lWATTA8^ JAmREEP No 4070 408te Jaargang Woensdag 17 November 1926 Rechtsvragen. H E T B O E K. t. Uw Hoofdhuid PUROL Van week tot week Beter dan Goed: DE BESTE Vraagt KWATTA-SPECULAAS Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/H LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Zenuwstillend Mijnhardt's Zenuwtabletten -SCHECOURANT DEN BURG: 50 cL per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advortentlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Rechtskundige vragen, door een abonné onderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werker kosteloos beantwoord. Klaas Hinrich Baas van Gustav Frenssen. Een Duitsche dominee, van 't slag zooals er óók wel in ons land worden gevonden,schreef de roman, waarvan hier boven de titel prijkt, En hoewel ik aan 't begin van deze boekbe spreking toe moet geven, dat er mooier boeken bestaan, dat ook aan Frenssen's boeken het noodige mankeert, toch bespreek ik ze van ganscher harte. Hoe dit komt? Wel, wéér in tegenstelling tot de vele kwezel- boeken, die bij tientallen zijn geschreven] en helaas ook bij tientallen worden gelezen. In één van Frenssen's werken heeft de schrijver het over een moeder, zooals er duizenden zijn Zoo eentje, die werkt en slooft tot in de nacht voor haar huisgezin. Zoo een, die geen ver zorgde opvoeding genoot en die nooit gekleed was in bont of in satijn. En zoo'n vrouw, zoo'n moedertje van een stuk of wat gezonde knapen las dan 's avonds bij het gele licht van de olie lamp het boek uit de reizende bibliotheek of de roman als feuilleton in de courant. De brave ziel, die nooit iemand had kwaadgedaan, las gespannen de vele bladzijden met de vele fijn- gedrukte lettertjes. Ze voelde zich diep onge lukkig, omdat haar jongens niet waren als die, beschreven in de mooie roman. Want daarin was sprake van edel gevormde gezichten, van hooge voorhoofden, intelligente, schrandere oogen enz. enz. En haar jongens hadden ronde koppen, misschien een buil er op en vooral ze hadden peenig haar! Het leven, dikwijls vol misère, verlangt daar uit te komen. In de werkelijkheid, lukt dit niet, maar de tobbende, zwoegende vrouw, ziet zich in 't boek eenige oogenblikken in een andere wereld. Alles is er edel en goed. De eenvoudige, ze is te weinig ontwikkeld om de waarheid van het klatergoud te scheiden. Ze geniet van Marie Corelli, van Caine of Courths-Mahler 1 Het weezoete, dat ademt uit al dit maakwerk, treft haar niet. En als 't boek uit is, de laatste bladzijde is omgeslagen, moet ze zich wel vèr gevoelen, beneden de edele lords en de gracie- lijke dames. Zij met haar kostelijke kindertjes 1 Welnu, lezer, wat heeft die tobbende vrouw aan zulk een boek Niets, hoegenaamd niets. Geef zoo'n eenvoudige een van Frenssen's boe ken, geef haar die geschiedenis van Klaas Hinrich Baas, de jongen, die uit het dorpje aan de zee kant terecht kwam in de woeling van een wereld stad als Hamburg. De jongen, die groeide tot man in een woonkazerne van die stad, de jongen die zijn vader zag sterven op de kille zaal van 't ziekenhuis. Die daar beloofde, dat een ge maakte schuld betaald zal worden. Hij werkt over al, ende zes en zeventig marken komen er I En dan, na de dood van vader, begint voor Klaas de strijd van vallen en opstaan, tot hij zich een plaats heeft verzekerd en een kerel is geworden, die ieder graag de hand zou reiken. Geen gezeur over vervallen kracht, mislukt genie of ander moois. De simpele geschiedenis var. een fiksche knaap, waaraan menig „jonge heer" met zijden das en kousjes een voorbeeld kan nemen. Een, die wist dóór te zetten. Een die er kwam, zij 't dan ook na heel veel strijd. 't Advies van een dokter is velen kostbaar, 't Advies van een paedagogisch adviseur is even kostbaar. Voor weinig geld is dit boek overal te koop. En 't heeft de waarde van dokter en paedagoog te zamen. Voor jongelui vooral, maar ook voor vele ouders, warm aan bevolen. 6—13 Nov. Nederland en België. De spanning is voor een wyie geweken nu de Tweede Kamer met 50 tegen 47 stemmen het Nederlandsch-Belgisch ver drag heeft aangenomen. Maar zoo heal lang zal het niet dureD, of opnieuw zal alle aandacht zich gespannen vestigen op dit verdrag. Want het woord is weldra aan de Eerste Kamer en de teleurgestelde tegen standers van het verdrag, hebben daarop thans al hun hoop gevestigd. Sommige oppositiebladen zijn alvast begonnen met het „b6W6rken* van de Senatoren en men kan er van verzekerd zjjn, dat er een nieuwe perscampagne voor de d6ur staat. De tegen standers van het verdrag zjjn vol goede moed, ofschoon het ons niet duidelijk is. dat de kansen voor verwerping van het verdrag door de Eerste Kamer zoo erg groot z|jn. De tyd zal het leereD. Intusschen is het verdag in eerste instan tie aangenomen. En Mr. Troelstra beeft aan minifter van Karnebeek een telegram van gelukwensch gezonden, daar hij de aanneming van hot verdrag Deschouwt als een persoonlijk succes van de heer Van Karnebeek. Inderdaad, zoo is bet ook. Het spreekt vanzelf, dat deze uitslag met zeer gemengde gevoelens is begroe'. De voorstanders heeft by geen stof gegeven tot gejuicb, waar de aanneming van bet verdrag zoo op het kanije at beeft plaats gebad. Eu bij de tegenstanders beeft dat feit juist de teleurstelling nog grooter doen zijn, dan misschien anders wel bet goval zou zijn geweest. De Kon. Ned. Vereeni- ging „Ons Leger* te den Haag meende zelfs haar diepe teleurstelling op demonstratie ve wijze te moeten uiteD, door aan haar secretariaat de vlag balfstok te laten bjj- scben. Voorloopig is thans de spanning gewe ken. Slechts voor korte tijd misschien. De Eerste Kamer zal thans spreken. Uit België. In België is de beslissing der Tweele Kamer met voldoening ontvangen. Men beeft daar, inzonderheid in parle mentaire kringen, de debatten met groote belangstelling gevolgd. Maar men bad daar nevens nog andere aangelegenheden, die de aandacht in beslag namen en die bet groote publiek waarschijnlijk mëer belang bebben ingeboezemd, dan wat er in het Nederland- sche parlement voorviel. Allereerst waren daar de grootsche fees ten aan het hof ter eere van hetbuweiyk van de Belgische kroonprins met do Zweed- eche prinses Astrid. Verder heeft België weer zijn Wapec- atilstandsdag gehad. De herdenking van de wapenstilstand was vrijwel geiyk aan die van het vorige jaar en de plechtige krans- leggii g b(j het graf van de onbekende sol daat was weer een van de indrukwekkende ceremoniën. Ook in Engeland en Frankrijk beeft men de waperstilstand herdacht. Zoo zullen er weer de gedachten van du - zenden zijn uitgegaan naar de dagen waar op in heel de wereld een zucht van ver lichting weid geslaakt, omdat er eindelijk een einde gekomen was aan het verschrik kelijke bloedbad, waarin de volken van Europa werden ondergedompeld... Amerika spreekt. Ook in Amerika beeft men de wapen stilstand herdacbt. We zouden daarvan allicbt geen melding hebben gemaakt, ware het niet, dat president Coolidge bij die ge legenheid een rede had gehouden, waarbij bij verschillende dingen zei over Europa, die wel zeer de aandacht hebben getrokken De Amenkaansche president heeft 11 Nov. te Kansas-city een oorlogsmonument ont huld en er was in zija redevoering meir de klank van strijd dan die van vrede. Zoo sprak by o m over de toetreding van Amerika tot het Haagsche Huf waarby hij verklaarde, dat er geen vooruitzicht op een spoedige toetreding bestaat tenzy de andere betrokken naties volledig tegemoet korrnn aan de voorwaarden door de Amerikaac- acbe Senaat gesteld. Bepaald onvriendeiyk klonk, wat Coolidge te zeggen had over de verhouding tusschen Europa en Amerika. Dat Amerika in Europa niet bemind is, schrijft by toe aan afguDst Amerika geniet grooter bloei dan andere lenden en daar het de scbuldvordereude natie is, zijn Amerika's belanden gekomen wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het haar Inwrijft met een weinig Doos 30 Tube 80 ct in Europeesche kringen „waar wsntrouwen en achterdocht, zoo niet erger, maar al te gewoon wareD.* Coolidge kent al heel weinig de menta liteit van Europa, dat blykt wel uit zyn redevoering. Maar hy vergeet bovendien, dal broeder Jonathan ook allesbehalve een brave Hendrik is. Het zou er in Europa misschien heel anders uitzien als Amerika niet zoo op de dubbeltjes was en, oehalve dat, ook niet allerlei hooge tariefmuren langs zyn grenzen bad opgetrokken De Engelsche Mijnwerkerskwestie. In Engeland duurt de stakiDg in de kolen- raynen nog maar steeds voort, al mag dan misschien ook worden gezegd, dat het oinde nabij is. De nieuwo onderhandelingen van de regeerirg m< t de beide partijen bebben de vrede orgetwyfeld nader gebracht en de mogeiykbeid is niet uilgesloten, dat nog eer deze regels in druk verschijnen, de staking zal zijn opgeheven. Evenwel do onderhandelingen zijn niet van een leien dakje gegaan. Aan beide zyden waren ernstige moeilijkheden te overwinnen. Donderdag j.l, namen de gedelegeerden der mynweikers een besluit, dat de oplos sing een stap nader bracht. Zy machtigden bet executief comité aan de regeering mede te deelen, dat do mijnwerkers bereid waren districtsregelingon te aanvaarden, zoowel ten aanzien, van do aibeidstyd als van de loonen, onder de waarborg van nationale beginselen of een hof van beroep. 's Avonds hadden de leiders der federatie langdurige besprekingen met Baldwin en Cburchill en vervolgens met de voltallige kolencommissie uit bet Kabinet. Intusschen waren de mijneigenaren door de regeering met deze concessie der myn- Wérkers in kennis gesteld, doch deze toon den ernstige tegenzin in een mogelijk be roep op een nationaal bof. Zij publiceerden een bericht, waarin gezegd werd, dat het regeeriagsvoorstol niet steunde op een overeenkomst tussohen regeering en de werkgevers, welke mododeeling te Londen een slechte indruk beeft gemaakt. Ü6 regeeriag liet daarop bekend maken, dat zij desnoods buiten de myneigeDaren om een overeenkomst met demyowerkers zou sluiten, welke zij in een wetsontwerp zal belichamen en aan hot Lagerhuis ter goedkeuring zal voorleggeD. De starre houding der mijneigenaren heeft in de kriDgon van het Lagerhuis wel een zoodanig slechte icdruk gemaakt, dat men mag aannemen, dat een dergeiyk wets ontwerp door het partement zal worden aangenomen. De „groote coalitie" In Duitschland. De Duitscho regeering bei-fL in de afge- loopen week eenige malen in de Ryksdag een nederlaag geleden tengevolge van hit samengaan van de rechterzy ie met de com munisten. Zij heeft zicb daar.van echter niets aangetrokken, d ch men begrijpt dat dit zoo op de duur niet kan voortgaar. Het gevolg is dan ook geweest, dat er door de regeeringspartyen een poging ondernomen is om met de sociaal-democraten tot meer toenadering te komen. Rijkskanselier Marx heeft een bf spreking met de vertegenwoordigers der sociaal democraten gehad en bij die gelegenheid gaf hij te verstaan dat de regeeiing bereid is tot samenwerking mei de soc dem. Om incidenten als in de afgeloopen week to voorkomen zal de Ryksdaggroep der soc. dem. vóór to Btcmmen over oen bepaalde aangelegenheid, deze met de regeerings partyen bespreken. Ook zullen zy deel mogen nemen aan de besprekingen van de interparlementaire commissie, terwijl zy van hun kant, vóór bet indienen van voorstellen of moties overleg zullen plegen met de regeeringspartyen. M8G mag hierin zeer zeker de eerste stap zien, om te komen tol de greo e coalitie en Zenuwsterkend Is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Texel's dijken na afsluiting van de Zuiderzee. De verwachting, dat afsluiting van dc Zui derzee bij storm hooge waterstanden en groote golfoploop voor onze dijken zal veroorzaken, is niet van grond ontbloot. Bij K.B. van 4 Juli 1918 werd reeds een staats commissie ingesteld met opdracht te onderzoe ken tot hoever die invloed strekken zal. Het onderzoek gold voornamelijk de kust der Noordzee-eilanden alsmede die van N.Holland, Friesland en Groningen en het resultaat daarvan werd neergelegd in een rapport, dat weldra in druk zal verschijnen. Onmiddellijk na ontvangst zullen we een en ander, daaraan ontleend, onder uw aandacht brengen. Aanbesteding. Zaterdagavond 1.1. had in Hotel de Oranjeboom de aanbesteding plaats van de bouw van een woonhuis voor de heer W. N. Kelder aan de Hallcrweg. De uitslag is als volgt Timmerwerk. G. Zoetelief, Burg 3459,— J. W. Bakker 3244,— J. J. van Wessem, Burg 2900,— M. Blom, Oudeschild 2890,— Gebrs. Timmer, Oosterend 2850,— Bakker en Koorn, Burg 2775,— Jb. Drijver, Oosterend 2489,— Metselwerk. L. Bruin, Burg 3578,— C. Keijzer 3250,— I. Trap, Oosterend 2995,— Th. Witte, Burg 2369,— Schilderwerk. S. Smidt, Burg 610,— In. Dekker 495,— J. Zij in en Jb, Rijk, Burg 475,— Roeper en Vonk 450,— P. Boon 433,— P. Plaatsman 423,— G. Smidt 410, Timmer- en Metselwerk. G. Zoetelief, Burg 7037,— Jb. Drijver, Oosterend 5434, In massa Gebrs. Timmer 6923,— Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos.* Dir. A. J. Leewens. Het was Zaterdag 13 Nov. de 2e maal dat Helder's Dubbel Mannenkwartet, onder leiding van de heer A. J. Leewens, zich binnen onze muren liet hooren en met genoegen zetten we de pen op papier om u daarvan verslag uit te brengen, 't Was geen aliedaagsche gelegenheid die ons gebo den werd: het oor te mogen leenen aan een groep zangers, ter dege geschoold, van pure zanglust bezield, zoodat we bij voorbaat van een ge notvolle avond verzekerd konden zijn. Jammer, dat November zich zoo geducht liet gelden. Een gure wind woei alom, plas regens weerhielden velen althans de „buiten- Burgers" bij Inter Nos te gast te gaan. In weerwil van dat al, mocht van een goede opkomst gesproken worden hetgeen ongetwij feld voor de zangers pleit. Te acht uur werd met de uitvoering van het 14 nummers omvattende programma een aanvang gemaakt. Hadden financieele bezwa ren hier geen rol gespeeld, zeker zouden de toehoorders in het bezit van de tekst zoo noodig van de vertaling der liederen zijn geweest. In verband met de Latijnsche, het Fransche en de Duitsche liederen, die ten ge- hoore werden gebracht, zouden we dat geen weelde achten. Thans konden die nummers niet volledig worden genoten We vertrouwen echter dat een volgende maal met dit gebrek rekening zal worden gehouden. Na de uitvoering v?n een paar Marialiede'en, Ave Maria en Tota Puichra, resp. van Fr. Witt en Jac. Nic. Al Bz., die al dadelijk van kennen en kunnen der zangers een goede indruk na lieten, volgde van v. d. Vliegh „Hemel", 'n loflied op de hemel, „waar eeuw'ge vreugde woont," „geen droefheid heerscht of zorg en pijn". „Bede" van Heinze vooral legde van Inter Nos' kwaliieiten getuigenis af en verwierf een storm achtig applaus, niet het minst aan het adres van de heer A. v. Weelde, die in dit nummer op loffelijve wijze de bariton-solo voor zijn rekening nam „Bloemen bloeien in de dreven, Maar wat ons de zomer biedt Ach, den vrede gaf hij niet." Na deze weeklacht, die het lied beheerscht, volgde de innige bede van 't zuchtend menschdom

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1