kvvattar: Pat's KWATTA A.J-PI VOLLE MELK REEPEN Sproeten komen vroeg in het Texelsche Berichten Slechts een merk kan aan de spits staan smaakt als room vootjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. De A. J. C. De laatste Nutsavond. 0. Herbenoeming gemeente-geneesheer uoor Ëierland en omstreken. Met op één na algemeene stemmen één stem blanco wordt de heer dokter F. H. Keidel opnieuw voor 3 jaar benoemd tot ge meentegeneesheer voor Eierland en omstreken. De pensioengrondslag wordt vastgesteld op f 1825.-. 10. Vaststelling uoorschatlen op de ver goedingen ooor het bijzonder onderwijs De voorschotten per leerling bedragen hoog stens 80 pet. van hetgeen voor 't gewoon 1. o. is uitgegeven over 't laatste dienstjaar, waar over de rekening gesloten is, i. c. over 1924., Over 1924 bedroegen de kosten van 't gewoon l.o. in onze gemeente f 8186,89 over gemiddeld 688 leerlingen. Derhalve bedraagt bovengemeld voorschot f 11,90 per leerling. Voor de R. K. school te den Burg met ge middeld getal van 146 1., bedraagt het voor schot f 1394,68. Voor de school met de Bijbel te Oosterend gemiddeld 70 leerl. f636,40 en voor de school voor Chr. Volksonderwijs te den Burg, gemid deld 607, 1-, f578,34. 11. Wegoerbreedi.tg te Oosterend. Op voorstel van B en W wordt zonder dis cussie besloten te Oosterend tot wegverbree- ding over te gaan door van Jn. Eelman aldaar een strook gronds van 5 MJ en van J. Rezel een hoekje grond van M, te aan vaarden en tot openbare weg te benutten. De kosten bedragen wegens het verplaatsen en vernieuwen van de afheining f50. Op een blauwdruk welke onder de leden circuleert, is de toestand ter plaatse in beeld gebracht. De verkeersveiligheid zal bij de voor gestelde verandering zeker gebaat zijn. Eelman ontvangt van Rezel 5 vierk. M. grond. 12. Verhuring grond te Oost. Op^voorstel van B en W wordt besloten een perc. weiland te Oost (38 HA) te verkavelen en als bouwland publiek te verhuren. De opbrengst zal dan grooter zijn. Er wordt niet over gediscussieerd. 12a Ontslaguerleening aan L. Klein Klouwenberg als chef-machinist uan het electriciteitsbedrijf Het nieuwe bedrijf, de T.E.M., aldus de voorzitter, staat geheel onafhankelijk van de gemeente, en dus is het de plicht van de ge meente de menschen, bij het noodbedrijf in functie, tijdig te waarschuwen en te ontslaan. Dit ontslag is geenszins tegen de persoon van de heer K. gerichtze is slechts een formali teit. De datum waarop het noodbedrijf zal wor den opgeheven, staat nog niet vast. Derhalve besluit de raad, zonder hoofdelijke stemming, de chef van het Q.E.B. wegens opheffing zijner betrekking eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 September 1927 of zooveel later als B en W in verband met de opheffing van het Q.E.B. mochten noodig achten. 13. Bestemming batig saldo gemeenfe- electriciteitst edrijf. Het batig saldo van het bedrijf liet zich na algeheele afschrijving van de gebouwen, ma chinerieën, gereedschappen en het net, naar de toestand op 1 Januari j.l. begrooten op rond f 10,000, Aangenomen mag worden, dat de exploitatie-uitkomsten over 1927 vrijwel gelijk zullen zijn aan die over 1926. Hiervan uit gaande mogen B en W veronderstellen, dat op 1 October a.s. de datum ongeveer, waarop zonder bijzondere omstandigheden de nood centrale buiten werking gesteld zal kunnen worden bedoeld saldo zal zijn aangegroeid tot rond f 14700, Het onderwerpelijke electriciteitsbedrijf is een zuiver gemeentelijk bedrijf en de verhouding, waarin de gemeente tot dit bedrijf staat, verschilt in geenenkel opzicht van die der andere gemeentelijke bemoeiingen. Uitvoerig gaat de M. v. T. hierop in. De gemeente staat tegenover de stroomge- bruikers dan ook in dezelfde verhouding als twee particulieren, waarvan de een voor een zekere prijs levert en de ander vrijwillig voor die prijs afneemt. Aangezien op dit punt nog steeds minder juiste meeningen bestaan, hebben B en W het goed geacht op het voren staande de aandacht te vestigen. Over de eerste 4 jaren waren de tarieven niet te hoog en over die tijd kan dus geen reden tot gedeeltelijke restitutie van de stroomgelden bestaan. In de daarop volgende jaren is het mogelijk geworden een zoodanige reserve te vormen, dat ultimo December 1925 decentrale met hare machines en het net geheel hadden kunnen worden afgeschreven, terwijl boven de waarde dier bezittingen een bedrag van plm. f3500,beschikbaar zou zijn geweest. Bij de beantwoording van de vraag, of der halve vóór ultimo December 1925 tot verdere verlaging van de tarieven, dan waartoe bij raadsbesluit van 17 April 1925 was besloten, had kunnen worden overgegaan, dient met het volgende rekening te worden gehouden. In 1918 werd de concessie, indertijd verleend aan de N V. Aerogeengasfabriek, afgekocht voor f8000 en werd in verband hiermede voor een onder zoek plm. f 150 betaald. Deze afkoop zou des tijds nog niet noodig zijn geweest, indien de oprichting van een of zoo mogelijk van meer dere electrischc noodcentrales niet in de be doeling had gelegen. Er is dgg veel voor te zeggen, dat aangezien enkel de'aangeslotenen aan het bestaande bedrijf over de afgeloopen jaren van deze afkoop geprofiteerd hebben althans de rente van de afkoopsom uit de winsten van het bedrijf vergoed wordt. Stellen B en W deze rente op 5 "pet 'sjaars zijnde de rente, waartegen de Gemeente de noodige gelden geeft geleend dan zou einde Decern- bcr 1925 het overschot plm f600, hebben be dragen plus de waarde der centrale en het net met toebehooren, welke B en W na aftrek van de kosten van opruiming niet hoog durven taxeeren. Op grond hiervan mag dus gecon cludeerd worden dat tot 1 Januari 1926 de tarieven aan de hand van de toen beschikbare gegevens bezwaarlijk lager gesteld hadden kunnen worden. Sedert dien is evenwel de situatie gewijzigd. En waar op 1 Januari 1926 de geheele inven taris van het bedrijf had kunnen worden afge schreven, was het feitelijk niet noodig geweest tot vorming van verdere reserve over te gaan. Thans zouden B en W alsnog tot restitutie van een gedeelte van de stroomprijs willen overgaan, zij het dan ook geheel onverplicht. De aangeslotenen aan de noodcentrale [heb ben zich destijds bij de toenmaals hooge[mate- riaalprijzen vrij groote uitgaven moeten getroosten voor het aanleggen van lichtgelei- dingen. Daarbij zijn materialen gebruikt, die met betrekking tot de mate van stroorffafname in de toekomst in vele gevallen onvoldoende moeten worden geacht. Deze bestaande instal laties zouden dus op de rentabiliteit van het nieuwe bedrijf van ongunstige invloed kunnen zij* en dus goed beschouwd schade kunnen berokkenen aan de Gemeente. Dit te onder vangen ligt op de weg van het Gemeentebestuur. B en W zouden daarom op de sedert 1 Jan. 1926 betaalde stroomprijs onder zekere voor waarden een reductie willen verleenen. Het behoeft h. i. geen nader betoog, dat voor deze reductie alleen in aanmerking kunnen komen de afnemers volgens het gewone tarief en niet zij, met wie bij overeenkomst bijzon dere regelingen zijn getroffen. Het bedrag, dat vermoedelijk ter beschikking van de stroomverbruikers zal komwi, is f9750 groot. Ter voorkoming van misverstand willen B en W er echter op wijzen, dat het noodig zal zijn zich er van te vergewissen, alvorens eenige toezegging aan de betrokkenen te doen, of Gedeputeerde Staten in beginsel met het plan kunnen mede gaan. (Aan de Mem. van Toel, welke 4 pagina's foliopapier omvat, kunnen we slechts een klein deel ontleenen. Red.) De voorzitter leidt dit onderwerp met eenige woorden bij de raad in en licht daarbij eenige zinsneden uit de M. v. T. nader toe. De heer de Graaf vraagt of met zekerheid valt te zeggen wat het batig saldo van het tegenwoordige bedrijf zal zijnIs de waarde der netten daarin opgesloten De opbrengst van die netten zal niet mee vallen, merkt de voorzitter op, ais we het sloopen daarbij in aanmerking nemen. De heer de Graaf, zegt er niet aan te twijfelen, dat het voorstel grondig ingestudeerd en goed overwogen is. En toch: In 1918 is de conces sie van de aerogeengasfabriek afgekocht. Door dat de noodcentrale zoolang dienst heeft ge daan is het batig saldo ontslaan. Ik meen daarom, besluit hij, dat het batig saldo moet worden gebruikt om de verliezen geheel te dekken. In verband met de afgekochte concessie merkt de voorzitter op, dat den Burg de f8000 feitelijk voor heel Texel heeft wegbetaald. Billijkheidshalve zou den Burg daarvoor nu wat moeten terugontvangen. De heer de Graaf betwijfelt of de concessie wel ooit tot gas over heel Texel zou hebben geleid, waarop weth. Keijser antwoordt, dat men zulks destijds toch wèl mogelijk ach(te en zelfs er aan dacht op e dorpen noodbedrijfjes voor electrisch licht te stichten. In die dagen heeft u nog tegengeworpen, mijnh. de Graaf, dat de Cocksdorp dan wel f 2,50 k f 3,— per KWU zou moeten betalen. De heer Pisart betoogt dat 't G.E.B. geen gemeentebedrijf is. Dan heeft men toch geen garanten noodig? Het bedrijf [heeft nu een goede spaarpot en die moet, meen ik, voor 't grootste deel aan de stroomverbruikers van het G.E.B. ten goede komen. Ik stel voor hun de laatste dagen gratis licht te verstrekken, want, herhaal ik, dat batig saldo is de spaarpot van den Burg. De voorzitter bestrijdt de heer Pisart, waar deze beweert, dat het G. E. B. geen gemeente bedrijf zou zijn. Die borgstelling heeft nooit bestaan althans, niet officieel. Bovendien, zegt hij, moeten Ged. Staten aan onze voorstellen nog hun goedkeuring hechten. De heer Pisart herneemtDe opzet is geen Gemeentebedrijf geweest, 't Zou een particulier bedrijf zijn. Anders had u toch die garantie niet noodig? Als we 't naar de letter uitzoeken zal het een gemeentebedrijf zijn, maar als u die anderen op hun wooid gelooft: een parti culiere instelling. Maar waaraan moeten we ons nu vasthouden vraagt de voorzitter. Naar mij blijkt, zoo licht weth. Keijser nader toe, was de bedoeling van de Raad een gemeen telijk noodbedrijf. 't Was ook eennoodtijd: de oprichting was duur en't licht zou duur zijn. B en W zagen zich dus voor een moeilijk pro bleem geplaatst. Het kon tot een debacle leiden. Toen vroegen zij aan bewoners van den Burg of zij zouden willen steunen. Zoo is de positie. De heer PisartIk meende, dat het billijk was f 1,— per kaars per jaar te betalen. Wat er meer in de pot kwam, is van den Burg. De voorz.Had u laten afsnijden 1 De heer PisaartAch kom Weth. Keijser: Er was bepaald, dat elk jaar f 10.000 moest worden afgelost. De winst begon pas vóór 2 jaar. Als we dus moeten terugbetalen dan over de laatste 2 jaar. De heer Kikkert wijst op het bezwaar, alle daarvoor in de termen vallende personen op te sporen. Ik bedoel alleen de tegenwoordige lichtv:r- bruikers, verklaart de heer Pisart. Weth. Keijser: 't Is toch ook alleen voor den Burg. Daarmee is de kwestie opgelost. De heer Pisart zegt, dat niet gelezen te hebben. Als overig Texel electrisch licht had kunnen bekomen tegen f 1,— per kaars zou het dat graag hebben aanvaard, brengt de heer de Graaf noe in 't midden. De heer Kikkert: De buiten-Burg parasiteert op den Burg. Denk maar aan de lange kabels naar de buitendorpen, welke den Burg niet behpeft, maar waaraan het toch meebetaalt. Er is dus niets tegen wanneer den Burg thans een voordeeltje heeft. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop het volgende besluit genomen I. Bij beschikbaarstelling van electrische energie ten behoeve van de inwoners van den Burg door de N.V. T.E.M. wordt de gemeente- electrische centrale buiten dienst gesteld. II. Het batig saldo van het GEB. wordt be stemd als volgt: lo. aan de gemeente zal verblijven: a. een bedrag van f 3700 als vergoeding voor de tot dusverre betaalde rente op de geleende gelden voor het afkoopen in 1918 van de concessie, verleend aan de N.V. Aero geengasfabriek; en b. de gebouwen, ressorteerende onder het G.E.B. 2o. het resteerende gedeelte wordt aange boden aan de N.V. T.E.M. onder .voorwaarde, dat deze zich verbindt: a. na uit het ontvangen bedrag voor haar bemoeiingen, uit de verbintenis voortvloeiende 5 pet. te hebben genoten, uit het resteerende bedrag aan de bij de buitenbcdrijfstelling van de gemeente-centrale aangeslotenen aan het gemeentenet tot een maximum van 50 pet. van de door hen sedert 1 Januari 1926 volgens het algemeen geldende tarief betaalde vergoedin gen voor afgenomen stroom uit te keeren de kosten, welke zijn besteed boven de bijdrage ad f 14,— per aansluiting uit de eigen midde len der vennootschap, aan het ombouwen en-of uitbreiden in hun perceelen van de huisinstal latie waaronder niet begrepen ornamenten en gloeilampen zoodanig, dat zij beant woorden aan de desbetreffende algemeene voor schriften der vennootschap ter beoordeeling van haar directeur en zulks met dien ver stande dat de veranderingen moeten zijn aange bracht vóór 1 October 1927 of zooveel later als B en W mochten goedkeuren dat geacht zal worden dat de kosten hebben bedragen ten hoogste f 7 per lichtpunt; per stopcontact onder het lichtpunt f 2 en f4 voor elk ander stopcontact; dat de betrokkene zich verbindt van de ven nootschap electriciteit te zullen betrekken voor ten n.inste een jaar volgens het vertrekken- tarief b. de machines, gereedschappen en het net met alle toebehooren ten genoegen en volgens eventueele aanwijzingen van B en W binnen de door hen te stellen termijn op te ruimen en de daardoor noodige herstellingen enz. aan andere werken uit te voeren. Het voorstel Ja c. Boon. Het raadslid Jac. Boon stelt voor in verband met de minder gewenschte toestand waarin de riolen te oen Hoorn verkeeren de heer W. Duin- ker aldaar in vaste dienst der gemeente te be noemen. B en W zeggen een onderzoek toe. RONDVRAAG. In antwoord op een vraag van de heer Roeper naar demping van de brandkolk bij de Waal, deelt weth. Keijser mee, dat met demping even als met herstel van de omringende heining f 50 gemoeid zal zijn. Naar hem ter oore kwam wordt 's zomers nog van die kolk gebruik ge maakt, waarom hij het beter achtte tot gedeel telijke demping over te gaan en een put te laten bestaan. Het voorstel van de heer Roeper, strekkende tot het graven eener sloot naar de Mosselsloot om daaraan bij brand water te onttrekken, zal nader worden bestudeerd, vooral in verband met de aanstaande bemaling van Waalenburg De heer Jac. Boon informeert naar een timmer man in vaste gemeentedienst die er niet is en dringt aan op het leggen van betonnen deksels op de putten te den Hoorn, waarop weih. Keijser antwoordt, dat voor deze deksels, reeds bedragen zijn uitgetrokken. De heer Pisart vraagt dj voorzitter, of het hem bekend is, dat het vorig jaar door de Provincie twee ton voor werkverschaffing en werkverruiming is uitgetrokken, De voorzitter amwoordt bevestigend. De heer Pisart: Is u dat bekend? Daar sta ik perpiex van. En Texel heeft daarop niet gereageerd Onze zustergemeente Helder heeft er een nieuwe duinweg van aangelegd. Wanneer Texel er op gereageerd had zouden we minder belasting hebben te betalen. Het Statenlid Michels gaf zelfs zijn misnoegen te kennen over het feit, dat Texel niets van zich liet hooren De heer A. Boon Michels heeft wel zooveel verstand, dat hij dat niet gezegd zal hebben. De heer Pisart't Zijn z'n eigen woorden. ©e heer A. BoonDat bestaat niet. De voorzitter merkt op, dat alleen armlas tige en financieel zwakke gemeenten voor die steun in aanmerking komen. En dan: welk werk is hier urgent? Hier is geen werk voor werk verschaffing. De heer PisartDe wegen zouden daarvoor toch in aanmerking komen. De voorz.: Alleen mtt nieuw aan te leggen wegen is dat het geval. Weth. Keijser tot de heer P.: Ik vat uw beschouwingen op als critiek op 't beleid van B en W. U brengt die althans op zoodanige wijze naar voren, dat de andere leden dat n.et mij eens zullen zijn. Wij hebben alles onder het oog gezien. De Prov. heeft groote bedra gen voor werkruiming en -veischaffing uitge trokken op de begrooting 1926, die eerst in Augus us werd goedgekeurd. Maar hier is die werkloosheid niet. Texel is geen noodlijdende gemeente, heeft geen openbare nuttige en noodzakelijke werken. En dan is de minister tot financieele steun niet bereid (spreker leest een desbetreffende passage uit een ministerieele missieve voor). We hebben ons echter met succes tot Staatsboschbeheer gewend en kre gen 75 pet van de gemaakte kosten vergoed, zoodat die werkverschaffing onsf 800kostte. De heer PisartIk had het toch maar eens bij de Prov. geprobeerd. De heet Michels heeft er zich tenminste over verwonderd, dat Texel er niet op heeft gereageerd. En nu mag de heer Boon zeggen, dat 'teen leugen is, maar dat moet hij bewijzen. De heer BoonU moet het bewijzen. De heer Pisart: Ik zal het bewijzen en het in een volgende vergadering toelichten. Weth. KeijserHet zou zeer gevaarlijk van de heer Michels zijn zoo te spreken, want hij kent hier de situatie niet zoo goed. Texel's toestand is zeer rooskleurig, 't Schijnt, dat de heer Pisart meent, dat het anders is. Onze positie is zeer goed, wel zoo goed, dat wc het buiten het geld van de Prov. kunnen redden. Ik zou u nog meer kunnen Inlichten. De heer PisartIk moet nog pillen draaien ook. De heer A. Boon A 1 s de heer Michels zoo gesproken heeft, moeten hem scheeve inlich tingen zijn verstrekt. Voor Helder is zoo'n handelwijze aan te nemen, omdat ze daar f 60,000 te kort kwamen. De voorz tot de heer P.Wanneer heeft u dit gehoord? De heer Pisart: Een week of drie geleden. De Lcorz.: Waarom bent u toen niet bij ons gekomen, als ge meent i at het een gemeente belang was Dat is zaak als raadslid, 't Is beter mee te werken dan tegen B en W te zijn. De heer PisartDaarvoor was het al te laat. De heer Kikkert merkt op dat er tegenwoor dig nogal papier zwalkt langs de stiaten. Er wordi nota van genomen. De heer A. Boon merkt op dat de fa. van Gelder door een slimmigheidje van het Rijk voor bepaalde tijd een perceel dijk van Oude- schild tot de Schans wist te bemachtigen. Dit jaar loopt die concessie ten eind en nu stelt spreker voor, zoo noodig in overleg met Hel der, te trachten zelf bedoeld perceel te pach ten. De wierophalers te Oudeschild zullen dan weer vrij zijn en niet weer verplicht met hun wier bij van Gelder te belanden. De heer Kikkert merkt r p dat hier van de fa. Gelder, niet van Gelder, sprake is en dat bedoeld perceel tot de Lunet reikt. Weth. Vlaming sluit zich bij de heer Boon aan. (Op zijn verzoek zijn de bedragen, door de heer Boon genoemd, niet gepubliceerd.) Volgt sluiting omstreeks kwart voor zes. Een groep der Arbeiders-Jeugdcentrale van Helder maakte Zondag 1.1. met twee auto's een propagandatocht over Texel. Ook de heer Ver stegen, S.D.A.P. wethouder der gemeente Helder, maakte de tocht mede. Door de A.J.C.'ers werden origineele dansen uitgevoerd, terwijl door de heer Verstegen gesproken werd in verband met de verkiezing voor de Prov. Staten, Optreden van de heer Hayden, citer-virtuoos. Bij het organiseeren van de vierde en laatste Nutsavond in dit seizoen was de fortuin het bestuur niet gunstig gezind, althans een groot deel van het ontworpen program viel in duigen met het resultaat dat de heer J. L. Hayden voor de moeilijke taak werd gesteld met zijn citer-spel heel de avond te vullen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling een ge varieerd programma samen te stellen, waartoe de heeren Ds. Vis en J. A. v.d. Vlis reeds bij voorbaat hun medewerking toezeiden. Ook de heer burgemeester bleek niet ongeneigd een bijdrage te verleenen, zoodat getuige de stemming op de laatste huishoudelijke verga dering het plan, de laatste avond geheel met eigen krachten te vullen, nu goed beloofde te zullen slagen. Op welke moeilijkheden het bestuur bij zijn voorbereiding is gestuit, weten we niet recht, doch zeker is, dat de avond voor wie een ge varieerd programma verwachtte een teleurstel ling werd. De belangstelling, door de leden voor deze laatste Nutsavond aan de dag gelegd, was ongewoon gering: we telden slechts 100 per sonen en misten veel ouderen, die anders veelal niet ontbreken. Blijkbaar was het vertrouwen in deze avond niet groot misschien wist men dat mej. C. Dros, pianiste, wegens ziekte ver hinderd was en piano-en vioolnummers daardoor vervielen? Hoe het zij, deze avond mocht zich klaarblijkelijk in de sympathie van veel leden niet verheugen getuige de honderd belang stellenden. En toch het meerendeel der bezoekers heeft genoten bij het citerspel, dat de heer Hayden ons bood. Zeker mag hij een virtuoos heeten, want met gevoel wist hij menig stuk te vertolken, romances, jagers-, en minneliedjes in bonte verscheidenheid; uit de groote behen digheid, tevens waarmee hij zijn muziek ten gehoore bracht, bleek, dat de heer Hayden zijn instrument volkomen beheerscht. We hebben van begin tot eind met aandacht kunnen luisteren en de meesten met ons en verklaren gaarne dat de heer Hayden or.s een genotvolle avond heeft bezorgd. Uit de aard der zaak is een muziekavond als deze, op Vrijdag 1.1. gegeven, schromelijk een zijdig. Waar de heer Hayden zijn muziek even wel met zorg koos en met met minder zorg ten uitvoer bracht, werd dat gemis aan atwisse- in< niet hinderlijk gevoe d. Aan het slut bracht de heer Fisart, voorzitter, o m. dank aan de heer Hayden voor de moeite, welke hij zich gaf, en werd de bijeenkomst omstreeks half elf gesloten. Pluimveevereeniging „Eensgezindheid." Hier publiceeren wij de uitslag van het on derzoek door de heer van Asperen Vervenr.e

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2