Als de HOEST AbdüsïroOP No 4085 40$te Jaargang 't slapen belet. Zaterdag 8 Januari 1927 Hechts vragen. Voor de Zondag. Bij Scheren Des avonds Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BUP.G OP TEXEL ADVERTENTI EN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 R.K. Tooneelvereeniging I.L.B. moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Alg. Handelstentoonstelling A. H. T. Schoolnieuws. Veevervoer. Vlsscherij. Binnenland. Griep In binnen en Buitenland. TeTholen en te Wormerveer zijn alle scholen gesloten. Te Utrecht zijn eenige personen van ongeveer 30 jaar aau griep en bijkomende longontsteking ovei leden. In 't algemeen draagt de griep er geen eros ig karakter. In W en Midden Zwitser land breidt de griep zich met veront rustende snelheid uit. In kanton Geiè e zijn reeds 28000 gevallen gfcocstateeid Velen zijn er reeds overleden In Bazel land worden al meer scholen gesloten. In Baden en Breisgau zijn vele gi ieppatiënten. Te Moritpellier (Fr.' een stad met 80U00 zielen, kwamen op ééa dag 31 ster fgo vallen voor. Te Londen werken da meeste kan toren met onvolledig personeel. Te Straatsburg doen zich 283C0 gevallen voor. De Nederlandsche regee ring heeft in Zweden zeer verdrager.d geschut besteld. Het nieuwe jaar zet goed in 1 Prinses Juliana zal van prof. Verrijn Stuart let in staatshuishoud kunde ontvaDgen. Amsterdam zou stappen doen tot het onttrekken va** water aan de Veluwe. Verscheiden Veluwsche burge meesters hebben daartegen protest aan- geteckend. Buitenland Aan de Zwarte Zee beeft een cyc oon treinea uit da rails a> slin- gerd on 140 petroleumboo: forens omver geworpen. Tal van schepen zijn met man en muis vegaac. Het aantal d j*, den moet groot zijn. EXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct. p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN V Van 1-5 regols: 50 ct. Iedere regel meor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal goplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnoment lagoro regelprijs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Rechtskundige vragen, door een abonné onderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werker kosteloos beantwoord. Daar de ingekomen vragen zich voor een bespreking in de courant niet leenen, zullen deze door onze rechtskundige medewerker rechtstreeks aan belanghebbenden worden be antwoord. 's Levens blijde weg. De lezer zal zich het artikel herinneren, dat voor kort onder de titel „Blijheid" op deze plaats werd opgenomen. Ge kondt daarin lezen, wat we daaronder moeten verstaan. In het volgende, dat ge deels ook vinden kunt in het bekende werk van prof. R. Casimir „Zelf aan 't Stuur", wordt daarop doorgeborduurd en vindt ge antwoord op de vraag „Wat kan ik doen om die blijheid te verkrijgen In de eerste plaats zorge men zijn gezond heid te bewaren. Wie met zieke of moede oogen naar de wereld ziet, ziet de wereld slecht en leelijk. Denk ook nietnou ja, dat draag ik wel. Zonder dat ge 't merkt over komt het u toch. Menigmaal, heb ik het 's Maandags aan mijn jongens gezien, schreef prof. Casimir, als de wedstrijd 's Zondags te inspannend was geweest. Een paar dagen laat naar bed, geeft gedurende eenige dagen een bleek gezicht. Dikwijls merkt men het zelf niet terwijl een ander het wel ziet. De dingen aanpakken. Wat blijft liggen, drukt en beangstigt ons, blijft in ons bewustzijn als een remmende, hinderlijke fac tor. Beantwoord uw brieven dadelijk, bestel uw boeken dadelijk, doe uw zaken zoo spoedig mogelijk af en aarzel ook niet, naar uw ouders uw vertrouwden te gaan als ge iets moet beken nen. Hoe langer men met de dingen rondloopt hoe zwaarder ze worden en voor de frissche daad blijken ze dikwijls niet zwaar. Dikwijls kar. men met een kwartier werk meer bereiken dan met een uur praten. Zoek stelselmatig een vreugde die voor u past. Ge kunt, te midden van uw werk ook een arbeid en verpoozing zoeken die uw geest ontspant. Zoek dat, wat aansluit bij uw aard en laat uw niet door mode, fatsoen of aandringen van anderen tot dingen brengen, die uw vrije tijd wegnemen en u veel minder genoegen geven. Ge kunt schaken of dammen tennissen of voetballen, musiceeren of lezen, wandelen, er is zooveel, dat ons speciaal de jonge mensch gelegenheid geeft, zuiver geluk te maken. Voor zijn eigen ontwikkeling zou men verstandig doen minstens één lichamelijke ontspanning te zoeken, éèn verstandelijke, één artistieke. Dat is tegenwoordig wel te bereiken zonder groote kosten. Laat dit niet heelemaal aan lot en beloop over, maar probeer zelf in te grijpenjuist in moedelooze oogenblikken helpt het heen over moeiten. Heb een paar lievelingsboeken bij de hand, een bundel gedich ten, een bundel gedachten, een bundel stem mingsstukken, een paar verhalen of romans, die u altijd weer vreugde geven. Laat u niet door mismoedigheid afleiden. Zoek ook natuur en stilte op van tijd tot tijd. V e r m ij d de menschen niet. Zij, die geen blijheid kennen, hebben neiging zich uit de menschenweteld terug te trekken. Zij hebben misschien honderd kennissen, maar geen vrien den. Zij kunnen hun hart niet eens uitspreken, zij ontvangen ook geen genegenheid en ver trouwelijkheid van anderen, die hen uit 't eigen zelf voert in de gedachten- en gevoelssfeer van anderen. Het elkaar ontmoeten der zielen, als men, op een late wandeling tot stil, intiem gesprek komt of met klein gezelschap op een kamer rustig praat is een schoon gebeuren, dat men niet veel noemt, maar als een zuivere schoone her innering uit zijn jeugd meedraagt. Maak u ook niet los van de h u i s e 1 ij k e haard. Prof. Casimir richt zich in het bijzon der tot jongelui en merkt op Hoe menig jonge man en jong meisje, tot de leeftijd van critiek gekomen, vindt vader te streng of gek, en moe der' n „lief goed mensch maar wat ouderwetsch." Wat hebben jongelui van 19 tot 20 jaar mij niet vaak gezegd in een vertrouwelijk uur: „Neen, ik heb niets aan mijn vader, ik houd niet van mijn vader." Dat is dan tijdelijke verbeelding. Men waant zich eenzaam, onbegrepen. Maar als men ge woon en hartelijk meedoet aan het huiselijk leven met zijn kleine feesten en genoegens, met zijn zorgen en moeiten, ontbloeit er een rijker samenleven. Ik ken vele moeders, wier huis steeds openstaat niet alleen voor haar zoons, maar ook voor al hun vrienden. Is de huis kamer bij moeder niet grooter büjheidscentrum dan de mooiste kroeg (slot volgt.) géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUBOL Op Woensdag 5 en Donderdag 6 Januari gaf de damesafdeeling onzer R.K. Tooneelvereeniging I.L.B. in de Zwaan voor een talrijk publiek een welgeslaagde uitvoering. Alhoewel, zooals de heer H. C. A. Kievits in zijn openingswoord deed uitkomen, het kiezen van een geschikt tooneelstuk voor dames met niet geringe moeilijkheden gepaard gaat, heeft men een knap tooneelspel en een aardige too- neelschets op de kop kunnen tikken, welke beide goed insloegen. Het tooneelspel „'t Nest Ontvlucht", van Grosfeld en van Cuyck, omvatte drie bedrijven en teekent ons de levensgeschiedenis van een naaistertje, dat met haar moeder, een behoeftige weduwe, te Parijs door naaiwerk in haar onder houd tracht te voorzien. Zij vindt in dat werk geen bevrediging, voelt zich een geboren actrice en haakt naar het tooneel. Op aandrang van een vriendin verlaat zij de ouderlijke woning, draait zij moeder en godsdienst de rug toe om in Parijs' grootste theaters te schitteren en roem te oogsten. Eenige tijd waant ze zich volmaakt gelukkig. Doch de stem van het geweten laat zich niet smoren. Luider en luider laat zij zich hooren, Mevr. Longin zoo heet het verdwaalde schaap heeft geen rustig oogenblik meer. Spoedig komt dan evenwel uitredding. Moeder en kind vinden elkaar weer, de godsdienst wordt door de afvallige niet langer (veronachtzaamd. Alles komt dus op zijn pootjes terecht. Het spel kon ons over het geheel wel vol doen, de hoofdrollen waren in goede handen. „Visite" was de naam van de tooneelschets van G. Nielen, die daarop werd opgevoerd. Een aardig stukje in één bedrijf. We maken kennis met twee paar oude vrijsters, kijfachtige juffers. De „Spitsen" komen bij de „Kraken" op visite. De gastvrouwen hebben voor hun fatsoen ge meend haar te moeten uitnoodigen, de bezoek sters voelen zich verplicht aan die invitatie ge hoor te geven, leder paar neemt zich echter voor uiterst koeltjes te zijn en niets meer te zeggen dan hoogst noodig is. Geen van de dames houdt zich evenwel aan haar woord,alles is koek en ei. Het gevolg is, dat tusschen de zusters Spits en Kraak een kibbelgevecht ont brandt, zoodra de eersten zijn opgehoepeld. Een „huiselijk tafereel" aldus, doch niet vrij van onverkwikkelijke ruzie-partijtjes. Toch is het de schrijver tamelijk wel gelukt de „brave liên," die onder dergelijke omstandigheden „op een theetje" gaan, aan de kaak te stellen. Opmerking verdient, dat het stukje geheel in Texelsch trant werd gehouden. De dames droe gen de bekende Texelsche kap en waren ook verder naar Texelsche zede uitgedost. De taal was onvervalscht Texelsch, het meubilair paste zich bij het stuk uitnemend aan. De dames hebben zich op behoorlijke wijze van hun taak gekweten. Een daverend applaus was haar welverdiend loon. Met een kort woord van de heer Kievits werd geëindigd. Beide avonden, uitsluitend voor Roomsch Katholieken toegankelijk, werden met een ge zellig bal besloten. De postverbinding Texel- Vlieland. De DirecteurGeneraal der Posterijen en Telegrafie zou in het overlijden van de heer Buijs, postschipper van Texel op Vlie land, aanleiding hebben gevonden deze dienst eind Maart 1927 op te heffen. Nader informatie ten postkantore alhier had geen resultaat. Inschrijving voor de dienstplicht. Donderdag 1.1. werd ter gemeentesecre tarie gelegenheid geboden tot aangifte ter inschrijving voor de dienstplicht voor per sonen, geboren in 1908. Verwacht wordt, dat het aantal inge schrevenen van deze lichting jn totaal 72 zal bedragen. UIT DE OUDE DOOS. Wist u wel, dat den Buig in 1414 bij een privilege van graaf Willem IV van Holland tot hoofd plaats van het eiland werd verheven dat het oude raadhuis, dateerende van 1611, stond op de plaa's waar thans hotel Texel zich bevindt; doordat er ontsteking veroor zakende slijm op Uw borst zit, zorg dan, dat er naast Uw bed staat, om U een rustigen nacht te bezorgen. Akker's Abdijsiroop lost de slijm op en verdrijft den hoest- prikkel, beroemd en onge ëvenaard bij bronchitis, kink hoest, slijmhoest en asthma. Overal verkrijgb. in kokers a f 1.50, f 2.75, f 5.50 De groöte flacons zijn voordeeliger. dat het tegenwoordige raadhuis in 1841 in gebruik werd genomen dat in 1598 hier een wol- en linnenwe- versgilde werd opgericht en de Weverstraat haar naam ontleent aan het weversbedrijf, dat voor een paar eeuwen door velen daar werd uitgeoefend dat hel tegenwoordige weeshuis vroeger een klooster was, toegewijd aan de H. Agnes; dat de weeskinderen tot 1795 costuums droegen in de Texelsche kleurengroenen zwart Als men boos wordt. Zekere F. K., bakkersknecht alhier, be ging de onhandigheid zich schuldig te maken aan bedreiging eener 17-jarige dienstbode die met de bedreiger by dezelfde bakker in betrekking was. De slechte verstandhouding tusschen de beide gedienstigen kwam de 6e November tot uiting, toen de juffer de bakkerij door liep. De knecht wierp haar een deegrol achterna, waarop zij op haar schreden terug keerde om hem voor te stellen voortaan wat vriendschappelijker met elkaar om te gaan. Daarop heeft verdachte haar gedreigd met een mes te zullen steken, zoodat de andere bakkersknecht tenslotte tusschen- beide is gekomen. Tegen verdachte werd Dinsdag 1.1. voor de Arrondissements Rechtbank te Alkmaar f25 bo'.te of 25 dagen hechtenis geeischt. Volksbelang. Nog is het buiten guur en koud, De winter gaat zijn gang. Dus, Texelaars, weikt allen mee Aan 't algemeen volksbelang. Want eer men toekijkt is het zomer en het zwemseizoen is daar. Is zomerdag weer aangekomen Dan 't zwembad voor elkaar. Steunt allen thans d'ontworpen plannen Voor 't zwembad t'Oudeschild Wilt allen thans u in gaan spannen En geeft uw gaven mild. Wilt in dit opzicht nu eens toonen, Dat zwemmen u interesseert, Door lid of donateur te worden Der club, door ons begeerd. De zwemsport is voor arm en lijken Voor jong, oud, groot en klein Die sport moet u allen lijken Die moet ook de uwe zijn. Ingezonden door D. T., Uirechl. Doos 30 Tube 80 ct PUROL Men schrijft ons De A. H. T., welke gehouden zal worden van 15—20 Febr. a.s. te den Burg in hotel Texel belooft grootsch te worden. Verschillende stands zijn verhuurd, waaronder aan groote Nederland- sche firma's. Vele bedrijven zullen in werking te zien zijn, de tuin van het gebouw zal ver moedelijk geheel bebouwd worden. Een schit terende verlichting zal buiten als reclame worden aangebracht. De zalen zullen baden in een zee van licht, het orkest ouder leiding van de heer S. Dwinger, uit Leeuwarden, zal zijn muziek ter opluistering geven. De heer Cohen, de organisator, zal het interieur van het gebouw geheel doen veranderen. Het buffet wordt inge richt als Indische theetuin, waa' men, na eens rondgewandeld te hebben, een rustig zitje kan nemen. Iedere 100ste bezoeker zal een waarde vol cadeau ontvangen. De A. H. T. zal dagelijks geopend zijn van 2—5 en van 7—10'/ uur. Dat de organisatie, in vakkundige handen is, mogen wij met volle zekerheid neerschrijven. Mcj. Tr. van Dok, vroeger onderwijzeres aan de o.l. school alhier, werd benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Hippolytushocf. OUDESCHILD Gedurende deze week zijn van Texel verzon den 17 varkens, 10 kalveren, 2 paarden, 1 veu len, 3 koeien, 4 schapen. In de haven werd deze week aangebracht plm. 7000 KG. garnalen, plm. 150 KG. wulken en 10 baal kreukels.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1