mooi dogkarrefje voor kol MARTEL NIET VOOR DG VROUW. Hoofdhnid PUBGL Ingezonden ADVERTENTIEN Algemeene Vergadering van de Coöp, Boerenleenbank Notaris Mulder hooigewas en nagras van het hooigewas van plm. V\2 HA. klaver en raygras, Een noodlottig ongeval. Een cretonne huisjapón. doorheen te wrijven TROOST VOOR OUDEN VAN DAGEN. 122 Te koop voor weinig geld der leden zal op Dinsdag 29 Juni a.s., des avonds 8 uur in het café „den Burg" publiek verkoopen en verhuren: een huisje in Bargen bij de Waal, hooigewas van staande aan ruiters. J. ROEPER, de Vrijheid, Eierland. Donderdagmiddag omstreeks drie uur had aan' de Schilderweg een noodlottig ongeval plaats, dat een man het leven kostte en alge- meene deelneming heeft gewekt. Bij de opbouw van een schuur nasij de be kende aardappel-sorteerloods van de heer Ir. M. D. Dijt werd die middag met vereende kracht een bint overeind geheschen. Dat was een tamelijk zwaar karwei. Juist kwam de heer C. Eecen, opzichter der Dertig Gem. Pol ders, op de fiets langs rijden, om, na te zijn afgestapt en zich goedkeurend over touw en hijschtakel te hebben uitgelaten, uil eigen be weging de handen uit de mouwen te steken en aan het hijschtouw te slaan. Plots knapte het touw af en met gang stortte de ba k om laag met het gevolg, dat de heer Eecen aan het achterhoofd werd getroffen en spoedig overleed. Algenieene verslagenheid I Onmiddellijk werd de heer Dr. Prakken te den Burg met het ongeval in kennis gesteld, die, evenals de verpleegster, spoedig op het terrein aanwezig was, om de hoofdwond te verbinden. Overigens kon slechts de dood worden geconstateerd. De ongelukkige werd per brancard naar den Burg gevoerd. De heer C. Eecen was 46 jaar en geacht door allen, die hem kenden. Als opzichter der Dertig Polders stond hij bij het Polderbestuur hoog aangeschreven, daar hij met 't polderwezen geheel en al vertrouwd was en de polderbe- langcn voortdurend op uitnemende wijze door hem werden voorgestaan. Het bestuur schatte hem hoog als een ijverig, bezadigd werker, wie geen moeite te veel was, wdnneer de polder zijn hulp ook vroeg. Bovendien leerde het hem waardeeren als een goed vriend, aan genaam in de omgang, tot hulp en steun steeds bereid. De heer Eecen was een dier zonnige naturen, wier nabijheid tot blijheid stemt; een man, wiens vriendschap men gaarne zoekt, wiens steun men noode mist. Gaarne brengen we op deze plaats een woord van oprechte hulde aan hem, wiens nauw gezette plichtsbetrachting ten voorbeeld moge strekkenaan de man, die ook als mensch zich op loffelijke wijze van zijn taak heeft gekweten. „Een goed mensch" ging van ons Jïen van de aardigste en prettigste stoffen voor een japon voor iedere dag is wel cretonne: Het ziet er altijd frisch uit en is buitengewoon sterk in het dragen. Doch deze stof leent zich niet alleen voor een huisjapon ook voor de vacantiedagen en voor sport is zulk een japon onmisbaar. De meeste vrouwen en meisjes, die het hierbij afgebeelde modelletje zien, zullen zich onmiddellijk zulk een toiletje laten maken of zelf vervaardigen, hetgeen weinig moeite zal opleveren. Wanneer men b.v. cretonne neemt met een licht Saksisch blauwe ondergrond, waarop grootc rose bloemen of patronen, en deze stof garneert met rood linnen, dan zal men een heel aardig effect bereiken. De roode kleur moet natuurlijk in overeenstemming zijn met de doo- kerste tint der rose bloemen of patronen. De japon is gemaakt met een aparte rok en blouse, welke aan elkaar zijn gezet nadat ze beiden afzonderlijk waren afgewerkt. De rok heeft een stolpplooi van voren, de blouse heeft korte, ingezette mouwen. Het patroon bestaat uit een voorpand, een rugpand, een mouw, een kraag met revers aan een stuk en een manchet voor de blouse en een half voorpand voor het rokje. Het rugpand Van het rokje is gelijk aan het voorpand. Een knippatroon is uitsluitend voor abon nees verkrijgbaar onder no. 385 B in de maten 42, 44, 46 en 48, kosten 55 cents. Wanneer we de nieuwste modebladen de revue laten passeeren en op straat onze oogen de kost geven valt duidelijk op, dat bij de mo derne dameskleeding de taillelijn hooger wordt aangebracht en de rok-met-meer-ruimte weer meer gedragen wordt. De cape schijnt in een behoefte te voorzien en neemt in de dames modewereld steeds voornamer plaats in. Het Weldon Ladies Journal van Juli '26 bevat o.a. patronen voor een japon met cape en voor een namiddagjapon en verder duidelijke aan wijzingen voor hen, die uit een oud mantel- costuum een aardig modern japonnetje willen fabriceeren. Weldon's Kindermodeblad bevat patronen voor een eenvoudige meisjesjurk (10—12 j zomerjurk (10—12 j.), strandjurk (2-4 jen voor een jongenspakje (2—4 j.). Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig iïMti.ou L v.j^fOe.uiiiüeid der K«;uact e; De Dertig Gemeenschappelijke Polders. Mynk'nr de Halacteur. Toen wijlen de heer C. Jz. Roeper, secretaris was bij het Waterschap de Dertig Gemeen schappelijke Rolders, werd door hem van de vergaderingen een kort verslag verstrekt aan de Texelsche Couranten. Die verslagen werden door de Ingelanden met belangstelling gelezen. Na het overlijden van de heer Roeper zijn de Ingelanden verstoken gebleven van alles, wat er op de vergaderingen van het Water schap voorviel. Nu er onlangs een bericht in uw courant verscheen, dat er met bijna alge nieene stemmen besloten was om tot bemaling van de 30 Polders over te gaan, zijn er nogal wat belanghebbende Ingelanden geweest, die wel eens zouden willen weten, hoe men zoo eensklaps tot een zaak besluit, die weer geducht op de portemonnaie aankomt, wat in deze beroerde tijd nu de prijzen van de lammeren en schapen en wol zoo slecht zijn en waar schijnlijk nog slechter zullen worden velen zeer ongelegen zal komen. Het zou dus een nuttig werk wezen als de tegenwoordige secretaris het werk, door de heer Roeper zoo goed begonnen, ging voortzetten. Het is nu eenmaal zco in de wereld, dat de minderheid zich aan de meerderheid moet onderwerpen. Nu m'eenen wij, dat het bestuur van de 30 Polders met het nemen van het besluit betreffende de bemaling, de meerder heid van de Ingelanden niet achter zich heeft. Om dat te weten, moest er in dit geval maar eens door alle, Ingelanden over worden ge stemd. De Ingelanden zouden dan moeten stemmen, of ze genegen waren vier gulden per bunder meer te betalen. Nu rekenen we f2.— voor de bemaling en f 2,— per bunder voor extra slooten graven. Want dat zal moeten gebeuren, als men het water kwijt wil. Is dan bij een algemeene stemming de. meerderheid der Ingelanden voor bemaling, zou het dan niet beter wezen, het geheet op eigen krachten te doen, en zich vooral niet aan te sluiten bij de te stichten electrificatie van Texel. (Tusschen twee haakjesWat zou daarvan gebeuren als alle kiezers daarover moesten stemmen iVlet een ruw-oliemotor kan veel gedaan worden en is veel goedkooper bedrijf dan ouderwetsche locomobielen, die nog wel eens genomen worden, omdat ze er eenmaal zijn en om de menschen wakker te houden. Ook kon men eerst eens met de oostkant van het Water schap probeeren, hoe het met de bemaling gaat. Om de West wordt er niet naar gevraagd. Nu hebben we het volgende over de zaak gehoorddat is over de manier, hoe men er toe gekomen is tot bemaling over te gaan. Bij zekere gelegenheid is een Professor van de overkant, die hier met de toestanden niet op de hoogte is, op een vergadering verschenen. Hij heeft gezegd: Bemaling voor de 30 Polders is noodig. Bestuursleden, die altijd tegen standers van bemaling waren geweest, werden nu plotseling voorstanders. Hoe nu de Profes sor op de vergadering kwam, is iets, wat we ook weer niet weten. Van een voorvergadering met een gedeelte van het bestuur door een groot voorstander van bemaling belegd, waar de zaak onder een goed glas wijn met groote sigaren in 't hoofd, is voor mekaar gezet, is mets bekend. Er is dan ook niet, toen de vergadering begon, een belhamel, gevolgd door een aantal soggen, ter vergadering verschenen. Misschien zat er die dag wat veel zuurstof in de vergaderzaal. Het Waterschap is ongeveer 5000 H.A. Negen tiende daarvan heeft met zoo'n behoefte aan bemaling. Er zouden dus 500 bunders zijn, die in de verre toekomst van de bemaling zouden kunnen profiteeren. Nu zal er toch zeker, evenals Gedeputeerde Staten bij de bemaling van Waalenburg hebben beschikt, ieder bunder verhoudingsgewijs moeten betalen. Bijvoorbeeld zou het wereldbekende Schar veel meer moeten betalen dan het land tusschen de tuinwallen. De verhouding zou dus zoo moeten worden, dat als de bemaling f2,per H.A. kost, gerekend over 5000 H.A. dat wordt f 10,000 ieder jaar, het land zooals bovenge noemd Schar en de onbelaste en andere mie- landen negentiende gedeelte voor hun rekening kregen. Het andere tiende deel was dan nog een cadeautje van het hooge aan het lage land. De Scharlanden zouden dan f 18,per bunder moeten betalen. Dat zou nu wel niet zoo demo cratisch wezen, doch het zou eerlijk zijn. De bestuursleden der 30 Polders zijn over 't geheel genomen niet zoo democratie-achtig uitge vallen. Het gezonde verstand heeft op de vergaderingen de boventoon. Aan politiek wordt er niet gedaan en de zaken worden er zakelijk en bedaard behandeld. Op de ver gaderingen wordt niet gevloekt. Er kan gezegd worden, dat de afwatering in de laatste 25 jaar verbazend is verbeterd. Die verbetering is alleen gekomen door het graven van goede slooten en de nieuwe sluis. In de afgeloopen winter is het geheele vaderland zoowat verzopen. Ondanks alle bemalingen en op Texel is het zoo erg niet geweest. Dat waren slechts enkele dagen, wat men evengoed krijgt als er bemaling is. De nieuwe sluis is een prachtsluis en het kost niets om het water weg te laten loopen. Let goed op, dat kost de boeren niets. Nu hooren we, dat de Pro fessor in 't vervolg het water in de sluis wil malen en het er niet vanzelf kosteloos uit laten loopen. Dat is zeker meer economisch. Dat kosteloos weg laten loopen is zeker arbeidsverkwisting. Het moet er ingepompt. Dat noemen wij Professorale efficiency. Sedert jaren cn nog eens jaren zijn de polder zaken naar genoegen der Ingelanden besluurd. Achten de tegenwoordige bestuursleden zich nu onbekwaam om het langer zoo te doen, omdat er nu een deskundige van de overkant bijgehaald wordt Hoe komen ze er bij om zoo raar te gaan doen Laten die deskundigen maar aan de overkant blijven. Als ze hier komen beteekent het niets anders dan ader latingen op de portemonnaie, en als er wat veel komen kunnen we wel uitscheiden te boeren of de dijk doorsteken. Mijnheer de Redacteur, wij danken u voor de toegestane ruimte in uw blad, en wij wenschen, dat u in het vervolg de Ingelanden der 30 Polders in de gelegenheid zult stellen, om in uw courant te kunnen lezen wat er gebeurt op de vergaderingen van Dijkgraaf en Heem raden cn Hoofd-Ingelanden van het Waterschap „de Dertig Gemeenschappelijke Polders" op Texel. Eenige belangstellende Ingelanden. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U een kleine plaatsruimte verzoeken voor 't onderstaande De politie in deze gemeente schijnt n aar •steeds niet de juiste maat te kunnen vinden van een behoorlijk toezicht op het rijden met auto's en motoren. In de laatste tijd vooral wordt te Den Burg althans aan 't verbod op de maximum snelheid al zeer slecht de hand ge houden: bijna iedere avond kan men hier tegen woordig dames en heeren zien rijden op motoren in onbehoorlijke gang. Zooals ieder geconstateerd heeft liep 't hier Zondagavond 1.1. totaal de spuigaten uit. Van ten dergelijk mo.or-pretje zou Maandagavond mijn zoontje 't slachtoffer zijn geworden op de hoek Weverstraat-Paik- straat werd hij door een motor-leerling, die z.g. „rondjes" deed, aangereden 't liep gelukkig vrij goed af, zijn fiets werd vernield, doch hij kwam er zelf met enkele ontvellingen af. Er moet zeker eerst eens een ernstig ongeluk plaats hebben... en dan werdt het toezicht natuurlijk ondraaglijk. Met dank voor de plaatsing. Uw Dw. D. DROS Az, Naar aanleiding van bovenstaand ingezonden stux van de heer D. Dros Az. alhier, wat mij door de Redactie ter inzage werd verstrekt, moet ik opmerken, dat het mij spijt, dat ge noemde heer niet eerst met mij in persoon heeft gesproken over het toezicht op de maximum snelheid hier ter plaatse. Ik ben alsnog gaarne bereid hem de verschillende gegevens te ver strekken, waaruit het gehouden toezicht (ook op j.l. Zondagavond) zal blijken. Wat betreft het ongeval, waarbij het zoontje van de heer Dros betrokken was, meen ik op te moeten opmerken, dat het toch beter was ge weest, dit feit de politie te rapporteeren, dan het in de courant op een wijze als boven te publir ceeien, want als het publiek niet meewerkt, is het de politie aandoenlijk alles te voorkomen en te constateeren. U, M. de Redacteur, dat kend voor de plaatsruimte, De gemeente-politie O. GOËNGA. De oude dag bêhoort een tijdperk van ge luk en welvaren te zijn, niet eeD van ziekte en pijn, de nieren zijn vaak aansprakelijk voor het laatste. Rugpijn aanvallen van rheumatiek. stijf heid urinestoornissen en blaaszwakte ko men voort uit verzwakte nieren. Bjj ver- waarloozing bestaat gevaar voor aderver kalking, waterzucht, graveel, spit, ischias en chronische rheumatiek. De door den tijd verzwakte nieren behooren versterkt en opgewekt te worden bij het eerste teeken van ongesteldheid, opdat niet langer on zuiverheden in het bloed achterblijven en zich door het geheele lichaam verspreiden. Geef de kwaal geen gelegenheid om vas ten voet te krijgen. Foster s Rugpijn Nieren Pillen zullen onschatbaar voor u blijken. Menschen die zich nog kwiek voelen op 8t'-jarigen leeftijd zeggen dat dit genees middel een nieuw levenstijdperk voor hen opende. Foster's Pillen kunnen veilig gé bruikt worden, zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, niet op de lever, maag of ingewanden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar) waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangeD. Prijs f 1.75 per flacon. 31 Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders JAN GERBRAND DROS en JANNETJE MOSSEL den 5den Juli den dag te her denken, dat zij voor 25 jaar in het huwelijk zijn verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare kinderen Reinoutje en Verloofde. Bregje. Jannie. Klaas. Siem. Adres te bevragen bureau dezer Courant. Heden overleed plotseling, door een noodlottig ongeval, tot onze diepe droefheid, onze lieve Man en zorg zame Vader, C. EECEN, in leven Opzichter der Dertig Gemeenscfi. Polders, in den ouderdom van 46 jaar. FAMILIE EECEN. Den Burg, Texel, 24 Juni 1926. te TEXEL op Maandag 28 Juni 1926, 's avonds te 8 uur in hotel „De Zwaan" te Den Burg. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. laarverslag. 4. Rekening en Balans. 5. Benoeming lid v. d. Raad van Toezicht, aftredend de heer P. Stoepker, die niet meer voor herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. 6. Benoeming lid v. h. Bestuur, aftredend de lieer C. S. Zijm, herkiesbaar. 7. Benoeming lid v. h. Bestuur wegens be danken van den heer J. Witte. 8. Mededeeling, Rondvraag en Sluiting. Namens het Bestuur, Jac. KIKKERT Nz., Voorzitter. voor den heer S. G. Everts, 6 82 22 H.A. Groote Stuk, Waalenburg in 4 perc. 3 59 70 de Kaarsemaker, aldaar in 2 perc. 6 78Waardstuk, aldaar in 2 perc. voor de erven van den heer Anth. Dalmeijer 3 39 40 H.A. Geelvink, Waalenburg plm. 2H.A. Kooistuk (Nagras van plm. 4 H.A. Kooistuk) voor den heer M. Kooiman AIbz. 2 54 90 H.A. Voorste Zaad aldaar in 2 perc. 2 20 20 Middelste Zaad, aldaar 2 08 Achterste Zaad, aldaar (nagras van Voorste, Middelste en Achterste Zaad) voor Mej. I. Mentz plm. 7H.A. Kooistuk, Waalenburg voor Mevr Wed. S. P. Kuijper te IJmuiden 686 60 H.A. Jan Reisland, aldaar in 2 perc. voor den heer H. Over 2 41 96 H.A. Riedige Stuk, aldaar voor den heer Ebbinge Wubben plm. 2 80- H.A. Benevens Duinstuk, achter Pomona voor den heer Adolph Keijser 1 91 20 H.A. Langwaal bij de Kaai 1 75 40 Lange Waterbank, Waalenburg Onmiddellijk na afloop der verhuring zal nog verkocht worden r voor erven van den heer Anth. Dalmeijer bewoond geweest door P. Bakelaar, on middellijk te aanvaarden, voor den heer D. Keijser Dz. ±3HA. Lammerenweid in Walenburg (voorste bij 't hek), voor Waterschap 30 Gem. Polders 3 46 38 HA. Het Schaar aan Nieuwen Spangerweg (afkomstig v. J. Bakker Jz.) voor den heer Jac. Witte Pz. 1 33 90 HA. Langestuk op Zuid-Haffe^ 1 39 80 Achterste land aldaar 64 20 Achter 't Bosch aldaar. voor Dertig Gem. Polders van Prins Hendrikpolder tot de Schanssluis en van Dijkpaal 28 tot 31. Wij repareeren alle merken en systemen naaimachines afdoende vakkundig, spoedig en goedkoop onder drie maanden schriftelijke garantie. Stuur ons een bericht en wij komen u onmiddellijk bezoe ken. Eerste Alkm. Naaimachine handel A. HilderingHelderSpoor- straat 77, Telefoon 449, TE KOOP

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2