WOUD No 4015 Zaterdag 8 Mei 1926 39sle Jaargang Rechtsvragen. "Feuilleton lilJNHARDT'S sbbh G E W T E H. Amerika als schnldeischer. Hygiëne en Veiligheid Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: Hoofdpijntabletten werken terstond o, Blanke Boekweotgori fEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BUP.G OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere rogel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere rogelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON; N°.1.1 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Rechtskundige vragen, door een abonné onderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werkers kosteloos beantwoord. l)RAi\ R W E T. Burgemeester en Wethouders der Ge meente. Texel, brengen ter openbare kennis, dat op heden, bij hen is inge komen een verzoekschrift van Matithens Smit Johsz. van beroep landarbeider, wonende te Eierland, om verlof voor den verkoop, uitsluitend van alcoholvrijen draak in navolgende localiteitde kamer van het perceel, kadastraal bekend ge meente TeX9l, sectie A, no. 2245, plaat selijk gemerkt Wijk E 235, en gelegen io den polder Eierland aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen bet verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, 5 Mei 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. V/. b. OORT. In het niet alsof in den loop der laatste jaren Amerika, dat vreemde en verre werelddeel, ons nader gekomen is De nieuwe wereld, eens door Columbus ontdekt als een zwak bevolkt en ver wilderd stuk land en later in kaart gebracht, door mitlioenen en millioenen bewerkt en ge cultiveerd, eindelijk tot werelddeel verheven I Amerika met zijn Vereenigde Staten, het land der vrijheid, het land der democratie, wat kon het een twintig, dertig jaren geleden een be koring op ons uitoefenen en hoe wist het dui zenden en duizenden Europeanen tot zich te trekken, terwijl het nu niets bijzonders meer voor ons heeft en wij erover spreken alsof het Frankrijk of Duitschland geldt Amerika heeft geheel vrijwillig de banden der vriendschap met de oude wereld aangeknoopt, en niemand behoeft er aan te twijfelen, dat het oprecht gehoopt heeft door deze vriendschap te komen tot een samengaan der voornaamste en beschaafdste volken der aarde, niemand ook behoeft eraan te twijfelen, dat Amerika het land der materialisten immers toch alleshad willen offeren om te mogen medewerken aan het volmaken van de wereld en van de menschen Europa gaf de ervaring en de kennis en Amerika gaf het geld en den arbeid. Helaas het heeft niet mogen zijn. Europa gaf welzijn kennis en Amerika wel zijn geld, maar beide gaven zij voor een verkeerd doel, voor een °°Europa heeft gevochten en Amerika heeft gesteund. Nu is het weer voorbijde slacht offers zijn gevallen, de volkeren hebben elkander Glazen Buisje 60d. Bij Apoth.en Drogisten. roman van 66 REINHOLD ORTMANN. Mocht mijn ziekte onverhoopt eeu on gunstige wending nemen, dan zal ik toch gerust" gesteld zijn, wanneer ik weet dat u het bent, aan wien ik de vruchten van mijn werk heb toevertrouwd. Want mijn ontdekking zal dan immers niet met mij ten grave dalen eD zij zal, naar ik met opgewekt vertrouwen hoop, de menschheid eenig voordeel brengen, nog lang nadat de persoon vergeten zal zijn, die er in een gelukkig ougenblik in slaagde deze ont- dekking te doen. Eenige woorden van groote vereenng en de dringende bede, het zoo zeer verlangde bezoek met het oog op den bedenkelijken toestand van zijn ziekte riet uit te stellen moest de schrijfster er nog aan toevoegen toen knikte Valentin Düringhoffen haar vriendelijk en goedkeurend toe, nadat zij hem den brief had voorgelezen en in een enveloppe sloot. Hij had evenwel met gezien dat teen haar wi! bij het schrijven een naar crnote tranen op het papier waren o-evallen en bij vermoedde niet, hoQheter in haar gepijnigd hart uitzag, terwijl zy met gedwongen onverschilligheid de laatste, Een mededinger van Amundsen. De bekende Deensche ontdekkingsreiziger Peter Freuchen, die pas korten tijd geleden in Baffinland (Noordpool) gevonden werd navier jaren vermist te zijn geweest, is voornemens een nieuwe Poolreis te ondernemen, doch nu per vliegmachine. Hij is thans bezig te onder handelen met Lazell, den Franschen vliegenier, die een dergelijk voornemen heeft. vermorzeld, niets, hoegenaamd niets is er be reikt, maar het geld is verslonden. Het Duitsche geld, het Fransche, Engelsche, Italiaansche en Belgische geld, maar ookhet Amerikaan- sche geld. Is het wonder, dat men zich aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan afvraagt waartoe de |steun aan het oude, alwetende Europa geleid heeft Is het wonder, dat men achteraf spijt heeft met helpen te zijn begonnen? Amerika wil nu geen deel meer hebben aan de rampen, welke de oorlog over de bewoners dezer wereld heeft uitgestort en om dit nog eens heel duidelijk aan te toonen, dringt het op terugbetaling der geleende gelden aan. Het ware beter geweest als men deze dollars maar vergeten had of de geheele rekening eenvoudig doorgeschrapt, want nu zien wij het oude en afgeleefde Europa in het gareel liggen om de vruchten van moeizamen arbeid (die van den wederopbouw) aan het jonge en krachtige Amerika af te dragen. Het zorgelijke Europa, dat töch geen geld heeft en het overmoedige Amerika, dat er geen raad mee weetHelaas, persoonlijke belangen van voorname en rijke Amerikanen spelen hier een groote rolZij hebben het geld gegeven en zij wenschen het terug te ontvangen. Maar nu? Hoe zal men betalen? In goud? Europa heeft geen goud meer; de ellendige toestand waarin het Europeesche geld zich be vindt, de groote zorgen van Frankrijk, Duitsch land, Oostenrijk en zoo vele andere landen be wijzen dit maar al te goed. In producten dan? Producten, onttrokken aan den bodem en voor weemoedig berustende zinoen moest voor lezen. Daarop verzocht hij haar den brief aan het adres te laten bezorgen, en juffrouw Heieen belastte zich zelf met de bezorging aaDgezien juist de door doctor Giersberg gezonden verpleegster arriveerde een zachte stille persoonlijkheid, die Düringhoffen door zijn bezigheden op het sanatorium heel goed kende. Meer dan een uür verliep, voor zij terug kwam en het was helaas niet de verwachte dien zij meebracht. Tot haar schrik had zij in het chemisch laboratorium van de universiteit vernomen, dat professor WaUroth des morgens vroeg reeds naar Weenen was vertrokken en de wanhoop nabij, was zij juist op bet punt onverrich- terzake naar huis terug te keeren, toen een gelukkig toeval haar doctor Artois deed ontmoeten, dien zij zich nog wel herin nerde sedert het bezoek, dat hij Valentin Düringhoffen eens had gebracht op z'n „luxueuse" kamer. Düringhoffen had den naam van doctor Artois dikwijls genoemd als dien van een voormaligen 'studievriend, aan wien hy voor de gunstige verandering in zijn uiterlijke omstandigheden veel dank verschuldigd was. Daar men Heleeu op het laboratorium er bovendien nog attent op had gemaakt, dat Artois de schoonzoon was van den vergeefs door haar gezochten professor Wallroth, vatte zij na kort nadenken moed eu uveruandigde üum met eenije yerki; Amerika misschien van nut? Maar neen, die wil Amerika niet hebben. Het produceert immers zelve al veel te veel en het sluit de grenzen voor den invoer eiken dag nauwer, zoodat het ruilverkeer vrijwel onmogelijk gaat worden. Er schijnt geen oplossing te zijn. Wij staan hier weer voor een dreigend gevaar, men moet betalen maar men kan niet, want geld heeft men niet en iets anders mag mer. niet geven. Elk land is niet zoo gelukkig als Nederland, dat zich dadelijk na den oorlog reeds aan de terugbetalingen der schulden ging wijden en dit tot op den huidigen dag, zij het met groote op offeringen, kon volhouden. Elk land is ook niet zoo gelukkig als Duitschland, dat zich nieuwen steun heeft weten te verschaffen en met het oude eehvoudig heeft afgedaan. Wat moet Frank rijk beginnen, dat land tot in den grond verarmd en voor wien de oorlogsschulden tevens eereschulden zijn? Noch in Frankrijk, noch in Amerika schijnt men er raad op te weten. Amerika zal een streep door de rekening moeten halen, want een andere oplossing blijkt er niet te zijn en als het dat niet doet, is vrees voor nieuwe conflicten in de toekomst volkomen gerechtvaardigd. Ziekenverpleging. Indien men voor een zieke deskundige ver pleging wenscht dan neme men daarvoor geen verpleger of verpleegster aan, alvorens zich er van te overtuigen, dat de verplegende in het bezit is van een in het Rijksregister ingeschre ven diploma A voor gewone ziekenverpleging of B voor de verpleging van zenuwzieken. Verkeerswenken. Motorrijder en automobilist, spaar Uw hoorn niet, doch gebruik hem niet overbodig. Noodeloos getoeter is niet in het belang van het verkeer, daar Gij dan zelf de signalen van anderen wei- licht niet hoort. Denk nimmer, dat Gij door te signaleeren, volkomen Uw plicht hebt gedaan uitkijken en voorzichtig rijden blijven toch ge boden. Beveiliging tegen Bliksetngevaar. Schuilt bij onweer zoo min mogelijk onder boomen; hun in geen geval tegen den boom, want.het inenschelijk lichaam geleidt electrici- teit beter dan hout en de bliksemontlading zal i ivjl. daarom geheel of gedeeltelijk van den boom op den persoon overgaan. Zijn rijwiel plaatse men bij het staan onder een boom tijdens onweer eventueel wèl tegen den boom aan de zijde zoover mogelijk van zicli af. Het goed geleidend ijjer bevordert aldus, dat de bliksem bij treffen van den boom op eenigen afstand van den schuilenden per soon blijft. GEZONDHEIDSRAAD. rende woorden den brief. Doctor Artois, die er zeer bleek uitzag en den indruk maakte van een zenuwachtig man in den hoogsten graad, las het epistel snel door en dwong zijn gezicht tot een uitdrukking van innige deelneming. „Die arme Düriüghoffeu zeide hy. .Stel lig heeft hy zich aan die ontdekking hope loos overwerkt. Is het werkelyk zoo slecht met hem gesteld?" „Ik vrees vaf> ja!" antwoordde juffrouw Heieen met bedrukte stem. „Doctor Giers berg schijnt nog maar geringe hoop te koesteren." „Dan moet het inderdaad heel ernstig zyn; want van dezen wonderdoctor gaat byna de roep uit, dat hij een ten doode opgeschrevene weer op de been brengt. Ik word momenteel door mijn beroepsbezig heden ten zeerste in beslag genomen, waarde juffrouw Leopard, maar desondanks geloof ik, dat ik uit oude vriendschap ml niet aan een plicht zal mogen onttrekken zooals die mij door de kennisneming van den inhoud van dezen brief wordt opge legd. Wanneer u er geen bezwaar tegen hebt, zal ik. onmiddellijk met u meegaan." Juffrouw Ileleen was hem in het diepst van baar hart dankbaar voor zijn opofferende bereidwilligheid en zij iegden gemeen schappelijk den korten weg terug af. Na een haastige beraadslaging met de ver pleegster, "bracht het jonge meisje (Jen doctor by den zieke. Men verzoekt ons op te nemen „Ook zij denken aan ons". W(j allen kunnen soms behoefte hebben te midden van hetjidrukke leven, eens ge heel alleen te zijn, om tot rust te komen. Eenzaamheid is dan een zegen. Maar eenzaamheid kan tot een vloek wordon als zij gedwongen is. Wjj weten niet, of er grooter eenzaamheid denkbaar is dan die van de blinde, in ondoordring bare duisternis. Is dit echter wel geheel waar Want dringen liefde en mededoogen niet door 't dik3te duister heen Erger dan do eenzaamheid is immers het gevoel van alles verlaten, door ieder verge ten te zjjn. Er is dezer dagen gelegenheid in onze woonplaats, om te toonen, dat wij licht brengers willen zijn want de collecte ten bate van de Nationale Stichting „Tehuis voor alleenstaande Blinden te Wolfhe/en zal spoedig plaats hebben. Er is in deze inrichting plaats voor bliuden uit het ge heele land en van elke Godsdienst en over tuiging. Onvermogenden zyn er zelfs geheel kosteloos opgenomen. De Stichting is een bewijs van vertrou wen op uw steun. Z(j, die haar in het leven riepen rekenden er op, dat ons Nederland- sche Voik zou tooneo, te willen denken Ondanks het korte tijdsverloop, dat er sedert het dicteeren van den brief verstre ken was, was de toestand van Düringbnffen nderdaad slechter geworden het spreken viel hem moeilijk en het kostte heui blyk- baar groote inspanning zyn gedachten te verzameleD. Dat het Artois was, die hem inplaats van den professor was komen bezoeken, scheen hein nauwelijks verwonJering te baren. Znodra de verpleegster zich beschei den teruggel rokken had, zeide hij nadat de eerste begroetiog voorby was en met een vermoeide handbeweging naar zijn werktafel wijzeDde: „Daar in de schuifla vind je alb s het poeder en de hand leiding, waarin ik de samenstelling en de bereidingswijze uitvoerig heb beschreven. Er zijn geen mondelinge toelichtingen by noodig, want ik ben zeer zorgvuldig te werk gegaan. Bij de bereidingswijze veatie ik er echter bijzonder de aandacht op, dat geen onopgelost chloorbari urn hoor je het? geen onopgelost chloor - ba ri um" Hy bracht zyn hand naar zijn voorhoofd en zyn laatste woorden gingen in een onver staanbaar gemurmel verloren. Doctor Artois bekeek de glazen met het witte zout aandachtig en stak zenaeeDig aarzelen in de zakken van zyn jas. L'aarop 8'>k hij het manuscript, waarin bij vluchtig gebladerd had, eveneens hjj zich. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1