Daan Pool Opening Chr. Volksbibliotheek Puik beste winteraardappelen Fijne gemarineerde HARING Pluimvee-film. Dammen. goed onderhonden meubilaire goederen Aanbesteding. het vergraven van een tochtsloot een nette werkster. 21 Oct. ADVERTENT1EN f Zondag 24 Oct. a. s. Deurwaarder C. G. GUDE een nette dienstbode, een mooie keuze in dames- en meisjesmantels. 60 beste jonge kippen, Eieren veiling Texel. Aangevoerd op 18 Oct. 1926 2450 kipeieren f 9,10 tot f 10.10 per 100 stuks, Midden wit f 9,25 per 100 stuks bruin f 9,70 Gemiddeld f 1.56 per K.G. De oude Mulo-school. Uit bevoegde kring schrijft men ocs: Met 1 Januari a.s. zou de oude Mulo- school volgens bestaande wettelijke bepa lingen moeten worden opgeheven. Thans is de rijksregeering evenwel van plan deze termjjn tot 1 Januari 193') te verlengen. Wijziging van de L.O wet in deze zin kan derhalve spoedig worden verwacht. Ter verduidelijking merken wij hierbij op, dat volgens de bestaande bepalingen ingaande 1 Januari a.s. Mulo-school en lagere school gescheiden zouden moeten worden. Salaris-actie. Van welingelichte zijde vernemen we, dat door het gezamenlijke rijkspersoneel van de Noordzee-eilanden Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog een krachtige actie op touw wordt gezet om te trachten de standplaatsverdeeliog in gunstige zin gewijzigd te krijgen. Voorzitter van het Comité van Actie is de heer Bakker, Hoofd der School te Nes. Een adres werd gericht aan de Minister van Financiën, benevens een verzoek aan de Gemeenteraad der betrokken gemeenten om aan dit adres hua adhaesie te willen betuigen. Om over genoegzame gegevens te kunnen beschikken wordt een enquette ingesteld o.a. naar de prijs der levensmiddelen, een factor voor het al of niet slagen dezer salarisactie van verstrekkende beteekenis Behalve op de hoogere prijs van ver scheiden levensmiddelen wordt's ministers aandacht gevestigd op de extra kosten, voor welke vele ouders zich by de opvoedirg hunner kinderen zien geplaatst. Zullen deze voortgezet onderwijs genieten, slechts inrichtingen aan de vaste wal kunnen in de regel daarin voorzien. Bovendien gaat het inroepen van speciale geneeskundige hulp op de eilanden met hooge kosten gep lard. Ook de kosten van bootveivoer mogen hierbij niet onvermeld bljjven. Een en ander acht het comité van zoo veel gewicht, dat een overbrengen der be trokken gemeenten in een hooger salaris klasse noodzakelijk moet worden geacht. Eindelijk een wasscherij op Texel. Uit betrouwbare bron vernemen we, dat nabij den Burg de juiste plaats mogen we weldra publiceeren een wasscherij en strijkery zal worden gebouwd, gtheel modern met de nieuwste machines ingericht Het gebouw, waarvoor de teekenmg dooi de heer L. Sok wordt ontworpen zal het eigendom van]een Texelaar zjjn. Daar de aanwezigheid van veel en bruikbaar water voor een iuiicbting als deze een levens voorwaarde is, werd een nauwkeurig onderzoek daarnaar ingesteld en met alleszins gunstig resultaat. We juichen het plan van harte toe, omreden een goed ingerichte wasscherij en strjjkerij op Texel „in een lang gevoelde behoefte* zal voorzien. Texel vooruit Wat volgt? Aanbesteding sl agerij-bouw. Door de heer architect L. Sok werd dezer dagen onderhands aanbesteed het bouwen eener slagerij ten behoeve van de heer J. G. Dros Het gebouw zal geheel volgens de eischen, vervat in de Vleesch- keuringswet, worden ingericht. De uitslag volge hier Metselwerk: fa L. Bruin en Zn f 1275. Timmerwerkfa Koorn en Bakker f J.611 J. Koorn f 1898.— SchilderwerkGe.brs Breroer O'e nd f 455. Loodgieters werk Geervliet Helder f356, P. Oele den Burg f 197,50 DE KOOG Mijn aangespoeld. Dinsdag werd gerapporteerd, dat ver moedelijk Zaterdagavond tusschen paal 14 en 15 is aangespoeld een zeemijn van on bekende nationaliteit met een doorsnee van 1.10 A 1.15 M. Het deksel ontbreekt evenals 5 van de 7 contactpennen. Bij paal 17 is een oude, reeds eerder ducb naar het schijnt niet geheel on schadelijk gemaakte mijn blootgespoeld. Beide zeemonsters zullen waarschijnlijk deze morgen Woensdag door mili tairen worden gedemonteerd en opgeblazen. DEN HOORN Hout aangespoeld. Langs heel de Noordzeekust van ons eiland is veel hout aangespoeld grooten- deels ribben en schroten, gemerkt XBX. Een en ander zal van een deklast afkomstig zijn. DE MOK. Vreemde vliegtuigen. Zondagmiddag is hier uit Lykan Malraö (Zweden) gearriveerd een 3 motorig Juncker vliegtuig. bemand met 5 personen. Het toe stel is uitgerust met 4 machinegeweren en kan 50 bommen vervoeren. Het drietal schroeven, twee kleine en een groote in het midden, is vooraan geplaatst. Een 2-motorig Deensch Rohrbachtoestel is hier Maandag aangekomen. Het is een machine van het vliegboot type de romp ligt op het water en met achter geplaatste schroeven. Meerdere vliegtuigen van vreemde oor sprong worden verwacht. Reeds mochten we senige demonstraties bijwonen welk een goed verloop hadden Het zou n.l. in de bedoeling der regeering liggen dergelijke machines aan te koopen ten behoeve van de luchtmacht in Ned. O. Indië. Te Amsterdam ontving Artis een 3 M lange reuzenhagedis van Kome do eiland ten geschenke 't eerste levende exemplaar, dat naar Europa werd ge bracht. TelJmuiden is de houten zeil- logger K W 103, waarover men zich min of meer ongerust maakte, in de nacht van Vrijdag op Zaterdag met ge|J scheurde zeilen door de stoomtrawler Amplitu lo binnengesleept. Te Steenbergen werd aan de suikerfabriek een biet van 18 pond aangebracht. Dienstplicht. Bekendmaking uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt teralge- meene kennis, dat de Minister van Oorlog bij beschikking van 14 October 1926 Vile Afdeeling N -. 200 V aan Lodewijk Franciscus Bremer, ingeschrevene voor de lichting 1924 uit deze gemeente, ingaande 16 December 1926, voor twee jaren vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap is verleend. Tegen deze uitspraak kan binnen IC dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep wor den gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek schrift. Voor zoover betreft uitspraken, door Gede puteerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen denzelfden termijn in beroep komen. Texel, 19 October 1926. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. W. Swama te dm Burg om vergun- niog tot het oprichten van een Aorogeen- gasinstallatie op h >t perceel gelegen rabij Oudeschild, kadastraal bikoud iu Sectie 9, No. 2122 Op Dinsiagdea 2en November 926, des middags te twaalt uren zal ten Raad huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingokomeD schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel Diet tot beroep van de beschikking van bet Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ton einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texo', den I9en Oct. 1926. Burgem en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER W. B OORT Mond- en klauwzeer. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen onder de aandacht van belanghebben den dat aan de door hen te verleenen vergunnin gen tot invoer van rundvee de volgende voor waarden zullen worden verbonden a. blijkens een verklaring van een veearts van de plaats van hei kom st mogen de dieren bij den aanvang van het vervoer niet dooreen besmettelijke veeziekte zijn aangetast; b. blijkens ^een verklaring van den veearts te Texel mogen de cFeren bij de ontscheping te Texel niet lijdende zijn of verdacht worden van lijdende te zijn aan mond- en klauwzeer; c. de dieren moeten na toegestanen invoer langs den kortst mogelijken weg naar de boer derij worden vervoerd alwaar zij ten minste de eerstvolgende 10 dagen moeten verblijven. Texel, 19 October IP' 6. Burgemeester en V. ethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 23 October 1926, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 19 October 1926. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 2. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 3 Ranbieding gemeentebegrooting uoor 1927. ^PREDIKBEURTEN Woensdag 20 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's av. 8 uur Bijbelbespreking in Gebouw v. Chr. Belangen. Den Hoorn, 'sav. 7 uur Bijbellezing. Zuid-Eierland, 'sav. 8 uur Bijbellezing. Zondag 24 Oct. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Briimmer. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Raabe. Oosterend, vm. 10 uur ds. janzen. Cocksdorp, vm. 10 uur ds Plug. Maandcollecte. n.m. 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur de hr. J. Antumatil Candidaat van Enumatil. Collekte art. 13 D.K.O. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. P. Veen van Monnikendam. MARKTBERICHTEN Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 16 Oct. Kipeieren. Aanvoer 40.000. 56/58 K.G. 8,50 Af 9.-1 100stuks 58/60 K.G. 8,50 A 10,— ae luustuKS 60/62 8,70 a 10,10 62,64 10,10 a 10,70 Bruin 10,10 A 11,10 Eendeieren. Aanvoer 8000. 7,— AO Texel, 18 Oct. 1926. 30 koeien 225,a 325,— 15 Pinken 150,— a 225,— 13 kalveren 110,— a 160, 2 nuchtere kalveren 8, a 12, 4 rammen a 21 Schapen 15,-- a 24,— 10 lammeren - a 35 Biggen 12,a 18,— 19 korf oude kippen 1,a 1,25 VERLOOFD TRUUS OORT en H. A. FORTANIER. Med. Cand. Utrecht, J. v. Effenstraat 7 bis. Rotterdam, Gem. Ziekenhuis, Bergweg. Eenige kennisgeving. hopen onze geliefde Ouders aa 'U JOB v. d. VLIET ïo en ANNETJE BLOM M hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare Kinderen. Texel, 19 Oct. 1926. Hedenavond 8 uur in hotel Texel vertooning van de pluimveefilm. Don derdag Geen Tweede vertooning. Nog enkele kaarten aan de zaal verkrijg- baar. Het Bestuur. Eenige kennisgeving voor Texel. Heden overleed plotseling onze lieve Man, Zoon, Broeder, Zwager en Oom, de Heer HENDRIK JAN MUNK, in den leeftijd van 44 jaar. Helder, 17 Oct. 1926. Ruyghweg 65. Uit aller naam Wed. D. H. MUNK-Brans. De begrafenis zal plaats hebben 20 October a. s., des middags 12 uur te Cocksdorp, Texel. VRIJDAG a. s. zal de Weled. Heer J. WAGENAAR Jr. van Oosterblokker een Damsimultaan geven in Hotel Texel voor leden van de Damclub. Zij die-lid wenschen te worden kunnen meespelen. Niet-leden 25 cent entree. De spelers gelieven borden mede te nemen. Het Bestuur. komt 23 Oct. in „Hotel De Hoop" te Cocksdorp. Entree f 0,75. Aanvang half acht Kaarten tot een beperkt aantal verkrijgbaar te Texel zal op Dinsdag 26 October 1926 des na middags te 1.30 uur voor het huis Schilder- eind B 365 te den Burg publiek verkoopen als kast, tafels, diverse stoelen, spiegels, schilderijen, klokken, ant. klok, marmeren klokstel met coupes, ledikanten, kachels, vloerkleeden, doofpot, koperen ketel, lampen oliestellen, theestoof, badkuip, brandkasten, keuken-, glas- en aardewerk en hetgeen verder gepresenteerd zal worden. Op den verkoopdag van 11-12 uur te bezichtigen. Dijkgraaf en Heemraden van het Water schap de 30 Gemeensch. Polders op Texel zullen trachten aan te besteden in den polder het Noorden n.b. woonhuis van C. Dijker. Aanwijs Vrijdag a.s. namiddags 3 uur. Gezegelde biljetten in te leveren Maan dag 25 Oct. 's morgens voor 11,30 uur in café „den Burg." Namens het College v.h. Dagel. bestuur vnd. J. S. DIJT, Voorzitter. Jac. KIKKERT, Nz. Secretaris. Gevraagd in een gezin met 4 kinderen niet beneden 18 jaar. Hoog loon. Bij J. GRISNICH, „Amalia Hoeve" P. H. Polder. BIEDT ZICH AAN Adres bureau van dit blad. Voorradig tot en met 22 Oct. a. s. e Aanbevelend, GEZ. RAB. TE KOOP waarvan tegen den leg. Ook genegen te t ruilen met oude kippen en hanen. W. RIJK, Waalderstraat. Gelegenheid tot boeken halen iederen fl Donderdag van half zeven tot half acht. (Red Star) f3,per H.L. franco thuis. M. KOORN Cz., Westermient. per flesch (16 stuks) f 1,per stuk 7 cent Vischwinkel Warmoesstraat. 1. Installatie raadslid. 4 Ranbieding begrooting Algemeen Arm bestuur uoor 1927. 5. Benoeming leden electriciteifscommis- sie. 6. Benoeming personeel bij het ueruolg- ondcruiijs. 7. Aangaan kasleening. 8. Ruiling uan grond te Oudeschild. 9 Verzoekschriften uan den heer J. de Jager, hoofd der o I. school te de Cocksdorp. 10 Goedkeuring rekening Algemeen Wees huis.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2