w "Backin WOUDA's No 4035 Bakpoeder MIEMEIJER'S Vacantiereis Zaterdag 17 Juli 1926 398te Jaargang Rechtsvragen. Van Baden en Zwemmen. BE WENTELTRAP. h NIEMEMER'S FEUILLETON Een Vruchteïï-Tsart gebakken met Dr,Oelker's Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Voor slechts f 1.15 Zelfrijzend Bakmeel Prof. Keesom. Ongewoon bezoek. Geslaagd. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cL per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN I Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moor:10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere rogelprl|s. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Rechtskundige vragen, door een abonné ondeiteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werker kosteloos beantwoord. Van 16 Juli tot 1 Augustus a.s. vertoeft onze medewerker buitenslands, waarmedewe vragen stellers verzoeken wel rekening te willen hou den. De lang verbeide zomer heeft eind'lijk zijn intocht gedaan. In het begin dezer week mochten we het zonnetij een feestelijke ont vangst bereiden, voor zooverre de drukkende warmte, welke daarmee al dadelijk ging gepaard, ons althans niet in die vreugde—betuiging belemmerde. Op allerlei wijze trachtte men aan de schier ondraaglijke hitte te ontkomen, de een zocht koelte in ons lommerrijk Park, de ander wist op schaduwplekje bij eigen home de hitte te trotseeren. Tachtig en meer graden buiten de zon was geen zeldzaamheid. Velen trokken het dorp uit, zeewaarts, om daar hun leden onder te dompelen in het verfrisschend nat, opdat de brandende gloed dan toch een oogenblik geen vat op hen zou hebben. Zoo ging het op Texel, zoo ging het ook daarbuiten. De warmte, die zoo plotseling over viel, deed naar alle middelen grijpen om ons voor „over-verhitting" te vrijwaren. IJsco-luitjes deden goede zaken, café-bazen kwamen handen te kort om de dorstigen naar behooren van zomer-drank te voorzien. Het aantal zwem- Iustigen nam hand over hand toe en daarmee.... de ongelukkenreeks, welke met deez'zwempartij zoo nauw verband houdt. Van verscheiden plaatsen in binnen- en buitenland bereikten ons reeds berichten van ongevallen, welke de zwemmers overkwamen en meermalen de dood tengevolge hadden. Niet zelden speelt hier totale onbekendheid met de werking van wind en stroom, met de plaatselijke gesteldheid van de badplaats (in engere zin) een voorname rol. Hierin vinden we aanleiding van tijd tot tijd in ons blad aan deze kwestie eenige woorden ,te wijden, vertrouwende daarmee aan veler wensch te voldoen. Gaarne vestigen we hierbij de aandacht op een bijzonder nuttig werkje, dat in geen bad hotel op de leestafel mag ontbreken: „Veilig Baden en Zwemmen in Zee," door P. Varekamp in leven badarts te Zandvoort. Het boekske om vat bijna 60 pagina's en geeft aan de hand van een dozijn teekeningen een prettig te lezen causerie, waarin de badgast, de belang stellende vacantie-nian-aan-zee in 't algemeen allerlei practische kennis smakelijk wordt opge diend. (prijs notabene 30 c Hier volgen eenige wenken, deels aan dit boekje ontleend. Prent ze in uw hoofdzoo ge geen zwemmer zijt kunt ge met uw kennis mogelijk anderen van dienst zijn. 1. Bij landwind is aan onze duinkust de bovenstroom zeewaarts, de onderstroom land waarts gericht. Bij krachtige landwind loopt ook de geoefende zwemmer kans naar zee af te drijven. Door in de onderstroom te duiken kan hij trachten de kust te bereiken. Voor Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. 3) )o(— „Mary Anne was een dwaas", zei ik streng „Als er een man gestaan had zou ze hem oudergewoonte binnen het uur in de keu ken gehaald hebben en hem de restjes van het diner hebben laten opeten. Doe nu niet zoo belachelijk. Ga sluiten en ga dan naar bed. Ik wil nog wat lezen. Maar Liddy trok een koppig gezicht en bleef stil staan. "Ik ga niet naar bed" zei ze, „ik ga pak ken, morgen vertrek ik." „Geen sprake van"; zei ik. Liddy en ik wilden vaak van elkaar af, maar nooit op hetzelfde oogenblik. „Als je bang bent zal ik wel met je meegaan, maar probeer in 's hemelsnaam niet voortdurend om je achter mij te verstoppen." Het huis was een typisch zomerverblijf op groote schaal. Waar het maar eenigs- zins mogelijk was beneden, had de architect de tusschenmuren weggelaten en in plaats daarvan bogen en pilaren gebruikt. Het was daardoor wel ruim en koel maar niet direct gezellig. Terwijl Liddy en ik van het eene raam naar het andere gingen, kaatsten.- alles moet men zijn tegenwoordigheid van geest echter bewaren. 2. Bij zeewind is de bovenstroom landwaarts de onderstroom zeewaarts gericht. Waagt een niet-geoefend zwemmer zich bij krachtige zee wind te ver van het strand en wordt hij door de golfslag van de been gebracht, dan loopt hij groot gevaar door de zeewaarts gerichte onderstroom nog verder van wal te worden ge bracht. Veelal schiet hij er het hachje dan bij in. Ditmaal, lezer, willen we voor dit onderwerp niet meer ruimte in beslag nemen. In ons volgend nummer gaan we op dezelfde voet voort. V een voor direct gebruik gereed Gistpocdcr. Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 500 gr. tarwebloemf 0.16 1 pakje Dr. Oetkers's Backin 0.07'J, 100 gr. boter f 0.28 marg.. 0.12 2 eieren0.12 Vb liter melk0.02 een weinig zout 100 gr. suiker0.05 3 pond fruit (Klapbessen, Bessen, Kersen of derg.)0.60 f 1.15 Bereiding: Men bereide het deeg op de gewone wijze, rolle het dik of dun uit, al naar gelang men een of meer goed ingevette bakblikken ermede wil bedekken. Men be> legge de met dit deeg bedekte bakblikken met ontpitte, gesuikerde vruchten. Indien het fruit zeer sappig is, bestrooie men het rijkelijk met geraspte beschuit of paneermeel en een weinig suiker. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratisareceptcnboekje toezenden. mm.. onze stemmen overal terug. Er was licht genoeg in het dorp was een electrische centrale, die ods ook stroom leverde maar er waren- allerlei vreemde schaduwen op den vloer en spiegels in de hoeken, waarin we ons zelf zagen en tenslotte voelde ik dat ik hard op weg was om even bang te worden als Liddy. Het huis was heel lang, een rechthoek, met de hoofdingang in het midden van de lange zijde. Men kwam eerst in een kleine hal, en rechts daarvan, slechts door een ry pilaren er van gescheiden was een groote woonkamer. Daar achter was de salon en tenslotte nog de billardkamer. Naast de billard-kamer, aan het eind van den rech tervleugel, was een soort van speelzaaltje met een kleine hal die op de oostelijke veranda uitkwam, en van daaruit ging er een smalle wenteltrap naar boven. Halsey had er mij verrukt op gewezen. „Kijk eens, tante", zei hij, „de architect die dit huis gebouwd heeft, was nog zoo dom niet. Arnold Armstrong en zijn vrien den konden hier den heelen nacht zitten kaarten en dan tegen den ochtend naar bed gaan, zonder dat de familie er iets van merkte. Liddy en ik kwamen aan het speelzaaltje en draaiden alle lichten uit. Ik probeerde de deur, die op de veranda uitkwamen, en onderzocht de ramen. Alles was in orde, en Liddy, die nu een beetje-minder zenuwach tig was, had mij er juist op gewezen hoe Auto-zending. Na Oudeschild en Oosterend op Maandag, werden Dinsdag 1.1. achtereenvolgens de dorpen de Koog, de Cocksdorp en den Burg bezocht. Tegen half negen, het uur waarop de open luchtsamenkomst hier zou worden geopend, hadden zich eenige belangstellenden en nieuws gierigen op de Groeneplaats verzameld. Na een half uur geduldig wachten was er van de zen- dingsauto nog geen spoor tot eindelijk te kwart over negen de openluchtmeeting een aanvang kon nemen. Er werd gemeenschappelijk met orgelbege leiding gezongen en met aandacht naar de stichtelijke woorden geluisterd. De bijeenkomst werd door uitnemend weer begunstigd en ein digde tegen half elf. Prof. Keesom woonde op 8 en 9 Juli 1.1. te Parijs de vergadering bij van het „lnstitut In ternational du Froid" en werd in de plaats van wijlen prof. dr. Kamerlingh Onnes tot onder voorzitter gekozen. Aan het eind deed prof. Keesom mededeelingen omtrent het vastmaken van helium. Dinsdag 1.1. kwam het watervliegtuig W 53 wegens een defect de haven binnenloopen. Het geval trok nogal de aandacht. Nadat naar het vliegkamp de Mok om assistentie was geseind, arriveerde weldra een sleepbootje, waarmee het toestel veilig naar de Mok werd gebracht. Gedenkteeken Juliana van Stolberg. Men schrijft ons In de loop der volgende week zal door de leerlingen der zeevaartschool in den Burg een inzameling worden gehouden vooreen gedenk teeken voor Juliana van Stolberg. J)e 16e Februari 1506 werd op het slot Stol- g in de Beneden Harz geboren Juliana van Stolberg, de moeder van Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands. In de strijd om de vrijheid van het Neder- landsche Volk heeft zij in stilte een groot aan deel gehad. In oogenblikken van twijfel en tweestrijd was het Juliana van Stolberg, die aan Willem van Oranje de eisch van het hooge beginsel, de eisch van het geweten voorhield en hem tot volharden bewoog, waarom zij dan ook wel „Het geweten van haar groote zoon" genoemd werd. De beproevingen zijn haar niet gespaard. Zij zag verscheidene hr.rer zoons sneuvelende aardsche goederen van haar en de haren wer den geofferd blind en eenzaam, doch in onver zwakt geloof stierf zij. Deze vrouw is door onze Koningin tot eerste peetmoeder gegeven aan haar dochter Prinses Juliana van Oranje Nassau. Prinses Juliana hoopt op 30 April 1927 de schandelijk stoffig de parketvloer was, toen plotseling de lichten uitgingen. W(j wacht ten een oogenblik en ik denk dat Liddy verstomd was van schrik, anders zou ze wel gegild hebben. En toen greep ik haar bij den arm en wees op een van de ramen die op de veranda uitzagen. In het donker was het raam een grijs vlak en daarachter zagen we iemand staan die naar binnen keek. Toen ik er naar keek liep de gedaante de veranda over en ver dween in de duisternis. HOOFDSTUK II. Een manchetknoop. Liddy's knieun gaven het op. Zonder een geluid te geven zakte ze op den grond en ik stond als verlamd van verbazing naar het raam te kijken. Liddy begon zachtjes te kreunen en in mijn opwinding bukte ik me en schudde haar door elkaar. „Schei uit", fluisterde ik - „het is maar een vrouw misschien een dienstmeisje van de Armstrongs. Sta op en help mij om de deur te vinden." Ze kreunde weer. .Goed" zei ik, „dan zal ik je hier moeten laten Ik ga." Toen kwam ze overeind pakte mijn mouw beet, en samen vonden we na vele botsin gen op het gevoel den weg naar de billard kamer en vandaar weer naar den salon. Toen gingen de lichten weer 'op en daar er geen luiken waren voor de openslaande, deuren, had ik het griezelige gevoel dat er overai iemand te gluren stuud. En in ver- ouud met wat u laier gebturdu beu ik er Ikie m or»i huitfltooilébok 18-jarige leeftijd te bereiken. Het is de bedoe ling dit feit te vieren door de onthulling van een gedenkteeken voor de stamvrouwc van het Huis van Oranje. Bergingswerk. Door Lloyds te Londen is met de combinatie Doeksen-Dros een bergingscontract gesloten op basis „no cure-no pay" voor de berging van de lading katoen uit het Amerikaansche s.s. „West Arvaclan", welk stoomschip in 1919 16 mijl N.W. van Terschelling op plm. 90 voet diepte in het mijnenveld is gezonken en geladen was met plm. 20.000 balen katoen. Een der bergingsbooten van genoemde com binatie is speciaal voor dat werk uitgerust met de modernste duikerinstallaties en heeft vijf Engelsche duikers aan boord. De werkzaam heden zijn deze week aangevangen, waarna door de „Texel" en de „Noordsvaardcr" reeds een partij katoen te Terschelling werd aange bracht. Prins-Hendrikpolder. Ondank is 's werelds loon. Toen een zoon van de landbouwer Timmer zich bukte bij een paard, om de vliegen te verjagen, welke het dier nogal last bezorgden, kreeg hij zoo'n hevige trap tegen het hoofd, dat zijn kaak scheurde en zijn gelaat lcelijk geha vend werd. Geneeskundige hulp was noodzake lijk. OUDESCHILD Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. <3. Lipjes, slaagde dezer dagen voor het examen rijksklerk. Het doorzitten bij Wielrijden en Stukloopen van Huid en Voeten of verbranden der Huid door de Zon, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 ct. vry zeker van dat we den heelen avond be gluurd zijn. Haastig sloten we de rest van't huis en gingen zoo gauw mogelijk naar boven. Ik liet alle lichten branden en onze voetstappen klonken hol. Liddy had den volgenden morgen een stijve nek van het achterom kyken en ze weigerde naar bed te gaan. „Laat me in uw kleedkamer blijven juf frouw," vroeg ze. „Als u het niet goed vindt ga ik in de gang zitten. Ik ben niet van plan' om me met dichte oogen te laten vermoorden." „Als je vermoord wordt" antwoordde ik „zal het weinig verschil maken of je oogen open of dicht z(]n. Maar ais je op de rustbank wilt gaan liggen kun je in myn kleedkamer blij ven, als je in een stoel slaapt snurk je mij te veel." Ze was te veel in de war om boos te worden, maar na een poosje kwam ze aan de deur en keek naar my, terwijl ik pro beerde me in slaap te lezen. „Dat was geen vrouw, juffrouw Rachel" zei ze met haar schoenen in baar hand. „Het was een man met een lange jas aan „Welke'vrouw was een man?"ontmue- digde ik haar zonder op te kijken --en zij ging weer terug naar haar rustbans. Het was elf uur toen ik tensutte de laats e toebereidselen maakte om naar bed te guan. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1