VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE Texelsche Berichten Weth. Vlaming: Dat staat er niet in. De heer D. C. Dros: Dat staat er wél in. Weth. Vlaming: U heeft erkend de schrijver te zijn van die briefkaart. Ik heb met die advertentie niéts uit te s'aan herhaalt de heer Dros. 't Is gemakkelijk je rede zoo maar kalm weg op papier te zetten. G?ef mij die brief maar, dan.... Dat doe ik niet. antwoo'dt weth. Vlaming. Knip die advertentie maar uit en neem die. Voorz.Wilt u en kunt u in het openbaar verklaren, dat u niet annex bent met deze bij eenkomst? Doet u dat, dan zullen wij u als eerlijke menschen gelooven. Heeft u de intensie gehad, hetzij dirzct of indirect, zijt u de intel- lectueele belegger van deze vergadering? De heer Dros: Dat ben ik niet! (Spreker protesteert verder tegen de inhoud van welh. Vlaming's brief.) Welh. KeijserJe hebt gezegd, dat je de brief kaarten geschreven hebt, maar dat je B en W had vergeten. De heer DrosIk dacht, ik zal de leden van de Raad een plaatsje bezorgen. De heer de Graaf: Je bent een windwijzer; kinderachtig zulk optreden. Je noodzaakt de menschen buiten de orde te komen. Voorz.: Voelt u zich niet verantwoordelijk voor die vergadering? De heer Dros: Ik wftt van de advertentie niks af, vóór ik die in de krant las. De heer de Graaf't Gaat hier om de redacteur, de hoofdredacteur, de uitgever van de krant. Die moet weten, wie de advertentie geplaatst heeft. Ik wou dat ik van die vergadering weg gebleven was, maar de kermisachiigheid lokte ons van huis. Ik heb er spijt van, misschien heb ik er woorden gesproken, die ik' beter niet had gezegd. Maar ik herhaal, dat de Raad de volle verantwoordelijkheid op zich zal nemen. Hier wordt obstructie gevoerd. Ik wil een motie van vertrouwen tegenover het beleid van B en W. De heer PisartNu ben ik zeker aan de beurt. Voorz 'k Geef u gaarne't woord.'t Spijt mij voor u, dat u zoo in de steek wordt gelaten. De heer Pisart: Ik wordt niet in de steek gelaten. De heele advertentie is niet van mij afkomstig. Ik tart u te oewijzen, dat ze van mij afkomstig is. De heer Dros protesteeit nogmaals tegen bedoelde uitlatinjen van de heer Vlaming. De heer Pisart: Ik hoop dat de besprekingen een goed karakter mogen dragen, want het gaat hier om de belangen van de gemeente, om de f 100 000. Ik schaam er mij niet voor; later ter vergadering te zijn gekomen Mijn ambt als apotheker maakte dat nbodzakelijk. Ik heb mij in de vergadering vertoond ais een voorstander van best werk, n aar als het kan ook goedkoop T>-n ste'ligste ontken ik de ontwerper van de advertentie te zijn geweest. Aan hetgeen verder Ouor de heer Pisart in her midden wordt ge bracht ontleenen we, in beknopte vorm het volgende In het schrijven van B en W, aldus spreker wordt medegedeeld, dat de plannen v. d. Hegge Zijnen aan de heer Smit Kleine ter beoordeeling zijn toegezonden. Dit is onjuisthet Bureau zond in het geheel geen plannen, doch was daartoe op uitnoodiging van Ben W wel bereid Omdat de heer S K. het volledig plan v. d. Hegge Zijnen niet onder de oogen heeft gehad, is zijn beoordeeling, gebaseerd op onvoldoende gegevens, voor leeken in hooge mate mislei dend. Van een behoorlijke vergelijking van de plannen P E.N. en v.d. H. Z. kon geen sprake zijn. Dat de voorbeelden van Giethoorn en Wanneperveen geheel onvergelijkbaar zijn met Texel wordt door de het r S. K. met geen enkel bewijs gestaafd en deze conclusie is dan ook inderdaad ontbloot van iedere grond, Het Bu reau schrijft in zijn plan niets te hebben vcigeten wat de heer S K. ontkent zonder dit p!an te heoben besnideerd, Iemand afmaken zonder hem te hebben gehoord is in stiijd' met ieder rechtsbeginsel. Vergelijken wij op zooveel doen lijk gelijke basis het aantal K.M. net, dan zijn wij in hooge mate misleidend, want dan ver menigvuldigen wij lengten uit het project S. K. met oriënteeringswaarden uit een brief v. o. H. Z. Dit is erg dom, of erg sluw, maar in geen geval eerlijk. Om te kunnen beoordeelen of het plan v.d. H. Z. f 100.000 goedkooper is, zullen B en W het moeten aanvragen. Geen briefje tegen een volledig project uitmeien Dit moest door een leider van een provinciaal bedrijf als een on waardige handelwijze worden beschouwd. Ik geloof niet, dat het de bedoeling is, noch van de Raad, noch >an het Bureau van de heer S, K. war te leeren. Als hij het nu nog niet kern, zal het wel hopeloos blijken. Maar wat wij wenschen Deen economische elecirificatie on als wij die kunnen krijgen, dan is ieder, die deze brengt, ons welkom. Wanneer de heer St K. iets niet kent of niet beb ij dan moet hij dit niet dadelijk een enormiteit noemen. De heeren van het Bureau zijn hier niet om hun meening te verdedigen. Anders zou misschien een enormiteit blijken, dat de heer S K. deze dingen niet kent. Boven dien schelden op een afwezige is nooit bijzon der hoffelijk. Het rapport van de heer S. K veroordeelt zich geheel en al door deze fundamenteele fout bij de beoordeeling. Wil men werkelijk het project v.d. H. Z. be- ooideeld hebben, dan vrage men dat aan. Er is nu duidelijk gtnoeg gebleken, dat dit bureau eveneens daar steeds op aan heeft gedrongen. Het heeft op mij geen aangename indruk ge maakt, dat men w Hens en wetens veizuimd heeft het plan ie vragen en het nu toch aan de Raad doet voorkomen of men het plan beoor deeld heeft Aldus de heer Pisart die er nog de weusch aan toevoegt oat B en W het epistel nauwkeurig zu len besiudeeren. Welh. Keijser: Geef het maar aan de kr^nt De heer Pisart: Dat zal ik U niet vragen. Voorzitter, U heetl niet alles gehoord. Dat briefje van het Bureau zou in handen van de heer S. K. worden gesteld. Er is geen opdracht verleend, het, al of niet voorloopig, project te onderzoeken. (De notulen van de betreffende raadsver gadering melden, dat „het naar voren gebrachte" aan het oordeel van de hee/ S. K. zou worden onderworpen. Red.) Het lag in de bedoeling, vervolgt de heer Fisart, de kwestie seiieus te behandelen en een volledig pDn te laten onderzoeken. We zijn hier niet op een advocatenkantoor. Ook de heer Keesom meent, dat het volledig plan v. d. H.Z. aan een onderzoek zou worden onderworpen. Daarom heb ik ook meegestemd. Die f 100,000 past mij bijzonder. Nu weet ik nog niks en wensch er voortaan ook niet meer over te praten. Ik ga niet mee, als de zaak niet wordt onderzocht. Weth. Keijser verbaast er zich over dat het Bureau zoo vaak in het geding komt. Boven dien was meneer de Haan er niet aan verbonden. De heer PisartDat is allemaal franje, die er bij hangt. Wat doet het er toe, wat die meneer is, al was het een baker, 't Gaat om de f 100,OHO. Doch Weth. Keijser vervolgt met de mede- deeling dzt twee heeren van de fa. J. C. Verlof van Coevorden zich bij B. en W. aandienden en meedeilden dat niet de heer de Haar, maarzij het net te Giethoorn hadden gebouwd. Spreker verwijst de raad naar de Texelsche Courant en leest een gedeelte van het daarin voorkomende verslag „Texel's electrificatie" voor. Uit een aanbeveling van de burgemeester en de Raad van Giethoorn blijkt een "en ander dulde'ijk. De heer Pisart oordeelt evenwel Dat zegt niets Daarop doet de voorz. voorlezing van een schrijven van de Alg. Texelsche Middenstands vereeniging, waarin deze haar adhaesie betuigt met de door de heer D. P. Bakker in de in hotel .Texel* op 29 dezer gehouden vergade ring voorgestelde en bij meerderheid van stem- mrn aargenomen molie. Verder geeft de Vereeniging te kennen dat zij inzake de electrificatie van Texel wenscht te wijzen op het onzekere van de aansluitingen alsook op het afnemen van bedrijfskrachtdat zeker ernstig rekening moet worden gehouden met een eventueel verminderde welvaart en dito koopkracht, waardoor de lasten tenslotte op de gehcele bevolking drukken terwijl een gedeelte van Texel met de electrificatie gebaat is. Redenen, waarom adressante de Gemeenteraad van Texel beleefd doch dringend verzoekt, de electrificatie van Texel deze zoo gewichtige zaak aan een grondig onderzoek wel te willen onderwerpen, met mededingingen voorlichting van daarvoor aangewezen electrotechnische ondernemingen. I. Vlessing, v.v. Gude, secr. Verder is nog ingekomen een schrijven van de heer D. P. Bakker, waarin deze constateert, dat tegen de door hem in de vergadering op Don derdag 1.1. voorgestelde motie geen enkele stem is opgegaan. Het antwoord van B en W luidt hierop, dat zij bij de electrificatie het plan Smit Kleine tot leidraad zullen nemen en naar het plan v.d. H. Z.'geen onderzoek zullen instellen. Wel zijn zij bereid het project S. Kleine aan het oordeel van een geschikt deskundige (b.v. aan dat van de directeur van een provinciaal be drijf) te onderwerpen, maar dan zal de raad tevens de geldelijke consequenties moeten aan vaarden. Een blanco crediet aan B en W van f 2000.— zal dan zeker moeten volgen. Doch, zoo laat de voorzitter hier met nadruk op hoo- ren, dit is ook de laatste concessie. De heer Keesom kan er zich niet mee ver eenigen en wil op een plan aansturen dat f 100.000 goedkooper kan. Doch de voorzitter merkt op, dat het in de electriciteitwereld om vertrouwen gaat. Als de boel niet goed is staat de „Texelsche Courant" vol klachten over storing, Wanneer dc heeren Pisart en D os dc aan dacht vestigen op de garantie, die het Bureau v.d. H.Z, verleent, merkt weth. Keijser op, dat dit Bureau nimmer garantie geeft. Het is een advies-, geen aannemersbureau. Het lijkt hier wel een Babylonische spraak verwarring, zoo spreekt daarop de heer Epe. De een houdt zich aan 31/ de ander aan 2'/* ton krampachtig vast. En het zijn slechts plan nen, waar het om gaat, bloot plannen. Het le plan S.-K. van een man dus, die 23 jaar aan het hoofd van het provinciaal bedrijf staat, is door Ir. Dros onderzocht en er is niet aan ge tornd. Weest toch niet kleinzielig, pietluttig, peuterig. De heer S.K. treedt zelfs in het buiten land op als adviseur. Noch de heer S.K., noch het Bureau zegt: „Je krijgt het er voor." Die getallen zeggen aiets. Éérst moet de boel worden aanbesteed. Het is ob^ructie. Kom uit de hoek. Wat geeft dat geklets, wat geeft dat onzinnige ding, de motie-Bakker in een opgestoken vergadering. Zeg„ik wensch obstructie." Maar B en W, wecst krachtig, laat u niet van de wijs brengen door een troep menschen, die een schop kregen toen ze niet meer op hun plaats waren en nu moeilijk verdragen kunnen, dat ze niets meer te zeggen hebben. Zulke menschen zijn het. die Texel schade bczorg'-n. De heer D. C. Dros: ik zal er niet op ingaan maar ben van mecning, dat het bij aanneming een financieele strop wordt. Een prijs van 55 ct. per K.W.U. is te hoog. 't Lijkt of wij in de miliioenen zwemmettr De heer PisartEr is. Weth. Keijser merkt nog op, dat in Gelder land, waar het' electriciteitsbedrijf toch goed wordt beheerd, de stroomprijs, nadat het bedrijf reeds 15 jaar werkt, nog40 cent per K.W.U. be draagt. We willen besluit spreker, „Texel vooruit". De heer PisartOf naar de dI De heer EpeIk stel voor de discussies te sluiten. Nadat de heeren Dros, Keesom en Pisart nogmaals tevergeefs op nader onderzoek heb ben aangedrongen, wordt zonder hoofdelijke stemming besloten tot aanbesteding te besluiten en daarbij het plan-Smit Kleine tot basis te nemen; Rondvraag. De heer de Graaf i ïformeert naar de bouw van een onderwij'.erswjnirig te de Co^ksdorp, en krijgt van. weth Keijser ttn antwoord, dat B en W zuinig willen wezen. Onderzoek wordt toegezegd. De heer Pisart brengt dank voor de in de Weverstraat aangebrachte verbetering en dringt aan op verbreeding van de Koogerweg. Het vaststellen van de rooilijn te den Hoorn laat nog steeds op zich wachten, merkt de heer Jb. Boon op, terwijl hij verder de aan dacht vraagt voor een schutting bij de kaas- fabriek en rioleering aan de Kuipweg. De heer A. Boon wijst op een zeer onhygië nische toestand te Oudeschild nabij Schel- linger. Een en ander zal door B en W worden onderzocht. Sluiting te plm half 7. Uitvoering Vleeschkeuringswet. Door de slagers in onze gemeente is bericht ontvangen, dat zij, ook ten aanzien van de in richting hunner lokaliteit, aan de bepalingen neergelegd in de vleeschkeuringswet, vóór Juni 1927 hebben' te voldoen. Indien blijken mocht, dat de uitvoering van bedoelde wet ernstige bezwaren in de weg staan, zal naar we uit goede bron vernemen de oprichting van een al of niet gemeente lijk abattoir in overweging worden genomen Keuring voor de militie. Men schrjjft ods Op 30 April en 1 Mei hield de 17e keu- riDgsraad v.h. Indeelingsdistrict Haarlem zitting in de gemeenteschool te den Burg. Door genoemde raad werden jongelingen, ingeschrevenen van o.a. gemeenre Texel, bestemd voor de lichting 1927, gekeurd. De keuringsraad was samengesteld als volgteen Majoor van de Artillerie als voorzitter, waaraan was toegevoegd een on derofficier der Artillerie als secretaris, een officier van gezondheid van het Oost-lndi- sche leger als deskundige, die naast de keuring, ook eenige authropologische gege vens verzamelde en een le luitenant van de Infanterie, als leider van het Psycho-Tech- msch onderzoek. Verder 2 onderofficieren, die bij verschillende werkzaamheden behulp zaam waren. Op 30 April verschenen voor de Keurings raad 35 personen ingeschrevenen van Texel Hiervan werden 3i goedgekeurd, 2 voor goed ongeschikt en 2 tijdelijk ongeschikt verklaard; Uit de gemeente Alkmaar 1, is goedgekeurd; uit Almelo 1, is goedgekeurd; uit Utrecht 1, is goedgekeurd en uit Broek in Waterland 1 is goedgekeurd. De goed- gekeurden waren Bruin M., Boon A. R., Blom L., Blom J. Barhorst A. Daalder lt., Daalder W. C., Dros K. C., Buis H., Dros G. D. A., Bre in m J. P., de Graaf J van Egmond E., Eecen A. P. C., Eelman L., Djjt M., Maas H. Langeveld A. J., Groendijk S. J., Keijser S. U., Keijser A. S., van Heerwaarden B. Kok J., van Liere W., Roeper K., Kuip N M. Kok Jb. Room D., Roeper P., Roeper Len Schagen P. allen uit de gem. Texel, de Winter A. A.> uit Alkmaar; Grootenhuis J. uit Almelo; van Montfoort H. C. A. uit Utrecht en Prins A. uit Broek in Waterland Op 1 Mei verschenen voor de keurings raad 13 jongelingen uit de gemeente Texel en I uit de gemeente Assen. Goedgekeurd zijn Spigt M., Smit 0., Verslegen J. M. P. J. Zoetelief G., Witte T., Witte D., Vonk M., Vonk J. en van der Vis S. allen uit de gemeente Texel en Ubels H. J. uit de ge meente Assen. Meierblis. Te ijzeren tiaditie, de laatste dag van de grasmaand vuren te ontstekeD, een gebruik sinds eeuwen in eere, heeft ook ditmaal zich weder gehandhaafd. Van alle hoeken van ons eiland bereikten ons berichten van vreugdevuren die daar onder groote vroo- lykbeid werden ontstoken, nadat dagenlang met onvermoeide ijver door de jeugd „al wat branden wou" was verzameld. Ongetwijfeld was het een fantastisch ge zicht, dat wijde, hoog oplaaiend vuur, omsprongen door een rij van jongens en meisjes, op wier gezichten de vlammen haar tooverachtige gloed wierpen. Daarbuiten n menigte ouderen zoo woonden we de meierblis hier althans bii die met belang stelling het aantrekkelijk schouwspel op eenige afstand volgden. Door uitnemend weer begunstigd is het feest van dekomeDde zume die beemden bosch weldra tooit met wonder-mooi ge waad alom met animo gevierd. De tijd die zoo vele Tradities ontwijdt, heeft hier geen vat tfl het verheugt ons, dit hier te mogen vastleggen. Uitbreiding Hotel Texel. Dezer digen kwam de serre met eetzaal waarmee hotel Texel werd uitgebreid, ge reed en namen we op uitnoodiging van de heer Jn Kikkert, ten en ander op. Het geheel maakt een zeer bevredigende indruk. Nadat architect Sok een ontwerp vervaar digde, werd de uitvoering van het timmer werk aan de heer J. Koorn, van hetscüil- werk aan de heer P. Boon cd de electrificatie aan Dros' Auto-CeDtrale opgedragen. Naar ons bleek werd door hen net werk geleverd en zullen zoowel serre als de uitbreiding eetzaal aan haar doel beantwoorden. Verder deelde de hotelier ons mede, dat het in zijn bedoeling ligt aan het front van zijn gebouw over de heele lengte eeu zonnescherm aan t i brengen. Een en ander zal hotel Texel zeker ten guedu kcmtti. Dienstregeling T.E.S.O. We merken belanghebbenden op dat sinds de 3e Mei 1.1. de bootdiensten van 8 u vin uit Oudeschild en 7 u. vm. uit Helder op Zon- en feestdagen vervallen Nieuwe boot T.E.S.O. Vanwege het bestuur van T.E.S.O. deelt de heer P. Dros ons welwillend mede, dat de „Marsdiep" hopelijk in de loop der vol gende week in de vaart zal worden gebracht Verschillende personen zullen tot een proeftocht worden uitgenoodigd. s. s. „Margareie." Na zes weken van onvermoeide arbeid aldus vernemen we van de combinatie Dros Wijsmuller, is de „Margarete" in verticale stand gebracht. Het schip is, nadat veel zand werd weggespoten, plm. 3 voet (onge veer een meter) gezakt. Wanneer de om standigheden verder gunstig blijven, hoopt men het vaartuig spoedig vlot te brengen. Examen. De heer H. Bakker, „Zonnelust" slaagde de 3e Mei te den Haag voor het Diploma A van de Nationale Federatie voor de Vakopleiding van Schoenmakers en Schoenwinkeliers. OOSTEREND Afscheid onderwijzer Daalder. Vrijdag nam de heer J. Daalder Dz., onderwijzer aan de O.L. School alhier, af scheid van zijn leerlingen. De Oudercom missie, bestaande uit oud-leerlingen van de heer Daalder, had gemeend, deze dag niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan. Reeds de dag te voren was het school lokaal, waarin de heer Daalder bijna 45 jaar onafgebroken les heeft gegeven, door vlijtige handen keurig versierd. En Vrijdag kwam er het spreekt van zelf van de morgenlessen niet veelde kinderen hadden er voldoende voor gezorgd, dat alle schoolmateriaal onvindbaar was verstopt. Meester kreeg om 12 uur de boodschap mee: „U komt vanmiddag niet op school, voor we u komen halen." 's Middags half drie werd de heer Daalder met zijn echtgenoote per auto afgehaald, dn het lokaal waren familieleden en ken nissen bijeen, de kinderen zaten in feest gewaad, wachtende, op de dingen, djie komen zouden, de (jSudêrcommissie zorgde voor de ontvangst. Krachtig klonk toen het „Afscheid" uit de kindermonden. Nu gij van uw wferk gaat scheiden, En voor 't laatst ons hebt geleerd, Nu de ure is gekomen Dat gij hier niet wederkeert, Willen wij u gaarne zeggen Zie ons alien nog eens aan, Dat wij niet vergeten zullen, Wat u voor ons hebt gedaan. Nu gij na een werkzaam leven, Wel de ruste hebt verdiend, Zullen wij u moeten missen, U, ons allerbeste vriend. Maar, al gaat gij ons verlaten, Zult gij niet meer voor ons staan, Uit de harten van uw kinderen Zal uw beeld nooit wijken gaan. Daarna nam de heer D. Mantje, voor zitter van de Oudercommissie, het woord. In enkele gevoelvolle woorden herdacht hij het vele, dat de oude meester, ook zijn eigen meester, voor de kinderen en voor het dorp in zijn werkzaam leven heeft verricht. Nooit heeft iemand tevergeefs om hulp gevraagd niemand ging ooit ongetroost heen. Hij bood namens de ouders een geschenk aan. bestaande uit een pendule met coupes, twee kinderen voegden daarbij een schit terende bloemenmand. Ook de Burgemeester sprak over het werk en de beteekenis van de scheidende onder wijzer. Zijn Edelachtbare sprak alszijn innige wensch uit, dat scheiden van de school hier niet zou beteekenen: scheiden van de kleine dorpsgemeenschap, waarin de heer Daalder zoolang middelpunt is geweest. Toen herinnerde hethoofdderschool.de heer M. Kikkert, aan de lange en kameraad schappelijke samenwerking, in de loop der jaren steeds gemakkelijker geworden. Hij hoopte op blijvende vriendschap. Diep onder de indruk dankte de heei Daalder allen, die er toe hadden bijgedragen, deze dag voor hem, zijn vrouw en zijn kinderen te maken tot een onvergetelijke dag. Daarna werden de kinderen onthaald, a:s herinnering ontving eik etn portret van de beminde meester. Wij zijn er diep van overtuigd, dat deze dag inderdaad lang in de herinnering varr alle aanwezigen zal blijven voortleven. (Niet van de gewone correspondent.) Gereformeerde Kerk. Ds. Buskes deelt, naar aanleiding van een foutief bericht, overgenomen uit de Stan daard, mede, dat zijn bezwaren tegen de besluiten van.de Synode van Assen in geen enkel opzicht zijn weggevallen. N. R. Grt. Verder meldt „de Amsterd. Crt.", dat Ds. Buskes te Amsterdam-Zuid beroepen is OUDESCHILD Ongevallen. De laatste tijd komen er nog al eens ongevallen voor op de visschersscbuiten. Op het oogeublik zijn er eeri drietal vis- boners die sin ds kortere of langere tijd mei zwaar gekneusde voet of been zitten.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2