BELANGRIJK. Nieuwjaarsgroet Winterieenen Kloosèerhcilsem N1 EU WË~ABÖMÈE& Kerstnummer 1926 helpt direct Algemeene Handelstentoonstelling. Met medemerking van het bestuur der Alg. Middenstandsvereeniging alhier werd door de heer B. J. Cohen, van Amsterdam op Dinsdag avond l.l. in hotel Texel een vergadering belegd Zijn doel was daarbij gezamenlijke bespreking der plannen, om met medewerking der Midden standsvereeniging van 15 - 20 Februari 1927 in hotel Texel een tentoonstelling op het gebied van landbouw, nijverheid en handel te organi- seeren. PREDIKBEURTEN De volgende week zal de Texelsche Courant verschijnen op Woensdag 29 en VRIJDAG 31 December. Advertenties voor het Vrijdag-nummer moeten uiterlijk Donderdagmiddag a.s. te vier uur namiddags in ons bezit zijn. Groote annonces s.v.p. eerder inzenden. De traditie getrouw zal ieder gelegenheid worden geboden in het nummer van Vrij dag 31 December een te plaatsen. Kosten 40 cent. Groote annonces naar plaatsruimte. We verzoeken beleefd ons zoo spoedig mogelijk uw opdracht te willen doen toe komen. De Administratie. De voorzitter zegt, dat de dijk aan het Horntje reeds verhoogd is, waarbij weth. Vlaming op merkt, dat zulks niet van het Rijk uitging. Voor een jaar of 30 is door de 30 Polders ver hooging van dijken ter hand genomen. Volgt sluiting. Texelsche Electriciteitsmaatschappij. Na de raadsvergadering op Dinsdagavond 1.1 bleef de raad nog geruimen tijd bijeen ter be spreking van diverse aangelegenheden, de T.E.M betreffende. De pers die anders na sluiting onmiddellijk de raadzaal verlaat, werd toege staan ook bij deze besprekingen tegenwoordig te zijn. Mededeelingen. De heer W. B. Oort, burgemeester en ambts halve gedelegeerd commissaris van de T.E.M, vangt aan met eenige mededeelingen te doen omtrent gunning van de bouw der netten, aan besteding van bouw en inrichting der electri- sche centrale, tarieven, etc. een en ander reeds in ons vorig nummer gepubliceerd. We vernemen nog, dat om financieele rede nen aan het plan tot aanleg van een telefoon- leiding raadhuis-directeur van de T.E.M.-cen- trale geen gevolg zal worden gegeven. Alvorens Heemaf haar kabels van de Delft- sche Kabelfabriek zal hebben betrokken, zullen plm. 6 weken moeten verstrijken. De reglementen, houdende de voorschriften, waaraan installateurs zich moeten onderwerpen, liggen pasklaar. De fa. Bays, N.V. Electr. Install. Mij. te IJmuiden, die het monopolie opvroeg voor de aanleg van gratis lichtpunten, kreeg nul op het request. De bestuurderen zijn namelijk van meening, dat ook de Texelaar gelegen heid moet worden geboden hier iets met de installatie te verdienen. Zij, wier perceel reeds van een electrische geleiding is voorzien, ontvangen van de T.E.M. een nader te bepalen bedrag, mits aan zekere voorwaarden wordt voldaan. Ieder is vrij in het k ezen van zijn installa teur, doch deze heeft zich te houden aan boven bedoelde voorschriften. Blijkt een en ander naar de eisch te zijn uitgevoerd, dan wordt door de T.E.M. aan de afnemer een nader bekend te maken bedrag uitgekeerd. Bij de aanleg van huisleidingen te den Burg is draad van 1 vierk. mM. verwerkt, welke diameter onvoldoende moet worden geacht. Beter kan draad van 2 vierk. mM. worden aangewend, daar bij groote stroomafname zulk een leiding geen moeilijkheden kan opleveren. De Tarieven. Over de tarieven bent u in ons vorig nummer reeds uitvoerig ingelicht. Ge zult daaruit heb ben begrepen, dat buiten stroomprijs en meter- huur jaarlijks een vast bedrag, het z.g. vast-recht, moet worden opgebracht, welke som tot het stroomverbruik in geenerlei betrekking staat. Dit vast-recht vormt voor de T.E.M. dus een constante bron van inkomsten, jaar in, jaar uit, die niet milder of trager vloeit naar mate stroomgebruik toe- ofafneemt. Waarop het vast-rechttarief gebaseerd is, schreven we reeds. Ge betaalt vast-recht naar het aantal bewoonbare vertrekken, dat uw perceel telt, of dat kunt ge zelf uitmaken naar het aantal lichtpunten, dat ge daarin liet aanbrengen. Van belang is hierbij te herinne ren aan de beteekenis welke we aan „vertrek ken" in deze zin hebben toe te kennen. Het desbetreffende artikel in ons vorig nummer geeft nadere toelichting. De tabellen in dat nummer geven duidelijk aan, welk bedrag aan vastrecht verschuldigd is a. bij een zeker aantal vertrekke of b. bij een bepaald getal lichtpunten, leder lezer kan dat voor zichzelf vaststellen. Een onderzoek naar de stroomafname ten plattelande bracht aan het licht, dat gemiddeld 83 K.W.U per jaar wordt afgenomen. De K.W.U prijs boven het bedrag aan vastrecht te be talen is voor Texel op 15 c bepaald, de meterhuur varieert van f3.60—f6. M:t deze gegevens kan ieder deze berekening uitvoeren. Aangenomen vertrekkentarief 3 vertrekken 83 K.W.U p. jaar. Meterhuur f 3,60. Berekening Vast recht f 23,— Stroomprijs 83 maal 15 c. - 12,45 Meterhuur - 3,60 f 39,05 K.W.U. prijs gemiddeld f 39,05:83, dus plm. f 0.47. Wordt in bovengemeld geval 100 K.W.U. per jaar afgenomen, dan zal het per jaar te be talen bedrag in totaal f 41,60 zijn, De gemidd. KAV.U.prijs komt dan op ruim 41'cent. Men heeft dan ruimer licht voor een betrekkelijk weinig grooter bedrag per jaar. Winkels worden slechts dan voor 1 vertrek gerekend wanneer de oppervlakte niet grooter dan 10 vierk. M. is. Voor grootere oppervlak ten zie men ons vorig nummer. De keuze tusschen het lichtpunten- en ver trekkentarief zal niet moeilijk valle i Ge steit eerst voor uzelf vast hot veel lichtpunten ge nemen zul en ook hoeveel vertrekken uw per- ceel telt. Vervolgens gaat ge aan de hand van meergenoemde tabellen na, wat u het best past. De vraag: „Wat kost, alles inbegrepen, nu 1 KWU gemiddeld?" is zoo maar niet te beant woorden. Naar evenwel wordt verwacht zal gemiddeld niet meer dan 40 c per KWU ver schuldigd zijn. De zuinige lichtgebruiker zal alles inbegrepen meer betalen per KWU. de royale minder. De heer Pisart merkt tijdens deze bespreking op, dat de mindergegoede niet spoedig tot royaler lichtgebruik zal komen en dus gemid deld wel een hooge KWU prijs moet betalen. De voorzitter vertrouwt evenwel, dat ieder langzamerhand tot ruimer stroomgebruik zal komen. De heer Jac. Kikkert (na afloop der raads zitting ter vergadering gekomen) merkt hierbij op, dat het voormalige gasbedrijf anders heeft geleerd. Toen de eerste rekeningen werden aan geboden, is de afname van gas juist gedaald. In antwoord op een vraag deelt de heer C. Jonker nog mede, dat bij het vertrekkentarief voor den Burg is gerekend op een stroom afname van 80 KWU, voor daarbuiten op 60 KWU per jaar. Neemt men 73 KWU per jaar af, dan zal gemjddeld 55 c. per KWU te betalen zijn. Bij grooter afname daalt dit be drag onmiddellijk. De heer Epe kan er zich niet mee vereeni gen, dat in de zomermaanden het minst, inde wintermaanden het meest vast-recht verschul digd is. Hiertegen wordt door de heer Jonker aange voerd, lo. dat op deze manier voorkomen wordt, dat men zomers al mopperend zijn vast-recht betaalt. Er wordt dan bijna geen stroom afgenomen, 2o. 80 pet.van de bevolking gerekend wordt zich aan te sluiten. De armsten zullen daarvan moeten afzien 3o. administra tief komt zoodanige regeling het bedrijf ten goede. Wie zich's winters aansluit kan meteen het hoogere vast-recht meebetalen. De T E M zal een behoorlijk bestaan leiden, wanneer de rijken royaal stroom afnemen. De armen, mindergegoeden, komt dat ten goede. De meergegoeden moeten verleid worden door de veel lagere K W U-prijs, die bij grooter stroomafname verkregen wordt. De heer de Graaf betoogt, dat de gemiddelde stroomprijs voor arbeiders te hoog zal zijn. Gaarne zou hij zien, dat zij, wier inkomen minder dan f 1000 bedraagt, op die prijs re ductie verkregen. De voorzitter ontkent de mogelijkheid hier van niet, maar merkt op, dat dit moeilijkheden zal opleveren. Door de heer P. A. de Roode, directeur van de TEM, die als deskundige deze vergadering bijwoont, worden verscheidene berekeningen uitgevoerd: we zouden er ons blad meekun nen vullen. Van tijd tot tijd zullen' we een paar uitgewerkte voorbeelden hierin op nemen, thans zullen we ons tot dit eene be perken A. Gegevenlichtpuntentarief 1 lichtpunt van 50 kaarsen 1400 branduren. Meterhuur f 3,60. Berekening Vast recht f 14, Een lamp van 50 kaars of 40 watt verbruikt in 1400 uur 1400 maal 40 watt, dus 56000 watt of 56 K W U Stroomprijs 56 maal 15 ct. f 8,40 Meterhuur f - 3,60 Totaal f 26,— Gemiddeld KWU-prijs f 0,50. B. Gegeven: Iemand verbrandt met een lamp Beige, 50 kaars, gedurende een jaar 200 L. olie k 14 ct. Berekening 200 maal 14 ct. dus f 28,— Conclusie Bij gelijke kaarssterkte kost pe troleumverlichting meer dan verlichting door de TEM. De heer A. Boon acht dit een uitnemend voorbeeld om de arme van het nut van de TEM te overtuigen. Voor de rijken is dat z.i. niet noodig. Zelfs al zou men bij electrische verlichting f 10 méér moeten betalen, wat zou dat hinderen, als dit bedrag toch aan de gemeenschap wordt geofferd, besluit spreker. Nadat de heer de Roode nog heeft meege deeld welke bedragen aan stroom het gebruik van stofzuiger, electr. strijkijzer, etc. met zich brengt (zie ons vorig nummer] wordt deze vergadering, welke een prettig verloop had, omstreeks half elf gesloten. Rijksontvanger. Bij Koninklijk Besluit is tot ontvanger der dir belastingen en accijnsen alhier benoemd de heer F. van der Weide, kommies-verificateur der dir. belastingen, invoerrechten en accijnsen te Simpelveld. Alhoewel niemand omtrent het doel dezer bijeenkomst van tevoren was ingelicht, had toch een zestigtal personen, meest winkeliers en handeldrijvenden, gehoor gegeven aan de U'tnooodiging, in een anonieme advertentie ver vat, om in hotel Texel ter vergadering te ver schijven Mogelijk was de attractie juist in die onbekendheid gelegen. Nadat de heer Cohen door de voorzitter der A M.V. de heer I Vb sing, bij de aanwezigen was ingeleid zette ee tgenoemde in korte trek ken doel en beteek.nis der te organiseeren tentoonstelling uiteen. De tentoonstelling bedoelt in de eerste plaats het plaatselijk zakenleven tot hooger peil op tevoeren en zal naar sprekers oordeel niet wei nig tot de bloei van Texel en zijn handeldrij vende middenstand bijdragen. Organisatie en algeheele leiding berusten bij de heer Cohen, die naar we vernemen zijn sporenjop dit gebied reeds verdiende, d^.ar elders door hem met succes reeds tentoonstellingen werden georganiseerd. De prijs voor stands zal bedragen f 7.- per vierk. meter vermeerderd met 25 pet. voor diverse te maken kosten. Naar spreker mee deelde werd reeds voor plm 30 vierk. meter ingeschreven. Kermisattracties zullen aan deze tentoonstelling niet verbonden zijn. Een strijkje zal evenwel aanwezig zijn. Het administratief en financieel beheer der tentoonstellingsgelden staat onder controle van het bestuur der middenstandsvereeniging. Verscheiden aanwezigen stelden vragen waar op de heer Cohen het antwoord niet schuldig bleef. We zullen deze nadere toelichtingen als volgt samenvatten Er is een plattegrond gemaakt en in geen geval wordt meer ruimte verhuurd dan behoor lijk beschikbaar is. Desnoods wordt de tuin van hotei Texel als tentoonstellingsruimte in gericht en voor dit doel geheel overdekt. De zaal zal met totaal 2000 kaars worden verlicht, waardoor alle stands goed tot hun recht kunnen komen. De onkosten worden begroot op f 1200 of f 1250 (orkest van 4 personen f 200 reiskosten f 103 zaaihuur, aanleg electrisch licht etc.) Alle te maken kosten zijn voor risico van de organisator. Om de onkosten zooveel mogelijk goed te maken zal de entree zoo laag mogelijk worden gesteld (30 k 40 ct.) Van een groot aantal bezoekers meende spreker zich dan verzekerd te mogen houden. Door een der aanwezigen werd opgemerkt, dat de heer Cohen toch niet uit philantropie tot het opzetten eener tentoonstelling komt. Gevraagd werd, welke som hij voor zich meent te kunnen opvragen. De heer Cohen deelde hierop mede, dat aan het bestuur der Alg. Midd. Ver. te zullen over laten. De voorzitter der A.M V. merkte verder op, dat eventueele winst, dus bij een ontvangst welke de f 1250 te boven gaat, zal worden verdeeld tusschen de heer ;Cohen, de ver- eenigingskas en de standhouders, ue zakelijke basis achtte spreker reëel. In geen geval zal de heer Cohen met het grootste deel van de winst gaan schuiven. De heer Cohen zette nog uitvoerig uiteen, hoe hij te Castricum door het organiseeren eener tentoonstelling een machtige en bloeiende middenstandsvereei.iging schiep. De tentoon stelling, zoo verduidelijkte hij toch, brengt de consument nader tot de verkooper, en ook de winkeliers en andere handeldrijvenden onder ling meer tot elkaar. De handel kan daarmee slechts gebaat zijn. Spreker betwijfelde of lage T.E.S.O. tarieven voor Texel gunstig werken. Veel nering doenden worden benadeeld, doordat ;Texelaars aan de vaste wal inkoopen gaan doen. Uit de vergadering werd opgemerkt, dat op Wieringen kooplui van buiten slechts 1 dag toestemtr ing krijgen om hun waar uit te ven ten. Op Texel mogen zij naar hartelust hun zaakje drijven. De heer Vlessing oordeelde, dat alle ver- eenigingsleven hier een ziekelijk karakter draagt. Vergaderingen worden veelal slecht bezocht. Er moet een krachtige middenstands vereeniging gevormd worden, opdat er invloed van haar iiitga. Dan zal ze bij het gemeente bestuur met kans op succes de noodige stap pen kunnen doen, Spreker erkende, dat die losse kooplui van buiten Texel aan de winke liers nadeel berokkenen. Bovendien zouden het allen geen 18-karaats-menschen zijn. Uit de vergadering werd nog opgemerkt, dat het ongelegen uur velen belet ter vergadering te komen. In verband met de te organiseeren tentoon stelling vestigde de heer Cohen o.a. nog hierop de aandachtEen drogist zal 4 vierk. meter plaatsruimte behoeven, een handel in leder waren 3, een loodgieter 6, tabakhandel 2'/a, meubelen 9 5 10, auto's 15 k 16 vierk. meter. Nog deelde spreker allerlei bijzonderheden mede omtrent de wijze, waarop men de aan dacht van het publiek op zijn stand kan ves tigen. Spreker zcide een groote reclame-campagne op touw te zullen zeiten. Door advertenties en aanplakbiljetten (ook op de boot) zal op de tentoonstelling de aandacht worden gevestigd De plaatsen der stands worden door hem toe gewezen, hij regelt ook het politietoezicht. Een der aanwezigen noemde de wijze, waarop deze vergadering werd belegd, geheimzinnig. De Texelaar denkt eerst en besluit dan. Met dank voor de opkomst werd daarop door de heer Cohen besloten. De voorzitter sprak nog de wensch uit, dat de A H T. (Algemeene Handelstentoonstelling) zal mopen slagen en riep daartoe aller mede werking in. Sportnieuws. Naar we vernemen telt de adspiranten- afdeeling van S V Texel reeds 16 leden. Tijdens de Kerstvacantie zal worden ge oefend op 28 en 30 December van twte tot vier n tn. Hoedt je voor kouvatten, jongens, en steekt je in een warm pak. Geen adspirant mag deze oefeningen verzuimen. Ondergeteekende abonneert zich met ingang van 1 Januari 1927 op de Texelsche Courant en wenscht het en de deze maand nog verschijnende cou ranten kosteloos te ontvangen. Naam: Adres: Een paar Japonnetjes voor Binnenshuislti Omstreeks deze tijd gaan we ons speciaal ratljt onze garderobe bezighouden, AI zijn onzJg avondjaponnen nog goed voor de komendln feestelijke dagen, onze dagelijksche jurken late]; ons dikwijls omstreeks deze tijd in de steelij Hoe netjes zij er ook nog uitzagen, in het lic»v van feestdagen beschouwd, zien zij er heel wil minder keurig uit. IJ Bij zulke gelegenheden moet men geen flail'1 derende dunne jurken dragen, en als ge misls schien niet weet, wat voor soort japon voel die dagen het best is, kunt ge een keus doele uit de beide japonnon, welke hierboven zijle afgebeeld. ?ij zijn zoowel practisch,alsaardijl_ De eerste japon, afgebeeld onder No. I22il' wordt gemaakt van graan-kleurig crêpe de Chlrl en gegarneerd met strooken van dezelfde stel in diep-donkerblauwe tint. De rok heeft hil" nieuwe tuniek-model en is geheel peplooid i de taille, zoodat de indruk gewekt wordt ril een breede ceintuur. In het bizonder is opme,II1 kelijk de origineele kraag niet de losse, afhail gende einden. Knippatronen zijn verkrijgbaar! de maten 42-44-46-48 onder opgave van Nil 1221. Kosten 55 cents. J< De andere japon, afgebeeld onder No. 122Ë wordt gemaakt volgens de stijl van het modieus! jumper costuum. De lok is rondom fijngli plooid terwijl het lijfje zonder mouwen de mofl van het overblousen volgt, en tamelijk wijl t over de strak zittende tailleband valt. De japo! s wordt gemaakt van wazig- blauw zijden marotl caine en de eenige garneering bestaat uit opl stiksels van zilverachtig chenille, dat in twel rijen rond de hals loopt en aan de voorzijl vierkant uitloopt, zoodat het effect van een vel verkregen wordt. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de mat! 42-44-46-48 onder opgave van No. 1222, Kost! 55 cents. Woensdag 29 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's av. 8 uur GEEN Bijbelbesprekin® in Gebouw v. Chr. Belangen.! Den Hoorn, 'sav. 7 uur Bijbellezing. Zuid-Eierland, GEEN Bijbellezing. I Donderdag 30 December. Oosterend, 'sav. 7 uur Bijbellezing. Zaterdag 25 December (le Kerstdag.)! HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Extra collecte.! Waal, v.m. 10 uur ds Janzen. Extra collecte.! 1 den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Brümmer. I Oudeschild, 's av. 7 uur Kerstfeest met kinderen der Zondagsschool ondl leiding van E. Broekema I Theol. cand. I Oosterend, n.m. 3 uur ds. janzen. Maandcollecte! 1 Cocksdorp, vm. 10 uur ds Plug. i Collecte Emeriti pred. wed. en weezei J Zuid-Eierland, nm. half 5 KerstfeestviericB GEREFORMEERDE KERK. I i Oosterend v.m. 10 uur ds. F. v. d. Kooijl van Amersfoort! Collekte. I DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis. Diakenverkiezing.l Oosterend, 'sav. 7 uur KerstfeestvieringI met de Zondagsschool.! HERVORMDE GEMEENTE Zondag 26 Dec. (2e Kerstdag.) I Burg, 's av. 5 uur Kerstfeestviering met de Zondagsschool.! Koog, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. Extra collecte.! nm. 5 uur Kerstfeestviering. Extra collecte.! Oudeschild, vm. 10 uur ds. Raabe. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. H. Doop.! nm. 7 uur Kerstfeestviering n! de kinderen der Zondagsschool

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2