Dats KWATTA Griep ITOOp No 4091 Zaterdag 29 Januari 1927 40",e Jaargang Recfets^ragen. VOLLE-MELK REEPEN PUROL er op! Gemeenteraad van Texel ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE R001J DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÈN: Slechts eeri merk kan aan de spits staan AKKER'» tihiTtnr'M MIJNHARDT's Staal-Tabletten .90*» Maag-Tabletten75 Zenuw-Tabletten .75" Laxeer-Tabletien .eo« Hoofdpijn-Tabletten 60" Het verzacht en geneest SCHECOURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UIIG: ^raamrwi' Van 1-5 regels: 50 ct. lodero rogel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bil abonnemont lagere rogolprlls. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN I ELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Rechtskundige vragen, door een abonné ondeiteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werker kosteloos beantwoord. Zitting van Dinsdag 25 Januari 1927, aan vangende te drie uur namiddags. Voorzittende heer W. B.Oort, burgemeester. Secretarisde heer C. Jonker, gemeente secretaris. Afwezigde heeren A. Boon en J. Pisart. IDe voorzitter opent de vergadering, de sec retaris leest daarop de notulen der laatste twee vergaderingen, welke worden goedgekeurd. De voorzitter geeft daarop een overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar passeerde en legt in het bijzonder de nadruk op hetgeen Texel betreft. Spreker zegt onder meer: Hoewel 1927 reeds eenige weken geleden in trede deed, acht ik het toch mijn aangename plicht om in deze le raadszitting van het jaar enkele woorden te zeggen. Door ziekte was ik daartoe het vorige jaar niet in staat. In de ver gadering van 12 Febr. sprak echter de loco- i burgemeester de wensch uit, dat 1926 een gun stig" jaar zal mogen zijn. Laat ons thans nagaan in hoeverre deze wensch in vervulling is gekomen Statistische gegevens. De sterkte van de bevolking bleef vrijwel I stationnair (31 Dec. '25 7281. 31 Dec. '26 7279). Het vliegkamp de Mok werd op 1 Dec. '26 1 tijdelijk gesloten, waardoor eenig personeel ?werd afgeschreven. Het aantal huwelijken was in 1925 en'26 even i groot nl. 59, het aantal geboorten steeg van 124 in 1925 tot 152 in 1926, terwijl het aantal sterf gevallen resp. 83 en 85 bedroeg. Landbouw en veeteelt. Voor de bewoners, voornamelijk voor hen, die van veeteelt leven, was 1926 niet voorspoe dig. Belangrijke winstderving had plaats, een groot gedeelte daarvan komt op rekening van I de lammerenverkoop door sluiting van de Eng. havens voor invoer van schapenvleesch. Moge 1927 daarin verandering brengen. Hiertegenover staat, dat het aantal lammeren I dat in '26 ter markt kwam 3018 hooger was dan in '25, nl. in 1926 32172, in 1925 29154, terwijl de opbrengt van het bouwland per HA. van I bijna alle gewassen hooger geschat werd dan in 1925 (aardappelen uitgezonderd); ten opzichte van de groenvoedergewassen viel geen belang rijke verandering te constateeren. De prijzen der landbouwproducten waren in '26 iets lager dan '25, doch niet in die mate, dat de meerdere opbrengst per HA. niet ruimschoots opwoog tegen die lagere prijzen. De eierenverkoop nam met bijna 100,000 st. toe (in 1925 1,035,000, in 1926 1,129.235 st). V i s s c h e r ij. Opbrengst vischverkoop steeg eveneens (in 1925 f 64163, in 1926 f 73455), het aantal vis- schersvaartuigen bleef vrijwel stationnair (93 st.) Gemeentewezen. Het is hier de plaats om de wensch uit te spreken, dat de electrificatie van Texel een suc ces moge worden tot heil en verbetering van de toestanden op het eiland. Voor wegverbreeding werd het noodige gedaan o.a. in de dorpen Waal en den Hoorn, het we- getionderhoud en de rioleering eischten veel arbeid. Voor Oudeschild was '26 van belang door de voltooiing van de weg met uitzon dering van de bestrating achter het dorp. [Nog vermeldde spr. allerlei gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar op het gebied van ge meentewezen, polderwezen, strandvonderij, brand- en reddingswezen, waarvoor we de lezer verwijzen naar ons uitvoerig overzicht in ons blad van 31 December 1.1. Red.] Herdenking. Het is hier de plaats om hen te herdenken, die ons in de loop van 1926 door de dood ont vielen. In het bijzonder wensch ik dit te doen t.o. van de opzichter C. Eecen, die de 24e Juni door een noodlottig toeval om het leven kwam en dokter W. W. v. d. Vegt, die de 8e Nov. op 76 j. leeftijd overleed na een arbeidzaam leven, waarvan vele jaren als practiseerend genees heer en schoolarts op dit eiland. Tenslotte wensch ik Texel in de komende jaren veel goeds, vele veranderingen ten goede toe. Deze wensch zou als volgt nad:r geformu leerd kunnen worden le. dat deze gemeente, die in 1927 hare elee- trificatïe krijgt, in een niet te ver verwijderde toekomst over een waterleiding zal kunnen be schikken Reeds thans genieten 3 400 ge meenten van de 1081 daarvan de voordeelen. 2e. dat Texel een lagere landbouwschool zal krijgen en het opkomende geslacht daarvan zal mogen profitecren. 3e. dat spoedig de tijd aanbreekt, dat onze gemeente in zielental vooruitgaat: thans bleef dit sinds eeuw vrijwel stationnair (in 1876 6437 in 1925 7281.) Deze vooruitgang is mogelijk indien meer grond (thans slechts een vijfde van de 11000 HA., die geëxploiteerd worden) voor land- en tuinbouw en andere bedrijven gebruikt worden en minder voor veeteelt. 1. Ingekomen stukken. (Aededeelingen. a. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van de ontvanger der gemeente, ge schiedt op de 22e Dec. '26. b. Verzoek van het Alg. Armbestuur tot uit breiding en verbetering van het Gesticht van Weldadigheid wegens steeds nijpender gebrek aan slaapruimte en primitieve inrichting van privaten, urinoirs, wasch- en badgelegenheid Het bestuur deed een tweetal bouwplannen ontwerpen, welke bij uitvoering resp. op f4800 en {7500 zullen komen. Slechts het groote plan zal bij uitvoering voldoende in de bestaande behoefte kunnen voorzien. Het gebouw werd in 1908 opgericht met 8 verpleegden, welk getal zich gaandeweg tot 21 uitbreidde: 15 mannen en 6 vrouwen. Weldra zal het gesticht weer nieuwe bewoners krijgen en dat, terwijl de eet-en slaapzaal voor mannen reeds overbevolkt zijn. De waschgelegenheid voor mar.nen en vrou wen is in één ruimte ondergebracht welke toe stand onhoudbaar is. Bovendien is ze in een boet ondergebracht, welke niet dan door de buitenlucht bereikt of verlaten kan worden. De W.C.'s zijn niet hygiënisch ingericht en moeten zeker binnenshuis worden gebouwd. Ook is het niet doenlijk de zolder voor slaapgelegenheid te benutten. Het bestuur erkent, dat met de voorgestelde uitbreiding en verbetering een belangrijk bedrag gemoeid zal zijn, doch bepleit met klem de noodzakelijkheid van een verbouw als boven omschreven. Zonder discussie wordt het verzoek in handen van B en W gesteld om prae-advies. c. Schrijven van de kerkeraad te den Hoorn geteekend door de heeren ds. Brümmer en Bruin en door die van de CocksdorpEierland geteekend door de heeren ds. Plugen v.d. Hoek houdende verzoek tot afschaffing van de kermis op Zondag. In handen gesteld van B en W om prae- advies, hetwelk zal worden uitgebracht na de a.s. Kermis, omreden de baten hiervan reeds in de begrooting 1927 zijn verwerkt. 2. Fo; matie oan enkele stembureaux Van de agenda gevoerd. In de volgende ver gadering komt men er op terug. 3. Vaststelling suppletoir kohier honden belasting dienst 1926 Wordt vastgesteld op f47,50. 4 Qntsiag-aanurage Mej. ft. jonker als onderwijzeres aan de o.l. school tc den Hoorn. Eervol verleend. (Zie vorig nummer). 5 Oir rplaatsing oan onderwijzeressen. Wordt van de agenda gevoerd. 6. Voorstel tot het planten uan boomen aan het Schildereinoe te den Burg. (Zie ook ons vorig nummer). In principe gaat de raad met het voorstel van B en W geheel accoord. De heer Epe maakt als deskundige inzake de aanplant eenige op merkingen, die B en W ter harte zullen nemen Er zullen boompjes geplant worden voor de Nutswoningen wéér precies, wordt nader overwogen in de hoek aan de Nieuweweg t.o. de Zeevaartschool, enz. 7. Restauratie oan ds toren ie de Koog. (Zie ook ons vorig nummer). Verbetering is dringend noodig een der span ten, waarop de vergane onderslagbalken van de toren rusten, is verzakt. De vloeren, al het bui- tenschotwerk van de torenromp, de buitendeur tjes en de schoepen van de top zijn grooten- deels af. De zink- en loodbedekking van de top en eenige stijlen in de toren moeien wor den vernieuwd. Aan spanten en stijlen moet ien nieuwe verankering worden aangebracht. Het De ervaring hoeft geloerd dat de verzachtende, süjmopiosscnde en genezende werking van Akker'» Abdijsiroop bijzonder geschikt is ter bestrijding en genezing van griep, influenza, bronchitis, kink hoest, hardnekkigen hoest en de meeste ziekten der luchtwegen. zuiverend, verzachtend, genezend. Alom vcrkrijijbcM in kokm va Tl t 230 gram f 1.50 550 gram 2.75 cn 1000 giam ƒ450 versleten uurwerk eischt geheele vernieuwing. De kerkvoogdij is voornemens het kerkgebouw te laten restaureeren. Wordt ook de toren her steld, dan zal met deze werkzaamheden in totaal een bedrag gemoeid zijn van f5000, of f5500 wanneer een overstekend dak gemaakt wordt en de afdekking niet met pannen doch met leien zal geschieden. B en W hadden een bespreking met de hee ren Smit en Zutphen, kerkvoogden, die zich geheel konden vereenigen met de plannen als bijdrage in de kosten van restauratie aan de kerkvoogdij der N.H. Gem. te de Koog f2000 subsidie te verstrekken, waarvan f 1000 bestemd voor de vernieuwing van het uurwerk. De uitvoering der restauratie, waarmee zoo spoedig mogelijk een.aanvang moet worden ge maakt, geschiedt onder toezicht van de ge meente-opzichter en is onderworpen aan moge lijk door de Rijkscommissie voor Monumenten zorg tc stellen voorwaarden. De heer Roeper zegt het voorstel toe te juichen, daar zoovaak hij in de Koog kwam telkens de treurige toestand, waarin het kerkje verkeert, zijn aandacht trok. Ik twijfel er niet aan, laat de heer de Graaf hierop volgen, of deze zaak is door B en W goed onder de oogen gezien. Anders zou ik nog wel wat willen zeggen. Nu stop ik dat liever in de doofpot. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeen komstig voorstel van B en W besloten. 8 Concessie in uerband met radio-cen trale. (Zie ook de laatste twee nummers van ons blad). De voorz. leidt dit onderwerp, waaromtrent alle leden diverse gegevens kregen toegezonden, ongeveer als volgt bij de raad in We hebben hier iets nieuws, zooals dat ook voor veel plaatsen nog is. Toen de aanvraag voor de concessie binnenkwam hebben we ge meend ons licht elders te moeten opsteken, in Zaandam, Oostzaan, er zijn niet veel van die plaatsen. Niet vergeten moet worden, dat, als we toestemmen, die concessie voor het heele dorp zal gelden, want het gaat niet aan ver schillende gegadigden gelegenheid te geven hier zoo'n centrale te stichten. De radio-distributie zal van één moeten uitgaan, de concessie stel len wij voor te geven voor 3 jaar. Het komt ons goed voor het aan één te geven, daar de kosten vrij belangrijk zijn. En aan de andere kantals de heer H. Bruijn de energie heeft zoo'n bedrijf op te zetten, moeten wij daar iets tegenover stellen. De heer de Graaf zou liever de anderen niet uitsluiten en geen concessie maar eenvoudig vergunning willen verleenen. Een volgend jaar staan we misschien voor dingen, die we thans niet hebben voorzien. Spreker zou de aanvraag onder de Hinderwet willen behandelen. Ook de heer Kcesom kan zich met het ver leenen van concessie niet geheel vereenigen. Hij meent dat geen radio-centrale kan worden Bij Apoth. en Drogisten Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Hu id ver won dingen gesticht, zonder de Hinderwet te raadplegen. Ook acht hij de hoogte van 5 M boven de be gane grond onvoldoende, vooral In verband met liet verkeer van hooiwagens, waaruit de hooischop omhoog steekt. Radio-distributie via de telefoon cn dan van wege de gemeente lacht dc heer de Graaf meer toe, doch dit voorstel vindt geen instemming. Op een vraag van de heer Jb. Boon of ieder perceel tegen bliksemslag beveiligd wordt, ant woordt de voorz. bevestigend. Weth. Keijser merkt nog op, dat geen dorps ontsiering door een warnet van draden zal plaatsvinden wanneer de distributie van één persoon uitgaat. De storing zal minder zijn daar het centrale station onder deskundige lei ding zal staan. Onder de abonnees zal onder ling storing zijn uitgesloten. Spreker acht dc totstandkoming eener radio-centrale een ge meenschapsbelang en meent dat men daaraan zijn steun niet mag onthouden. De voorzitter zegt, dat de kosten der abon nees worden gereduceerd tot de helft van liet bedrag, dat de bezitters van een eigen loestel moeten opbrengen (de helft van tl per week.) Verder heb je geen gezeur met accu, gebroken lampen, etc. Bij een getal van 25 abonnees zal de heer Bruijn de aanleg durven ondernemen, doch eerst bij 50 zal die rendabel zijn. Maar, besluit spreker, we houden dc rem vast. Is hij slecht in zijn spullen of bedanken er menschcn, dan wordt de concessie opgeheven. De concessie, die B en W voorstellen te ver leenen, is o.a. gebonden aan de navolgende bepalingen Alleen op nader aan te wijzen plaat sen mogen draden worden aangebracht, minstens 5 M. boven de openbare weg. Net en ontvang toestel moeten steeds zoo goed mogelijk zijn, de tarieven mogen het door B en W te bepalen maximum niet te bovengaan. Dc programma's mogen niet strijdig zijn inet hetgeen dienaan gaande door B en W mocht worden bepaald. De overeenkomst wordt ontbonden verklaard, wanneer lo 1 Jan. '28 de uitzending niet be gonnen is, 2o de uitzendingen gestaakt worden of te weinig plaats hebben 3o bij niet- of niet behoorlijk naleven der overige gestelde bepa lingen 4o wanneer het aantal abonnees minder dan 25 bedraagt. De heer Roeper zegt met het plan in te stemmen. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop bcslotenovereenkomstigprae-advies van B en W. 9. Wijziging gemeentebegroting uoor 1926. 10. Wijziging gemeentebegroofing uoor 1927 (Zie ons vorig nummer.) RONDVRAAG. De heer de Graaf deelt mee dat een bewoner te de Cocksdorp last heeft van water uit een gemeenteriool, dat over zijn erf loopt. Moet de bewoner op eigen kosten nu maatregelen treffen of is de gemeente gehouden dat te doen? Weth. Keijser zegt, dat zulks doorde gemeente in orde moet worden gemaakt. Ter plaatse zal een onderzoek worden ingesteld. De heer Roeper vestigt de aandacht op de gevaarlijke brandkolk benoorden de Waal. De heining verkeert in vervallen staat, hetgeen bij het toenemend verkeer steeds meer -gevaar op levert. Bij droogte werd vroeger hier wasch- water geput. Thans niet meer. Drinkwater vindt men er niet. Er is dus alle reden om de kolk te dempen. De heer Kikkert dringt aan op een knap loop pad bij de Boogerd en vraagt verbetering van de weg door het Glop, dat van het perceel van de heer Kiljan naar de Koogerstraat leidt. De heer Jb. Boon merkt op, dat werkloozen te den Hoorn aan de Slufterbollen te werk worden gesteld, werkloozen te de Cocksdorp aan de weg onder Oudeschild. Spreker acht de afstand te groot en vraagt of geen wettelijke bepaling hierin voorziet. De voorzitter antwoordt, dat alle krachten worden ingespannen om in de nooden der werkloozen te voorzien Aan genoemd feit kan verbazend weinig worden veranderd. Zooveel mogelijk echter wordt getracht werk dicht bij huis te krijgen. De heer de Graaf zou gaarne zien, dat de arbeiders geen extra reis naar den Burg behoe ven te maken, om hun loon te ontvangen. Wan neer hun hoofdman dat voor hen meeneemt zal die moeite overbodig zijn. De heer Vonk stemt met de heer Jb. Boon in tnaar eindigt met de woordenBcKr een half ei dan een leege dop. Volgt sluiting. De klok wijst 4,45 uur.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1