Sportvereeniging daarmee reeds voorde dag kwam. Uitstel behoeft evenwel in dezen geen afstel te beteekenen. Verder deelt de voorzitter mede, dat het ziekenautofonds nog een versterking van f 7 a 800 behoeft alvorens tot het aanschaffen van het begeerde voertuig kan worden be sloten. Op de algemeene vergadering, welke spoedig volgt, zullen dienaangaande belang rijke voorstellen worden gedaan. Zoowel leden als niet-leden van het Witte Kruis zullen de auto kunnen huren; de eersten zullen evenwel minder behoeven te voldoen. De heer IJ. Brouwer meent, dat hetgeen de heer.Kikkert deed, moet worden gerespec teerd. Hij stelt zijn ziekenauto tegen billijk tarief tot ieders beschikking, aldus spreker. De voorzitter oordeelt echter, dat het tarief heel wat lager kan en, voegt hij er aan toe de heer Kikkert wist toch van ons fonds af? Dit doet de heer Brouwer opmerken.dat de auto van de heer Kikkert toch maar mooi in de behoefte voorziet. De voorzitter ontkent dit niet, maar zegt dat 's heeren Kikkerts auto een oude is, terwijl binnen korte tijd door 't Witte Kruis zeker een spik splinternieuwe Citroen-ziekenauto kan wor den aangeschaft. Toch acht de heer J. Keijser Augz. het jammer, dat het bestuur niet op het voorstel van de heer Kikkert is ingegaan, maar de voorzitter oordeelde destijds het aanbod onaannemelijk. De algeineene vergadering zal evenwel moeten beslissen. De heer Wierenga deelt nog mede, dat een der drie Jubileumboekjes, welke onder de leden circuleerden, niet is terugontvan gen en dringt er middels de pers bij de nalatige op aan het boekje te willen terug- bezoigen. Nadat de heer Boswijk bij monde van de secretaris dank is gebracht vooi hetgeen hij voor het Witte Kruis deed en hem is ver zocht ook in den vervolge de afdeeling zijn steun niet te willen onthouden, wordt tegen 10 uur de vergadering door de voorzitter gesloten. Brand te Zuid-Haffel. Tijdens het hevig onweer, dat in de nacht van Zondag op Maandag 1.1. boven ons eiland woedde sloeg te plm. half één de bliksem in de hofstee van de heer C. A. Witte te Zuid-Haffel. Onder een zwaar dreunende slag baande de bliksem zich door de schoorsteen een weg langs het vertrek, waar een achttal kinderen sliepen. Deze bleven gelukkig ongedeerd, doch onderwijl werd het ijzeren luik uit de schoorsteen gerukt en had het vuur binten en stroodak reeds aangetast. Ongetwijfeld zouden de vlammen, die ge makkelijk voedsel vonden, de hoeve in weinig tijds in asch hebben gelegd, had 'n zware plasregen zulks 'niet verhoed. Boven dien boden toegeschoten buren de behulp zame hand en werd het blusschingswerk niet door harde wind bemoeilijkt. Het vee was intusschen naar buiten gedreven. De brandspuit van den Burg, inmiddels ter plaatse aangekomen, behoefde geen dienst te doen, daar men weldra met ver eende krachten de brand had bedwongen,. Tot zes uur in de morgen hield de brand wacht echter nog een oogje in het zeil. Naar onze zegsman ons meedeelt dekt verzekering de schade. Sportnieuws. De prijzen, welke door S.V. „Texel" in de te organiseeren nederlaagwedstrijden worden uitgeloofd, zijn thans in de etalage van de firma Luijckx te Helder te bezich tigen. - Zondag trad Texel II aan devastewal in het veld tegen J.V.C. I (Julianadorp.) Onze luitjes konden het niet bolwerken, ondanks alle pogingen om de zege te be vechten. Het eind kwam met 2—4 voor Texel. Lammeren. Onder dit opschrift schrijft het Alg. Handels blad het volgende Waar in 1924 door de Hollandsche boeren een flink weidegeld niet de lammeren gemaakt was kochten Hollandsche kooplieden verleden jaar in Friesland de lammeren tegen hooge prijs op. De prijs liep tot 20 4 25 gld. per stuk. Maar bij verkoop in het najaar aan de export slagers viel de prijs geducht tegen en wetd per lam gemiddeld 5 gld. weidegeld gemaakt, tegen 10 5 15 gld. in 1924 Het gevolg is, dat in Friesland de koopprijs van de lammeren beduidend lager zal zijn. Van voorkoop, zooals verleden jaar, merkt men niets en de prijs zal 7.50 5 15 gld. per stuk zijn, die Ihans besteed wordt. Waar menigarbeidcr uit de verkoop zijner lammeren in het vorige jaar een groot deel van zijn pacht maakte, is deze prijsdaling voor hem een groote tegenvaller. Mooi Texel. In de aula van het Koloniaal Instituut te Am sterdam werd Zaterdagmiddag 1.1. de jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering gehouden van de Verceniging tot Behoud van Natuurmonu menten. Naar ons blijkt uit het jaarverslag, door Dr. Jac. P. Thijsse daar uitgebracht, werd het Molenmieland onder Oudeschild door de ver- eeniging aangekocht, terwijl verder het Bütti- kofer's mieland, als geschenk van de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, in eigendom werd verkregen. Het schijnt, zoo luidt het verslag, dat bema ling van Waalenburg, waardour een groote wijziging zal worden gebracht in de vogelbe volking, niet langer achterwege kan blijven; de bezittingen van de vereeniging aldaar zullen dan niet langer te behouden zijn. Het gaat trouwens niet alleen om die bezittingen, doch om de heele polder, die zulk een goed beeld geeft van het vogelleven onzer lage streken. Vogelfïlms. Na verloop der eigenlijke vergadering wer den 'sheeren A. Burdet's vogelfilms vertoond, toegelicht door Dr. Jac. P. Thijsse. Deze hield een prettige causerie, waarin hij o.a. duidelijk deed uitkomen, hoe noodzakelijk het is met alle macht te voorkomen, dat aanslagen op ons natuurschoon worden beraamd. De vereeniging telt echter slechts 9000 leden, zoodat van haar niet voldo. nde kracht kan uitgaan om de schennende hand in bedwang ie houden. De meening, dat natuurbescherming een eisch des tijds is, wint echter al meer veld, zoodat de vereeniging al meer leden telt en grooter in vloed zal kunnen uitoefenen. Een der films was geheel aan Texel gewijd en verraste velen door onvergelijkelijk mooie plekjes, overgroote vogelrijkdom en interessante flora. Zou men Texel niet één natuurmonument mogen noemen Terecht waren de aanwezigen van oordeel dat derge ijke films er veel toe bijdragen aan het streven der vereeniging grooter bekendheid te geven f n de oogen te openen voor het schoon dat ons eigen land, en Texel niet het minst, te genieten geeft De tocht met de „Prins Hendrik". Dinsdagmorgen stak te Oudeschild omstreeks 9 uur in de morgen een eittal leerlingen van de hoogste klasse der Zeevaartschool van wal om op de „Prins Hendrik" onder leiding van de heeren Bossen, oud-directeur, en Schmidt, leeraar, een oefentocht te maken over de Zui derzee, Allereerst werd de steven naar de Friesche kust gewend, waar f.et zeilschip na een voor spoedige reis 's middags in de haven van Har- lingen binnenviel. De volgende dagen werden achtereenvolgens Lemmer, Hoorn (via Urk) en Amsterdam bezocht. Te Amsterdam is een mo ie 'ocht over het IJ gemaakt en werden verschillende dokken bezichtigd. Ook werd de Coen-haven opgenomen. ATiandagochiend 6 uur verliet de Prins-Hen- rftik de hoofdstad, waarop zij tegen de avond te omstreeks zeven uur te Oudeschild aankwam waar met een hoera'tje afscheid van het schip werd genomen, Hiermede gaven we een overzicht van deze oefentocht, die groote practische waarde heeft en, naar ons bleek, bij de scholieren zeer in de smaak viel. Mogelijk heeft de kok, die naar men ons ver zekert goed voor zijn taak was berekend niet voor een gering deel in het succes van deze reis bijgedragen. s.s. „Margarete" Welwillend schrijft men ons Dagelijks worden met ruim 40 man verschil lende werkzaamheden bij het gestrande s.s. „Margarete" verricht. Thans kan onder het schip worden gewerkt en het geeft een eigen aardige indruk het werkvolk heelemaal onder het schip te zien graven, zelfs over de geheele lengte langs de kielplaat. Wanneer het zand onder het schip in voldoende mate zal zijn weggegraven, wat naar verwacht wordt binnen enkele dagen het geval zal zijn, zal het zand voor zoover het niet door handenarbeid verwijderd kan worden verder met behulp van stoompompen worden weggespoten opdat het schip kan zakken, wat voor de verdere pogin gen tot vlotbrengen noodig wordt geacht. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat men van stuurboord naar bakboord onder het schip is door gekropen. Giften voor het Witte Kruis. W. K. den Burg f 1.S. de Westen f2.50, Fam. K. de Waal f 10. Dertien auto-ongelukken. De Boedapester bladen melden, dat daar op één dag dertien ernstige onge lukken met auto's zijn gebeurd. Vier menschen vonden de dood. Boos weer. Verscheiden dagen achter elkaar zijn er, naar de correspondent van de N R.C te Brussel meldt, op verschillende plaat sen van het land korte, maar vrij hevige onweders losgekomen. Te Sleidinge, in Oost-Vlaanderen werd een jonge boer door de bliksem verkoold. In de omgeving van Hasselt liep een mijnwerker door het neerploffen van een boomstam een schedelbreuk op. Elders nog is er veel schade door hagelslag veroorzaakt. Een goede slag. Do Berlijnsche politie vernam dat een groote bende inbrekers en dieven bijeen was gekomen in een beruchte kroeg in het centrum van de stad. Het lokaal werd omsingeld en niet minder dan 40 lieden werden per vrachtauto naar een nabijgelegen bureau van politie gebracht Tot dusver zijn slechts twee hunner weer iu vrijheid gesteld. Schipbreukelingen. Te Elburg zijn twee schipbreukelin gen aangebracht, de heeren A. en C. Smit uit Helder die met bun kleine jacht Dolfijn op weg waren van Zwartsluis naar Amsterdam. In de nabijheid van Elburg, doch uit het gezicht vau de kust, was het vaartuig omgeslagen. Schipper W. van Triest pikte de schipbreukelingen open bracht hen behouden aan wal N. E. Crt. De gevolgen van een brand. Een telegram uit Bresiau meldt, dat de grootste fabriek van machinerieën en technische apparaten uit Oostelijk Duitschland vannacht te Carlowitz door brand totaal verwoest is. Het hoofdge bouw, dat 60 M. lang en 45 M. breed was, en waarin zich honderden modellen vaD draaibanken, fraismachines en sanitaire artikelen bevonden, is met zijn geheeien inhoud uitgebrand. De directie vermoedt brandstichting als oorzaak 750 arbeiders zijn volkomen, 500 gedeeltelik werkloos Een droevig geval. Toen de Berlijnsche brievenbe.-teller Hersch van zijn nachtdienst thuis kwam vond bij zijn vrouw, kiod en eau vriend dien hij als kostganger in zijn gezin opge nomen had, door revolverschoten getrof fen, dood op bed liggen. Uit een afschaids brief bleek dat de vrouw ongeoorloofde betrekkingen met den vriend had aange knoopt Zij had het driejarig kind mee in den dood genomen omdat ze er niet van scheiden koD. De radelcozo brieveD besteller, die niet den minsten argwaan gekoesterd had, is naar een zenuwjurich- tig vervoerd om te kalmeeren. Misdaad en straf. De correspondent van de N.R.C. te Brussel meldt, dat do man die verschei dene revolverschoten loste op het huis van Anseele, de socialistische minister van spoorwegen, in de Baudeloostraat te Gent, getracht heeft zeifmoord te plegen. Terwijl hij, in afwachting van het ver hoor door de rechter van instructie, in een kamertje van het klein Gerechtshof was opgesloten, brak hij een ruit en stond op het. punt in de Oude Schelde te sprin gen, toen hem zulks nog .tijdig kon worden belet. Een zwakke broeder. Tengevolge der ontdekking van groote verduisteringen in gelden en goederen bij het Reichsverband für Automobilin- dustrie is de directeur Sperling op staande voet ontslagen. Tegen eenige bedrijfs leiders is een ondeizoek gaande. De schade loopt in de mihioenen. Verdronken. De beer Van Soest, die op het punt stond met verlof te gaan, is in de Tand joeng in N. O lodië bij het zwemmen verdronken. Hij laat een viouw en twee kinderen na. Slachtoffers van de ski-sport. Uit Bern wordt gemeld, dat drie Zwitsersche skiloopers die Dondeidag vertrokken zijn om de toer Jungfraujoch Oberaarjoch - Grimsel te maken, vermist worden. Zo hadden Zondagavond terug moeten zijn. Van twee kanten zijn reddingscoloones onderweg. De uitbarsting op Haioai. Omtrent de eruptie van Mauna Loa wordt nog nader uit New-York gemeld, dat er eeu nieuwe uitstortmg van lava heeft plaats gehad. Ce lava stroom vloeit thans in de richting van het dorp Kau. Het plaatsje Hoopoeloa is geheel be dolven het lot van zijn honderd inwo ners is nog onbekend Ook het plaatsje Kanna is tendeele verwoest; en men vreest dat velen van da inlandsche be volking zijn omgekomen. De tegenwoordige geschiedschrijver der Ned. Maatschappij voor Nijv. en Handel, mr.J. Bierens de Haan, die in het Tijdschrift de geschiedenis der Maatschappij beschrijft met het oog op haar 150-jarig bestaan in 1927, behandelt in het jongste nummer eenige pogingen nog ten tijde der Republiek cm de textielnijverheid te helpen De z.g. „Oeconomische Tak" der toen nog meer algemeene instelling wijdde zijn aandacht niet alleen aan de verwerking der grondstoffen, maar wilde zich ook wel bemoeien met de productie ervan. Dus verschenen er eenige prijsvragen tot bevordering van de teelt zoowel van inlandsche schapen, als van enkele buitenlandsche soorten, die om hun wol beroemd waren. Ondanks her haling leverden deze geen resultaat op. Toen besloot de Oeconomische Tak zelf de prbef te nemen, welk voornemen door het toeval be gunstigd werd. In 1783 toch strandden hier bij een storm eenige Iersche ooien en rammen met het schip dat ze transporteerde. De Oecono mische Tak kocht ze, en stelde ze ter beschikking van enkelen zijner leden, die schapen fokten of dat wilden beproeven. Na een jaar waren ze dood, hun nakomelingen bedekt „met onge looflijk weinig wol," doch des te meer vuil. Dit weinige succes was aanleiding het nu eens met Spaansche schapen te probeeren, die aangekocht werden en aan liefhebbers toever trouwd. Het hiermede behaalde succes scheen, althans voorloopig. grooter te zijn, althans ook meer particulieren gingen er toe over Spaansche schapen te koopen. Vooral de duinen in de buurt van Haarlem trachtte ,men hiermede te bevolken (vandaar de naam „Schapenduinen" voor een groot stuk beboscht binnenduin te Bloemendaal)doch ook elders in het land werden, op buitenplaatsen, op zandgrond, Spaansche schapen (merino's) gehouden waarschijnlijk niet zoozeer omdat dit een bij uitstek economisch bedrijf zou zijn, maar meer omdat het een, uit het buitenland overgewaaide, mode geworden was. Uitvoerige rapporten kwamen bij directeuren van de Maatschappij binnen, vergezeld van allerlei monsters wol, die het „oeconomische" karakter der schapen moest bewijzen. Het bleef echter liefhebberij, die op den duur verdween toen bleek dat de inlandsche soorten (Texelsche en Friesche schapen) in allerlei opzichten te verkiezen waren boven de Spaansche. Al was het practisch succes van de „oeconomische" schapen dus niet zeer belangrijk, de belang stelling van de Maatschappij, die den moed met opgaf en later nog meermalèn prijsvragen over de schapenteelt uitschreef, heeft er later toch toe bijgedragen dat op den duur over dit onder werp juister inzichten ontstonden. Dat echter de textielnijverheid der oude Republiek door deze experimenten ook maar in de geringste mate gebaat zou zijn geweest, is niet zeer waarschijnlijk. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 1 Mei 1926, des namiddags te vier uur in de daarvoor bestemde1 zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 27 April 1926. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Restauratie toren lied. Heru. Kerk Ie den Burg. 3. Bespreking ooer handenarbeid en euen- tueele toekenning can een subsidie. 4. Voorstel afdoening overeenkomst met P. J. de Kanter in zake opmaking lig ger der uregen. 5. Huur gedeelte Noordzee strand aan ce Koog. F. Electriricatio.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2