Klooster- balsem es\ Vocht No 4117 Zaterdag 30 April 1927 40s,e Jaargang Voor de Zondag. EERSTE BLAD. ÜL Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Waarin onze kracht ligt. Kleinigheden. "korrespondentie T rTTÏÏ W T. Burgomee.ster on Wethouders der Ge meente Texel, brengen Lei openbare kennis, dat op z7 April 1927 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Johan Houtwipper van beroep caféhouder, woDörde te Oudoschild, om verlof vcor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank in de navol gende localiteitde gelagkamer van bet perceel, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie D, No. 856, plaatselijk ge merkt S 2' 9, en gelegen aan de Dorps straat aldaar. - Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen bet verleenen van dit verlof schrifte lijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbreDgeu. Texel, 27 April 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. xj: Een prachtige opname aan boord van het tankschip „Trimountain", terwijl een enorme golf over het dek spoelt. Het Texelsch Schapenstamboek. Pruimtabak 1 SP-QA/MkS om STEVfGHEm mijnhardtT" Staal-Tabletlen .90<* Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten .éo« Hoofdpijn-Tabletten 60« Afd. „Texel" van 't Witte Kruis. Algemeene vergadering. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledoro regel meer: 10 ct. Dozelfdo advortentle 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Karakter, dat is het geheim van de invloed, die reinigt en heiligt. 's Menschen kracht is gelegen niet in hetgeen hij doet, maar in hetgeen hij is. Velen zijn be reid ons bij te staan als wij ziek zijn of ellendig, ons te kleeden als wij naakt zijn en koud, ons 'aalmoezen .te] geven^als wij gebrek]lijden, maar er zijn zoo weinig menschen, van wie een levendmakende invloed op ons hart uitgaat. Gij kunt geld^en] goed geven, behulpzaam zijn en voorkomend, bereidvaardig om aan de begeerten der menschen tegemoet te komen en zult toch geen enkel mensch kracht geven, niemand een zegen schenken als het u ontbreekt aan karak ter; het karakter alleen wekt de liefde die sticht, de liefde die heiligt, de liefde die levend maakt. I. J. de Bussy. o— Zelfbeheersching. Uw natuur is, o mensch, als een ros, dat u draagt, Dat een.man, dat een held, als berijder zich vraagt. Houd de knieën geklemd en, met teugel en spoor, Heel zijn gang in uw macht, of het gaat met u door. J. de V. o— Laat ons toch niet zoo minachtend over de kleinigheden des levens spreken Bestaat niet ook het groene loof, dat de heldere zonnestralen voor ons oog verzacht, en welks schaduw ons tegen de middaghitte beschut, uit kleine blaadjes Eötvös. F. B. te A., G. te R., e.a. Of u ook eens wat voor deze rubriek moogt inzenden Natuurlijk mag dat, we stellen, uw medewerking zelfs op prijs. We maken er u evenwel op attent, dat slechts die bijdragen hier een plaatsje zullen vinden, welke wij daartoe geschikt be vinden. Red. Ter-inzage-legging vanlijsten van candidaten. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Texel maakt bekend, dat de lijsten van candidaten voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd, met vermelding van de nummers der lijsten. Texel, 28 April 1927. De Voorzitter voornoemd, W. B. OORT. .Nederland - een land van vocht en tocht", zei eens een vreemdeling. Vooral zij die last van rheumatiek en spierpijn hebben, zullen dit ten volle bermen, want vocht en tocht zijn hun ergste vijanden, die de tijdelijk verdwenen pijn met nieuwe heftigheid te voorschijn kunnen roepen. Gebruik geregeld Akker's Kloosterbalsem (60 cent) als wrijfmiddel Het houdt Uw spieren lenig ep ge zult spoedig vergeten zijn jiat er zooiets als rheumatiek bestaat. Kloosterbalsem gOUd ZOO £02(1' geldt terecht Aan het jaarverslag over 1926 ontleenen we het volgende: Ingeschreven ooien en rammen. Na voorafgaande keuring werden door de Inspecteur ingeschreven 692 ooien en 81 ram men. Een aantal, dat belangrijk lagerwas dan in 1925 toen 968 ooien en 106 rammen in de tok en hulpregisters werden opgenomen. Per 31 December was het aantal ingeschreven dieren 2907 ooien en 193 rammen. Het totaal der ingeschreven dieren daalde van 3135 ooien en 212 rammen tot 2907 ooien en 193 rammen. Door toetreding van 11 en het uittreden van 19 leden verminderde het aantal fokkers met 8. Wij zien dus, dat de ongunstige financiëele resultaten, welke in het afgeloopen jaar met de schapenfokkerij werden bereikt, niet zonder invloed op de groei der vereeniging zijn ge bleven. Totaal zijn thans bij ons aangesloten 144 fokkers van Texelsche schapen. 3 Lincoln 1 fokker Wer.sleydale De Centrale Boekhouding. De stamboekhouding van ruim drie duizend ooien en rammen met alle daaraan verbonden werkzaamheden eischen aanhoudende zorg. Er wordt naar gestreefd, dat alle boekingen nauw keurig plaats hebben en we steeds zooveel mogelijk bij zijn. De Contröle. De voorjaarsinspectie had plaats bij 145 fok kers w.o. 140 van Texelsche, 4 van Lincoln en 1 van Wensleydale schapen. In het voorjaar van 1925 werden 136 fokkerijen gecontróleerd. In 't geheel werden gemerkt en ingeschreven 2688 Texelsche, 52 Lincoln en 9 Wensleydale lammeren tegen resp. 2204, 53 en 6 in 't vorig jaar. De cijfers voor geboorte en grootgebracht waren als volgt Type Texelsch 1.81 1.62 (zonder enterlingen) 1.84 1.65 alleen op het eiland 1.81 1.63 alleen op het vaste land (zonder enterlingen) 1.88 1.68 Type Lincoln 2.— 1.44 (zonder enterlingen) 2.07 1.52 Wensleydale 2.75 2.— Zoowel van Lincoln als Wensleydale was het aantal ooien voor het maken van vergelijkingen te klein. De Wolcontróle omvatte 157 rammen, w.v. 74 op Texel en 83 op het vasteland van onze provincie en 12 koppels fokooien. De verkoop van fokdieren. Tegen het einde van het jaar, toen de waarde van de franc wat gestegen was, kwamen enkele aanvragen om prijsopgaaf uit Frankrijk in, welke wel eenige verwachting tot het doen van zaken met genoemd land hebben verwekt. Ter gelegenheid van de derde groote lam- merenmarkt op Texel werden eenige hokjes voor geregistreerde ooilammeren gereserveerd. Door de gedrukte stemming in de schapenwe reld hoewel nog juist voor het bekende Engelsche invoerverbod van 4 Juni 1926 vlotte de verkoop maar matig. Het Texelsch Fokstation. Daar 1 et Raminenfokstation op Texel tenslotte 1 geen levensvatbaarheid bleek te bezitten, is besloten het bij deze eerste poging te laten en wordt aan dit middel geen uitvoering meer gegeven. Belangrijke vooruitgang op Texel. In samenwerking met de afdeelingen Texel van de Holl. Mij. v. Landbouw en de L.T.B. werd op 1 September een Schapenfokdag ge organiseerd, welke zeer goed is geslaagd. Per sonen, die al een paar jaar de keuring hadden gemist, constateerden een belangrijke vooruit gang. Langzamerhand wordt ook regelmatig het bezoek van vreemdelingen grooter. De prij zen voor de geregistreerde dieren, het maken v.d. catalogus, alsmede een gedeelte der onkos ten kwamen te onzen laste. De ram F 25h. Blijkens het rapport van de Keuringscom missie van de in 1926 gehouden keuringen van Rammen en Ooien en hun afstammelingen werd aan de ram F 255, eigenaar de heer Jb. Lap Kz. te den Hoorn, de medaille toegekend. De F 255 is 29 Maart 1921 bij de heer IJ, Lap te den Hoorn geboren en heeft de volgende afstamming: F 105 105 (605 F 246 F 255 F 1442 B 1075 De jury bestond uit de heeren A. Brak Jr., E. Dz. Govers en J. Sijp Jr. Ouders 1 Leert uw kinderen zwemmen 1 't Is niet enkel „aardigheid" 't Is geen luxe, 't is geen gijntje, 't Is vóór alles veiligheid. De Texelsche Zwemh nd heeft uw steun noodig. Examen. Onze plaatsgenoot, de heer P. Fehrmann, leerling der Z.V.S. alhier, slaagde dezer dagen te den Haag voor het examen 3e stuurman groote stoomvaart. De volgorde der candidateniijsten bij de Gemeenteraadsverkiezing op 19 Mei a s. Op Donderdagmorgen 1.1. hield het Centraal Stembureau, bestaande uit de heeren burge meester W. B. Oort, voorzitter en A. Boon, H. W. Keesom, J. Keijser Az. en Jac. Kikkert Nz. leden, zitting in een der lokalen der o.l. school alhier ten einde door loting de volgorde der lijsten bij de gemeenteraadsverkiezing op 19 Atei a.s. vast te stellen. We brengen u in herinnering, voor zoover noodig, dat op 12 April 1.1. in totaal 8 lijsten werden ingediend. Daar onze gemeente niet in kieskringen is onderverdeeld, mocht geen dier lijsten met een of meer andere worden gecombineerd. Na gehouden loting werden de lijsteH ge nummerd als volgt: 1. Lijst KI. Vlaming (A.R.) 2. A. Boon (S.D.A.P.) 3. A. Vonk (Chr. A P.) 4. Jac. Kikkert Nz. (C.H.) 5. S. C. Eel man (Econ. Gr.) 6. W. H. Lap (Vr. Kiesver.) 7. R. P. Keijser (Vr. Dem. P.) 8. H. W. Keesom (R.K.) por Mali ons OVERTREFT ÜLLti ANDERE PtUIHMITi M-V. AfOOIfflASAHttFAOAIffN VjV IK WIMIUtN. Van een Zilveren Jubileum. Onze plaatsgenoot, de heer H. Maas herdacht 26 dezer de dag, waarop hij voor 25 jaar hier als agent der Levensverzekeringmaatschappij „Piêtas" (Utrecht) werd aangesteld. Namens de directie kwam de chef van het bijkantoor der Maatschappij te Amsterdam de jubilaris gelukwenschen, daarbij de wensch uitsprekende, dat de heer Maas nog lange tijd de Maatschappij zijn gewaardeerde steun zal verleenen. Hij stelde hem een zilveren souve nir alsmede een enveloppe met inhoud ter hand. Zulk een bewijs van waardeering moet op onze bescheiden man wel een alleszins prettige indruk hebben gemaakt. Bij Apoth. en Drogisten- De algemeene vergadering van de afd. Texel van het „Witte Kruis" op Donderdagavond 1.1. in hotel „Texel" werd door 13 personen bij gewoond. Ze werd aanvankelijk, daar de heer Hellema wegens ambtbezigheden verhinderd was, geleid door de heer G. B. Mulder, vice- voorzitter. Later ter vergadering komend, nam de heer Hellema diens taak over. Na opening en lezing der notulen werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken. Inzake een cursus in verbandleer en het ver leenen van eerste hulp bij ongelukken werd besloten na de electrificatie van Texel nader te beraadslagen. Het verzoek van het Groene Kruis om sub sidie tot steun van het Centraal Bureau voor Verplegingsartikelen te Utrecht werd op voor stel van het bestuur ingewilligd. Er zal jaar lijks f 10 voor gemeld doel worden afgestaan. Door het Hoofdbestuur werd bericht, dat het voor 50 pet. zal bijdragen in de werkelijke kosten van het vervoer van on- en minver mogende zieken. Blijkens het jaarverslag, door de hecrA.Wie- renga uitgebracht, heelt de afdeeling een jaar vol bezigheden achter de rug. De T.B.C. be strijding vroeg veel zorg. De secretaris achtte zich echter niet bevoegd reeds nu over de resultaten verslag uit te brengen. Het verslag werd onder dankzegging goed gekeurd. Over 1926 bedroegen de inkomsten f 2659,05, de uitgaven f 1421,18. 't Saldo in kas derhalve f 1237,05. De balans sloot in debet en credit met f 1999,70. Winst f 215,13. Als rekeningnazieners fungeerden de heeren H. J. Reij en J. Keijser Az., van wie de laatste een gunstig rapport uitbracht en tot goedkeu ring adviseerde, hetgeen geschiedde. De begrooting voor 1927 werd ingekleed als die over 1926 De heer Pisart bracht op geestige wijze ver slag uit over het magazijn en gewaagde daarbij van goede orde en ruime voorraad, maar ook van de uitermate onzindelijke toestand, waarin geleend materiaal meermalen wordt terugbe zorgd. Hij meende, dat harde maatregelen moeten worden getroffen om aan deze onfrissche praktijken een eind te maken, bv. door de namen te publiceeren van hen, die de eerste wetten der hygiëne zoo met voeten treden. („Het zijn de beste Texelaars niet, waarover de heer Pisait moet klagen," zonder we ter variatie van een bekend spreekwoord kunnen neerschrijven. Gaarne voldoen we aan het ver zoek van het be-tuur de nalatige gebruikers van verplegingsmateriaal cp hun plicht te wijzen.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1