Meisjes Ingezonden De handel in wolvee. Gym. en athletiek. Sportnieuws. Over wegen verbetering op Texel en provinciale steun. Hemelwaarts. Na de verkiezing. In de Zondag j.I. ten huize van de voorzitter gehouden bestuursvergadering der Texel- sche Zwemvereeniglng werden de functie's als volgt verdeeld: Voorzitter: D H. Hellema, Secretaris J. Blom, Penningmeesteres. Mej. J. Koopman, Commissarissen: Joh. Dogger, G. Bakker Pz. en J. Visman. Daar er haast gemaakt moet worden om nog deze zomer te kunnen zwemmen, wordt besloten te trachten zoo spoedig mogelijk het financieele gedeelte in orde te brengendoor: I de contributie zoo spoedig mogelijk te innen. II uit te geven aandeelen in deTexel- sche Zwemvereeniglng groot f5, f 10 en f 25 of meervouden daarvan. Tegelijk met het innen der contributie zal de leden gevraagd worden een of meer aandeelen te nemen. Zoodra blijkt, dat er een voldoende basis is, zal worden overgegaan tot aanbesteding van het bouwen der kleedkamers volgens bestaand bestek Er werd nog eens met nadruk op gewezen, dat zij, die zich vóór 1 Ju>i a.s. als lid opgeven f 1.50 betalen, terwijl na die datum bovendien f 1 entrée wordt geheven. Van 13—19 Mei, Wanneer we de marktberichten, die ons in de afgeloopen week onder de oogen kwamen met eenigc aandacht bestudeeren en vergelijken stemt het resultaat niet bemoedigend. Het gure weer houdt de grasgroei tegen. Er moeten warme dagen komen, wil de fokker beschikken over een frissche en weelderige wei. Die slechte omstandigheden bleven op de lam- merenhandel niet zonder invloed, de prijzen zijn laag, de kooplust gering. De handel in vrijwel alle soorten schapen was in de afgeloopen week niet beter. Leeuwar den, Zwolle, Sneek, Rotterdam en Groningen gaven daarvoor slechts een zeer matige markt. 'Leiden alleen was vlugger en iets hooger, als gevolg van een korter aanbod en een verhoogde vraag voor België, terwijl ook iets voor Frankrijk werd afgenomen. Door het koude weer waren de markten Zwolle, Leiden en Leeuwarden op Vrijdag voor lamme ren zeer gedrukt of sleepend met echter vrijwel de vorige weeks-prijzen. Leiden aanvankelijk vlug, later slecht. Te Sneek, Franeker (aanvoer 400 stuks) en Groningen vlotte de handel in weldlammeren iets beter, terwijl daar de prijzen ruim zoo hoog waren. Onze markt van 23 dezer kenmerkte zich door een zeer gedrukte stemming. De aanvoer was aanzienlijk grooter, de bestede prijs belangrijk lager, dan we de laatste jaren gewend zijn. Stellig moet de slechte afloop van de Leidsche markt hiermee in verband worden gebracht. Ook daar vlotte de verkoop niet best, in het bijzonder was de afloop slecht. Groote partijen moesten onverkocht worden afgevoerd, zoo was het te Leiden, zoo verging het de fokkers ook hier. Het aantal koopers was gering. Ter vergel ij king. Tweede groote lammerenmarkt 1924 f 25-35 5150 1925 f 26—35 6650 1926 f 15—22 6992 1927 f 12—18 7316 Zullen de volgende markten in opgewekte toon van zich doen spreken Texel's welvaart is hieraan nauw verwant. Het Gym- en Athletiekfeest op 2e Pinksterdag belooft aan onze verwachtingen te zullen be antwoorden, mits Pluvius ons geen parten speelt en Eolus bedenkt, dat het zomer moet worden of, in meer alledaagsche bewoor dingen wanneer regen noch wind de boel in de war sturen. Gezien de ijver en de animo, waarmee de feestelijkheden worden voorbereid, zal de zaak wel goed van stapel loopen. Mogen we nog even opmerken, dat de heer G Michels, secr. van Gymnastiekvereeniging „Texel", zich aanbevolen houdt voor het ver strekken van alle mogelijke, het feest betref fende, inlichtingen. Te Oosterend heeft de heer A. Geus zich bereid verklaard tot het vormen van een esta fetteploeg. een loffelijke bezigheid, waaraan we reeds eerder een woordje wijdden. Bemestingsproeven op Texel. Een onzer landbouwbladen publiceert een overzicht van in 1927 in Noord-Holland aan gelegde rijkslandbouwproef velden. Naar ons blijkt worden op Texel proeven genomen met stikstufbemesting op hooiland. Verscheiden hoeveelheden kalksalpeter zijn aangewend op hooiland van de heeren A. Com mandeur (den Hoorn), J. Eelman Gz. (Eierland) Jb Hin Hz. (bij den Burg), P. Muntje (Dijk manshuizen) en C. Witte ('t Noorden.) Bij laatstgenoemde proefnemer is tevens zwavel- zure-ammoniak in de proef opgenomen De resultaten van deze belangwekkende proeven hopen we u te gelegener, tijd mee te rteelen Morgen krijgt Texel I een Stormvogïls -Comb uit ljmuiden op bezoek, wat een groote gebeur tenis mag heeten in de geschiedenis der Texcl- sche Sportvereeniging. Naar ons blijkt krijgt Texel I te kampen met een stevige ploeg, die er al haar streven op zal richten ons de kous op de schedel te zetten. Weliswaar heeft Texel I de laatste tijd ge toond voor geen kleintje vervaard te zijn en mogen we ons verheugen in een club, die van aanpakken Weet. Vergeet echter niet, dat onze gasten sinds lang de kinderschoenen ontwassen en gepromoveerd zijn tot niet minder dan de ie klasse van de Ned. Voetbalbond. Dat mag wel niet uit het oog wo.den verloren. De Stormvogels, die morgen naar Texel zullen uitvliegen, zullen zijn opgesteld als volgt: Thijssen 1 v.d. Lugt 2 P. Heilig 2 Visman 1 Snoeks 1 G. Heilig 2 de Waard 2 Blinkhof 1 v. Pei 1 A. v.d. Velde 1 Muller 2 Het behoeft geen betoog, dat deze wedstrijd niet abeen groote eischen stelt aan de physieke kracht van S.V. Texel. Ook de kas immers wordt s'evig aangesproken 1 Moge een groote opkomst van de zijde van het publiek de noodige morecle en financieele steurv verschaffen in S. V. Texel's lofwaardig streven hier werkelijk goede wed strijden binnen de krijtlijnen te brengen. Duskomt allen op I en tot slotHoudt je taai, boys! Kort nieuws. Maandag werd op de lammerenmarkt alhier vanwege de „Pathé Frères„-Film- onderneming te Amsterdam een film opge nomen ter lengte van plm. 150 M. Ver eeuwigd werden o.m. het lammerenvervoer, typische Texelsche boeren, het koopen op handslag, het lam meren merken, etc. Naar we vernemen, zal de film het eerst te den Haag, Amsterdam en Rotterdam en zeker ook te Helder worden vertoond. Wel licht zal hier de heer de Jong haar op de a.s. kermis in zijn repertoirejopntmen. o Naar men ons meedeelt zal de heer Bur- det, onze bekende vogelfotograaf en vogel- kundige, dezer dagen weer een bezoek aan Texel brengen en zich in het bijzonder naby den Hoorn aan de vogelstudie wijden. o- Een aantal leden van de Pluimveevereen. „Helder" brengt morgen een bezoek aan Texel om hier o.m. het fokstation der T.P.V en een paar eendenkooien in oogenschouw te nemen. - o— De Zeereerw. Heer E. Derkssen, van Vlissingen, is Donderdag 1.1. door de Hoog- eerw. Deken, van Schagen als pastoor te Oudeschild geïnstalleerd. -o We maken belangstellenden opmerkzaam op de annonce in dit nummer, waarineen stamboekkeuring van merries te de Cocks- dorp wordt aangekondigd. -o De sleepboot „Jorna" van de Zuiderzee werken, onlangs bjj storm weer hoog op de Friesche kust gestrand, is gisteren dooi de sleepboot Neptunus van de firma Dros afgebracht en te Harlingen binnengesleept. - o Onder leiding van de heer C. van Rossum, leeraar in aardrijkskunde aan de Handels scholen te Alkmaar en Helder, bracht de 2e klasse, plm een 20 tal leerlingen, der Alkmaarsche Handelsschool met 5-jarige cursus een be/.oek aan Texel. Met een autobus van de neer Boekei werd een bezoek gebracht aan de Koog en aan de Dennen. o— De verkoop van strandhout heeft gisteren rond f 850,- opgebracht. In totaal werden 60 fl. cognac verkocht tegen 50 d 125 c. per 10 L. (15 fl.). Jenever en whiskey (plm. 1000 fl.) bleken onverkoopbaar. o— De heeren Ran zijn weer als lid tot S.V.„Texer toegetreden. OOSTEREND Spreekavond Ds. Buskes. Vrijdagavond hield de Eerw. Heer Ds. Buskes vroeger Ger. Predikant alhier, thans te Amster dam Zuid, in de Kerk der Doopsgezinden (de Ger. Kerk wilde haar gebouw niet voor haar vroegere Leeraar afstaan) de aangekondigde lezing over het onderwerp .Heden en toekomst der kinderen Gids." 't Kerkgebouw was slaande vol; uit bijna alle hoeken van het eiland was men opgekomen. De Vergadering werd geopend door de heer P. Boon, die allen hartelijk welkom heette. Hij deelde mede, dat hier een Vereeniging is opge richt van Gereformeerden, die volgens haar statuten zich ten doel stelt lezingen te houden en als grondslag heeft Gods Woord en de belijdenisschriften. De sprekers, die zij laat optreden, moeten hiermede instemmen. Zoo had men voor deze avond uitgenoodigd de voor zoo velen bekende Ds. Buskes, wiens woord hier al zoo dikwijls aan velen verkwikking had gegeven. Na gezang en gebed behandelde de gevierde Spreker in een gloedvolle rede zijn onderwerp Een resumé volgt hier. Wij allen staan hier aan de deur der eeuwig heid, want we hebben op aarde slechts enkele jaren te leven. Een besef van een eeuwig leven ligt op de bodem van ieders hart. Het woord van Herman Heyermans „Treurt niet zoo om een gestorven vriend, die we in een bloem weer terugvinden," kan niemand bevredigen. We hebben hoogere begrippen en gevoelens. We kunnen ons wel iets voorstellen van de huivering van het einde, omdat het ons niet geopenbaard is, wat we na de dood zullen zijn. We zouden gaarne hier iets weten, hoe het zal zijn na dit leven; doch, dat riet-weten is geen hindernis, maar een stuk goedertierenheid. We denken wel dat 't Hemelsche leven niet ligt in de voortzetting van het aardsche. Als wij dat hoogere leven op aarde konden weten, wij menschen, die het vaak zoo weinig met elkander kunnen vinden, dan zouden we in heimwee verteren Ook Johannes heeft ons geleerd, dat het leven hiernamaals nog niet aan ons geopenbaard is. Men noemt dit wel een wissel op de eeuwig heid, maar we kunnen er naar Jezus woord op rekenen, dat die wissel eenmaal zal worden uitbetaald. Christen zijn, is: te gelooven, dat we uit een zeker heden een zekere toekomst tegengaan. Zoo is er verband tusechen het heden en de toekomst voor de kinderen Gods. Deze rede met gloed en overtuiging uitge sproken heeft de vele aanwezigen met diepe aandacht doen luisteren en deden de spreker kennen als een man v. n groote gaven. Aan het einde werd gezegd, dat zij, die leden van de nieuwe vereeniging wenschten te worden ia de lezing opgave zouden kunnen doen. Naar men O'S later meedeelde, hebben velen aan dat verzoek voldaan en ligt het in de be doeling een eigen kerk, buiten het synodaal verband, te stichten. DE WAAL Zakenrieuws. Ouzo p.'aat-.g-noot, de neer Je h. Etlman, Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30-60-90 ct. PUHOL opende Zsterdag 1.1. hier zjjn Dieuwe mfU- belzaak. Ze werd belangrijk verbeterd, daar een gedeelte nieuw werd opgetrokken. Hjj moge er plezier van hebben. „De Hoop." Onze nieuwe stoomzuivelfabriek nadert haar voltoo ïog. Door de aannemer G. H. Geus en de zijnen wordt er met jj ver aan gewerkt. De nieuwe machines zullen thans niet lang meer op zich laten wachten. New-York—Parijs. De Amerikaansche vliegenier Lindbergh is Zaterdagavond te 10 uur 22 muf. na een ononderbroken vliegtocht var 33'/a uur van New-York te Le Bourget, het vliegterrein bjj Parys aangekomen. Hij werd er met onbeschrijflijk entbusiasme ontvaügen, ont ving feüc talies uit alle deelen der wereld en ral in ta! van plaatsen worden gehuldigd. Hy zal nog eenige vliegtochten boven Europa maken en daarna per boot naar Amerika terugkeerer. YAN JAREN HER. Opheldering gevraagd. Een onzer lezers schrijft ons: In een Fransch aardrijkskundig woordenboek van 1792, las ik het volgende, dat vertaald aldus luidt „Texel, Texalia, klein eiland In de Nederlan den en Noord-Holland, aan de mond van de Zuiderzee; het is omgeven door duinen en dijken, die het beschermen tegen de zee. Zijn weiden zijn zeer goed. Het is beroemd om de zeeslagen die er bij geleverd werden in 1653, 1673 en 1781. De admiraal van Tromp werd in de eerste gedood. Er zijn een vlek, dat Burg heet en de hoofdplaats van het eiland is, een goede en ruime haven en flinke verster kingen men lost er de schepen voor Amster dam. Texel ligt 18 mijlen ten noorden van deze stad." Maarten Harpertszoon Tromp sneuvelde in de slag bij Terheide. Waarschijnlijk hebben we hier met een onnauwkeurigheid te doen. Het huis te Oudeschild, met de steen ter herinne ring aan bedoelde admiraal, staat natuurlijk op een of andere wijze met Tromp in verband. Wie kan ons inlichtingen verschaffen? Gaarne worden ophelderingen aan het bureau dezer courant ontvangen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Haarlem, 20—5-'27. Geachte Eedactie. Door vriendenhand bereikte mij uw blad van 18 dezer, waarin het Raadsverslag van 14 Mei. In die zitting werd een brief van den heer Wierenga voorgelezen, die daarin weergeeft een gesprek, dat ik met hem heb gehad over de mogelijkheid, om op Texel provincialen steun voor weg-aanleg te verkrijgen. Ik meng mij nu maar niet in het geschil, waarvan die brief en dat voorlezen een gevolg was (de heer Wierenga heeft naar mijn meening een al te groote vrijheid genomen, ont van ons gesprek gebruik te maken,) maar ik moet even op komen tegen enkele onjuistheden, omdat ik enkele dingen persé heel anders heb gezegd, dan de heer W. mededeelt. Ik neem aan dat hij te goeder trouw is en mij dus niet in alle opzichten heeft begrepen. Ter zake dan. In de eerste plaats waren de aanleiding voor ons gesprek inderdaad de door het Statenlid Thomassen gestelde vragen aan Ged. Staten omtrent den aanleg van provinciewege van primaire wegen op Texel en 't daarop door dat college gegeven antwoord. Uit dit antwoord, zoo merkte ik op, blijkt, dat langs dien weg Texel zeker geen steun voor wegaanleg zal kunnen erlangen. Ook naar mijne meening, zoo sprak ik, kunnen de wegen op de Noordhollandsche eilanden, hoe belangrijk die ook voor 't lokale verkeer kun nen zijn, nooit onder de primaire, d.w.z. de voor doorgaand verkeer bestemde wegen wor den gerangschikt. En daarna vroeg ik, of Texel ter bestrijding der werkloosheid geen beroep kan doen op de provincie, vooral naar aanleiding van de nieuwe regeling, bekend gemaakt in Prov. Blad van 26 Mei '26 no. 32 waarbij ook voortaan voor „werkverruiming" steun kan worden ge geven. Natuurlijk heb ik niet beweerd en ook niet kunnen beweren, dat een dergelijke aanvrage persé zou worden ingewilligd. De financieele toestand der gemeente wordt daarbij in oogen schouw genomen al is de heer Boon dan ook onjuist, als hij beweert, dat een gemeente juist armlastig moet zijn, om in aanmerking te komen. Bovendien moet het werk ondernomen zijn ter bestrijding der werkloosheid. (1) Maar Texel heeft het nooit gevraagd en, zoo beweerde ik, de gemeente kan toch minstens probeeren. Óp de vraag van den heer Wierenga, of hij van deze mededeelingen gebruik kon maken, heb ik toestemmend geantwoord, maar ik wil wel zeggen, dat, indien ik vooraf had kunnen weten, dat hij dat gebruik zoo opvatte als hij nu blijkbaar heeft gedaan, ik die toe stemming zekerlijk niet zou hebben gegeven. Uit deze korte opsomming blijkt nu meteen, wat er in de wedergave van den heer W. on juist is, waarop ik dus niet afzonderlijk behoef in te gaan. Ik weet niet, in hoever Texel gebruik heeft gemaakt of alsnog zou kunnen maken van de bepaling in de Wegenbelastingwet, waarbij de mogelijk is geschapen, bepaalde wegen voor een uitkeering uit die belasting in aanmerking te laten komen. Maar overigens ligt in 't slot van het Ant woord van Ged. Staten aan den heer Thomas sen voldoende aanwijzing voor het gemeente bestuur, indien het meent, voor wegenverbete ring steun te moeten vragen. Dit slot luidt immers „Zijn de belanghebbende besturen van oor- „deel, dat enkele wegen op het eiland meer „geschikt gemaakt moeten worden voor het „moderne verkeer, dan ligt het op hun weg „de daartoe noodige maatregelen te treffen." Het mag bekend worden verondersteld, dat Rijk en Provincie meerdere malen op alle Noordhollandsche eilanden financieele steun voor wegenverbetering hebben verleend. Maar nog eens, dat alles beteekent alleen, dat de gemeentebesturen de gelegenheid hebben pogingen daartoe aan te wenden. Eenige toe zegging kon ik nöch toen aan den heer W. nóch thans doen. Dankend voor de plaatsing verblijft Hoogachtend, A. W. MICHELS, Lid van Ged. Staten. (1) Er is dus geen sprake van een fonds voor wegenverbetering, als waarop de heerW. doelt. Alle andere werken kunnen er eveneens onder vallen. Er staat een post van 2 ton voor op de begrooting der provincie. Het wegenfonds is juist alleen voor de primaire wegen. Geachte Redactie! Ik dank u zeer voor de inzage van het inge zonden stuk van den heer Michels en als ant woord daarop het volgende De heer M. schrijft, dat hij niet heeft beweerd dat de bedoelde aanvrage zou worden ingewil ligd. Natuurlijk is dat juist, omdat de beslissing in dezen niet aan den heer M. alleen staat. De bedoeling van mij is geweest er op te wijzen, dat het Gemeentebestuur in gebreke is gebleven te probecen geldelijken steun te erlangen. Daar ging 't alleen om. De heer M. heeft erin toegestemd, dat ik van zijne mededeeling gebruik mocht maken, zonder zelfs eenige beperking op te leggen. U, geachte redactie, dankend voor de plaats ruimte, Hoogachtend, A. WIERENGA. Geest des Heeren I triumfeeren Doet Gij over d'aard, Lente-levens Hoogtij tevens I Vier z'in hof en haard. Doch, ais dagen, voorjaarsplagen 't Kranke deel ontrust En verstoorde 't bloeien voor de Lieve levenslust, Dan ons leeren. Geest des Heeren I In Uw machtig werk, Moedig kampen, onder rampen, Toonen wij ons sterk. Stille hopen, oogen open, Na een somberen strijd En aanschouwen in vertrouwen 't Godd'lijk licht op tijd Geest des Heeren I tot U keeren Alle levens in, Groot' en kleinen, zwakk' en reinen, Alles Uw gewin. Groot en krachtig, voert Gij machtig, Godl Uw scheps'len voort I Om te wonen om te tronen In Uw Hemelsoord I ljmuiden, 25 Mei 1927. Chr. C. VISMAN. Mijnheer I Gaarne zou ik het onderstaande in uw blad geplaatst zien, bij voorbaat mijn dank. Door iemand, die gelukkig nog niet stemmen mag. Als ik al de advertenties lees, kom ik tot de conclusie, dat de candidaten voorde gemeente raad niets anders moeten zijn dan oplichters of bedriegers; dat pleit niet voor de overige Texelaars, want als de candidaten al booswich ten zijn, dan zal de rest wel heelemaal niet veel bijzonders wezen daar ik veronderstel, dat de candidaten niet de minste zijn, wat menta liteit betreft. In zoo'n verkiezingscampagne komt men tot de ontnuchterende en pijnlijke ontdekking, dat we bijna nog niet rijp zijn voor een volkenbond Hoe kan een algemeene vredesgedachte veld winnen, zoolang de inwoners van elke gemeente zoo tegenover elkaar staan. Het is jammei, dat juist de volkenbondsdag (18 Mei) in de verkiezingen viel zoodat elke gedachte daaraan geestelijk vermoord is door die egoïstische politiek. Ik walg van die zg. politiek. Er worden zelfs iemands beroep, buren, familie enz. bijgehaald Wat die factoren met politiek te maken hebben ik weet het niet. Ir. de gedichten (vergeef me, dat ik dit woord misbruik voor de opsommingen van hatelijkhe den, die geen hatelijkheden zijn) gaat zelfs een „dichter" zoo ver om zich „'n bescheiden talent" te noemen. Wat een onzintalent is iets grootsch, een goddelijke gave, dat kin niet bescheiden zijn. A.D., Eierland. W. R. van Douwen contra A. Boon. In ons nummer van Woensdag 18 Mei schrijft de heer A. Boon „Bij mjjn intrede in de Raad, nu al 10 a 12 jaar geiedeu, heb ik mij schriftelijk gewend tot de Bond van Onderwijzers. Ik heb hun gezegd, dat ik mij zeer gaarne op de hoogte zou willen stellen met hun wenschen inzake ouderwijs en dat ik als leek wel eenige voorlichting van noode had. Ik heb nooit iets van hen gehoord. Op een later schrijven, waarin ik verzocht hun vergaderingen te mogen be- zopkeD, kreeg ik evenmin antwoord. De heer W. R. van Douwen schrijft naar aanleiding hiervan het volgende: Ik ben al dien tijd öf voorzitter öf secre taris der afd. „Texel" van den Bond van N. O. geweest en had dus öf van een brief van Boon inzage gekregen of dien zelf

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2