Dais &WAÏTA Sproeten komen vroeg in het vooijaar, koop tijdig een pot Sprutol. 6 ij alle Drogisten. VOLLE-MELK KEEPEN Bestelbiljet. Schoonmaak Nieuwe Boeken. Slechts een merk kan aan de spits staan geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol Tjeerd Adema, Om de Zilveren schatten der Zee. Hugh Walpole, Drie oude vrouwen. Margaret Kennedy, De trouwe Nimf- Cherry Kearton, Mijn vriend Toto. Vaststelling Kiezerslijst joenen aan leger en vloot werden besteed. De S.D.A.P. strijdt voor beter vakonderwijs, voor land- en tuinbouwonderwijs, voor water leiding en electrificatie, voor meerdere rechten in waterschapszaken voor de kleine grondeige naren. Natuurlijk kan daarbij geld niet worden ontbeerd en dat zegt men niet beschikbaar te hebben. Wat echter te denken van de 3 duizend miljoen gulden, die sinds 1887 aan Oorlog en Marine werden weggesmeten, f 500 per inwoner van Nederland, allen inbegrepen Alleen in 1925 100 miljoen. Waarom geen ontwapening van ons land Tegenover de moderne krijgsuitrusting van grootere mogendheden kunnen onze scheepjes, soldaatjes en kanonnetjes toch niets uitrichten. Bovendien zouden door een krijg de arbeidende klasse alle zoo moeizaam verworven rechten weer ontnomen worden. Mocht de krijg in de oude tijd wellicht een romantisch tintje hebben en staaltjes geven van persoonlijke dapperheid, de moderne oorlog is een moordpartij op groote schaal waarin men menschen slacht gelijk dieren. Gifgassen en monstermortieren verspreiden dood en verderf tot op mijlen afstand, gasbommen en kartetsen jagen aan met haar gruwelijke inhoud, in onge dachte snelheid, vernieling en ellende brengend waar hun vaart wordt gestuit. Op voorbeeld van Napoleon werden in de wereldoorlog duizenden soldaten in het vuur gebracht, niet lettend op de verliezen. „Ik heb vleesch voor de heele winter", sprak een Itali- aansch generaal. „Door onachtzaamheid bij de behandeling hunner kanonnen verloren 30,000 Franschen het leven," zoo verklaart generaal Percy. In N.Frankrijk werden duizenden brug gen, duizenden KM. spoorrails, 21000 fabrieken, 300000 huizen, ruim 3 miljoen HA. land, etc. totaal vernield. De mijnen kunnen eerst na 10 jaar weer in gebruik worden genomen. En hoeveel dooden Wanneer zij konden opstaan en zich schaarden in een stoet, in ieder gelid 16 man, zouden drie maanden verstrijken eer zij ons allen in flink tempo passeerden, wanneer wij kwamen bij zonsopgang en gingen wanneer de zon verdween. Als oorzaak van de wereldbrand moet worden genoemd de felle concurrentie op de wereld markt, waar Duitschland een eerste plaats in nam niet de haat die Frankrijk bezielde wegens de nederlaag van 1870. Spreker wees daarbij op de motie van het S.D.A.P.-congres van 1898 waarin die moge lijkheid werd voorzien en citeerde de Chr. Hist, staatsman Jhr. A. F. de Savornin Lohman uit „Gedachten over Oorlog: „Voorzangers, predi kanten en prelaten roepen voor een vi or- spoedige krijg Gods zegen in maar wie dorst dat, wanneer het om handelsvoordeelen ging Welk volk zou gewillig ten strijde trekken wanneer het van die strijd de oorzaak kende?" Spreker achtte de practische beteekenis van Neêrland's leger van nul en geener waarde en herinnerde aan de uitspraak van generaal Snij ders (1914). Bij een ernstige aanval achtte hij ons leger volstrekt ontoereikbaar en toch zou men zich met dat „handje-vol" in het vuur begeven. Duys zcide eenmaal terechtJullie, militaristen, willca een ontwapening leveren voor 109 miljoen, wij voor 17 miljoen. Waarom toch word' hier het werk aan de hoogste inschrijver gegund Wij /ijn maar een klein landjeen kunnen ons niet verweren. Wanneer Duymaer van Twist het groote leger had, waarvan hij droomt, zou op iedere 2 M van onze 800 KM lange grens maar 1 mannetje staan. Daarom moet juist van de kleine landen de ontwapening uitgaan. Het ontwapeningsvoorstel der S.D.A.P., dat onlangs verwoipen wed, beoogde afschaffing van artillerie, cavalerie, genie, luchtmacht en vloot, slooping der vestingen, instelling van een veil gheidsmacht ter zee van 2000 man en te land van 3000 man, dienstplicht van 4 mud., opheffing van de herhalingsoefeningen, behoor lijke bezoldiging van de veiligheidswacht. Geen 100 miljoen, zooals in 1925, zal dan noodig zijn doch „slechts" 13 miljoen, zoodat 87 miljoen vrijkomt. De burgerlijke partijen hebben aan het voor stel behoorlijke aandacht besteed de Handelin gen beslaan niet minder dan 130 bladen druks. Er werd gevraagd, waarom de socialisten in 't buitenland geen ontwapeningsvoorstel in dienden maar men vergat, dat zij in België bv. kalm te werk moeten gaan en blij mogen zijn, wanneer zij de dienstplicht van 10 op 8 mnd. kunnen brengen. Oorlog spruit uit de zonde voort, sprak Duymaer van Twist en zal nooit verdwijnen. In dezelfde geest liet ds. Lingbeek zich hooren. Ontwapening noemde hij „een vermetele poging om 't middel door God ons gegeven, het zwaard, op zij te zetten en in strijd met Zijn bedoeling" Ds. v.d. Heijde (S.D.A.P.) daarentegen vroeg zich af. waarom de wereld niet „in de ban der Zonde" zou liggen, wanneer zijn collega inter nationale ontwapening voorstelde. Men moge zeggen, dat de Vo kenbond een zekere weerbaarheid eischt, maar vergeet dan dat Stauning's ontwapeningsplanncn door de Volkenbondsraad met gejuich werden begroet. De Vrijheidsbond stemde teg-n ons voorstel en meen ik als bijzonder conservatieve partij tot de rechterzijde te kunne i rekenen. De communist de Visser heelt er geweldig over u tgepakt, sprak van ordinaire volksop- zweeperij, noemde de veiligheidswacht een „corps van goedbetaalde knechtjes der kapita listische klasse en vond dat de Socialisten wegzonken in het kapitalistisch moeias. Doch stemde vóór I Opdat de blaam zijner partij- genooten hem niet treffen zou. O is voorstel werd met 5132 stemmen ver worpen Doch ook de 8-uren dag werd niet bij de eerste gelegenheid aanvaard. We zullen er opnieuw mee voor de dag komen en meenen dan met steun van de Vrijz. Dent, en K. Katho lieken, bij wie reeds meerderen ons standpunt huldigen, goed te kunnen slagen. Moge dan, zoo besloot spreker, de stemmenverhouding worden omgekeerd. (Applaus.) Er werd eenige tijd gepauzeerd. De voorzitter deelde mee, dat daarna tot debat gelegenheid zou worden gegeven, waarvan echter niemand gebruik wenschte te maken. De heer Mobach bepaalde zich derhalve tot het beantwoorden van eenige vragen, hem naar aanleiding van zijn rede gesteld. Ten einde duidelijk te maken, waarom hij de Vrijheidsbond tot de rechterzij wilde rekenen, merkte hij op, dat de scheiding tusschen linksch en rechtsch oorspronkelijk op godsdienstige overtuiging was gebaseerd: linksch heetten de neutrale, rechtsch de kerkelijke partijen. Vooral in de dagen van de Schoolstrijd had die schei ding beteekenis. Langzamerhand won de overtuiging veld, dat de scheiding moest gegrondvest zijn op de wijze waarop de economische cn ideëele belangen door de partijen worden behartigd. Zoo kwam men tot de groepen der bezittende klasse ter eene en tot die der arbeidersklasse ter andere zijde. Als conservatieve partij reken ik de Vrijheids- bonders tot de rechterzij. Zij toch zijn het, die telkens tegen de S.D.A.P. van leer trekken, zij willen terug naar die oertijd, waarin die heeren konden doen wat ze wilden. Vooruitstrevend noem ik hèn, die boven alle verschil in religie voor de arbeider zijn rechten opeischen. Om op ons verworpen ontwapeningsvoorstel terug te komenHet zal niet makkelijk zijn onder het huidige kiesstelsel van evenredige vertegenwoordiging in de Kamer een belangrijk grooter aantal zetels te veroveren. We hebben, zal ons voorstel eenmaal worden aangenomen, steun noodig en hebben daarbij o.m. het oog gevestigd op de R.K. partij waarin het arbeiders element al sterker wordt. Of bij samengaan van S.D.A.P. en R.K. ar beiders de oude geestdrift behouden zal blijven? Waarom niet, als het besef maar levendig blijft dat de moraal, de theorieën der S.D.A.P. over de bezittende klasse geheel anders zijn. De R.K. arbeiders zijn geen aanhangers van de klassestrijd. Wij achten die pas geëindigd, wanneer de arbeidende klasse de macht in han den heeft. Op het gebied der practische politiek zal evenwel een gemeenschappelijk program zeer goed kunnen worden opgebouwd. Maar oppassen moeten we, dat wij zuiver blijven in de leer, niet verwateren, geen water in de wijn doen. Aan het slot ]drong spreker er bij ieder op aan bij de a.s. verkiezingen zijn stem op de candidaten der S.D.A.P. uit te brengen. Met een woord van dank aan spreker werd daarop te ruim half elf de vergadering gesloten. Over het broeden en opfokken van kuikens Voor leden en genoodigden van Pluimvee- vereeniging .Eensgezindheid sprak de heer Van Asperen Vervenne, njkspluimveeteeltcon- sulent Maandagavond 21 dezer in .de Oranjeboom" over het broeden en opf >kken van kuikens. De heer S. Keijser, voorzitter, opende met een kort woord, waarin hij o.m. wees op de vele fouten welk men bij het broeden en op fokken begaat en met het oog waarop oe consulent werd uitgenoodigd hier in dezen advies te geven De heer van Asperen Vervenne ving aan met op te merken, dat de techniek van't pluimvee teelt bedrijf de laatste jaren b:langrijk verbeterd is, wat een gelukkig verschijnsel mag heeten, omdat anders de pluimveestapel zeker zou afnemen. In 1926 werden uitgevoerd 53'/2 miljoen Kg' eieren, d.i. meer dan 900 miljoen stuks, waar voor 9 miljoen kippen noodig zijn. Per hoofd worden gemiddeld per jaar in Nederland 80 stuks gebruikt (voor de oorlog 50.) In totaal plm. 600 miljoen per jaar, waarvoor 6 miljoen kippen noodig zijn. Totaal generaal 15 miljoen kippen in 1926, zoodat we Ihans, met 10 pet. vermeerdering, onze pluimveestapel op 17 5 18 miljoen stuks mogen rekenen. Om deze stapel in stand te houden moeten jaarlijks 14 5 15 miljoen kui kens worden geboren. Om tot dit resultaat te komen kunnen we de broedcentrale niet missen. Zij hebben een capaciteit van 12—1800) stuks cn meer. Zij zijn eenvoudig te behandelen, bedrijfszeker-en minder tijdroovend. Het keeren en luchten der eieren eischt weinig tijd. Op Texel zijn er reeds in gebruik, doch de meesten moeten zich van kleine machines bedienen. Bij het gebruik van kleine machines moet rekening worden gehouden met het jaargetij. Plaats ze niet in houten gebouwtjes, daar ge dan de verdamping moeilijk regelen kunt. En deze regeling is juist van het hoogste belang (controle der luchtkamers I) en kan het best geschieden met behulp van een „natte hygro meter." Is tie verdamping te gering dan krijgt men kleine, bleekige kleverige kuikens ofhetdieitje slikt in een slijmerig vocht. Hoe belangrijk die ventilatie is blijkt hieruit dit een warmwatermachine de beste resultaten geeft in 't vroege voorjaar, een heetelucht- inachine in later dagen. l)e opfok van kuikens is de laatste jaren veel verbeterd. Met de bakkunstmoeder worden niet steeds goede resultaten bereikt. Ze eischen veel tijd en zorg en zijn niet steeds betrouwbaar, daar de verdamping moeilijk te controleeren valt De moderne kachelkunstmoeders hebben die bezwaren niet, mils de kachel op de juiste wijze wordt gestoookt. Brandt zij te ft 1, dan zoeken de kuikens een goed heenkomen in een hoek van het hok of op eenige afstand buiten de kachelplaat. Later kruipen zij aldichierbij de kachel, de glans gaat er af, ze worden droog en dor en groeien niet meer. Ze heeten dan „verbrand". Er vallen dooden en de overleven den zijn stumperige diertjes. Wordt onvoldoende gestookt, dan heeft het ziekteproces een sneller verloop. De dieren drin gen op elkaar, er ontstaat een zweettempera- tuur met het gevolg, dat diarrhee optreedt. Raadzaam is tegen de avond omstreeks te 5 —6 uur de kachel bij te vullen en bij sterke wind het vuur met asch af te dekken. Met blauwbranders, cap. 150—200, worden vaak goede resultaten bereikt. Ze kosten even wel f70,— terwijl voor een kachelkunstmoeder f 37,50 wordt betaald. (De Amerikaansche „Newton" kost f 110 f120). De huisvesting is van grooter belang dan de voeding. Deze steekt niet zoo nauw en behoeft geen 50 80 ct. per Kg. te kosten. Met zulk duur voer wordt de dwaasheid ten top gevoerd. Goed opfokvoer moet 10 pet. vleesch- of vischmeel bevatten, na 4 weken wat meer, na 8 weken nog wat meer. Goed hoendervoer moet 20 pet. bevatten en behoeft niet met op fokvoer in prijs te verschillen Wie te krachtig voer verstrekt bezorgt de dieren een kleverige ontlasting. Gelukkig leggen al meer firma's en vereenigingen zich toe op het bereiden van een goed en goedkoop opfokvoer, ook op Texel. Karnemelk, halfvaste karnemelk en karnemelk poeder kunnen met succes worden aangewend. Dr. v. d. Plank voerde 5 pet. karnemelkpoeder in plaats van vleeschmeei en kreeg goede hennen, die na 5 maanden aan de leg waren. Er zijn bedrijfspluimveehouders die met suc ces tarwepuntjes, gebroken mais en grutten voeren. Met droogvoer wordt in doorsnee beter resultaat bereikt dan met aangemaakt voer. Groenvoer mag niet vergeten worden. Werp daartoe een paar voerbieten in het hok. Zij zijn rijk aan suiker en daardoor vleesch- vormend en beteekenen voor de dieren een nuttige sport. Groenvoer bevat vitaminen en meerde men dus gemakkelijk door levertraan te kunnen vervangen Weest hiermee echter voorzichtig, want overdaad schaadt en bezorgt het vleesch een onaangename reuk. Verknoeide kuikens kunnen soms evenwel met levertraan worden opgeknapt. Zonlicht schijnt vitaminen op te wekken en is daarom bij de fokkerij van groote beteekenis. Na de pauze beantwoordde spreker eenige vragen die hem door 'aanwezigen werden ge steld. We zullen die antwoorden hier in be knopte vorm weergeven: Tien-weeksche hennen moet men nog niet het gewone hoendervoer geven, daar zij dan te gauw aan de leg gaan. De handelaars brengen met het oog hierop ook opfokvoer in de handel van drieërlei samenstelling. Het voeren van gist verdient afkeuring. Gewone melk is minder geschikt lo. omdat de dieren zich daarmee zoo nat en kleverig maken en 2o. omdat ze spoedig beoerft en schade berokkenen kan. Karnemelk daarentegen is steeds aan te bevelen. Het broedlokaal kieze men aan de N.zij en moet liefst van een steenen vloer zijn voorzien. De ervaring moet leeren van welke afmetin gen de luchtkamers in de opeenvolgende stadia moeten zijn. Hoenders moeten meer met droog meel dan met graan worden gevoerd, daar het productie- voer en het laatste ondethoudsvoer is. Mais is een zeer economisch voer en bovendien zeer licht verteerbaar. Aan 16—20 kippen voert men 1 kop mais en verder droog meel. De Witte Leghorn staat om haar hooge pro ductie bovenaan, doch waar met oordeel wordt gewerkt kunnen ook Reds of Barnevelders in bedrijf worden genomen. De witte Wyandotte wordt om haar kleine eitjes minder gevraagd. Welsummers zijn als bedrijfshoenders waarde looshet zijn slechte legsters, die echter groote bruine eieren geven. Het kapoeneeren is niet rendabel Een kapoen van 8 pond brengt misschien f 3 op. Vette kippen, die weinig leggen, geve men geleidelijk minder graanvoer. Dan zal goed resultaat vermoedelijk niet uitblijven. Wie te veel mais voert zal onder zijn kippen veel broedschheid opmerken. Wanneer hoenders elkaar kaal pikken geve men 'n ruimer, lichter en beter geventileerd hok. Ondergeteekende abonneert zich tot wederopzegging met ingang van 1 April 1927 op de TEXELSCHE COURANT en wenscht de tot die datum verschijnende nummers gratis te ontvangen. Naam:. Adres: [Uitknippen en verzenden in niet-gesloten enveloppe met 2-cents postzegel.] Aan het slot dankte de voorzitter de heer van Asperen Vervenne voor zijn uitvoerige en zeer duidelijke uiteenzetting en deelde hij mee dat nog gelegenheid zou worden geboden zich als lid der P.V.E. te doen inschrijven. Hij wilde evenwel niet besluiten zonder er nog eens de aandacht op te vestigen dat de vereeniging uit sluitend bedoelt de belangen harer leden te be hartigen en in het geheel niet partijdig tegen over eenige eierveiling staat. Omstreeks half elf ging de vergadering, die door plm. 35 personen werd bijgewoond, uiteen. Stille Omgang. In de nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. namen 39 Tex-laars te Amsterdam aan de Stille Omgang deel. W, gens bijzondere omstandigheden maakte geen geestelijk leider de tocht mee. Omstreeks 7.50 uur vertrok men Zater dagavond per autobus van de Groeneplaats waarbij veel belangstellenden en nieuws gierigen tegenwoordig waren. Maakte men vorige jaren ten dankbaar gebruik van „de Texelstroom" ditmaal werd in v. rband met de groote deelname met „de Marsdiep" naar Helder, en vervolgens per extra trein naar Amsterdam gereisd. De tocht over het Marsdiep was heerlijk en droeg ve3l bij tot de devote stemming van het gezelschap. Naar schatting namen in totaal 50 A 60.000 pers nen uit den lande aan de „Omgang" deel. Te middernacht rolden niet minder dan 23 extra treinen de Amstelstad binnen, met 24 extra treinen reisden zij Zondag naar hun woonsteden terug. (voorhanden in boekhandel Parkstraat). Anthony Wynne, Het Booze Oog. In een artikel over „Detective-romans" in The International Bookreview schreef Louis Moore, na heel wat romans van dit genre de revue te hebben doen passeeren „Indien ik een prijs te vergeven had voor de besle detective-roman, dan zou die gaan naar een blijkbaar nieuwe schrijver, Anthony Wynne voor zijn verhaal „The Sign of Evil" door W. van Duynen in 't Nederlandsch vertaald onder de titel „Het Booze Oog." Het is een der zeld zame verhalen van dit genre, welke zich zelfs bij herlezing goed houden." En Moore kan het weten I (Prijs f 2,25) Rijk geïllustreerd door Leo Gestel. Om het lever, der Hollandsche visschers meer van nabij te leeren kennen heeft de schrijver met een IJmuider stoomtrawler een tocht over de Noordzee gemaakt. De moeiten en zorgen van het visschersleven worden in zijn reisverhaal naar waarheid geschilderd, ook de droge humor, onze visschers zoo vaak eigen. De kostelijke teekeningen hebben de waarde van dit boek niet weinig verhoogd, (prijs f 1.90 in geïll. omslag.) Een uitgave, waarnaar ons Nederlandsch, van ouds zeevarend, volk zeke' gretig de handen zal uitstrekken. Geautoriseerde vertaling van Carry van Bruggen Er ligt in deze geschiedenis van drie oude dames, wonende in eenzelfde pension, iets van de tragedie van het oud en arm zijn. Toch maakt het boek geen sombere indruk, want de groote Engelsche schrijver bezit die kostelijke humor,, die een wijsgeerige ondergrond heeft en zich in een verzoenende glimlach uit. En alle lezers en lezeressen zullen zeker een zucht van ver lichting slaken als het lieve oude mevrouwtje Aniorest, juist als de angst voor het akelig huis haar te machtig wordt, door haar zoon wordt gehaald en naar een prettiger omgeving over gebracht. „Jaarlijksche Boekenschouw" een knap schrij ver; geen „amusant", maar een mooi boek (prij: 3 f 2.25 in geïll. omslag!) Dit boek was in het afgeloopen jaar e'en d er grootste successen in Engeland. Hondorddu i- zenden exemplaren werden verkocht en wat zeker wel de beste aanbeveling mag heeten' de roman prikkelde vele lezers om in tijdschrift en dagblad uiting te geven aan dikwijls geheel tegenovergestelde gevoelens, door de lectuur gewekt. Naar het algemeen oordeel der Engelsche pers „een heel bijzondere roman." Geautoriseerde vertaling van J. /^Waldorp- van der Togt (prijs f 2.90 in geïll. omslag.) Geautoriseerde vertaling van Tony de Ridder. Geïll. met 22 foto's, door de schrijvergenomem. Dit boek beschrijft ons de lotgevallen vam een chimpansee en het verhaal van zijn'rejre van Kongo naar Londen. Een heusche, on*®, gesmukte geschiedenis, die vooral onder dierajjj. - vrienden veel lezers moet vinden (prijs f 2i— in geïll. omslag.) Burgemeester en Wethouders van Te* el maken bekend, dat de op heden door hen va^i t- gestelde kiezerslijst voor het jaar 1927-1912 3 vanaf heden tot en met 21 April a.s. ter JSe - tarie dezer gemeente voor een ieder ter wordt nedergelegd en tegen betaling der k.etfn in afschrift en stemdistnctsgewijzein ui'ttraksel verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bei tnegd bij het gemeentebestuur verbetering vrjn de.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2