Purol bij doorzitten en stukloopen der Huid Hoofdpijn tabletten TOOK DE VROUW. Gemengd Nieuws Ingezonden Uit de Boekenwereld. PU^njhxxru&s Jn buisjes 60 en 30 ct, en eveneens 60en30ct.Bij Apoth.en Drogisten Kort nieuws. Te den Hoorn heeft de verkoop van het Juli a na-bloempje f 15,83 opgebracht. o— Naar aanvankelijk inde bedoeling lag zouden deelnemers aan de Landdag v.d. Bijz. Vrijw. Landstorm op 15 Mei a.s. te Alkmaar de heele reis met de Dageraad ondernemen. Nu de Marsdiep evenwei die dag nog niet in de vaart zal worden gebracht, moet naar een ander ver voermiddel worden omgezien. Vermoedelijk wordt thans van het motorschip van de heer H. Keesom gebruik gemaakt. o— In verband met het op handen zijnde gym nastiek- en athletiekfeest op 2e Pinksterdag a.s. alhier wordt dagelijks door deelnemende jonge lui op het Sportterrein van S. V. Texel duchtig geoefend: hoogspringen, verspringen, hard- loopen, etc. o— Naar ons wordt medegedeeld is Vrijdag het motor-zeilschip „Prins Hendrik" onder leiding van de heeren Schmidt, leeraar, en P. Bossen, oud-directeur der Zeevaartschool alhier, met leerlingen dier onderwijsinrichting een oefentocht gaan ondernemen. Waarschuwing. Zondag zijn verscheiden wielrijders, die niet in het bezit van een rijwielbelastingmerk bleken nabij de Dennen tegen de lamp gevlogen en tot betaling van f 3 boete verplicht geworden. We meenen er goed aan te doen hiermee nalatigen aan hun plicht te herinneren en wijzen er tevens op, dat het belastingmerk op zicht bare wijze aan stuur of stuurstang moet worden meegevoerd. TERSCHELLING. De vergane loodsschoener. Met het zoeken naar de in November 1925 vergane loodsschoener, hetwelk verleden herfst wegens het vergevorderde jaargetijde moest worden stopgezet, zal dezer dagen weer worden begonnen. Drie Nederlandsche mijnvegers zijn hiertoe van Helder in de haven hier aangekomen. Buitenland. Vlaggen of niet. Io het Litausche stadje Tilvi&jpit heeft een merkwaardig proces plaats gevonden Tegen vrijwel alle Joodsche inwoners van het stadje had de hoofdcommissaris van politie een aanklacht ingodiend, daar zij op de sterfdag van de Litausche patriarch de vlag niet hadden uitgestoken Als verdediger in dit proces trad op de oud voorzitter van de Joodsche partij in de Landdag. De rechtbank heeft de be klaagden van rechtsvervolging ontslagen. Ongewoon. Uit Memphis (N. Am.) wordt de geboorte gemeld van een tweetal „walerkindertjes". Twee zuige lingen hebben bet levensfcht aanschouwd op een spoorwegbrug bij Pine Bluff in Arkansas, 71 mijl van de mond van de Arkansasrivier. Twee vrouwen hadden met andere bewoners uit de omtrek een toevlucht gezocht op de brug, het eenige droge plekje voor mijlen in de omtrek. Een reddingsbrigade heeft de tnenschen daar aangetroffen ea afgehaald. De moeders en de kinderen maken het tot dusver uitstekend. Incident. Een Hongaarsche patroelje heeft bij Orada Amara op Roe- ineensch gebied geschoten op een soldaat van^da Rremeensche grenswacht. Spion. Het militair gerechtshof te Warschau heeft een spion, die voor Sowiet-Rusland gewe' Kt. had, veroordeeld tot 14'/. jaar geve ogenj8. Smokk eiarij. De politie uit Beuthen he^ft een bende van 28 Poolsche smoikelP'^g verrast, die brandspiritus- naa/ Polen trachtten to smokkelen en z5 man van gevangen genomen. Lucifershand el. In de Bel gische lucifersindustrie, welke hoofdzake lijk in het Oost- Vlaamsche stadje Nimose is geconcentreerd, heerscht sedert een paar weken reeds een vrij ernstige crisis,, waardoor 1500 h 1600 arbeiders geheel of gedeeltelijk werkeloos zijn geworden. De ciisis blijkt to moeten worden toe geschreven aan het nieuwe invoerrecht dat in Eogeland zal worden geheven op de lucifers, terwijl ook de Zweedsche concurrentie zich, op de buitenlandscbe markten, nog steeds in ruime mate laat gelden. Verwacht wordt evenwöl dat spoedig weer betere vooruitzichten zul len woiden geopend en de crisis niet van buitengewoon lange duur zal zijn. Rooversbende. Te Witkowsj bij Moravisch Ostrau is een rooverbende verschenen, die 's nachts twee inbraken heeft geploegd en met de nachtwakers een revolvergevecht heeft geleverd. Het schijnt de bende van de beruchte in breker Karparik te zijn. Trein-overval. In den Staat Guanajuato bij het plaatsje Lassales heeft een nieuwe aanslag van bandieten op een passagierstrein plaats gehad. De bandieten schoten eerst de machinist en daarna 12 passagiers dood benevens een der soldaten van de begeleidende gewapende macht. Geldmakers. De politie te Dusseldorp heeft een schilder, een mees terknecht van een machinefabriek en een handelsbediende gearresteerd, die valscbe geldstukken van 50 pfg. en 2 mark ge maakt en in omloop hadden gebracht. Angstig avontuur. Twee meisjes van 15 jaar uit Backbarrow die het bosch in gegaan wareD om anemonen te plukken, zija achtervolgd door een zevental hertebokken. De meisjes, die gesn kans zagen aan de dieren te ont- komeD, klommen tenslotte in een boom, van waar zjj om hulp riepen. Niemand hoorde haar echter en zij werden geruime t-Üd door de dieren bblegerd. Toen de herten zich eindelijk verwijderd nadden, klommen de meisjes .naar beneden en trachtten, van boom tot boom gaande, op de straatweg te komen. Toen kregen de herten haar opnieuw in de gaten en een nieuwe jacht begon. De meisjes hadden rntusschen de straatweg bereikt en slaagden er in te ontkomen. Doodelijk verschrikt kwamen zij thuis. Zwemmers? Men meent, dat er 50 visschers zijn verdronken bij een botsing van hun schip met een ijsberg bij Zuid Sachalin. Tegenvaller. Te Abeele bij de Fransche giens in West Vlaanderen zijn twee verloofden door bandieten bij avond overvallen en met messteken afgemaakt. Een hevige uitbarsting van de Merapi heeft plaats gehad. Een zwarte rookkolom van 2000 meter hoogte steeg uit de krater. Droogte. Tunis wordt door een ongewone droogte geteisterd, tengevolge waarvan de toestand van de landbouw onrustbarend is geworden. De president- generaal zal binnenkort 6en commissie bijeenroepen, die de maatregelen zal overwegen, welke de omstandigheden dringend noodzakelijk maken. Een stelsel van leeningen aan de geteisterde land bouwers behoort tot deze maatregelen. Diefstal. Tgdens afwezigheid van de gezant, heeft het sowjet-gezant- schapgebouw te Warschau bezoek gehad van inbrekers, die, behalve alle aan de gezant persoonlek toebeboorende zaken, de in het gebouw aanwezige documenten hebben gestolen. De daders zijn tot nog toe onbekend. B r a n dTe Frankfort a. d. M. is eeD groote fabriek van glazen daken ge'aeel afgebrand. Ook het pakhuis waar r.ele glazen daken ter verzending gereed lagen, is een prooi der vlammen geworden De schade bedraagt ten minste 100.000 M De recherche uit Aken heeft de hoofdman aangehouden van een bende die zich in het Reuland, vooral in de grensstreken, en in Nieuw-België aan tal van ernstige beroovingen had schuldig gemaakt. Witte m o 1Te Higham, Bury St. Elmunds, in Engeland, is een witte mol gevangen, een albino dus. Vliegtuig-ingenieurs te Cleveland hebnen een nieuw vliegtuigtype ontworpen, dat wordt voortbewogen m9t ééa motor met luchtkoeling en welk vliegtuig een last zal kunnen medevoeren zwaai der nog dan bet eigen gewicht van het vliegtuig. De gevaarlyke stroom. Bij bet plaatsen vao een draadlooze ontvang- post ten huize van een controleur van de douane te Lanaken in Belgisch Lim burg kwam een electriscbe draad in aanraking met een hoogspanningskabel. Een electricien bleef op slag dcod. De controleur van de douane zelf kon slechts met de grootste moeite weer in het leven worden geroepeD, maar be kwam zware brandwonden. De vulkaan op Réunion is in werking getreden, waai bij het rivierbed dertig meter is opgeheven. Het verschijn sel ging gepaard met lichtschijnsels en een geweldig leven. Een waterhoos heeft te St. Benoit overstroomingen veroorzaakt en een conservenfabriek en een bioskoop mee gesleurd, daarbij een brug vernietigend Een meDScb verloor het leven. Te Salazie hebben grondverschuivingen plaats gehad, de weg is geheel vernietigd huizen en een brug zijn weggevaagd Eén doode, verscheidene gewonden. 'n Lastig geval. Lieve kind, ik heb toch zoo'n buitenge woon goed geheugen. Er z(jn maar twee dingen die ik niet goed kan vasthouden. In de eeiste plaats verjaardagen en verder verder ja, wat is er ook nog meer, dat ik zoo slecht onthouden kan Journal Amusant, Paris. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Oudeschild, 9 Mei 1927. Geachte Redactie Herhaaldelijk komen er klachten over de baldadigheid der Hoornder jeugd. Zondag j. 1. trokken wij er zingend door met een clubje J. V. O.-ers (Jeugdbond voor Ont houding) van Oudeschild. Traditioneel werden we uitgeleide gedaan door het gilde der „steentjespikkers". Politie of andere macht van boven of buiten helpt niet. Ik geloof, wanneer de ouders aan den Hoorn 5 minuten gebruikten, om te overdenken, hoe zij 't zouden vinden, wanneer hun kinderen bij een bezoek aan een der Texelsche dorpen ook op steenen onthaald werden, dat het roemruchte gilde dan opgeheven zou kunnen worden. Met dank voor de plaatsing, A. ZOETE—Blom. Leidster J. V. O. Oudeschild. „Mijnheer Britling" van H. G Wells. 't Is een groote vraag, die wel nooit tot ieders genoegen zal beantwoord worden, of de waarde van een boek bepaald wordt door de schoonheid van zijn stijl of door "zijn inhoud. Bespraken we een vorige maal Klaas Hinrieh Baas van dominee Frenssen, een boekje dat uit 'n oogpunt van kunst hoegenaamd geen pretenties heeft, thans wagen we het nóg eens een weinig kunst zinnig boek te bespreken. De literaire fijn proever zal ermee teleurgesteld worden. Hij is bij 't lezend publiek in de minderheid en komt werkelijk heel dikwijls te kort. Maar laat hij het boek, welks titel zoo een voudig mogelijk „Meneer Britling" luidt, toch eens onderhanden nemen, 't Ge6ft hem iets, boven feuilleton lectuur. Dit boek lijkt een betoog, dat, zooals een betoog feitelijk behoort te zijn, zooveel mogelijk objectief gehouden is. 't Zijn ge vaarlijke woorden, die 'k neerschrijf: Hier liggen de bekende voetangels en klemmen. Degenen evenwel, die de boekbesprekingen welke op ongeregelde tijden hier verschij nen, volgen, verzoek ik te lezen als de goede verstaander, die met 't halve woord ge noegen neemt. Er is nu eenmaal geen plaatsruimte voor dradige "en taaie discus sies over bedoelingen op letterkundig ge bied. Als ik dan ook schrijf dat „Mijnheer Britling" een boek is, dat objectief geschre ven werd, is mijn eenige bedoeling hiermee aan te duideD, dat 't meer een boek van verstand dan van gevoel is. De lyriek is er te eenenmale in zoek. Geen uitstortingen van o verkropte harten, slechts weinig stemmingen! Wells schreef dit boek, dit boek van de wereldoorlog, als een, die 't gruwelijk spel van moord en dood had aan gezien, uiterlijk beheerscht, niet beïnvloed door nationalistische leuzen of anderszins. De Duitschers wordt hier door een Engelsch- man recht gedaan. 't Slot van een boek, dat heel dikwijls de moraal bevat op de voorliggende blad zijden, 't slot wordt hier gevormd door een brief, welke vader Britling, die zijn liefste jongen aan het front verloor, schreef aan een paar oude menschjes in Oost-Duitsch- land. Zij verloren in de krijg hun eecigst kind, een jongeman, die als huisonderwij zer de vriend van Britling en zijn kinderen was. De briefis misschien nooit geschre ven, nog minder verzonden, maar de woorden „Laten we ons tot wachters en behoeders van de wereldorde maken „Al was het alleen maar uit liefde voor onze dood enbevatten de waarheid, die onze wereld van noode heeft in dagen als we thans beleven. En hiermee is tegelijk gezegd, dat zij, die afkeerig mochten zijn van zoo'n moraal, het boek vooral niet lezen moeten. Het zou hun ergeren in gezapige rust. Een uithoek van een uit hoek op de groote wereldkaart, waar de stormen van de tijd maar flauwtjes merk baar zijn, telt vele rustige burgers, achter theelichtjes met breipennen en stuiversblad. Laten zij dit boekje niet lezen. Want, er komt iets bij. Dit boek van Wells is geen gezellige lecluur, 't mist zoo alle romantiek en 't is zoo zonder spanning. Misschien windt het slechts eventjes op, als de eerste dagen van de oorlog in 1914 beschreven, en gedachten wakker geroepen worden, die reeds" sluimerden. Eventjes beleeft de lezer dan de koorts, di6 allen toen te pakken had. Maar verder is er weinig, dat de spanning doet bestaan, 't Is b(j dit boek of ge 'n oude illustratie doorbladert en de bijschrif ten nog eens gelezen worden. Meneer Britling geeft de geschiedenis van een vriendelijk buitenhuis bij Londen in cri sistijd. Maar de crisis is voorbij en met kalm hoofd wordt erover gepraat. En men weet, dat de Duitschers geen barbaren en dat ook de Engelschen menschen waren. Ge leest dit boek en na 'n uurtje of zoo legt ge 't weghet pakt niet langer. Maar dan na 'n dag of wat neemt ge 't op en leest verder, tot 't u gaat als de eerste keer. Maar zóó leest ge 't ten einde en welvoldaan zult ge het tenslotte terzijde leggen, besef fend een zeer merkwaardig boek rijker te zijn geworden. De Blouse-Jumper. Het zal ongetwijfeld nog een lange tijd duren voordat de zoozeer in de smaak gevallen jum per ons gaat verlaten. Het spreekt vanzelf, dat zoo nu en dan een kleine verandering plaats vindt in het beeld van de jumper, doch de hoofd zaak ervan blijft bestaan, te meer, nu de voor jaarsmode met enorm succes het mantelcostume weder invoert. Bij een mantelcostume komt natuurlijk een jumper-blouse op de allereerste plaats en het is daarom, dat de nieuwe modellen zoo aardig ontworpen zijn, dat de jumper ongetwijfeld zich nog vaster zal gaan wortelen dan ooit het geval is geweest. Hierboven is een zeer aardig model afgebeeld Het omgeslagen kraagje en de jabot geven er iets zeer gedistingueerds aan en de lange mou wen met keurige manchetten verhoogen nog het cachet. Een tamelijk breede ceintuur, die goed op de rok valt, is bij de tegenwoordige blouse jumpers bijna steeds regel en de kleur en stof. waarvan zij gemaakt zijn, hangt in de meeste gevallen af van de composé of het mantelcostume waarbij zij worden gedragen. Crêpe-de-Chine blijft altijd een zeer gewilde stof voor het vervaardigen van dergelijke jum pers, vooral omdat men die in bijna alle ge- wenschte zachte tinten kan krijgen. De ceintuur wordt tamelijk strak opgezet, zoodat men in de taille het lichteoverblousende effect bereikt. In vele gevallen wordt de ceintuur aan de voorzijde breed gedragen, terwijl hij aan de zijkanten smaller en op de rug zeer smal wordt. Ziet gij ouder uit dan gij zijt? Slechte spijsverte ring, verstopping, maagkwalen enz., werken nadeelig op uw humeur en ge stel. Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del, dat uw kwaal doet verdwijnen. Foster's Maagpiiien Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2