Boekbandel Parkstraat. Texelsche Berichten A SÊ!s M V kc (fell De voorzitter zegt zuinigheid en rechtvaar digheid de mooiste dingen te heetei, die het gemeentebestuur betrachten moet. Beide komen hier echter in botsing. Men wil trachten ten koste van de gemeenteambtenaren de belasting te verlagen. Die ambtenaren toch zijn in de oorlogsjaren niet overdreven bevoordeeld geen gratificaties, geen verhoogingen. In 1919 werd 80 pet. verhooging toegekend, maar niet mag worden vergeten, dat ook 't Rijk en particuliere Instellingen en bedrijven tot salarisverhooging overgingen. Werd voorheen 8pet. op het salaris van onze gemeenteambtenaren gekort wegens pensioenbijdrage, 22 Dec. 1920 is deze korting afgeschaft hoewel het vermenigv. cijfer voor de inkomstenbelasting toen buitengewoon hoog was, n.l. 2. Sinds is de financieele toe stand verbeterd, het verm. cijfer werd achter eenvolgens 2,1 1,8 2 1,5 1,3, doch moeten we thans terugkomen op een eens ge nomen gunstige beslissing Spreker meent van niet. Als de gemeenteambtenaren wegens pen sioenbijdrage op hun salaris worden gekort, zullen de kleine salarissen noodwendig moeten worden verhoogd. Met kleine salarissen worden bedoeld die van niet meer dan f2000,—. Van de 50 gemeenteambtenaren zijn er maar 5 die meer verdienen. Wordt het voorstel van de heer Pisart aangenomen, dan zal iemand, die f 200.— verdient daarvan jaarlijks f 17,— moeten afstaan. Door die pensioenkorting zou f3000 de gemeente ten goede kunnen komen, maar een deel van dit bedrag zal voor noodwendige verhooging der kleine salarissen moeten wor den bestemd. Mijn advies is daarom, besluit de voorzitter: Houdt het voorstel van ons medelid in porte feuille tot slechter tijden komen. Laat de ge meenteambtenaren niet direct het gelag betalen Hun lust tot arbeiden zal zeker worden verhoogd als we op bedoeld voorstel niet ingaan Daarop krijgt weth. Vlaming het woord, die aanvangt zijn bevreemding uit te spreken over het feit, dat juist de heer Pisart zooiets voor stelt. Als ernstig man moet de heer Pisart zich voor oogen hebben gesteld, wat bij aan neming van zijn voorstel het gevolg zal zijn. Spreker licht dit met een tweetal voorbeelden voor laag-gesalarieerde ambtenaren toe. De heer P. Spigt, wiens jaarwedde onlangs ver hoogd is, zal dèn f 100 moeten missen. Het komt hem voor dat dit voorstel in de eerste plaats voor deze personen een aanval op de broodkast in zich sluit. Ook voor de hoogere ambtenaren is dit een gevoelige greep in de portemonnaie. Spreker acht dit ongemotiveerd, daar een vergelijking met andere gemeenten, die met Texel op een lijn kunnen worden ge steld, doet opmerken, dat ónze ambtenaren minder verdienen. Het komt hem daarom voor, dat het niet aangaat met het eerste slechte j tar, dat ons als veeboeren treft, een aanval op het inkomen der gen eente-ambtenaren te doen. Soreker constateert in het optreden van de heer Pisart een inconsequentie, daar hij de vorige maal aanbeval het salaris van de arm vader te verhoogen waarmee B en W van harte instemmen en adhaesie te betuigen aan het adres der Rijksambtenaren, dat verzocht o.a Texel in hooger salarisklasse te brengen. Spreker noemt de salarissen van eenige hoog gesalarieerde rijksambtenaren op Texel, welke de heer P. nog wil verhoogen met 4 pet. en trekt dan een vergelijking met het inkomen van burgemeester en gem -secretaris. Momen teel acht weth. Vlaming de tijd voor een salarisvermindering van 8'/, pet niet gekomen. Gezien de rijpe leeftijd en de rijke levens ervaring van de heer Pisart, komt het spreker onwaarschijnlijk voor, dat hij de gevolgen van zijn voorstel niet voldoende zou hebben In gedacht. Meer aannemelijk lijkt het hem, hier met een politieke manoeuvre van de heer Pisart te doen te hebben, met een voorstel, dat ook voor de heer Pisart in werkelijkheid niets dan een opgekleede pop is, welke dienen moet om zoo mogelijk de publieke opinie voor zich te winnen. Maar dan vind ik het verschrikkelijk, besluit spreker, dat voor een dergelijke parade een aanval moet worden' gedaan op het inkomen van onze, over het algemeen genomen, plichts getrouwe ambtenaren. Hij dringt er op aan het voorstel af te stemmen, zoo het instemming komt opdat bij de art btenaren de lust tot Verken niet worde gedoofd, de geestdrift voor het werk niet worde uitgebluscht. De heer S. Keijzer licht met een voorbeeld toe, dat Ged. Staten aan een besluit als door de heer Pisart bedoeld, niet altijd hun goed keuring hechten. De gemeente Huizen weet daar meer van. Vervolgens spreekt de heer Pisart, die ont kent, dat de ambtenaars-salanssen hier laag zouden zijn, vooral nu het Rijk reeds 10 pet» korting heeft taegepast. Weth. Vlaming wrijft mij aan een stroopop te zijn, \ervoigt spreker. I k laat ieder in zijn waardigheid, wensch nie mand te beleedigen en wensch dat ook niet te laten doen. De ambtenaren kunnen b'St hun eigen pensioen betalen; kijk maar eens naar particuliere instellingen. Ik vind het onrechtvaardig de beter gesalariëerden geen pensioenbijdrage te laten betalen. A's ik f 3 -4000 verdiende zou ik niet willen dat een ander dat deed. Spreker pleit voor belastingverlaging, daar hij de finantieele toestand van Texel slecht noemt; Je krijgt geen cent in het laadje. Hij zegt evenwel te hebben gemeend, dat grooter bezuiniging dan f 3000 zou worden verkregen. Hij dacht aan f 7000. Weth. Keijser zegt, dat het B en W niet te doen is wat in het geld rond te leven. Zij voeren z.i. een zuinig beheer. Spreker door loopt dan de lange lijst van gemeente-ambte naren, noemt hun salarissen en de pensioen bijdrage, welke door ieder hunner jaarlijks jzal moeten worden afgedragen. Ik meende, dai het meer en meer usance werd, spreekt de heer Stoepker, dat gemeente ambtenaren zelf hun pensioen beialen, zeker wel in 75 pet. van de gemeenten. Door het thans naar vuren gebrachte ben ik evenwel van zienswijze veranderd. Weth. Keijser zegt, dat niet van 75, maar (in 1925) van 50 pet. gesproken moet worden. De heer A. Boon zegt van iemand met een gezond, logisch verstand niet te kun ren begrij pen, dat hij zoo kan werken in de gro .'.e ge- zal op Zondag 28 November en 5 December in verband met het St. Nicolaas- feest van 's morgens 11 uur geopend zijn meenschapsbelangen. Hij geeft de heer Vlaming gelijk, wanneer hij van een stroopop spreekt. U heeft geen enkel motief zoo te spreken, laat de voorz. hierop volgen. De heer Pisart heeft het recht zijn ideeën naar voren te bren gen. Zijn voorstel kan immers bezuiniging inhouden. Geen groote woorden moeten hier worden gebruikt, maar argumenten. Weth. Vlaming licht toe het voorstel van de heer Pisart een stroopop te hebben genoemd. De opzet was bezuiniging, maar die is anders geworden. De heer Pisart houdt vol, dat de loonen hier hoog zijn; anders zou men wel naar de over kant deserteeren, hetgeen de voorz. bestrijdt. Ik wensch stemming over mijn voorstel, zegt de heer Pisart, doch op aandrang van eenige leden trekt hij daarop zijn voorstel in (applaus) De gemeentebegrooting 1927 wordt daarop met wijziging als boven aangeduid, aangenomen (a'len vóór.) RONDVRAAG. De heer Kikkert dringt aan op aanleg van 'n looppad den Burg—Burgzicht. B en W zullen er aandacht aan schenken. De heer Jb. Boon verzoekt bij wegenaanleg goede zorg te besteden aan die plaatsen, waar de grindweg in een straatweg overgaat. B en W zeggen hun medewerking toe De heer Vonk vraagt spoedige verbetering van de weg bij Vierhuizen. Weth. .Vlaming dient hem van antwoord en zegt, dat ter plaatse voor wegverbetering reeds land is aangekocht De 30 polders zijn evenwel tot de gevraagde medewerking nog niet bereid. Het groote plan is voorshands te duur, waarom voorloopig een met keislag behard rijpad zal worden aangelegd Op de vraag van de heer Pisart, wie in de aanbesteding voor de T.EM. zullen meedingen moet de voorzitter het antwoord schuldig blijven. De vraag, of reeds een gunning heeft plaatsgehad, wordt ontkennend beantwoord Wel woont hier reeds de heer Dapper, die bij de T.E.M. als lijnwerker werkzaam zal zijn Volgt sluiting. De klok wijst 5.45 uur. Ziekenauto 't Witte Kruis. De geringe belangstelling.''' op Dinsdag 1.1. voor de. algemeene vergadering van Texel's afdeeling van het Witte Kruis aan de dag gelegd, deed weinig vermoeden, dat een zoo gewichtig punt als aanschaffing eener ziekenauto op de agenda prijkte. Nauwelijks e n half dozijntje leden achtten deze bijeenkomst van genoegzaam belang haar met hun tegenwoordigheid te vereeren. Alvorens de hoofdschotel ter tafel te brengen herdenkt de heer Hellema na een kort welkomstwoord de groote verdiensten van wijlen dokter v.d. Vegt, die lange jaren als voorzitter van het Witte Kruis fun geerde en als zoodanig de stoot gaf tot de oprichting veler nuttige instellingen. Van hem ging o.a. het initiatief uit tot het vormen van een ziekenautofonds. Terecht zullen velen hem ook als ijverig voorzitter van de Witte Kruis-afd. in dankbare herin nering houden. Daarop worden door de heer Wieringa de notulen voorgelezen, en door de ver gadering goedgekeurd. Dan is het woord aan de voorzitter, aan wiens rede we het volgende ontleenen In 1921 werd door dokter v.d. Vegt hel initiatief tot de vorming van 't ziekenauto- fonds genomen Achtereenvolgens hebben speciaal de heeren-Pisart en Wierengazich daarvoor ingespannen en zoo mag thans de beschikking worden genomen over een kapitaal van f 3200. Nu is er op Texel reeds een ziekenauto, al is het geen nieuwe. Die wagen is het eigendom van de fa. Kikkert, met wie we echter niet tot een vergelijk konden komen. Toch heeft die firma ons mooi uit de [nood geholpen en de taak van "het Witte.Kiuis gedeeltelijk overgenomen. We meenen ten slotte evenwel het fonds aan een eigen auto te moeten besteden. Tal van moeilijk heden moesten worden overwonnen, vooral de heer Wierenga heeft zich kranig geweerd. Werd een viertal gegadigden te den Burg gelegenheid geboden onder nader omschre ven voorwaarden voor het Witte Kruis de aan te koopen auto teexploiteeren slechts de heer E. Boekei bleek daarop te kunnen ingaan. Tegen een K.M. prijs van 20 ct. verklaarde deze gedurende 8 jaar aan de vele gestelde verplichtingen te zullen vol doen. De auto zal in de garage van exploi tant steeds bedrijfsklaar staan, 'n vertrouwd chauffeur steeds beschikbaar zijn. De kosten van all risk polis, onderhoudt, etc. komen geheel te zijnen laste. Aanschaffingskosten f 2750.- Op een vraag van de heer W. B. Oort waarom de fa. Kikkert zich niet met de exploitatie heeft willen belasten, deelt deze bij monde van de heerjR. Kikkert mede, op de gestelde voorwaarden nooit te kun nen ingaan. Een loonende exploitatie acht spreker cp de aangegeven wijze on mogelijk. Blijkens mededpeling van de voorzitter zal de aan te schaffen auto een Chevrolet zijn, gebouwd op lang model chassis. In de wagen zullen een ligplaats en 2 zit plaatsen worden aangebracht. Voorop zal nog iemand naast de ehauffeur kunnen plaats nemen. De ligstoel zal gebouwd z(jn volgens het sj teem de Mooij, dat in de practijk zeer goed blijkt te voldoen. De heer W B. Oort vestigt de aandacht op het feit, dat aan de chassisbouw gioote zorg moet worden besteed Voorgesteld wordt te zijner tijd een commissie te benoemen welke met de zorg voor de ziekenauto belast zal zijn. Voorloopig zal het bestuur zich daarmee bezighouden. Op een vraag van de heer Oort, of met afschrijving rekening is gehouden, moet ontkennend worden geantwoord. Deze zaak zal evenwel onder de oogen worden gezien, zij het ook, dat slechts een gering jaarlijksch bedrag voor dit doel te bestem men zal zijn. De heer Pisart meent, dat opnieuw, b.v. door het houden eener ver loting, een fonds zal kunnen worden ge vormd, waaruit nieuwe aanschaffingskosten zouden kunnen worden betaald. De heer W. H. Lap raadt om subsidie aan te kloppen bij het hoofdbestuur van bet Roode Kruis, dat destijds reeds o.a. door zijn steun aan Weesp toonde hiertoe wel geneigd te zijn. Dit advies wordt dank baar aanvaard. In verband met de aanschaffing van een zuurstofapparaat acht de heer Oort samen werking van gemeentebestuur en de afd. van het Witte Kruis gewenscht.'s Zomers zal bet apparaat te de Koog en overigens te den Burg ter beschikking moeten zijn. De voorzitter brengt de plannen tot stich ting eener zweminrichting te Oudeschild in herinnering en meent dat hot op de weg van het Witte Kruis ligt deze actie te steunen. De Texelaars moeten van de eerste beginselen der hygiëne nog doordrongen worden, vervolgt sprekerde hygiënische toestanden zijn hier niet zoo heel mooi. Gaarne wekt hij een ieder op deze goede plannen te steunen. Onderling kan veel worden bereikt, slechts in het uiterste geval zal men bij de gemeente moeten aankloppen. Daarop sluit de voorzitter de vergadering. Men verzoekt ons nog, ér wel de nadruk op te willen vestigen, dat de aanschaffing eener ziekenauto met de afdeeling noch met het hoofdbestuur in verband moet worden ge bracht. Ze geschiedt buiten die lichamen om en behoefde derhalve niet de machtiging der algemeene vergadering, noch toestem ming van het hoofdbestuur, mi'imkui Hoe de dranksmokkelaars het aanleggen. Alle mogelijke listen worden door de heeren dranksmokkelaars In het „droge" Amerika ver zonnen, om de veel hegeerde „waar" niettegen staande de scherpe controle te vervoeren. Hier zien wij hoe beambten een handig verborgen open'ng in een zoogenaamd met balken geladen wagen ontdekken. De opening was natuurlijk gevuld met sterke drank. Muziekavond ten bate der Ned. Herv. Kerk. Wanneer je een taak te vervullen hebt, wijd je daaraan dan met alle lust en ijver, die in je zijn. Of je die plicht vrijwillig op je nam, dan wel een ander je opdracht verleendegeef jezelf en voldoening aan beide zijden zal je deel zijn. Deze gedachten moeten hen hebben be zield, die de muziekavond, bovenvermeld, op zoo degelijke wijze hebben voorbereid. Wat al moeite moet het hebben gekost een programma, als ons Dinsdag ir, het gebouw „Eben Haëzer" geboden werd, netjes voor te bereiden. Dat die bezigheid even wel bij de dames Meijer en de heer Jn. Visser Cz. in goede handen was, heeft zich die avond op duidelijke wijze ge demonstreerd. De lezer houde ons ten goede, dat wij het zeer omvangrijk program niet uitvoerig bespreken zullen. Gaarne merken we op, dat niet minder dan 180 personen van hun belangstelling deden blijken en zeker met aandacht de verscheiden nummers het oor hebben geleend. Voor variatie was kostelijk gezorgd: een strijkje werd afgewisseld met piano- en mandolinespel, kinderzang met orgelmuziek, etc. De kinderzang van meisjes en jongens stond onder leiding van resp. mej. Meijer en de heer J. Visser en vond een goed onthaal. Cath. van Rennes' liedjes zijn ook wel gewild. De dames Marie Kouse band en Tine de Bruin hebben zich knap geweerd en hadden eveneens in de voorberei ding van deze avond een werkzaam aandeel De algemeene leiding berustte bij de Weleerw. heer Ds Raabe, die te 8 uur in zijn toespraak het doel van deze avond uiteenzette, waarop na gemeenschappelijke zang en gebed de samenkomst officieel ge opend werd. Of zij, die deze avond zoo goed deden slagen, zulk een succes hadden voorzien, weten we niet. In ieder geval zullen zy met groot genoegen op deze feestelijke bijeenkomst terugzien. Met welk doel zij belegd was, leest u in ons opschrift. Met dit doel werd ook tijdens de pauze 6en tombola gehouden, die menig centje geeft opgeleverd. Het was reeds tegen middernacht, toen de laatste klanken van het „Onz6 Vader', voortgebracht door een damesstem, viool en orgel verklonken. Met dankgebed en gemeenschappelijke zang werd de bijeen-! komst omstreeks 12 uur door de Weleerw. heer Raabe gesloten Onze totaalindruk is onverdeeld gunstig De dames en heeren hebben eer van hun werk en velen een zeer genoeglijke avond bereid. :d< ce VOI Eenvoud en persoonlijk Cachet. De mode-ontwerpers hebben ditseizpen buiten gewoon goed gezorgd voor de jeugd en het schijnt, dat zij zich terdege hebben ingespannen om de mode voor de jeugd zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dit beteekent echter niet, dat zij zich hebben toegelegd op buitengewoon drukke dingen. Nog steeds is alles zoo een voudig mot elijk, doch, door een oordeelkundige keuze van kleuren en patroon hebben de japon netjes iets individueels gekregen, dat geenszins door de algemeene eenvoud wordt geschaad. Een zekere wijdte van rokjes treedt, in het bizonder bij toiletjes voor partijen, op de voor grond deze toiletjes zijn dikwijls vervaardigd met hupsche wijde rokjes in vereeniging met gladde lijfjes met de nieuwe taillelijn erin ver werkt een groot verschil met de rechte modellen van het vorig jaar. Bizonder aantrekkelijk is het toiletje, afge beeld onder No. 1197. Het is bestemd om te dragen bij een avondje of partijtje en het is uitgevoerd in rose crêpe-de-Qhine. In werke lijkheid is het vanaf de schouders recht geknipt doch door de ceintuur van dezelfde stof heeft men op zeer handige wijze het nieuwe over- blousende effect bereikt. Deze ceintuur gaat voor een gedeelte onder het lijfje door en dit is niet alleen een zeer origineel idee, doch boven dien worden daardoor alle plooien van het rokje op hun plaats gehouden. De mouwtjes en het kraagje zijn omgezoomd en als versiering is er nog het aardige lint, op de linkerschouder vastgehecht, van goudbrokaat. Dit toiletje is uitstekend geschikt voor meisjes van 9—15 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No. 1197. Men gelieve de leeftijd te vermelden. Prijs 55 cents. Het andere toiletje, onder No. 1198, is veel eenvoudiger. Men kan het evengoed bestemmen voor huis- of schooldracht en wordt gemaakt van goud-bruin Jersey stof, afgewerkt met eer. kleine versiering aan de hals, de mouwtjes en om het middel van een iets donkerder stuf. Het lijfje, met lange mouwen, is voorzien van donkerbruine glanzende knoopen aan de hals en de manchetten, terwijl het rokje de noodige wijdte krijgt door de plooien aan de voorzijde. Dit is eveneens een zeer lief en apart cos- tuumpje. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No. 1198 en met vermelding van de leef tijd. Het jurkje is geschikt voor meisjes van 8-15 jaar. Kosten 55 cents. Om jong te blijven. 137 Het feit, dat uw gezondheid te wenschen overlaat, is waarschijnlijk de eenige reden dat gij u door lichte zorgen reeds zenuw achtig, versleten gevoelt. Misschien zijtgij een dier noodelooze slachtoffers van een nieraandoening. Laat deze te voorkomen nierzwakte u niet oud maken voor uw tijd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaal. Tracht weer flink en gezond te worden. Die pijn in de lendenen, die ellen dige blaasstoornissen. hoofdpijn en duizelig heid, dat afgematte, zenuwachtige gevoel behoeven u niet langer te kwellen. Alle tezamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieren verzorgd hebt ver dwijnt. Verzwakte nieren kunnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmiddellijk met het gebruik. Zonder uitstel 1 Wacht niet, tot gij last krijgt van rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking of waterzucht. Ook tegen dergelijke ernstiger kwalen worden Foster's Pillen aanbevolen, doch voorkomen is altijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,75 per flacon. 29 ie i l

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2