:k Quaker' No 4118 AMATWELTJES Woensdag 4 Mei 1927 40ste Jaargang Öilil Texelsche Berichten Als Mei in het land is. Van week tot week ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 voordeelig in het gebruik. 23—30 April Uit ons Parlement. Op h6t gebied der politiek was er in de laatste dagen weinig te doen. Alleen, de Eerste Kamer kwam bijeen om de begroo- tlngsarbeid voort te zetten. En ze heeft vry vlug gewerkt en minder lang gedebat teerd dan anders en is zoo goed als er mee klaar gekomen. En Vrijdag heeft de voor zitter db l6den tot 10 M6i m6t vacantie naar buis laten gaan. Over de begrootingsdebatten zelf zullen we hier niet uitweiden, maar wel willen we als een der belangrijkste feiten van het Binnenhof vermelden, het debuut van de nieuwe minister van buitenlandsche zaken Beelaarts van Blokland. Een gelukkig debuut mogen we wel zeggen. Temeer waar ze niet minder dan de belangrijke Belgische kwestie betrof. De verklaring, die de Mi nister in de Senaat heeft afgelegd, heeft een goede indruk gemaakt, zelfs te Brussel en dat zegt heel wat. Zij was welwillend van toon, tegemoetkomend en vriendelijk, maar toch ook met een handhaving van ons goed recht. Eo als men bereid is te Brussel dat goed recbt te erkennen, dan is de weg naar nieuwe onderhandelingen lus- soben den Haag en Brussel open. België kan niet meer vragen van ons dan dat. waartoe het verdrag van 1839 verplichtte maar de minister en stellig ook onze volksvertegenwoordiging zullen zeker niet ongenegen zijn, aan zekere economi sche weuschen van België tegemoet te komen, mits de onderhandelingen gevoerd kunnen worden op de grondslag van we- derzijdscb belang. Ia dien geest heeft de Minister gesproken Daarnaast kan met voldoening worden geconstateerd, dat men ook in België de wenscheiykbeid begint te gevoelen om de kwestie nog eens nader onder de oogen te zien. In de dezer dagen gehouden bijeen komst van de Belgische Ministeriaad is blijkens hetgeen daarvan bekend geworden is, de mogelijkheid van nieuwe onderhan delingen overwogen. En deze zullen niet afgewezen worden indien de aandrang daartoe van onze regeering uitgaat. Zoo is er dus veel, dat wijst op een verbetering van do situatie en rustig af wachten moet thans het parool zjjo. Precies zooais hel Hbld. dezer dagen adviseerde de zaak voorsbands nu weder overlaten aan de Minister en de sfeer zoo weinig mogelijk verontrusten door geschrijf en gepiaat We zouden er nog aan toe willen voegen en zoo weinig mogelijk notitie nemen van de kwajongensstreken van het groepje Bel- sche warhoofaen, dat met plakkaten eu pamflHten Limburg voor België m6ent te kunnen annexeeren. Wat Rusland in China bewerkte. De gang van de gebeurtenissen in Ch'na heeft er toe geleid, dat de Chioeezen thans alle aandacht noodig hebben voor bun eigen geschillen, zoodat zij zich minder kunnen bezighouden met de vreemdelingen. Daar door is natuurlijk het gevaar voor de bui tenlanders niet gewekeD, maar is er voor dezen dan toch de tijd van verademiüg gekomen. Zooals men weot zijn de Cbineezen thans in drie kampen vtrleeld de noordelijken onder Tsjaogtsolin met Peking als zetd, de gematigde na'ionalisten onder Tjmg Kaisjek met Nanking els plaats der regee ring en de zuidelijken of extremistische nat oaalisten met Hankau als iegeerings- zet"). De legers dezer drie machten schijnen elkander nog zoo ongeveer in evenwicht te houden, maar er schijnen militaire gebeur tenissen op til te zijn, die daarin veiar- dering zullen biergeD.Tsjang Kai sjik beeft eenige legercorpsen uitgerust om daamee ae Kantooneeztn aan te vullen. Hij is de provincie Kiangsi binnengerukt en verder Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. op Hankau aangerukt. Het is voor hem een steun in de rug of liever een gevaar voor de extremisten te Hankau, dat in Kanton zelf masssbetoogiogen gehouden z(jn ten gunste van T-jang Kai sjek. Tsjang tso lin bestrijdt op zijn manier niet minder fel de extremisten. Een bewijs daarvan levert het feit, dat bij dezer dagen een 20-'al Chineezen die bij de inval in de gebouwen der Russische ambassade werden gearresteerd, als spionnen heeft laten om brengen. Verder heeft by een groot aantal documenten gepubliceerd, na de authenti citeit door vertegenwoordigers der buiten landsche regeeringen hebben doen vaststel len, welke documenten bij de inval ia de Russiscbe legatie in beslag zijn genomen Uit deze documenten blijkt onomstooleiyk dat de Russiscbe ambassade een broeincs' is geweest van spionnage en tevens van begunstiging van de militaire plannen der nationalistische legers. Er blijkt o.m. uit dat Rusland groote boeveelheden wapens en munitie aan de Kantonneezen beeft geleverd en de plaonen om China naar Russisch model te „hervormen* op allerlei wijze heeft begunstigd. Te Moskou zal men dat natuuriyk wel weer voor leugen en bedrog versiyteD. Briand bejubeld. Briand, de Fransche minister van bui- landsche zaken, beeft Donderdag onder vee' blijken van belangstelling bet feit herdacht dat h(j voor 25 jaren gekozen werd tot lid der Fransche Kamer. Onder de vele gelukwenschen, die Briand ontving, was er ook een van zyn Dui'sche collega Dr. S rasemann. In antwoord daarop zei Briand o.a, dat h(j de twee laatste jaren tot de vruchtbaarste rekende, omdat bij daarin met Stresemann, in het belaDg van de wereldvrede, eenstemmig hetzelfde doe) mocht nastreven, Mussolini's antwoord. De AlbaDeesche regeering beeft een medc- deeliog gepubliceerd, waaruit blijkt, da' door do mobilisatie van het leger de rust in het land verzekerd is Daarmee is ech'er nog niet uit de wereld geholpen het Itali- aansch-Servische conflict, waarover ook in de afgeloopen week nog het een en ander te dom is geweest. Het belangrijkste feit was wel, dat Mussolini aan de Britscbe gezant een nota ter hand s'elde, als ant woord op bet verzoek der Britscbe regeeriDg om te trachten met Servië langs de weg van onderhandelineen tot oplossing van het geschil te komen. Mussolini deelde mede, dat zooals reeds bekend is hij tot onderhandelen gaarne bereid is, m«.ar dat h(j op het verzoek der Britscbe regeering om het verdrag van Tirana en de toestand daaruit geboren nader onder de oogen te zieD, niet kan ingaan. Het verdrag van Tirana is gesloten onder volled ge hand having van de sou vereine rechten van Italië en Albanië en is tegen geen enkele andere staat gericht, zoodat Ital geen reden heeft, het vraagstuk opnieuw aan de orde te stel len. Men was op dit antwoord van Mussolini voidoende voorbereid, maar men weet ook, dat Ssrvië juist in het verdrag van Tirana het grootste struikelblok ziet voor het tot stand komen van een betere verhouding. April is ten einde gespoed en haar nage dachtenis zal wel niet heel erg in „geze gend aandenken" blijven. Daarvoor heeft ze ons re veel onder haar booze luimen laten lijden. Zelfs hagel- en sneeuwbuien zijn ons in de afgeloopen week niet ont houden. We scheiden van April met de stille hoop, dat haar opvolgster; die toch naar het dichterlijke woord „de schoonste van allemaal" wordt genoemd, ons ruim- MET CPA TI SO PEN A DINBSAVS schoots moge vergoeden wat April misdre ven heeft. Juliana-dag. We herdenken haar verder nietmaar de laatste dag willen we toch „nietonop gemerkt laten voorbygaan". 't Is de dag der Prinses. De dag, waarop we herdenken hoe 18 jaren geleden de biyde mare door het land ging dat er een Koningskindje geboren was. Wie herinnert zich niet, hoe voor 18 jaar Texelsch Fanfare, voorafgegaan door een deftige heraut in costuum te paard, ter eere van het illuster feit een ommegang door den Burg maakte en hoe gemelde heraut, voor het gemeentehuis gekomen, met luider stemme deze proclamatie voorlas: „De heraut van Holland dopt den Volke kond, dat in den jare 1909, de 30e van de maand April, H. M. Wilhelmina, Koningin der Nederlan den, het aanzyn heeft geschonken aan 'n welgeschapen dochter, Prinses van Oranje, Hertogin van Mecklen burg." „Zegt het Voort." Het kleine Koningskindje is thans opge groeid tot een jonge vrouw. Zij vierde haar 18e verjaardag en de verklaring harer meerderjarigheid. En overal in den lande werd dit feit op meer of minder feesteiyke wyze gevierd. In den Haag werd boven dien een gedenkteeken ter eere van de Stammoeder der Oranjes, Juliana van Stolberg onthuld. In onze gemeente waren het die dag de wapperende vlaggen van openbare en enkele particuliere gebouwen, welk aan 'theuglyk feit, de herinnering levendig hielden. Van feest vertoon was hier overigens geen sprake. 1 Mei-dag. De Mei is dit jaar gekomen op Zondag en daardoor hebbeD we op de eerste dag van deze maand gemist het geratel van de verhuiswagens op straten en wegen, zooals anders. Maar voor de Meifeesten en Mei- betoogingen der moderne arbeidersorgani saties is het een geschikte en drukke dag geweest. Een dag van wapperende banieren, optocht en muziek, zang en dans. Een dag van betooging voor de idealen die men zich gesteld, van getuigen voor de betere maat schappij die men zich gedacht heeft. Vooral in de groote steden zijn weer in drommen de Mei-betoogers door de straten getrokkeri en duizenden hebben ook dit jaar weer „het feest van de arbeid" gevierd. Mei-vuren. Naar aloude zede heeft de laatste dag der maand April ons deMeierblis gebracht, de Mei vuren, die op Texel op tal van plaat sen hoog opvlamden, symbool van niet moeiiyk te vatten beteekenis. We namen afscheid zoo stellen wy ons dat althans ietwat optimistisch voor van een periode van mist en kou en nattigheid om ons, met een lach op 't gelaat, naar Zomersche dagen te keeren. Moge Mei ons in onze hoopvolle verwachtingen niet teleur stellen. We behoeven slechts te h'erinneren aan de jaardagen der vier IJsheiligen waren het niet Mammertus, Pancratius, Bonifacius en Servatius? om te weten dat Mei we! eens veel bederven kan. „Dank" zy de uitermate zachte winter, zyn struik en boom ook vruchtboomen, lezer wel wat ontydig uit hun wintersch jasje gelokt. Ge behoeft slechts een blik te slaan op boomgaard en moestuinen om te we en dat de winterlooze wintermaanden, welke IN EGYPTE kende men reeds vanaf de oudste tijden de gunstige werking van de pepermuntolie op de spijs vertering, zoodat men de peper- muntplanten als een kuituurgewas verbouwde. Daar de KING-Pepermunt bereid is uit dezelfde origineele pepermuntolie, mist ze den scher pen smaak van de later ontdekte kunstmiddelen en heeft zeeven- eens een gunstige werking op de spijsvertering. De smaak en geur van King-Pepermunt zijn niet te evenaren. Vraagt Uw winkelier eens een ons van deze pepermunt 20 ct. en U zult het ook erkennen. Voor H.H. Winkeliers bij J. F. van LIESHOUT, Alkmaar. achter ons liggen, op het groeisel, dat zoo welig en weelderig ontspruit, wel een gun stige invloed hebben uitgeoefend. Wee echter, wanneer nachtvorsten het groen besluipen en dooden de kiem, die daaraan het aanzyn schonk. Onberekenbaar dan de schade, welke een enkele nacht door vorst de landman toebrengt Doch laten we ons verbiyden en vrooiyk zyn en dapper de toekomst tegemoet treden. De Mei is in 't land, het zal zomer worden. Bemaling polder Waal en Burg. Met de voorbereidende werkzaamheden tot stichting eener bemalingsinrichting in of althans ten bate van polder Waal-en- Burg is dezer dagen een aanvang gemaakt. Het polderbestuur koos de beer B. A. Verhey, civiel ingenieur te Amersfoort, als zijn technisch adviseur. Op zyn advies werden Vrydag 1.1. naby de Kolksluis In Waal-en-Burg grondboringen verricht ten einde vast te stellen of vóór de bouw van een gemaal al dan niet moet worden ge heid." Naar bleek werden achtereenvolgens aangetroffen zand, klei-achtig zand, veen en nogmaals zand. De veenlaag bevond zich op een diepte van 3 M beneden volzee. Over de vraag„Waar zal de bemalings inrichting verryzen, in Waal-en-Burg by de Kolksluis. of aan Zee is in het polder bestuur herhaaldeiyk van gedachten ge wisseld. Als vaststaande meenen we echter te mogen berichten, dat het gemaal wel niet aan zee zal worden opgetrokken. Af gezien van allerlei bezwaren van technische aard welke we wyse- lijk hier niet zullen uitspinnen zou dat een extra uitgave worden van minstens f 5000, naar ons bescheiden oordeel een niet onaardige som, die te denken geeft. Volgens het voorloopig project zou het bij de Kolksluis te stichten gemaal het water brengen op de boezem, aan de Oost kant van polder het Noorden en zoo Waal- en-Burg van overtollig water bevryden. Het bestuur der Dertig Gemeensch. Polders nam te dezen opzichte een welwillende hou ding aan, stelde Waal-en-Burg althans geen zware eischen. Of het gemaal electrisch dan wel met behulp van een ruwoliemotor wordt gedre ven zal nader worden uitgemaakt. Zwemmen is een alzijdig ontwikkelende gymnastiek te water het eigenaardig glans punt is het redden van menschenlevcns. Dr. O. A. N. AUébé. TERSCHELLING. Examens. De heeren J. Kooyman, J. M. W. Appel doorn en F. van Rees van O.Terschelling en D. Kooyman (Vlieland,) leerlingen der W. B. school, slaagden voor 'f examen 3e Stuurman groote stoomvaart. Burgerlijke Stand. Van 2228 April OndertrouwdJan Kuiper, 27 j. en Grietje Swart, 26 j. Jacob Bokma, 25 j. en Dirkje Elisabeth Bloem, 23 j. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. lodere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentio 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagero regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN VLUGKOKEND HAVERMOUT PUDDING FABRIEK polak- GRomnoen

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1