BENAUWD No 4071 Zaterdag 20 November 1926 40ste Jaargang Bakpoeder EERSTE BLAD. Voor d@ Zosidag. BE WaifSLfSAP k'SEici. VOLLE-MELK-REEP Beter dan 6oed: DE BESTE Vraagt KWATTA-SPECULAAS Esigslsche Cake Dr,OeS"ker's ïJ'WJ Texelsche Berichten Eierland's dijken ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: VEEMARKTEN. Vriendschap. Most ook de boerderij „Hei Eier- landse huis" verdwijnen? DEN BURG: 50 ct. por drlo Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct. ledoro regol moor: 10 ct. Dozolfdo ndvortontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BI] abonnomont lagoro rogolprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 SS POSTBUS: N°. 11 De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering dat in het tijdvak van 16 Nov. 1926 tot den dag der eerstvolgende groote lammerenmarkt alleen vee ter veemarkt mag v/orden toegelaten van des voormiddags negen tot elf uur. Texel, 16 November 1926. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Oprechte vriendschap rekent niet met de omstandigheden, met het voorbijgaan der jaren met de afstand, die ons verwijderd houdt. Als wij hem weerzien, na een lange scheiding wel licht „lk ben dezelfde nog van toen," zegt ons zijn stralend oog, zijn warme handdruk, de van blijdschap haast sprakelooze eerste begroeting Als een misverstand ons gescheiden hield, en voor korte tijd een belemmering opwierp; „ik ben dezelfde nog van toen", dat gevoelen wij als wij ons afvragen, hoe het mogelijk was, dat zich iets tusschen ons kon plaatsen. Hij blijft uw vriend, ook als hij dwaalt. Gij oordeelt hem niet tegenover vreemden. Gij meet zijn verkeerdheid niet breed bij anderen uitgij weet hoe die dwaling slechts de keerzijde van zijn edele, beminnelijke hoedanigheden is. Toch gij zijt er niet blind voor, gij brengt ze hem onder het oog. En hij leest het in uw blik en hij hoort het aan uw stem: „lk ben dezelfde nog van toen." Gij bij hem, hij bij u, hebt de moed om elkaar tijdelijk te mishagen, immers waar ge elkanders ziel liefhebt. De waarheid wordt gezegd, de vriendschap kan er tegen. Oprechtheid en liefde zijn haar dagelijksche spijs. Gij zijt zeker van elkander, zeker van elkanders trouw, ook bij 't ernstige woord. Zoo voedt men elkander op. Wacht u voor de schijnvriendl Ziet scherp 1 Wantrouwt zijn vleitaal 1 Zoo zouden we alle jonge menschen wel willen toeroepen. Uw hart staat voor edele gevoelens open, gij hebt behoefte aan sympathie, wij hebben er uw leeftijd dubbel lief om. Maar noemt niemand uw vriend, die ge niet waarlijk achten kunt I En, meer bejaarden I Blijftu verkwikken aan de beproefde vriendschapstrouw blijfthen lief hebben, laat geen oud vriend varen 1 En de in eigen schatting misdeelde, die zich beklaagt, dat de oprechte vriendschap sinds lang de wereld is ontvlucht, tot hem dit woord een waar vriend kan ieder hebben, die het zelf verstaat een vriend te zijn. E. SNELLEN. De polder Volharding is aan de baren prijs gegeven. De cigenaarheeft moeite noch kosten ontzien, om de zee tegen te houden, 't Mocht niet baten. Vijftien H.A. land verloren. Neder land moet reeds meer dan zeven millioen mensen voeden. Nederland moet zuinig zijn op zijn land. Grote kapitalen worden besteed om de Zuider zee droog te malen. Zeven honderd duizend Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS R1NEHART. 3S) )o( Hoofdstuk XVII. EEN GAT IN DEN MUUR. Tegen mijn verwachting in waren Halsey en Gertrude allebei vreeselijk verontwaar digd omdat ik den defectieve naar Zonne- hoek had laten komen. Daar wa3 ik heele- maal niet op voorbereid en ik wist niet goed wat ik er van denken moest. Ik vond meneer Jamieson lang zoo griezelig niet onder mijn oogen als ik wist wat hij deed, dan wan neer bi) in de stad was en op onverklaar bare wijze er toch achtei kwam, wat er op Zonnehoek gebeurde, En toen de toestand steeds geheimzinniger begon te worden, vond ik het een heele troost, dat hij er was Er kwam nu weer een kleine verandering in de situatie. Maaandags of op zijn laatst Dinsdags, zou dokter Walker weer terug zijn in zijn groen met witte huis in het dorp en van Louise's houdiDg, tegenover hem hing Halsey's geluk of veidriet af. En dan kwam haar moeder terug, wat natuurlijk tot gevolg zou hebben, dat ze bij ons weg zou gaan en ik was erg aan baar gehecht geraakt. gulden wordt besteed, om een proefpolder van 40 H.A. aan te leggen. .Ik hoop, dat eenmaal het grootse werk mag voltooid worden en dat de Nederlandse natie er de vruchten van mag plukken. In de loop der eeuwen hebben de Neder landers duizenden H.A. land op de zee ver overd. Met taaie volharding hebben ze steeds tegen de waterwolf gestreden. jOverstroomingcn hebben ook niet zelden vruchtbaar land weer in een watervlakte veranderd, maar slechts tijdelik, want prijs geven voor altijd, dat nooit. Vroeg of laat verscheen het land weer boven water en de nijvere boerenbevolking zorgde voor een hernieuwde kuituur. En nu de hoeve „Het Eierlandse huis". Moet deze boerderij verdwijnen Eeuwen heeft deze hoeve de stormen getrotseerd. Door brand vernield, maar weder opgebouwd, -'staat het gebouw omringd door de 'bijbehorende landerijen, daar eenzaam aan de Noordpunt van Texel. Hoe trof me het korte berichtje in de krant van Woensdag, waarin werd ver meld, dat de bewoners achter de Eierlandse dijk een veiliger woonplaats hadden gekozen. „Het Eierlandse huis," waarin gedurende de loop der eeuwen zovele familiën verblijf hebben gevonden, is dus geen veilige woon plaats meer. De hoeve en de landerijen wor den bedreigd. Het water nadert en nadert totdat de boerderij hetzelfde lot ondergaat als de polder „de Volharding." Dan mist Texel weer een stuk grond en we moeten houden wat we hebben. Texel moet schoner en vruchtbaarder worden ge maakt, de opbrengst der landerijen kan worden verhoogd; maar land prijs geven aan de zee, daartegen moet de ganse boerenbevolking van Texel zich verzetten. De toestand is kritiek, maar als onmiddclik krachtig wordt ingegrepen, dan is voorlopig redding mogelijk. Daarna zou mep. middelen kunnen beramen om de zee voor altijd af doende te weren, of, wat misschien ook inoge- lik is, de stroom langs de kust een andere richting te geven. Dat is een kwestie van onderzoek door bevoegden. Het stuit mij tegen de borst, dat alweer een boerderij moet ver loren gaan, terwijl zovele Texelse landbouwers geen kans zien om hun zoons aan een bedrijf te helpen. Velen gaan kijken naar de polder Volharding nu 't land bedolven is onder 't zoute water. Toen daar het vee nog graasde en 't graan ruiste in de wind, toen de polder inderdaad bezienswaardig was, kwam er bijna geen mens. VeRn hebben het bedreigde punt van „'t Eierlandse huis" bezocht en gekonstateerd, dat de toestand inderdaad zorg baart, velen zijn Te beginnen met den dag dat Jamieson weer op Zonnehoek kwam, veranderde Ger trude's houding tegenover mij. Het was nauwelijks merkbaar en moeilijk te om schrijven, maar het was zoo. Ze was niet meer zoo openhartig tegen me, hoewel ik geloof dat ze nog evenveel van mij bield Toondertijd schreef ik het toe aan het. feit dat ik haar verboden had om JuhnBaihy te schrijven en geweigerd had de verloviüg van hen beiden te erkennen. Gertrude bracht een groot deel van haar tjjd in den tuin door, of ze maakte 'n lange wandeling Halsey speelde lederen dag golf op de club en toen Louis ons de week daarop verliet, waren meneer Jamieson en ik veel samen en deden we nogal eens een spelletje. Zaterdagsavonds, toen de detective kwam had ik een lang gesprek met hom. Ik ver telde hom wat Louise Armstrong den vori- gen nacht op de wenteltrap overkomen was en over den man. die Rosie zoo aan het schrikken had gemaakt in de oprijlaan. Ik kou aan hem zien dat hij mijn mededee- lingen zeer belangrijk vond en hij verzette zich sterk tegen mijn voorstel om een extra slot op do oostelijke deur te laten maken. .Het lijkt mij waarschijnlijk," zei bij. „dat onze geheimzinnige bezoeker weer te rug komt, en wij moeten alles precies zoo laten als het is, anders krijgt hij argwaan Dan kan ik in ieder geval tcderen nacht een paar uur de wacht honden en misschien wil meneer Innes ook enkele ur<-n voor zjjn 1'9 naar Octkcr's«Rccept, gebakken met rt een voor direct gebruik gereed Gistpocdcr. Backin vervangt de Gist. ct Backin rijst het deeg onder het bakken. 250 gr. boter0.70 of margar. 0.50 250 gram suiker„0.15 12 eieren0.72 500 gram tarwebloem 0.16 l pakje Dr. Oetkcr's Backin 0.07'/a 150 gram krenten0.08 I citroen 0.05 f 1-51'/, Bereiding: Boter en suiker roc re men tot room en voege langzamerhand de eierdooiers bij. Dan roere men bet met Backin vermengde meel, de krenten, de geraspte citroenschil en len laatste het zeer stijfgeklopte eiwit erdoor, waarna men de massa in een inge vetten, 'angwerpigen cakevorm stort, om ze bij middelmatige hitte 1% uur te bakken Deze cake is bijzonder smakelijk, een zeer gewild gebak bij familiofeestelijkhcdcn Men lette vooral op Backin van Dr. Octkcr, en dat op elk pakje als Lenige Importrurs l'. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis»receptcnbock)c toezenden. er later nog eens geweest en hebben gezien dat er alweer land was weggeslagen. Ja, en zo schijnt het door te zullen gaan. Kijken en elkaar vertellen, dat de strook grond weer smaller is geworden en bedenkelik het hoofd schudden. De zee lacht om de mensen en gaat zijn gang. Het „Eierlandse huis", is het eigendom van een zeker persoon, wie is me niet bekend, maar dat doet er ook niet toe. De hoeve „Het Eierlandse huis" is van Texel en Texel moet dat land behouden en Texel moet deze historiese boerderij niet willen missen. Er moet worden aangepakt. H. KL1MP. rekening nemeD. Thomas zou ik er zooveel mogelijk buiten houden. De oude man weet meer dan bjj wel wil toegeven." Ik stelde voor om Alex, den tuinman te laten helpen en meneer Jamieson nam op zich om er met hem over te sprekeD. Maar hij gaf er de voorkeur aan om één nacht alleen de wacht te houdeD. Blijkbaar gebeur de er niets. De detective zat in bet donker op de onderste trede van de trap en was af en toe, zooals hij zelf zeide ingedut. Er kon niets of niemand langs hem en 's morgens was de deur nog evengoed dicht als den avond tevoren. En toch gebeurde er dienzelfden nacht een van de meest onverklaarbare dingen van de geheele geschiedenis. Liddy kwam Zondagsochtends met een verschrikkelijk uitgestreken gezicht op mijn kamer. Ze legde net als gewoonlijk alles voor mij klaar, maar ik miste haar gewone spraakzaamheid. Ik kreeg geen klachten over de royale manier waarop de nieuwe keukenprinses met eieren omsprong en ze zei zelfs niets over dien Jamieson, wiens komst ze met stille afkeuring had geduld. „Wat scheelt er aan, Liddy?" vroeg ik tenslotte. „Niet geslapen vannacht „NeeD, juffrouw" zei ze stijfjes. „Te veel koffie gedronken gisteravond?" vroeg ik. „Neen, juffrouw* verontwaardigd. „Ik ging overeind zitten en gooide bijna myn glas om ik drink's morgens altijd Het spreekt van zelf dat wanneer Uw lucht pijpen verstopt zijn, gij een gevoel van benauwdheid krijgt, gepaard gaand niet hij gen en kortademigheid. Akker's Abdijsiroop bezit door haar slijmoplossende werking de eigenschap Uw luchtwegen te zuiveren van slijm, die zich op Uw borst heeft vastgezet Aanbevolen en geroemdjbij bronchitis, asth ma, drogen, scherpen ofjkuchenden hoest. VERLEDEN, HEDEN EN TOEKOMST. Door de voortduiendc afneming van de kust strook op de noordoostpunt van Texel tenge volge van het steeds landwaarts dringen van de stroomgeul loopt de aldaar zeer smalle duinenrij gevaar eerlang te bezwijken, In welk geval het tot de polder Elerland behoorende buitenland verloren zou gaan en het zeewater zou komen (e staan tegen de In 1904 aange legde inlaag- of zanddijk, welke dan de noor delijke waterkeerlng van de polder zou vormen. Voorts is, Iets verder oostwaarts, door de zelfde oorzaak de bulten de zeedijk van Eier- land gelegen, aan een particulier, de heer van Heerwaarden, toebehoorende polder „de Vol harding* reeds thans aan overstrooming bloot gesteld, zoodat daar ter plaatse de dijk van Elerland rechtstreeks tot keering van het zee water in slaat moet zijn. Naar ons uit betrouwbare bron wordt mee gedeeld, Is het bestuur van genoemde polder er door Ged. Stalen herhaaldelijk op gewezen, dat het eerlang voor de noodzakelijkheid zal' komen te staan afdoende maatregelen tol ver zekering van de veiligheid van zijn gebied Ie treffen. Ten einde, indien dat tijdstip zou zijn aangebroken, over de noodige geldmiddelen te kunnen beschikken, gaven zij daarbij de vor ming van een reservefonds In overweging, waaruit althans een deel der kosten van dé noodige werken zou kunnen worden bestreden. Dit denkbeeld vond aanvankelijk echter, zoo lezen we in een missive van Ged. Stalen, bij het bestuur geen Instemming. Zijn, op de inrichting des polders berustende, verplichting om voor de keering van het zee water zorg le draeen ontkende het Bestuur daarbij niet, doch het achtte het onzeker, dat de door Ged. Staten bedoelde wert-en aan zec- cn inlaagdijk ooit noodzakelijk zouden zijn. Zou dat, onverhoopt echter, wel het gevat blijken, dan moesten de werken, zoo meende het Bestuur, door Rijk en Provincie bekostigd een glas warm water met wat zout er in omdat ik geloof dat dat goed voor mjjn maag is. „Liddy Allen", zei ik, „schel nu eens even uit met je werk en vertel me wat er aan scheelt." Liddy züchtte, „Ik ben nu alles bij elkaar al vijf en twin tig jaar bij u, juffrouw Rachel, en ik heb uw goede en slechte buien verdragen, hoe durft ze! terwijl ik zooveel hu me urtjes van haar te verduren heb gehad„maar nu kan ik het niet langer uithoudeD. Mijn koffer is gepakt „Wie heeft hem gepakt" vroeg ik, want te oordeelen naar den toon waarop ze het zei, verwachtte ik minstens dat het ding, terwijl ze sliep door een spook gepakt zou zyn „Ik, juffrouw Rachel, u zult my natuur lijk niet willen gelooven, als ik zeg, dat het bier in huis spookt. Wie is er in den waschkelder gevallen? Wie heeft juffrouw Louise zoo aan het schiikkim gemaakt? „Ik doe mijn uiterste best om er achter te komen", zei ik „Waar wil je toch in hemelsnaam naar toe?" „Er is eeu gat in de muur van den kof ferzolder, c-n dat is er sinds gisteravond in gemaakt. Het is groot genoeg om er je hoofd in te stckc-n en het ligt er vol met kalk. „Onzin" zei ik. „Dat n wat kalk valt is toch niels bijzonder." Ma't Liddy liet zich niet van de wijs brengen. W.v.v.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1