No 4121 Zaterdag 14 Mei 1927 40ste Jaargang TWEEDE BLAD Ver boven elke verkiezingsleuze. Als no. 1 van elke lijst staat JAAP SNOR met zijn EIGEN GEBREIDE KOUSEN en SOKKEN Ons aanbrei werk is niet te overtreffen, Zuidstr. 15, Tel. 251. Let vooral op den gelen winkel. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Uitoefening Kiesrecht door personen, die in dienstbetrekking zijn. Depots: Langs den weg K. STEIGSTRA te Oost, te den Burg D. BRUIN Koogerweg 816 en Wed. D. SCHUMAKER. Volksonderwijs. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 cL DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere regelprijs. - ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Stemming. Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen ter openbare kennis, dat op Donderdag 19 Mei 1927, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. Herinnerd wordt aan de verplichting, opge legd bij artikel 72, tweede lid der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd tot uitoefe ning van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kie zerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige we gens gelijke overtieding onherroepelijk is ge worden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Texel, 13 Mei 1927. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. De Burgemeester van Texel herinnert perso nen, bij wie, en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen waarbij personen die den leeftijd van vijf en twintig jaar heb ben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, gedurende tenminste twee achtereenvolgende uren, tus- schen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde: dat zij, volgens a'rt. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en too er meerdere arbeids- lokalen zijn in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groeps gewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 151 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, boven genoemd, is gegeven bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in artikel 57 (thans 54) der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoof de van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel ge noemde tijdstippen niet gedurende twee ach tereenvolgende uren vertoeven in de gemeente op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskun digen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instel lingen en ondernemingen ten aanzien van bij hun in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Lijsten op te hangen in fabrieken en werk plaatsen, als in art. 56 der Kieswet bedoeld, zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Texel, 13 Mei 1927. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Buiten het bestuur en pers een, zegge één, belangstoilend lid. Geen bevredigend verschijn sel voor een bestuur, dat toch met voldoening op een werkzaam jaar mag terugzien. De algemeene vergadering, op Donderdag avond 1.1. door de afd. Texel in café den Burg belegd, werd geleid door de heer ,C. A. Keijser voorzitter, die zijn teleurstelling uitte over zoo'n bedroevend geringe opkomst. Hij zeide zich te verheugen in het besef, dat Volksonderwijs nog leeft, omdat er weldra vermoedelijk werk aan de winkel zal zijn. De Raad zal beslissen over het lot van de o.l. school te Oost. Mocht on verhoopt tot opheffing worden besloten dan zal de afdeeling voor haar op de bres springen. Gelukkig, vervolgde spreker, dat in 1924 aan het bestuursvoorstel tot ontbinding der afdeeling Texel geen gevolg is gegeven.. Jaarverslag Iri haar jaarverslag gewaagde de secretaresse Mw. Mulder, van de Engelsche curcus en van die in Handenarbeid, beide door resp. 32 en 60 leerlingen met animo en goed resultaat gevolgd Met voldoening werd melding gemaakt van de beide lezingen, waarbij de heeren prof Casimir P. Voogd en M.J. Dijt velen een genoeglijke en leerzamen avond hebben bezorgd. Groote uitgaven ten spijt staat de afdeeling er financieel niet kwaad voor. Mw. Zuidewind (de Kamp) .'gaf ons een kijkje in kas en boeken, waaruit bleek dat over het afgeloopen jaar ontvangen werd f779,171/., uit gegeven f 712,49 en dus een overschot restte van f 63,68'/j. Landdag Alkmaar Met groot succes is onlangs door het Hoofd bestuur in Friesland een landdag gehouden, waarvan een voor de openbare school gunstige invloed is uitgegaan. Overwogen wordt thans ook te Alkmaar zulk een landdag te organiseeren Een voorloopige commissie zal daartoe morgen te Alkmaar vergaderen. De landdag is bepaald op 17 Juli a.s. De vergadering wordt door de heer J.A v. d. Vlis als afgevaardigde bijgewoond. De heer H. J. Marinus (Helder) zal er de besprekingen inleiden Het zevende leerjaar. Aan alle Texelsche scholen, met uitzondering van die te Oudeschild en de Waal, is het 7e leerjaar verplicht, d.w.z, daar moet de ouders gelegenheid worden geboden hun kinderen het onderwijs te doen volgen in die zevende klas. Verplicht is dat voortgezet onderwijs ech ter niet, wat te bejaihmeren is. Het streven van Volksonderwijs is er daarom op gericht, zoo deelde de voorzitter mee, de invoering van de 7-jarige leerplicht te bevorderen. Vermoedelijk zullen dan over het heele land nog 500 onderwijzers worden benoemd. De wensch werd geuit dat ook te Oudeschild en de Waal het zevende leerjaar verplicht zal worden gesteld. Over splitsing van scholen en nog wat. In een circulaire wees het Hoofdbestuur op de groote sommen gelds, welke te Emmen ten gevolge van splitsing van scholen om den geloove worden besteed' Naar mijn snaak, aldus liet de heer W. B. Oort, burgemeester, zich hooren, is het die splitsing wegens geloofsverschil, waartegen Volksonderwijs zich schrap moet zetten. Die splitsing oordeelde spreker pernicieus. Op zijn vraag, wat de veieeniging na even- tueele opheffing van de school te Oost zal doen om te bevorderen dat de leerlingen de neutrale school zullen bezoeken, werd door de voorzitter geantwoord. Wij wachten op wat de raad zal besluiten, sprak hij. Het voorstel van Ged. St. kwam als een donderslag uit 'n heldere hemel. We hopen dat de raad er gunstig op beslissen zal. En anders zullen wij pal staan voor de rechten der openbare school. We traden reeds met het hoofdbestuur in verbinding, noodigenindien gewenscht een paar sprekers uit, propaganda materiaal, huisbezoek, enz. We zullen niet stilzitten. Op voorzitters voorstel wordt op Texel geen collecte gehouden voor propaganda ten nutte van de openbare school, doch zal een bedrag van 10 f 15 aan het Hoofdbestuur voor dit doel worden toegezonden. Een rooster van aftreding voor het afdeelings- bestuur zal door de bestuurderen worden opge maakt. Bij de rondvraag informeerde de burgemees ter naar een werkprogram Op wiens steun kan worden gerekend, wanneer de afdeeling een tijd van drukke werkzaamheden tegemoet gaat? De voorzitter liet hierop volgen, dat veel kwaads voorkomen wordt, wanneer de school te Oost behouden blijft. Dan Is de afd. van veel arbeid ontheven Maar anders, besloot hij zullen we op de bres staan. Ik hoop, dat het niet noodig zal zijn. Daarmee werden de besprekingen beéindigd. Verzuimt uw stemplicht niet I Van de kiezers in onze gemeente, die op 6 April 1927 verzuimden aan de stemming voor de leden van de Provinciale Stalen deel te nemen, zullen een elftal strafrechterlijk worden vervolgd, aangezien door hen geen sevolg werd gegeven aan de uitnoodiging om zich terzake van hun verzuim bij de Burgemeester te komen verantwoorden of ten aanzien van wie de door hen opgegeven reden onvoldoende werd geacht. Ge weet dus. waaraan ge u blootstelt, wan neer men zich zonder geldige reden aan zijn stemplicht onttrekt. Met „de Prins Hendrik" er op uit. Omstreeks negen uur in de morgen van de6e Mei verliet het motor-zeilschip „Prins- Hendrik" meteen 7-tal leerlingen der tweede klas onzer Zeevaartschool onder leiding van de heeren Schmidt, leeraar, en P. Bossen, oud-directeur de haven van Oudeschild om het ruime sop te kiezen en naar Hoorn de steven te wenden. Nog bevonden zich aan boord een 7-tal matrozen voor de binnenvaart, alsmede de „meester" (machinist) de schipper en een kok. Na een kort bezoek aan de oude stad aan 't Hoornsche Hop werd de volgende morgen naar Marken koers gezet om ver volgens na een oogenblik op dat typisch eiland te hebben vertoefd naar de Amstel- stad te stevenen, waar heel de Zondag werd doorgebracht. Maandags werd aan 't Wester dok water ingenomen en bij <le Bataafsche nieuwe brandstof opgedaan, waarna om streeks negen uur na een heerlijke tocht over het onvolprezen IJ de reis naar Kam pen werd voortgezet We merken nog op, dat een klein scheepje in een van Amsterdam's groote dokken de aandacht trok der Texelscho schepelingen Geen wonder, want bij nader onderzoek bleek het ons s.s. Marsdiep" dat daar eenige herstellingen moest ondergaan. Omstreeks 6 uur's avonds werd Kampen bereikt. Omtrent eenige tractatie p de be faamde Kamper-uien zwijgt onze bericht gever. Dinsdagmorgen werd de IJselstad vaar wel gezegd en werd Lemmer het doel van de reis. Was de tocht tot nog toe gunstig ver loopen, de volgende dag werd de vaart door een stijve wind bemoeilijkt, zoodat het traject Lemmer-Harlingen niet minder dan ruim een half etmaal vorderde Om streeks half elf 's avonds werd Harlingen bereikt. Spoedig daarna liep het schip te Oudeschild binnen. Over het geheel werd de reis door goed weer begunstigd, en laat z(j bij de leerlingen een prettige indruk achter. De schepelingen, verdeeld in een stuurboords- en 'n bakbooidswacht, werd onderweg practisch onderricht gegeven: looden, zons hoogte nemen, azimut-bepalen, etczoodat het nuttige en aangename op prettige wijze werden vereenigd. Kort nieuws. In de boekhandel is verkrijgbaar gesteld de bevestigings en intreepredikatie in de Geref. Keik var, Amsterdam „Dinnen hersteld verband" (Salvatori) resp. door ds. J. J. Buskes op 23 Maart en ds. J. C. Aaiders op 27 Maart. o— De Duitsche sleepboot „Olymph" vertrok Donderdag uit de Nieuwe Waterweg met drie loggers op sleeptouw, bestemd naar Duitsch- land. Door ruw weer zijn in de nacht van Donderdag op Vrijdag twee loggers van de sleepboot losgeslagen. Op ontvangen nood sein van het lichtschip „Terschelllngerbank" vertrokken toen de reddingboot „Brandaris" en de sleepboot „Texel" ter assistentie. Hel volk der loggers werd door de „Brandaris" gered, waarna de loggers door de „Texel" werden opgepikt en Vrijdag te Terschelling zijn bin nen gebracht. o De berging van de sleepboot en onderlosscr der Zuiderzee wei ken, die onlangs door storm weer bij Makkum gestrand zijn, is opgedragen aan de combinatie Dros-Doeksen. De onder- losser is reeds afgebracht en door de sleepboot „Neptunus" te Harlingen binnengebracht. De sleepboot zit nog hoog en droog en de „Nep tunus" tracht ook deze te bergen, —o— Nabij Fonteinsnol wordt morgen door de heeren N. Lap en G. Buis de nieuwe lunchroom geopend, geheel naar de eischen des t(jds ingericht en niet minder dan 16 kamers bevattende. Het zomerverblijf „Bosch en Duin" geheeten, is wel zeer guii3tig gelegen en zal het aan logeergasten niet ontbreken -o Vandaag bestaat de Sportvereeniging „Texel" juist 16 jaar. In verband met het naderend zomerseizoen werd dit feit reeds voor eenige tijd feestelijk herdacht. Bijzonderheden omtrent de jubileum wedstrijd op morgen viodt u elders in dit nummer. DE COCKSDORP Afd. Eierland Ho!!. Mij. van Landbouw. Over de lagere landbouwschool De heer Klimp neemt bemestings- proeven Bestuursverkiezing De T.E.M. voor 't platteland te duur? Kievitseieren Gemeenteraadsver kiezing. Donderdagavond hield de afd. Eierland van de Holl. Mij. van Landbouw een alge meene vergadering in het lokaal van de heer Zoetelief alhier. Als de voorz., de heer A. Dros Dz. het openingswoord uitspreekt, zijn een zestal leden aanwezig. De notulen van de vorige vergadering, door de secretaris gelezen, worden na een kleine opmerking van de heer Klimp on veranderd goedgekeurd. De ingekomen stuk ken zijn vele; daar de meeste echter van weinig belang zjjn worden ze voor kennis geving aangenomen. Een adres van het gemeentebestuur aan de Kroon, betreffende oprichting van lagere landbouwscholen wordt voorgelezen. Met de afdeeling „Texel" is overeengekomen er gezamenlijk bij het Hoofdbestuur op aan te dringen de oprichting van bovengenoemde scholen op Texel te bevorderen. Een verzoekschrift van de heer Klimp om subsidie voor te houden proeven met stikstofbemesting op grasland (hooiland) wordt op verzoek van de voorz. door de heer Klimp toegelicht. De heer Klimp zegt: Er zijn hier twee groepen belanghebbenden; dat zijn de kunstmesthandelaars en de boe ren. Ik heb getracht b(j de fa. C. R. Ke(j- ser en Co. de benoodigde kunstmest voor de proefvelden gratis te betrekken, doch die pogingen hebben schipbreuk geleden, dus klop ik nu aan bij de boeren. De voorz. stelt voor een vierde van de kosten voor rekening van de afd. Eierland te nemen en dan aan de afd. Texel voor te stellen een half en aan de L.T.B. een vierde van de kosten te willen bijdragen. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt aangenomeo. Thins is aan de beurt punt 2 van de agenla: rekeniDg en verantwoording van de p nningmeester. Er blijkt een ontvangst (Zie verder 4e pagina.)

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1