Knagende pijnen Sanapirin-tabletten No 4108 Woensdag 30 Maart 1927 40,te Jaargang TWEEDE BLAD Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: De Vrijheidsbond. Door de afd. Helder var de Vrijheidsbond werd op Maandag 28 dezer in café „den Burg" onder voorzitterschap van Mevr. Dekker—Klik, V. B- candidate voor de Prov. Staten, een propaganda avond belegd Als spreekster was uitgenoodigd mej. Westerman, die in de Tweede Kamer de V.B. vertegenwoordigt. Een betrekkelijk talrijk publiek woonde deze vergadering bij. Mevr Dekker—Klik leidde spreekster bij de aanwezigen in, waarna mej. Westermau het woord verkreeg. Spreekster ving aan met op te merken, dat zij speciaal over de a.s. Staten-ver- kiezing zou spreken. Voor deze verkiezing wordt veelal weinig belangstelling getoond welke zjj toeschrijft aan onbekendheid met de groote beteekenis van de Prov. Staten. Ik heb zelden gesproken in een vergade ring, vervolgde spreekster, met zooveel vrouwelijke toehoorders. Vaak wordt ge meend, dat zij zich niet met de politiek behoeven in te laten, omdat deze een zeker niet lekker bijsmaakje hebben zou, maar dan zullen zij er ook nimmer het rechte van weten Wij kunnen hier met onze lijst gerust voor de dag komen. Onze candidaten zullen zeker onze idealen propageeren en handhaven De leden van de Prov. Staten vergaderen tweemaal per jaar, telkens een of meer weken. In dit college moesten noodig vrou wen zitting hebben, 't Dagelijksch Bestuur van de Prov. wordt gevormd door Ged. St. waarin in N. Hol), geen enkel liberaal lid zitting heeft. Ged. Staten toch hebben groote macht en moeten ondermeer aan iedere gemeentebegrooting hun goedkeuring hech ten. Het streven van de V.B. is er op gericht te voorkomen, dat groote sommen gelds worden besteed aan maatregelen, die slechts een deel van het volk ten goede komen. Wij huldigen en willen bevorderen het par ticulier initiatief, wat niet zelden groote bezuiniging beteekent, bezuiniging die niet ten koste van anderen gaat. Met voorbeelden toonde spr. aan, hoe een Amsterdamsche instelling, „Kindervoeding" van gemeentewege, en niet langer van par ticuliere zijde, wordt gesteund - metop- offeiing van meer geld, terwi]l het resultaat minder tot tevredenheid stemt. Mevr. Bois- sevain-Pijnappel voerde aan het Prov. Ziekenhuis 'n belangrijke en heilzame be zuiniging door. De Liberalen hebben altijd goed voorde wegen gezorgd, wat vooral de prov. Zuid- Holland en Zeeland met haar doorgaande wegen ten goede kwam of zal komen. De V.B. streeft naar afschaffing van tollen zij het ook, dat zij in opruiming van die bij Delft, die jaarljjk 80 a 90 duizend gul den opbrengt, niet is mogen slagen. Een groot gevaar dreigt ons van de rech terzij Aan Ged. Staten is de bevoegdheid openbare scholen op te heffen, wanneer zij haar aantal te groot of combinatie mogelijk achten. Toen wij een amendementsvoorstel indienden, beoogende Ged. St. ook over de bijz. scholen die bevoegdheid te verleenen werd dat verworpen met de heele rechterzij De V.B. is voor vrijhandel. Colijnkwam met zijn tariefwet, voornamelijk een fiscaal tarief, maar de V.B. stemde tegen. Ook een paar E.K. stemden tegen zei spreekster, waarvoor zeker moed noodig is. Uitvoerig ging zij vervolgens de lijdens geschiedenis van dit wetsvoorstel na, dat tenslotte met 50 47 stemmen door de Tweede Kamer werd aanvaard. Het besta rnsrecht van de Eerste K mer wordt wel eens betwist en toch, aldus spr. is zoo'n Hof van Revisie wel goed. Ik haal hierbij aan, wat de heer Troelstra mij en- maal zeide en wat mij buitengewoon verbaasde - Wat doe je met de opinie van het volk Hij was terecht ook van mee ning, dat er onderwerpen zijn, waarover de groote massa niet oordeelen kan. Toen ik in de Eerste Kamer mijn voor stel tot wederinvoering van Fransch op de lagere school verdedigde, werd ik heftig aangevallen door de heer de Vos van Steenwijk, die mij een leelyke politiek ver weet, die er slechts op gericht was nu de verkiezingen naderden meer stemmen op de V.B. te vereenigen. Mijn voorstel werd evenwel verworpen, ook toen het later door de minister werd voorgedragen. De Vrijheidsbond is tegen plaatselijke keuze. Ze leidt tot overtreding en wij willen de menschen vrij laten. Ik heb de wensch geuit, dat alleen door geheelonthouders een voorstel lot invoeren van plaatselijke keuze wordt verdedigd en niet door de heer Rut gers. Om de zes jaar treedt de helft van de Eerste Kamer af. Krijgen Vxijheidsbonders nu meer invloed in de Staten dan kunnen burgemeester de Vlugt, en Wibaut, die voor het Belgisch Verdrag stemden, er uit worden gezet. Er wordt wel gezegd, dat de V.B conser vatief is en tot de rechterzij behoort. Laat me echter opmerken dat er een groote strooming is, die een andere groepeering beoogt en volgens welke alle democratische elementen tot de linkerzij moeten worden gerekend. Toen het gezantschap bij de Paus verworpen werd, is tot die splitsine een poging gewaagd, men trachtte een Rood- Roomsch Kabinet te vormen met Marchant als formateur. Maar wat zei de conserv. prof Kortenhorst, redacteur van de R.K. Werkgever, bij de laalste Kamerverkiezing: „Wij willen maar hopen, dat het niet te laat i3 om opruiming te houden onder het demagogengebroed, dat rechtstreeks naar 't Socialisme voerl." Groot is de partij - en kerkdiscipline bij de R'K. Ze doen toch wat Nolens zegt zoodat er van die nieuwe partygroepeering voorloopig weinig komen zal. De liberale gedachte leeft in de hoofden en harten van velen. Tal van wetten waar onder wij leven, zijn van liberalen huize, en dezulke stuiten weinigen voor de borst. Wat zoudt u denken van een anti-vac- cinatie-wet, van de Zondagswet, waarvoor de rechterzij strijdt, van uitbreiding van staatsbemoeiing, waarnaar de socialisten streven Onze liberale wetten zijn gesproten uit de bloeitijd van het liberalisme en zijn zeer talrijk en gematigd. Spreekster citeerde een gedeelte uit ons verslag van de propaganda-avond der S. D. A. P. van deze maand, toen de heer Mobach wees op de betere toestand die dank zij de S D. A P. voor de arbeiders klasse in het leven werd geroepen, en wees er op, dat de liberalen daartoe niet weinig hebben meegewerkt. Een groot aantal wetten, onder liberaal bewind gegroeid, liet spreekster de revue passeeren. Een weinig geestig anti-rev. blaadje „De Houten Pomp", vervolgde zij, stelt de liberale partij voor door een klein slap mannetje, dat door tegenstanders ge ducht in 't nauw wordt gedreven. De liberalen zouden laks zijn, altyd thuis blijven en niets goeds uitrichten. Spreekster stelde de proletarische vrouw waarvoor zij veel respect zeide te hebben, ten voorbeeld. Die gaat op huisbezoek sn weet zoo de beginselen harer partij ingang te doen vinden. De liberalen kunnen ook meer kracht ontwikkelen. Reeds sloten verscheiden groepen zich bij hen aan. De partij van Houten ging op in de V.B. 't Vaderl. Verbond stelt geen candidaten meer. Belangrijk werden zoo de liberalen versterkt en daarmee, beslo >t mej Wester man, zetten we een goede stap op de weg naar een liberaal bewind in Nederland. Na een korte pauze beantwoordde spreek ster de vragen, haar door de heeren B:aam, J. A. v. d Vlis en G. J;>h. Du'nker gesteld. De heer van der Vlis vroeg waardoor de liberale party zooveel terrein verloor, terwyl de Socialistische steeds groeide. Spreekster schreef dit verschynsel, dat zich in alle landen voordoet, toe aan split- in de liberale partij, die vooral na be ëindiging van de Schoolstryd, bij de z.g. Pacificatie sterk aan de dag trad. Daarbij komt, dat er veel liberalen waren, wie het aan de noodige sympathie ontbrak en verder: de ingeschapen laksheid. De libe ralen zouden goed doen vrouwen on jonge menschen klaar te maken voor de politieke stryd door hen in te enten met ae libe rale beginselen. 'n Interrumptie: Dan gaan ze dansen. SpreeksterAlle partyen dansen wel eens; een dwaling is het, te meenen. dat onder de V.B. geen godsdienstige menschen zouden zijn. Onlangs durfde een Haagsch blad schrijven, dat gebeurtenissen als de roofmoord aan 't Bezuidenhout moesten worden toegeschreven aan de geest van liberalisme en modernisme. Groote verdeeldheid is ook by de libe ralen geen vreemd verschynsel. Boosworden en zich om niets afscheiden is een kwaal van veel Hollanders De liberalen ondervinden daarvan de nadselige invloed, zy willen een middenparty voor allen zyn. Vandaar dat een socialistische vrouw er .'gemakke lijker ,in slaagt de beginselen harer party met vrucht te propageeren. Zij kan de arbeidende klasse grooter voordeelen beloven De heer G. Joh. Duinker zei met genoe gen te hebben geconstateerd, dat mej. W. in de Tweede Kamer invoering van Espe ranto als facultatief leervak op de l.s. ver dedigde en vroeg hoe spr. later voor Fransch een lans brak. Op grond van zyn kennis van de moderne talen meende spreker te mogen opmerken, dat voor het meerendeel der schoolgaande jeugd Esperanto eerder voordeelen biedt, dan de geringe kennis welke in een paar jaar bij haar van de moderne talen kan worden aangebracht. Uitvoerig werd deze vraag beantwoord, waarby spreekster zich deed kennen als een vurig voorstandster van de wereldtaal en o m. meedeelde, dat de Min v. Onder was plannen maakt voor het geven van Esperanto onderwps aan de rypere jeugd Bij de verdediging van Fransch zeide spr. voornamelijk het oog te hebben gehad op de jeugd, die voortgezet onderwas zal ge nieten er, daarby anders op te groote moei lijkheden stuif. De heer D bracht spreekster dank voor haar gloedvolle rede voor Esperanto-onder- richt en vertrouwde, dat de Esperanto be weging in ons land in haar steeds een krachtige steun zal vinden. De heer Braam verweet de V. B. geringe steun aan handel en industrie en noemde hem te eng nationalistisch om met succes voor vrijhandel te kunnen strijden, Spr. zeide zelf geen protectionnist te zyn Mej. Westerman bestreed hem door de voordeelen van de vrijhandel uiteen te zetten en besloot met aan te toonen, dat vrijhandel „vrede" beteekent Mevr. DekkerKlik sprak de wensch uit dat de heer v. d. Vlis met zijn jonge kracht de liberalen zou willen versterken (Hilari teit.) Op de opmerking van de heer Braam, dat hy als arbeider in de V.B. niet thuis be hoorde, volgde een protest van Mej. Wes terman, die evenwel betoogde, dat de V.B. beoogt het particulier initiatief hoog te hou den dat de V.B. niet door dik en dun mee gaat met hen, die de 8-urige werkdag ver heerlijken, etc. De heer v. d. Vlis verklaarde nog dat 't antwoord van mej. Westerman hem in geheel niet bevredigde. Aan het slot bracht Mw. Dekker—Klik dank aan mej. Westerman voor haar gloed volle rede voor het liberalisme. Zij wilde niet besluiten zonder een aanbeveling van de heer dokter Boswijk.als candidaat der V.8. voor de Prov. Staten. Hij is, zoo sprak zij, een uitstekend vertegenwoordiger voor de Staten een man, die de liberale belan gen ernstig zal behartigen, die uw achting verdient; een persoon, die uitstekend bé kend staat by ieder en, afgevaardigd door Texel, een waardig figuur in de Prov. St., die u goed zult doen als één man en één vrouw te stemmen. Brengt derhalve op hem by de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten uw stem uit. Daarop volgde sluiting. Leverantie van Schoolbehoeften. Dezer dagen werd door 3 en W open baar aanbesteed de leverantie van schoolbehoeften voor de o.l. scholen in onze gemeente. O k door firma's buiten Texel we.d irg;scbreven. Ingevolge besluit van B en W van 28 dezer werd de leverantie gegund aan N V. Boekhandel en Drukker ij v. h. Langoveld en de Rooy op Texel. Latter—Day - Saints. Maandagavond trachtten op de Groene- plaats albier een drietal zendelingen van de secte der Mormonen (Latter Day-Saints-Salt Lake city. N. Ame rika) bij een groepje toehoorders de be ginselen hunner leer ingang te doen vinden. Zmdag 3 April as. hoopt de heer A. Witvliet de dag te herdenken, waar op hij voor 25 jaar bij de fa. Keijser en Co. in dienst tiad. De jubilaris, die z(jn functie als magazijuchef zoo zeel jaren met opgewektheid en ijver vervulde, en zich zulk een schaar van vrienden ver wiert, zal bet die dag aan barelyke be langstelling zeker niet ontbreken. Door de R.K Studentenvereniging „Sanclus Thomas Aqiinas" te Amster dam is aan prof dr. W. H. Keesom en ir. L J M Fcbor het eero lidmaatschap verleeDd. Dam wedstrijd. Zmdag 1.1. had in hotel Texel de wed strijd plaats tusschea de damclubs Tex >l en Helder, welke met de stand 13-11 voor Texel werd beëindigd. De medaille door de H A.V bark door tusschenkomst van de boer B Coeyert beschikbaar ge steld, werd derhalve het eigendom van de Texelsche dammers. Wanneer we weten, dat het concours bijna vijf uur in bislag nam, mag die prys welver diend heeten. De heer S'.andaart, die de 12 spelers van de overzij ook had verwelkomd, sprak een kort slotwoord, waarop de voorz. van de Heldersche club een paar woorden liet volgen. Waarschijnlijk zal de heer C Dijker, kampioen van O.K Kte Helder als simu!taanspeler opt red on. Ons nieuw vervolgverhaal. Met eenige moeite zijn we er in ge slaagd de hand te leggen op een boeiende vervolgverhaal, „^e Roode Auto", een korte van A tot Z pakkende historie, waarin Lotus Fah - een schoooe Chi- neesche en een sluwe zoon vaD het Hemelscbe Rijk een hoofdrol spelen. Het zal u wellicht interesseern, dat een historische gebeurtenis deacieur tot het schrijven vau deze mysterieuze geschiedenis aa lei li g gaf. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drio Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere regel moer: 10 ct. Dezelfde advertontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 t6g6D. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, verdrijft men met Proefbuisje 25 ct. Bij Apoth. en Drog. Jubileum.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1