Knagende pijnen irin-tabletten Gemengd Nieuws Wolcontröle van stamboekrammen. Uit goede bron deelt men ons mee Ook dit jaar zullen alle ingeschreven rammen van betTexelschSchapenstamboek in N.-Holland op hun wolproductie worden gecontroleerd. Het scheren en) verzenden der vachten geschiedt vanwege en op kosten van het stamboek. Voor de beste vachten worden beschikbaar gesteld 3 medailles. Zoowel om de fokresultaten der verschil lende rammen beter te kunnen beoordeelen als om het mogelijk te maken, door een doelmatige selectie de wolproductie op te voeren, zal het stamboek tevens de gele genheid openen, tot contróle der productie van ooien. Daartoe worden gevraagd a. Collecties van 4 vachten van een-jarige geregistreerde ooien, afstammende van ëón stamboekram. Alleep voor Texel. b. Idem. Alleen voor het overige deel van Noord-Holland. c. Collecties van 6 vachten, afkomstig van oudere stamboekooien, toebehoorende aan één eigenaar-fokker. Alleen voor Texel. d. Idem. Alleen voor het overige deel van Noord-Holland. Als handelsnummer wordt bovendien nog gevraagd e. Collecties van 6 vachten afkomstig van één-jarige weideschapen. Voor iedere rubriek worden 3 medailles uitgeloofd. De aangifte moet geschieden voor 16 Mei btj de secretaris .1. Syp Jr., Alkmaar onder duidelijke opgaaf van de nummers der te scheren dieren, althans voor de rubrieken a. b, c en d. In tegenstelling mei de rammen zal het scheren der ooien en weideschapen niet kos teloos geschieden (f 0.50 p. stuk) te v-ddoen b\j de aangifte. Ook moet voor zakken worden gezorgd, de verzending kan echter ongefrankeerd plaats hebben. De eigenaars kunnen op hun kosten de vachten teruggezonden krijgen. De Federa tie tot Verbetering van de Wolhandel in N.-Holland is echter bereid de wol van hen die dit niet wenschen, hetzjj al of niet con tractant, over te nemen als waren z\j con tractanten. Waarschijnlijk zal de wol van het eiland Texel te den Burg en de overige wol te Alkmaar op de najaarstentoonstellingen worden geëxposeerd. Voor 't Drentsche kind. Door welwillende medewerking van de hoofden der dertien scholen op Texel heb ben de meisjesleerlingen der hoogste klas sen zich met do verkoop van het Juliana- bloempje willen belasten, een mooi werk, waarvan de vruchten ten deel vallen aan het arme kind in de Drentsche Venen. Hier volgt een gedeelte van de opbrengst Nadere opgaven ontbreken: U.LO. f60,42, R.K. school f 38,02, School voor Chr. Volksonderwijs f 14,24, Z.Eierland f 8.65, de Waal f9,—. Uitslag aanbesteding. Op 3 dezer werd door de heer L. Sok, architect, aanbesteed het bouwen van een woon- en winkelhuis voor rekening van de heer C. Huisman alhier. De uitslag is als volgt: Massa J. Drijver, Oosterend f 4590.— Timmerwerk J. Drijver, Oosterend f2185 J. J. van Wessem, Burg f2374 Metselwerk A. de Waard, de Waal f 1685 Schilderwerk J. Drjjver f 380, Tompot f443, P. Boon f457. Loodgieterswerk. P. Oele f415. De Wolvee-handel. Nog een paar weken slechts scheiden ons van de groote lammerenmarkten, naar de resultaten waarvan ieder rechtgeaard Texelaar met groote belangstelling uitziet. Hoe zal de uitslag zijn? Zal de fokker zjjn vlijt behoorlijk beloond zien en straks met voldoening mogen terugdenken aan een goed lammerenjaai We laten hier een overzicht volgen van de wolveehandel gedurende de week van 22—28 April, waarmee we meenen veel lezers van dienst te kunnen zijn. De exportschapen waren te Leeuwarden, Zwolle en Groningen prijshou lend Te Rot terdam iets flauwer en te Leiden iets lager. Te Sneek waren de vette schapen iets duurder, doch de zuiglammeren ietslager. Weide- en melkschapen vinden vooral nog weinig aftrek, terwijl ook de handel in weid-lammeren nog niet los schijnt te willen komen. Daarvoor was het weer ook n:et bijzonder gunstig. Leeuwarden, Leiden, Sneek en Groningen waren voor weide- lammeren slechts zeer matig. Op de Frie- sche markten toonde Holland weinig koop lust. De inzet was vele handelaren te hoog. Te Leeuwarden werd voor 6-weeksche lam meren van 8 13 gulden genoteerd. Thans was overal het aanbod ook nog beperkt, doch deze week zullen de aanvoercyfers op de meeste maikten wel flink stijgen. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, verdrijft men met Proefbuisje 25 ct. Bij Apoth. en Drog. Verlaging posttarieven voor brieven. Waarschijnlijk kan reeds tegen 1 Juli worden tegemoet gezien a. Verlaging van het port der binnenlandsche brieven van enkelvoudig gewicht tot 7cent. b. Idem van het onmiddellijk daarmede samen hangende port der brieven voor Nederlandsch- lndië, Suriname en Curacao, alsmede van het port der in het grensverkeer naar Duitschland en België verzonden brieven. De mindere ontvangst tengevolge hiervan wordt geraamd op f 4,100,000 per jaar. Voor zoover thans kan worden voorzien, zal dit jaar met de aangegeven verlagingen moeten worden volstaan. Sportnieuws. De wedstrijd van Zondag 1.1. eindigde met 4—1 in 't voordeel van Texel II. Een aantal voetbalvrienden reisde 's morgens van dezelfde dag naar Amsterdam, waar zij zich vermeiden in het mooie spel, dat de wedstrijd Holiand-België te aanschouwen gaf. Deze match eindigde, na een moeilijke kamp met 3—2 voor de „Oranje-duivels". Electrificatie. De hoogspanningskabel, welke thans in noordelijke richting door polder Eierland wordt gelegd, zal dezer dagen de Cocksdorp bereiken. Ten onrechte wordt gemeend, dat zij, die zich verbinden gedurende een jaar stroom voor licht af te nemen, ook tot afname voor kracht doeleinden verplicht zijn. Men verbindt zich tot stroomafname voor ten hoogste een jaar, behoudins in gevallen, waarin voor grootverbruikers een speeiale regeling wordt getroffen. In het laatste geval toch wordt een langer termijn gesteld. Nog maken we er u op attent, dat de kosten van aansluiting buiten de kom der dorpen uit de aard der zaak betrekkelijk hoog zijn. Veelal is de lengte van de kabel, die de hoofdkabel met de huisinstallatie verbindt, daar niet ge ring en de bouw van meerdere transformator huisjes noodzakelijk. Bij een grooter aantal afnemers worden de aansluitkosten per perceel natuurlijk belangrijk lager, waarom het wen- schelijk is, dat een groot aantal personen zich daar bereid verklaren op de gestelde voorwaarden voor minstens een jaar stroom van de T.E.M. te betrekken. DEN HOORN Van kwaad tot erger. Op 4 April 1.1. werd een lam van Gebr. Drijver in perceel I der staatsduinen door een bloeddorstige hond doodgebeten. Op 24 April werden er weer 2 lammeren dood gebeten en werd er Dog één vermist. Dit dier is vermoedelijk; in een sloot geraakt, en verdronken. Zaterdag 1.1. werden weer 9 lammeren gebeten, waarvan reeds 4 aan de bekomen wonden zijn bezweken. Van de overige zullen waarschijnlijk nog wel een paar dieren sterven. Thans was men zoo gelukkig de hond te vangen. Het is voor de eige naars der lammeren te hopen, dat ds schade hun wordt vergoed. [Tot zoover onze correspondent. We dee len u verder nog mee, dat de schade door de Gebrs. P. en D. Drijver wordt begroot op f 200. De heer veearts Noordyk heeft ten overvloede de doodsoorzaak der dieren nog vastgesteld. De hond, die hier zoo de perken te bui ten ging is een jachthond, vermoedelijk een Duitscbe setter, toebehoorende aan de heer Wijt, officier van administratie op 't vliegkamp de Mok. Het heele geval werd onderzocht door de heer van Twuyver. brigadier-rijksveld- wacht, die tot viermaal toe pi ocesverbaal heeft opgemaakt. Red.] TERSCHELLING. Gemeenteraadsverkiezing. Ingevolge gehouden loting zijn de lijsten genummerd als volgt 1. Vrijzinnige Democr.2. Plaatselijke en Algemeene belangen 3. Neutrale Partij 4. S. D. A. P.5 Christelijke partijen, Chr. Hist, en Anti-Rev; 6. Plattelanders Bond. DE KOOG Onze badplaats vooruit. Nat.r we uit betrouwbare bron ver nemeu, zal binnen afzienbare tijd voor rekaning van de heeren P. Kikkert Zn. („de Lindeboom"-den Burg) op de dui nan ten N. van strandnotel „Prinses Juliana" een groot badpaviljoen worden opgetrokken. Het ligt voor de hand, dat zulk een bouwweik de Koog als badplaats ten goede moet komen. Het paviljoen toch zal geheel naar de eischen des tijds wor den ingericht. Bovendien zal het strandhotel met een serre aan de kant van het slag worden uitgebreid. Zija we wel ingelicht dan zou in het komende seizoen zelfs de welbekende sport „ezeltjerijden", ook aan't Texelsch strand kunnen worden beoefend, De Koog is aan ondernefmende mannen wel vee! dank verschuldigd. WAAL-EN-BURG. Lezing met lichtbeelden. Voor een kiein publiek hield de beer J. Zuidema, van de Cocksdorp, Zatei dag 11. in 't café van de heer E. D. West- dorp alhier, een overigens zeer goed geslaagde lichtbeeldenavond. Aan de hand van tal van lichtbeelden beschreef bij ons een reis naar Australië en om Z Amerika. Jammer, dat Diet meer personen aacwezig konden zijn. Stellig heeft de tuinderij, die in deze dagen veel zorg vereischt, hen belet deze leziDg bij te wonen. Binnenland. Een dievenbende heeft te Tiel in de laatste maanden een groot aantal diefstallen en inbraken gepleegd. De politie kon van vier inbraken de jeugdige daders, allen jongens van 14 18 jaar, opsporen en voor de justitie breDgen. Zij bekenden, dat zij in samen werking badden gehandeld. De jongste stond daarbij op de uitkijk. De rechtbauk te Tiel veroordeelde resp. tot 1 jaar tuchtschool, tot 3 maanden gevangenisstraf, 8 maanden tuchtschool en 0 maanden tuchtschool voorwaardelijk met een proeftijl van 3 jaar. Tollenwee. Iu Weg en Verkeer laat een medewerker een Amerikaan aan 't woord over onze tollen „We reden op een weg, we hobbelden wat over slecht materiaal, waarmede men in Holland de wegen bedekt;, plot seliag moet de chauffeur stoppen voor een groot geel hekeen hek was het eigenlijk niethet was een dikke paal dwars over de weg gelegd op anderhalve meter hoogte van de grond. Nadat we eenige signalen hadden gegeven, kwam er een oud mannetje uit een huisje, kreeg van de chauffeur vijf en dertig cent, maakte bedachtzaam een stok los, duwde de paal opzy en we hobbelden verder over de slechte weg. Dat heet in Holland een tol en dat oude heertje is de tolbaas. Die is tolbaas omdat z'n vader tolbaas was en z'n grootvader en omdat z'n zoon en z'n kleinzoon ook tolbaas zullen zijn. Van origine, maar dat is lang geleden, moest de tolbaas ook de weg onderhouden. Dit onderdeel van z'n taak doet hjj niet meer hij bepaalt er zich toe, om het hek open en dicht te maken en geld te innen. Buitenland. Dierlijk optreden. Te Brighton stonden twee straatventers terecht wien ten laste gelegd werd dat zij vier jonge katjes levend begraven hadden. Zij kregen elk 3 p. st. boete. De president zeide dat de magistraten huu misdrijf onmenschelijk vonden en dat alleen het feit dat zij te goeder naam en faam bekend stonden, hen voor een zware straf behoed had. De poesjes waren begraven in een vuilnisbelt op een ei f Eeu politieagent groef er twee levend en een dood op. Later hoorde een vrouw nog een zwak gemauw uit de belt komen en toen vond men nog een levend katje De drie levend te voorschija gehaalde diertjes zijn daarna toch bezweken. De mannen beweerden dat zij gemeend halden dat do katjes dood waren, toen zij ze begroeven. Niet zuiver. In een restaurant in het Londensch Westend was e9n vrouw te zien, wier eenvoudige hoed als eenig sieraad een aapje op een stokje droeg Het beestje en zijn stokjVwaren gefabriceerd uit zijde en koord. Het zag eruit alsof zij een stuk stuiversspeelgood gekocht en op haar hoed gehecht had Het aapje op de hoed werd „herhaald" in een aapje dat zij onder de arm hield In werkelijkheid was dit haar tasch Mea weet dat de damestasschen reeds de vorm van hondjes hadden aangenomen Vogol-fotografie.De her togin van Bedford, 6eu groot liefhebster van vogels en natuurlijke historie, die in haar park te Woburn Abbey eeu eigen diergaarde neeft. heeft met kapitein Barnard van de Londecsche luchtvaart- vereenigicg, een vliegtocht over ds Pyre neeën gemaakt om vogels in de viucht ce bestudeeren en foto's te maken van adelaars in de natuur. Zij heeft daarmee veel succes gehad, doordat Barnard bij het vervolgen van een witte gier p otse- ling 20 arenden op een rots zag zitten. De vogels vlogen op en een uur lang bleef het vliegtuig tusschen da arenden in vliegen Ook van aodere vogels iu de vlucht heeft de hertogin foto's genomen Zij is te Sevilla aangekomen en maakt nu een tocht naar Tandzjer, vanwaar zij langs de Spaacsche Oostkust terug wil voegen. Nietprettig. Ia de streek van Kebweh is een heftige strijl geleverd tusschen een bataljon van het vreemde lingenlegioen en bandieten, die op de vlucht zijn gejaagd en ernstige verliezen hebben geledeD. De Franschen hadden tien dooden en ongeveer dertig gewonden Gevaar! ij k baantje. Een jonge militaire vlieger, die te Aberavon in Wales voor zjjn proefvlucht naar Londen was opgestegen, is bij de bronnen van de Theems gevallen en zwaar ge wond opgenomen. De machine, een Bristol fighter, is geheel vernield. Barbaarsch Een jongen te Jefferson in Ohio (V.St) van 16 jaar Floyd Rewilt, die een kind van vijfjaar had vermoord, is deswege door de juiy schuldig verklaard, zouder in achtneming van verzachtende omstandigheden. De kans bestaat dus, dat hij zal worden ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Met vuur gespeeld. Bij een ontploffing in een kruitfabriek by Graz zijn twee arbeiders gedood en twee ge wond. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Onweer. In Norfolk,inYirginië is een ernstig vliegtuigongeluk gebeurd Vier vliegers van de marine zijn omge komen. Het waren twee vlieger-officieren en twee monteurs die gedurende een hevig onweer op de terugweg waren naar de marine-basis aan de reede van Hampton. LAMMERENMARKT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen belanghebbenden het volgende in herinnering: De groote lammerenmarkten zullen alhier dit jaar worden gehouden op de Maandagen 16, 23 en 30 Mei, Dindag 7 Juni en op de Maan dagen 13 en 20 |uni a.s. De toelating tot deze markten geschiedt, bij zondere gevallen uitgezonderd, alleen, wanneer vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk de noo- dige hokken zijn besproken. Daartoe zal gelegen heid bestaan a. ter gemeente-secretarie op alle werkdagen uitgezonderd marktdagen, gedurende de gewone bureau-uren van 9 uur voormiddags tot 1 uur namiddags: b. op de marktdagen van 9 uur voormiddags tot 2 uur namiddags aan de kiosk op of nabij het marktplein c. ten gemeentehuize des Zaterdagsavonds van 7—9 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid om op Zondag hokken te bespreken niet meer bestaat. Zij. die lammerenhokken bespreken,, worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde marktgeld onmiddellijk te vol doen en gepast geld mede te bren gen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk, ter secretarie of door den marktmeesterontvangen na Zaterdag 9 uur namiddags voor de markt op Maandag d.a.v. worden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee mag ter markt enkel worden aangevoerd des voormiddags tusschen 6 en 10 uur. De aanvoer van alle vee behoort te ge schieden uitsluitend door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat niet anders bereikt mag worden dan door den ingang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplichtzoowel op den openbaren weg als op het marktterrein, zich te onderwerpen aan de bevelen omtrent orde en regelmaat, het rijden in een bepaalde richting, het oprijden, drijven en stilhouden, welkeworden gegeven door den marktmeester of de politie in het belang van een geregeiden aanvoer, de geldelijke controle of ter voorkoming van op stoppingen of wel door de met de keuring belaste personen met het oog op den eisch van een deugdelijk veeartsenijkundig onderzoek. Alvorens vee op het marktterrein wordt toe gelaten, zal het bij den toegang van gemeente wege veeartsenijkundig worden onderzochtj Het is verboden de met dit onderzoek belaste personen in de uitoefening van hun taak te belemmeren. Zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn is het verboden: a. de namen of nummers, voorkomende op de hokken, boomen of palen, staande op het marktterrein, uit te wisschen, onleesbaar te maken, te veranderen, om te wisselen of op die hokken, boomen of palen, namen of nummers bij te schrijven b. strooisel op het marktterrein te brengen, te hebben of daarvan weg te voeren c. strooisel in de hokken te verwisselen, uit de hokken te verwijderen of in eenig ander hok te brengen. Zonder vergunning van Burgemeester en Wet houders is het verboden met het wegvoeren der op het marktterrein aanwezige lammeren vóór 10,30 uur voormiddags een aanvang te maken. Tijdens de groote lammerenmarkten mag het marktterrein met rij- of voertuigen of vee niet worden verlaten door de Parkstraat. Ter voorkoming van stagnatie is het no d- zakelijk dat de aanvoerder der lammeren met het nummer van het hok bekend is. Texel, 3 Mei 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2