Kinds-rer No 4052 Woensdag 15 September 1926 40s,e Jaargang Eechtsyragen. Van week tot week Gemeenteraad van Texel Als Uw ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: zich bezeerd hebben XELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UiTGAVE; N.V.v/H LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regols: 50 ct ledero rogol moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagero regelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 Si POSTBUS: N°. 11 Rechtskundige vragen, door een abonné onderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werker kosteloos beantwoord. Rotkreupel. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering, dat ingevolge het bepaalde in art. 17 der Veewet de eigenaar, houder of houder van vee, waarbij zich verschijnselen van rot kreupel vertoonen, verplicht is daarvan terstond kennis te geven aan den Burgemeester der ge meente, waar het vee zich bevindt. Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geld boete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Op de naleving van het voorschrift zal streng worden toegezien. Texel, 11 September 1926. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. 4—11 Sept. Nog eens: de Spoorwegramp. Van Amsterdam naar den Haag. Duizenden keeren is het goed gegaan. Dag aan dag reed de zware trein met dezelfde groote snelh'eid langs zijn jjzeren weg. Dag aan dag vertrouwden hondorden passagiers zich vol vertrouwea, eu misschien meestal zonder nadenken, toe aan het (jzeren stoom- ros, dat hen altijd veilig en vlug bracht naar de plaats vaa bestemming. Totdat er plotseling iets gebeurt, misschien een kleinigheid aan de machine, mogeiyk een defect aan de spoorbaan En het jizeren paard steigert, slaat om, de zware wagens liggen tegen eu in elkander en in een oogenblik zyn daar eenige meQSchenleveDS afgesneden. De bladen komen met byzot- derheden van de ramp ze brengen ijzingwekkende verhalen en door heel ods land gaat een huivering en een paar dagen lang wordt er over bijna niets anders ge sproken dan over de spoorwegramp. Het is inderdaad een zeer ernstige ramp geweest, die vooral ook diepe indruk heeft gemaakt, omdat daarbij op zoo tragische wijze het tooneelepelerspaar Lobo om het leven is gekomen. Maar ook beeft zich al dadelijk weer het verschijnsel voorgedaan, dat de menschen zoo gaarne generaliseeren. Hoewel de oorzaak van de ramp wel nooit met volkomen zekerheid zal kunnen wor den vastgesteld heeft men toch al weer sommige haastige oordeelaars klaar zien staan mat hun oordeel, dat de veiligheid van het verkeer toch zooveel te wenschen overlaat, dat het toezicht onvoldoende is, dat de spoorbaan in desolate toestand verkeerde enz. Een dergelijk oordeel is zeer onbillijk on onjuirt. Er is wel geen land, waar het aantal spoorwegongevallen zoo gering is als ia bet onze. De veiligheid van het spoorwegverkeer is goed verzorgd. Wel ia waar ia het gavarenpercentage ge stegen sedert wij het systeem van onbe waakte overwegen hebben gekregen, maar toch is dat in ons land nog betreakeiyk gering. Bij het auto-, speciaal het autobus- verkeer, is het percentage stellig niét geringer, waarschijnlijk zelfs heel wat hooger. Het ongeluk bij Leiden kan niemand het r6Cbt geven tot de conclusie dat het bij onze spoorwegen „niet in orde" is. Abmon bedenkt, dat zelfs net breken van een stang, het losgaan van een schroef bij het snelle vervoer een ongeluk kan veroorzaken, dan zal men bescheidener zyo oordeel vormen. Meer zetels in de Volkenbondsraad: Het pro en contra. Vaa de doorsnee-Nederlander wordt be weerd, dat h(j graag „kankert", grnag op alle slakken zout legt en dadelijk met zijn critiek klaar staat. Die bewering kan men laten voor wat ze is misschien schuilt er eenige waarheid in, maar voor eea groot deel lijkt ze ods toch wel fout. Daarentegen kan van do Nederlander worden gezegd, dat hy krachtig voor zijo overtuiging weet op te komen en dat hy op zyn recht staat, bereid om iedere aanval daarop af te slaan ea cm hel te verdedigen tegen ieder een, zonder aanzien des persoens. Aan dit laatste werden we in de afge- loop6n week weder eens levendig herinnerd door het kloeke optreden van onze gedele geerde Jar. Loudon op de Volkenbondsver- gadering te Genève. Deze heeft daar een waardig en waarschuwend protest laten nooren tegen de vermeerdering van bet aantal ladea van de Volkenbondsraad en tegen het samenkoppelen van die vermeer dering aan het voorstel tot toelating van Duitschland. De vaste zetels werden met eon vermeerderd, voor Duitschland. en de niet-vaste zetels werden van 6 op 9 ge- oraebt, zoodat het aantal zetels thans reeds van 8 tot 14 is gestegen. En waarom AHeen om tegenover de toelating van Duitschland een politiek tegenwicht te scheppen. Daartegen is Jhr. Loudon opge komen. Niet alleen omdat de Volkenbonde- raad veel te groot wordt om vlug en eens gezind te kunnen werken, maar vooral omdat het voor de Volkenbond en de idea len die ze najaagt noodlottig zal kunnen werden als het voornaamste orgaan van de Bond ter wille van aspiraties van politieke groepen telkens maar weer „hervormd* wordt. Wel heeft de Noderlandsche dele gate zich by de genomen beslissing moe ten neerleggen, om niet de toetreding van Duitschland tegen te werken, maar het pro test van Jhr. Loudon, dat door de verga dering met een krachtig applaus werd onderstreept, was wel zeer op zyn plaats en heeft ook zoowel in als buiten de Vol kenbondskringen levendige belangstelling gewekt. Genève: „Als Duitschland binnenkomt,... Juicht heel de vergadering" Met de aanhaling van de rede van Jhr. Loudon zijn we gekomen op het groote onderwerp van deze dagende Volken- bondsvergadering te Genève. De afgeloopen week is ongetwijfeld op het gebied der internationale politiek een buitengewoon belangrijke gefeest. Zij heeft gebracht de toeiat'ng van Duitschland tot de Volkenbond en de joyeuse entrée van de Duitschers in deze internationale byeenkomst te Genève Met de toelating is bet zuo vlot gegaan als zich slechts denken laat. De moeilijk heden waren vooraf uit de weg geruimd, al was het holaas niet gelukt Spanje nog tot inkeer te brengen. En dadeiyk nadat te Bcriyn het telegram van het Volken bondssecretariaat ontvangen was, zyn Strc- semana en zyn medegedelegeerden op reis naar Genève gttogen. Z6 weiden daar aan het station door een groote menigte ont vangen en toegejuicht en in de Volkenbonds vergadering van Vrijdagmorgen was hun een Dog geestdriftiger en vriendeiyker ont haal bereid. Alle gedelegeerden verrezeD van hun zetels toen de Duitscho delegatie binnentrad en brachten ze een warme ovatie President Nintsjitej verwelkomde eerst de Duitschers en noemde de toetreding van eet groot Europeesch volk tot de Volkenbond een nieuwe waarborg voor de vrede. Er daarna sprak Stresemann om in z'n indruk wekkend betoog, dat langdurig werd toc- gejuient, de beteebenis van Duitschlands toetreding uiteen te zetten waarbij hij de verschillende internationale vraagstukken besprak en getuigenis aflegde van Duitscb- lands wil en streven om d6 idealen van de Volkenbond mee te helpen verwezeniykeD. Onmiddeliyk na Stresemann voerden Briand en Chamberlain het woord. En zco h&erschte er op de gedenkwaar dige Volk6nbondsvergaderiog van Vrydag 10 Soptember een stemming van vreugd en vrede, van heil en broederschap. Dj zaal heeft gedaverd van het applaus, waar mede al de schoone redevoeringen beloond W6tden. En zoo is de intrede van Duitsch land ia de Volkenbond gevierd op een wyzo die ongetwijfeld wel in Duitschland een buitengewoon goede en diepe indruk heeft gemaakt. EngelandEen taaie geschiedenis. Er zou over de jODgste gebeurtenissen te Geiiève nog veel meer te vertellen zjjn en in de komende daaea zullen do beraad slagingen op de Volkenbonds»ergaderiBg nog in vrij sterke mate de aindackl biyvea vragen maar onze ruimte is daarvoor te beperkr, terwijl we ook over enkele andere buitenlandtche gebeurtenissen neg iets moeten mededeelen. Zoo biyft nog altijd de mynwerkersstakiug in Engeland de aandacht vragen. Als ooit gebleken is, hoe moeilyk bet einde is te vinden, wan neer eenmaal staking begon, dan zeker wel in Engeland. Churchill heeft nu bemiddelingsvoor stellen ontworpen op grond waarvan hij meent, dat nieuwe onderhandelingen tus- schen de beide partijen en de regeeriag mogelijk zijn. Optimisten verzekeren, dat het nu weldra tot onderhandelingen zal komen, doch eenige zekerheid schijnt er dienaaugaando nog niet te bestaan. Het biyft dus voorloopig nogafwacbteD. Uit het Land van Primo en van Kondills. In Spanje schijnt de opstandige beweging van Ü6 artillerie officieren bedwongen te zyo. Uit de berichten van de laa'ste dagen valt af te leiden, dat Primo de Rivera meester van de toestand ls ge bleven. Daarentegen heersebt er in Griekenland nog ftoeds veel onrust en het is nog zeor de vraag of Kondilis in staat zal zyo zich te bandhaven. Te Athene hebben aezer dagen zeer ernstige straatgevechten plaats gehad, doordat de republikeinsche garde in opstand kwam Kondilis liet de kazerne omsingelen, doch twee pantserauto's der garde wisten het centrum der stad te be reiken en geraakten slaags metregeerings- troepon, waarby een twintigtal personen gedood werden. In China duurt de burgeroorlog nog voort maar van de laatste dagen is er weinig nieuws Alleen verdient vermelding dat de Japansche regeering zich bezig houdt met de Chineesche kwestie. Eo dat is gevaarlijk 1 Zitting van Zaterdag 11 September, aanvan gende te 11 uur 's morgens. Voorzitter: de heer W. B. Oort, burgemeester. Secretarisde heer C. Jonker. Afwezigde heer D. C. Dros. Alvorens de gewone werkzaamheden te be ginnen, aldus opent de voorzitter de besprekin gen, wensch ik een paar ingekomen brieven in behandeling te nemen, te weten die van de hee- ren Brans en Buijs, waarin zij meedeelen niet voor een benoeming tot raadslid in aanmerking te willen komen. De heer Jac. Kikkert Nz. daar entegen verklaarde zich bereid een zetel in ons midden in te nemen. 1. Onderzoek geloofsbrief Op verzoek van de voorzitter begeven de heeren de Graaf, Epe en Stoepker zich in com missie tot onderzoek van de geloofsbrief, waarna door hen tot toelating wordt geadviseerd. Ge deputeerde Staten moeten thans met deze be noeming in kennis worden gesteld, waarop installatie van de heer Kikkert in de volgende raadszitting zal plaatsvinden. Denotulen worden vervolgens gelezen en onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukk»n. a. Schrijven van de heer A. C. Thiirkow, houdende aanneming zijner benoeming tot leer- aar in de Engelsche taal aan de Zeevaartschool alhier en betuiging van dank wegens het in hem gestelde vertrouwen. b. Schrijven van het bestuur van de geiten- fokvereeniging „Ons Belang" te Z. Eierland, houdende aanvraag om subsidie lo wegens het groote belang, dat een geitenfokvereeniging voor de arbeiders heeft, 2o omdat de kwaliteit der geiten verbetering behoeft, 3o omdat de vereeniging reeds eenige jaren met succes werkzaam is, doch de leden financieel niet vol doende draagkracht bezitten, 4o omdat zij zich daardoor voor een kastekort geplaatst ziet. Over 1925 bedroeg het tekort f45,—over 1926 wordt een gelijk nadeelig saldo verwacht. Het verzoekschrift wordt in handen gesteld van B en W om prae-advies. 3. Aanbieding gemeenteverslag. Het verslag zal onder de raadsleden circulee- ren en ieder hunner een week ter inzage wor den verstrekt. 4. Goedkeuring rekening 1925 en begroo- fing 1927 uan de Tcxelschs Algemeene" Wijkverpleging De rekening 1925 wordt goedgekeurd, zooals ze is aangeboden, sluitende met een nadeelig saldo van f813,54'/,. De begrooting over 1927 vermeldt een nadeelig saldo van f805,92. Tot Vt gebruik dan dadelijk een bedrag van f750 wordt hier doordcProv. Comm. voor de Wijkverpleging bijgepast. De voorzitter drukt er zijn spijt over uit, dat bij zulk een goede zaak, bij een vereeniging die 1200 van de 2000 gezinnen van Texel tot haar leden rekent, zulk een tekorten zijn. Blijk baar, oordeelt spreker, zijn de subsidies niet hoog genoeg. 5. Goedkeuring rekening 1925 Algemeen Weeshuis. De Commissie van Onderzoek, bestaande uit de heeren Stoepker, Kcijzer en Pisart, maakt er bij monde van eerstgenoemde bezwaar tegen de rekening goed te keuren, hetgeen de lieer Keij- zer als volgt toelicht: Reeds twee jaar geleden maakten wij bezwaar tegen de wijze, waarop diveisc Inkomsten en uitgaven worden verantwoord. Zooals dat thans geschiedt heeft men daar niets aan. Je kunt niet zien of de administratie goed is of niet. De ontvangsten moeten beter omschreven worden. De regenten deelen echter mee, daartoe niet te mogen overgaan, omdat zij dan hun geld niet zouden kunnen plaatsen. Toch vind ik de zaak niet in orde. Ik wou de inventarislijst gelijk luidend aan die, welke bij de regenten berust. Daarop komen dus voor: alle hypotheken, rente aflossing, naam van het pand, waarop geld is verstrekt, enz. Ter contróle zouden de daarop betrekking hebbende stukken aan B en W kun nen worden getoond. Het gemeentebestuur weet zelf niet eens of de zaak in orde is, en, al voel ik het bezwaar, aan publiciteit van een en ander verbonden, gaarne zou ik hier een betere rege ling wenschen. De voorzitter zegt het op prijs te stellen, dat de heer K. zijn taak zoo ernstig heeft opgevat doch voelt eveneens het bezwaar aan grooter openbaarheid van financiën verbonden. Het maakt spreker evenwei niet uit of B en W dan wel andere personen met de contróle van be doelde bescheiden worden belast. De heer Pisart wijst een middenweg aan en zou een commissie uit de regenten wenschen, die zich met de contróle zou belasten. Zij zou Bm W dan moeten verklaren alle stukken in orde te hebben bevonden en het publiek bleef er zoo buiten. De regenten moeten rekening en verantwoor ding doen, oordeelt de heer Keijzer. Ik vind het een bijzondere piëteit, merkt weth. Keijser op. ledereen kan immers te weten komen wie van het weeshuis geld op hypotheek heeft bekomen. De heer Stoepker't Gaat ook met 't oog op obligaties. Dat kan iedereen niet aan de weet komen. Als geleend geld in obligaties wordt uitge geven, vervolgt weth. Keijser, is dat nog erger. Dat alles moet ook verantwoord worden. Zoo zou men dc fraude in de hand kunnen werken. De heer Roeper meent, dat het weeshuis geen obligaties mag uitgeven. De voorzitter vindt het verschrikkelijk: Dat zou geldleenen zijn zonder onderpand. We be loven deze zaak onder de oogen te zullen zien. De heer Keesom: Welke verplichtingen heeft het weeshuis tegenover de gemeente, 't Is toch een eigen instelling. Voor de vorm wordt de boel nagekeken, maar overigens hebben wij er niets tejzeggen. Vroeger is er eens wat gebeurd nu niet meer. Er is geen cent van de gemeente bij. Vroeger deed het weeshuis wel volledig reke ning en verantwoording, aldus laat weth. Keijser zich hooren, maar het hield daarmee op, toen eenigen hunner de zaak bekend maakten. - Zijn er bewijzen, dat het weeshuis rekenplichtig is? vraagt de heer Keesom nogmaals. De voorzitter zegt toe, dat dc zaak wordt uitgevischt. Er zal naar recht en billijkheid worden gehandeld. De heer C. Jonker, gemecnte-secr., licht toe, dat het weeshuis beschouwd wordt te behooren tot de instellingen, uitgaande van de gemeente en uit dien hoofde is het dc gemeente reken plichtig. De raad besluit daarop de regenten ten aan zien van hun financieel rapport nadere inlich tingen te vragen. 6 Goedkeuring rekening 1925 Algemeen Armbestuur. Op advies van de commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Keesom, Roeper en Vonk wordt de rekening, sluitende met een nadeelig saldo van f53,93, goedgekeurd. 7. Voorloopiga uaststelling gemeente rekening over 1925, De Commissie van Rekeningnaziezeis, be slaande uit de heeren dc Graaf, Epe cn A. Boon,

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1