Amerikaansche Optiek. No 4115 Zaterdag 23 April 1927 40s,e Jaargang Voor de Zondag. dag- en avondbrillen. EERSTE BLAD, Rechtsvragen. Texelsche Berichten pUDDjNG| smaakt als room ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 i: POSTBUS: N°. 11 |j „Verdienen we te zijn, wat we zijn?" INRICHTINGEN, welke gevaar, schade ol hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare keDuis, dat het verzoek van C P. Dros te den Burg aldaar om in het perceel kadastraal bekend in Soctie D, no 2939, zijne reparatie-werkplaats voor motoren te mogen uitbreiden door hen voorwaar delijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen om hunne bezwaren moodeling toe te lichten. Texel, den 19 April 1927. Burgemoester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van L. Klein Klonwenberg te den Burg alhier cm op bet perceel, kadastraal bekeDd in Sectie D, no. 2622 een wasch- en strijkinrich- tirg te mogen oprichten door hen voor waardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 16 April 1927. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Zakennieuws. Helpt een handje. Auto-ongeval. De Tarieven van de T.E.M. Electrificatie. A. COENS, Kruizebroederstraat 35—37 Sneek. „Eigen Oefening." Waarschuwing. Visscherij. Veevervoïr. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct Iedere regel meer: 10 ct Dezelfde advertentie 4 maal goplaalst wordt 3 maal borekond. Bil abonnement lagero regolprljs. ADVERTENTIÉN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Vraag. Ik heb overpad op een stuk land van mijn buren, waar ik zeer weinig gebruik van maak. Nu hoorde ik, wanneer men eenige tijd geen gebruik maakt van het overpad, het recht daardoor vervalt. Na hoeveel jaren is dat het geval Antwoord. 30 jaren. Het beste doet u, er maar jaarlijks eens ge bruik van te maken. Dan is er ook minder kans dat de eigenaar van het iand meent, dat het recht verjaard is en bij een eventuéele proce dure over het al of niet verjaard zijn van het recht het bewijs allicht gemakkelijker te leveren dan wanneer bv. twintig jaren lang geen gebruik van het recht gemaakt is. A.N.L. „Eens was in Noorwegen, schreef prof. Casi- mir in „Zelf aan 't Stuur", een ontwikkelde arbeider tot lid van de volksvertegenwoordiging gekozen. Hij aanvaardde zijn ambt niet, maar maakte bekend, dat hij in zijn jeugd een mis daad had begaan. Gevoelen wij allen, wat een diepte in dit eenvoudige handelen zit Hier is iemand, wiens geweten spreekt. Hij kan de eer, die hem wordt bewezen, niet verdragen. Wat moet die man GELEDEN hebben 1 Hij steeg in achting en aanzien bij zijn mede burgers. Hij vond toejuiching bij velen, ats hij z'n stem verhief tegen onrecht, als hij opkwam voor recht en menschelijkheid. En met het be toon van liefde, medegevoel, waardeering, dat hij ontving, stond het gevoel van onwaardigheid in zoo schrille tegenspraak. Er zijn uren, dagen, misschien weken, dat hij het heeft vergeten. In zijn drukke werk heeft hij er niet aan gedacht Hij leefde om een ideaal te dienen en te bereikeneen ideaal, niet voor hem, maar voor anderen. Dit ver kondend heeft hij hooge woorden gesproken, waarin hij zelf geloofde. 'Hij heeft ook moeten afkeuren, berispen, hekelen in felle verontwaar diging over wantoestanden en onbarmhartighe den. En dan was het, als hij wat moe was, en zijn werk even rustte was het, als een schijn baar onbeteekenende kleinigheid, een geur, een kleur, een geluid hem er aan gerinnerde? kwam in eens het verléden. Hij zag zichzelf weer en hij zag te scherper naarmate hij fijner van geweten was geworden, wat hij misdaan had. De boosheid over, de afkeer vaft zichzelf heeft hem gekweld naast de angst als het eens uitkwam en men hem in al zijn naaktheid zou zien. Wat hij in zijn leven met moeite opgebouwd had, zou ineenstorten. Over vrouw en kinderen zou de schande komen... Dan zijn er oogenblikken gekomen, dat hij hoopte, dat hij maar ontdekt zou worden: de angst en spanning zouden dan verdwenen zijn en vrede zou zijn deel worden. Hij heeft er over gedacht, om in een ver trouwelijk gesprek met een vriend zijn verleden te openbaren, troost te zoeken in de uitstorting van zijn hart. Maar waarvoor ook Schaamte weerhield hem Hij kon niet. Hij begon soms even, maar hield op, leidde 't gesprek in een andere richting. Zoo heeft hij geleefd. Naar buiten groeiend, naar binnen steeds feller gemarteld. En eindelijk was de dag der glorie, de dag der overwinning daar! Hij had een zetel ver overd Bekroond was zijn inspanning, voor zijn overtuiging kon hij opkomen. Maar in de scherpste tegenstelling daarmee was zijn verle den. Hij kon dat nu niet meer dragen. En op het toppunt van zijn roem gekomen, daalt deze man vrijwillig naar beneden en openbaart de waarheid. Welk een grootheid Wij allen hebben die man in ons I Misschien bestaan er geen verholen misdaden waarvoor wij gestraft moesten worden, of waar voor we gestraft zijn. Geen moord, geen dief stal, geen brandstichting. Maar bestaan er ook andere verborgen zedelijke overtredingen Bestaan er stille zonden? Zouden wij wenschen, dat ons heele leven open en bloot voor alle anderen lag? Ons leven van handelingen, van woorden, van denken en voelen Neen en nogmaals neen Wij hebben allen onze overtredingen. En dit is het bizonderesoms nemen wij ze op de koop toe met het leven en onszelf.Wij zijn nu eenmaal zoo. Wat zou dat nu Ja zeker, ik doe dat, maar een ander wat anders. Is dat soms beter? Ja, ja, zoo redeneeren we, dat is nu niet zoo mooi, maar anders zijn wij toch zeker fatsoenlijke menschen, die graag het goede willen. En later dan worden we als ziende. Op uitnoodigingvan de N V. „E.T.A." (Gebrs. Dros) brachten we Woensdag 1.1. een bezoek aan de Advocaatfabriek, waar juist de fa. Wolter en Dros (Amersfoort) ten behoeve van de advo caatbereiding een geheel nieuwe installatie voor centrale verwarming had aangebracht. De aan leg geschiedde geheel volgens de eischen des tijcis en voldoet uitnemend. In het gebouw staan een zestal ketels opge steld, ieder met een capaciteit van 100 L. In de drukke tijd kan zoo noodig dagelijks 1800 L. advocaat worden bereid. Ge kunt begrijpen, dat hiervoor menig eitje wordt stukgeslagen. De E.T.A. beschikt over 30 kalkbakken. Deze worden gevuld met kalkwater,d.i. water waarin calcium hydroxied (gebluschte kalk) is opgelost, en kunnen elk plm. 5000 eieren bevatten. Ge ruime tijd kunnen deze zoo worden bewaard zonder nadeel voor de kwaliteit. - De „E.T.A." mocht zich tot ver buiten onze grenzen een goede naam verwerven en verheugt zich in een toenemende bloei. Ze heeft „lagers" in Amsterdam, Den Haag, Helder en Rotterdam en in Amsterdam tevens een z.g. Export-kantoor Naar ons bleek strekt zij haar leveranties zelfs uit tot Sumatra en Cuba, waarin we een bewijs mogen zien van de algemeene bekendheid van haar product. Ook haar likeuren en limonades verwierven zich een goede naam, zoodat alles bijelkaar de N.V. „E.T.A." met voldoening op haar arbeid mag terugzien en met vertrou wen de toekomst tegemoet gaat. Morgen zal u voor een gering bedrag een Emma-bloempje worden aangeboden, waarvan de netto opbrengst aan de besnijding der T.B.C. ten goede komt. We meenen hierop even uw aandacht te mogen vestigen, doch houden er ons van ver zekerd dat een aanbeveling tot koopen over bodig is. Witte Krui?. fam. R., den Burg f 2.50. fam. B., f 5. Woensdagmiddag 1.1. kwam het omstreeks kwart over zes op de Steenenplaats tot een botsing tusschen de vrachtauto van Gebrs. Daalder (de Cocksdorp), welke de Binnenburg uitreed, en een monteur van de „Heemaf", die op een rijwiel gezeten uit de Weverstraat de Binnenburg zou inslaan. De monteur sloeg met z'n fiets tegen de grond en werd, hoewel de chauffeur zijn wagen met alle macht tot stilstaan bracht, een paar meters voortgeschoven. De man bekwam in 't geheel geen letsel, krabbelde weg onder zijn geheel vernield rijwiel en kon te voet zijn tocht ver volgen. Gelukkig beperkte het ongeval zich dus slechts tot eenige materieele schade. Wie hier dé grootste fout beging, zullen de belanghebbenden wel uitvisschen. Ouders1 Laat uw kinderen zwemmen leeren, opdat zij zich tegen de verdrinkings dood kunnen verweren. Onthoudt aan de Texelsche Zwembond uw steun niet. KNIP DIT UIT en BEWAAR HET! In antwoord op eenige vragen, ons in de loop dezer dagen gesteld, deelen we mee, dat, boven het aan vast recht en aan meter- huur verschuldigde bedrag, voor stroom ten behoeve van verlichting en huishoudelijke doel einden v ij f t i e n cent per afgenomen kilo watt-uur (K.W.U.) moet worden voldaan dat scheersalons tot de rubriek winkels wor den gerekend. [En ge weet dat dan tot 10 M3 vloeroppervlak voor 1 vertrek wordt gerekend van 1U tot 50 M3 elke 4 MJ of gedeelte daar van 1 vertrek; boven 50 M' elke 10 M" of ge deelte daarvan I vertrek.] dat bij gelagkamers, vergaderzalen, eetzalen en vereenigingsgebouwen leder 10 M3 of ge deelte daarvan als 1 vertrek wordt beschouwd. Bij meerdere lokaliteiten worden de vloerop pervlakten eerst samengeteld, dat de meterhuur voor lichtverbrulkers naar de stroomafname varieert van f3.60 tot f6, per jaar, voor krachtverbruikers van f7.20 tot f 18,— per jaar. dat de piijs van de electrische stroom voor krachtdoeleinden per K.W.U. bedraagt:.in en buiten de spertijd twintig cent, allien buiten de spertijd vijiiien cent, Bij groote afname lager prijzen. uat men met „spertijd" de avonduren bedoelt d.i. de tijd van het grootste lichtverbruik. De aanvang varieert van 3,30 u. nm. (Dec.) tot 8 u. nm. (Juni), het einde is bepaald op half elf 's avonds. dat speciale „sperschakelaars" in gebruik kunnen worden genomen om ieder krachtge bruiker in de gelegenheid te stellen van dat goedkoopere buiten-s,eertijd-tarief te profiteeren Voor zoo'n spersch-kelaar is een extra huur van f 15 A f 20— per Mar verschuldigd. L'.od, loodwit en loodmenie behoor en tot de gevaarlijkste vijanden van de ai beider. Ze zijn afdoende te bestrijden, maar dit ge lukt alleen bij voortdurende zorg. Zindelijk heid is daartoe het eerste vre:schte. Donderdag is men in heel den [Burg met aanleg van de hoofdkabels gereed komen. Gisteren zouden de laatste 5(0 M. hoog spanningskabel naar den Hoorn gelegd worden en met de aanleg van laagsspenningskabel in het dorp zelf een aanvang worden genaakt. Daarna wordt de aanleg naar de Cocksdorp met kracht ter hand genomen. Geschiedde de aanleg door Burger-Nieuwland door het paar- denpad, door Waalenburg en Eierland wordt de kabel in de wegberm gelegd. DEN HOORN Ter hoogte van „de Alias", dddr, waar aan een bocht van de weg geboomte het uitzicht belemmert, k-vamen Donderdagmiddag om streeks 1 uur twee vrachtauto's met elkaar in gevoelige aanreking. De eene auto met 2 ten Deze week bezoeken wij Texel met een groote sorteering stecnen geladen en werd bestuurd door de heer C. Krijnen, de andere wagen kwam leeg aanrijden en had de heer A.SIcgh tot chauffeur. De botsing was zoo hevig, dat laatstgenoemde auto dwars over de sloot werd geplaatst. Een der voorwielen werd van alle spaken beroofd. Het mag ons verwonderen, dat waarde schok zoo'n uitwerking had ook vernielde banden, verbogen as; etc., de belde wagenbestuur ders geen letsel bekwamen. Blijkbaar werd slechts met matige gang gereden, zooals trou wens een goed chauffeur betaamt. o— Gaarne grijpen wij deze gelegenheid aan om de aandacht van de bevoegde autoriteiten op deze gevaarlijke plek te vestigen. Elders op Texel werd reeds menige verkeershindernis uit de weg geruimd en moest hier en daar eenig bosschage, hoe schaarsch op Texel,om vellig- heidswille verdwijnen. Ook hier valt goed wetk te verrichten. Het is niet de eerste maal, dat de beruchte bocht bij de Atlas „ons hart tot spreken dringt." Het kalf is verdronkenlaat ons de put nu dempen, opdat we geen gelegenheid geven dat zich hier een nieuw wellicht droeviger tooneel afspeelt. Do it now I 0UDESCH3LD Zondagavond gaf de zangvereeniging „Eigen Oefening" een uitvoering in de „Zeven Provinciën", welke goed bezocht mocht hectcn Vooral jongelui van de andere dorpen waren goed vertegenwoordigd. Het programma bestond uit een twaalftal zangnummers voor gemengd koor, een drietal zangstukjes, twee voordrachten en een tooneel- stukje. De zangnummers werden over het algemeen goed gezongen, enkele heel good b.v. „Vogel mijn." (waarin'n mooie sopraansolo) en „Herders Zondagslied". „Het droeve visschers bruidje" oogstte een welverdiend applaus, terwijl om de voordrachten „Haan en Kip." en het „Muzikale Klaverblad" onbedaarlijk is gelachen; zij werden vlot gespeeld en van aankleeding en grime was veel werk gemaakt De pianobegeleiding werd verzorgd door de dames J. N. Koopman en Dia Bas, terwijl de heer J. J. Zegel als violist fungeerde. Een ge zellig bal besloot deze laatste der winteruit- voeringen. - (Daar dit verslag te laat werd ontvangen eerst nu geplaatst. Red.) Op 26, 27, 28 en 29 dezer en 2, 3, 4, 5 en 6 Mei a.s. zullen schietoefeningen met luchtdoel- mitrailleurs worden gehouden van een plaats, ge'egen 350 M. ten Z. van het fort Kijkduin bij Helder. De uren worden bepaald naar omstandig heden en kunnen niet worden opgpgeven. Er wordt geschoten naar zee toe. De onveilige sector wordt begrensd door een lijn, getrokken van de plaats van opstelling der mitrailleurs in noordelijke richting, loopende over de W.-kust van Texel (de Hors), en door een lijn, getrokken van genoemde plaats in westelijke richting, loopende over het lichtschip Haaks. De sector is onveilig tot op een afstand van 5 K.M. en een hoogte van 5000 M. Ansjovis. De intrek van de nieuwe teelt is tot heden nog van geringe beteekenis. Wat van de ansjovis (in de N. helft der zee trouwens alleen) werd aangetroffen, is de zg. vóórtrek, die, nu het Amsteldiep gedempt is, zich of bij het Marsdiep of Oostwaarts bij de Friesche kust het duidelijkst vertoont. Te Nieuwediep is plm. 20 pond gevangen en in elke Westwal- gemeente is een deel der visschers begonnen aan de uitrusting der ansjovisbeugen, vooral nu de haringprijzen zoo scherp zijn ingezakt. Benoorden Stavoren is bij de Noordwal nog een paar kg. boven water gebracht. Het seizoen is dus op komst, de ansjovismarkt is stil, voor de 1927er, dus de nieuwe teelt, geldt f 24 per anker op levering Mei Juni. Gedurende de laatste week is in de haven hier aangebracht ongeveer 4700 KG. garnalen en 550 KG. wulken. Deze week zijn van Texel verzenden 137 koeien, 70 kalveren, 27 varkens, 13 schapen, 1 paard.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1