RWATTA^ Pat's KWATIA BEDENK! ROOKT Zaterdag 16 October 1926 408te Jaargang EN GENIET No 4061 HET BOEK. VOLLE MELK REEPEN Texelsche Berichten DE WEHTELY&Af PUROL er op FEUILLETON 523 ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Slechts een merk kan aan de spits staan 28) )o(— Het verzacht en geneest .SCHECOURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. ledero regel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagere regolprl]s. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN „De liefde tot zijn land is ieder aangeboren" He"t was Joost van den Vondel die eenmaal zoo zong. We willen de waarheid dezer ontboezeming niet in twijfel trekken, noch er over uitweiden, slechts de wensch uitspreken Mocht „het boek" gelijke eer te beurt vallen. Met „het boek" hebben we natuurlijk^de betere lectuur op het oog, wantEr is veel kaf onder het koren menig werk verscheen, waaraan tijd en geld en moeite tevergeefs zijn besteed. De meening over de eischen, waaraan een goed boek moet voldoen, loopen nogal uiteen Met onze aanleg, kennis en gemoedsaard houdt deze opinie ten nauwste verband en zeker ligt hier waarheid in: „Zeg mij, welke boeken ge leest en ik zal zeggen wie ge zijt". „Men kan iemand leeren kennen uit de boe ken, die hij leest, oordeelt Samuel Smiles in zijn „Karakter", evengoed als uit de menschen, waarmee hij omgaat. Men kan „de" boeken tot zijn beste vrienden rekenen zij verouderen nooit. Hun vriendschap is de geduldigste en hartelijkste, die men verlangen kan. Nooit draait het boek ons de rug toe in tijden van druk en tegenspoed, gelijk de mensch vaak doet. Altijd vriendelijk vermaakt en leert het ons in onze jeugd, troost en sterkt het ons in later jaren". Voor wie in de tuin onzer letteren geen onbekende is, heeft de naam Felix Timmer mans een goede klank. Van een der boeken van deze knappe Vlaming is het, dat we een onzer medewerkers bereid vonden een bespreking te geven. We hopen meerdere boeken de revue te laten passeeren. ANNA MARIE van FELIX TIMMERMANS. 't Is al weer lang geleden, dat Louis Coupe rus zijn Eline Vere schreef, de geschiedenis van een verfijnde, eigenlijk verworden Haagsche juffrouw, 't Boek werd door 't lezend publiek met veel bijval ontvangen. Geen wonder, in den breede washet zieleleven van juffrouw Eline in dit boek geteekend voor ons land iets nieuws. Men had zich op dit soort romans hier nog met toegelegd. Maar toen 't boek door een heeie reeks soortgelijke was gevolgd raakte men een beetje beu van al .dat zielegedoemisschien was het tenslotte belangwekkend studiemate riaal voor psychologen. De gewone mensch, gezind met zijn beenen op de aarde te staan, kreeg er meer dan genoeg van. En toen in de wereldoorlog de onbelangrijkheid van de afzon derlijke duidelijk was gebleken, raakte men nog meer beu, dan men al was. Men was in een chaos geraakt, rondom ellende en verwording, narigheid Men snakte naar andere lectuur, andere stof voor de moede hersens. En ziet in deze jaren kwamen de boeken aan de markt waarin het algemeen menschelijke op de voor grond trad. Niet het persoonlijke, maar dat wat wij allen belevendit werd het gegeven, waarop nu de romans werden geschreven. En zoo is ontstaan het boekje „Anna Marie van de Vlaming Timmermans. Vijf vrienden, ouderen en één jongere vinden elkaar haast elke avond in de herberg „De Dolfijn", onder pijperook en onder 't klinken van een glas. Er. als ware vrienden zijn ze zichzelf, doen ze zich niet anders voor dan ze werkelijk zijn. Pirroën, de no taris, is vrijgezel en wacht al jaren op een meisje, dat zijn uit verkorene is. Ze mag hem graag, is zeer ge voelig voor zijn duizend attenties, maar haar leven aan het zijne binden dat kan ze niet Dat is te veel gevraagd voor een dame, die van adel is. Zoo'n gewone notaris, zonder familiewapen. Corenhemel is een andere van de vijf vrienden. Hij is getrouwd, maar zijn vrouw is sukkelend. Op de avonden in De Dolfijn verhaalt hij melan cholisch van een meisje uit zijn herinnering. De vrienden hooren het als vrienden aan. Levinus is de jongste van 't gezelschap, schilder, beschermeling van de rijke Pirroën, schaakt hij een meisje. Pirroën zegtschaken, dus trouwen. Maar onderwijl is uit Toscane, in Italië, Anna Marie verschenen, schoon, als de vrouw door Salomo bezongen. En de vat bare Levinus vergeet de geschaakte om haar. Maar zij houdt van Corenhemel. Tenslotte, na twintig jaren wachten, krijgt Pirroën de lang beminde. Ze zegt eindelijk „ja omdat ze toch haar liefde om een familiewapen niet verloochenen kan. Maar Levinus moet de concurrentie van Coren hemel doorstaan, vóór Anna Marie op haar sterfbed begrijpt, dat niet de begeerige Coren hemel, maar hij degene is, die de vervulling was van een leven van verlangen. In innigste liefde zijn Levinus en Anna Marie een oogen- blik vóór de dood vereend. Zooals U ziet een boek over een oud artikel, de liefdeDe liefde in soorten. Maar zóó menschelijk heeft Timmermans zijn personen beschreven, dat wij allen voelen, in tuïtief, dat de bedoeling van het geheel goed is. Geen ge-zedemeester, maar een moraal, die uitkomt boven veel mindere gedachten van deze tijd. Het is hierom, dat'k dit boek, ondanks literaire fouten, van harte durf aanbevelen. Het is als krachtige bouillon, die een zieke ver kwikken zal. 't Is vol humor, die de grootste pessimist doet glimlachen. Kortom: 't is een mooi werk. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. De tuinmaD, over wien Halsey gesproken had, kwam ongeveer om twee uur 's mid dags en liep naar ons toe van het s.ation a'. Hij maakte een gUDStigen indruk. Zijn getuigschriften waren goed - hij was in dienst van de famiiie Bray geweest tot ze naar Europa ging en hij zag er jong en sterk uit. Hij vroeg om een helper, en ik was blij dat ik er met zoo weinig af kwam Het was een man met een aardig gezicht, zwart haar en blauwe oogen en hij heette Alexander Graham. Ik moet we! een beetje uitweiden over Alex, want zooals ik al eer der gezegd heb, speelde hij later een zeer belangrijke rol. Dien middag kreeg ik een nieuwen kyk op het karakter van den overleden bankier Ik had voor het eerst een gesprek met Louise Ze stuurde om mij en tegen beter weten in ging ik naar haar toe. Er waren zooveel diDgen, die haar nog niet verteld mochten worden omdat ze te zwak was, dat ik tegen het onderhoud opzag. Maar het was veel gemakkelijker dan ik verwacht had, omdat ze niets vroeg. Het Nut. Het Nut komt weer in actie en belooft ons in de komende winterdagen op minstens vier mooie avonden te vergasten. Het zal bieden „elck wat wils", het Bestuur zal daartoe althans zijn beste krachten inspannen. De algemeene vergadering op Dinsdagavond 1.1. in hotel Texel belegd mocht een 20 tal per sonen tellen. De heer Pisart opent met een kort woord en uit zijn tevredenheid over de opkomst, welke Gertrude was naar bed gegaan, omdat ze bijDa den heelen nacht op was geweest, en Halsey was uit; een van die merkwaardige uitgangen van hem, die steeds talrijker werden tot tenslotte het hoogtepunt bereikt werd op den avond van den tienden Juni Liddy paste op in de ziekenkamer. Er was weinig of niets te doeD en ik geloof dat ze haar tijd hoofdzakelijk zoek bracht met het gladstrijken van de plooien uit de sprei Louise lag onder een keurige witte sprei, die elkeD keer als het zieke meisje zich bewoog, weer opnieuw glad gestreken moest worden. Liddy hoorde mij komen en kwam mij tegemoet. Ze scheen nu wel doorloopend kippenvel te hebben en ze had de gewoonte aangenomen om langs mij heen te kijken als ze praatte, alsof ze daar iets zag. Het gevolg was dat ik telkens omkeek om te zien waar ze toch eigenlijk naar keek iets wat me op den duur vreeselijk irriteerde „Ze is wakker." zei Liddy, terwijl ze ze nuwachtig naar de wenteltrap keek, waar we vlak bij stonden. „Ze heeft erg gepraat in haar slaap over doode menschen en lijkkisten." „Liddy", zei ik op strengen toon „heb je ook maar met een enkel woord laten merken dat alles hier in orde was?" Liddy keek nu naar de deur, waardoor eenmaal een onbekende in den waschkelder was gevallen en die nu gegrendeld was. „Geen woord", zei ze „ik heb haai al Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen in verband metjhet ongunstige weer bevredi gend mag hceten. Wegens ongesteldheid van de heer Gude, secretaris, wordt lezing der notulen tot een volgende vergadering uitgesteld en neemt de heer J. Keijser Az. diens functie tijdelijk waar. Ingekomen zijn brieven van mej. Bierman en de heeren Daan Pool, G. Brittanie en Kees Pruis, waarin zij zich in de gunst van het Nut aanbevelen. Daantjc vraagt] ruim f50, Kees cn zijn partners f 250,—. De financiën. Uit rekening en verantwoording door de penningmeester, de heer Jb.'.Roeper, blijkt, dat het Nut hier in 1925 179 leden telde. Over het afgeloopen jaar bedroegen de ontvangsten f399,50 en de uitgaven f378,22, waaronder f 102.05'/» als quotum aan het Hoofdbestuur is afgedragen. Als batig saldo mocht dus worden geboekt een bedrag van f21,28. De rekeningen, etc., nagezien door de heeren J. Krijnen en J. C. Roeper, worden in orde be vonden, waarvoor de penningmeester dank wordt gebracht. In geen jaren, aldus merkt de voorzitter nog op, mocht zonder een tekort worden gewerkt. De behandeling van rekening en verant woording Nutsbouwstichting wordt uitgesteld. Verkiezing. De heer J. C. Visser, aftredend als lid van het bestuur der Nutsbouwstichting, wordt met algemeene stemmen herbenoemd. De Nutslezingen. Over de vraag „Wat zal het Nut deze win ter bieden ontspint zich een levendige dis cussie. Na uitvoerige bespreking wordt het voorloopig programma als volgt opgemaakt (Opmerking verdient, dat de eindbeslissing aan het Bestuur is. De volgorde kan eveneens naar omstandigheden worden gewijzigd). a. De heer Oostveen vanjAmsterdam, de'man die alom met zijn volkszangavonden veel succes oogstte. Waar Emiel Hullebroeck, die zich op hetzelfde terrein beweegt, hier een goede ont vangst ten deel viel, zal de heer van Oostveen, die ook als goed spreker vol gezonde humor bekend staat, hier zeker in de smaak vallen. Mocht hij verhinderd zijn, dan zal de heer Jan van Riemsdijk worden aangeschreven. b. een avond, welke met eigen krachten zal worden gevuld. De heeren Ds. A. Vis, W. B. Oort en J. A. van der Vlis verklaren zich des gevraagd bereid hun medewerking te verleenen Ook U.d.I. zal door het Bestuur daartoe worden aangezocht. Daar U.d.I. vele goede krachten zijn ontvallen maakt de hr. v. d. Vlis van de gelegenheid ge bruik ieder, die zich op de planken kan thuis gevoelen, te verzoeken zich bij deze vereeniging aan te sluiten. c. een spreker, die een opvoedkundig onder werp zal behandelen, vermoedelijk de heer P. leen een paar dingen gevraagd maar dat kon geen kwaad. Ze zegt, dat het hier nooit gespookt heeft." Sprakeloos keek ik Liddy aan en deed de de deur van Louiso's zitkamer dicht tot groote ergernis van Liddy, voor ik de slaap kamer binnen ging. Wat men Paul Armstrong ook verwijten kon, hij was erg royaal geweest voor zjjn stiefdochter. Gertrude's kamers thuis vond ik al heel mooi, maar de drie kamers die in den OoSteljjken vleugel van Zonnehoek voor de dochter des huizes gereserveerd waren, waren veel mooier. Van de muren tot de tapijten van de meubels tot het ingebouwde bad, was alles even luxueus In de slaapkamer keek Louise al naar mij uit Het was duidelijk te zien dat ze veel beter was; ze zag er niet meer zoo koortsig uit en haar ademhaling, den vorigen nacht nog zoo geplaagd, was nu rustig en gemak kelijk. Ze stak mij haar hand toe, die ik onmid dellijk greep. „Wat moet ik tegen u zeggen, juffrouw Innes?" zei ze langzaam. „Om hier zoo maar te komen Ik dacht dat ze in huilen uit zou barsten maar dat gebeurde gelukkig niet. „Je moet nu nergens anders aan denken dau om zoo gauw mogelijk beter te worden" zei ik kalmeerend. „Als je weer beter bent zal ik je een standje geven omdat je met eerder hier bent gekomeD. Lit is je huis dal hel qenot helwelK Ge uil een pUp haall ajhanqt van nelqeen Ge erin stopt. sir m -■'Xx ROOIUABAK R00DE-5TER TMCOOOQUS NICMEIJ tR OOONINOCN Voogd, die van zich spreken deed als stichter en voorzitter van het „Instituut voor Arbeiders ontwikkeling." Deze lezing wordt gehouden in samenwerking met de afd. van Volksonderwijs alhier. d. 't Gezelschap Pisüise, Clinge Doorenbos of Dirk Witte. Het Bestuur zal in dezen nader correspondeeren. Genoemd werden nog de heeren Niestadt (over O. Indië), Ds. Klaver (godsdienstige en literaire onderwerpen). Geop perd werd het voorstel prof. Keesom uit te noodigen hier te komen vertellen van en te demonstreeren met vloeibare lucht, waartoe de natuurkundige reeds zeide bereid te zijn. Rondvraag. Bij de rondvraag herinnert de heer Wierenga er aan, dat hij in de vorige vergadering af scheiding van „het groote Nut" ter sprake bracht. Voor 90 pet. hebben financleele redenen hem daartoe gebracht. Bij nader informatie is hem evenwel gebleken, dat bij afscheiding het bestaan van de onderafdeelingen van ons Nut in gevaar worden gebracht. Hierin vindt spr. aanleiding zijn voorstel in te trekken. De voorzitter zegt dit besluit toe te juichen. De afdeeling heeft jegens het Hoofdbestuur immers groote verplichtingen. Nadat de heer Wierenga nog heeft opge merkt, opnieuw met een voorstel tot afschei ding te zullen komen, wanneer zulks zonder schade geschieden kan, wordt de vergadering te half elf gesloten. Zeevaartschool - Texel: Stuurlieden examer.s. De Commissie voor de Stuurliedenexamcns zal, aanvangende 9 November, zitting houden te den Haag, Carel van Bijlandtlaan no. 5. De aanvragen om tot de examens te worden toe gelaten moeten de voorzitter der Commissie de heer A. M. van Roosendaal, bereikt hebben vóór 24 October, lieve kind, en b(j Halsey's oude tante ben je immers altjjd van harten welkom". Ze glimlachte een beetje droevig vond ik „Ik moest Halsey eigenlek niet zien", zei ze. „Juffrouw Innes, er zjjn een heele- boel dingen, vrees ik, die u nooit zult be grijpen. Ik maak misbruik van uw vrien delijkheid, doordoor hier te bljjven en voor mjj te laten zorgen en ik weet voor uit dat u mij zult minachten „Onzin", zei ik opgewekt. „Wat zou Hal sey wel zeggen, als ik zoo iets durfde te doen? Hij is zoo groot en sterk en als ik maar iets anders durfde te doen dan ver rukt over je zijn, zou hjj in staat zijn om mij het raam uit te gooien". Ze nam geen notitie van m(jn „grapjes" Ze had mooie bruine oogen delnnesen zyn blond en hebben groen-grjjze oogea die meer practisch dan mooi zjjn en nu keek ze heel bezorgd. „Arme Halsey", zei ze zachtjes „Juffrouw Innes, ik kan niet met hem trouwen en ik durf het hem niet te zeggen. Ik ben een lafaard een lafaard!" Ik was naast haar bed gaan zitten en staarde haar verbaasd aan Ze was te zh-k om tegengesproken te wordenzieke men schen halen zich zulke vreemde dingen in hun hoofd. „Daar zulleD we wei eens over praten a'.s je wat sterker bent", zei ik kalm. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1