m MMXrJtEEV WOUDA's No 4027 Zaterdag 19 Juni 1926 398te Jaargang Rechtsvragen. Uit Texel's Verlêsn. GEEN GEWETEN. -SI FEUILLETON Beter dan Goed: DE BESTE Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 78 Bisschoppelijk Bezoek. MIJNHARDT's Sfaal-Tabletten .90" Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75» Laxeer-Tabletten .60" Hoofdpijn-Tabletten 60 Zelfrijzend Bakmeel TEXELSCHE COURAN DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledoro regel meor: 10 ct. Dezolfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagore regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Rechtskundige vragen, door een abonné onderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werkers kosteloos beantwoord. Benoeming lid van den Raad. De Voorzitter van het centraal stembureau in de gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat voor een ieder ter secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd zijn besluit van heden waarbij tot lid van den raad der gemeente Texel is benoemd verklaard de heer J. C. Visser en zulks ter voorziening in de vacature ont staan tengevolge van het door den heer D. C. Dros als zoodanig ingezonden ontslag. Texel, 15 Juni 1926. De Voorzitter voornoemd, W. B. OORT. De Weezenputten. Er zijn weer een dag of wat verstreken, le zer, sinds ik u iets mocht verhalen uit Texel's annalen uit het laatst der 18e eeuw. U weet nog waar het over liep Over die meneer Mr. Buijskens, niet waar, Schout van Texel o.a., die in weerwil van zijn prijzenswaardige ijver bij het gros der Texelaars om zijn patriottische denkwijze niet in de flank viel. Buijskens werd uit zijn ambt ontslagen en de verontruste eilan ders was dat een pak van het Oranjelievend- hart. Voor ditmaal wil ik uw aandacht vragen voor een geheel ander chapiter uit Texel's verleên. Ik wil de „weezenputten" tot het onder werp mijner bespreking kiezen ennoodig u uit een stap terug te doen in de geschiedenis zoo dat we in „het roemrijk tijdperk" der Engelsche oorlogen belanden, tweede helft 17e eeuw. Nog staat uit mijn schooltijd het rijtje kibbeljaren met onze overzeesche buur me duidelijk voor de geest: 1652—1654; Eerste Engelsche oorlog; 1665—1667: Tweede Engelsche Oorlog, enz. tot diep in de 18e eeuw; waarin u asjeblieft geen bewijs gelieve te zien van mijn oorlogs zuchtige geest, doch een bevestiging van de regel dat de jeugd gemakkelijk memoreert en jaren lang vasthoudt, wat haar op de schoolbanken werd ingeprent. Welnu, lezer, in die „glorie-dagen", waarin onze Zeeuwsche helden de tegenpartij meer malen leelijk in 't nauw dreven denk 'reis aan de hooggeprezen „Vierdaagsche Zeeslag", aan de glorieuze „Tocht naar Chattam" hun vloten voor Oudeschild het anker uitwierpen en proviand inlaadden in dat tijdperk valt de bloei der Weezenputten. Ieder Texelaar kent ze, de oude bronnen te genover Brakenstein, die sinds menschenheu- genis het weeshuis te den Burg in eigendom toebehooren. Door een houten pomp werd het water opgebracht en door een goot in vaten geleid. Met platboomschuiten werden deze vaten destijds „varkens" genaamd door de breede vaarsloot naar Oudeschild getranspor teerd. Met een windas zag men de „varkens" daar op de dijk geheschen en vervolgens met loodsschuiten naar de schepen gebracht. Een ton water, tot aan de dijk gebracht, kostte in roman van REINHOLD ORTMANN. Overigens is er ook iets voor mevrouw gekomen, een klein pakje met de hartelijke groeten van professor Wallroth. De profes sor is uit Weenen teruggekeerd en in Htt pakje zit een verrassing voor mevrouw." „Het is goed," zeide Ingeborg. „Ik dank je! Je kunt nu wel weer naar de keuken gaan en zet voor mijn man het avondeten klaar, als het daarvoor tijd is. Ik zal waarschijnlijk eerst laat terugkomen." Zij wilde het meisje weg hebben, want zij had de overjas van haar man in de gang zien haDgen en bliksemsnel was haar een gedachte door het hoofd geschoten, voor welker uitvoering zij geen seconde wilde verliezen. Zoodra zy zich onbespied wist, snelde zij op het kleedingstuk toe en greep haastig in de buitenste zijzak. Haar hoop werd niet teleurgesteldwant behalve een verfrommeld, samengeknepen vodje papier, voelde zij een hard, rond voorwerp tusschen haar vingers, dat zij reeds bij vluchtige beschouwing als het tot op de helfc geleegde glas met het witte p >eder herkende. Zij verborg baar vondst in haar mantel- die dagen acht stuivers Tegen het eind van de 18e eeuw nam de klandizie dermate toe, dat de Weesvaderen be sloten tot het boren van een nieuwe put, meer oostwaarts gelegen. Zooals gezegdde Weezenputten behooren aan het Weeshuis, dat destijds een groot deel van zijn inkomsten aan deze eigendommen ont leende. Lezen we niet in Pieter \an Cuijck's „Brieven over Texel" hoe de eerste put gemeen lijk voor twaalf- a veertienhonderd gulden 's jaars werd verpacht Dat de put zoo'n af trek vond verklaart de schrijver uit het feit, dat „naar men zegt" „het water uit deze put zeer lang goed kan blijven". Voorloopig wil ik met deze bijzonderheden maar volstaan, lezer. Mocht ik op mijn snuffel- tocht door oude folianten meerdere bijzonder heden aantreffen, gaarne wil ik er u van melden Zoo er onder mijn lezers zijn, die reeds meer dere gegevens tot hun beschikking hebben, wilt ze mij doen toekomen bureau Parkstraat en ik zal er de noodige aandacht aan wijden. Tot een volgende maal dus. R1CUS HISTO. Arbeiders-Jeugdcentrale. In de eerste helft der volgende maand brengt een gezelschap jongens- en meisjesleden van de A.J.C. (Arbeiders-Jeugdcentrale)te Heidereen bezoek aan Texel. Het ligt in haar bedoeling na verkregen toestemming van B en W te Oudeschild en te den Burg eenige demonstraties te geven spel en dans. Het bezoek heeft goeddeels een propagan distisch karakter en bedoelt duidelijk te maken wat jeugdorganisatie vermag. Voor velen onzer is de A.J.C., die in tientallen plaatsen van ons land haar afdeelingen telt, een onbekende in stelling. De Heldersche afdeeling wenscht daarom buiten haar rayon aan doel en streven van dit instituut meer bekendheid te geven. Feestelijke ontvangst Groote belangstelling. Donderdag 1.1. bracht Z.D.H. Monseigneur Callier, Bisschop van Haarlem, een bezoek aan ons eiland. Dagenlang werd in katholieke kringen gede libereerd om de kerkvorst een feestelijke ont vangst te bereiden. Een ruiterstoet werd ge vormd, waarvoor al spoedig groote belangstel ling aan de dag werd gelegd. Door de jeugd van de St. Josef-school werd een lied ingestu deerd, dat de hooge bezoeker zou worden toe gezongen. zak. Het vodje papier had zij eerst achte loos ter zijde willen werpende eigen aardige, sterke geur die er uit opsteeg, maakte er haar half tegen haar wil op attent en zij streek het papier op de hand glad. „Ah, de ellendige!" mompelde zij, toen zij de weinige regels doorgevlogen had, die er op geschreven stonden. „Nu zal ik haar waarschijnlijk niet langer ontzien Zij stak den brief dien Artois in deze dagen van groote opwinding stellig ver zuimd had te vernietigen, eveneens bij zich en verliet haar woning, zonder een poging in het werk te hebben gesteld haar inan te spieken. Professor Wallroth" liep juist ongeduldig in zijn kamer op en neer, schijnbaar zeer slechtgehumeurd, toen zijn dochter binnen trad. „Gelukkig, eindelijk tenminste iets aan genaams!" riep hij verheugd uit, terwijl zyn somber gelaat zichtbaar verhelderde. „Weet je wel, dat ik op het punt stond naar jou toe te komen, mijn kind? Want de verrassing, waarop ik mij hier bij mijn eerdere thuiskomst dan aanvankelijk het plan was, had verheugd, is op een groote teleurstelling uitgeloopen Edith lijdt aan zulk een afschuwelijken aanval van hoofd pijn, dat ik haar nog niet eens te zien heb kunneu krijgen. Maar wat zie jij er uit, Ingeborg? Eu wat heb ie daar voor mij DIJ Apoth. en Drogisten Tegen hef uur, dat de „Marsdiep" te Oude schild zou binnenloopen, had zich een talrijk publiek om de haven verzameld, waaronder de eere-wacht te paard al spoedig veler aan dacht trok: plm. 75 ruiters, meest in witte rijbroek gestoken, het hoofd door een witte pet gedekt, had zich nabij de aanlegplaats der boot opge steld. Paarse sjerpen om de schouders, vlaggen wit en geel de pauselijke kleuren en ver scheiden vaandels gaven aan het geheel een feestelijk cachet. Ook de paardqn toch traden goed voor de dag. Met rosetten inde bisschop pelijke kleuren getooid en zadelkleeden in wit en geel maakten zij 'n bijzonder fleurige indruk. Tegen half elf legde de Marsdiep te Oudeschild aan, waarop Z.D.H.vergezeld van eenige gees telijken, zich aan wal begaf en door de Zeereerw. Heeren Pastoors van Oudeschild en den Burg werd verwelkomd. In een open, met twee fiere paarden bespan nen landauer ging het daarop langs Oudeschild en Oudeweg over de Hoogeberg naar den Burg. Onder het klokluiden van de R.K. kerk te Oudeschild, waar vlaggen en wimpels waren uitgestoken, werd dit bedehuis voorbijgereden, de landauer gevolgd door eenige rijtuigen waarin o.a. de Z.E. Heeren Deken van Schagen en vlootaalmoezenier Aalink hadden plaatsge nomen, en geëscorteerd door de ruiterstoet, welks vlaggen wapperden in een briesje en glansden in wat zonneschijn. Bij de ingang van den Burg blies „Texelsch Fanfare", daartoe aangezocht, de bisschop het welkom toe en daarop werd de tocht, met het muziekcorps aan het hoofd, voortgezet door Weverstraat en Hoogerstraat naar de R.K. kerk aan de Molenstraat. Nadat Z.D.H, in de pastorie werd ontvangen en daar boven in ambtskleed voor het geopende raam verscheen, zongen de jeugd der R.K. school en vele ouderen „Haar lem's goede Bisschop" een welkomstlied toe, waarin Roomsch Texel zijn blijdschap uitte over de komst van „de wijze Prins der Kerk." Toen de zang was beëindigd gaf Z.D.H. zijn zegen. 's Middags werd in de kerk een groot aantal parochianen het H. Vormsel toegediend. Met de boot, die te half zes van Texel ver trekt, verliet de Kerkvorst het eiland, weer uit geleide gedaan door ruiterstoet en Fanfare. Er was steeds veel volk op de been. Zeker zal deez' dag bij velen onzer lezers In blijde herinnering blijven. - Kort nieuws. Onze vroegere plaatsgenoote m e j. P. C. Bonne, thans te Winsum (Fr.), slaagde dezer dagen voor het examen-onderwijzeres. We herinneren onze lezers op Texel aan het door Texelsch Fanfare te geven con cert op Zondagmiddag a.s. aanvangende te vier uur. meegebracht?" Zij liet hem het glas met het poeder zien en vroeg: „Wat is dat, vader? Ik smeek u, zeg mij eerlijk wat het is 1" „Ja, lieve kind, dat zal vermoedelijk heel lastig te zeggen zijn," meende hij, ten hoogste verwonderd over den opgewonden toon, waar op zij sprak. „Een analyse op het eerste gezicht zou zelfs den knapsten chemiker niet gemakkelijk vallen. Maar ik kan het toch eens probeeren." Hij schudde een weinig van het witt6 zout in de hoite van zijn hand, onder zocht het met oogen en neus en bracht toen met den top van zijn vinger voor zichtig een paar korreltjes naar zijn tong „Ah," riep by toen uit, „dit geheimzin nige poeder moest eigenlijk niemaod beter kennen dan jy zelf, lieve Ingeborg! Het is namelijk niets anders dan het wonder baarlijke nieuwe geneesmiddel, de kunst matige kinine, waarvan de bereidingswijze aan je benijdenswaardigen man is gelukt." Ingeborg had oogenschijnlijk een ander antwoord verwacht; maar zij was met haar vragen toch nog niet ten einde. „Kan dit middel onder zekere omstandig heden ook schadelijke gevolgen voor een zieke hebben, vader?" „Wanneer het hem in een te groote hoeveelheid wordt toegediend, zeker!" „Laten wij eens aannemen, dat de in houd van dit glas werd geschud in een flescbje, dat ongeveer d:ie ettlepels water V.' Mohammed VI. Dc laatste sultan van Turkije („de zieke man"), die nu bij de afgezette vorsten behoort, heeft de grootste moeite zichzelf te onder houden. Hij woont met zijn kleine huishouding in San Remo (Frankrijk) en zooals de geruch ten liepen, moest hij eenige tijd geleden zijn huis ontruimen, omdat hij de huur niet kon betalen. Gelukkig schijnt zijn zuster hem ge holpen te hebben door een van haar parel snoeren en een diamanten ring te verkoopen, waardoor de situatie tijdelijk gered werd. Ex-sultan Mohammed VI is reeds bejaard zijn toestand wekt dan ook wel medelijden op. Om een weddenschap te win nen sprong een 19 jarig varensgezel van de Kopingiunebrug te Rotterdam om ver volgens naar een meerpaal tozweminen en daarop plaats te nemen. Na eeoig tegensthbb len daalde bij op sommatie van de havenpolitie van zijn hooge zetel om in een bootje over te stappeli eu •yojdig tiiogo kleereu aan te trekken. Voorde vacature-ouderwijzereaan de oschool te Tm brogue (gem Hillt- geisberg) meldden zich 54 sollicitan ten aan. bevat en men gaf een zwaarzieke een eetlepel vol van deze oplossing, wat zouden dan de gevolgen voor bem zyn?" „Een zachte en kalme bevrijding uit zyn lijden, mijn kind! Want zulk een dosis zou zelfs volkomen voldoende zyn om een gezond mensch aan hartverlamming te doen bezwijken." „Welnu als de zaken zoo staan, vader, dan hebt u mij aan een moordenaar tot vrouw gegeven en ik kan geen seconde langer aan de zijde van dezen ellendeling leven." Ten prooi aan de grootste ontzetting, greep de professor haar hand. „Ingeborg myn kind mijn lieveling! Kom tot jezelf je weet niet wat je zegt!' „O, ik weet het integendeel heel goed want nog heb Ik gelukkigerwijze ODdanks alles mijn verstand niet verloren. Uw schoonzoon is een bedrieger, een dief en een moordenaar - en ik zal er hoege naamd geen bezwaar tegen hebben, als u het noodig oordeelt hem aan het gerecht over te leveren." Professor Wallroth trok zijn bevende dochter naast zich op de sofa en trachtte haar eerst door vriendelijke en ernstige woorden tg kalmeeren. „Nog kan ik onmogelijk gelooven, dat in de verschrikkelijke beschuldigingen, die je tegen je echtgenoot hebt geuit, ook maar een korreltje waarheid schuilt," zdd» hij Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1