40s,eJaargang UW POMP No 4125 Zaterdag 28 Mei 1927 Over de financieele resultaten van Texel's Schapenfokkerij. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 :s POSTBUS: N°. 11 mm de band, die minder kost dan hij moest kosten. _j Pruimtabak TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere rogel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokend. Bij abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N. V. Taxelsche Electriciteitsmaatschappij, ge vestigd te den Burg (Texel) om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie D, No. 2954 een electrische centrale te mo gen oprichten door hen is ingewilligd voor den proeftijd van één jaar. De aandacht wordt er op gevestigd dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 23 Mei 1927. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Geen excelsior Bezuiniging geboden. Maar leg 't verstandig aan! De Texelsche schapen fokkers hebben zonder weemoed het jaar 1926 zien ver trekken, maar zeker is het nog allerminst, merkt 't Alg. Ned. Landbouwblad terecht op, dat dit jaar betere uitkomsten zal geven dan 't vorige. Het jaar 1925 brach't booge pryzen, doch niet te hoog, want de lande rijen zijn duur gepacht ot gekocht. De pachten en de hypotheekrenten drukken zwaar. Menige schapenfokker heeft alleen dan een goed bestaan, als de prijzen van 1925 kunnen worden gemaakt. Die ver- kiopspryzen der lammeren bleven echter in 1926 tien gulden en meer beneden die van 1925. Uit de boeken van een veehouder bleek me, dat hij in 1925 had verkocht 187 lammeren voor f 5289 en in 1926 ongeveer evenveel n.l. 188 voor f 3304. Dit maakt dus een verschil van f 1985. De gemiddelde opbrengst per lam was in 1925 f 28,25 en in 1926 slechts f 17,50. Hierbij moet worden opgemerkt, dat deze veehouder schapen heeft verkocht op de eerste groote lammerenmarkten en minder op de latere, toen de prijzen aan merkelijk terugliepen. Zeer vele schapen fokkers zijn lang niet gekomen tot een gemiddelde prijs van f 17,60. Ook in de prijzen der oude schapen was. tusschen de jaren 1925 en '26 een zeer groot verschil. Dezelfde veehouder ver kocht ze in 1925 tegen de prijs van f51.80 en in 1926 gemiddeld voor f 24,75. Voor lammeren en schapen werd dus in 1926 door deze veehouder f 2595 minder ont vangen, een som, waarvan een gezin een jaar lang een goed bestaan kan hebben. We behoeven dus niet te vragen, hoe het met de welstand van de boeren, die in 1925 een bestaan hadden, maar ook niet meer, thans gesteld is. Het bedrijf van de meer genoemde vee houder omvat ongeveer 30 H.A. land, waar van 2'/a H.A. bouwland. ;De producten van het bouwland worden in het bedrijf vervoederd. Het aantal schapen bedraagt 150 oudere (lamschapen) en 52 jonge dieren (enter- lingen). In 1925 zijn verkocht 188 lam meren en aangehouden 62, zoodat de 160 lamschapen 240 lammeren hebben groot gebracht. Dit is een zeer goed resultaat We hebben gezien, dat de gemiddelde op brengst per lam, in vergelijking met de pryzen, die vele andere boeren hebben gemaakt, hoog was. De wolproductie was zeer goed, ofschoon de prijs laag was. De opbrengst bedroeg ruim 900 kg. en werd verkocht voor f 1280. Op deze boerderij worden 6 koeien ge molken de melk wordt aan de kaasfabriek geleverJ. De prijs voor do melk gemaakt was over 1926 zeer bevredigend. Verder werden nog enkele jonge koeien gehouden en een paar vaikens gemest. Het vreeselijke tram ongeluk bij Kassei. Deze foto geeft eenig idee van wat er van de ontspoorde wagens overbleef. Bij het ongeval wer den 10 personen ge dood en 19 ernstig verwond. „Wij Breien de fijnste wollen kousen Zeer netjes voor u aan." Voor grof of nieuwwerk zijn wij speciaal Depóts; Langs den weg K. Steigstra te Oost, te den Burg D. Bruin Koogerweg 816 en Wed. D. Schumaker. De verkochte producten waren dus lammeren, oude scbapeD, wol, melk, een jonge koe en een paar vette varkens. Voor eigen gebruik werd uit de boerderij melk genomen, eieren van een tiental kippen en een paar honderd pond schapenboter. Daarnaast staan vele uitgaven z.i. voe der voor koeien varkens en schapen. Mest stoffen, arbeidsloon, nota's van smid, tim merman en schilder. Premies voor ver zekeringen en nog vele andere. De eigenaar van deze boerderij behoort tot de gelukkigen die geen pacht of rente hebben te bptalen. Toen 1 Januari 1927 de boeken werden afgesloten bleek, dat de nettowinst slechts f 1380 bedroeg. Het is uitgesloten, dat het gezin van deze landbouwer van de opbrengst van de boerderij heeft kunnen leven gedurende het afgeloopen jaar. Wanneer nog rente of pacht had moeten wordea betaald, dan was de achteruitgang nog veel sterker geweest. Thans weer moet voor de belastingen het inkomen worden opgegeven. De gemeentekas zal het geducht gevoelen, hoe slecht de resul taten zijn geweest over het afgeloopen jaar. De landbouwers zullen noodwendig wel op allerlei uitgaven moeten bezuinigen, maar ais het eenigszins mogelijk is moet de bezuiniging zich niet uitstrekken tot de bemesting en bewerking van de lande rijen en tot de voedering van het vee. Gaat men h;erop bezuinigen, dan raakt men steeds verder op het hellend vlak, dat naar algeheele ondergang leidt. Ik zou zeggenjuist in tijden van achteruit gang moet men, zoo het maar even moge lijk is, het bedrijf extra goed verzorgen, om er nog uit te halen wat er in zit. B. werd echter wegens overtreding van de jachtwet voor het kantongerecht gedaagd, doch daar niet kon bewezen worden, dat hij opzet telijk „een meeuw" had willen schieten, vrij gesproken. De kantonrechter gaf hem in over weging zijn geweer in het vervolg thuis te laten. Van de Hemelvaartsdag. Over 't Marsdiep. In weerwil van het minder fraaie weer werd Texel op Hemelvaartsdag druk bezocht. De Dageraad vervoerde ruim 650 passagiers en 136 rijwielen ('t vorig jaar resp. 400 en 125). Bovendien werden vervoerd 7 auto's en 6 mo torrijwielen. Jammer, dat onze „Marsdiep" niet in de vaart kon worden gebracht. Naar we vernamen zal ze eerst vandaag uit Helder vertrekken. 's Avords werd een extra reis gemaakt, spe ciaal voor de leden van Texelsch Fanfare die te Oosthuizen aan het concours hadden deelge nomen. o?it.r?ffgtüHBWimKilSUil'..l.llillilriBililllllHIHIHIHWWIIWfHfHHIWHWfWHlll,!fHlftHtj De Roode Meeuw. De buiteng.-veldwachter B. van het overzeesche eiland Texel, schrijft de Held. C., houdt er wetenschappelijke aspiraties op na. Toen hij dan ook op zekere dag, 't klinkt 'n beetje sprookjes achtig, een „roode" meeuw, met gespleten staart door Texel's zuivere lucht zag zweven, meende hij aan de wetenschap verplicht te zijn het dier onder schot te nemen. Zijn schot was zuiver, 't strekt hem tot eer, stuiptrekkend kwam het wonderdier in zee terecht. Na 'n min of meer heldhaftige reddingspoging werd het dier op de wal gebracht, waar bleek dat de meeuw geverfd 'was. Jammer voor Artis is haast overbodig indien U FISK circle made binnenbanden gebruikt. FISK en kwaliteit zijn synoniem. •N.v. „R. A.M.I." LEEUWARDEN: Ruiterskwartier 37-45 - Telef. 232 AMSTERDAM: N.Z. Voorburgwal 75-77 - Tel. 35397 por hall ono OVERTREFT ALLE ANDERE «SEV1AAK» STEVIGHEID 'I U w. •TOOCVTA*AK«r**niCH v Exodus. Hemelvaartsdag, van origine een kerkdag, wordt jaarlijks meer als uitgaansdag benut. In de vroege morgen van bovengemelde Don derdag trokken verscheidene corporaties naar de vastewal, om zich daar te wijden aan sport, muziek of spel, dan wel met ander oogmerk. Naar Schagen togen de leden van onze tennis club, waar het met een zustervcrceniging aldaar tot een ontmoeting kwam. De match had een prettig verloop, doch Texel vond geen gelegen heid de kamp te zijnen voordeele te doen be slissen. Alle inspanning ten spijt kwam het eind, onverbiddelijk, met een nederlaag van 3—9. Oosthuizen, een dorpje aan de Oostzij van de bloeiende Beenister met plm. 1000 inwoners, was het doel van Texelsch Fanfare. Het plaatse lijke muziekcorps had het genoegen die dag zijn 35-jarig bestaan te vieren en het volijverig bestuur meende te dier gelegenheid de blom metjes maar eens buiten te moeten zetten. Een feest wordt op touw gezet, een concours zou natuurlijk niet mogen ontbreken. Texel kreeg er lont van, zette alles ,.op haren en snaren" ('t is tóch geen strijkorkest) studeerde en repeteerde dat het een lust was. Donderdag ging het op Oosthuizen aan. De trein bracht hen van Alkmaar tot Helder v.v. Het overig deel van de reis althans ten vastelande, lezer werd in een autobus afge legd. Over de festiviteiten der Oosthulzenaren zullen we niet uitweiden. Het ging er gemoedelijk toe. De „levensmiddelenvoorziening" ging met eenige moeilijkheden gepaard, vermoedelijk ten gevolge van het feit, dat het stedeke op de eetlust van zooveel monden niet was voorbereid Maar overigens geen nood. Texelsch Fanfare heeft het er knap afgebracht. Het behaalde 122 van de 130 beschikbare punten en verliet Oosthuizen met de 2e prijs le afd „op zak." Ingewijden weten dat hij verdiend is. De heer G. Smidt kent zijn mannen, geeft zich geheel aan zijn taak en ziet met hen tegen „hard werken" niet op. Vandaar hun succes Geluk gewenscht o— Een groep N.V.'ers, leden van de „Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholische Dranken", stevende van Texel naar Zaandam en nam daar deel aan de betooging tot invoering van plaat selijke keuze. Honderden kwamen daar saóm, uit tientallen steden en dorpjes in N.-Holland, allen vervuld van die eene gedachte „Wij willen de drankduivel uitbannen, de mensch bevrijden van de demon, die reeds zoo ontzaglijk veel kwaads heeft uitgericht". Een groo4sche demonstratie was het-, die getuigenis heeft afgelegd van de ernst, waarmee de drankbestrijdende idealisten hun taak opvat ten. 0 Gymnastiekvereeniging „Texel" scheepte zich eveneens in, doch had het doel van haar reis spoedig bereikt. Met een zustervereeniging uit Anna Paulowna namen onze gymnasten, onder leiding van hun directeur, de heer Jb. Kiljan, te Helder deel aan een groot gymnastiekfeest. Dit werd gehouden op 't sportterrein nabij 't Tuindorp. De organisatie berustte bij de bestuur- deren der Heldersche gymnastiekvereenigingen „Oefening Kweekt Kunst", „Pro Patria" en „Sparta". De Texelaars begaven zich eerst naar het vereenigingsgebouw „Du Passage", (Keizerstr.) vervolgens naar het oefenlokaal in de Wee- zenstraat, waar reeds een groot aantal gym nasten en een paar muziekcorpsen voorloopig stonden opgesteld. In optocht ging het daarop naar de Marine werf, waar de opstelling definitief werd vastge steld. Via de hoofdstraten werd daarop naar het feestterr;in opgemarcheerd. We zullen niet treden in een uitvoerige be schouwing van dit gymnastiekfeest De ver scheidene oefeningen hadden een vlot ve lorp, werien uitgevoerd met of zonder hulpmi Jdclen en gedeeltelijk door muziek begeleid. E n talrijk publiek woonde dit sportfe.-st bij De weersoms'audigheden waren niet bijster

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1