w STER SUKKEL NSEI No 4103 Zaterdag 12 Maart 1927 40,te Jaargang Voor de Zendag. Hoest- ta bietten Bedaar Uw pijn Kloosterhalse m DOCH ROOK Texelsche Berichten MIJMHARDT'S TABAK ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ :s DEN BUP.G OP TEXEL ADVERTENTIËN: Doos 30 ct Keel pijntabletten 30 en 60 ct TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 (j met AKKER's TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN 1 Van 1-5 rogels: 50 ct. ledore regel moer: 10 cl. Dozelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokend. BIJ abonnement lagero rogolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Kracht en liefde. Niets is in de grond gewichtiger in het inge wikkelde menschenleven, dan dat wij succes en mislukkingen niet naar de oogenblikkelijke en oppervlakkige gevolgen beoordeelen. Laten ^wij nooit, schreef Foerster, ons beter ik aan het succes van het oogenblik offeren, laten wij onze wilskracht altijd zonder uitzon dering met het hoogere leven verbinden dan kunnen wij ons verzekerd houden, dat hier of daar te eeniger tijd ook de opbouwende invloed aan het licht zal komen. In ons zelf komt in elk geval het betere tot meerdere vastheid, en dat is toch het voornaamste en het gewichtig ste voor een ieder, die niet voor de motten en de roest wil werken Tot de echle wilsvorming in deze zin behoort niet alleen het helder besef van de algeheele onvruchtbaarheid der ongelouterde en onge vormde wilskracht, maar ook een behoedzame zelfopvoeding in het kleine, een oefening, juist voor het sterke temperament en voor de man nelijke kracht, in zorgvuldigheid en nauwge zetheid, in het kiesche ontzien van anderen en in de dienende liefde „Hard als diamant en zacht als een moeder" is het devies, dat een opvoedkundige uit de zeventiende eeuw gesteld heeft voor een alzijdige vorming van de inner lijke mensch; het is dan ook geheel en al onjuist, om de krachtsontwikkeling zonder meer als het eenige doel van de mannelijke opvoe ding te beschouwen. Vele menschen verbeelden zich, dat het tot de waardigheid van de man behoort, zich aan niets en niemand te storeninderdaad is zulk een wijze van handelen, ook van het standpunt van ware kracht, echt min en armoedigwant ruwe ongegeneerdheid en zijn gang te gaan zonder zich om wat ook te bekommeren, is veel gemakkelijker en eischt veel minder ziele- kracht en behoedzaamheid dan een medevoe lende en anderen ontziende energie. Standvastigheid, gepaard met goedheid en zelfbeheeréching, dat is de ware bloei van krachtige mannelijkheid. Ik zag eens een man, die groote haast had, om nog bijtijds de trein te halen daar liepen hem nog drie kleine kinderen in de weg. Hoe zijn haast nu eensklaps in behoedzaamheid veranderde, hoe hij om de kleinen heenliep,ze behoedzaam aanpakte, om te zorgen dat ze niet vielen; het kleinste nog even vriendelijk over het haar streek en daarna eerst verder rende. Dat was een verkwikkelijk beeld van de door liefde opgevoede en gelouterde wilskracht. En tevens was het een symbool voor grooter din genhoe dikwijls toch worden wij in het leven opgehouden door „lastige kinderen", in hoeveel gewichtige zaken worden wij niet op noodlot tige wijze gestoorden toch, van hoeveel beteekenis is voor ons zelf niet de wijze, waarop wij het met hen klaarspelen I Want leven is samenleven, en wie alleen maar zijn eigen plannen wil doorzetten, zonder zorg zaamheid en zachtheid jegens anderen, die blijft onvruchtbaar, ook al hield hij er de mooiste inzichten en ideeën van de wereld op na Pluimveeteelt. Op uitnoodiging van T.P.V. „Texel" heeft de heer B. v. Asperen Vervenne, rijkspluimveeteelt- consulent, de foktoomen van verscheiden leden dezer dagen aan een keuring onderworpen. De uitslag is als volgt: C. Blom Jz., Oudeschild 2-42 Red Islands J. A. Duinker P.H. polder 2-38 Barnevelders T. Zegel 2-20 1-24 Witte Legh. T. Koorn, Westen 1-20 Red Islands Gebr. du Porto, Dennen 1-20 Red Islands en Barneveld. S. Bakker Cz. bij den Burg 2-23 Red Islands H. J. Zijm, den Burg 1-15 Barnevelders C. Dros Pz. den Burg 1-15 Red Islands 1-24 Witte Legh. 1-27 Barnevelders O. Goënga, den Burg 1-16 Patrijs Legh. 1-9 Zilv. Braekels 1-12 Barnevelders P. Roeper, Labora 1-20 Red Islands H. v. Heerwaarden, Burgzicht 1-24 Red Islands P. Boon Pz., Oosterend 1-15 Witte Legh. SU APOTH. EM OROCISTEN ■u in.»ig—MwramT^—- De berging van het Italiaansche stoomschip „Fianona. Dit stoomschip was voor eenige weken door het Duitsche stoomschip „Rio de Janeiro" aangevaren en ernstig beschadigd.Thans wordt het leeggepompt. Hierboven het aanbrengen der bekisting die door zware balken gesteund moet worden, om aan de enorme waterdruk weer stand te kunnen bieden. Geitenfokvereeniging „Vooruitgang". In 1920 op initiatief van de heer van der Kraats en anderen opgericht, mocht geitenfok vereeniging „Vooruitgang" in weerwil van veel financieele misère reeds aardige resultaten be reiken. De fokkerij beweegt zich thans in de goede richting en belooft veel goeds. Reeds is de kwaliteit der dieren aanzienlijk verbeterd hetgeen zoowel melkproductie als vetgehalte ten goede kwam. Toch was de ledenvergadering op Dinsdag 1.1. in de Oranjeboom zeer slecht bezocht't bestuur inbegrepen 7 leden. De heer J. Kortenhoeve, voorzitter, sprak een welkomstwoord, bracht dank aan de bokken- houders voor hun gewaardeerde medewerking en sprak de wensch uit, dat „de vroede vade ren" de vereeniging een subsidie niet zouden onthouden. De heer C. Rentenaar, secretaris, las de notulen welke onveranderd de goedkeuring verwierven. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat 1926 over het geheel een gunstig jaar was. Door tusschenkomst van de heer W. Bakker, rijks- veeteeltconsulent voor Drente te Assen, werden twee Toggenburgers aangekochtde zusterver- eeniging te Eierland kreeg de oudste. Met be langstelling wordt uitgezien naar financieele steun. Reeds werd in uitzicht gesteld, dat de gemeente bij de aankoop van een bok zou bij springen. De oudere dieren zouden dan ter beschikking van de vereeniging in Eierland moeten worden gesteld. De vereeniging te'.t 53 leden, eigenaars van 87 geiten. Onder dankzegging aan de secretaris werd het verslag goedgekeurd.. Blijkens het financieel verslag sloofde balans per 1 Maart 1927 in debet en credit met een bedrag van f122.— Het kapitaal bedroeg f9.30 De rekening werd bij acclamatie goedgekeurd. De contributie bleef bepaald op f 1 per jaar en wordt wordt omstreeks Mei-Juni geïnd. De leden betalen op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap f 0.50 dekgeld. Anderen wordt met klem aangeraden zich eerst als lid te doen inschrijven, alvorens zij zich met hun geit naar de bokkenhouder begeven. Dat spaart de pen ningmeester veel last. De voorz. uitte zijn spijt overeen paar leden die wel het dekgeld, maar niet hun contributie betaalden en merkte in verband hiermee op, dat „Vooruitgang" geen filantropische instelling is. Naar werd meegedeeld worden van rijks- of gemeentewege plannen beraamd de bokken aan een keuring te onderwerpen. Vermoedelijk zul len dan niet-geregistreerde dieren niet ter dek king beschikbaar mogen worden gesteld, waar mee de teelt van goede dieren gebaat zal zijn. De heer C. Gielis trad als bestuurslid af en was niet herkiesbaar. Benoemd werd de heer W. Zijm, die deze functie aanvaardde. Secretaris Rentenaar zou wegens drukke be zigheden gaarne uit zijn functie ontheven wor den. Bij stemming ter vervulling van deze vacature werd hij herbenoemd, waarna hij aan zijn voornemen geen gevolg gaf. Bij de rondvraag werd op voorstel van de heer W. Zijm besloten de heer Zegel een billijke vergoeding te verstrekken, wanneer door geiten op de Redoute aan het rietgewas schade wordt toegebracht. De heer Zijm werd als nieuw bestuurslid ver welkomd, de heer Rentenaar oogstte de dank des voorzitters wegens de bereidwilligheid ook verder zijn functie Ie willen vervullen. Nadat nog besloten was begin October weer te vo-gaderen volgde sluiting. met AKKER's KLOOSTERBALSEM, die geen salicylverbindingen, chloroform of ammoniak bevat, welke Uw huid vernielen. AKKER's KLOOSTERBALSEM heeft de eigenschap diep in de huid te dringen. De verwarmende invloed zal diep in Uw gewrichten het bloed beter doen circu- leeren en daardoor de vergiften ver drijven, waardoor de weefsels de ver loren veerkracht en soepelheid herkrijgen. is daarom liet middel dat een aanval van rheumatiek onmiddellijk tot bedaren brengt en in korten tijd geneest. Een proef zal U overtuigen. Prijs per pot 60 cent. Alg. Texelsche Middenstandsvereeniging. Een tiental leden derTexelschc Middenstands vereeniging kwam Woensdagavond in hotel „Texel' in de algemeene vergadering bijeen, voornamelijk om het resultaat der Algemeene Handelstentoonstelling van Februari 1.1. nader onder de oogen te zien. Omstreeks 9 uur heette de voorzitter, de heer I. Vlessing, de aanwezigen welkom en hij voegde er aan toe, dat de A.H.T. een succes was, zoo dat de vereeniging er met voldoening op mag terugzien. Dank zij deze tentoonstelling steeg het aantal leden met 24 (50 pCt.) Na stemming over de toelating werden allen als lid inge schreven. Naar ons bleek uit het financieel verslag heeft de A.H.T. een winst afgeworpen van f 1016,53, waarvan de heer Cohen, organisator, een derde deel bekwam, alsmede een bedrag van f 100, dat hem als vergoeding voor diverse ten behoeve der A.H.T. gemaakte kosten werd toegekend. Aan standgelden werd ontvangen f 1076, aan entréegelden f956,In totaal bedroegen de ontvangsten f 2332,25, de uitgaven, met inbegrip van honorarium en vergoeding voor de organisa tor, f 1655,14. Van de netto winst (f677,11) stelde het bestuur de leden voor aan de stand houders 40 pet. der standgelden terug te betalen De rest komt de verecnigingskas ten goede. De rekening werd door de heeren T. Buijs, A. de Wilt en G. Joh. Duinker gecontroleerd en in orde bevonden, waarna ze bij acclamatie onder dankzegging aan de heer üude, penningm., door de vergadering werd goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd besloten tot een winstverdeeling als bovenvermeld. Op voorstel van de voorzitter werd de heer Gude, secretaris-penningm. als blijk van waar deering voor zijn krachtige hulp bij de organi satie van de A.H.T. een gratificatie van f 50 toegekend, welke door hem onder dank werd aanvaard. Waarschuwing. Bij de rondvraag werd gewaarschuwd tegen het koopen van sjacheraars, die niet zelden tegen buitensporige prijzen onder allerlei aan- j lokkelijke aanbiedingen hun waar aan de man trachten te brengen. Zoo werd opgemerkt, dat dezer dagen een paar venters „linnen" te koop j aanboden voor f 1.25 f 1.50 per el en goede i klanten een half dozijn of meer theedoeken be loofden en zelfs een kist met manufacturen, van allerlei slag. Al spoedig bleek, dat men met Uw pijp die onaf* de schuld hrUqf als de tohok die er In ril niet deugt, een tabak uuoarop Oe staaf matsen hum en die de slechlste pijp omtoouert rot een heerfyk^bezlt Zoo'n tabak Is' !DnÖKï,VtiAt\; 1 ROODL1UP 1 'HtODUWiO 1 ifSILMtL'EO sét. '•a/.'VTOiiat Wfl-s—I r leelijk werd j,bedrogen. Nog werd de aandacht gevestigd op de man, die tegen grof geld zg. vulpenhouders te koop aanbood. Niet alleen hebben die dingen geringe waarde, bovendien stelt de kooper zich aan ge varen bloot, daar de vulpenhouders niet op normale wijze door verkooper verkregen zijn. Blijkens van het gemeentebestuur van Wie- ringen ontvangen schrijven wordt aldaar een ventvergunning vereischt, welke ten gemeente huize tegen betaling van 25 c. en uitsluitend aan bonafide kooplui wordt uitgereikt. Aan kastjesventers wordt geen toestemming verleend Voor een vergunning van onbepaalde duur wordt f2,50 gevraagd. De vastrechttarieven van de T. E. M Een drukjee discussie ontspon zich over de vastrechttarteven van de T.E.M. Door eenige aanwezigen werd critiek uitgeoefend op het vertrekkentarief, dat voor winkeliers te drukkend zou zijn. De winkeliers toch zijn veelal groot verbruikers en moeten thans, bij welk tarief ook, bovendien nog een belangrijk bedrag aan vast recht opbrengen. Voorgesteld werd een confe rentie met B en W aan te vragen teneinde een voor winkeliers billijker regeling te verkrijgen. De voorzitter stond er minder pessimistisch tegenover en kwam voor zijn bedrijf tot een prijs van gemiddeld 30 h 35 c per K.W.U., het welk niet hoog genoemd mag worden. Van een conferentie, als voorgesteld, zeide spreker weinig succes te verwachten, temeer waar het uiterst moeilijk zal zijn een tarief te ontwerpen, dat de zakenlui wèl bevredigen en de veiligheid van het bedrijf niet in gevaar brengen zal. Meent iemand er bezwaar in te zien, dan be pleite hij zijn geval bij B en W. resp. de direc teur. Het gaat niet aan, besloot hij, daar de vereeniging voor te spannen. Uitvoerig werd over dit punt van gedachten gewisseld. Het voorstel tot benoeming eener technische commissie, bestaande uit de heeren de Wilt en Mittelhauser, welke met B en W confereercn zou, werd van de baan geschoven. Over het aantal aan te sluiten perceelen, door B en W op 80 pCt. begroot, heerschte verschil van mee ning, wat de voorzitter deed opmerken: Als de tijd meeloopt zal het electrisch bedrijf voor Texel een zegen zijn, als de boel tegenloopt „een dooddoener". Een aanwezige achtte het niet uitgesloten, dat, wanneer het de T.E.M. niet voor de wind gaat, de heele boel door de P.E.N. voor een paar centen wordt overgenomen. Op voorstel van de voorzitter werd hierover echter niet langer gesprokenHij achtte het niet gewenscht te veel op de dingen vooruit te loopen. De heer Pisart bracht dank aan het bestuur der T.M.V. voor de kranige arbeid in 't belang van de middenstand verricht en sprak de wensch uit, dat binnen afzienbare tijd een tentoonstel ling op grootscher schaal kan worden georga niseerd waarop ook de landbouw vertegen woordigd zal zijn. De voorzitter antwoordt hierop met eenige welgekozen zinnen. Nadat de heer Gude cfank had gebracht aan medebestuursleden, leden en standhouders voor hun steun werd de veigaderingomstreeks 11 uur gesloten. Damsport. Eenige leden van de damclub „den Burg" zilien Zondag a.s. te Helder uitkomen tegen leden van de zusterveieeniging aldaar. Soirée „Entre Nous". Voor 1 den en genoodigden oiganisiert da-scl'jb „En1r? Njus' ip 12 dezer in hotel Texel een soiiéc.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1