No 4049 Zaterdag 4 September 1926 39ste Jaargang Rechtsvragen. Voor de Zondag. M/INDElTJft SCHAPENFOHDAG. HIEMEMERS EMEIJERI Texelsche Berichten A J D's ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/HnLANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Rechtskundige vragen, door een abonné onderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werker kosteloos beantwoord. Hartelijkheid. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Aug. 1926 Ingelegd f 6635,24 Terugbetaald 8003,32 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7416. Volksfeesten—den Burg. Uwsmaah.Uw aand, Is'lbuigen waand. 'ï*Vi -v; •De rijkste Soldaat. Foto-Tentoonstelling—„Slbo" In tegenwoordigheid van een aantal genoo- digden onder wie we o.a de heer en mevr. Oort opmerkten opende de fa. Slbo Donder dagmiddag 1,1. in Lunchroom Centraal (Hoo- gerstraat) haar foto-expositie. Meubelmagazijn—Vlesslng. Vandaag Zaterdag opent de fa Vlessing, naast haar magazijnen in de Molenstraat, in het gebouw, vroeger toebehoorende aan de fa. Gez. Graaf, een afzonderlijke meubelzaak. Het magaztin werd naar de eisch des tijds ingericht het schildciwerk door de heer P. Plaatsman, het timmerwerk door Bakker en Koorn ultge- TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1*5 rogels: 50 ct. Iedere regel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere rogelprijs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Hoe ouder ik word, hoe meer ik overtuigd raak van de waarheid van een mijner vroegere veronderstellingen, namelijk: datgene,waaraan de wereld in de allereerste plaats behoefte heeft is hartelijkheid. Iedereen dorst naar begrijpen, naar sympathie, naar de verfrisschende gedach- tenwisseling met een hartelijk gestemd mede- mensch. Men moge trachten de verlangens te bedekken onder schijn van verstand, sophisme of cynisme maar vroeg of laat, zooals Amiel het zoo mooi beschrijft„juist, als men er in geslaagd is het gevoel te dooden door werk of amusement, zendt het hart, arme eenzame gevangene, plot seling een kreet op uit de diepte vanz'n gevange nis, een kreet, die het geheele omringende ge bouw op zijn grondvesten doet schudden." Het is de kreet om sympathie en hartelijkheid. Zij, die hartelijk zijn, verdienen hun plaatsje in de wereld. Voor een paar avonden las ik de geschiedenis nog eens over van die rumoerige tijden van Karei I in Engeland. En bij de massa typische egoïsten staat er in mijn geest een gewoon soldaat op de voorgrond, als een uitzondering op de algemeene leefwijze van die dagen. Toen de koning naar buiten geleid werd om ter dood te worden gebracht, zeide die soldaat, die dicht bij de deur stond„God zij met U, Majesteit". Een officier sloeg hem neer. Het komt er niet op aan hoe zwart de misdaden waren van de veroordeelde, het doet er niet toe hoe rechtvaardig het vonnis was, die eenvoudige soldaat toonde een hartelijkheid in zijn karakter die hem ver boven de laag-bij-de-grondsheid van zijn omgeving stelde. Onder de mannen met een gevoelvoel hart waren ook sommigen der grootsten op het ge bied van de historie. Leonardo da Vinei, de groote Italiaan, had de gewoonte vogels, die in een kooitje opgesloten waren, te koopen, alleen om het genoegen te smaken de arme dieren te kunnen vrijlaten. Pythagoras, de edele geest van Griekenland, moet, naar men zegt, eens de heele vangst van visschers, die met hun buit aan land kwamen, hebben gekocht om de dieren weder in het water te werpen. Medegevoel met de ongelukkigen, hoeveel lager in rang of stand zij ook mogen zijn, is het kenmerk van een superieure ziel. Hartelijk heid is de kern van het karakter. Toen Lincoln's moeder stierf, legde zij haar hand op het hoofd van de kleine Abraham en zeide hem dat hij „altijd hartelijk voor zijn vader en zuster moest zijn." En er is meer dan een toevallige verwant schap tusschen het karakter van de grootste man van die dagen en het feit dat „hartelijk zijn" de eenige bede zijner stervende moeder was I Aan de besprekingen door de Commissie voor Volksfeesten op Dinsdag 1.1. in „de Zwaan" gehouden ontleenen we het volgende De heer S. C. Keijser zal op de Groeneplaats zijn zweefmolen opbouwen en dejeugd eenige tijd kosteloos in de gelegenheid stellen een paar zitjes te maken. Bovendien zullen op het feest terrein een paar consumptietenten verrijzen. De heer H. Timmer (P. H. Polder) zal ten behoeve van de tobbestekerij belangeloos rails en wagen afstaan, hetgeen door de Commissie op hooge prijs wordt gesteld. Ten aanzien van de Etalage-wedstrijd wordt bepaald, dat de deelnemende winkeliers slechts in het feestprogram vermeld zullen worden, leder is stemgerechtigde en brengt zijn stem uit door achter de naam van de betrokken win kelier een kruisje te plaatsen. De lijsten be- hooren te worden gedeponeerd in bussen, welke een plaatsje zullen vinden in de winkel van de fa. Dros, Steenenplaats, en van H. Bruijn, Markt plein. Voor hem (haar) die het aantal stemmen, op de hoogst-bekroonde etalage uitgebracht, PUDDINGFABRIEK A.J.POLAK-GROHIflGErt het best schat, wordt een prijs|beschikbaar ge steld. Voor de prijswinners in de Etalage-wedstrijd worden medailles uitgeloofd. De fa. Dros Co zal de deelnemers(sters) aan de kinderspelen op een reep chocolade vergasten, zooals zij vorige jaren tot aller vol doening reeds deed. Drukkerij—Parkstraat werd met de uitvoering van het volledig feestprogram belast. De heer Kiljan .deelde mee, dat van mede werking der Gymnastiekvereniging geen sprake kan zijn, o.a. wegens de geringe tijd welke ter voorbereiding nog rest. Mogelijk wil de Zang vereniging de eerste feestdag met een concert besluiten Etalage-wedstrijd. Over die etalage-wedstrijd willen we nog een woordje in het midden brengen opdat de be oordeeling, welke als bovengezegd geheel aan het publiek wordt overgelaten, op de juiste wijze geschiede. Gaarne bevelen we daarom de volgende regelen ter aandachtige lezing aan De inrichting eener smaakvolle en tevens uit handelsoogpunt doeltreffende etalage valt de eene neringdoende gemakkelijkerdan de andere. Ieder moet roeien met de riemen die hij heeft en het gevolg is, dat de etalage van Jan een smakelijker en daardoor aantrekkelijker indruk maakt dan die van Piet, alhoewel de laatste er veel meer zorg aan besteedde. Het ligt ook voor de hand, niet waar? Wie bouwt moet over materiaal beschikken en van de aard van deze bouwstoffen hangt de totaal-indruk van ons bouwsel in hooge mate af. Laat u dus etalage-critici niet leiden door schijn van glans en kleuren, noch door de verlokkende pracht van luxe artikelen, waarmee zoo licht een aantrekkelijk geheel wordt ver kregen. De moeite, welke de winkelier zich voor zijn uitstalling geeft, is het grootst wanneer zijn „bouwsteenen" zich het minst voor een fraaie etalage leenen. Wie zich dit bewust is, zal zijn stem zeker op de juiste wijze uitbrengen Dit alles neemt evenwel niet weg, dat een han delaar in comestibles of luxe huishoudelijke artikelen voor een prijs in aanmerkingkan komen wanneer hij zich extra inspande om zijn etalage smaakvol in te richten. Van zakenstandpunt bekeken moet de etalage niet alleen een attractie vormen, maar tevens op duidelijke wijze demonstreeren, wat de win kelier zijn clientèle kan aanbieden. Wanneer hij een en ander ordelijk en practisch weet te schikken, zal dat de aantrekkingskracht zijner uitstalkast natuurlijk verhoogen. Men kan het goede beginsel overdrijven door teveel te willen etaleeren. De uitstalling wordt dan rommelig en het publiek loopt haar „straal" voorbij. Ten slotte moet er wel acht op worden ge slagen, dat de etalage 's avonds op doeltref fende wijze verlicht moet zijn. Ziehier, lezer, in korte trekken eenige regelen die u tot leidraad mogen dienen, wanneer ge weldra uw inspectietocht langs onze Burgsche winkelramen ondernemen zult. De wedstrijd vangt aan Woensdag a.s. nam. 4 uur. Voor nadere bijzonderheden leze men het program dat tegen geringe prijs verkrijgbaar wordt ge steld. De afdeeling „Texel" van de Holl. Mij. van Landbouw, de afd. „Texel" van de L.T.B. en de vereeniging „Texelsch Schapenstamboek in Noord-Holland" organiseerden Woensdag 1.1. op de Groeneplaats alhier weer een schapenfokdag welke dank zij veler medewerking en mede door het kostelijke weer uitnemend is geslaagd. Omstreeks half negen was reeds veel vee aangevoerd en alhoewel we ons op groote „schapenkennis" niet mogen beroemen durven we als ons oordeel neerschrijven, dat menige inzending de toets der critiek in ieder opzicht kon doorstaan en menig veehouder deed water tanden. Tegen half tien vergaderden bestuurderen en keurmeesters onder het genot van een goed kop koffie (ook wij lieten ons dat gezellige bruine De rijkste soldaat uit het Amerikaansche Leger, Robert W. Bradley, 22 jaar oud, is waar schijnlijk wel de rijkste soldaat van het Ameri kaansche leger, dank zij de ontdekking van petroleum op de boerderij, die zijn ouders hem hebben nagelaten. Bijna 3 jaren lang hebben de advocaten de jongen gezocht en toen zij hem eindelijk gevonden hadden en hem mededeelden dat hij schatrijk geworden was, toonde hij zich niet eens overmatig enthusiast. Hij dient rustig zijn tijd uit nog ruim anderhalf jaar en zal daarna het geld wel in ontvangst nemen. Bradley is een uitstekend soldaat, die nog nooit straf gehad heeft. vocht goed smaken.) in hotel de Oranjeboom waar de heer H. W. Keesom, voorzitter van de afd. Texel van de H.M. v. L. een kort openings woord sprak Namens de betrokken vereenigingen heet spreker allen hartelijk welkom op deze mooie dag en hij spreekt zijn voldoening uit over de groote steun, welke de organisators bij hun werk is ten deel gevallen. In weerwil van de prijsdaling, gevolg van Engeland'sinvoerverbod, verliest de Texelsche boer de moed niet. Het schapenfokbedrijf zou niet loonend, zelfs wordt gezegd niet mogelijk zijn, maar dat moet de toekomst leeren. Texel spant zich in, om beste schapen te fokken en houdt zijn bedrijf hoog Ik hoop, aldus spreker, dat de donkere wolken, welke zich thans vertoonen, zullen voorbijdrij ven en besluit met de wensch, dat de fokdag het zijne bijdrage in het belang van Texel, in dat van Texel's hoofdbedrijf, dat van de scha penfokkerij, in het bijzonder. Daarop worden de lijsten aan de keurmees ters uitgedeeld en vangen deze hun niet ge makkelijke taak aan. Onderwijl stroomt publiek „boeren, burgers en buitenlui", van alle kanten toe en verlustigt ieder zich in de aanblik van een keurcollectie wolvee als maar een enkele maal bijeen wordt gezien. De uitslag van de keuring moge hier volledig volgen A Geregistreerd Eenjarige rammen. 1 W. S. Keijser, de Waal. 2 P. C. Keijser Dz, den Burg. 3 J. Beumkes, den Hoorn. Tweejarige rammen. 1 C. Keijser Sz. den Burg 2 C. Bruin Jbz., de Waal 3 Jb. Zuidewind, Kerkeplaats Oudere rammen. 1 D. Cz. Keijser, Ruitersplaats 2 H. J. Keijser Dz., Molenbuurt 3 idem Schapen met 1 lam (ramlam) 1 P. C. Keijser Dz., den Burg 2 Jb. Eelman Gz., Eierland 3 A. S. Kikkert, Tienhoven Schapen met 2 of meer lammeren (minstens 1 ramlam.) 1 Jb. S. Keijser, den Burg 2 P. Keijser Cz., Harkebuurt 3 D. Hin, Dijkmanshuizen Vier ooilammeren. 1 Jb. Eelman Gz., Eierland 2 Gebrs. Bakker, Spijk 3 M. Zuidewind, de Kamp Vier eenjarige ooien. 1 P. Dalmeijer, Oudeschild 2-2 .2' per om per ons 2 Jb. Zuidewind, Kerkeplaats 3 M. Zuidewind, de Kamp B. Niet-Geregistreerd. Eenjarige rammen. 3 Joh. D. Roeper, den Burg Tweejarige rammen. 1 P. Roeper Jz., de Waal 2 A. Eelman Dz., Harkebuurt 3 Jac. Boersp, Zevenhuizen Oudere rammen. 1 M. Witte Jzn. Oosterend 2 H. Boon, Spang 3 C. Zijm Sz., Westen Schapen met een ramlam 1 P. Dalmeijer, Oudeschild 2 C. Bruin Jbz., de Waal 3 C. Dijt, den Burg Eervolle vermelding: C. Bruin Jbz., de Waal. Schaap met twee of meer lammeren (minstens een ramlam.) 1 H. W. Keesom, den Burg 2 T. Huisman, bij den Burg 3 Th. Bakker Wz., Spijk Vier ooilammeren. 1 C. Dijt, den Burg 2 C. Witte Pz., 't Noorden 3 Joh. Keijser, de Waal Vier eenjarige fokschapen. 1 M. Zuidewind. de Kamp 2 Jn. Kikkert Nz. de Westen. 3 Joh. Keijser, de Waal Wol. 1 C. Keijser Hz., den Burg 2 idem 3 P. Keijser Dz., den Burg Tegen twaalf uur werden de dieren aan onze oogen onttrokken en weer naar hun meer natuur lijke omgeving, naar hun welden en weidjes ge transporteerd. Daarmee nam deze schapenfokdag, die nog maals duidelijke bewijzen aflegde van de hooge trap, waarop hier de schapenfokkerij staat,een eind. Een dag, waarop velen niet dan met genoegen zullen terugzien. De algemeene indruk was ongetwijfeld een zeer gunstige. Op waarlijk artistieke wijze wist onze fotograaf menig mooi plekje, nu eens aan het Texelsche strand, dan weer in de stille dorpsstraat vast te leggen op de gevoelige plaat niet alleen, maar tevens de reproducties op dusdanige wijze te verzorgen, dat zij over het geheel aan hooge eischen konden voldoen. Tot de meest geslaagde meenen we een twee tal foto's van ons duinlandschap te mogen re kenen, terwijl mede een paar wolkenstudies (waaronder een welgeslaagde tegenlichtopname) het uitstekend „deden". Het heeft geen zin u een opsomming te geven van de velp foto's, die voor ieder hier ter be zichtiging worden gesteld. Voldoende zij op te merken, dat de tentoonstelling een bezoek over waard is. Een gelukkige gedachte noemen we 't van de fa. Sibo, op deze wijze aan haar arbeid meer bekendheid te geven. De belangstelling in fotografische kunst zal er door gedijen en bovendien wordt het Texelsche landschap aldus nader tot ons gebracht.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1