Van dit an van dat. Door Zon Verbrande Hnid Examens. De Gids voor Texel. Giften Witte Kruis. Eierenveiling Texel. Overgangsexamens. Verkeersverbetering. Schoolreisje. K.W. Bewaarschool. Binnenland. Door het springen van een Doorzitten, Stykloopen, Schrijnen en Smetten der Huid, verzacht engeneestmen met PUROL voorband sloeg bij Buiksloot een auto met 5 personen over de kop en te water Allen werden gered, een wegens een schouderfractuur in e9n ziekenhuis op genomen. Op weg naar Volendam is een viscbauto met Voleodammers bij het uitwijken met vaart tegen een boom ge reden, zoodat een hunner in bedenkelijke toestaud in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Een dolle stier liep te Roo sendaal een kinderwagen omver, zonder moeder of kind evenwel te wonden. Veel publiek stelde zich op of achter oen hek in veiligheid. Het beest werd gevat. Bij een uitstapje naar Edam is een Amerikaan door een tram over reden en gedood. Ineen fabriek te Enschede is een arbeider dood bij een machine gevonden. Hij was met het toestel in aanraking gekomen en liep een doodelijke hoofdwond op. Een bewoner van het Amster- damsche woonwagenkamp is herkend als de man, die te Bussum de brutale bank roof pleegde. (Tex. Crt. 24 Juli 1.1.) Vermoedelijk heeft hij ook de stations- overval aldasr op zijn geweten. Devliegtuigbouwer Fokker heeft zijn leven voor 2 millioen dollar verzekerd. Bij hetuitwijken gleed een paard en rijtuig bij Muiden in de Vecht. De inzittenden werden gered, het paard verdronk. Zuiderzeewerken. De uit wateringssluis bij Oostoever (Helder) is gereed en wordt weldra in gebruik ge- Lomen. Door onbekende oorzaak brak te Blokzijl 's nachts brand uit in een matlenmagazijn, waai op spoedig nog 5 huizen in asch werden gelegd. De brandweer kon weinig meer doen dao de belendende perceelen veilig stelleD. Prof. Lorentzis benoemd tot voorzitter der Volkenbondscommissie voor intellectueele samenwerking. Op de Maas bij Rotterdam is e9n onbekend gebleven woonschip, dat door een motorbootje gesleept werd, plot seling gezonken. Twee mannen sprongen over op het sleepbootje, dat daarop spoorloos verdween. Geheimzinnig gedoe. Buitenland Een F ransche meneer, oud officier met lintjes, die zijn zoontje we- geüs spijbelen doodknuppelde, werd door de Parijsche rechtbank vrij gesproken. Bij Kattowitz (Polen) weid een bomaanslag op een predikantswoning gepleegd. Drijfveer onbekend. Een radiomast kwam te Ber lijn met donderend geweld omlaag, ver sperde het verkeer, doch maakte geen slachtoffers. 't Boven Rijn-go bied wordt dror een geweldig muggenbeir geteisterd. De overstrooming beeft hiertoe aanleiding gegeven. DeFranschen behalen in Syrië groote successen. De oorlogsdemon maakte ODder de vijand 150 dooden. Tientallen baders zijn bij Mersey (Eng.) ernstig door kwallen, zoo dat geneeskundige hulp noodig was. Tijdig werden anderen gewaarschuwd, daar de dieren bij troepen de kust naderden. TeSelbach werd een auto aan gehouden, waarmee 220 beste Zwitser- sche oorloges werden gesmokkeld. De chauffeur werd opgesloten. Misrekening: Door de staking in EDgeland worden in Duitschland voor Engelsche rekening locomotieven ge bouwd. Inbrekers namen uit het huis van het Eng. Lagerhuislid Mond voor voor 5000 p st. juweelen mee. Te Dzielna (Polen) rammeiden vrouwlui de poort van een gevangenis, maar voor zij de gevaugenen kouden bevrijden werden ook zij ingerekend. De Oud-Premier van Perzië heeft zelfmoord gepleegd omdat bij zijn achterstallige belasting niet kou betalen B ij M e m e 1 sloeg een ovei be laste veerboot door 't breken van de tros om. Enkele personen verdronken. Te Dresden werd een Italiaansch student, die Duitschers voor „varkens" had gescholden, tot 3 mnd celstraf veroordeeld. Te New York beroofden ge wapende bandieten een diamantfirma. Met 75000 dollars diamant ontkwamen zij door de lift. Een mijngasontploffing to Blocton (V.St.) doodde 9 arbeiders. Te Raiersdorf zijD, vermoe delijk door brandstichting, twee kinderen en een 70 jarige man in de vlammen omgekomen. De vrouw redde zich door uit het raam te springen. In degevangenis te Meester- Cofnelis (Java) werd door veroordeel den een aanslag gepleegd op het leven van een paar leden van het personeel. Door vuurwapens werd het opstootje bedwongen. Een gevangene werd gedood, vier zwaar gewond. Voor de eerste maal is in 't Vaticaan gestaakt, n.l door de tuinlieden, die hooger loon eischten. Werkloosheid onder de zee lieden heeft te Odessa, waar er duizenden zoo rondloopen, tot ernstige onlusten geleid. Een ontploffing in een pa pierfabriek te St. Quentin (Fr) kostte 5 man het leven. Een sprinkhanenplaag dreigt in enkele Russische districten de oogst te vernietigen. Vliegtuigen uit Moskou spreiden er gif over de velden om het gedierte te bestrijden. Duitsche oorlogsinvali den, weduwen en weezen besloten op hun bondsdag te protesteeren tegen de onvoldoende ondersteuning. Luxemburg zal in verband met de lage koers van do Belgische franc eeu eigen muntstelsel invoeren. Bij een hittegolf zijn te New York 26 personen omgekomen. Het invoerverbod van ge slacht vee uit Nederland ben ik niet van plan op te heffen. Zoo sprak de Engel sche minister Guinness. Treinontsporing bij Plag- witz (D) kostte een reiziger het leven. InFrankrijk bestaat zoo goed als geen werkloosheid. Telwano (Rusl.) werd een dokter zwaar mishandeld door een patiënt, die een zeer pijnlijke- behandeling moest ondergaan. De arts zal een oog moeten missen. Noodweer boven het Zwarte woud (D) heeft honderden boomen ge knakt en vele gebouwen in elkaar gewaaid. De hagel lag soms tot 40 cM. hoog. -In Modena (It.) is eeu belangrijke petroleumbron aangeboord. De machinist van een rubber onderneming in Bantam werd door de as van een machine bij zijn bioek gegrepen. Een assistent SDeed hbt klee- dingstuk door en redde daarmoe zijn collega Toen deze daarop de lappén zou wegnemen, werd hij bij de mouw gegrepen en door de machine gedood Domme kerel 1 Boschbranden hebben in W. Canada honderdduizenden dollars schade aangericht, De Liberia negers zouden het eten van blank menschenvleesch hebben gestaakt, wijl oit te zout is. Negervleesch is vau beter kwaliteit Alleen in tjjd van hongersnood Een rooversbende van 10 man, die een half jaar Breslau onveilig maakte, is door de politie gevat, - Onder Praag raakten van 'a miJi tair vliegtuig 3 bommen los. Een meisje, dao op het veld werkte, wei d gedood, haar' vader doodelijk gewond. - Vredelievende eeuw 1 Door onvoorzichtigheid is bij Cuoes(It.) 'n kanon in stukben gespren gen waarbij 4 soldaten werden gedood. Boven Juist ('n Duitsch Wadden eiland) is eeo Duitsch vliegtuig door bliksem getroffen en brandend neerge stort. Vier personen zijn gedood, twee zwaar gewoed. Nader wordt gemeld, dar. het fcestel vermoedelijk niet door de bliksem getrof- werd. het plan vaste vorm had aangenomen en de datum van uitvoering op Zondag 25 Juli kon worden vastgesteld. De vereenigingen „Oefening kweekt kunst" en „Hygiëa" zouden samenwerken met Gymnastiekvereeniging „Texel", niet min der dan 200 turners en turnsters in het veld worden gebracht. Geen wonder, dat al wie voor gymnastiek maar eenige sympathie koesterde, met belangstelling die dag tegemoet zag. Te half elf 's morgens vertrok de Dageraad met een groot aantal gymnasten, velen van ouders, kennissen en vrienden vergezeld, uit Helder. De lucht met zijn donkere wolken voor spelde weinig goeds Reeds vroeg plaste een zware bui boven Helder neer, millioenen dikke regenstralen, die alle illusies van licht en blij heid dreigden weg te spoelen. Hoe zou dat afloopen Een waterig zonnetje trachtte de wereld wat op te fleuren, wist zoo waar hand over hand terrein te winnen, maar vermocht toch niet ieder gerust te stellen. Omstreeks half twaalf de tocht van Oude- schild naar den Burg ging natuurlijk te voet; een drietal tamboers hield de pas er pittig in vereenigden de Heldersche turners zich hier met die van Texel en daarop ging het te half twee onder de opwekkende tonen van Texelsch Fan fare naar het Sportterrein, waar een ferme menschenmassa zich reeds van een goed plaatsje had verzekerd.* Spoedig werd vervolgens, nadat de executanten behoorlijk waren opgesteld, met de uitvoering van het rijkbezette programma een aanvang gemaakt. De lezer sta ons toe, dat wij van een en ander slechts een globaal overzicht geven. We willen u met een opsom ming van allerlei oefeningen en de vermelding van een regiment technische bijzonderheden niet aan boord komen. Het programma was, zooals gezegd, rijk voor zien en bood „elck wat wils" De stok- en staafoefeningen werden heel knap ten uitvoer gebracht, doch het waren speciaal de knotsoefeningen die door gelijkheid van beweging en pittig rhythme veler bewondering afdwongen. De oefeningen aan paard en barren alsmede die aan hoogrek en bok werden met aandacht gevolgd en demonstreerden duidelijk wat stalen vlijt en volharding vermogen. In het bijzonder viel ook 't Tremplin hoogspringen bij het publiek in de smaak. Dat de z.g. vrije oefeningen niet ontbraken en onberispelijk wer den uitgevoerd behoeft zeker niet vermeld. Als slotnummer volgden eenige groepen, „standen" gevormd door de heeren-gymnasten* Mogen deze groepformaties als lichaams oefening minder op de voorgrond treden, onge twijfeld vormden ze een waardig slot dezer zoo uitnemend geslaagde gymnastiekdemonstratie. Behoeven we op te merken, dat alle oefeningen blijk gaven van een duidelijk streven naar vlek- kelooze uitvoering; dat zoowel de heer Kiljan als de heer van Loo voor hun taak als geknipt zijn en er slag van hebben hun jongens en meisjes, dames en heeren de juiste lust en vaardigheid bij te brengen, welke hun (haar) werken tot een lust maakt voor de oogen, tot genot voor eigen lichaam en geest Mogen onze Heldersche gymnasten meer geoefend zijn, ook Texel kwam behoorlijk beslagenten ijs en heeft zich kranig geweerd. Gaarne maken we afzonderlijk melding van het aardige werken van de O.K.K.-adspiranten. „Jong hout buigt men licht". Daar kunnen fiksche gymnasten uit groeien En, zouden we tenslotte willen vragen, heb ben er toeschouwers teleurgesteld het terrein verlaten? Zeker zullen het er niet velen zijn geweest; o.i. heeft deze dag volkomen aan zijn doel beantwoord De zon lachte onderwijl uit een hemel, waar geen grauwe wolken grimmige buien voor spelden en zette de pessimisten van's morgens in het zonnetje en de anderen met hen. Eerst toen de turnvrienden van de vaste wal plm. half acht naar onze havenplaats opmarcheerden kwam een bui hen overvallen, maar geen weer, hoe slecht, zou er hun stemming kunnen be derven. De boot voer uit en een talrijk publiek deed haar uitgeleide. Te Helder wachtten aan de haven in weerwil van het minderfraai weer velen de terugkomst van verwanten en vrienden, die op het vogeleiland van hun kunnen op gymnastiek-terrein zoo knappe staaltjes hadden afgelegd. o We feliciteeren onze vereeniging en die van Helder van harte met het succes, dat zij juist in haar annalen hebben te boek gesteld en spre ken de wensch uit, dat de samenwerking tus- schen beide corporaties van lange duur moge zijn en meermalen tot demonstraties, als hier omschreven, aanleiding zal geven. Nietminder hopen we, dat deze uitvoering velen de oogen hebbe geopend voor de stille kracht die in de gymnastiek, in de lichaamsoefening in het alge meen, verborgen ligt. Moge iedere gymnastiek club in omvang toenemen, een bloeiend opge wekt en opwekkend vereenigingsleven haar deel zijn. Mocht deze Zondag daartoe eeniger- mate hebben bijgedragen, ruimschoots zalmen zich dan voor zijn moeite beloond zien. Het möge zoo zijn. Er waren plm: 1200 toeschouwers, een alleszins respectabel getal. De heer j. A. v. d. Vlis, leerling cursus handenarbeid alhier, legde te Amsterdam op 26 en 27 Juli 1.1. met goed gevolg examen af voor diploma A, „karton- en kleibewerking". Jan Cornelis Bruin en Frederik Blom (Oudeschild), leerlingen van de Mulo-schcol alhier, slaagden 27 Juli 1.1. te Alkmaar voor het Mulo-diploma A. „Een boekske, ons eiland waardig". Het boekske is verschenen, de nieuwe Gids voor Texel. En met het grootste genoegen is het, dat we daarvan op deez' plaats melding maken. Het heeft heel wat hoofdbreken ge kost, eer het plan van uitgave vaststond, doch met inspanning van alle krachten zoowel naar inhoud en vorm als naar het uiterlijk zou het boekske de toets eener milde critiek moeten kunnen doorstaan is het bewerker en druk ker mogen gelukken een harmonisch geheel te leveren, een werkje, dat de titel „Gids voor Texel" met eere draagt. In een klein bestek van nog geen vijftig pagina's weet de auteur, de heer J. A. v. d. Vlis veel interessants van ons eiland te ver halen en dat alles in zoo benijdenswaardige trant, dat we er niet aan twijfelen of daardoor alleen reeds zal het boekske voor Texelaar en vreemdeling het bezit waard zijn. Veel toch zal zelfs hen, die hier geboren en getogen zijn, buitengemeen interesseeren. Weet verder, lezer, dat de tekst door een 25 tal, meest oorspron kelijke foto's, uitnemend is verlucht. Bovendien is 't boekje thans geheel op kunstdruk papier ver vaardigd, waardoor het geheel, in een frisch omslag gestoken, in ieder opzicht een zeer goede indruk maakt. De plattegrond van Texel ontbreekt natuurlijk niet. De kaart is, voor zoover noodig, bijgewerkt en uitgevoerd op de bekende wijze, in duidelijk sprekende lijnen en kleuren. Als een bijzonderheid zij nog vermeld, dat aan de tekst is toegevoegd een uitvoerige literatuurlijst, welke zij te baat kunnen nemen, die zich op een of ander terrein meer zeker heid wenschen te schaffen. Ook is opgenomen een staatje, vermeldende de afstanden tus- schen de dorpen onderling, hetwelk voot de vreemdeling niet van beteekenis is ontbloot. Hiermede willen we voorloopig onze be schouwingen staken. Doch één opmerking moet ons nog van het hart en wel deze: de Ver eeniging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer „Texel", voor wier rekening deze Gids werd aangemaakt, stelde de prijs van dit keurig boekje vast op 't luttele bedrag van veertig cent. In ieder opzicht mag dit bedrag uiterst gering heeten, zoodat we er zeker staat op mogen maken, dat de boekhandel weinig moeite zal hebben dit werkje aan de man te brengen. De Gids voor Texel is het bezit overwaard en zal zonder twijfel aan zijn doel beantwoorden Jb. P. B. Burg f 2,50. Eigen bemaling van Waal en Burg op Texel. Nog geen Kon. goedkeuring van het besluit der Staten. Naar we vernemen is nog steeds niet de koninklijke goedkeuring verleend op het besluit der Provinciale Staten van Noord-Holland van Maart jl., tot invoering van een eigen bemaling voor polder Waal en Burg, en betaling van een afkoopsom door polder Eierland van f 40,000 voor afvloeiing van het water uit Waalenburg op Eierland. De koninklijke beslissing is on langs verdaagd, ten einde de tegen het besluit ingebrachte bezwaren nader te onderzoeken, inzonderheid die van polder Eierland, tegen betaling der afkoopsom. (Tel.) Aangevoerd op 26 Juli 1926 12300 kipeieren f 5,60 tot f 6.80 per 100 stuks, Midden wit f 5,80 per 100 stuks bruin f 6,20 Van de 10 candidaten, leerlingen van de Zeevaartschool alhier, die zich aan het examen onderwierpen, werden er 7 tot de 2e klassi toegelaten: H. C. A. van Montfoort, W. A. Giel, R. J. Beijers, J. D. van der Star, J Grootenhuis, F. A. Muller en voorwaardelijk W. A. C Weurman. De dames Emmy Keijser en Lientje Witte leerlingen van de Nutskweekschool voor onder wijzeressen te Haarlem, deden met goed gevolg overgangsexamen naar de hoogste klasse. De weg van het Geslicht van Weldadigheid tot het R.K. kerkhof verkeerde vooral 's winters in bar slechte toestand; hij gaf deongelukkige wandelaar, die in 't regenseizoen daarlangs zijn pad koos, meermalen een modderbad en aan houdend aanleiding tot klachten. Dat liep op de duur de spuigaten uit, weshalve B en W be sloten daar een stokje voor te steken en weg- vèrbetering ter plaatse met kracht ter hand te nemen. Met geld en goed materiaal doe je wonderen en zoo geviel het, dat dezer dagen de laatste hand aan het werk werd gelegd. Over een lengte van 300 M is van de 10 M breede weg een baan van 3 5 3'/s M behard, wat in ieder opzight een belangrijke verbetering mag heeten Wanneer weldra ook het gedeelte straatweg aan de hoek gereed zal zijn gekomen, mag de arbeid hier volbracht heeten. Hoewel het verkeer langs deze weg niet druk is, stelt ook hier het sterk toegenomen vervoer zijn eischen. We juichen het streven van ons Dagelijksch Bestuur, onze verkeers wegen in goede staat te brengen, hartelijk toe. Wat volgt? OUDESCHILD De leerlingen der hoogste leerjaren maakten jl. Vrijdag onder leiding van het hoofd der school een reisje naar Bergen. Hoewel het weer zich 's morgens niet mooi liet aanzien, hebben de kinderen op de reis goed weer gehad en kwamen zij 's avonds wel voldaan thuis. De leiders komt zeker wel een woord van dank toe voor zulk een inspannende dag. Naar we vernemen, zlal met de jongere leer lingen een tochtje naar de Koog worden gemaakt De kleintjes van de bewaarschool hadden Maandag een feestdag. Mej. G. Boon, dir. der bewaarschool, had de kleintjes beloofd een mid dagje met hen naar Doolhof te gaan. welk uit stapje Maandagmiddag plaats had. Met schopjes en emmertjes gewapend trok de zeer jeugdige stoet er op af en men kan zich voorstellen, dat zij in de zandkuil in hun knollentuin waren. Zeer zeker heeft Mej. G. Boon met haar help ster mej. v. d. Schans niet alleen de kinderen maar ook de ouders door dit uitstapje aan zich verplicht

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2