VOLLE-MELK-REEP Vraagt KWATTA-SPEGULAAS Texelsche Berichten Beter dan Goed: BE BESTE n hieraan toe, dat zooveel mogelijk aan de ver plichting tot het geven van dit onderwijs moet worden voldaan. Zonder hoofdelijke stemming hecht de raad zijn goedkeuring aan het voorstel van Ben W 10. Verzoekschrift aan T.E.S O. B en W zouden gaarne zien, dat het aantal bootverbindingen 's winters en 's zomers gelijk bleef, of, zoo nautische bezwaren daarbij moeilijkheden opleveren, dat de winterdienst in elk geval tot 2 of 3 maanden beperkt werd. Het vorenstaande steunt op de overwegingen: lo. dat de bewegingsvrijheid van de bewo ners van Texel beperkt wordt Eendaagsche bezoeken of uitstapjes naar de vaste wal, anders dan naar Helder, zijn vrijwel uitgesloten gedurende de winterdienst. 2o. dat het bezoek aan verschillende markten van Noord-Holland in de winter belemmerd wordt. Uitschakeling van de vroegboot is oorzaak, dat de markt niet bijtijds bereikt wordt. Af vaart van de laatste boot naar .Texel om 4,15 uur heeft ten gevolge, dat velen niet tijdig te Helder terug zijn en buiten hun eigen wonirjg moeten overnachten. 3o. dat in de winter het vreemdelingenbe- zoek aan het eiland wordt tegengewerkt. Hierbij wordt hoofdzakelijk gedacht aan de handelsreiziger of koopman, die bemoeilijkt wordt in zijn eendaagsch bezoek door het korte tijdsverloop tusschen aankomst te Texel van de eerste boot en vertrek van de laatste. 4o. dat uitbreiding van autoverkeer en goe derentransport niet in de hand wordt gewerkt. De verbeterde inrichting der booten maakt het mogelijk, dat velen hun bezoeken aan het eiland per auto maken. Bij de huidige regeling van de winterdienst is de tijd van oponthoud op het eiland echter onvoldoende te achten om op één dag zaken af te doen. Door inkrimping van het aantal verbindingen van 5 tot 3 bestaat meer kans, dat er zooveel lading en auto's tegelijk aangeboden worden, dat niet alles gelijktijdig meegenomen kan worden. 5o. dat de postverbinding bij de winterdienst gebrekkig is. De avondberichten uit Amsterdam bereiken des winters eerst de^volgende morgen om 10,30 uur het eiland, instede van 's avonds te 7,30 uur, zooals in de zomertijd. Brieven, des avonds op de post bezorgd, komen niet vóór de namiddag van de volgende dag in de hoofd stad aan, terwijl dit met de boot van 6 uur v.m. reeds om 9 uur het geval is. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van B en W de raad te verzoeken aan dit voorstel adhaesie te willen betuigen om het daarop ter kennisse van het T.E.S.Ó bestuur te brengen. Daarbij zou dit bestuur worden verzocht „deze materie nog eens ernstig in overweging te willen nemen" Hierop meent de voorzitter thans te moeten terugkomen en wel om het feit, dat deze avond Zaterdag 11 December '26 het bestuur van T.E.S.O. vergadert om deze kwestie nader onder de oogen te zien. Als de dan genomen beslissing ons tegenvalt aldus spreker, kunnen we altijd nog op ons verzoek terugkomen. Weth. Keijser vraagt, hoe het bestuur van T.E.S.O. weten kon wat B en W van plan waren. De voorz.Er is in de vorige raad al over gesproken. [Ter verduidelijking dient hierbij te worden opgemerkt, dat Zaterdagmorgen in ons blad werd opgenomen het besluit van de Raad van Commissarissen van T.E.S.O, volgens hetwelk binnenkort vermoedelijk een vroegboot in de vaart zal worden gebracht. Red.] Weth. Keijser meent dank te mogen brengen aan de heer Keesom, die in dezen niet zal hebben stilgezeten. De heer Keesom zegt, dat het voorstel al lang in de maak was, doch meent, dat een verzoek schrift als bovenbedoeld in de raad niet thuis hoort. Dat's een particuliere zaak, die de Texe laars aangaat. Meer zeg ik niet, besluit spreker. Weth. Keijser: U heeft toch onze steun ge vraagd De heer Keesom Dat's niet waar. 't Is een particuliere zaak. Ik wensch er hier niet meer over te praten. U heeft 't recht zoo'n verzoek in de raad te brengen, maar het geeft niets meer. D'r zit politiek achter. De gemeente bemoeit zich toch ook niet met de graanprijzen van de firma Keijser Dan moet ze ook niet met zoo'n verzoek aankomen. De heer de GraafEr bestaat een misver stand. Weth. Keijser (tot de heer Keesom). U ma tigt zich soms een houding aan, die geheel en ai ongemotiveerd is. Ik heb het recht, als u zegt dat er politiek achter zit, te vragen w h k r politiek achter zit. Ik geef u de verzekering dat hei niet zoo is. De zaak zit zoo: Burge meester kwam met het voorstel bij ons, wet houders, met het verzoek dat te willen steunen. De heer Keesom heeft destijds ook gevraagd hem te willen steunen met hetzelfde doel. We hebben aan politiek niet gedacht. De heer KeesomIk vraag schorsing. U zult mij moeten bewijzen, dat ik dat gevraagd heb. De burgemeester zegt begonnen te zijn. Ik zeg nog eens, dat het verzoek hier niet thuis hoort. Ik heb het gevraagd als particulier, niet als raadslid. De heer de Graaf: Ik wil trachten het mis verstand uit de weg te ruimen, 't Geval is niet in de raad besproken, wel daarbuiten. Weth. Keijser: 'n Bestuurslid (van T.E.S.O.) gaat er niet mee accoord, dat de 6 uur-boot niet vaart. Dat heeft u zeif gezegd. De heer Keesom: Dat kan wel, maar dan als paiticulier. De gemeente heeft er nietsoverte zeggen. Jullie moeten anders vroeg genoeg komen. De heer Pisart (tot de voorz.): Heeft een con ferentie met het bestuur van T.E.S.O. gehad? De voorzitter antwoordt ontkennend De heer PisartDat had eerst moeten ge beuren. U heeft ze nu genegeerd. Weth. Keijser: Nu we de lieer Keesom hei pen door een verzoekschrift aan TESO te rich ten krijgen we een standje. En u heeft zelf gezegd, dat u het alleen met kon. De heer KeesomJullie hadden met het bestuur moeten praten. De vraag is nu maar, wanneer het gebeuren zal. De heer Keijser zegt zich in de vroegboot te verheugen „Hiep-hiep-hoera I" RONDVRAAG. De heer de Graaf vraagt, of het niet wensche- lijk is, dat B en W de vastrechtkwestie ter kennis van het Texelsch publiek brengen. De voorzitter antwoordt, dat hem hierom trent niets bekend is. Op de vraag van de heer de Graaf, of er ge legenheid zal worden geboden daarover van gedachten te wisselen, moet de voorzitter als burgemeester antwoorden, dat hij hierin weinig te zeggen heeft. Als gedelegeerd commissaris van de T.E.M. meent hij te moeten opmerken, dat alleen deskundigen in dezen van advies zullen kunnen dienen. Op een vraag van de heer Pisart deelt de heer de Graaf mede, dat hij speciaal de wijze van heffing van het vast-rechttarief op het oog heeft. De voorzitter zegt, dat de heer de Graaf zijn ideeën ter kennis van de T.E.M.-bestuurders brengen kan a.s. Donderdag wordt door hen juist over de tarieven beraadslaagd. De voorzitter zegt daarop eenige mededee- lingen te willen doen, die hij hoopt, dat Texel belang zullen inboezemen. Ingeval ik er een krantenartikel van zou maken, vervolgt spreker, zou ik er waarschijnlijk boven zetten Wat ik las en zag. Laat ik eens vertellen, wat ut zag en las. Ik zag dezer dagen de polders Anna Paulowna en Wieringerwaard. Ik zag uitgebreide akkers flink hoog uilstekend boven de omringende forsch uitgestoken slooten, ik zag met behulp van moderne werktuigen omgeploegde bouw landen, waarop met behulp van machines kunst mest gestrooid werd en waarop straks op de zelfde wijze gezaaid zal worden. In één woord: ik zag een bloeiend landbouwbedrijf, steunende op veel praktijk, maar ook op veel studie en werkkracht. En wat ik las In de eerste plaats een oproep van de Alg. Noordholi. pluim veevereeniging om met haar mee te werken, teneinde het pluimveebedrijf loonend te maken. Velen uwer hebben de pluimveefilm zien vertoonenen hebben de daarbij door de Rijkspluimveeconsulent B van Asperen Vervenne gegeven toelichtingen met belang stelling gevolgd en daaruit geleerd, wat bereikt kan worden door ruime doelmatige huisvesting, door teelkeuze en verbetering van de fokkerij en goede voeding. Dat er goede resultaten te bereiken zijn, valt af te leiden uit de uitkomsten van 3 opeenvolgende legwedstrijden van eenden te VVest-Graftdijk. Deze zijn aantal eieren beste eend per eend p. j. beste toom le leg wedstrijd 103,2 136,1 214 2e 140,5 195.1 240 3e 159,1 249 300 En wat ik verder las en mij trof, was een artikel uit het Haagsche maandblad (Sept.'26) getiteld „Wat boeren durven in Nederland". In dat artikel van H. Dunlop wordt beschre ven, hoe de Nederlandsche boeren dank zij hun echte Nederlandsche taaiheiden geestkracht,er in slaagden om geleidelijk tot een veelzijdig en intensief land- en tuinbouwbedrijf te komen, dat de roem van Nederland is geworden, toen talrijke jaren geleden de invoer van groote hoe veelheden goedkoop Russisch en Amerikaansch graan de Hollandsche landbouw dreigde te diukken. In latere jaren hebben de Zeeuwsche boeren nogmaals van hun durf doen blijken door de oprichting van de Eerste Nederlandsche Coöpe ratieve Kunstmestfabriek, die 5 jaar na de bouw 200.009 ton kunstmest leverde (65 spoorwagons van 10 ton per dag). Als enkele fabriek is die te Vlaardingen ongetwijfeld de grootste van Europa. Vóór de oprichting van deze coöperatie waren de boeren geheel afhankelijk van de be- S'aande fabrieken, die een trust gevormd had den en daardoor de prijzen hoog hielden. 9200 boe en namen deel aan de bouw van de kunst mestfabriek, elk voor een bedrag van f 100, (f60,— gestort) en met de verplichting om 1000 KG. superfosfaat per jaar en per aandeel af te nemen cegen kostende prijs. Het bedrag, dat in één jaar door de deelne- meis minder werd betaald dan vorige jaren, was gelijk aan de som, die voor de bouw van de fabriek betaald w.s. In datzelfde artikel in het Haagsche maand blad wordt een en ander verteld over bemesting o a. liet volgende Met stalmest brengt men de drie noodzake lijke voedingsstoffen in een opneembare vorm in de bodem (stikstof, fosforzuur en kali), maar men kan op de veihouding der drie bestand- de- len niet de minste invloed uitoefenen. Daarom is hei gebruik v n kunstmest waarvan de sa menstelling wel te regelen valt, verkieslijker en economischer. Hiervoor is studie noodig. Men dient na te gaan wat in het land zit, wat voor een bepaald gewas noodig is en wat dus nog er in gebracht dient le worden. Noodig is volgens de Duitsche prof. Maijer per HA. in KG. stikstof fosforzuur kali aaidapp len 60 60 90 tarwe 45 75 75 haver 60 45 60 rogge 45 69 90 Suikerbieten 60 90 120 De bedoeling van r e;e inleiding zal U duide lijk zijn. Bij voortduring zal de vraag zich aan ons allen opdringen „Wal nioet er gebeuren, als stiaks de laminereuprijzen nog meer dalen en als Engeland voorlocpig voor de invoer van schapenvl esch gesloten blijfi?" M en nu niet, dat ik de toekomst duister inzie of angst koester, dat Texel slechte tijden tegemoet gaat. Daar zijn wij nog ver van af, doch stilstand is achteruitgang en Texel moet vooruitgaan wat er ook gebeuren moge. En daarom zou ik Texel willen toeroepen: Blijf thans niet met oe armen over elkaar zitten doch kijk vooruit en wapen u. Dit kan geschieden adoor de oprichting van een lag re Ia dbouw- school te steunen, waardoor Ue jeugd beter geschikt wordt voor de toeko- stige taak. b. door meerdere pijlen op de boog te nemen: naast de schapenteelt legge men zich toe op Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN landbouw, tuinbouw (vruchtenkweekeiijen), pluimveeteelt, enz. c door schapenteelt en landbouw op hoog peil te houden (Applaus) Na sluiting der Raadsvergadering te plm. half zes bleven de meeste leden nog langen tijd bijeen om op aangename wijze van gedachten te wisselen over dit voor Texel zoo belangrijke onderwerp. Rederijkerskamer U. d. I.: „Tante Jutta uit Calcutta." O land van mest en mist, van vuile [koude regen. Doorsijpeld stukske gtond, vol kille [dauw en damp. Deze woorden en meer van een veel ge citeerd dichter speelden ons door het hoofd, toen we Zondagavond onze schreden richt ten naar hotel Texel, waar de Rederijkers kamer U. d. 1. de eerste proeve van be kwaamheid in dit seizoen zou afleggen. Een akelig-kille mist hing alom, een saaie regen lokte al evenmin tot uitgaan uit, kortom miezerig, droevig weer. Stel lig moet dan ook hieraan voor een groot deel worden toegeschreven, dat de zaal. anders niet zelden geheel met U. d. I.-gasten gevuld, ditmaal met zijn vele ledige plaatsen geen bemoedigende indruk maakte. In geen geval zal ,hier van twijfel aan U.d.f 's talent sprake kunnen zijn. U.d.I. toch neemt onder Texel's tooneelvereeni- gingen een der beste plaatsen in en heeft grooter belangstelling rijkelijk verdiend. Óndanks het feit. dat eenige goede krach ten de vereeniging ontvallen zijn, heeft ook deze uitvoering ontegenzeggelijk dui delijk gedemonstreerd, dat U.d.I wat „mans" is, meerdere goede krachten telt, waardoor succes haar bij voorbaat is verzekerd. Opgevoerd werd „Een zeer wild huwelijk", ook wel bekend onder de naam „Tante Jutta uit Calcutta", kluchtspel in 3 be drijven van Max Reimann en Otto Schwartz. Het stuk, dat in tal van plaatsen in ons land reeds veel succes verwierf, is ook hier een gulle ontvangst ten deel gevallen. De uitvoering liet ook weinig te wenschen over: de vertolkers (de dames inbegrepen) waren behootlijk rolvast en hadden over het geheel 'n juiste opvatting van hun (haar; taak De rolverdeeling kon moeilijk beter, de grimeur leverde verdienstelijk werk. Oudergewoonte was het décor tot in de puntjes verzorgd alzoo.„Mjjn liefje wat wil je nog meer?" Er is gelachen, geschaterd, gebruld som wijlen om de koddige situaties, om de dolle tafereeltjes, die het stuk zoo over vloedig biedt. Het geheel is eeu opeen stapeling van alle mogelijke- en onmoge- lijke-verwikkelingen, een mengeling van ernst en scherts van beklemmende angst en uitgelaten vreugd, een echte „klucht!" Over de inhoud het volgende Advocaat Ilannemann verheugt zich in het kostelijk- kostbaar bezit van een lieve tante, lang niet schraal bij kas en woonachtig in Calcutta. Neef zit als regel niet dik in de dubbeltjes en weet tante zoo nu en dan met het gewenschte gevolg te paaien. Wanneer echter blijkt, dat tante bijzonder graag zou zien, dat het advocaatje Jn het huwelijksbootje stappen ging en, zij" daar voor wel een paar honderdjes over heeft, besluit neef aan tante's wensch gevolg te gevenhij huwt, neemt schooepapa bi) zich in huis, mag zich weldra vader heeten vau een heerlijk blozende spruit, etc. maar, lezer, wel te verstaan, alleen maar in ge dachten, alleen maar op papier, dat in de vorm van dikke brieven tante overstroomt „Om de w ille van de smeer niet waar lezer? Welnu, als na eenige tijd tante in hoogst eigen persoon neef komt opzoeken zit deze met de gebakken peren, in dit geval met „de papieten familie", die zoo spoedig mogelijk nu in een „echte" moet worden omgezet. Een vriend werpt zich tot zijn vrouw op, het kind van de huis knecht wordt tot zijn zoon gepromoveerd, een cliënt van de advocaat, behebt met diefachtige eigenschappen, zal als schoonpa fuDgeeren. Dat ziet er des fraai uit, dreigt natuurlijk spaak te zuIIcd loepen, maar zooals mode is aan het slot komt alles op zijn pootjes terecht De advocaat vindt eindelijk in Hilda, een aangenomen kind van tante een „heusche" vrouw en - zijn fortuin is verzekerd. Een liefdesverklaring van de gentleman inbreker tegenover de rijke dame uit Calcutta moet eebter schip breuk lijden, met hoeveel gratie de ge gadigde dit ook aanlegde Is door het meerendeel der spelera(sh rs) goed spel geleverd, een extra pluimpje verdiende zeker ,0o!lekop",de schoonpapa, „Haunemaon, de advocaat, en „Bruckner", vriend en eega. Van de dames koudet ons „tante Jutta". Hilda en „Mizzie", <j; toekomstige eega van Bruckner, het best VOldOèD. Terwille van de volledigheid zij nog ver meld, dat het welkomst en slotwoord ge sproken werd door de heer I Vlessing Bal, dat, naar ons verzekerd wordt, buiten gewoon gezellig was, besloot de avond ec hield van tien tot twee de danslustigen in du beste stemming bjjeen. OUWE SUNDERKLAAS. „Ouwe Sunderklaas" bets ort weer tot helt" verleden en heeft, als bij voorgaande festiT viteiten, ook thans een uiterst gezellig ver-I loop gehad Jan en alleman, aangetrokken door het vermakelijke van een verkleed partij, wierpen zich enthusiast opdefabri- catie van een Sinterklaas pak, soms nog op het laatste moment, en niet zelden met zooveel succes, dat de opmerkzame toe schouwer zijn petje moest afnemen voor zooveel geduld, zooveel ijver, voor zoo een vindingrijke geesf. Laat ons dadelijk van wal steken en trachten u een zij het globaal over zicht te geven van het schouwspel, dat den Burg Maandagavond te aanschouwen gaf. Toen we ons omstreeks negen uur op straat begaven was de pret in volle gang en bleek al spoedig, dat het aantal s-ema&Il?. kerden niet onbelangrijk was. In de verte liet een straatorgel zich! v hooren, hetgeen bij nader onderzoek ijde dienst bleek te zijn gesteld van de Algj Wijkverpleging en dus een dubbel nutti doel beoogde. Ter eene zijde schiep he een sfeer van echte feestelijkheid, tei andere maakte het, daarbjj door een aanti lieve zusterkens gesteund, de overganglge van een duit of wat uit onze portemonnaie i naar die van de Wijkverpleging gemakke lijk. Een woord van oprechte dank aan de behulpzame dames en heeren mag hier Pa niet ontbreken. In weerwil van het betrekkelijk koudi d- weer hadden eenigen zich in nachtgewaad 'ÓJ op straat begeven, de een met deze, de JA ander met die slaapkamer „attributen' „Men" maakt tegen zulke vertooningei allerminst bezwaar, schenkt ze integendeel alle aandacht. Het electrisch licht houdt nog steedi 0,- veler hoofden ernstig bezig. Dat bleek ooi thans. We troffen reclamepoppen aan meL„, borden waarop ons een „goedkoope stroom prijs" wordt voorspeld, mede, dank zij „he* zuinig beheer on ter gemeentefinanciën' Volgens anderen staat het er met ony T.E.M. minder gunstig voor en zullen kron gewerkte ruggen tot de gevolgen van oas electrisch bedrijf behooren. Niet vrij vat critiek was ook een bord met dit opschrift j „Het volk wikt, de raad beschikt". Maai een ander verkondigde: „Men zegt, dai we op het Gouden Boltje wonen," misschiet met de bijgedachte: „Dan kan je eei slootje verdragen." Het adres aan de raad waarin om af schaffing van de kermis, althans van diftdl op Zondag, wordt gevraagd, had andersfd, dankenden tot een sombere vertooniDj geïnspireerd de begrafenis van D. Kermis-, de oude heer, die „na een langdurig doel de geduldig gedragen lijden in de aanvallig br leeftijd van 500 jaar" was overleden, kennisgeving werd onderteekend „door kermisreizigers als Kopjes, de Jong, etc. Kooplui hebben we niet vergeefs gezocht Ook de traditioneele fotograaf ontbrak niet Nog ontmoetten wij Suzanne Lenglen - gelukkig niet zoo'n leelijkerd als de heuschf ru kampioene! n viertal dames (het kun nei c ook mannetjes geweest zijn, lezer, mate dat zult u ons in zoo'n „Sinterklaas" praatj niet euvel duiden,) die het dam-, schaak domino- en dobbelspel beduidden, en noi zoo'n klaverblad van vier, dat 't kaartsp: beteekenen moest. Jullie hebben er wei! van gemaakt, hoor! Vlijt en geduld ware zeker „troef." Aan trouwlustige paartjes heeft het nie ontbroken. Doch, mocht het huwelijksboot) naar het raadhuis koersen de gemeente bode moest hen onverbiddelijk afwijzen daar op zoo'n ongelegen uur geen echtver bintenis tot stand kan worden gebraclr „Janus met het dubbele voorhoofd" heef menigeen vermaakt, evenals de inbreker die met loopers en dievenlantaarn deurei en ramen inspecteerde. Meerdere zwartje, kuierden rond en moeten zich in dit gun klimaat niet behaaglijk hebben gevoeld D officier van justitie was ook van de part: en kon van zijn lijvig wetboek niet scheideit De Waalder wacht kwam met een kachel pijp-carbidbus-kanon op de proppen. Zoi daar ook politiek achter zitten In iede geval hadden de kanonniers succes, zij hel ook, dat hun „kruit" in slechte conditilaar verkeerde. Zag u de familie Watt? IN. Noemen we nog uitheemsche figure: 1^- als de Japanner, eo jagers uit „the fa west"tientallen „ouwe wieven" en mat I netjes, baker en kind en de propagand voorKroon-rijwieieD en Dierenbeschermini Tenslotte zij vermeld de radio-menee van de H.D.O en de Ford-auto, die de B trg als terrein voor zijn „not-stop-rit had uitgekozen. Ie weerwil van de vei keersdrukte kwamen persoonlijke onge lukken niet voor! Hiermee is het welletjes. Overdrijv-n we, warneer we neerschrijf D Na ipi idi Ui lol D n I 'CD iE >111 ïid bs El ga de Zij m er er

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2