Iep Ia uw huid Kloosterbalsem No 4105 Zaterdag 19 Maart 1927 40,t# Jaargang Voor de Zondag. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 U POSTBUS: N°. 11 g De Haringvangst op het Marsdiep. Naar de Vrede schip „Schlesien" Voor# het eerst na de oorlog is in Duitschland een nieuw linie- in gebruik genomen. Een foto tijdens de inspectie door kapitein Tillesen, gezagvoerder aan boord van dit schip. Giften Witte Kruis. Radio-rakkers. 'n Sportfeest op 2e Pinksterdag. Het eerste kievitsei. De opfok van kuikens. Auto in de sloot. Visscherij. '3 Binnenland. Kievitseieren. Dinsdag 15 dezer hebban bij Lemmer twee 17 jarige joDgens bet eerste kievitsei gevonden. Het zal de Koningin worden aangeboden. Gezonken. Op 16 Februari j 1. is ter hoogte van Vlaardingen het bin nenkomende Duitsche stoomschip Rio de Janeiro in aanvaring gekomen met het uitgaande Italiaansche s.s. Fianona. Laatstgenoemd is buiten het vaarwater gezonken. De eerste bekisting welke voor het gat war gemaakt is, toen men ging proef- pompen, bezweken. Een tweede hoeft het gehouden Het schip is lees gepompt, waarna het naar de werf Wilton te Schiedam is overgebracht. Vermorzeld. Op de steenfa briek te Eek en Wiel is het 5-jarige zoontje van T. van Stuyvenborg onder een wals geraakt, waarmee de plaatsen geplet worden. Kod daarna is het kind overleden. Inbraak, 's Nachts is ingebroken in het kantoor van de kaashandelaar W. Berekamp te Zaltbommel. De inbrekers hebben de brandkast geforceerd en daaruit en bedrag van f 1000 gestolen. -Leerzaam. Te Koog a d Zaan vermaakten zich eenige jongeDS met voetballen op een weiland, grenzend aai een boutlooös d«r N.V. Houthandel v h. G Hooig. Door een verkeerd schot kwam de bal in een nabij de loods gelegen sloot temcht De veertienjarige C Pd kwam tij zijn pogingen om de bal te pakken in aat raking met een Diet gtïroleerde elec- trische draad. Toen hij dit meikte had hij het ongeluk met ziju hand de draad vast te grijpen, teogevolge waarvan hij in de slo t viel. To. geschoten monteurs knipten de draad door, pasten daarna kunstmi'ige adrmhiing toe. Het mocht hun ev.'^wo! niet meci gelukken de leveosg eoen op la Wekken. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pcsi door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regol meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekond. Bij abonnement lagere regelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN In een bloeiende boomgaard Wie heeft gezegd, dat liefde lijden is Hij, die het gezegd heeft, hij heeft het zekerlijk ondervonden en in al zijn diepte gepeild. Liefde is de hoogste lust, de hoogste genieting, die de aard kan geven; maar zij is tegelijkertijd de zwaarste beproeving, het diepste leed. Waarom? We behoeven slechts te denken aan de trouwe moeder, die zich teleurgesteld ziet in haar kind; aan de jonge man, die het meisje zijner droo- men niet ontvankelijk vindt voor de gevoelens die hij voor haar koestert; aan de banneling, die het land van zijn liefde moet verlaten. Zij allen en nog zoo vele anderen, zouden zij niet minder lijden indien zij minder hadden liefge had Maar is voor hen dan onafscheidelijk aan de liefde het lijden verbonden Het kan toch ook zijn, dat de teer beminde zoon zijn moeder reden tot trots en tot dankbaarheid geefthet kan toch ook zijn dat des jongelings liefde wel wordt beantwoord, dat de balling het land van zijn verlangen wederom betreden mag. In zulke gevallen is de liefde geen' lijden, maar kan zij oorzaak van onuitsprekelijke vreugde zijn. En toch, zonder dat zij de vuurdoop van het lijden heeft doorstaan, zonder dat zij in die hoogste beproeving is gelouterd en geheiligd, kent zij zichzelf in al haar grootheid niet. Want onder al deze vormen gaat zij nog met zelfzucht ge paard en het teeken der hoogste liefde is dit zij is volkomen van zelfzucht vrij De hoogste liefde is zonder berekeningzij zoekt niet te ontvangen, zij zoekt slechts te geven. Zij weet, dat volkomen bevrediging voor haar is uitgesloten, want daarvoor is haar verlangen te omvangrijk en te sterk, het rijk van haar deernis te groot. Zij strekt zich niet uit over enkelen, niet over velen, maar over allen. Haar wezen kan niet anders dan lijden zijn, omdat haar de oogen wijd zijn opengegaan voor de stoffelijke en geestelijke nooden van anderen en, tegelijk met deze openbaring, het bewustzijn duidelijk is geworden van de be grensdheid van haar vermogen om al die nooden te lenigen. Wie onzer begeert alleen gelukkig te zijn Wie begeert niet reeds op stoffelijk gebied zijn gaven te deelen Zoo het leven zelf ons een heerlijke, begeerlijke rijkdom heeft toegesche nen, zou die rijkdom zijn glans hebben verloren indien wij hem alléén hadden bezeten. En nog veel dieper moet het gevoel in hem, die de hoogste liefde bezit, aanwezig zijn daar, waar het geldt de geestelijke schatten. Hoe meer hij daarvan voor zichzelf verovert, des te intenser moet de behoefte worden ze te brengen binnen het bereik van anderen. Het moet hem te moede zijn, als bevond hij zich in een bloeiende boom gaard vol rijke beloften, vol opbloeiend geluk en als was hij daar alléén 1 Hij zou de bloesems willen grijpen, ze uitstrooien met volle handen over een menigte die hunkerend wacht, maar als dan die menigte niet bereid is te ontvangen, als zij niet naar die schatten vraagt, maar zelfgenoegzaam blijft volharden in haar onwe tendheid en haar nood dan, ja, dan moet voorzeker Liefde lijden zijn 1 Uit Helder wordt bericht: Vroeger dan andere jaren zijn de haring trekkers dit jaar ter vangst getrokken. Het gunstige weer en de aanhoudende Oostenwind voorspelden groote vangsten en de trekkers werden in hun verwachtingen niet teleurgesteld. In het begin van Februari was de trek al vrij wat grooter dan het vorige jaar en de besom mingen die gemaakt werden waren dan ook aanmerkelijk hooger dan in 1926. Tot half Maart werd voor ruim 50.000 gulden meer visch op de afslag geveild dan over hetzelfde tijdperk in het vorige jaar. De kwaliteit van de haring is zeer goed, terwijl de prijzen stabiel blijven. De vraag in het buitenland, vooral Duitschland, is grooter dan het vorige jaar, zoodat men in het volle seizoen een flinke uitvoer kan verwachten. Dank zij het gunstige weer zijn ook de garnalen- vangsten buitengewoon goed geweest. Er werd plm. 360.000 kg. op de markt gebracht. In andere jaren bedroeg de totale vangst gemiddeld 160 a 170 000 kg. Aanrijding. Woensdagavond te ruim vijf uur kwam het op de hoek van Paikstraat en Weverstraat tot een aanrijding tusschen de auto van de dienst den Burg-Haven en een vrachtauto, waarmee huisraad uit Helder naar de Koog werd over gebracht. Daar beide voertuigen behoedzaam reden werd geen belangrijke materieele schade aangericht. De vrachtauto bekwam een lekke band en een vernield spatbord. Naar we vernamen kon een botsing onder gegeven omstandigheden mociiijk worden ver- x- meden. We hebben ons altijd verwonderd over de handige en tactvolle wijze, waarop chauffeur Dros deze gevaarlijke bocht nam en twijfelen er niet aan, of ook ditmaal zal hij met de noo- dige voorzichtigheid hebben gereden. Mogelijk heeft de aanrijding danook plaatsgevonden door dat de andere wagenbestuurder met de plaatse lijke toestand onvoldoende bekend was. „Zingt dan, o zingt." Naar we uit betrouwbare bron vernemen zouden weer plannen bestaan binnen afzienbare tijd op de dorpen in de openlucht zanguitvoe ringen te geven. Hieraan zullen, evenals het vorige jaar, de plaatselijke gemengde zang verenigingen* gezamenlijk deelnemen. We juichen het plan hartelijk toe. Stille Omgang. Naar ons wordt bericht, hebben zich voor deelname aan de „Stille Omgang" thans reeds 30 35 deelnemers aangemeld. K. den Burg, f 5. Het gaat gelukkig de goede richting uit: de ontwikkeling van de radio-sport op Texel gaat kalm haar gang en leidt niet vaak tot onver kwikkelijke tafereelen zooals men die elders wel kent waarbij men elkaar in de aether onzichtbaar, doch zekerlijk onfeilbaar, bestookt en veler radio-genot vergalt. En toch bereikt ons zoo nu en dan het ver zoek nog ereis een vriendelijk, zoo mogelijk een hartig woordje te richten tot die radio-„lief- hebbers", die door uitbundig genereeren en morrelen aan spoel en lampen zonder eind de vreugd hunner buren-luisteraars in displezier doen verkeeren. Gaarne doen we hier nogmaals een beroep op uw gemeenschapszin, gij, aether-bedervers. Staakt uw snood bedrijf, gij, fokkers van Mexi- caansche honden. Met uw laffe spel treft gij zoo velen, meer dan gij zelf vermoeden zult. Gymnastiekvereeniging „Texel" nam dezer dagen het initiatief tot het organiseeren van een algemeen sportfeest op 2e Pinsterdag, d.i. op Maandag 6 Juni a.s. en noodigde daartoe de bestuurderen van sportvereeniging „Texel" en „Texelsch Fanfare" uit tot een gecombineerde vergadering, om te trachten tot algeheele samen werking te komen. We woonden deze vergadering, op 16 dezer irj café „den Burg" belegd, bij en vernamen, dat aanvankelijk sprake zou zijn van een sport feest op Hemelvaartsdag. In verband met een uitnoodiging, die Gymn. Ver. „Texel" van O.K.K. ontving om die dag het Heldersch gymnastiek- feest te willen bijwonen, moest die datum wor den verschoven. De secretaris-penningmeester Michels deed mededeeling van de vele en belangrijke uit gaven, waartoe 't laatste gymnastiekfeest noopte en sprak de wensch uit, dat nu op menig punt zou kunnen worden bezuinigd. Dit zou z.i. zeer goed mogelijk zijn, wanneer Gymnastiek- en Sportvereeniging en Texelsch Fanfare één lijn trokken, en in eendrachtige samenwerking tot het welslagen van bovengemeld feest alle krach ten inspanden. Mocht in die ;geest worden be-" sloten, dan zou een speciale commissie, ge kozen uit de bestuurderen der drie betrokken corporaties met de voorbereiding worden belast. De heer Jac. Schrama, voorzitter van Texelsch Fanfare, zeide zich persoonlijk met deze idee te kunnen vereenigen, doch om tot samenwer king te komen, achtte hij een nadere bespreking met de leden noodzakelijk. Ook de heer N. Kor- tenhoeve meende geen definitieve toezegging te kunnen doen. De voorzitter van Sportvereeniging „Texel" zeide door de plannen van Gymn. Ver. „Texel" te zijn verrast. Het belooft een feestdag te zijn van niet te onderschatten propagandistische waarde, tot het succes waarvan S.V. „Texel" zeker gaarne zal meewerken. Besloten werd met de leden der drie clubs nader overleg te plegen, waarna in een volgende vergadering kan worden getracht de plannen nader uit werken. Vermoedelijk zal het feest verloopen tusschen 2 en 6 uur en worden voor de athletiek-wed- strijden eenige prijzen beschikbaar gesteld. Uit de aard der zaak wordt echter de grootst mo gelijke zuinigheid betracht. De toegangsprijs zal hoogstens 25 c bedragen. Het vermoedelijk batig saldo zal onder de samenwerkende cor poraties worden verdeeld. Op Texel is Woensdag 16 dezer in polder Eierland het eerste kievitsei gevonden. Het werd gekocht door de heer J. Mets te Oudeschild. Het vorige jaar werd het eerste kievitsei op 20 Maart in polder't Noorden gevonden. In .De Kleinveeteelt" wordt ontraden zelf opfokvoer te maken. Een particulier kan nl. de samenstellende dee len van het voer niet zoo goed dooreen mengen als de fabrikant die een mengmachine bezit. Is het voedsel niet homogeen, dan krijgen de kui kens misschien wel alle een verschillend menu dat óf te veel, óf te weinig van een bepaalde voedingsstof bevat. Voorts is het mengen, doordat men slech's kleine hoeveelheden kan opdoen, niet zoo goed koop als het lijkt en bovendien zeer bewerkelijk. Heeft men evenwel eenmaal zijn keuze gedaan dan is het aan te bevelen, voor dezelfde kuikens niet te veranderen, al komen er ook goedkoopere aanbiedingen. Wil men echter toch van opfokvoer A naar B overgaan dan moet men dit geleidelijk doen. Dit geldt ook ten aanzien van "het groenvoer. Dus niet de eene tijd volop groen en dan weer niets of maar heel weinig. Regelmaat in de voeding en verzorging is bij kuikens even noodzakelijk als bij kleine kinde ren. Die regelmaat komt het best tot haar recht als men de droogvoedermethode toepastde kuikens eten dan iedere dag naar behoefte, welke ook weer geleidelijk grooter wordt. Men bedenke dat de eerste maanden van het kuiken beslissend zijn voor het latere leven. OUDESCHILD Woensdagmorgen j.l. geraakte de vrachtauto van Bruin van de Waal op de weg tusschen Oudeschild en Oosterend in de sloot. De chauf feur moest een wagen passeeren, waarvoor nogal ver werd uitgehaald met het gevolg dat dc auto In de kant van de weg wegzakte en in de sloot terecht kwam. Met een bok en vele rappe handen gelukte het de auto weder op het droge te krijgen, doch de lading, bestaande uit vele zakken cement, was ook in het water ge raakt, wat een groote schaJepost beleekent. Veevervoer. Geda'fnde deze week zijn van Texel verzon den: 27 koeien, 33 kalveren, 14 varkens, 17 schapen en 1 paard. „De Stier". Naar men zegt, denkt men het oude oorlogs schip „de Stier", dat op de Zuidwal gezonken is, te doen lichten. Dezer dagen was men met een bergingsvaartuig in de nabijheid. De laatste dagen Is er levendige handel in ongezouten garnalen, hetgeen de visschers goed te pas komt, daar de gezouten garnalen niet bijzonder hoog in prijs staan. De Parijsche markt schijnt voor garnalen niet hoog te notee- ren. Deze week zijn in de haven aangebracht pint. POOO KG. garnalen, ruim 900 KG, wulken en 12 baal kreukels. Twee botters van elders, ieder met een vlet bij zich, zagen we aan het visschen net een raantkuil, eerst onder Onrust en later weer op het zuidelijke gedeelte van Texelstroonr. Vermoedelijk zal het visschen op haring geweest z!jn. bindt Akker's Kloosterbalsem den strijd aan met rheumatiek en spierpijn. Heerlijk wrijf- middel, zet het zijn verzachtende zuiverend en genezende werking voort tot de kwaal overwonnen is. Door ieder gebruiker gepre zen bij brand- en snijwonden, winterhanden en -voeten en alle huidaandoeningen.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1